Achtergrond voor wetenschap Djilas weer voor de rechter van wege „vijandelijke propaganda" Twee beelden uit Little Rock Arkansas is nu „bezet gebied1 dus is het er volkomen rustig Inbrekers stalen sieraden ter waarde van 30 mille Nijmegen hebbe vandaag uw zeer bijzondere aandacht Waarhei cl sstreven mag liefde geen geweld aandoen Oogst mislukt ook in Limburg V.S. BEREID TUNESIE WAPENS TE LEVEREN VALMELINE Vrijdag 27 september 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stakingen in Frankrijk Het boek De nieuwe klasse Als bedrijven sluiten in Kerstweek Officier van justitie in hoger beroep Treinverkeer R'dam- Gouda was gestremd Mgr. Alfrink H. RUSELER bootste juwelenroof van de laatste jaren Gouverneur Faubus aan het woord: ■nS*! WEERBERICHT Eis tot loonsverhoging ^are leven van de Kerk niet vatbaar voor statistieken door abnormaal slecht weer DE K.N.V.B.-TOTO: UR ■eleCJ; Geen incidenten WeX «- Alleen verkrijgbaar bij Bewezen betere regenkleding „ï- De weerverwachting van het KNMI, geldig tot zaterdagavond, luidt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Vannacht hogere temperaturen en mor genmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wind tussen west en noordwest. Zaterdag 28 september: zon op 6.37, onder 18.27 uur; maan op 12.29, onder 21.10 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vijfde faculteit te Nijmegen geopend we faculteit, door mgr. Alfrink aan hem en zijn mede-curatoren overgedragen, graag te accepteren. Een zware zorg is opnieuw aan het curatorium toegevoegd maar de deskundige medewerking van zo vele krachten, die tot de oprichting heb ben bijgedragen, schenkt ook alle vertrou wen voor de toekomst. De rector-magnificus, prof. dr. W. K. M Grossouw, beklemtoonde, dat met de op richting van de Medische Faculteit in 1951 en nu met de vijfde, de wis- en natuur kundige faculteit, de betrekkelijke een zijdigheid van de geesteswetenschappen wordt doorbroken. De werkelijke dialoog in dit ene universitaire eer- um. door zijn soms onoverzichtelijke gec nplicaerdhe'd weliswaar moeilijk, is toch nu mogelijk geworden. En een onbaat" r.chtig zoeken naar de waarheid, in een klimaat van een rigouresu zoeken naar die waarheid en in de noodzakelijke vrijheid van het weten schappelijke onderzoek, kan hier plaats vinden. Dit kan dan des te vruchtbaar der, wanneer men zelfs het risico van de dwaling niet a priori schuwt en in de gelukkige afwezigheid van apologetiscne polemiserende tendenzen. Meer dan 45.000 metaalbewerkers in Saint Etienne zijn gisteren een staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zet ten aan hun eisen tot loonsverhoging. Te Saint Nazaire zullen ongeveer 35.000 leden van de metaalbewerkersbond dins dag a.s. één dag staken voor hogere lo nen. (Van onze universitaire medewerker) De officiële openingsplechtigheid bij gelegenheid van de oprichting van de vijfde faculteit in Nijmegen, b'elke gistermiddag in de aula maior onder zeer grote helangsteii;ng werd gehouden, heeft aan het beschei- |jen begin van deze faculteit een bijzonder relief Segeven, en dit vooral door de belangwekkende toespraken van mgr. dr. B. J. Alfrink en Z. Exc. mr. J. Cal8. Meer dan een gelegenheidswoord, waren hun toespraken een diepgaande uiteenzetting van de achtergrond van het belang, dat het begin van de vijfde faculteit in Nijmegen voor de wetenschap in het algemeen en voor de wetenschapsbeoefening in Nederland in het bijzonder bezit. Als voorzitter van de Raad van Bestuur van de ^•-Radboudstiohting sprak mgr. dr. R. R. Post een welkomstwoord tot alle aanwezigen. In de aanwezig heid van mgr. Alfrink en minister Cals zag spr. uit gedrukt, dat zowel katholiek Nederland als de gehele Nederlandse samenleving aan deze nieuwe uitbouw van de Katli. Universiteit van Nijmegen grote waarde toekennen. Mgr. Post gewaagde van het vele, en voor buitenstaanders nauwelijks te vermoeden werk, dat aan deze opening vooraf is gegaan en memoreerde hierbij met name de hoogleraren Geerts, Van