President Eisenhower neemt krachtige houding aan een I Textieldetaillisten blijven nog voorlopig koffie verkopen Consumptie op niveau van 1956 Invloed bestedingsbeperking nog betrekkelijk gering Geheel gezin dood aangetroffen Vijf overlevenden van „Pamir uit de Oceaan opgepikt Watersnood in India Iets doen voor hen die in zware zorg verkeren botsingen voor de middel- school in Little Rock Opnieuw bare Griekenland wijst Roemeens voorstel af Wapens uit Egypte voor Tunesië Al weer het gas Het wordt nu wel „menens" met de rassenstri jd in V.S. In Noordwijkse woning Dinsdag 24 september 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kruideniers voelen zich bedreigd Explosie in Enschede: twee personen gewond Westduits-Sovjet- besprekingen worden hervat Geen tv-reportage van opening Velser tunnel Canisius-College tot 30 september gesloten Apotlijr^r htrapt iï werd uit Curat Eerst in 1958 daling in investeringen Speidel in Londen „Iemand" draaide gaskraan open Eenzame reddingboot op de golven Speurtocht opnieuw begonnen Latijnse landengroep in de V. N. Prinses Irene kreeg grootkruis Ned. Leeuw Overleg in de Stichting van de Arbeid WEERBERICHT Onverwachte problemen Vele studenten met A-griep Min. Struycken gedagvaard MINISTER ZIJLSTRA KON DIGT INDUSTRIALISATIE NOTA AA N Het Amerikaanse vrachtschip "Saxon" heeft maandagavond om Half tien Nederlandse tijd 600 mijl westen van de Azoren een red dingboot met vijf overlevenden vari het Duitse opleidingsschip "Pamir" opgepikt. Aan boord van deze sloep waren tien man geweest, Htaar vijf hunner waren omgeko men. Van enkelen lagen de stoffe- ijke overschotten nog in de sloep. Consumptie weinig ver- veranderd 103 prijsregelingen beëindigd Militaire produlztie De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land enige regen, later van het noorden uit afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Koudere nacht, iets hogere middag- temperaturen. Woensdag 25 september: zon op 6.32, onder 18.31 uur; maan op 8.48, onder 19.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het rassenconflict Niemand, geen enkeling en geen extremistische menigte kan ongestraft spotten met de federale wet en met de beslissing van een rechtbank, krachtens de wet genomen. Aldus president Eisenhower naar aanleiding Van de ongeregeldheden, die zich gisteren opnieuw in Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, hebben voorgedaan. Hij voegde hier aan *oe, dat hij alle machtsmiddelen zal gebruiken om obstructie van de wet °p de opheffing van de rassenscheiding op de scholen te voorkomen. Kort Ha deze verklaring tekende de president een proclamatie, die de weg vrij blaakt voor het gebruik van federale troepen in Little Rock, wanneer dat Hodig mocht zijn. De ongeregeldheden begonnen gisteren te Little Rock, toen een aantal Hegerieerlingen de middelbare school wilde binnengaan. Zoals men weet heeft gouverneur Faubus, als gevolg van een rechterlijk bevel, de nationale garde, die voor de school van Little Rock was geposteerd en aan de neger leerlingen het betreden van de school belette, teruggetrokken. Acht negerleerlingen slaagden erin via een zijdeur de school te betreden terwijl een andere groep negers als afleidingmanoeuvre zich naar de hoofdingang begaf en deed, alsof zij daar de school wilde binnengaan. Bij 'de hoofdingang kwam het tot schermutselingen met een menigte blanken, die poogden de negers de toegang tot de school te beletten. De politie van Little Rock, die inmid dels op het toneel was verschenen, moest de hulp inroepen van de federale poli tie om de orde te herstellen. In verband een conferentie van gouverneurs van de zuidelijke staten bijwoont, gezegd, dat hij met bet zenden van troepen naar het schoolgebouw ongeregeldheden, zoals die "c om de orae re ne"K"cu. m ow.