J VS overwegen wapenleveranties aan Syrië voor VN te brengen Dulles doet felle aanval op de Sovjet-Unie Vandaag ronde tafelgesprek van regering en partijleiders m Stakinvschaos in Argentinië Voorbereidingen voor bouw van onderzeeërs opgeschort ML1 ffSliey. -i» - Faubus weigerde als getuige voor het Hof te verschijnen Als zeevarend volk komen we toch nog mariniers te kort WATER, WATER, WATER br. Kersten (Himmlers lijfarts) doet nieuwe onthullingen over Hitier DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN n ■nart Vrijdag 20 september 1957 De politieke toestand in frankrijk WEERS- VERBETERING Vaccin tegen verkoud heid ontdekt Werving van beroepspersoneel een fiasco 4S De rassenkwestie in de VS. 200.000 Amerikaanse militairen naar huis WEERBERICHT De kernproeven Kwestie-Hongarije H. M. DE KONINGIN: Moderne molensteen voor dagelijks brood III! Moeilijkheden voor Arambüru „Karei Doorman' later klaar mi Personeelsvoorziening Koopvaardijpersoneel Moderne problemen De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en overwegend droog Weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zaterdag 21 september: zon op 6.26, onder 18.44 bur. Maan op 3.13, onder 17.13 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Die ver schrikkelijke last der bewapening kunnen geloven, dat de „bijna minachten de" Russische verwerping van de (té Lon den ingediende) westelijke ontwapenings plannen definitief is. „Nooit eerder heb ben zo vele volkeren, die een zo grote militaire macht bezitten, gezamenlijk zulke vérgaande voorstellen ingediend. Elke re gering, die deze voorstellen zonder vorm van proces verwerpt, aanvaardt een ver schrikkelijke verantwoordelijkheid tegen over de gehele wereld." Dat deze voorstellen zijn verworpen, be tekent overigens nog niet, dat zij als af gedaan moeten worden beschouwd, aldus Dulles. Men kan de pogingen om tot be- Tn de Algemene Vergadering van de stellen. Hij richtte zich in zijn rede hoofd- gebracht. Hij kondigde daarbij aan. de V.S. „zich het recht voorbehou- concrete voorstellen in te dienen", van welingelichte zijde vernam Reuters c°rrespondent te New York, dat Dulles ■het deze opmerking de Algemene Ver gadering heeft willen voorbereiden op mogelijkheid, dat de V.S. de ver scheping van Russische wapens naar het Midden-Oosten ter sprake zullen bren- Sen, als de toestand daar verder ver. sieohtert. In zijn rede voor de Assemblée, die zich Kisteren voor de eerste maal tijdens de pvaalfde zitting over de wereldvraagstuk- boog, wees Dulles reeds op het nut t"an een bespreking door dit lichaam van toestand in het Midden-Oosten. De jj-N. zullen misschien niet in staat zijn zaak daar te kalmeren door middel van ®en materiële macht, die zij bijeen zou den kunnen brengen, maar zij kunnen wel ■«vloed voor dit doel uitoefenen. Dulles richtte zijn aanval op de Sovjet- File, die direct of indirect daden blijkt te «egaan, die gericht zijn op de aantasting £an de vrijheid en onafhankelijkheid van ^fPaalde landen in dit gebied. Zij schendt «'ermee de resolutie, die de V.N. in 1949 heeft aanvaard. „Wij geloven, dat deze baden van de Sovjet-Unie diegenen, die wapens van Rusland ontvangen, misschien onbewust zullen brengen tot rechtstreekse aanvallen. Eén der consequenties van ds j waPenleveranties aan Syrië is nincr Turkije op het ogenblik reke- 2 moet houden met een steeds groter wordende militaire dreiging van de kant van Syrië aan zijn zuidgrens, een dreiging d:e samenvalt met die van de kant van de Russen aan zijn noordgrens". Het was klaarblijkelijk niet de bedoe ling van Dulles een der landen in het Mid den-Oosten in staat van