Federale Little Nationale garde van Arkansas onder federaal gezag gesteld troepen trokken Rock binnen W ijzigingWestgr ens betekent oorlog Nieuw protest Slechts overleefde ZES man „Pamir'-ramp Friese schipper zette knecht bij zandplaat over boord Besteden beperken niet ten koste van produktie maar verbruik Tunnel onder het Kanaal Toespraak van Gomulka Maasbrug bij IJsselmonde Na hevige ruzie op Harlingen GETUIGEN ZAGEN MEVROUW L. ZATERDAG NOG OP STRAAT Gevaarlijke obstructie in Franse Kamer Gomulka op zijn achterste henen over Poolse grens glijdende werkweek CHRISSEMEUJE" WORDT 108 JAAR Berichten over grote redding bleken on juist Wegens griep geen schoolzwemmen A-griep in Castel Gandolfo Opnieuw sectie in Noordwijk Eerste vergadering voor de bouw Woensdag 25 september 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Naam van Amerika wordt geschaad Nixon veroordeelt Faubus Bouw begint volgend jaar WEERBERICHT ONBEPERKTE GARANTJg OP OE VERING. Eisenhower vastberaden Vijfhonderd man van de 101ste luchtlandingsdivisie van het Amerikaanse kger zijn, volledig gevechtsklaar, gisteren in Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas aangekomen. Per vliegtuig zijn deze militairen van Fort Campbell in Kentucky naar Little Rock overgebracht. Het besluit om troepen naar Little Rock over te brengen volgde op besprekingen die in ^ot Pentagon gevoerd waren tussen de minister voor 't leger, Bruckner, de Minister van defensie, Wilson, en andere functionarissen. President Eisenhower bad eergisteren verklaard, dat zonodig federale troepen zouden borden gebruikt om naleving van de wet op de opheffing der rassen- 6cheiding af te dwingen. Gisteren zijn er in Little Rock verschillende botsingen tussen negers en blanken geweest. De politie veiklaarde, dat Zich in de gehele stad een aantal gewelddaden van kleine omvang hadden doorgedaan' en dat „acht tot tien negers zijn gevangen gezet". In de Mededeling van de politie werd verder gezegd, dat negers, bewapend met devolvers, knuppels en scheermessen, blanken aanvielen, met stenen gooiden, autoruiten braken en flessen naar huisdeuren gooiden' Gisteravond laat heeft president Eisenhower zich tot het Amerikaanse volk gericht in verband met de situatie in Little Rook. Eisenhower zei, *^at de toestand in anarchie zou ontaarden, tenzij de president alle maat regelen zou nemen om naleving van de federale wet betreffende opheffing der rassenscheiding af te dwingen. dat „de beschamende ontwikkelingen te Little Rock voor een groot gedeelte zijn voortgevloeid uit de houding van gou verneur Faubus, die de extremistische elementen heeft aangemoedigd". Nixon stelde hiertegenover het stand punt dat de gouverneur van Florida, Le- roy Collins, op de bijeenkomst van gou verneurs der zuidelijkp Amerikaanse sta ten had ingenomen. Collins had verklaard, dat „het zuiden ongelijk heeft, met zich in een rassenstrijd te storten". „Ik geloof, dat het mannen als gou verneur Collins zijn, dip uiteindelijk het lot van het zuiden der Verenigde Staten zullen bepalen", aldus vice-president Nixon. De President is speciaal voor zijn toe- EPraak van Newport naar Washington Bevlogen. Hij zei, dat hij zich even goed ^anuit Newport tot het Amerikaanse volk «ad kunnen richten, maar hij was van Mening, dat wanneer hij vanuit het Witte Huis sprak het huis van Lincoln, van Jackson en van Wilson zijn woorden •.zowel de droefheid die ik voel in ver band met de maatregel die ik vandaag heb moeten nemen als de vastbeslotenheid armee ik dezp weg ben ingeslagen zouden weergeven. Resident Eisenhower heeft gisteren nl. de staatstroepen van