Nota's over het Midden-Oosten WESTEN antwoordt MOSKOU Eerste dagschool voor fotografie steekt in een te nauw pak Lust tot studeren bij de jonge ambtenaren steeds minder De vrouw is liet best gediend met „mannelijk" christendom SPIJKENISSE: DORP IN BAN VAN BOTLEK-REVOLUTIE 7 rh Sovjet-wapenleveranties verscherpen de toestand KNVB-pool is loterij geen hazardspel Pater J. v. Ileugten S J. 50 jaar geprofest Pater V. Esser 60 jaar Jezuiet Opening door burgemeester Kolfschoten De ontwikkeling van het ziekenfonds wezen C.B.O.Z. stelt rapport vast Vereniging Gemeentebelangen bezorgd Franz Etzel niet terug naar Bonn Beeldhouwer Wolbers omgekomen Mr, Klaasesz en echtgenote als bouwvakkers 1500 woningen binnen 5 jaar Öeken J Kraakman: N.V. Pakliuismeesteren maakt zich zorgen Influenza behoudt haar goedaardig karakter Schrijver S. Franke overleden In Oostenrijk verrees Koningin Julianaschool VB WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Lo Brunt vrijgesproken Gouden Jezuietenjubileum 9e Nieuw gebouiv? „Clementie"-les Te veel belangstelling DE'INSTELLING VAN EEN ONDERWIJS-RAAD Geen verordenende bevoegdheid Weinig enthousiasme voor ministerspost OVERLEG IN TANDARTSEN CONFLICT PRINSES IRENE NAAR LAUSANNE VERTROKKEN IK hijs, sla, graaf, ik spit en zeg bij elke gelegenheid nog iets ook. Deze verzuchting slaakte gis teren de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz tijdens zijn bezoek aan Spijkenisse. Hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat hij zich 's morgens had laten inschrijven als bouwvakarbeider en dat hij echt van plan was zwar te lonen te rekenen. Ook echtgenote ingeschakeld Nog vissers? yljjmï Haven niet op tijd gereed? Let op lichaatnshygiëne Bij botsing in Duitsland Limburgs gedeputeerde Gitmans omgekomen Bijzondere zorg Nederlands geschenk aan Hongaarse vluchtelingen p den Z' De westelijke Grotee Drie hebben gisteren in Moskou nota's overhandigd in antwoord op de Sovjet nota's over het Midden-Oosten aan de V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk van 3 september j.l. De drie westelijke nota's hebben dezelfde strekking maar zijn niet gelijkluidend. In de Britse nota aan de Sovjet-regering wordt andermaal bet Sovjet- voorstel tot een verklaring van de grote mogendheden tegen het gebruik van geweld in het Midden-Oosten van de hand gewezen. De Britse regering is van oordeel, dat de problemen te diep geworteld en te ingewikkeld zijn om op een dergelijke wijze tot oplossing te kunnen worden gebracht. Volgens de Britse regering zal de toestand zeker verscherpt worden door de „levering op grote schaal van Sovjet-wapens aan zekere landen in het Midden-Oosten, gepaard gaande met „Sovjet-propaganda". Dit leidt, aldus de Britse nota, onontkomelijk tot de conclusie, dat de Sovjet regering niet oprecht is als zij aandringt op vrede en evenwicht in het Midden-Oosten. trouwen In onze kracht en de gerecht vaardigdheid van onze zaak." Ben Goerion drong er bij de Joden overal in de wereld op aan zich meer dan ooit rondom Israël te scharen. Hij zei te hopen, dat in het nieuwe jaar de massale immigratie zal worden voortgezet. In de afgelopen twaalf maan den hebben zich 85.000 immigranten in Israël gevestigd. Voorts heeft de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van defensie. Sjimon Peres, gisteren te Tel Aviv ver klaard niet te geloven, dat de Sovjet- Unie oorlog in het Midden-Oosten wenst. De Arabische landen willen daarentegen proberen de Sovjet-Unie te betrekken in een oorlog in het Midden-Oosten, aldus Peres. Volgens de Britten is het voortduren van het geschil tussen Israël en de Ara bische "wereld de voornaamste oorzaak van de spanning In het Midden-Oosten. In de Britse