m Vogeleiland De Beer zal moeten s verdwijnen Pamir-ramp Weinig hoop op nog meer overlevenden In 1958 begin met afsluitdam in Haringvliet Vier Amerikaanse vliegtuigen bij NATO-oefening verongelukt wachten gelaten Water in de Gelderse Vallei begint een weinig te zakken Australiër Casey: „Syrië mag geen „tweede Hongarije" worden Berucht kruispunt eiste twee doden en een zwaar gewonde De sterfgevallen in Noord wijk blijven een raadsel vormen Veiligheid in het verkeer onder een zware loep genomen Volgende week weer koelhuisboter r -~o Gelukkig weerzien na veertien jaar Saoed in Damascus Vakbond-kritiek op Britse monarchie Griep in Europa Donderdag 26 september 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vestiging van nieuwe steden onvermijdelijk Stormvloedkering in Hollandsclie IJssel nog niet gereed Toestand in laagste gebieden nog kritiek Schippersknecht kwam heelhuids thuis Engels passagiersschip gestrand Bestelauto en vrachtwagen in botsing Scheikundig onderzoek voor begrafenis ■■"■V WEERBERICHT Geen dirigisme Speuriverkmedaille Rotterdams havengebied Als op eilandjes Volkomen geïsoleerd Klappen op Harlingzn 75 In halve meter water gezet (Van onze correspondent.) Ruimte voor bevoorrechte klasse maar dienen De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige noordelijke wind. Vrijdag 27 september: zon op 6.36, 18.30 uur; maan op 11.22, onder 20.24 uu~ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Randstad Holland (Van onze Haagse redactie) Opnieuw heeft prof. ir. Jac. P. Thijsse, algemeen adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan zijn visie gegeven op de toekomst van de Randstad Holland. Ditmaal tijdens de jaarvergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, die gisteren in het Kurhaus werd gehouden. In zijn prognose, die uiteraard aan de Voorzichtige kant was, noemde prof. Thijsse het o.m. noodzakelijk dat het vogel- eiland De Beer zou worden opgeofferd aan de industrie-uitbreiding. Tevens zal aan de Nieuwe Waterweg een agglomeratie van 350.000 mensen ontstaan, waar voor een nieuwe grote stad of een verdeling over kleinere steden nodig zal zijn. Daarenboven zal de stichting van een nieuwe stad Wilsveen of Pijnacker, dit liet spr. in het midden binnen de stedenring van de Randstad Holland gewenst zijn. Voor Den Haag als kantoorstad zal een equivalent moeten worden gevonden, bij voorkeur buiten het westelijke deel van ons land, terwijl, indien hier behoefte aan zou bestaan, ook een toekomstige tweede luchthaven van een allure als Schiphol buiten het westen een plaats zou moeten vinden. ontstaan van de agglomeraties, die zich in het westen van het land hebben ge vormd en die hij als het hoofdscharnier van de lijn Le HavreHamburg kwali ficeerde. Spr. schatte het aantal inwo ners van de randstad voor 1980 minimaal op 5 miljoen met een mogelijke uitloop tot 6 miljoen. Voor het onderbrengen van de „over loop" van de agglomeraties in het wes ten kan men gelukkig gebruik maken van de mogelijkheden der nieuwe IJs- selmeersteden en van de Deltawerken. Dit alles komt echter voor de directe no den (Den Haag is in 1961 vol) te laat. Tijdens de jaarvergadering werd door de voorzitter van het Kon. Instituut van Ingenieurs tevens een korte herdenkings rede uitgesproken bij gelegenheid van het 110-jarig bestaan. Hierin deelde dr. R. Neher o.m. mede. dat het aantal leden Nog steeds wordt op uitgebreide schaal Rezocht naar drenkelingen van de zater dag nabij de Azoren vergane viermaster de Pamir. De hoop om nog meer over levenden te vinden wordt echter steeds kleiner. Gisteren heeft een Amerikaans vlieg tuig, dat deelneemt aan het zoeken naar overlevenden, gemeld, dat het talrijke ■wrakstukken, verspreid