Arkansas, de "Nationale garde", onder federaal ge- 8 Besteld In het presidentieel besluit, ^aarin dit'is bepaald, wordt verklaard, aanstichters der wanordelijkheden Little Rock geen gehoor hebben gege ven aan zijn opdracht op te houden met hun pogingen om de negerleerlingcn de toegang tot de plaatselijke middelbare school te beletten. Dit besluit van Eisenhower heeft be trekking op grondstrijdkrachten en op de luchtmacht van de staat ArkaesaS. Voorts heeft de president de Amerikaanse mi- bister van defensie, Wilson i,n hetzelfde besluit gemachtigd gebruik te maken van aue eenheden federale troepen, die nodig z°uden kunnen zijn om te Little Rock ?rde op zaken te stellen. Ingevolge dit Pasluit zijn, zoals boven is vertneld, gis- eren federale troepen in Little Rock ge- Btationeerd. De gemeentepolitie in Little Rock heeft ,e luchtlandingstroepen begeleid over de rivier de Arkansas, die North Little Rock Van Little Rock scheidt. Een onderdeel van de troepen begaf *oh naar de centrale High School en een ahder naar het arsenaal van de nationale garde. Er waren slechts weinig mensen straat toen de troepen Little Rock bin- ppntrokken. Naar verluidt bevinden zich epseheldene negersoldaten onder de fe- Pprale troepen. De troepen staan onder Ppvel van de beroepsofficier generaal- Majoor Edwin Walker, die tevens het JPMmando heeft gekregen van de onder Mderaal gezag geplaatste nationale garde. zi)n toespraak tot het Amerikaanse v°lk heeft president Eisenhower voorts ïezegd, dat de vijanden van de V. S. zich erheugen over dit incident en het overal Misbruiken om een vals beeld van Ame- Wij worden afgeschilderd als schen- no'rs van de beginselen, die de volkeren van de wereld eenstemmig in het Hand vest van de Verenigde Naties hebben neergelegd. Daarin hebben zij hun geloof in de fundamentele rechten van de mens en de waardigheid van de menselijke per soon bevestigd. En zij hebben dit gedaan zonder onderscheid van ras, sekse, taal of godsdienst", aldus president Eisenho wer. Tenslotte deed Eisenhower een beroep op alle burgers van de staat Arkansas om een eind te maken aan elke tegenwerking van de wet. Op zijn terugreis uit Georgië, waar hij een conferentie van gouverneurs van de zuidelijke staten heeft bijgewoond, merk te gouverneur Faubus van Arkansas naar aanleiding van het besluit van de presi dent om de nationale garde van Arkansas onder federaal gezag te plaatsen op: „Ik geloof, dat ik op het ogenblik naar huis vlieg in een van dP vliegtuigen van de president". Hij reisde nl. huiswaarts in een vliegtuig van de nationale garde van Arkansas. De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon. verklaarde gisteren te New York, Maandagochtend zijn acht negerscho lieren van 15 a 16 jaar door een ach terdeur van de openbare middelbare school van Little Rock in de Ameri kaanse staat Arkansas binnen kunnen slippen omdat volwassen negers voor de deur de aandacht van de blanke be volking afleidden. Dit was oorzaak van relletjes waarbij 200 blanken, enkele ne gers en 300 geioapende politie-agenten werden betrokken. De foto's geven weer hoe een neger ivordt neergeslagen (bo ven) en een uitval wordt gedaan naar een negerfotograaf. Hka te geven. In een toespraak, die de Poolse communistische leider Gomulka te ^arschau heelt gehouden, heeft hij verklaard, dat wanneer iemand de ..ee ter tafel brengt om de Poolse westelijke grens te wijzigen, er maar 66,1 alternatief is en wel oorlog. Gotnulka hield zijn toespraak zaterdag op een communistische vergade- in een automobielfabriek in de Poolse hoofdstad. Gotnulka zei voorts, in antwoord op onlangs