KOSTEN TANDARTSHULP OF ZIEKENFONDSPREMIE Gwep? school Slaperige kinderen Avondkijkersnaar de televisie Geschil tussen India en Portugal voor Intern. Gerechtshof PAGINA 5 DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 wip Niet krachtig DE BETREKKINGEN TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIë ZIJN TOCH UITSTEKEND? ,Geen eerzucht" ,Helemaa] alleen" Ouders verantwoordelijk Sensatiezucht ROUWDIENSTEN VOOR KONING HAAKON ,Moord zonder moedwil" Britse liberalen zullen bij verkiezingen onafhankelijk optreden Meer dan 300 personen nit 25 landen 7,yn thans in Assisië btfeen om er het derde katholieke internationale congres voor migratie bp te wonen, dat staat onder leiding van de Amerikaan James J. Norris, die in Genève de Europese hulp actie van de N.C.W.C. leidt. Bissch~">en uit alle delen van de wereld tonen hun belangstelling, o.a. de bisschop van Osaka, mgr. Taguchi en de bisschop van MwTiaza, mgr. Blomjous. Het congres is gewijd aan de taak en plaats der katholieke migra tie-organisaties en vormt een onderdeel van de herdenking der encycliek „ExuI familia", die Z. H. Pius XII vvjf jaar ge leden het licht heeft doen zien. Talrijke landen zijn vertegenwoordigd, o.m. de Westeuropese landen, de grote immigratie-gebieden als Australië, Zuid- Afrika, de Ver. Staten, Canada en enige Zuidamerikaanse landen. Van Neder landse zijde nemen o.a. aan het congres deel: drs Jos. van Campen, directeur der Het enige goede gevolg van de tragedie in Little Koek zou derhalve een gerech telijke beslissing kunnen worden, waar door precies de grens gedefinieerd wordt tussen de staten en de federale regering. Nu echter wat de consequenties van Faubus' optreden betreft. Tot dusver is een zekere teleurgesteldheid over presi dent Eisenhower waarneembaar. Men had een krachtige houding van hem tegenover de gebeurtenissen in Arkansas verwacht. Een weekblad schreef, dat het wonderen zou verrichten wanneer de president maar een enkel negerkind bij de hand zou ne men en het een school voor blanke leer lingen zou binnenleiden. De meerderheid van de adviesraad van de democratische partij heeft de president in een verkla ring verweten, dat zijn ingenomen hou ding tegenover Faubus moreel niet sterk genoeg was. De democratische partij heeft natuurlijk heel wat te verliezen door Faubus en de raad heeft de gouverneur daarom ge desavoueerd en gezegd dat zijn politiek niet die van de partij representeerde. Door het gebeurde wordt de breuk tus sen „dixdecraten" en noordelijke demo craten groter. De twee democratische senatoren van Arkansas: Fulbright en McClellan (die de onderzoeken naar cor ruptie in de vakverenigingen leidt) hou den zich zoveel mogelijk op de vlakte in de hele aangelegenheid. Men hoort noch ziet hen beiden. In het Congres hebben ze gemanipuleerd tégen aanvaarding van de wet voor burgerrechten (die in verwater de vorm werd aanvaard en waardoor negers betere bescherming van hun stem rechten krijgen), maar beide senatoren zijn niettemin weinig, gesteld op de to nelen. die Faubus opvoert. De democraten zijn zich verder bewust, dat in de volgen de zitting van het Congres een veel scher per wet zal ingediend worden tot be scherming van de burgerrechten der negers, hetgeen de partijstrijd bij de de mocraten zal verhogen. Ook ziet een zuidelijke democraat als senator Johnson, de meerderheidsleider in de Senaatdie droomde van een par. tijbenoeming voor de kandidatuur van president, dat zijn kans daarop ver gaan is, want de partij zal geen zui delijke senator meer zo'n benoeming willen geven; hij zou het na de Faubus- affaire onherroepelijk verliezen bij de stembus. Wat Faubus zelf betreft, de