nota wordt gezegd, dat de waarde van een dergelijke correspon dentie sinds 19 april j.l. hebben er nu al zes notawisselingen tussen de weste lijke Grote Drie en de Sovjet-Unie plaats gehad in twijfel moet worden getrok ken. De Britse regering vindt het nutte loos in bijzonderheden in te gaan op „de vele onnauwkeurigheden en verdraai ingen in de nota van de Sovjet regering. De toon en de inhoud van de Sovjet nota doen veronderstellen, dat de nota meer voor propagandadoeleinden was bedoeld dan als een oprechte poging tot oplossing van de kwesties waarover de nota voor geeft te gaan," aldus de Britse nota. In de Amerikaanse nota aan de Sovjet regering, wordt gezegd, dat in de eerste Plaats de Sovjet-Unie verantwoordelijk is voor de spanning in het Midden-Oosten door het, zenden van grote hoeveelheden wapens naar dit gebied. Voorts wordt verklaard dat er geen twijfel aan kan bestaan dat de Amerikaanse regering vasthoudt aan de Eis&nhowerdoctrine. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken deelde gisteravond mee, dat de Franse nota ge lijk is aan die van de Britse regering en „in gematigde bewoordingen" is gesteld. De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft gisteren ter gelegenheid van de aanstaande Joodse jaarwisseling gezegd, dat er „nieuwe wolken zijn verschenen aan onze grenzen." Hii zei, dat „de vij and is doorgegaan met bijeenbrengen van grote hoeveelheden wapens." De premies wees erop, dat wanneer de Israëliërs waakzaam blijven en bereid zijn aan al het mogelijke het hoofd te bieden het volk van Israël het nieuwe jaar, 5718, kan binnengaan „met ver- De. voetbaltoto van de K.N.V.B. is, al thans voorlopig, legaal. De Haagse recht bank heeft de heer L. Brunt, secretaris- penningmeester van dP bond, gistermor gen vrijgesproken van ,,het geven van gelegenheid tot hazardspel", zoals hem ten laste was gelegd. De overweging was, dat de voetbalpool als een „loterij" dient te worden beschouwd. •n Kwaliteitsproduct *an de Wybert-Fabrleken. 7(Ten 90 et alléén bij Apothekers en Drogisten Donderdag a.s. hoopt pater V. Esser de <^ag te herdenken, waarop hij zestig jaar Seleden toetrad tot de orde der Sociëteit Van Jesus. Wij zouden de jubilaris geen genoegen doen, indien hier te veel ge schreven zou worden over zijn rijke pries terleven en over de vele functies, die hij heeft bekleed. Toch menen wij zijn vele "Vrienden en bekenden een dienst te be wijzen door een korte herinnering aan dit feest. Pater Esser werd geboren te Weert op 30 'haart 1878, studeerde filosofie te Ouden bosch en theologie te Maastricht. Op 24 Augustus 1913 ontving hij de H. Priester- Wijding, waarna hij achtereenvolgens vele functies bekleedde: rector van het Cani- sius-college te Nijmegen, Huize Katwijk te Den Kaag en St.-Ignatius-college te Am sterdam. In 1938 werd hij benoemd tot Provinciaal, een functie, die vooral de ®erste oorlogsjaren een grote verantwoor delijkheid met zich meebracht. Zijn onbaatzuchtigheid en zijn opvatting °ver het kloosterling zijn, brachten hem f°t een bijzonder verdienstelijk leven, Waarin hij steeds zijn eigen persoon op de achtergrond schoof. Moge deze dag voor zijn vriendenmin °6kenden een goede aanleiding zijn God dank te zeggen voor het vele, dat. pater ®sser door zijn priesterschap heeft kunnen Schenken. (Van onze Haagse redactie") Burgemeester H. A. M. Th. Kolfscho ten heeft dinsdagmiddag in Den Haag de eerste Nederlandse School voor Fotografie en Fototechniek geopend. Hierdoor kan ons land eindelijk de enorme achterstand gaan inhalen, welke het op de nabuurlan den heeft. Daar bestaan opleidingsinsti tuten in fotografie reeds veertig jaar of langer. Toekomstige fotografen behoeven thans niet meer