■-> --- met de onrust rondom de school ver- zich maandag hebben voorgedaan, heeft 11l.:«Jnpn« TTon Wi i a ITTO o uen w>o_ zocht tenslotte de directeur van de school de negerleerlingen de school te ferlaten. Zij werden daarop door de po- litie naar auto's geleid en weggebracht. Eén van de negerscholieren zei later, öat er in de school niets was voorge vallen. De lessen waren normaal be gonnen, maar na het derde lesuur wa ven zij naar buiten geleid en naar huis gebracht. Voor de school stond weer een loeiende menigte. Mannen en vrouwen drongen op de politieagenten en op de neSers in, maar zij werden teruggedre- Vetl door de met vuurwapens en traan- gas uitgeruste politie. Gisteravond laat heeft volgens oog- getuigen in een van de hoofdstraten van Little Rock een incident voorgedaan. Eij een achtervolging door staats- en gemeentepolitie hebben politiemannen op een auto vol negers gevuurd. Minstens een neger zou zijn gewond. De andere in zittenden werden gearresteerd. Er is geen officiële mededeling over dit incident verstrekt. De gouverneur van Arkansas, Faubus, beeft te Sea Island in Georgia, waar hij willen verhinderen. Faubus was van me ning, dat de president geen federale troe pen in Little Rock kan gebruiken tenzij de gouverneur daarom verzoekt. ,,Ik ben niet van plan er om te vragen", voegde hij daaraan toe. Hij (Ifcubus) en de lui tenant-gouverneur, Gordon, waren heel goed in staat orde en rust te handhaven. Een vooraanstaande negerin te Little Rock, mevrouw Bates, heeft medege deeld, dat de negerkinderen niet naar de centrale middelbare school zullen te rugkeren, voordat de president van de Verenigde Staten zal hebben verzekerd, dat zij tegen de menigte zullen worden beschermd. Mevrouw Bates is voorzitster van de afdeling Arkansas van de natio nale vereniging voor verbetering van de positie van kleurlingen. Griekenland, heeft het Roemeense voorstel tot een conferentie van de pre miers van de zes balkanlanden „voor lopig" van de hand gewezen. Met het oog op de hangende proble men tussen Griekenland en andere bal kanlanden, zo zegt premier Karamanlis in zijn antwoord aan de Roemeense premier, gelooft Griekenland niet, dat zijn aanwezigheid van nut kan zijn op een conferentie die ten doel heeft be trekkingen ,,in organische en perma nente vorm" te vestigen. De Tunesische ambassadeur te Cairo heeft gisteren meegedeeld, dat Tunesië heeft besloten een Egyptisch wapen aanbod te aanvaarden. Een Tunesische militaire missie zal de typen en de hoeveelheid uitzoeken en met Egyptische autoriteiten spreken over de opleiding van Tunesische offi cieren in Egypte. De ambassadeur zei, dat Tunesië de wapens nodig heeft om zich te verde digen tegen „de voortdurende grens- schendingen door het Franse leger". In dit zomerhuisje in Noordwijk aan Zee heeft de politie maandag een lugubere vondst gedaan: alle vier de leden van het gezindat hier woonde, werden dood aangetroffen. De doodsoorzaak moet koolmonoxyde-vergifttging geweest zyn. Maandagmiddag omstreeks half vijf beeft zich in het pand van de 50-jarige Sroentenhandelaar H. de Wit aan de Moiukkenstraat te Enschede een gas ontploffing voorgedaan, waarbij de Sroentehandelaar zelf en zijn kostjuf- frouw T. Kist enige brandwonden op- Hepen. Zy werden ter behandeling naar bet ziekenhuis „Ziekenzorg" overge bracht. Bij de ontploffing werden aan de voorzijde van het complex van drie Zakenpanden, waartoe de groentehan ^el behoorde, honderden pannen van bet dak geslagen. In het magazijn van be groentehand el ontstond een enorme ravage. Onder dit magazijn bevindt zich een kelder, waarin een gasfles stond, hieruit is vermoedelijk het gas ont snapt, dat de ontploffing heeft veroor zaakt, toen in het magazijn vuur werd Sarnaakt. (Van onze verslaggever) Enkele honderden textieldetaillisten waren gisteren in Oisterwijk bijeen ge komen voor de algemene jaarvergade ring van de Katholieke Vakbond voor de Textieldetaillistenhandel „St.