a Van boerderij zolder tot modelinterieur Roofoverval te Schaarsbergen F mm water i$-Ars Géén spoedbijeen- komst Brits parlement Toeneming Nederlandse export wordt de laatste jaren steeds geringer SÜ m Wim mmmimKi MRÊk*-. Op de sfeer komt het aan, zegt Frits Vogel uit Vlaardingen Sovjetgeschenk voor mevr. Roosevelt UW TAFELWATER Acht jaar tegen twee daders geëist Horecafcongres 1957 UW TAFELWATER Ned. schaakdames staan achter hij Roemenië Duitse bisschoppen conferentie te Fulda begonnen Ned. Jeugdteam speelde tegen Haarlem (2-2) Donner en Van Roessel in het zone-toernooi V B WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 PAGINA 5 •v li„ if iff sis pHH 1 wf* Paard achtervolgt kleermaker dwars door etalageruit Portret van haar man WACHTGELD EN UITKERING BIJ HET KLEUTERONDERWIJS HAMMARSKJOELDS AMBTSTERMIJN LOOPT AF Voor familiégebruik, in 1-/! litèxschroefflessen Veelzijdig artistiek talent Tuinpartij in kamer Alles is er omdat het er is ÉppB mIIm Huishoudelijke bijeenkomst in Heerlense raadzaal KLM-VLIEGTUIG HAD MOTORSTORING BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. DWYER MET GEDIALOGEERDE MIS B. M. R. S. Voor familiegebrüik', in 1/1 literschrpefflessen Over de hele wereld vinden meer mensen baat by RENKIES dan bij enig ander maagtablet. m door ARTHUR WSAYSE Bevvy, jei M. Hü lefide zija feaa<| ob DE M.A.-LOTERIJ VAN PATER FRANS SCHLOOZ VAN DER PLUYM ACHTSTE IN HEIST (BELGIE) t i' (Advertentie) (Van onzeverslaggever) Hier kun je, starend in de vlammen van het open haardvuur, de rust vinden, die men tegenwoordig nog zo zelden ontmoet, maar waaraan de mensen van deze jachtige tijd juist zo'n grote behoefte hebben. We waren het opgenomen in de betoverende sfeer van Vfaardings wellicht meest kunstzinnige en originele huiskamerinterieur roerend eens met deze ontboezeming van de 26-jarige, blond-gebaarde, Frits Vogel. iMÉsÊÊêr'% - Het atelier, ruimtelijk gescheiden van het overige interieur door een van de nok van de zolder gedrapeerd trawlernet en een miniatuurtuintje, zomaar in de kamer. Antonio Franconi vierde omstreeks 1790 triomfen in Parijs met zijn circus Am- phithéatre Franconi. In zijn uitgelezen programma, dat zelfs de verwende Pa- fijzenaars wild-enthousiast maakte, oogstte ondermeer het boze avontuur van de kleermaker Rognolet uitbundig succes. De dwaze, fijntjes gepoederde en gepruikte kleermaker doorstaat om te beginnen duizend en een narigheden van bijtende en trappende paarden, die zich volkomen onhandelbaar tonen. Na hem ettelijke malen te hebben afge worpen, gaat een van de paarden hem zelfs te lijf. Rognolet vlucht dan onder zijn kleermakerstafel, maar het paard werpt deze met de voorpoten om. Dan snelt Rognolet in paniek zijn winkel binnen (bij de uitgang van de piste) en het paard springt hem dwars door het venster van de etalage na! Dit alles tot groot vermaak van de Parijzenaars' Maar dit was nog niet eens Franconi's grootste sensatie. Daar was bijvoor beeld het befaamde wonderhert Coco, dat het presteerde om.Leef mee met de circussensaties van alle eeuwen, zie hoe het circus ontstaat, hoe het groeit en bloeit. Het is een flonkerende rij van heerlijke verhalen over de grootheid, de blijheid en ook de tragiek van het circusleven. Boeiend en afwisselend glijdt de ene historie na de andere aan u voorbij in het fraaie circusalbum „De Bonte Droom van het Circus", ver lucht met talloze pentekeningen, prach tige kleurenplaten en plaatjes; ge schreven door de circuskenners bij uit stek J. v. Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboter! everancier of rechtstreeks bestellen per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteral- bum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ont vangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje room boter. Neem een pakje extra voor de zondag enlaat uw kinderen meedoen aan de fantastisch leuke Roomboter Kleur- wedstrijd, die U kunt vinden in uw radioblad van deze - of volgende week! Mevr. Eleanor Roosevelt, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Sovjet- Unie, heeft dinsdag in Moskou een por tret van haar overleden echtgenoot ten geschenke gekregen. Het portret is in de oorlog geschilderd door de Sovjetrussische schilder Gerassimof, die