federale regering zal, minder om Faubus dan wel om de gevoelens van iedereen in het zui- Zondag is te Londen een grote demonstratie gehouden tegen het gebruik van H-bommenDe bijeenkomst, die werd toegesproken door de Britse parlements leden Barbara Castle, Ian Mikardo, Anthony Greenwood en dr. Donald Soper, een methodistische dommee, en door duizenden mensen werd bijgewoond, was georganiseerd door het H-bom campagne comité. Tevoren werd een demonstratie- optocht gehouden tussen Marble Arch en Trafalgar Square. „Het Indonesische volkt voelt, dat het op de goede weg is. De herstelde samen werking tussen president Soekarno en dr. Hatta wordt gezien als een sleutel tot de oplossing van de moeilijkheden". Dit zei gisteravond de Indonesische zaakgelartig- 'n. ,'s~Gravenhage, de heer M. Maramis, bij zijn terugkeer uit Djakarta op Schip hol. Zijn bezoek aan Djakarta, voor het voeren van routinebesprekingen met zijn regering, zoals hij zeide, is samengeval len met de nationale conferentie in de Indonesische hoofdstad. „Zij zijn toch uitstekend?", zei de heer Maramis in antwoord op een vraag, of de normalisatie van de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië tijdens zijn besprekingen in Djakarta ter sprake is gekomen: „Indonesië hecht waarde aan normale betrekkingen met elk land". Napolitaanse Modern® llchtbeig® schrijtiuèd* Inlhailtrit'Hl 6S-TO Z«art|«etl'a*t 35-3/ Mw. Bmn«»«r»s 229 Graan. Hillediffc 218 ScHiarfamt RoHardamiadJjk 366 In India, waar op het ogenblik een ontstellend tekort aan voedsel heerst, zijn dui zenden plattelands families om aan de hongerdood te ontkomen naar de grote ste den getrokken. Uier en daar heeft dit tot relletjes aanleiding gegeven, zoals in Calcutta, waar vrouwelijke politie-agenten reeds meer dan 2000 mensen hebben gearresteerd. van de bij de enquête betrokken scholen bleken 195 leerlingen opvallend slaperig te zijn. Er zijn dus in Dordrecrt en dat zal in meer of mindere mate ook wel voor de overige plaatsen in Nederland gel den èl te veel ouders, die zelf ten op zichte van het geestelijke en lichamelijke welzijn van hun kinderen zijn ingesla pen. Paddy Chayevsky, de man die „Mar ty" en „Bachelor Party" oorspronkelijk voor de televisie schreef, heeft onlangs de reden bekend gemaakt, waarom hij in geen drie jaar meer Iets voor de Ame rikaanse televisie heeft geschreven. „Bij de televisie menen ze, dat ont spanning uitsluitend bestaat uit quiz shows, zang en dans. Dat verlaagt de hele Amerikaanse cultuur. De TV-in- dustrie heeft geen eerzucht. Zij stelt geen prijs meer op de dramatische kunst noch op de vertoning van iets goed. De laatste resten talent verlaten de televi sie, omdat een goede schrijver zich als artiest wil doen gelden." Het zaterdagavondprogramma van de KRO-televisie had de kijl ers een twee tal premières te bieden: de eerste verto ning in Nederland van een Duitse film documentaire „Het Geheim van de In ca's" en het eerste optreden voor de Ne derlandse televisie van Boyd Bachman, de Deense orkestleider, die ln 1948 na een tienjarig verblijf hier te lande op tournee ging in het buitenland, waar hij via een overeenkomst met de Ameri kaanse televisie, die zijn komisch-mimi- sche talenten aan het licht bracht, begon op te treden met een „One-man-show", Welke hij zaterdag onder het motto „He lemaal alleen'1 aan de Nederlandse kij kers presenteerde. Wat de Duitse filmdocumentaire be treft waarvan de oorspronkelijke titel minder suggestief, maar juister „Auf die Spuren der Inkas" luidt, omdat zij het Het Internationaal Gerechtshof heeft gistermiddag in het Vredespaleis een be gin gemaakt met de openbare behandeling van het geschil