beschuldiging te Hoe troosteloos voor de landbouw de toestand is in de kop van Over ijssel, waar het water tot ongekende hoogte is gestegeen, toont deze foto van een verlaten landbouw machine op een akker langs het Meppelerdiep. perking van de bewapening te komen niet blijven uitstellen. Alleen al op grond van economische overwegingen moet men trachten „die verschrikkelijke last van de bewapening van de volkeren af te nemen" Men moet niet aannemen, dat de Russen het laatste woord hebben gezegd. Aan vankelijk verwierpen zij ook het voorste) tot oprichting van een internationale „atoombank" voor vreedzame doeleinden. Zij noemden dat een plan, dat slechts voor „agressieve machten." van nut kon zijn. Toen hielden wij echter vol. Laten we ook nu volhouden. Als deze organisatie de Algemene Vergadering zich schaart achter de grondslagen, die in de gemeen schappelijke voorstellen zijn vervat, is het niet onmogelijk dat deze principes toen algemeen aanvaard zullen worden. Daar er veel op het spel staat, moet geen kans, hoe klein ook, onbenut worden gelaten. Over de kemproeven merkte Dulles op, dat er pogingen worden gedaan om te ontdekken, hoe men het gevaarlijke radio actieve materiaal, verbonden aan een ex plosie met waterstofwapens, moet verwij deren. Voorts trachten wij een bepaald type kernwapen te maken, dat geschikt is voor de verdediging tegen aanvallen met troepen, duikboten en bommenwerpers ei: voor het onderscheppen van intercontinen tale projectielen. De Sovjet-Unie schijnt niet te willen, dat het karakter van kernwapens op deje wijze „verfijnd en veranderd" wordt. „Zij schijnt erop te hbpen, dat kernwapens gebrandmerkt kunnen blijven als „af schuwelijke wapens". „Rekent zij er op. dat regeringen, wier handelen gebaseerd is op morele en religieuze overwegingen, onder deze omstandigheden geneigd zijn deze wapens niet te gebruiken? En zal de Sovjetregering, die ^elf geen last heeft van religieuze en morele beperkingen, daarom een speciale vrijheid van hande len' en initiatief met betrekking tot deze wapens krijgen?" Behalve Dulles spraken op de vergade ring-van gisteren nog de Braziliaanse ge delegeerde en zijn Japanse collega, dis meende, dat het ontwapeningsvraagstuk een veel te grote omvang heeft, dan dat het door de paar landen, die nu aan het overleg in de sub-commissie deelnemen, kan worden geregeld. Japan was boven dien van mening, dat staking van de kern proeven een kwestie is, die veel dringen der om oplossing vraagt dan de andere as pecten van de ontwapening. De agenda-commissie van de Assemblee heeft gisteren inmiddels met dertien tegen twee stemmen besloten het Hongaarse vraagstuk opnieuw op de agenda te plaat sen. De Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije stemden tegen. Bij de behandeling van deze kwestie stelde de Sovjet-onderminister van bui tenlandse zaken, Koeznetsof, ineens de vraag: „Wie heeft Hitier aan de macht ge bracht?" Hierop zei voorzitter Sir Leslie Munro dat de agendacommissie zich niet bezig hield met het bespreken van de le vensloop van wijlen Adolf Hitler, doch dat het erom ging of de Algemene Vergade ring zou worden aanbevolen het Hon gaarse vraagstuk te bespreken. „Wie techniek zegt, noemt de Praktische levenskansen voor de sa menleving, speciaal voor de mo derne. Wie technische hogeschool zegt, noemt de vergroting van die kansen voor de toekomst," aldus H.M. de Koningin, tijdens de offi ciële opening van de Eindhovense T.H. De techniek is een Godsgave. In eerbied en dankbaarheid zullen we deze gave steeds hebben te aan vaarden, we zullen haar niet moe ten overschatten in hoogmoedige overmoed, en nog