dagstudies in het buiten land te volgen, maar ideaal is de accomo date van de Haagse onderwijsinstelling toch nog lang niet. Zo blijkt het schoolgebouw aan de No- belstraat juist groot genoeg voor de prak tijklessen. Voor de theorie moeten de ze ventien leerlingen van de eerste dagcursus naar een ander gebouw. De ruimte in de nieuwe school is zo bescheiden, dat men de officiële opening in het Gemeente museum moest laten plaatsvinden. De genodigden in de aula van het mu seum kregen echter een goed® indruk van het uiterlijk aanzien van de school door een film, waarop mr. Kolfschoten met vaste hand het ijzeren htk opende. De burgemeester fungeerde zelf als explica teur, op een geestige wijze, welke zelfs zijn snedige collega's van de stomme film zou hebben doen zwijgen. Wellicht zal de School voor Fotografie en Fototechniek maar één jaar in het nauwe pakje blijven steken. Het school bestuur heeft namelijk plannen voor een splinternieuw te construeren schoolge bouw in het Bezuidenhoutkwartier. Na mens het bestuur van de school trok de heer W. Schurman (voorzitter) reeds voor zichtig aan de gemeentelijke subsidiebel. Dat nieuw*, gebouw moet er cp zeer korte termijn komen, want het schoolbestuur heeft nog geen flauw idee, waar het de lichting van volgend jaar moet herbergen. De dagcursus In fotografie beslaat drie jaar en wordt gerekend bij uitgebreid technisch lager onderwijs. De leerlingen, waarbij verscheidene meisjes, krijgen dan te maken met de algemeen-technische we tenschappen, de optische technieken in allerruimste zin, de reproduktie, de film en de fotohandel, kunstgeschiedenis en maatschappijleer. Burgemeester Kolfscho ten hoopte ook dat de leerlingen clementie werd bijgebracht, wanneer openbare auto riteiten voor de onverbiddelijke fotolens zouden komen, De nieuwe school kan maar gedeeltelijk de toeloop van leerlingen verwerken. Zelfs voor de gelijktijdige vierjarige avondcur sus overtreft het aanbod de vraag van 24 leerlingen met bijna het dubbele. Het schoolbestuur hoopt meer uitbreiding te geven aan de schriftelijke opleidingen, welke reeds langer in Nederland bestaan. Vele autoriteiten uit de fotowereld maakten de opening mee. Professor dr. H. Gaarding, voorzitter van de Kon. Ne derlandse Chemische Vereniging, en mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van de Haagse Dienst voor Schone Kunsten, hiel-, den inleidingen over het belang van de fotografie en de opleiding daarin. In een nota naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor O., K. en W. uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Wet houdende Instelling van een Onderwijs raad, deelt minister Cals mede, dat aan het toekennen van verordenende be voegdheid aan de onderwijsraad niet kan worden gedacht. Hij deelt voorts niet de mening van verschillende leden van de commissie, die vonden, dat een wetsontwerp van verdere strekking met reden had mogen worden verwacht. In antwoord op op merkingen van verschillende andere le den zegt de minister, dat hij aanvanke lijk dacht aan instelling van een nieuwe afdeling voor het kleuteronderwijs, maar het na overleg met de Onderwijsraad thans beter oordeelt de door de kleuter- Onderwijswet opgedragen taak onder te brengen bij de derde afdeling van die raad. (Van onze Amsterdamse redactie) De bekende Jezuietenpater dr. J. van Heugtcn S.J. herdenkt morgen het feit dat Iijj een halve eeuw geleden in de orde van St.