afgelegde verklaringen van 0r,d8kanselier Adenauer, dat Adenauer maar" al te goed wist, dat geen eilkele Pool ooit zou onderhandelen met wie dan ook over de Poolse ,Vestgrens^ hetgeen hij verduidelijkte door te zeggen, dat geen enkele Pool een politiek zou volgen, die zijn vaderland de doodsteek zou geven. v'Mulka sprak ook over de resultaten ov zijn bezoek aan Joego-Slavië en brp^. besprekingen, die hij daar met Ment Tito en andere Joegoslavische b; Mrs had gevoerd. Hij herinnerde spe- |j 1 aan de verklaring van bijstand, President Tito had afgelegd en die V6r, Neergelegd in de Pools-Joegoslavische ms garing, waarin ook de Oder-Neisselijn 06 Poolse westgrens werd vastgelegd. -Waoneer Adenauer", aldus Gomulka, kwestie van de herziening van onze tflH ns ter tafel bre"Bt en tegelijker- de;: ze8t, dat het niet zijn bedoeling is e grens met geweld te wijzigen, dan Ben wil nns afvragen welke ander zou kunnen gebruiken' uici gcwciu »G Min i wij ons afvragen welke andere Adadelen hij zou kunnen gebruiken" Jj„a,na,1er weet maar al te goed, dat de "dlitairisten geen ander middel geweld kunnen gebruiken", Gojpulka zei verder, dat Adenauer op dit ogenblik geen andere dan vreedzame verklaringen kan afleggen, omdat V'est- Duitsland nog bezig is zijn militaire macht op te bouwen. „Wij mogen", aldus Gomulka, „niet blind zijn voor dit feit. Dat is de reden waarom wij er met nadruk op wijzen, dat de politiek van de leidende kringen in West-Dutisland een groot gevaar op levert voor de vrede in Europa". Gomulka zei voorts, dat Polen zich te gen dit gevaar diende te beveiligen door het opbouwen van haar strijdkrachten en door een stelsel van bondgenootschappen. De toespraak van Gomulka werd gister avond door het officiële Poolse nieuws agentschap PAR bekend gemaakt. De minister van arbeid, van Noordrijn- Westfalen, Hemsath, heeft zijn tijdefijke toestemming voor de glijdende werkweek in de staalindustrie verlengd. Tot dus hebben 18 grote bedrijven de glijdende werkweek ingevoerd. De C.G.D. (Ohristlicher Gewerkschafts- bund) heeft opnieuw tegen deze verlen ging protest aangetekend. Tientallen ja ren hebben de arbeiders voor de vrije zondag gestreden. Het kan werkelijk niet als een sociale vooruitgang gezien wor den, aldus het protest, dat 39 zondagen van het jaar gedegradeerd zijn tot gewo ne werkdagen. De C.G.D. wijst er op, dat de glijdende werkweek geen economische noodzaak is en noemt het optreden van minister Hemsath overijld. Woensdag 2 oktober hoopt Nederlands oudste ingezetene de wed. Christina Kar- nebeek—Backs, In haar omgeving beter bekend als „Chrissemeuje" haar 108e ver jaardag te vieren. Het zal deze. In een boerderijtje vlak aan de Duitse grens te Holterhoek (ge meente Eibergen) wonende, uitzonderlijke krasse vrouw ook ditmaal niet aan be langstelling ontbreken. 'M Twee opvarenden van de „Pamir" die aan de dood zijn ontsnapt: de een is nX. gered, de ander, ^f it^\^99er' aewoonlijk het bevel over het schip voerde, is ditmaal niet meegegaan. Op de rechter foto zien we hen op het deh i an de Pamir" tijdens de voorlaatste reis. Links zien we hoe een politieman in Hamburg de ouders en de broer van de geredde, Karl Otto Dummer de blijde tijding brengt, ,dat Karl gered is. Rijkswaterstaat heeft voor de eerst komende jaren twee belangrijke oever verbindingen op het programma staan, te weten de brug over de Merwede bij Go- rinchem in rijksweg 27 (Utrecht-Vianen- Gorinchem-Breda-Belgische grens) en de brug over de Nieuwe Maas bij IJsselmon de, welke de rijksweg 16, (Belgische grens-) Breda-Moerdijk-Zwijndrecht-Rot- terdam, zal verbinden met de