minder haar mis bruiken op enigerlei terrein waar Seen positief doel mee gediend is; We zullen haar evenmin moeten onderschatten, want zij is de uit komst, voor het heden meer nog dan voor het verleden en voor de toekomst meer nog dan voor het beden. De techniek is de moderne molen steen voor ons dagelijks brood. De ^eugd begrijpt deze eis van onze tijd, met natuurlijk begrip. Zij zal ■n zwermen ook deze technische hogeschool binnen gaan, en eruit 2Wermen naar ontelbare levensge bieden daarbuiten om naar haar vermogen aan behoud, herstel, op bouw en nieuwe uitvindingen roes te werken, onbekende horizonten tegemoet. Het is met trots en met vreugde, dat ik hierbij de technische hoge school te Eindhoven geopend ver klaar. (Van onze correspondent) PARIJS, vrijdagmorgen. Er is wel enig optimism e te bemerken omtrent de ronde-tafel bijeenkomst van de regering en partijleiders over de Kaderwet voor bet beleid in Algerije, die lieden plaats vindt. Aan de minister-president wordt een voorstel toegeschreven om de wijze van benoeming en de bevoegd- beden van de in Algerije te vestigen federale raad eenvoudig voor bet ogenblik in bet midden te laten. De grote steen des aanstoots zou dan voorlopig uit de weg zijn geruimd aangezien van de bijeenkomst afhangt of er voor een Kaderwet een overeenstemming kan worden gevonden, zodat tot behandeling in de Kamer kan worden overgegaan zonder dat er gevaar is van verwerping van de wel en dus van de val het ministerie. Het is van betekenis, dat de socialis-1 drie kwart van de Kamer gadeslaan. De tische partijraad gisteravond een meer gematigde houding heeft aangenomen dan aanvankelijk verwacht werd. De partijraad verklaarde zich met 2970 tegen 656 mandaten vóór het bestaande wetsontwerp. Een tweede punt van be tekenis is het mislukken van de aanval op de regering aan het eind van het landbouwdebat. Van drie zijden werden moties van censuur ingediend en ge handhaafd, nadat de minister van finan ciën, de heer Gaillard had aangetoond, dat de boeren volkomen hun zin hadden gekregen door de wetsdecreten, die des ochtends in het Staatsblad waren ver schenen. De handigheid van de kamer voorzitter, de heer 1 e Troquer, wina een hevige worsteling met de voorstem mers, de aanvaardbaarheid van de mo tie van censuur te voorkomen. Maar wel moest langzamerhand toegegeven wor den aan de eis om de fractieleiders bij een te roepen om over de datum van een stemming over de motie van cen suur te spreken, hetgeen de kamervoor zitter nietemin voor onmogelijk bleef houden. De minister-president moest echter geruime tijd de vijandigheid van zaak liep vast en het is onwaarschijn lijk. dat de voorzittersbijeenkomst van heden haar weer leven zal kunnen in- blazen. De stemming over de vertrou- wensmotie betreffende het landbouwbe leid, die .op 30 september blijft vastge steld, moet dus afgewacht worden. Bij de rondrit door Eindhoven bood een folklore-groep uit Bayeux aan H. M. de Koningin een pop aan. (Van onze weerkundige medewerker). Van IJsland tot Spitsbergen strekt zich een sterk hogedrukgebied uit, waarvan een uitloper de Noordzee heeft bereikt. Hierdoor gaat de zwakke wind na veel weken eens weer naar noord-oost tot oost draaien. Deze ontwikkeling houdt een weersverbetering in. De regenkansen blijven enkele dagen klein, maar de temperatuur zal nog niet veel hoger kun nen komen. Vooral 's nachts koelt het sterk af, zodat er op tal van plaatsen mist ontstaat. Ten westen van Ierland ligt een oceaan depressie, die echter maar uiterst lang zaam naar het oosten trekt Met een beetje geluk kan het ook tijdens het komende weekeinde rusti„ en d ooQ herfstweer blijven met zonmBe periode Nazomer is het in een groot deel van Frankrijk, waar gisteren de temperatuur in Parijs tot 25 en op enkele Plaat?