-Willi- brordus". Eén der belangrijkste punten, die op deze jaarvergadering werden besproken was de nu al enkele maan den door de textieldetaillisten gevoer de koffie-actie. De voorzitter van „St.-Willibrordus", de heer W. H. J. van Mansum, verklaar de rechtuit, da*, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities hebben ge meld, de bond er niet aan denkt de ac tie af te breken, omdat, zo zeide de heer Van Mansum, by de kruideniers geen enkel symptoom te vinden is, dat zij soortgelijke acties zullen staken. Wan neer dit we! het geval zou zijn, aldus de voorzitter, dan zouden de textiel detaillisten hun koffie-actie stopzetten. De heer Van Mansum kon geen exacte cijfers noemen van de textielomzetten der kruideniers, doch hij nam als zeker aan, dat deze abnormaal groot waren. „Daar om", zo besloot hij, „moeten wij onze ac tie doorzetten. Maar kunnen wij tot een vergelijk komen, dan zullen wij haar on middellijk stopzetten". De directeur van het Centraal Bureau van „St.-Willibrordus", de heer H. H. M. Grootjans, verklaarde, dat diverse krui- Het hoofd van de Westduitse afvaardi ging te Moskou, Lahr, zal deze week zijn besprekingen met de Sovjet-onderminis ter van buitenlandse zaken Semjonof hervatten, aldus is gisteren van officiële zijde te Bonn vernomen. De Westduits-Sovjet besprekingen zijn een maand geleden opgeschort. De Sovjet regering bleek van oordeel te -ijn. dat de kwestie van terugzending van Duitse burgers uit de Sovjet-Unie naar Duits land geregeld is. terwijl de Westduitse regering ervan uitgaat, dat er nog vele Duitsers tn de Sovjet-Unie worden vast gehouden. Verder gingen de besprekin gen over een handels- en een consulair akkoord. De directe reportage van de opening van de Velser tunnel, die de Nederland se Televisie Stichting zou verzorgen op 28 september a.s. komt te vervallen. Men is bij de voorbereiding van deze uitzending gestuit op enkele onverwach te problemen, die gezien de beperkin gen die de NTS zich op alle gebieden moet getroosten, niet ingelost zouden kunnen worden zonder de verantwoor de afwerking van een aantal andere uit zendingen ernstig in gevaar te brengen. Het NTS-joumaal op zaterdag 28 sep tember 's avonds zal. naar de NTS me dedeelt, op normale wijze aandacht aan dit evenement schenken. Omdat vele studenten van het Cani sius-College der paters Jezuïten te Nij megen door A-griep zijn aangetast, zal dit college tot en met 30 september ge sloten zijn. Het college heeft ongeveer 700 interne en een kleine duizend externe studen ten. deniers en kruideniersorganisaties zich door de koffieactie van de textieldetaillis. ten bedreigd voelen. Dit blijkt, zo zeide hij, uit het feit, dat enkelen hunner een bepaald soort inferieure koffie zijn gaan verkopen tegen lage prijs en onder de naam „textielkoffie". Het hoofdbedrijfschap heeft inmiddels een bemiddelingspoging tussen de kruide niers en textieldetaillisten ondernomen, hetwelk in hoofdzaak hierop neerkomt, dat de branchevreemde cadeaus bij de plaatselijke handelaren zouden moeten worden aangeschaft. De textielbonden hebben dit compromisvoorstel echter af gewezen. omdat zij deze branchevreemde cadeaus totaal willen wereh. Dat de textielbonden rekenen op een lange duur van de koffieactie, blijkt wel uit het feit, dat inmiddels een kof- fieafdeling aan het textielhuis is ver bonden. Op 15 oktober zal de rechtbank in Amsterdam een aanvang maken met de civiele procedure inzake de uitzetting van de apotheker