rondweg om Rotterdam en via deze met de rijks wegen 3 (richting Gouda, Utrecht) en 13 (richting Den Haag, Amsterdam). Met de werken, behorende tot de brug- bonw bij Gorinchem, is reeds begonnen. Verwacht wordt, dat zij in 1961 zullen worden voltooid. De brugbouw bij IJssel monde zal in de tweede helft van 1958 aanvangen en ongeveer vijf jaar vorderen. Aldus lezen wij in de toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1958. Zes man hebben de ramp met de Duitse viermaster „Pamir" over leefd. Nadat gistermorgen reeds vijf opvarenden door bet Amerikaanse liberty-schip „Saxon" uit zee waren opgepikt, is gisteravond nog een 20-jarige kadet gered door het Amerikaanse kustwachtschip „Ab- secon". Hij had in een reddingboot 22 van zijn kameraden, die mèt hem deze sloep hadden kunnen bereiken, overleefd. De hoop op het vinden van méér over levenden werd vanmorgen volledig de bodem ingeslagen door een officiële me dedeling van de NoordduitSf, koopvaardij- (Van onze correspondent) In de Friese havenplaats Harlingen vraagt men zich af, wat er op het vis sersvaartuig De Harlingen 75 van schip per Dorus Koornstra bij Ameland is ge beurd. Volgens geruchten, die de ronde doen, zou deze schipper zijn 16-jarige knecht Jouke van de Veer na een hevige ruzie ergens bij een zandplaat overboord hebben gezet. De ruzie aan boord van de Harlingen 75 was niet de eerste en derhalve verbaast dit gerucht niemand. Jouke van de Veer zou zijn geld en geen voedsel hebben gehad en het vege lijf hebben gered door wadend en zwemmend naar Ameland te gaan, waar hij de nacht van maandag op dinsdag heeft doorge bracht. Dinsdag is de jongen nog niet in Harlingen teruggekeerd en hij zou trachten met andere vissersvaartuigen naar zijn woonplaats terug te keren. De ongeruste ouders hebben de Rijks politie te water gewaarschuwd om een onderzoek in te stellen en na te gaan waar de jongen is. Het is gebleken, dat hij inderdaad op Ameland vertoeft. De politie kon ons niet mededelen, hoever van de wai schipper Koornstra zijn knecht heeft neergezet en daarvan zal in elk geval afhangen of hij een strafbaar feit heeft gepleegd. Het is stellig niet uitge sloten, dat de jongen vlak onder Ame land werd afgezet of op een plaats, van waar hij de oever met droge voeten kon bereiken. Nu het aantal gevallen van A-griep in de hoofdstad begint toe te nemen, heeft de gemeentelijke inspecie voor de licha melijke opvoerüng in overleg met de G.G. en G.D. besloten van donderdag af het schoolzwemmen, waaraan onge veer 20.000 leerlingen van lagere scholen in Amsterdam deelnemen, voorlopig niet niet te doen doorgaan. I3e A-griep, die op het ogenblik in Rome en omgeving woedt, is nu ook door gedrongen tot Castel Gandolfo en tot he. Vaticaan. Jn het Vaticaan ligt een dertig tal leden van de pauselijke lijfwacht te bed. In het pauselijke zomerverblijf is een deel van het personeel ingeënt. De Paus zelf heeft zich niet aan die behandeling willen onderwerpen. Tijdens een nabespreking maandag in hotel De Doelen te Groningen heeft prof. Romme namens de dertig Kamer leden, die zich momenteel oriënteren ten opzichte van de problemen in Noord- Nederland, zijn waardering geuit voor de handelsvoorlcihting, die de besturen van de noordelijke provincies hun hadden ge geven. Hij erkende het grote algemene be lang van de hier behandelde vraagstuk ken. Prof. Romme vroeg in zijn toespraak naar de orde van grootte, waarop de finan ciële deelneming van het Rijk bij de voor de drie provincies beoogde taakstelling moet worden geschat. Verder ging spreker in op de achterstand in de verkeersmidde- len en hij vroeg