over een gebied van vijf zeemijl, heeft waargenomen. Het bericht van de Azoren van dins- tiagavond, dat door 't Amerikaanse trans portschip Geiger 40 drenkelingen zouden "Jn opgepot en dat later werd tegen gesproken heeft zijn oorsprong gehad in het verkeerd verstaan van een deel van eeh radiogesprek tussen de Geiger en een vliegtuig dat aan het zoeken deel nam. De vijf overlevenden van de Pamir, <3ie thans op het Amerikaanse transport schip Geiger naar Casablanca varen, hebben hun redders de toedracht van de schipbreuk verteld. De storm, zo zeiden zij, had van het begin af een ongehoorde kracht- Het zeilschip bood aanvankelijk goed weerstand aan de reusachtige gol ven, maar na verscheidene uren veran derde de wind plotseling van richting en verscheurde alle zeilen en brak een der ftiasten. De bark verkeerde weldra^ in een ontredderde toestand en er bleef niets anders over dan te trachten het vege lijf te redden. De vijf overlevenden maakten deel uit van een groep van vijftien mannen, die hij elkaar trachtten te blijven. Men ont dekte een reddingboot, die onderste boven lag. Door een gemeenschappelijke krachtsinspanning slaagde men erin de hoot te kantelen. Tien mannen konden ln de reddingboot komen, maar vijf wer- hen door een geweldige golf meegesleurd. ~'°en het Amerikaanse schip „Saxon", hst de schipbreukelingen vond. ons aan trof, aldus de overlevenden, waren vijf Van onze kameraden door koude en uit putting omgekomen. sinds het eeuwfeest is toegenomen van 4100 tot 7960. Er is thans ook een Afri kaanse afdeling van het instituut bijge komen. Nadat er telegrammen van aan hankelijkheid aan H. M. de Koningin en prinses Wilhelmina waren gezonden, werd door de voorzitter de Gouden Speurwerkmedaille van het Instituut uit gereikt aan dr. J. H. Greidanus, chef van de Aërodynamische afdeling van de N.V. Kon. Vliegtuigenfabriek Fokker, voor zijn onderzoekingen op het gebied der vliegtuigontwikkeling. Met grote belangstelling werd vervol gens de uitvoerige rede van prof. Thijs se beluisterd, onder wiens gehoor zich o.m. minister Witte, mr. J. Klaasesz commissaris van de Koningin in Zuid Holland mr. H. Kolfschoten, burgemees ter van Den Haag en he beide rectoret magnifici van de Technische Hogescho len van Delft en Eindhoven prof. O. Bottema en prof. L. Dorgelo bevonden. Na een omschrijving te hebben gege ven van het begrip Randstad Holland, ging prof. Thijsse uitvoerig in op het Spr. zeide, dat ervoor moest worden gewaakt, dat er dirigerend werd opge treden. Wel zal voor het voeren van een planologische politiek een aanbeveling kunnen worden gegeven. Men dient ech ter een mogelijkheid te scheppen om zich aan te passen bij gewijzigde omstandig heden. Voor de toekomst zag prof. Thijsse verder o.m. als wenselijk: verdubbeling van de Nieuwe Waterweg met een nieu we havenmond, verbreding van het Noordzeekanaal, nieuwe binnenscheep- vaartkanalen, aanleg van nieuwe spoor lijnen, waaronder de Beneluxlijn en de Hjn door de Haarlemmermeer. Van de nieuwe autowegen noemde hij de Zoomseweg en verbindingswegen naar Lelystad. Voorts zal er aandacht moeten worden besteed aan de conservering van natuurmonumenten, terwijl ook het agra rische land meer als recreatiegebied zal moeten worden beschouwd. Oeverrecrea tie aan meren en plassen dient evenzeer de aandacht te hebben. Voor het grote haven-en industriecom plex aan de kop van Rozenburg, zal waarschijnlijk gebruik worden gemaakt van de mogelijkheden van de Maasvlakte, waardoor het plan-Lange voor industrie vestiging en de bouw van woonsteden ^an het Haringvliet wordt doorkruist. Op "'oorne zal een nieuwe stad ontstaan, erwijl voor het Botlekgebied de dubbel stad Hoogvliet—Spijkenisse zal