®" zelfs tot bijna 28 gr. C. steeg. In zuiden van Limburg werd gisteren io gemeten. In het noordwesten van ons land niet meer dan 14 a 15 gr. In Scan dinavië. doet de nadering van de winter zich al geleidelijk gevoelen, want m Stockholm kwam het kwik gisteren niet hoger dan 8 gr. C. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de dinsdag door de bonden van per soneel in de telefoon- en telegraafbedrij- ven ontketende algemene staking in Ar gentinië tot een algemene staking van alle vakverenigingen kan leiden. Volgéns in lichtingen uit goede bron zijn driehonderd stakers gearresteerd. De staking heeft de verbindingen met het buitenland en in het binnenland nagenoeg verlamd. Waarnemers zijn van oordeel, dat de reig-ering-Aramburu zich geplaatst ziet voor een zeer gevaarlijke situatie. De loonstop waartoe in december ondanks een aanzienlijke stijging van de kosten van het levensonderhoud, besloten werd, heeft grote ontevredenheid onder de ar beiders teweeggebracht en de Peronistisch gezinde vakbondileiders doen niets om de gemoederen -tot bedaren te brengen. De controleurs van de spoorwegen zijn door de treinenloop volkomen gedesorga niseerd is. Duizenden arbeiders in ver schillende bedrijven, die verleden week het werk hebben neergelegd, zetten de staking voort. De Amerikaanse dokter H. Price van de universiteit van John Hopkins heeft een naar het schijnt doelmatig vaccin gevon den tegen een der virussen die de gewone verkoudheid .veroorzaken. Dit meldt het persbureau AF.P uiit Baltimore. Dit virus, dat als 'JH' bekendstaat, is de oorzaak van dertig procent van alle verkoudheden. Bij 400 mensen, op wie hef vaccin is beproefd, bleek het in 80 procent afdoende bescherming te bieden. Het vac cin levert immuniteit op na twee inen tingen, met een tussentijd van vier weken toegepast. Dr. Price, die dit in een vraaggesprek met het blad „Baltimore Sun" heeft be kendgemaakt, kón niet zeggen hoelang de immuniteit zou duren. mariniers te kort Het vlootplan nadert zijn voltooiing. De 'laatste nog in aanbouw zijnde tor- pedobootjager, de „Amsterdam", zal naar verwacht wordt in de eerste helft van 1958 worden overgenomen. Voorts kan de tewaterlating van de eerste twee vervangende onderzeeboten in de tweede helft van 1958 worden tege- moetgezien. Men neemt aan, dat zij in de loop van 1959 aan de vloot zullen kunnen worden toegevoegd. De bouw van de 32 kustmijnenvegers is voltooid en deze schepen zijn nu alle aan de sterkte van de vloot toegevoegd- In de jaren 1960/61 zullen de 16 ondiepwa- termijnenvegers, die thans in aanbouw zijn (8 voor Amerikaanse rekening), ge reed komen en dan zal ook in de be hoefte aan deze vaartuigen zijn voor zien. Aldus deelt minister Staf mede in de toelichting op de marinebegro ting voor 1958. Ten aanzien van de gereedheid van Hr. Ms. Karei Doorman moet hij ech ter naar hij zegt, een teleurstellende t6?6 Einse arts Felix Kersten heeft gis- V* op een conferentie van advocaten n.ad-Godesberg (West-Duitsland) ont- dat Hi-tler aan een geslachtsziekte le 9% &ed- *ïeivL. rif was hem [e: was ntuiJ Voo„ioh Himmler, het hoofd van de liif ^bialige Gestapo en "an de S.S., wiens vt-s hij is geweest. Himmler had hem de medische papieren van Hitler zien. Volgens deze papieren zou r de ziekte hebben opgelopen tijdens medegedeeld door het hoofd van de Ritle de er de ziekte hebben opgelopen tijdens So]rteerste wereldoorlog, die hij als jong liet aa-t meemaakte. Omdat hij zich niet liet ^Ser V"t