Melsen en Vendvik. Dankbaar dat het nu zo ver is, omdat er veel inspannend werk achter de rug is en omdat de gezonde groei van de jonge medische faculteit zonder een faculteit van wis- en natuurkunde niet mogelijk zou zijn, gaf spr. uiting van een toch ander zijds ook bestaande huiver voor alles wat nog aan inspanning en werk te wachten staat voor de vol tooiing van deze vijfde faculteit^ nu men eenmaal ermee is begonnen. Milovan Djilas, de vroegere Joegosla-' vische vice-president, die een gevange nisstraf uitzit vanwege „vijandige pro paganda" zal op 4 oktober voor de rechter moeten verschijnen om zich te verantwoor den voor zijn anti-communistische boek „De nieuwe klasse", dat in New York is gepubliceerd. Zo is uit betrouwbare bron in Belgrado vernomen. Hij zal terechtstaan voor de rechtbank te Sremska Mitrovica, 80 km van Bel grado, waar hij in de gevangenis zit. De aanklacht zou gebaseerd zijn op artikel 118 van het Joegoslavische wetboek van strafrecht, dat betrekking heeft op „vij andige propaganda". De hoogste straf, die op grond van dit artikel kan worden opgelegd is twintig jaar dwangarbeid. Djilas is in december j.l. tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij kritiek had geleverd op de Sovjet politiek ten aanzien van Hongarije en het Joego slavische standpunt ten aanzien van de ze politiek. In januari 1955, een jaar nadat hij uit het politbureau van de Joegoslavische communistische partij was gestoten, was hij wegens „vijandige propaganda" reeds tot anderhalf jaar woorwGVfueljJk veroor deeld. Zijn vriend Dedijet. die eveneens uit het centrale comité werd gezet, werd toén veroordeeld tot zes maanden voor waardelijk. Ook de landbouw in Limburg ondervindt schade tengevolge van het abnormaal slechte weer van de laatste maanden. Vooral op de laag gelegen velden heeft men met moeilijkheden te kampen. Door de aanhoudende regen zijn vele aardappelen vooral op de kleigronden gaan rotten. De bieten schieten hoog op, doch hebben een laag suikergehalte; de oogst van dit gewas wordt zeer be moeilijkt door de natte bodem. De mais, waarvan de kolfzetting zeer goed is geweest, zal waarschijnlijk niet rijp worden. De tweede klaveroogst is, naar het zich laat aanzien, grotendeels mislukt. Er zijn bedrijven in Midden- Limburg, die voor deze teelt een schade hebben van ongeveer f 5.000. Djilas is 46 jaar. Hij is afkomstig uit Montenegro. Van 1949 tot 1954 is hij lid van het politbureau geweest. In ja nuari 1954 werd hij uit alle partijfuncties ontzet wegens „anarchisme", „reformis me", „klein burgerlijk liberalisme" en omdat hij onder de invloed van het wes ten gekomen zou zijn. Voor zijn val heeft men lang gedacht, dat hij een mogelijk opvolger van president Tito was. „De nieuwe klasse" was door anti-com munisten begroet als een boek, dat op krachtige wijze het communisme aan de kaak stelt. Sinds het verschijnen van zijn boek is Djilas elk contact met zijn me degevangenen ontzegd. Volgens buitenlandse waarnemers te Bel grado zou het nieuwe proces tegen Djilas in verband gebracht kunnen worden met de groeiende toenadering tussen Joego slavië en de Sovjet-Unie. Deze waarnemers zeiden, dat het niet onwaarschijnlijk zou zijn dat dit nieuwe proces een negatief effect zal hebben op de Joegoslavische betrekkingen met wes telijke socialistische partijen. Vele voor aanstaande westelijke socialisten hebben n.l. Joego-Slavië aangevallen vanwege zijn acties tegen Djilas en Dedijer. Dit jaar vallen 27 en 28 december op vrijdag en zaterdag. Verscheidene bedrij ven willen de arbeid op deze dagen stop zetten en het verlet laten inhalen. Ten einde dit mogelijk te maken heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen en/of pakhuizen een alge mene vergunning verleend, de verzuimde uren tot een maximum van 14 uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 november tot 15 januari a.s. Het ligt in het voornemen van de officier van justitie, mr. dr. J. C. Maris, hoger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de