tussen India en Portugal. Het betreft het recht van doortocht, dat Portugal meent te hebben om van uit de Portugese kolonie Goa de in Inida gele gen Portugese enclaves Dadra en Nagar Aveli te kunnen bereiken. Dit recht wordt door India betwist. India voert aan, dat 't Hof in deze zaak niet competent is en dat bovendien de doortocht door zijn ge bied een kwestie is. die geheel binnen de jurisdictie van India valt. Zowel India als Portugal hebben van de mogelijkheid, die het statuut van het In ternationaal Gerechtshof biedt om bij een geschil tussen twee landen een eigen rech ter aan te wijzen die voor dat geval toegevoegd wordt aan het Hof gebruik gemaakt. Voor de behandeling van de zaak werden dan ook de beide rechters ad hoe voor India Mahomed Ali Corrim Chag- la, chief rtastiee van Bombay, en voor Portugal Dr Manuel Fernandes. lid van het Portugese Hogerhuis door de presi dent van het Hof, Mr. Green H. Hack- worth. geïnstalleerd. De agent van India (de ambassadeur van India in ons land), de heer Kapur, leidde vervolgens de juridische raads man voor India de heer M C. Setal- vad. procureur-generaal van India, In< In zijn openingspleidooi zei de heer Se- talvad de competentie van het Hof in deze kwestie te betwisten. Vervolgens gaf hij het schema aan. volgens hetwell de be zwaren in de openbare zitting door zijn ju ridische medewerkers zouden worden uit eengezet Hiermee wordt vandaag een aanvang gemaakt. Voor de openbare zitting van het Internationale Gerechtshof be stond veel belangstelling. Aanwezig wa ren o.a. de ambassadeurs van Egypte, Luxemburg Venezuela Brazilië Liberia, de Ver. Staten, de gezanten van Iran Oostenrijk en Israel, de zaakgelastigden van Ecuador en Mexico en vertegen woordigers van verscheidene diplomatieke missies in ons land. Ternauwernood hebben we tijd gehad om he in een lijvig boekwerk neerge legde resultaat te verwerken van een on derzoek, dat in opdracht van de Neder landse Stichting voor Statistiek is inge steld naar de opinies er gewoonten van de Nederlandse televisiekijkers, of uit Dordrecht bereikt ons bet bericht, dat de gemeentelijke schoolartsendienst daar ter plaatse naar aanleiding van klachten over slaperigheid van sommige leerlingen op lagere scholen een en quête heeft gehouden over het vraag stuk televisie en schoolkind. In een rapport, dat als gevolg van dit op verscheidene lagere scholen in Dor drecht gehouden onderzoek Is versche nen, ":omen de samenstellers tot de con clusie, dat het bezit van een televisietoe stel thuis een verleiding vormt, vooral voor de grotere kinderen. Een conclusie, waartoe men overigens ook zonder een enquête kan komen. Volgens het Dordtee rapport is het wel zeker, dat er in gezinnen met kinderen, die huiswerk moeten maken en des avonds studeren, grote kans bestaat, dat het huiswerk wordt verwaarloosd. De zo noodzakelijke rust in het gezin als achtergrond voor de arbeid op school wordt door de televisie beslist bedreigd. Bovendien heeft televisie een nadelige invloed op het toch zo noodzakelijke bui ten spelen van de kinderen Voorts heeft het volgen van min of meer sensationele programma's een funeste invloed op de nachtrust van de kinderen. Opmerkelijk wordt genoemd, dat er in iedere schoolklasse wel twee drie leer'ingen zijn, die opvallend slaperig zijn „tengevolge van het volgen van te levisieprogramma's in de avonduren", aldus het rapport. Toch acht het merendeel van de Dordt- se onderwijzers (ongeveer 75®/o) het tele- visievraagstuk nog niet zó ernstig, dat een systematische bestrijding nodig Is. In het rapport van de schoolartsendienst word't dit onderschreven. Daar luidt het: „Het is inderdaad twijfelachtig, of