dienen. Wel zal het plan-Lange ruimtelijke mo gelijkheid bieden, indien het wenselijk zou' blijken toch een ontwikkeling aan het Haringvliet tot stand te brengen. Men verkeert echter nog in onzekerheid, om trent de activiteiten op de kop van Ro zenburg. (Van onze Haagse redactie) Vroeger dan verleden jaar het geval was, heeft het In- en Exportbureau voor Zuivel de verkoop van roomboterover- schotten ter hand genomen. Door de gunstige weersomstandigheden en een kleinere in voer uit het buitenland is de botervoorraad in de koelhuizen thans ge stegen tot 18.000 ton. De afzet tegen ge reduceerde prijzen voor binnenlands ge bruik aan de boterhandel zal op 1 oktober aanvangen. De prijs van het I.V.Z. be draagt 3-05 per kg, waardoor de win kelprijs waarschijnlijk zal gaan variëren van 87 tot 90 cent per pakje. De boter handel zal voor de export kunnen in schrijven op deze overschotten tegen een prijs van minimaal 3,25. Voor 600 ton exportboter zijn reeds kopers gevonden. In het voorjaar van 1958 zal de ih uit voering zijnde bouwput voor de grote spuisluizen, een onderdeel van de afsluit dam in het Haringvliet, worden voltooid. Terstond daarna zal dan een begin kun nen worden gemaakt met de bouw van de sluizen. Van het drie-eilandenplan Is de werk- haven bij Vrouwenpolder in het Veergat gereed gekomen. Het is de bedoeling, om in het begin van 1958 met de aanleg van de afsluitdam te beginnen. De bouwput voor de schutsluis in de afsluitdam door de Zandkreek za' in het voorjaar van 1958 gereed kunnen komen. De bouw van de stormvloedkering in de Hollandsche IJssel vordert gestadig. Ondanks- alle inspanning zal het echter wel niet meer mogelijk zijn, het kunst werk tegen het einde van het jaar nog zover gereed te hebben, dat hoge storm- vloedstanden kunnen worden gekeerd. In de loop van 1958 zal het gehele werk kun nen worden voltooid. Vier Amerikaanse vliegtuigen, diie öednemen aan de NATO oefening "Strike Back", zijn in de nacht van dins- aS op woensdag bij botsingen veronge- ubt. De tien inzittenden zijn om het le- Ven gekomen. ..Aldus is gemeld door de voorlichtings dienst van de Amer. regering. Twee van de vier vliegtuigen waren „Skyrays" van ?et vlieg-kampschip „Saratoga" en de °e'de andere waren vier-persoons toe- fjdllen van hef type „Sentinel" van het ™egkampschip „Es-sex". -..Door het slechte weer zijn de verbin- "i'hge-n in de slag vloot tijdelijk onbevre digend geweest. Daardoor kan eerst nu j?'°rden bericht, dat in de eerste drie d-a- ®eh van de oefening in totaal 126 land- °elen zijn bestookt. Er werd 26 maal °htact gemaakt met onderzeeboten, t ,,it berichten, afkomstig van de „Oran- g ondeirzeebootvloot blijkt, dat vier hepen als „getroffen" zijn genoteerd. Aangezien de oefening geleidelijk haar eindfase bereikt, wordt het tempo van de activiteiten versneld. In één etmaal wer den meer dan 300 uitvallen met vliegtui g-en gedaan, vanaf de Engelse vliegdek schepen „Ark Royal", „Bulwark en Eagle". Sommige vliegers maakten vier vluchten on een dag. De activiteiten der NATO-oefening „Sea Watch" zijn in belangrijke mate getem perd door de orkaan „Carrie". Er zul len kritieke ogenblikken aanbreken als de orka-an is gepasseerd, aangezien de konvooien dan waarschijnlijk moeten Op enkele nieuwe punten in het Delta gebied zal in 1958 tot uitvoering van wer ken worden overgegaan. Dit betreft de aanleg van een gedeelte van een dam over de platen bij de oostpunt van Flak- kee in het Haringvliet, welk werk te zij ner tijd een onderdeel zal vormen vari de scheiding tussen het Zeeuwse meer en het Haringvlietbekken. Op de tegenover gelegen Brabantse oever zal een werk- haven nabij Willemstad gereed kunnen komen. Verder ligt het in het