vooral bekend heid heeft verworven door zijn portretten van Stalin. Het portret was een geschenk vall de Sovjet-staatscommissie voor cul turele betrekkingen met het buitenland. ül In het Staatsblad is opgenomen het Koninklijk Besluit van 10 september 1957 tot regeling van de toekenning van wachtgeld en uitkeringen bij ontslag aan leidsters bij het kleuteronderwijs onder de titel „Wachtgeld- en Uitkeringsrege ling Kleuteronderwijs". Deze regeling is vrijwel analoog aan die voor de rijksambtenaren. Het besluit geeft ook aanspraken op wachtgeld of een werkloosheidsuitkering aan leid sters, die zijn ontslagen tussen 31 de cember 1955 en 14 oktober 1957, de da tum van het in werking treden. Donderdag zal de Veiligheidsraad in ge heime vergadering bijeenkomen om een aanbeveling te doen over de benoeming van een secretaris-generaal voor een vijf jarige ambtstermijn, met ingang van april. Dit is door functionarissen van de V. N. medegedeeld. Het was de eerste herfstavond, windstil ®n met een mild-zomerse temperatuur. Buiten, achter de geopende dakvensters, hing de serene stilte van de Broekpolder. In het open, knetterende haardvuur speel den de vlammen hun grillig spel. Het was het enige geluid in de van rust bezwan gerde stilte. We staarden in de vlammen en verzadigden ons aan de weldadige sfeer, gezeten in een gemakkelijke rotan- stoel, onder het genot van de voortreffe lijke koffie, ons door de gastvrije mevrouw Netty Vogel geserveerd. In de neerval lende schemering ontstak Frits Vogel de Petroleumlampjes in de oude scheepslan taarn en tuinpartij, het butagaskousje in de Chinese lantaarn en de polsdikke kaar sen in de smeedijzeren bakjes aan de van de zoldering afhangende oude evenaar. De sfeer groeide uit tot een zinsbegoocheling yan een bijkans bovenaards romantisch karakter. We zaten in een vertrek, dat een jaar geleden de bezoeker als een peilloos grote, K£de, doodse ruimte aangrijnsde. De enor- ,z°lder van een voormalige boerderij, elt meter breed en bijna zeven meter diep. in het afgelopen jaar heeft er de mverhand van Frits Vogel rondgewaard. De kunstenaarshand en blik van de veel zijdig begaafde artistieke zoon van de met internationale faam omhangen bloemsier- kunstenaar Jacobus Vogel. Zijn creaties op nationale en internationale bloemen tentoonstellingen en corso's plegen met de regelmaat van een klok te worden be kroond. Onlangs, tijdens het Westlandse druivenfeest, werd hij met een hoge on derscheiding v. d. broederschap „De Blau we Druif" begiftigd. Reeds dertig jaar iang vormt hij de trots van de Vlaar- hingse bloemistenstand. Zoon Frits legt eenzelfde kunsten.aar- schaD in de bloemsierkunst als zijn vader aan de dag. Deze maand nog verover den zijn praalwagens op de Aalsmeerse bloemencorso twee eerste prijzen en vorige 'haand droeg hij de erepalm weg op de bloemencorso van Rijnsburg met zijn cre- 9tie „Nocturne". De kunstzinnige aanleg van zoon i rits 0Penbaart zich echter ook op tal van an dere terfeinen. We hebben dit in zijn ate- her kunnen aanschouwen. Schetsboeken V°1 studies van koppen en figuren, waar- °nder een schets van een vrouwenfiguur, die thans op de verpakkingen van een Pylonkousenfabriek prijkt. Mappen vol oquarellen leggen getuigenis af van zijn ®anleg en liefde voor de schilderkunst. hebben er zijn kunstnijverheidproduk- '®h bewonderd. Byouterieën-creaties met Paarlemoer, bamboe en andere natuur- P'Odukten als grondstoffen. Hij levert ze 'h opdracht aan exclusieve sieradenzaken. Sierlijk gemodelleerde beeldjes demonstre ren zijn boetseerkunst. Zijn beoefening van ?et pottenbakkersvak is eruit voortgespro ten. Zijn atelier maakt onderdeel uit van de feweldige zolderruimte. Hier wordt gestai- 0 gegeven aan de opvattingen van moder ne architectuur: de leefruimte inwoningen ®^n geheel, slechts door bepaalde rang- s®hikkingen in afzonderlijke delen uiteen- vallend Brits Vogel heeft zijn atelier een beslo ï®h karakter gegeven door als ruimtebre- «ende elementen een trawlernet en een 'Pinpartij te benutten, 't Trawlernet hangt een draperie van de nok van de zol- er- De tuinpartij is misschien wel 't meest Crossende en originele .interieurelement. /*aar zal men in een Nederlandse huis- PPier, zomaar op de vloer, oogin