meemaakte, omdat mj zwu mei behandelen, werd de ziekte steeds 'o* en tenslqtte werd hij bijna blind. opna liet hij zich in een militair hospitaal hetp, j6n. waardoor zijntoestand ver- Tlaavna ic TT.ifl Pr vnil fP.TlR Z625?6r YÏUUJ.UUU4 ""J" i - «e. Daarna is Hitier, volgens zeggen z0n j Himmler, nooit meer helemaal ge- geworden. LpjPtoer Kersten, die een zoon is van bej,p ouders, heeft, zoals jaren geleden Hij ?P.d is geworden door zijn tussenkomst .Himmler, duizenden Joden en andere de '"Slachtoffers van de dood gered. Hij *iek dat sPeciaal in tijden dat Himmler trA Was. Het is zoals bekend ook dat taan ziin invloed te danken geweest, vo]u et nazi-plan om het Nederlandse en masse naar Polen te deporteren, n doorgang heeft gevonden. Scheler Ke ten heeft gisteren de ge- "«denis nog eens opgehaald, hoe hij er in 1942 in slaagde zeven Zweden, waar van er enige waren veroordeeld tot de doodstraf, te doen vrij laten. Later stem de Himmler er in toe, dat vele gevange nen uit de concentratiekampen naar hun families terugkeerden. Het betrof bier 22.200 personen, uit het TSiechosiowaakse concentratiekamp Teresienstad, onder wie zich 2700 joden bevonden. De joden wer den naar Zwitserland gezonden, terwijl de overige 19.500 personen in Zweden wer den opgenomen. Dokter Kersten liet gisteren ook door Himmler ondertekende stukken zien, waarin Himmler zich verplichtte om het bevel van Hitier, dat alle concentratie kampen met de gevangenen moesten wor den opgeblazen bij de nadering van de geallieerden, niet uit te voeren. Op dat ogenblik werden er 800.000 personen in de kampen gevangen gehouden. Tegen het einde van de oorlog beloofde Himmler, dat hij de Duitse troepen in Noorwegen zou laten capituleren, inplaats van ze te laten vechten. Tenslotte bewerkte dokter Kersten, dat Himmler het bevel van Hitier om Den Haag met V-2 bommen plat te gooien bij de nadering van de geallieerden, niet. uit voerde. Het was mede daarom, dat dok ter Kersten in 1950 de onderscheiding van grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau ontving. mededeling doen; tengevolge van een staking onder de lassers aan boord van ons vliegkampschip is het reparatie- en verbouwingswerk aanzienlijk ver traagd, zodat de directie als gereed heidsdatum thans pas 1 juni 1958 kan- garanderen. De voorziening met en de vervan ging van vliegtuigen gaat geregeld door. Minder gelukkig is het echter ge steld met de personeelsvoorziening. Bij het korps mariniers is voor wat het be roepspersoneel betreft nog steeds geen wending ten goede ingetreden. De wer ving leverde over het eerste halfjaar van 1957 niet meer dan 47 man op. Met alle middelen wordt getracht het re- sulfaat van de werving te stimuleren o.a. door huisbezoek in daarvoor in aanmerking komende centra, maar de minister vreest, dat een verbetering eerst zal intreden, als de spanningen op de arbeidsmarkt afnemen. In verband met het grote aantal dienstplichtigen onder het koopvaardij personeel, die reeds voor een oorlogs- taak aan boord van koopvaardijschepen zijn opgeleid, wordt het wenselijk ge oordeeld deze opleiding enige tjjd te onderbreken. Hierdoor kan tevens tij delijk enige verlichting worden ge bracht in het personeelsprobleem bij de handelsvaart- Problemen van andere aard worden' geschapen door de snelle ontwikkeling van het gebruik van kernenergie op het terrein van voortstuwing en bewa pening van schepen en de totstandko ming van op zee bruikbare geleide pro jectielen. De invoering van deze mid delen bij de Koninklijke Marine is on ontkoombaar, doch zij zal slechts ge leidelijk kunnen geschieden. In verband met een en ander vraagt de