voornemen te be ginnen met de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van de Grevelingen- dam tegen de oever van Schouwen- Duiveland nabij Bruinisse. Teneinde het Rotterdamse havengebied bereikbaar te maken voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet, zullen zowel in de Waterweg zelf als buiten de mond baggerwerken moeten worden ver richt. Wellicht zullen ook een of heide hoofden te Hoek van Holland moeten worden uitgebouwd. Aldus staat te lezen in de toelichting op de begroting Verkeer en Waterstaat voor 1958. Veluwse boeren Het waterpeil in de Gelderse Vallei begint thans te zakken. Gisteren is zo goed als geen regen gevallen en verscheidene weilanden in de hoogste gebieden van de vallei, die dinsdag nog blank stonden, vertonen thans weer groene plekken gras. De weilanden, die enkele dagen lang onder water hebben ge staan, zijn echter bruin-zwart geworden. De laag gelegen gebieden zijn er nog slecht aan toe. Kritiek is de toestand bij Zwartebroek en Terschuur, waar men bijna overal water ziet, zover het oog reikt- Het telefoonverkeer in deze omgeving is enige tijd door een defect aan de kabels gestoord geweest, maar gisteren was dit weer hersteld. Nog steeds zijn vele wegen afgesloten voor het verkeer en de mensen, die aan deze wegen wonen, leven als op eilandjes. Tal van bruggen zijn door het water, dat van de hoger gelegen heuvelruggen een weg zocht naar de laagste plekken in de Vallei, weggeslagen. Hierdoor is een ge vaarlijke situatie ontstaan, want de wegen zijn nu niet meer te onderscheiden van de ernaast liggende sloten. Het is reeds voorgekomen, dat wielrijders en wande laar-s van het wegdek geraakten en in sloten terecht kwamen. Het vee kan in de buurt van Zwarte broek geen droge plek meer vinden. Sommige koeien, die niet op tijd op stal gezet konden worden, staan nu, luid loeiend, tot hun buik in het water. De melkproduktie loopt tengevolge hiervan vanzelfsprekend zienderog.en terug. De nog niet geoogste aardappelen, bieten en knollen dreigen verloren te gaan, om nog maar niet te spreken van het koren, dat pp het land onder water staat. Ook in Nijkerkerveen is reeds voor duizenden guldens schade. Sommige ge zinnen hebben hier reeds een toevlucht moeten zoeken bij kennissen of familie, anderen hebben met zakken zand een dam voor hun woningen opgeworpen. Op sommige boerderijen leeft men volkomen geïsoleerd van de buitenwereld. Men kan zich in deze streken niet herinneren, ooit zo'n wateroverlast te hebben gehad. Honderden kippen moes ten van de verdrinkingsdood worden gered en ook vele varkenshokken staan volkomen blank. De Veluwse boeren zien dit alles met lede ogen en grote gelatenheid aan. Zij kunnen slechts wachten tot het water weer zakt en de verwoeste bouw- en weilanden, die zo zacht en zo week zijn als bo-etseerklei, weer opdrogen. Zelfs wanneer er van nu af aan geen druppel regen meer zou vallen, zal het nog weken duren, voor alle gronden weer droog staan. Móeder Schimansky uit Bielefeld omhelst haar 16-jarige dochter Rosita. Voor het eerst na 14 jaar. In 1943 gedurende de luchtraids op Berlijn waren moeder en dochter naar verschillende plaatsen geëvacu eerd en elkaar kwijt geraakt. Een zuster van mevr. Schimansky hoorde Rosita's naam bij een Rode-Kruis- bericht en toen was het spoedig voor elkaar. Woensdag is gebleken, dat de berichten, die de ronde hebben gedaan over het feit, dat schipper Koornstra van de Harlingen 75 zijn 16-jarig knechtje Jouke van de Veer bij Ameland op een zandplaat had achtergelaten, nogal opgeschroefd zijn. Gisteren zijn schipper en knechtje in Har lingen teruggekeerd. Jouke van de Veer is erin geslaagd om met een binnenschip naar Harlingen terug te varen. De