oog ,taan met een levensecht tuintje, vol bij- ~,°Pdere planten, iheesterlijk gerangschikt °Pd een vijvertje als waterpartijen? grote zolderruimte heeft hij in een .kotisch woonpaleis omgetoverd. Voor het 'Pachten van tentoonstellingstands en wa- j®Phuisetalages heeft men reeds veelvul- "S een beroep gedaan op het creatieve „Omogen van Frits Vogel. Maar bij de gedaanteverwisseling van deze boerderij- p der heeft hij als ontwerper en gestalte- sever van interieurs met zijn talent eerst i®cht gewoekerd. Daarbij had hij slechts eP doel voor ogen: warmte en sfeer ginele manier is geslaagd. Wij geloven dat er niemand zal worden gevonden, die dit zal betwisten. Als ruimtebrekend hoofd element strekt zich over de gehele zol derbreedte een op bamboepalen rustend balkon uit. halverwege de ruimte insprin gend. Een smeedijzeren trapje voert naar boven, waar een gezellig zitje is inge richt en muurspleten het uitgestrekte pol derlandschap laten aanschouwen. Onder dit balkon bevindt zich het cen trale punt van het interieur: een open haard; een enorme ronde, lage schijf als tafelblad steunend op bamboepootjes; een lage, brede zitbank, kussens en lage meubeltjes. Een soort zwevende balk, als voortzetting van de venserbank scheidt links een barruimte af, met een aan dikke witte koordtouwen opgehangen sloepen vaatje als wijnvat en het matgele schijn sel uit een Chinese lantaarn als verlich ting. Aan de andere zijde, rechts, gaat een bergruimte verscholen achter gor dijnen van katoendrukstof. Daarnaast is een hoekje ingericht, bij het aanschou wen waarvan men zich in een oude Duit se herberg waant: een zware eikenhouten tafel met een decimeter dik blad; vier even zwaar uitgevoerde eikenhouten stoe len. Alles eigen ontwerp. Boven de tafel geel gedempt licht uit een oude scheeps lantaarn. Bij zijn streven naar warmte en sfeer heeft Frits Vogel, behalve met ruimte- brekende elementen, gewerkt met rustie ke materialen, kleurstelling en een weelde van gedroogde planten, vruchtenpartijen in artistieke vazen, pullen en potten. Een Perzisch kleed-dikke biezen vloer bedekking sjrekt zich tot in alle hoeken uit, de atelierruimte uitgezonderd. Het biezenmateriaal vindt men terug als wand- bedekking onder de raampartijen. Voor de (Van onze correspondent) De Britse premier MaeMillan heeft gis teren, na met andere ministers overleg te hebben gepleegd, het verzoek van de Labourpartij om bijeenroeping van het ecnigenoie in nuu uueiuei ij ije ma irei-Lagerhuis, ter bespreking van de jongste Hazenpad. De beide mannen legden voor economische maatregelen der regering, .1— - 1- 11— 1K J n T— aUamIaw;- r, f ITO A It O tt IVOnTAVOn overige wandbedekking maakte hij gebruik van raffia en warme pasteltmtencombina- ties, met de kleuren donker- en licht groen, fraise, zachtgeel, zandkleur en nè- gre. Kleuren, die men in gordijnen, meu belen en stoffering terugvindt. „Alles is er, omdat het er is. Waarmee ik bedoel, dat alle voorwerpen en materia len elkaar verdragen niet alleen, maar elkaar ook nodig "hebben", zo trachtte Frits Vogel ons uit te leggen. De schoorsteen is opgemetseld uit ver weerde kleine bakstenen, waarin ruw en grillig een gat is gehakt als open haard. „Vuur is zoiets fascinerend, dat het geen opsmuk of tierelantijntjes verlangt", aldus onze gastheer. Een jaar lang heeft Frits in vrije avond uren aan dit interieur gewerkt. Een .iaar lang ook is hij met de Schiedamse Netty van Meurs gehuwd. Maar pas sedert en kele weken hebben zij dit eigen nestje betrokken. Als zovele jonge paartjes had den zij geen enkel uitzicht op een woning. Zij hebben, dank zij het artistieke ver nuft van Frits, van de nood een wonder schone deugd gemaakt. Zij leven op de voormalige boerderijzolder in een para dijselijke sfeer, waaraan de rusteloze han den van Frits Vogel nog steeds blijven dokteren. V.sï V sch ®.PPen Hij gelooft, dat hij daarmee op een ori- Het zitje onder het balkon, als centraal interieurpunt. De Arnhemse rechtbank heeft zich gis teren bezig gehouden met de roofoverval te Schaarsbergen bij Arnhem. Na getui genverhoor eiste de officier van Justitie tegen de verdachten, de 46-jarige A. B. en de 45-jarige G.V. (beiden uit Arnhem) wegens diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf van 8 jaar en daarna ter beschikking stelling van de regering. Beiden verdachten hadden in. de avond van 13 mei van dit jaar de beruchte roofoverval gepleegd op de 73-jarige land bouwer P. v d. Schaar en zijn 81-jarige echtgenote in hun boerderijtje aan het de rechtbank een volledige bekentenis af, zij het dan ook. dat ieder voor zich be weerde slechts een passieve rol tq hebben gespeeld. B. zei de laatste maanden in financiële moeilijkheden te hebben verkeerd. Hij had al vaker met het plan rondgelopen op de een of andere manier aan geld te komen. Automatisch dacht hij aan een misdrijf, want hij is reeds elf keer eerder veroor deeld. Hij kwam vaak in de buurt van het boerderijtje -van v. d. Schaar gras snijden en maakte dan een praatje met de oude man. Hij kreeg de indruk, dat deze er warmpjes bij zat, temeer daar hij had vernomen, dat v. d. Schaar pas een koe had verkocht. Toevallig ontmoette hij V. en met hem beraamde hij de overval. Zij klopten op de bewuste avond aan het raam en riepen „Peter, je gans is los". Toen de oude man naar buiten kwam, sloegen zij hem met een lat op het hoofd waardoor deze versuft op de grond viel. Hij werd gebonden en kreeg een prop in de mond. Toen drongen zij de slaapkamer van de oude vrouw binnen en bedreigden haar zodanig, dat zij een boek afgaf, waarin twee bankjes van honderd gulden verborgen zaten. Daarna verdwenen de onverlaten om later het geld in een café te verdelen. De officier van Justitie zei dat roof overvallen langzamerhand een modemis- drijf worden en dat deze nu eindelijk eens moeten verdwijnen. Hij noemde de beide mannen uiterst gevaarlijke mis dadigers Uitspraak over 14 dagen. Kenmerkend voor de ontwikkeling van I onder de determinanten van de economi- de Nederlandse export in de laatste jaren sche groei van ons land. Zo beliep in 1938 is de vermindering van het naar volume de totale export maar 1/5 deel van het gemeten export-accres. Van een bijzonder! nationale inkomen tegenover 2/5 gedeelte hoog toenemingspercentage in 1953 (15 pet.) is via 12 pet. in 1954 en 9 pet. in 1955 de stijging afgenomen tot 5 pet. in '56. Herleid op jaarbasis komt men voor de eerste zeven maanden van dit jaar tot een toe neming van 4 pet., aldus blijkt uit de Me morie van Toelichting op de Begroting van het ministerie van Econ. Zaken. Ofschoon dit lagere tempo van de ex- portgroei niet los kan worden gezien van de overmatige bestedingsdrang In het bin nenland, is daarnaast de verzwakking van de conjuncturele impulsen uit het buiten land van grote betekenis geweest. Een be langrijke aanwijzing voor dit laatste vormt het vrijwel parellelle verloop van de uit voer naar grote afnemerslanden, met de verflauwing van de reële Inkomstentoene ming aldaar. De vrijwel gelijke groei van de export met de inkomensontwikkeling in het bui tenland betekent, dat aan de uitbouw van onze relatieve exportpositie, zoals dit in de jaren 1952-1954 geschiedde, op dit ogen blik een einde is gekomen. Zelfs is in het kader van het OEES- gebied een zekere achterstand ontstaan, want tegenover de 5 pet. stijging van onze export stond in 1956 een uitbreiding van het exportvolume van alle OEES-landen tezamen met ruim 7 pet. Eensdeels moet dit worden toegeschreven aan een zekere vernauwing van onze concurrentiemarge sinds 1953 in het bijzonder t.o.v. een belangrijke concurrent als West-Dnilsland namen de arbeidskosten in ons land enigs zins toe terwijl anderdeels de zeer wil lige markt hier te lande de drang tot exporteren zal hebben verzwakt. Deze tendentie kan op de duur gevaren inhou den voor onze welvaartsontwikkeling. Structureel gezien neemt de export Im mers een steeds belangrijker plaats In (Alvertcntle) in 1956. Daarbij v alt een steeds sterkere oriëntering waar te nemen op de export van industriële produkten, hetgeen hier uit kan blijken dat de industriële export naar volume gemeten thans 2'/* maal zo groot is als in 1938, zulks bij een stijging van de agrarische export van 70 pet. Het Horecafcongres 1957 is dinsdag te Heerlen begonnen met een huishoudelijke bijeenkomst, nl. de drie-maandelijkse ledenraad-vergadering. Het gemeentebe stuur van Heerlen had hiervoor de fraaie raadzaal van het moderne Heerlense stadhuis ter beschikking