-Ignatius werd opgenomen. De ju bilaris, die als studenten-moderator veel van zich deed spreken, is momenteel hoofdredacteur van het katholieke tijd schrift „Streven" en verblijft in de Krijt bergparochie in Amsterdam. Op zijn feest dag draagt hij daar een H. Mis op en sa men met een tweede gouden feesteling, ni. pater C. Minderop S.J., recipieert hij zondagmorgen om half twaalf in de pas torie. Pater Van Heugten werd op 7 maart 1890 in Asten (Noord-Brabant) geboren. Op 17-jarige leeftijd werd hij Jezuiet en op 1 april 1922 werd hij in Roermond priester gewijd. Nadat hij zijn studies beëindigd had was hij korte tijd leraar Duits en Ne derlands en kapelaan in de Krijtbergparo chie. In mei 1929 werd hij benoemd tot mo derator van de kath. studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" in Amsterdam, ïn de 27 jaar dat hij deze functie heeft uitgeoefend, heeft hij zich doen kennen als een geestelijk leidsman van formaat en een erudiete beminnelijke persoonlijk heid, door de kath. studenten in de hoofd stad op de handen gedragen. Zijn verdien sten voor „Thomas" zijn enorm geweest, hetgeen wel bleek bij zijn zilveren feest als moderator in 1954. Pater van Heugten werd toen enorm gefêteerd en kreeg o.m aangeboden het eerste exemplaar van een bundel van zijn meest kenmerkende lite rair-kritische essays, getiteld „De men selijke geest" en samengesteld door prof. Donkersloot. In november vorig jaar nam de jublaris wiens verdiensten in deze ko lommen reeds verscheidene malen zijn belicht, slechts node afscheid van „zijn" studenten om het hoofdredacteurschap op zich te nemen van „Streven". Pater Van Heugten is officier in de orde van Oranje Nassau. Op de gisteren te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen (CBOZ) is het in begin 1957 aan het bondsbestuur aangeboden rapport over de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswezen in een slotbespre- king vastgesteld. Vrijwel alle betrokkenen uit het zie- kenfondswezën zijn het erover eens. dat een herziening van de thans bestaande wettelijke voorschriften wenselijk is. De C.B.O.Z. deelt dit standpunt en achtte het op grond daarvan zowel wenselijk, als noodzakelijk, zijn standpunt te be palen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswezen. In het rapport wordt o.m. weergegeven, wat de verzekering moet bieden, en wordt ook de stelling, dat eveneens voor de toekomst een taak voor het zieken fonds is weggelegd gemotiveerd. Het vraagstuk der ziekenfondsen op levens beschouwelijke grondslag wordt eveneens uitvoerig behandeld. "Wat de organisatie en overkoepeling van de ziekenfondsen betreft, gaat het rapport uit van een vereniging voor zie kenfondsen, waarbij zij verplicht zijn zich aan te sluiten. Deze vereniging zal de bevoegdheid moeten hebben lande lijke overeenkomsten aan te gaan met de medewerkersorganisaties, waardoor de ziekenfondsen zijn gebonden. Aangezien het karakter van volksver zekering met zich brengt, dat alle Neder landers aan de verzekering zullen deel nemen. .zal het toezichthoudend college op de ziekenfondsen zodanig samenge steld dienen te zijn, dat het een weer spiegeling vormt van het gehele volk, dus met vertegenwoordigers van de overheid, het bedrijfsleven en maatschap pelijke organisaties. Nadat de vice-voorzitter, de heer G. J. Jansonius. enkele ingediende vragen en opmerkingen bad beantwoord, werd het rapport zonder wijzigingen vastgesteld. Hiermee wordt het door de bond be schouwd als een algmene richtlijn voor de toekomstige ontwikkeling van de zie kenfondsen. FLACONS 50, 100 fN 500 DRAGEES - ORGANON-'OSS. (Van onze correspondent) Franz Etzel, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, heeft tegen over de „Kölnische Kunschau" verklaard, op het ogenblik niet het voornemen te hebben af te treden. Volgens het blad heeft Etzel medege deeld weinig lust te gevoelen een functie in de nieuwe regering Aden te aanvaar den. In Bonn werd verondersteld, dat het in de bedoeling lag hem zoal