Rijkspolitie te water in zijn woon plaats onderzoekt nu of schipper Koorn stra een strafbaar feit heeft gepleegd. Hij heeft zijn knechtje, zo is komen vast te staan, overboord laten zakken in wa ter van ongeveer een halve meter diep in de directe nabijheid van Ameland. Aanleiding hiertoe was inderdaad een ruzie, waarbij ook enkele klappen zijn uit gedeeld. Men is van oordeel, dat het knechtje door een en ander niet in direct levensgevaar kwam te verkeren, maar men blijft in Harlingen de handelwijze van de schipper vreemd vinden. De Rijkspolitie tracht nu uit te zoeken welk strafbaar feit schipper K. heeft ge pleegd en gaat na of een proces-verbaal tegen hem moet worden opgemaakt. Richard Casey, de Australische minister Hongarije van buitenlandse zaken, heeft gisteren in ontstaan, het debat in de Algemene vergadering der Een „afkoelperiode VN over wereldaangelegenheden ver klaard, dat het ontstaan van een door communisten beheerst regime in Syrië een „gevaarsignaal" is, dat de andere landen in het Midden-Oosten en de rest van de wereld niet over het hoofd mogen zien. in het Midden-Oosten zien worden verdeeld en verspreid over een De V.N. zouden niet graag een groter ge-bied, zoa-ls dikwijls moet gebeu ren na een hevige storm. De asoorteschepen zullen d-an in de handhaving van het contact met en de bescherming van de koopvaardijschepen een nog moeilijker taak hebben dan nor maal het geval i-s. De orkaan passeerde gisteren Gibraltar Bij een TSato-manoeuvre stortte een Engels gevechtsvliegtuig in Dene marken neer. „Er is niet veel meer schijnen de M.P.'s tot van over elkaar te zeggen. is nodig om een grote oorlog tussen Israel en zijn Arabi sche buren te voorkomen. Casey beschul digde de Sovjet-Unie ervan in troebel wa ter te vissen. De gebeurtenissen in Hongarije hadden aangetoond, dat de Sovjet-Unie ingeval van een oorlog niet op de „gedwongen huurlingentroepen in de Europese satel- lietlanden" kan vertrouwen. Minister Casey betuigde vervolgens zijn instemming met d-e voorstellen voor een Europese Gemeenschappelijk Markt en een vrijihandelsgebied. Casey sprak de hoop uit, dat Europa bij de groei van zijn economische kracht in toenemende mate zal deelnemen aan het verlenen van technische en andere hnlp aan de economisch achtergebleven lan den van Azië. Gisteren is ten zuiden van Kaap Raso (Portugal) het 7735 ton metende Engel se passagiersschip „Hildebrand" op de rotsen gelopen. Spoedig stond de ma chinekamer onderwater en liepen twee ruimen onder. Drie Portugese sleepbo ten hebben de 160 passagiers aan land gebracht. De kapitein en acht beman ningsleden zijn nog aan boord gebleven. Men tracht het schip vlot te trekken, maar de toestand wordt steeds hopelo zer. H. K. H. prinses Irene met haar vriendin freule Quirin Laman Trip en het hondje Chita, gefotografeerd bij het Chateau Cheseaux in Lausanne, waar de prinses gaat studeren. (Van onze correspondent) Op het beruchte kruispunt van Napo- leonsweg en Provinciale weg op de grens van de Limburgse gemeenten Heel en Grathem heeft gisterenmiddag een ernstig verkeersongeluk plaats ge vonden, dat twee doden en een zwaar gewonde eiste. Op de Napoleonsweg naderde met grote snelheid een bestelauto bestuurd door de Ook gisteren is nog geen antwoord gevonden op de vraag, of het overlij den van het gezin Lekkerkerken te Noord- wijk al dan niet aan een ongeluk is te wijten. Dr. Hulst, die eerder sectie had verricht op de stoffelijke overschotten van de heer Lekkerkerken en een van de kinderen, heeft gisteren de maaginhoud van de vrouw en het andere kind onder zocht. Hij bleef bij zijn al eerder getrok ken conclusie, dat gasvergiftiging de doodsoorzaak moet zijn geweest. Een scheikundig