gesteld. Een vertegenwoordiger van burgemeester J. Grunsven. die zelf verhinderd was, sprak aan het begin van de bijeenkomst woor den van welkom, welke door de Hore- cafvoorzitter, de heer 3. Meijer, werden beantwoord. De ledenraad-vergadering droeg een streng huishoudelijk karakter ter bespre king van Horecafaangelegenheden. De eigenlijke driedaagse bondsbij eenkomst begon dan ook pas 's avonds, toen bonds- bestuur en leden met kun dames (in to taal ongeveer 200 gasten) op een begroe tingsavond bijeenkwamen in het hotel restaurant Kasteel Neuborg te Gulpen Het werd een prettig samenzijn, dat van daag zou worden voortgezet met enkele industriebezoeken in Maastricht en een auto-rally met bezoeken aan Margraten, het Drielandenpunt te Vaals en een bij eenkomst in de gemeentegrotten te Val kenburg, waar het gemeentebestuur de Horecafcongressisten zal begroeten. Op de derde dag zal dit congres een meer zakelijk karakter gaan dragen op de vergadering, waar minister Witte zal komen spreken van de hand gewezen. Hij deelde de Labo-urpartij mede, dat naar de mening va-n de regering de hui dige toestand niet van zodanige aard is, dat een spoedzitting van het parlement vereist zou zijn. De „Super Constellation" PH-LKE („Pe gasus") van de K.L.M. heeft, toen hij za terdag jl. op weg was van Karachi naar Cairo, met motorstoring te kampen ge had. Gezagvoerder Bartelski besloot, toen bleek, dat de schroef van de defecte mo tor niet in vaanstand kon worden gesteld, een tussenlanding te maiken op het vlieg veld van Da-hran teneinde daar de storing te laten verhelpen. Na-dat maandag een proefvlucht was ge houden is het toestel later op de dag met de passagiers opgestegen voor het laatste gedeelte van de thuisvlucht. Van ochtend om half elf Is het op Schiphol geland. De aartsbisschop van Liverpool, mgr. dr. Heenan, heeft hedenmorgen zijn op volger op de bisschopszetel van Leeds, mgr. dr. George Dwyer, de bisschops wijding toegediend. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Engeland volgde na de bisschops wijding een gedialogeerde mis. Het initia tief hiervoor was uitgegaan van mgr. Heenan, die bij de H. Mis assisteerde. De Catholic Herald heeft hierbij aangetekend, dat mgr. Heenan er om bekend staat steeds de gelovigen in de liturgie te wil len betrekken. Mgr. Heenan was ook de eerste priester in. Engeland die een ge dialogeerde huwelijksmis opdroeg. Zondag ontvangt Leeds zijn nieuwe bis schop. Aldus meldt bet K.N.P. Uitzending vanuit En?els Transit Caiup te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Woensdag 25 september 22.00 Martin Bolck 22.30 Jo Stafford zingt 22.45 Freddie Martin 23.00 Muziekland 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting DONDERDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.0,'>-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dagopening 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.10 De Groenteman 9.15 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gramm. 10.50 V.d. kleuters 11.00 Kookpraatje 11.15 Orgel en zang 11.45 Caus. 12.00 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Metropole-ork. (verv.) 12.50 Vraag- gespr 13.00 Nws 13.15 Meded. of gramm. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital 14.30 Herinneringen aan Cor Ruys 14.50 Gramm. 15.15 V.d. zieken 16.00 Gramm. 16.15 Voordr. 16.30 Operaconc. 17.00 V.d. jeugd 17.45 Rege- ringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen 18.25 TTieaterork en soliste 18.55 Gesproken brief uit Londen 19.00 Lichte muz. 19.40 V.d. jeugd 20.00 Nws. 20.05 Radiophilharm. ork. 20.55 Hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York 23.16 Act. of gramm. 23.25-24.00 Dansmuz. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit ka]. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gramm. 8.50 V.d. huisvr. 9.40 Schoolradio 10.00 Gramm. 10.30 Morgendienst 11.00 V.d.zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagkloknoodklok 12.03 Gramm. 12.25 Wij van het land 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano 13.40 Licht muz. 14.00 Promenade-ork. en solist 14.45 V.d. vrouw 15.15 Amus muz 15.45 Gramm. 16.00 Bijbel lezing 16.30 Viool en piano 17.00 V.d. jeugd 17.30 Gramm. 17.40 Benrsber. 