niet het vice-kanselierschap, dan toch zeker het „ministerie voor Europese zaken" aan te bieden. In de Staarzaal te Maastricht begon gistermorgen het tweedaags congres van de Ned. Ver. voor Gemeentebelan gen, waarin verenigd zijn de examina toren in gemeente administratie en fi nanciën De voorzitter van het congres, jhr. ir. C. G. C. Quarles v. Ufford. oud commissaris der Koningin in Gelder land, heeft in zijn openingswoord grote bezorgdheid uitgesproken over de duide lijke teruggang in de laatste jaren van het aantal jonge ambtenaren, die zich onderwerpen aan de examens voor de vakstudie gemeenteadministratie en fi nanciën. Terwijl dit aantal in 1953 nog ruim 1000 bedroeg was het in 1956 geslonken tot 784. Spr. weet dit verschijnsel aan het toene mend afvloeien van de werkkrachten uit de overheidssector naar 't particulier be drijf, waar de studielust sterker wordt aangemoedigd en aan de jongelui meer faciliteiten worden verleend, terwijl men er ook vaak voor succesvolle studie-resul taten hogere financiële beloningen geeft. Daarnaast doet zich bet verschijnsel voor van toeneming in de gemeenten van het aantal vrouwelijke arbeidskrachten èie veel minder interesse voor het vak to- nen- e. De voorzitter van de vereniging heeit voorts de aandacht gevestigd op het con flict, dat is ontstaan met het opleidings instituut „Stichting Haarlem". Deze stichting is het niet eens met het stand punt van de vereniging om van kandidaten voor examens maatschappelijk werk een ruimere vooropleiding te eisen. De Stich ting Haarlem heeft nu het voornemen ook - dus naast de Ver. voor Gemeentenbe- langen - examens te gaan afnemen. Deze ontwikkeling van moeilijkheden heeft de vereniging doen besluiten het conflict aan de Ver. van Nederlandse Gemeenten voor te leggen. Deze heeft zich bereid ver klaard een uitspraak te doen en aan de Stichting Haarlem gevraagd zich met de arbitrage te verenigen. Des middags maakten de congresleden ëèn trip naar het cokesbedojf van Lutte- rade. De burgemeester van Maastricht, mr. W. Baron Michels van Kessenich, ontving de congressisten met hun dames des avonds in de grote hal van het Maas trichtse stadhui-s namens het gemeentebe stuur. Woensdag zullen de congressisten tochten door Zuid Limburg maken. In het SER-gebouw te Den Haag is gis termiddag de commissie van advies in htt tandartsenconflict opnieuw bijeengeko men, ditmaal om de ziekenfondsorganisa ties te horen in deze kwestie. Zoals nen weet zal de uitspraak van de commissie, van 1 september af gerekend, uiterlijk binnen drie maanden moeten worden ge daan en zal zij bindend zijn voor beide partijen. Zoals reeds eerder bekend gemaakt, zal H.K.H. Prinses Irene in het komende stu diejaar verschillende cursussen volgen aan de universiteit te Lausanne. Tot dit doel is de Prinses gistermorgen van Schiphol naar Lausanne vertrokken. Bij een verkeersongeval, dat zondag avond jl. te Voorschoten gebeurde, is de beeldhouwer Dirk Wolbers om het leven gekomen. De heer Wolbers, die 67 jaar was, is opgeleid doqr zijn vader, de architect Jan Wolbers. Hij heeft voorts gestudeerd aan de academies voor beeldende kunsten te Amsterdam en te Brussel. In 1916 v-estigde hij zich als beeldhouwer te Den Haag. Zijn voornaamste werken zÜn zJfvf,n 2r0'e figuren voor het stadhuis van Rotterdam, het grafmonument van dr. Talma te Ben- nebroek, het watersnoodmonument te Hontenisse, de beeldengroep op de brug in de Laan van Meerdervoort te Den Haag, de oorlogsmonumenten te Vlaardm- gen en te Zeist en een bronzen beeld van Maria de la Queillerie, de echtgenote van Jan van Riebeeck, te Kaapstad. interdiocesane Katholieke Midden- landsbond in de bisdommen Haarlem en ?