onderzoek zal nog volgen. In het politiebureau te Noordwijk is een bespreking gehouden, waarbij het par ket uit Den Haag, dr. Hulst, enkele che mische deskundigen en de artsen van het gezin Lekkerkerken en van hun buren aan wezig waren. Gebleken is. dat een buur vrouw van de familie zich zaterdag niet wel voelde. Men dacht aanvankelijk aan de mogelijkheid, dat ook dit door gas was veroorzaakt, maar later bleek, dat men met een geval van griep te doen had. Van de zijde der medici werd erop gewezen, dat tussen de verschijnselen, die bij gasvergiftiging en die welke bij griep optreden, enige overeenkomst bestaat. Bij een onderzoek naar het privéle- ven van het gezin zijn geen aanwijzigin- gen gevonden, dat er grote financiële zor gen waren, of dat de verhouding tussen de heer en mevrouw L. minder goed zou zijn. Vandaag zouden de vier omgekomenen begraven worden. Waar dit zou gebeu ren werd niet bekend gemaakt. 60-jarige J. Verkennis uit Stamprooij en op de Provinciale weg uit de richting Grathem kwam (ook met grote vaart) een vrachtwagen, beladen met groente en fruit en bestuurd door de 53-jarige N. Raeven uit Heerlen, naast wie diens 21-jarige zoon was gezeten. De heer Raeven werd op slag gedood. Zijn zoon en de bestuurder van de andere wagen liepen ernstige ver wondingen op. Zij werden naar het zie kenhuis te Roermond overgebracht, waar de heer Verkennis kort na aankomst is overleden. De oorzaak van de botsing moet worden gezocht in het feit, dat de bestuurder van de groentewagen geen voorrang heeft ver leend. Het uitzicht ter plaatse is slecht, o.a. door de bomen, die langs de weg staan. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren in Damascus aangekomen. Koning Saoed zal drie dagen in de Syrische hoofdstad blijven. Hij zal er o.m. besprekingen voeren met de presi dent van Syrië, Sjoekri EI Koeatli en premier Sabri El Assali. De minister van defensie van Saoedi- Arabië, Prins Fahd, wordt vandaag in Damascus verwacht. Vrijdag zal er een gemeenschappelijk communiqué van -beide landen worden uitgegeven. Het Britse vakverenigingstijdschrift „Record" heeft woensdag kritiek geuit op de Britse monarchie. „Het is niet juist", aldus het blad, „dat de leden van de vakbeweging geamuseerd kunnen toekijken bij de huidige kritiek op de Britse monarchie. De structurele spanningen in het andere uiteinde van de maatschappij moeten doorwerken bij ons". Het tijdschrift uit zich verder in weinig vleiende termen over een aantal vroegere telgen van het Huis Hannover, dat later de naam Windsor kreeg. „In de nieuwe democratische maatschap pij is plaats voor individuen uit de be voorrechte klassen, zowel voor hen die van koninklijken bloede zijn als voor de genen die uit de oude adel stammen, want velen van hen hebben grote gaven", aldus 't blad. Het voegt hieraan toe, dat de aard van de taak, die aan hen zal wor den toevertrouwd, zal afhangen van hun bereidheid tot dienen, zoals dit ook voor anderen geldt. De griep heerst op het ogenblik in ge heel Engeland en Schotland. In Edinburgh liggen 13.000 van de 6G.000 kinderen en 200 onderwijzers en onderwijzeressen in bed. In Huil zijn meer dan 20.000 kinde ren van school thuis gebleven. In Belgrado zijn ongeveer 10.000 geval len van grieD geconstateerd. Drie scholen zijn gesloten. Ook Griekenland wordt door de Azia tische griep geteisterd. In de Griekse provincies heeft meer dan 45 pet van de bevolking griep. De meeste gevallen zijn goedaardig. In Athene zijn echter 2 men sen aan de griep overleden. In Italië zijn tot nu toe 17 mensen aan de Aziatische griep overleden. Het aan tal griepgevallen in het gehele land wordt op circa 300.000 geschat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1