17.45 Negro-spi- rutials 18.05 Gramm. 18.20 Accordeaonmuz. 18.45 Leger des Heilskwartier 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gramm. 19.20 Sociaal perspectief 19.30 Gramm. 20.00 Radiokrant 20.20 Mariniers- kapel en Luchtmachtkoor 21.30 Gramm. 21.45 Idem 22.00 Periodieken-parade 22.10 Oreelconc. 22.35 Caus. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gramm. Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Orgelspel 12.25 V.d. arb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws; 13.10 Meded. 13.15 Gevar. muz. 14.00 V.d. scholen 15.00 Gramm. 15.15 Hoorsp. 15.45 Lichte muz. 16.15 Voordr. 16.30 Ork. conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land 18.40 Sport 18.45 Dansmuz. 19.00 Gevar. muz. 19.30 BaPetmuz. 20.30 Twintig vra gen 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Ork. conc. 22.15 Onbekend 23.00 Nws, en weerber. 23.08-2.313 Koersen. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Lichte muz. 13.45 V.d. kind. 14.00 V.d. vrouw 15.00 Nws. en lichte muz. 15.45 Amus. muz. 16.15 Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Ork. conc. 17.00 Muz. progr. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport 19.30 Wedstrijd tussen jon gens- en meisjesscholen 20.00 Hoorsp. 20.30 Brie- Venbeantw. 21.00 Hoorsp. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.20 Truth to tell. 22.30 Klankb. 23.00 Voordr. 23.15 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. NDR-WDR. 309 m. 12.00 Omr. ork. en sol. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. mliz 46.00 Omr. ork. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Gramm. 19.00 Nw.s 19.15 Lichte muz. 20.30 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Vioolrecital 22.35 Ritrn. muz. 23.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.10- 1.00 Lichte muz. Frankrijk, Nationaal Progrogr. 347 m. 12.30 Gramm 13.00 Nws. 14.00 Nws. 14.05 Gramm. 17.10 Orgelspel 17.55 Gramm. 18.35 Klass. muz. 19.00 Ork. conc. 20.00 Gramm. 20.05 Ork. conc 2.2.30 Gra-mm. 23.00 Kamermuz. 23.45- 24.00 Nws. Brnssel 324 en 434 m. 324 m. 12 00 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 Orgel en piano 14.00 Engelse les 14.15 Gramm. 14.30 Franse les 14.45 Gramm. 15.00 Schoolradio 15.30 Beiaardconc. 15.45 Duitse les 16.00 Koersen 16.02 Kamerork. en solist 17.00 Nws. 17.10 Gramm 17.15 V.d. kind. 18.15 Gramm. 18.30 V.d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.50 Voordr. 20.00 Gramm 201.0 Missieklankb. 20.40 Verz. progr. 21.30 Int. wedstr. v. vioolbouw 22.00 Nws. 22.11 Gramm. 22.30 Idem 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12 00 Gramm. 13.00 Nws. 14.30, 15.30, 16.05, 18 30 en 19.00 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.52 Gramm. 22.00 Nws. 22.10 Gramm. 22.55 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Kunst- kron. 20.45 Orgelconc. met comm. 21.15 Een akter. DUITSE progr.- 17.00 Filmprogr. 18.10-18.20 Opsp. dienst 20.00 Journ. 20.15 Toneelstuk FRANS-BELG. progr.: 17.00-18.20 V.d. kind. 20 00 Act 20.40 Télé-Match 21.40 Filmprogr. 22.20 Act. 22.50 Wereldnws. VLAAMS-BELG progr.: 16.00-17.00 V.d.-Jeugd 19 00 Idem 19.30 Nws. 20.00 Documentair progr. 20.30 TV-spel 22.00 Nws Te Zeist is gisteravond onder grote publieke belangstelling de dames-schaak wedstrijd NederlandRoemennië be gonnen. Na de eerste avond had Neder land een 2-0 achterstand. De uitslagen waren: mevr. Fenny Heemskerk—Maria Pogorovieci 0-1; mevr. A. J. van AalstMargareta Teo- dorescu 0-1. De wedstrijd wordt op donderdag avond 26 september a.s. te Utrecht voort gezet. Denemarken werd Europees kampioen op het nummer ploegachtervolging voor amateurs (4 km.). In de finale versloeg het Hongarije (tijden resp. 4.47.6 en 4.48,5), (Advertentlel Rennies blussen brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen ln korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. het Veni Creator b(J het Graf van ft- Bonlfatiug in de kerk te Fulda is tip en de Duitse bisschoppenconferen- A geopend. Hieraan nemen 20 aarts- ^?schoppen en bisschoppen deel, onder de kardinalen Frings en Wendel. j. "°°r de eerste maal wonen de confe- ^htie bij de nieuw-benoemde bisschoppen vai1 Osnabriick, mgr. dr. Helmut Wittier, Würzburg, mgr. dr. Josef Stangl 