J. R. A. Simoons uit de Ned. Antillen (in maart 1956) tegen de Ned. Antillen en de Staat der Neder landen. Eiser heeft de gezaghebber van Curasao, M. P. Gorsira, en de oud-gou verneur van de Ned. Antillen, minister mr. A. A. M. Struijcken, doen dagvaar den. Minister Zijlstra acht het uiterst moei lijk een antwoord te geven op de vraag wanneer de correcties op de overmatige bestedingsdrang zoveel effect zullen heb ben gesorteerd, dat bij verdere expansie van onze economie geen terughoudendheid meer behoeft te worden betracht, aldus blijkt uit de Memorie van Toelichting op de begroting 1958 van het ministerie van economische zaken. Het economisch leven bevindt zich juist in een periode van een zekere kentering, waarin de in het kader van het regerings programma getroffen maatregelen geleide lijk hun uitwerking gevoelen. Vooralsnog is de ontspanninng echter betrekkelijk ge- Generaal Speidel, de opperbevelhebber van de landstrijdkrachten van de NATO in Midden-Europa, is gistermiddag in Lon den aangekomen voor het voeren van offi ciële besprekingen met de Britse regering. (Van onze correspondent) In Noordwijk aan Zee heeft men zich gisteren het hoofd gebroken over de oor zaak van de dood van een geheel gezin, dat vier personen telde en gistermorgen dood in zijn woning werd aangetroffen. Toen een kennis gistermorgen aan het zomerhuisje van de familie Lekkerkerken aan de Jan van Henegouwènlaan kwam om te informeren hoe het gezin het Tien dagen van onafgebroken stortregen hebben in India ernstige over stromingen veroorzaakt in de landerijen, ongeveer honderd km, ten oosten van Delhi. Op deze foto zien ive een familie, die met de weinige bezittingen en het voedsel, dat zij heeft kunnen redden naar de betrekke lijke veiligheid van den opgehoogde spoordijk is gevlucht. maakte, bleek hem tot zijn ontsteltenis, dat allen dood op bed lagen. Het waren de 26-jarige man, die steward was aan boord van schepen, zijn 27-jarige vrouw en hun beide kinderen van resp. v(jf jaar en vijftien maanden oud. Verleden week vrijdag had hij hen het laatste opgezocht, ze hadden toen vermoedelijk afllen griep en lagen te bed. De kennis heeft terstond na zijn ver schrikkelijke ontdekking de politie ge waarschuwd. Aanvankelijk dacht deze even aan kolendampvergiftiging, doch dit bleek al weldra uitgesloten, omdat men constateerde, dat de kachel nog niet had gebrand. Intussen is na de sectie, die dr. Hulst uit Leiden gisteren op de stoffelijke over schotten verrichtte, komen vast te staan, dat koolmonoxyde de doodsoorzaak ge weest moet zijn. Het koolmonoxyde was afkomstig van gas. „Iemand moet de gaskraan half ge opend hebben. We moeten nu nog uitzoe ken, wie dat geweest is", zo deelde de hoofdinspecteur van politie te Noordwijk gistermiddag mede. Schepen en vliegtuigen zijn daarop Vannacht en vanmorgen opnieuw een deurtocht op en boven de Oceaan be- Q°nnen, aangezien de overlevenden nEbben verklaard, dat nog 25 man met ?eh reddingboot de „Pamir" hebben ^hnnen verlaten, voordat de viermas- 'er zaterdagmiddag in een orkaan zonk. hadden 's nachts nog lichtsignalen Van de tweede sloep gezien, doch ze gisten niet wat er van deze boot en Z'Jn inzittenden was geworden. Een woordvoerder van de Is- brandtsen Lijn in New York, rederij van de „Saxon", heeft meegedeeld dat de overlevenden zijn: Plans Georg Wirth uit Leer (Oost-Fries land), Klaus Frenerichs uit Bad Kis singen, Karl Heinz Kratz uit Ham burg, Karl Dummer Geesthardt uit Hamburg en Volkert Anders uit Bremen. Twee hunner waren er slecht aan toe. Gistermiddag was de „Pamir" en haar bemanning door de eigenaars of ficieel opgegeven. Op weg van Buenos Aires naar Duitsland kwam het schip ten westen van de Azoren midden in de orkaan „Cary" terecht, wat