°tterdam heeft gisteren op Vjjverduin te ioemendaal een bezinningsdag voor zijn «ader belegd. Na een openingswoord door 6 "Voorzitter, de heer F. C. de Hosson, brak pater Rembertus O.F.M. - Cap. 2Ve>" „Wat is de kerk?" Hij herinnerde aan e kritiek, welke vele leken plegen te ®bben over de vorm van de kerk. Daaruit likt meestal ook hun belangstelling. De •yitick is een gevolg van het feit, dat men jj? herk gaarne volmaakt wil zien, maar '®t beseft, dat deze uit mensen bestaat, be leiding wordt maar al te vaak ver- Sfard met de kerk zelf, zo merkt pater we-mibertus voorts op. Het is echter van „.fang te beseffen, dat de geestelijkheid ■"teen. de kerk nie-t is en dat er zaken zijn, e'ke uitsluitend, behandeld en uitge- °nrd kunnen worden door leken. SDeken J. Kraakman van Alkmaar sprak ter de vraag „Is de man minder gods- enstig dan, de vrouw, gf is de .vrouw an ders godsdienstig?" Volgens het woord van Paulus hebben man noch vrouw voor rang, wanneer het gaat om het eeuwig heil van de mens. Hoewel het christen dom in zijn uiterlijke vorm een sterk „mannelijke" inslag vertoont, zijn er in de loop der eeuwen in de wijze van gods dienstbeleving verschillende vrouwelijke elementen gekomen, welke de man niet liggen en welke hij dikwijls verwijfd of zoetelijk vindt. Volgens spreker is ook de vrouw het best gediend met een man nelijk christendom, dat in zijn beleving direct tot de kern doordringt en niet teveel elementen van religieus exhibitio nisme bevat. Herman Divendal sprak tenslotte over: „De lee-k in de kerk". Hij wees erop, dat de kerk in ons land niet gevestigd is, zo als bijvoorbeeld een middenstandsbedrijf, maar dat het juist de leken zijn, die een belangrijke taak in de kerk hebben. Zij dienen met de priesters te streven naar de kerstening van het profane. Het huidige raadhuis van Spijkenisse is zonder meer bouwvallig, vandaar dat gisteren mr. Klaasesz met zoveel toewij ding de spits op het nieuwe in aanbouw zijnde raadhuis takelde. Mr. Klaasesz heeft wel geweten, dat hij in Spijkenisse op bezoek is geweest. Bij alle karweitjes, die op het punt ston den te beginnen en bij alle werkzaam heden, die haar voltooiing naderden, werd hij ingeschakeld en dat was alles bij elkaar niet gering. Hetgeen deze gemeente thans door maakt, mag gerust een sociologische revo lutie worden genoemd. Van agrarische gemeente van nog geen 3500 inwoners zal het binnen nog geen vijf jaar veranderen in een woongemeenschap voor 12.000 in dustrie-arbeiders en wanneer wij een generatie verder zijn. dan zal de am- bachts-heerlijkheid Spijkenisse aan niet minder dan 50.000 mensen binnen zijn grenzen onderdak verlenen. Het tover woord is hier Botlekplan, want het is de uitbreiding van de Rotterdamse haven, die deze gemeente onder de energieke leiding van burgemeester P. J. Bliek haar explosieve karakter verleent. Mr. Klaasesz had zijn echtgenote mee gebracht, want een vluchtige beschouwing van het programma moet hem hebben geleerd, dat hij best een hulp kon ge bruiken. Ook zij sloeg palen en metselde oorkonden in allerlei nuttige gebouwen. De commissaris van de Koningin heeft zijn zware dagtaak verricht op zijn eigen licht-ironische en alom gewaardeerde wijze. Men verveelt zich nooit in de nabij heid van deze excellentie. Toen hij de spits zette op het in aanbouw zijnde nieuwe raadhuis het oude zal eerstdaags wel onbewoonbaar worden verklaard merkte hij op, dat deze nieuwe woning voor de gemeente wel spoedig te klein zal zijn. Maar misschien zo zei hij kan het dan nog dienen als onderdak voor het burgerlijk armbestuur. Overigens was het plaatsen van deze spits geen sinecure, want meer dan vijf minuten heeft de heer Klaasesz aan een paar zware kettingen staan trekken, voordat het