o.m., of ook wat betreft de volkshuisvesting „overig Nederland" en met name het noorden is achtergesteld bij het westen. Op de vraag, of het niet noodzaken,ik was, dat de maatregelen van rijkswege t.a.v. de ontwikkelingsgebieden, zoals bijv. een grotere financiële medewerking bij de aanleg van industrieterreinen en andere structuurverbeterende werken, op korte termijn worden genomen, antwoordden zo wel prof. Romme (KVP) als dr. Albering (KVP) volmondig met: Ja. Zij maakten daarbij vanzelf het voorbe houd, dat deze maatregelen dienen te lig gen binnen de grenzen der mogelijkheden. Bij de bestedingsbeperking dient, vol gens hen, een scherp onderscheid te wor den gemaakt tussen beperking in de pro- duktieve en in de consumptieve sfeer. De produktie moet sterk worden bevorderd; de bestedingsbeperking zal zich dus voor al op de consumptie moeten richten. In de produktieve sfeer zal het behouden en het verkrijgen van werkgelegenheid een zaak zijn, die vooral in „overig Neder land" stellig een hoge prioriteit moet hebben. Bij een antwoord van de beide sprekers op de vraag, of met het nemen van pro hibitieve maatregelen tegen vestiging in het westen kan worden gewacht, tor, vast staat, dat de positieve maatregelen in „overig Nederland" niet tot het gewenste resultaat leiden, zeiden deze beide Kamer leden, vooral aan positieve maatregelen ten gunste van vestiging in „overig Neder land" grote waarde te hechten. Zij konden hieraan de voorkeur geven, omdat, vol gens hen, anders op de overheid wel een zeer grote verantwoordelijkheid wordt ge legd t.a.v. de bedrijfsvoering. zender „Norddeich-Radio". De zender meldde, dat zich aan boord van de „Gei ger", het transportschip van de Ameri kaanse marine, dat de geredden van de „Saxon" heeft overgenomen, nog steeds slechts vijf opvarenden van de „Pamir" bevinden. De radiozender dementeerde de gister avond van de Azorem doorgeseinde be richten volgens welke de „Geiger" nóg eens veertig man had gered vijfentwin_ tig uit een reddingboot en vijftien van een vlot. Op verzoek van de vereniging van Duitse scheepseigenaren, die er al aan twijfelde of deze berichten juist waren, had de Norddeich-Radio contact met de „Geiger" gezocht. Om half drie vannacht kwam het bericht door, dat het schip niets van een redding van veertig andere op varenden wist. In het eerste nieuwsbulletin van de Westduitse radiozenders, vanmorgen om half zes, kregen de vele Duitsers, die met meer hoop in hun hart en in angstige spanning wachtten of er na dere bijzonderheden bekend waren ge worden over de toestand van de vijf enveertig geredden, te horen: „Op het ogenblik zijn, zoals voorheen, slechts zes opvarenden van de „Panair" in vei ligheid". Hieraan werd toegevoegd, dat de be_ richten, in de loop van de avond ont vangen over de redding van nog meer opvarenden, onjuist waren gebleken. Inftiiddels is de naam bekend geworden van de zesde geredde. Het is de twintig jarige kadet Günther Hasselbach uit Kiel, die in een goede lichamelijke toestand verkeert. Hasselbach maakte zijn vierde reis op de „Pamir". Het is niet bekend, hoe de andere inzittenden van de reddingboot zijn omgekomen. De „Absecon" vond de schipbreukeling juist toen de redding boot dreigde te zinken, op slechts één mijl afstand van de plaats waar de vijf andere overlevenden werden opgepikt. De „Absecon" trof voorts redding- vlotten en wrakstukken aan. Het zoeken naar overlevenden wordt door twaalf schepen en elf vliegtuigen voortgezet. NAZETF ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Dr. Hulst uit Leiden zal opnieuw een sectie verrichten op de stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw Lekkerkerken en hun twee kinderen die, zoals bekend is, maandagochtend in hun woning te Noordwijk dood zijn aangetroffen. Hoewel aanvankelijk wera vermoed, dat de vier leden van het gezin in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn overleden, menen verschillende getuigen, mevrouw L. zaterdagmiddag nog op straat te hebben gezien. Deze getuigen noemen allen ongeveer dezelfde tijd: omstreeks het tijdstip, waarop een bakker, die zijn ronde deea en in de woning niemand aantrof, de half open staande gaskraan in de keuken sloot, om vervolgens weer zijns weegs te gaan. Door deze getuigenissen, zo deelde de politie in Noordwijk mee, is men nog niets dichter gekomen bij een antwoord op de vraag of men al of niet met een ongeluk te doen heeft. Een internationale maatschappij voor de bouw van een tunnel onder het Kanaal heeft gisteren te Parijs haar eerste verga dering gehouden om de uitvoerbaarheid en de voordelen na te gaan van de bouw van een tunnel, die Frankrijk en Enge land met elkaar zal verbinden en <j}e 100 miljoen pond sterling zal kosten. De vergadering werd gehouden :n het hoofdgebouw van de Suezkanaal-maat- schappij onder voorzitterschap van de vroegere Franse ambassadeur te Londen, de heer M. Massigli. Een officiële woordvoerder zei later te gen verslaggevers: „Wij hebben oesloten aan het werk te gaan en niets te zeggen voordat we een scherp omlijnd plan kun nen aanbieden". In de aula van het Gemeentemuseum te Den Haag heeft burgemeester Kolfscho ten dinsdag de school voor fotografie en fototechniek officieel geopend. Een buitenkansje voor de burgervaderzelf een verwoed amateur-foto graaf, ivas, dat de plechtigheid werd bijgewoond door diverse fotografen,'van wie er één wel bereid was hem na de officiële toespraken even zijn camera af te staan. Het duurde niet lang voor de burgemeester, zoals de foto laat zien, met de hulp van de camerabezitter aan het fotograferen was. (Van onze correspondent) Na 35 uren beraadslagen door de Kamer commissie voor de Kaderwet inzake Al gerije is er nu nog geen beslissing geno men om een positief advies uit te brengen. De aangewezen rapporteur, de heer Roc- lore, die het ronde tafel gesprek bij de premier heeft meegemaakt en op grond daarvan had toegezegd de zaak der rege ring te steunen, heeft nu meegedeeld geen rapport te willen uitbrengen, dat tegen de mening van zijn politieke vrienden in druist. De commissie koos daarop de heer Gagnaire, een socialist, tot rapporteur. De heer Gagnaire, zal hedennamiddag slechts de tegenstrijdige meningen dei- commissie kunnen vermelden zonder tot een slotsom te komen. De communistische obstructie die o.m. bestond uit het steeds meestemmen met de opposanten van de rechterkamerhelft en de poujadisten, is volkomen geslaagd. Het is maar een la mentabel schouwspel, dat het parlemen taire vooroverleg biedt. Bourgès-Maunoury, die gemachtigd is de vertrouwenskwestie te stellen op het aannemen van het door de ronde tafel overeenkomst gewijzigde wetsvoorstel van de regering, zal nu het hoofd moeten bie den aan eenzelfde obstructie in de Kamer. Het hangt nu van de houding der onaf- hankelijken af of hij dat waagstuk tot een goed einde zal kunnen brengen. Tot nu toe is de toestand hopeloos verward. De weerverwacKting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk regen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot mafige wind, hoofdzakelijk uit oostelijke richtingen. Donderdag 26 september: zon op 6.34, onder 18.32 uur; maan op 10.08, onder 19.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1