zijn onder gang betekende. Zoals gemeld werden in de loop van het weekend enkele red dingboten en een reddingvlot aange troffen, doch deze waren leeg. De „Tacoma Star" heeft vanmorgen geseind, dat de overlevenden van de „Saxon" door het Amerikaanse marine- vrachtsehip „Geiger" waren overgeno men. De Peruviaanse premier, Cisnero3 heeft maandagavond tijdens het alge mene debat in de Assemblée der V. N. voorgesteld dat Spanje, Portugal, Italië en de 20 Latijns-Amerikaanse landen een Latijns blok in de V. N. zullen vor men. ring. Wanneer bij verdere doorwerking van het regeringsprogramma de overbe- steding vermindert, zal aan de voorraad- vorming en de daarmee samenhangende invoertoefleming betrekkelijk snel een einde kunnen komen, met als gevolg, dat de betalingsbalans in dat geval een ver betering te zien zou gever». In hoeverre deze verbetering voldoende zal zijn om het nagestreefde betalingsbalansoverschot van om en nabij de 500 miljoen op jaar basis te realiseren, valt op dit ogenblik niet te voorzien. Ook in het eerste kwartaal van 1957 handhaafden de industriële investeringen zich op een hoog niveau. Gerekend in prij zen van 1952 bedroegen zij f 630 miljoen tegen f 570 miljoen in hetzelfde kwartaal van 1956, d.w.z. een toeneming van circa 10 pet. Het effect van de bestedingsbeper king op het verloop der investeringen zal daardoor naar alle waarschijnlijkheid eerst tegen het eind van 1957 en misschien zelfs pas in de loop van 1958 volledig zichtbaar worden. De investeringsgeneigdheid van het be drijfsleven blijkt echter reeds nu ten ge volge van voornoemde maatregelen te verminderen. Een enquête laat zien, dat de omvang der bestelprogramma's in 1957 ruim 9 pet lager ligt dan in het vooraf gaande jaar. Het voorgaande doet verwachten, dat de industriële investeringen in 1957 ver moedelijk even hoog of wellicht iets hoger zullen zijn dan in 1956, doch dat z(j waar schijnlijk in 1958 een zekere terugloop te zien zullen geven. Het ligt in de bedoeling van de minister in het voorjaar van 1958 een nieuwe In dustrialisatienota aan de Staten-Generaal te doen toekomen. De consumptie naar volume gemeten blijkt zich thans ongeveer te handhaven op het niveau van 1956. Zowel teneinde hier een nieuwe prijsstijging te voorko men als terwille van de handhaving van een stabiel prijspeil, bestaat er naar het inzicht van de minister vooralsnog geen ruimte voor een algemene verhoging van het loonpeil. Het is onwaarschijnlijk, dat de vermin dering van de werkgelegenheid als ge volg van de bestedingsbeperking op den duur de grenzen van het toelaatbare zou overschrijden. Onverminderd blijft het streven van de minister er echter op ge richt de industrie in staat te stellen de nodige arbeidsplaatsen te verschaffen voor de van jaar tot jaar met ongeveer 50.000 personen groeiende beroepsbevolking. Uiteraard is een prognose van de ver dere ontwikkeling van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud sterk afhanke lijk van de altijd ongewisse gebeur tenissen in de sector van de voedings middelen. Met alle reserves, die daaruit voortvloeien, zijn er gronden om aan te nemen, dat de groenten en aardappelen een vrij normaal seizoenspatroon te zien zullen geven, maar dat het slechte fruit- jaar zijn ongunstige invloed op de prijzen zal blijven uitoefenen. Daarnaast dient te worden bedacht, dat het effect van de huurverhoging zich in de kosten van levensonderhoud zal weerspiegelen. Gezien het voorgaande behoeft het geen nader betoog, dat op het terrein van de prijzen vooralsnog de uiterste waakzaam heid is geboden. Met name dient te wor den voorkomen, dat kostenstijgingen uit het verleden alsnog hun doorwerking in het prijsniveau zouden vinden. Daarnaast dient het beleid