de school hier een taak heeft. Het is een aangelegenheid van het gezin. Hierin ligt dan ook het nut van de gehouden enquête, dat de ouders bepaald worden bij hun verantwoordelijkheid". Die verantwoordelijkheid blijkt, zoals helaas niet anders te verwachten was, bij lang niet alle ouders even groot te zijn. Van de kinderen, wier ouders een televisietoestel hebben het bezit daar van is niet gebonden aan een bepaalde welstandsklasse kijken in de eerste tot en met zesde schoolklassen tachtig van de honderd kinderen geregeld naar de uitzendingen. Het middagprogramma is het meest populair bij kinderen, die in de derde klas zitten. Bij de anderen is er meer interesse voor de avondprogramma's. Het aantal avondkijkers onder de kin deren bedraagt 15 procent, d.w.z. 7 per klas van 59 leerlingen. Daarom zijn 70 procent zaterdagavondkijkers, zodat 30 procent van de kinderen of ongeveer 2 tot 3 per klas van 50 leerlingen, op andere avonden kijkt. Naair de aard van de programma's geeft 41°/o van het onder de enquête val lende aantal kinderen de voorkeur aan sensatie, 22°/e aan niet-sensatie en 37% een schrikbarend hoog percentage, kijkt naar alles. De voorkeur voor sensatie stijgt met de leeftijd. In de zesde klas is het aan tal kinderen, dat sensatieprogramma's mooi vindt, dubbel zo groot als In de eerste klas Het rapport wijst tn dit op zicht met nadruk op de noodzakelijkheid dat de kinderen hun nachtrust krijgen. Deze wordt niet bevorderd, als ze vóór het naar bed gaan opwindende uitzen dingen hebben gevolgd. In 64 klassen Op de dag van de begrafenis van ko ning Haakon, op 1 oktober, zal er in de Waalse kerk aan het Noordeinde in Den Haag een rouwdienst voor de overleden Noorse koning worden gehouden. Daar voor worden de leden van de diplomatie ke missies in Den Haag en vertegenwoor digers van de Nederlandse regering uit genodigd. De rouwdienst vangt om 11 uur aan. Des middags om 4 uur zal er een rouw dienst voor koning Haakon worden ge houden in de Noorse zeemanskerk in Rotterdam. Deze dienst wordt gehouden voor de leden van de Noorse kolonie in ons land. Beide diensten zullen worden geleid door rev. E. A. Terjesen, aalmoe zenier van de Noorse ambassade. leen nog maar door Toon Hermans en Wim Sonneveld is bereikt. Joe Miller's Holland-sextet fungeerde op alleszins verdienstelijke wijze als mu zikale achtergrond en onontbeerlijk klankbord voor Bachman's grappen. Een bijzonder interessante reportage uit het natuurkundig laboratorium van de Technische Hogeschool te Delft, waarin de mogelijkheden van de moder ne elektronische microscoop werden ge demonstreerd de kijkers kregen zelfs het virus van de A-griep te zien en de rubriek Filmkader van Peter van Campen, die enkele fragmenten uit de film „Vaders en Zonen". „Het Grote ge heim" en „A Hatful of Rain" toonde, werden gisteravond in het programma van de NCRV-televtsie gevolgd door „Moord zonder moedwil" van Roy Plom- ley, een éénakter in het Inspecteur Vlijmscherp-aenre. die geen andere ver dienste had dan de kijkers een poosje gezellig ln spanning te houden, tn daar om was het tenslotte begonnen. Op het jaarlijkse congres van de Brit se liberale partij, dat zaterdag te South- port eindigde, is besloten, dat de partij bij de komende algemene verkezingen on afhankelijk zal optreden. Dit in het voordeel van de socialisten daar de conservatieven bij de jongste tussentijdse verkiezingen stemmen ver loren. die aan de liberalen ten goede kwamen. De nieuwe voorzitter van de conservatieve partij. Lort Hailsham. had enige dagen geleden gezinspeeld op een eventueel samengaan met de liberalen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5