1:1 van Hildesheim. mgr. H. M. Janssen. g,ue bisschop van Mainz, mgr. dr. A. lirS r ls door de vicaris-generaal Haen- jT, vertegenwoordigd. d„UIt Oost-Duitsland zijn aanwezig mgr. g/- O. Spuelbeck, apostolisch admini- /rator en enige vicarissen-generaal. De ulleenkomst duurt tot 27 september en iTft onder leiding van kardinaal Frings. Aidug btricJö btt K.N.P, 23. Hij stak onder het rollen een knie om hoog en stompte er hard mee in Peddars buik. Daardoor kwam hij vrij, maar het volgende ogenblik was Peddar al weer bovenop hem. Zijn hoofd sloeg tegen een boomstronk; hij was half verdoofd en Peddar zat met zijn volle gewicht boven op zijn borst. Er druppelde bloed langs Joe's kin. Zijn ene oog zat dicht, maar hij grijnsde. De vorige keer ben je me ontsnapt, grom de hij, maar deze keer krijg ik je. Hij stak een hand naar achteren en zijn vuist keerde terug met een mes erin. De vuist daalde, Clint greep de pols. Het hielp niet. Opnieuw kwam de vuist met het mes naar beneden. Toen hoorde hij een krakend geluid. Peddar opende zijn vuist en het mes viel eruit. Hij hoorde de stem vanDevvy, die zei: Laat hem los. De volgende krijg je door je hoofd. Het gewicht op Clints borst verminder de. Eraf, Joe, zei Dewy en Clint zag de loop van het geweer op een voet af stand van Peddars slaap. Hij worstelde zich vrij, wierp Peddar van zich af en sprong overeind. Joe omklemde zijn rech terpols, tussen zijn vingers drupte bloed door. Hij keerde zich om en liep wanke lend naar de auto. Clint liep op hem af en diende hem in het wilde weg een paar slagen toe. Laat hem gaan, Clint, riep Devvy. Ik sla hem dood. Clint. Hij gehoorzaamde en bleef staan. Ped dar kroop achter het stuurwiel en een ogenblik dacht Clint dat hij hem flauw zou zien vallen. Maar hij vermande zich, bracht de wagen op gang en reed weg. Clint liep wankelend bet bos in om over te geven. Daarna voelde hij zich be ter. Zijn linkerarm en -schouder deden pijn, zijn achterhoofd klopte en zijn knok kels waren rauw. Maar niets gebroken of gekneusd, dacht hij. Hij raapte het mes van de bladeren op en bekeek het. Het lemmet was minstens vijf duim lang en vlijmscherp geslepen. Hij huiverde en wierp het ver van zich af tussen de strui ken. Devvy zat nog dicht bij de plaats waar hij haar had achtergelaten. Haar ge zicht was bleek en er drupten tranen langs haar wangen. Hij nam het geweer zachtjes uit haar handen en legde de veiligheidspal om. Ik heb op hem geschoten, fluisterde zij. Ik moest het doen. Anders had hij je vermoord. haar schouder en schudde haar zachtjes heen en weer. Kom, Devvy, we gaan naar huis. Ze keek hem aan en haar gelaat kreeg langzaam weer kleur. Ik kon mijn ge weer niet vinden, zei ze. Ik dacht dat ik te-laat zou komen. Heeft hij je erg pijn gedaan, Clint? Een beetje. Niet erg. Hij had meer uithoudingsvermogen dan ik dacht. Je had terug kunnen gaan, zei Dev vy. Je had niet hoeven te vechten. Jawel. Hij heeft de boot in brand gestoken en hij heeft nog meer gedaan. Vroeg of laat zou ik toch met hem slaags geraakt zijn. Ze keek nu kalm naar haar handen, die op de knieën van haar verschoten broek lagen. Haar haren geurden lekker en ze glansden. Hij bedwong zijn gevoelens. Zijn besluit was genomen, hij wist wat hem te doen stond, Ik wist niet, dat je je geweer zou gaan halen, zei hij. Laten we naar huis gaan, zei ze. Ze liep naar de plek, waar hij de knapzak had neergegooid. Laar mij dat doen, zei Clint. Nee, jij bent gewond. Ze legden de resterende afstand naar de boerderij zwijgend af. Eén keer zei Devvy onderweg. Je bent niet zo hulpe loos als ik dacht. Maar je bent dol op vechten. Het is omgekeerd, Devvy, zei Clint. De moeilijkheden schijnen mij altijd op te zoeken. Voor zich uit zagen zij het hek. Zij hadden weer, gezwegsa en Ineen* sei Clint: Geloof je nog steeds, dat ik dat van die ring gedroomd heb, Devvy? Ik heb hem ook gezien, zei ze. Aan zijn linkerhand, vlak voordat ik op hem schoot. Ze sjouwde alleen de knapzak het huis in. Hij was nu moe als een hond en zijn lichaam deed overal pijn. De grote kerel had hem een behoorlijke portie gegeven. Maar één ding was zeker: Peddar zou zich met zijn toegetakelde gezicht zater dagavond niet op de dansvloer wagen. Hij hinkte naar de stal. Paddy