erop gericht te zijn kos tenverlagingen op systematische wijze in het prijsniveau tot uitdrukking te doen konten. Sedert het begin van het onderzoek naar de prijskartels tot 1 juli 1957 zijn 103 prijsregelingen beëindigd. Een aantal prijsregelingen kon voorshands worden geaccepteerd, omdat deze al dan niet na aangebrachte wijzigingen een bedrijfs economisch verantwoorde concurrentie niet in de weg stonden. Bedoeld onder zoek, dat betrekking had op prijskartels in de industriële en groothandelssector, is thans vrijwel beëindigd. Er is een aan vang gemaakt met het onderzoek van prijsregelingen op het gebied van detail handel en ambacht, waaronder verschil lende plaatselijke prijsregelingen. Er bestaan gronden om te vermoeden, dat ook verticale prijsbinding verstarrend werkt. Teneinde voor een juiste oordeels vorming een inzicht te krijgen in de om vang van dit verschijnsel heeft de minis ter opdracht gegeven hiernaar een alge meen onderzoek in te stellen. De commissie aanbestedingswezen heeft haar advies inmiddels uitgebracht. Over het advies wordt momenteel in interde partementaal verband overleg gepleegd. Het is de minister gebleken, dat bij de Nederlandse industrie wel belangstelling bestaat voor de voortbrenging van be paalde militaire goederen, doch dat de opzet van nieuwe produkties vaak achter wege blijft gezien de bijzondere moeilijk heden en risico's welke daaraan zijn ver bonden. De minister stelt zich daarom voor de Nederlandse industrie in bepaal de gevallen, althans voor wat de kosten van ontwikkeling betreft, kredieten te verstrekken, voor welk doel voor het dienstjaar 1958 maximaal 5 miljoen be schikbaar wordt gehouden. Bij Koninklijk besluit van 14 september is benoemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw H.K.H. prinses Irene Emma Elisabeth, prinses der Neder landen, prinses van Oranje-Nassau, prin ses van Lippe-Biesterfeld. „Na de loonbeweging van het vorige jaar, de verhoogde loonkosten in verband met de Algemene Ouderdomswet en de huurcompensatie per 1 augustus 1957 is het vrijwel ondenkbaar, dat een algemene loonsverhoging niet tot prijsverhoging zal leiden. Welke arbeider heeft hier enig voordeel van?" Dit schrijft de heer B. Roolvink in „De Gids", het blad van het Chr. Nationaal Vakverbond. Geconstateerd wordt, dat de groothan- ielsprijzen van bepaalde artikelen al ge- uime tijd een daling vertonen. Het duurt /olgens de schrijver te lang, voordat deze laling in de kleinhandelsprijzen door- Het'lijkt het C.N.V. mogelijk de inves teringen in de particuliere sector meer te beperken. Een hoog investeringspeil is nodig voor de toekomstige werkgelegen- I i heid, doch men vraagt zich af, of over de hele linie werkelijk voldoende bezuinigd is. Zwijgen is niet verantwoord, aldus het artikel, over degenen van ons volk, die thans nog moeten rondkomen met een in komen van 50 60 per week en daar van een gezin met kinderen moeten on derhouden. Een prijsstijging van 110 naar 116 pun ten (de huurverhoging niet inbegrepen) acht men erg zwaar. De streep van het indexcijfer, aan het begin van het jaar getrokken, is duidelijk overschreden. De drie vakcentralen heb ben zich het recht voorbehouden bij over schrijden van die streep in het geweer te komen. Vandaar, dat overleg in de Stich ting van de Arbeid nodig wordt. „Gezien het bovenstaande ontkomen overheid noch bedrijfsleven er aan, dat er iets gedaan moet worden voor hen, die in de zwaarste zorg verkeren. De maat regelen, die genomen worden, dienen ech ter zodanig te zijn, dat met een minimum aan kosten een zo doeltreffend mogelijke hulp wordt verleend. Daarom is het ge sprek in de Stichting van de Arbeid be gonnen", aldus „De Gids",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1