minister zich echter af of het wel verantwoord is de bouw van het twee de tweetal vervangende onderzeeboten welke op het ogenblik wordt voorbe reid volgens het oude schema te doen doorgaan. Het is immers mogelijk, dat zij kort na hun gereedkomen reeds als verouderd zullen moeten worden aan gemerkt. Zou voor het op sterkte houden van het aantal onderzeeboten (6), b.v. door tijdelijke bruikleen van buitenlandse boten, een oplossing kunnen worden gevonden, dan zou hij er de voorkeur aan geven de bouw van de derde en vierde onderzeeboot op te schorten tot de Nederlandse scheepsbouw een nieuw ontwerp kan aanbieden, waarin de re cente ontwikkelingen zijrr verwerkt en 'dat tevens financieel te realiseren valt. Hangende een definitieve beslissing terzake, welke echter eerst kan wor den genomen, nadat alle facetten van het vraagstuk kunnen worden over zien, heeft de minister reeds nu de op dracht gegeven geen verdere aanschaf fingen en werkzaamheden ten behoeve van de bouw van deze boten op basis van het bestaande project meer te ver richten. Een beeld van de openingsplechtigheid van de nieutve Technische Hogeschool in Eindhoven, die door II M.de Koningin en Z. K. II. Prins Bernhard iverd bijgewoond. Op de bijgaande foto zien we hoe de academische stoet de schouwburgzaal betreedt, waar de openingsplechtigheid plaats vond; hij wordt begroet door H. H. de Koningin en Z. K. H. de Prins. Geheel rechts dr. Würees. De gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas, Orval Faubus, heeft gis teren geweigerd als getuige te verschijnen voor de federale rechtbank te Little Roek. De rechtbank behandelde een beroep van tien negerpredikanten, die de grondwettig heid van een aantal in Arkansas geldende wetten bestrijden. Deze wetten zouden volgens de predikanten de gelijkheid van rassen, een in de Amerikaanse constitutie uitdrukkelijk neergelegd burgerrecht, ver onachtzamen. geen gevolg te geven, omdat de rechtbank hem als hoofd van de uitvoerende macht in de staat niet kan dwingen voor haar college te verschijnen. Waarnemers meenden gisteravond, dat deze houding van gouverneur Faubus een aanwijzing was voor het standpunt, dat hij vandaag zou innemen. Vandaag moest Faubus nl., zoals gemeld, voor de zelfde rechtbank verschijnen om verant woording af te leggen over het feit. dat hij de nationale garde gebruikt om de opheffing van de rassenscheiding op de middelbare school te Little Rock te ver hinderen. Voorts wordt gemeld, dat gouverneur Faubus een verzoek heeft ingediend om te verkrijgen dat rechter Davies. die de rechtbank presideert, door een andere rechter wordt vervangen. Hij is van me ning, dat Davies geen. onbevooroordeelde uitspraak kan doen. President Eisenhower heeft woensdag besloten de afgevaardigde uit de staat New York, Clayton Powell, een neger, op diens verzoek te ontvangen voor een ge sprek over de opheffing van de rassen scheiding bij het onderwijs. De perschef van het Witte Huis, Ha- gerty, deelde mede, dat het nog verschei dene dagen zal duren voordat plaats en tijdstip van het onderhoud zullen' worden vastgesteld. De Amerikaanse minister Van defensie, Charles Wilson, heeft donderdag een tweede vermindering van de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten met 100.000 man gelast. In juli had de minister reeds opdracht gegeven de omvang van de 'strijdkrachten vóór eind december met 100.000 man te verminderen. Vóór 30 juni van het vol gende jaar zal de omvang nu met nog eens 100.000 man worden verminderd. De sterkte van de Amerikaanse land-, zee- en luchtmacht zal dan 2.600.000 man bedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1