Burke was binnen fluitend aan het werk, maar nu staakte hij zijn gefluit en riep: Ben jij daar Clinton? Hij kwam naar de deuropening en staar de naar Clint. Allemensen, zei hij, heeft ze je met een knots bewerkt? We zijn Joe Peddar tegengekomen. Dan heeft hij je zeker afgestraft. Cherchez la femme, zoals de Fransen zeggen. Het ging zeker om Devvy.. Dat dacht ik eerst ook. Maar er blijkt meer achter te zitten. De zwarte oogjes keken hem oplettend aan. Wat dan? Hij mocht Paddy wel, maar hij wist niet goed wat hij aan hem had. Hij kon beter voorzichtig zijn. Ik weet het niet, zei hij, heb je zeep Paddy? Ik moet me eens opknappen. Clint ging naar buiten met zeep en een handdoek van Paddy. Ze schenen hier een diepe put te hebben, want het water was en bet deed ?da sans lic&aam goed. Hij waste zich terdege en keerde terug naar de stal. Kom in mijn salon, zei Paddy en Clint volgde hem in het afgeschoten hok je. Paddy legde een pleister op zijn ach terhoofd en betastte zijn rug en schouders. Je sleutelbeen is ongedeerd, Clinton. Heb je een mes in je schouder gehad? Jawel. Het ligt nu ergens tussen de struiken. Zonde van zo'n goed mes. Paddy masseerde hem, tot de pijn werkelijk be gon te minderen. Hij liet Clint daarna alleen in de stal om wat te bekomen. Toen Clint een poos later in de keuken kwam, waren de anderen al bijna klaar met eten. De kinderen waren er. Brian had een schram op zijn neus en een slab betje onder zijn kin. Hij stak zijn tong ter begroeting uit. Geen Aila. Waar is de barones? vroeg Clint aan Devvy. Paddy antwoordde voor haar. Weer naar de stad. Ze is vertrokken als een dame en ze zal terugkomen als.. Praat niet zo waar de kinderen bij zijn, vermaande Devvy hem scherp. Clint, je bord staat in de oven. Ze aten vlees vanavond. Hij viel er hongerig op aan, wetende dat ze hem gadesloeg. Na een poosje merkte ze op: Mankeert er iets aan? Ik ben op het ogenblik zelfs in staat zoolleer te eten, antwoordde hij. Ze wierp hem een boze blik toe en Paddy zei: Die jongen kent geen dank baarheid. Het is een fijn diner, Devvy, en wij zullen samen voor jou afwassen. (Votüt vervolgd). Het Nederlands jeugdelftal (16 tot 18 jaar) speelde gisterenavond in Haarlem een oefenwedstrijd tegen een Haarlem- combinatie. De wedstrijd eindigde ln een gelijkspel, 2—2, nadat de rust met 1—1 was ingegaan. De jeugdploeg, waarin Smit (EDO) op de middenvoorplaats wegens blessure ver vangen was door v. Oorschot (Excelsior), speelde een vrij knap, soms zelfs aantrek kelijk spelletje, hoewel er echter nog wel enige tactische fouten waren. Linksbuiten Boumeester (NAC), overigens een uitste kende voetballer, bewoog zich te veel ln het midden, waardoor de dikwijls goed opgezette aanvallen niet tot hun recht kwamen. Rechtsbinnen Boogaard (Volewijckers), was de beste man uit de voorhoede en in de achterhoede onderscheidden zich vooral rechtsachter De Groot en spil Romeyn (beiden Hermes-DVS). De jeugdploeg had door Boumeester de leiding genomen, waarna Berendregt de rust met gelijke stand deed ingaan. In de tweede helft nam de jeugdploeg op nieuw de leiding, ditmaal door Boogaard, maar Jacob zorgde voor de eindstand: 22. In het van 2 oktober t/m 12 novem ber a.s. in Wagenlngen te houden inter nationale zone-schaaktoernooi zal Neder land, zoals bekend, door twee spelers ver tegenwoordigd worden. De Kon. Ned. Schaakbond heeft deze twee nu aange wezen en het zijn Hein Jan Donner en Frits van Roessel geworden. Pater Franz Schlooz deelt ons mede, dat van de door hem georganiseerde M.A.-loterij ten bate van de missie onder de melaatsen in India en aan welke loterij kaartjes voor de wedstrijd Nederland Oostenrijk als prijzen waren verbonden, de trekking heeft plaats gehad op j.l. zondag door notaris Beckers te Venlo en dat maandag aan de prijswinnaars de kaartjes zijn toegezonden. Gisteren is in Heist op den Berg in België een wedstrijd voor professionals over 175 km gehouden, waaraan ook enkele Nederlanders hebben deelgenomen. Leo van der Pluym en Harm Smits, die tot het einde in de kopgroep zaten, wer den in de sprint resp. 8e en 13e. Winnaar werd de Belg Van Gompel, in een tijd van 4 uur 45 min. Tweede zijn landgenoot Bosman*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5