ronde geval goed op zijn plaats stond. „Geef mij maar een eerste steen", was zijn commentaar. Voor een nieuw bureau van de rijks politie stak hij de eerste spade in de grond. Deze plechtigheid was voor mr. Klaasesz aanleiding om te veronderstel len, dat het groeiende Spijkenisse wel gauw een gemeentepolitie zal krijgen en Er moest gisteren wel handenarbeid wor den verricht. De commissaris van de ko ningin is hier aan het spitten. Op de achtergrond een lachende burgemeester Bliek. dat deze instantie dan goedkoop aan een mooi bureau komt. Hij vond het van het rijk maar een waagstuk. „Is er een van de aanwezigen, die vist?", vroeg hij vriendelijk, toen zijn spit- werk een hoeveelheid vette wormen had blootgelegd. Een bij nader inzien bijzonder hygiënisch karwei was het in werking stellen van de rioolwaterzuiveringsinstallatie en ook deze daad stelde hij met kennelijk ge noegen. De belangrijkste handefing was zon der twijfel het slaan van de eerste paal voor 1500 woningen, die binnen vijf jaar door Bredero's Bouwbedrijf uit Utrecht zullen worden neergezet. Burgemeester Bliek zei, voordat hij de vertegenwoor diger van de Koningin tot het slaan van deze eerste paal uitnodigde, dat deze uitbreiding van de gemeente Spijkenisse een gevolg is van de kracht en de wil „Mef enige zorg kijken wij naar de voortgang van de werken, die de over heid, respectievelijk de gemeente, nog moet verrichten, teneinde onze steigers veilig bereikbaar te maken voor de grote zeetankers". Dit verklaarde gisteren de directeur van Pakhuismecsteren N. V., de heer J. A. de Monchy, tijdens de ontvangst van de Commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, in één van de grote olie-tanks aan het nieuwe terrein aan de Derde Petroleumhaven in de Bot lek. Pakhuismeesteren N.V. opent namelijk op 1 januari haar nieuwe bedrijf in dit gebied en heeft reeds de dan gereedzijnde tanks aan de handel verhuurd. Thans is echter de haven nog niet op de vereiste diepte uitgebaggerd, noch zijn de glooi ingen rond het terrein aangebracht. Pakhuismeesteren heeft zijn tanks ver huurd, daar de autoriteiten indertijd heb ben toegezegd de haven vóór januari in gereedheid te zullen brengen. „De toezeggingen moeten nagekomen worden op straffe van zware verhezen zo besloot de heer De Monchy zijn toe spraak. Het is duidelijk, dat hij hiermede de toezeggingen bedoelde, die zijn N. V, aan de handel heeft gedaan, maar even eens de verplichtingen, welke rijk en ge meente indertijd op zich hebben genomen. Voor zover de geneeskundige hoofd inspectie uit ingekomen informaties kan opmaken, blijkt, dat in verschillende delen van Nederland geleidelijk aan meer ge vallen van influenza worden waargeno men, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Op sommige plaatsen hebben de artsen het zeer druk voor de tijd van het jaar. Men roept medische hulp vooral in bij het eerste geval in het gezin. Tot dusver zijn er geen verschijnselen, die erop wij zen dat de influenza haar goedaardig karakter verliest. Helaas zijn er in de laatste dagen enige sterfgevallen gemeld, doch het aantal ervan is gering in vergelijking tot de zeer vele zieken en ook ten opzichte van vroe gere perioden van griep. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat de griep in Limburg afnemend is. Uit andere provinciën, met name Zuid-Hol land, Gelderland en Overijssel zijn ver schillende berichten binnengekomen oyer nieuwe griepgevallen. Ais algemene raad wordt aanbevolen de lichaamshygiëne in acht te nemen. Men dient met meer zorg dan gewoonlijk etVeringsprocessen, geïnfecteerde wonden, huidzweren, steenpuisten e.d. te verzor gen. Bij een ongeluk op de „Autobahn" tus sen Darmstadt en Mannheim is gister morgen de heer Matthieu Gitmans, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg, die onderweg was naar Tirol, om daar zijn vakantie ioor te brengen, om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde om streeks half tien. De auto van de heer Gitmans werd door een grote vrachtauto gegrepen. De heer Gitmans, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, was 51 jaar. Sinds april 1954 was hij voor de K.V.P. lid van Provinciale Staten van Limburg, sinds december 1956 lid van Gedeputeer de Staten, als opvolger van de tegen woordige staatssecretaris Hoppener. Hij was lid van de partijraad en van de sociaal-economische commissie der K.V.P. Voorts o.m. voorzitter van de af deling Limburg der contactcommissie op voering produktiviteit, voorzitter van de M.T.S. te Venlo. bestuurslid van de eigen vervoerdersorganisatie district Limburg, lid der Limburgse commissie waterwegen, lid der energiecommissie en lid van de Kamer van Koophandel in Venlo. De heer Gitmans, die te Tegelen woon de, was directeur van de N.V. Andreas Kreykamps Tabaksbedrijven aldaar. Hij was bestuurslid van de Ned. Ver. voor Kerftabakindustrie en van de Stichting Tabakverwerkende Industrieën. tot daden van de in het Botlekgebied gevestigde en nog in oprichting zijnde industrieën. Mr. Klaasesz vond deze bijeenkomst rond de paal in een grote onafzienbare polder uit psychologisch oogpunt bijzon der interessant. Hij zag, dat er, zoveel industriëlen belangeloos (spatiëring redactie) aanwezig waren. „Hoeveel krijgt hij er en hoeveel krijg ik van dit contin gent voor mijn arbeiders?" hoor je ze denken, aldus mr. J. Klaasesz. Uit het voorgaande mag men niet con cluderen. dat mr. J. Klaasesz tijdens zijn bezoek aan Spijkenisse alleen maar zijn goedmoedige ironie heeft rondgestrooid. Hij was ernstig, toen hij zei, dat voor Spijkenisse een bijzonder belangrijke taak is weggelegd in de ontwikkeling van het havengebied. Hij hoopte, dat deze ontwik keling met haar talloze menselijke pro blemen harmonisch zal verlopen. Hij was ook ernstig, toen hij tegenover de burge meester verklaarde, dat hij de belangen van deze gemeente in zijn gewest in het bijzonder zou voorstaan. Dit bezoek en deze woorden deden de burgemeester van deze Botlek-gemeente kennelijk goed. In de Centraal Israëlitische Ziekenver pleging te Amsterdam is gisteren op 77- jarige leeftijd overleden de heer S. Fran ke. De heer Franke werd geboren te Mid- delie (Noord-Holland) op 16 maart 1880. Hij heeft vele boeken geschreven en is o.a. bekend geworden door zijn kantjil- verhalen. Na op ca. 16-jarige leeftijd als koloniaal naar het voormalige Nederlands-Indië te zijn gegaan, keerde hij in 1900 terug naar Nederland, waar hij als seinhuiswachter in dienst kwam van de Nederlandse Spoor, wegen. Tijdens de staking van 1903 werd hij ontslagen. Daarna vervulde hij ver scheidene andere betrekkingen. Ongeveer 60 boeken, kinderboeken en romans, zijn van zijn hand verschenen. Ook heeft de heer Franke verhalen over zijn geboortestreek gepubliceerd. De laat ste tijd was hij vaste medewerker van het jeugdblad „Kris kras". Op 29 oktober a.s. zal in Winklern bij Lienz (Oostenrijk) de Hongaarse middel bare school worden geopend, die door een schenking van ruim een miljoen gulden uit de middelen van het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk is tot stand gekomen. H.M. de Koningin heeft haar naam aan deze school gegeven. Internationaal heeft dit voorbeeld van Nederlands initiatief en praktische zin in het beleid van de vluchtelingenhulp de aandacht getrokken omdat er niet alleen de zorg voor het heden maar ook vooc de toekomst in tot uiting komt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3