rechtbank te Den Haag in de zaak tegen de voetbaltoto van de K.N.V.B. De rechtbank had de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de bond, dinsdag j.l. vrijgesproken van „het geven van gelegenheid tot deelneming aan hazardspel", zoals hem ten laste was gefegd. De officier van justitie had een principiële straf van een dag voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren geëist. Tengevolge van een blokstoring, een storing in de seinlichten, is vanmoren omstreeks 8 uur de treinenloop tussen Rotterdam en Moordrecht (Gouda) onmo gelijk geworden. Het reizigersverkeer voor Gouda en verder werd daarom van Rotterdam over Den Haag geleid, terwijl de treinen, die voor Rotterdam bestemd waren, van Gouda naar Den Haag wer den gedirigeerd. Om kwart voor elf was het leed geleden en ging alles weer vol gens de normale weg. De woordvoerder van het Amerikaanse State Departement, White, heeft gisteren op een persconferentie in Washington ver klaard, dat de V.S. er graag aan mee willen helpen, dat Tunesië de wapens krijgt, die het nodig heeft. Voor zover andere landen, waaronder misschien Egypte, niet volledig aan de behoeften van Tunesië voldoen, zullen de V.S. vermoedelijk bijspringen, aldus de woordvoerder President Bourguiba van Tunesië heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat uit een twee dagen geleden ontvangen mededeling van de Amerikaanse regering gebleken is, dat de V.S. bereid zijn Tu nesië te helpen bij de pogingen om het Tunesische leger behoorlijk uit te rusten. Bourguiba zei dat de Amerikaanse re gering dit niet graag bekend wilde ma ken. Zij ging echter akkoord met een publieke verklaring „om een einde te ma ken aam tegenstrijdige berichten". Bour guiba zei voorts, dat de wapens in ok tober in Tunesië zullen aankomen, „En of ze nu uit Italië of ergens anders vandaan zullen komen, het zullen in elk geval wapens van westelijke landen zijn", aldus Bourguiba. De Tunesische president zei ook, dat hij de Franse regering via haar ambas sadeur in Tunesië heeft verzocv een tijd schema op te stellen voor de evacuatie van de Franse troepen uit Tunesië. Voorts heeft hij gevraagd om oprichting van een bank van Tunesië en Franse kredie ten voor zijn land. [f. Gfr rntterd»1' Gouverneur Orval Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas heeft gisteravond in een radio- en t.v.- toespraak de toestand in Arkansas vergeleken met die van een bezet gebied. Hij drong er echter bij de bevolking van Little Rock op aan jegens de federale troepen in en rondom de centrale middelbare school van de stad haar kalmte te bewaren. ,,De federale autoriteiten, met inbe grip van de federale troepen, hebben de macht in handen. De toestand ligt in hun handen en wij kunnen er niets aan doen. Dit kruis moeten wü dragen, maar, zo als de dichter heeft gezegd, zelfs dit gaat voorbij", aldus de gouverneur. Faubus zei: ,,Het bezoeken van een school op het punt van de bajonet is niet in overeenstemming met de Amerikaan se levenswijze. „Wij zijn nu bezet gebied", zo ging hij voort. Hij drong er bij de bevolking op aan bij de aanpak van haar problemen de wet te eerbiedigen. „U zult zich her inneren, dat het rustig was in Parijs tij dens de Duitse bezetting en dat het nu rustig is in Boedapest. Het wordt altijd rustig onder een militair bestuur", aldus Faubus. De gouverneur zei het een groot ge vaar te vinden, dat soldaten negerleer lingen begeleiden als laatstgenoemden van het ene lokaal naar het andere gaan. Een ondoordachte daad van een blanke scholier kan tot gevolg hebben, dat een soldaat hem een wond toebrengt met zijn bajonet. Faubus beloofde te zullen blijven wer ken en strijden voor het recht van zijn mensen hun eigen problemen op vreed zame wijze op te lossen. De 9 negerleerlmgen van de middelbare school te Little Rock hebben gisteren voor de tweede maal de school bezocht. Evenals woensdag werden de leerlingen onder bescherming van militairen naar school gebracht. Slechts reporters werd toegestaan het terrein voor de school te betreden. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De manschappen van de 101e Amerikaan se luchtlandingsdivisie hebben gistermor gen de wacht bij de middelbare school weer van de nationale garde van de staat Arkansas overgenomen, nadat de garde gedurende de nacht bij het schoolge bouw had gesurveilleerd. Zoals bekend staat de nationale garde van Arkansas sinds enige dagen onder fe deraal gezag. Dit is geschied om de hand having van de wet op de opheffing van de rassenscheiding, die zelfs na rechter lijk bevel, niet werd doorgevoerd, te ver zekeren. Toen de negerleerlingen met hun mi litaire escorte gisteren de school be traden stonden er meer dan 100 blanke leerlingen bij de hoofdingang van de school. Een woordvoerder van het school bestuur zei: „Het lijkt erop, dat dit de normaalste dag van deze week gaat wor den". Van de 2000 leerlingen waren er giste ren 1350 aanwezig, dat is 100 meer dan woensdag. id,b^ u l'et°b,ij een va# edaS Rierna sprak Mgr. B. Alfrink als voor eer van het Bestuur van de St.-Rad- P°udstichting. Er zal ongetwijfeld vreug- en voldoening heersen bij aldegenen "'e aan de totstandkoming van deze fa- teit gewerkt hebben, en ook bij hen s-le op enigerlei wijze met deze univer- St zijn verbonden, i ',En is het vreemd orri te veronderstel- „A aldus Mgr. Alfrink, dat deze nieuwe J.'breiding een reden tot voldoening kan voor onze gehele Nederlandse ka- ^^'ieke gemeenschap? Soms heeft men u 'hdruk. dat het in katholiek Neder- van vandaag bijna als ongepast (j rdt aangevoeld zich te verheugen over o v°ortgang van iets wat men in vroe- g terminologie een katholiek belang lij?0emd zou hebben. Wij geloven nauwe- meer in „katholieke belangen". Wan- men daarmee wil zeggen datmen aan zogenaamde „katholieke belangen" zonder meer het peil van het ware 6i»?n van de Kerk kan aflezen, verkon- J)0 men een waarheid, die weinig be- "te aan tegenspraak zal oproepen. Het ftieü 'even van de christen en van de th,, 's naar Paulus' woord „met Chris ty verborgen in God" (Col. 3,3). Het Uif zi.ch niet vatten in symptomen van H er'ijke groei en in s'atistieken. Maar bten bedoelt, dat deze niet op een nf ?5e manier met dat leven van de taCet samenhangen en niet een bepaald &tr van het leven van de Kerk demon- gemr®h, verkondigt men een stelling, die akkelijk aanvechtbaar is." •hl?0 wetenschap behoeft haar autono- biet prijs te geven, maar z;i vindt in sho eid van het geloof een richt lij, er. zoals de wetenschap op haar beurt hg]®e'°ofsinzichten kan verrijken en kan te j~6h om waar geloof va gewaand geloof bgi ^derscheiden. Daarom heeft de Kerk 05» en een taak bij de beoefening van ^Wetenschap." Schi ,geschiedenis, speciaal ook de ge- ^ijst van Mtuurwetenschappen, W ,uit, dat iedere nieuwe tak van we- c"ap moeite kan hebben om de aa- sluiting bij geloof en Kerk te vinden. Enerzijds ligt de oorzaak hierin, dat de wetenschap of de vulgarisatie ervan, soms te vroeg of te lichtvaardig het re sultaat van haar onderzoekingen als vaststaande waarheid poneert. Anderzijds heeft de Kerk soms moeite om te on derkennen, dat bepaalde inzichten en op vattingen niet zo inherent zijn aan de geopenbaarde waarheid als men in het verleden had aangenomen. Zo kan er een conflict-situatie ontstaan, waarbij de Kerk als een voorzichtige moeder zal trachten haar kinderen te beschermen, opdat zij niet in de war worden gebracht door hetgeen als vaststaande waarheid wordt geponeerd, terwijl het nog verdere bestudering en fundering behoeft of door het poneren van stellingen, waartoe het geloofsinzicht nog niet is gerijpt. In beide gevallen brengt de tijd altijd de oplossing, die men met veel christelijk geduld zal moeten afwachten en met veel prudentie kan trachten naderbij te brengen. Men zou wensen, dat bij dergelijke conflicten of schijnbare conflicten tussen nieuwere inzichten van de wetenschap en de vanouds in de Kerk levende opvattin gen, geloofsgenoten onder elkaar zo^ lang mogelijk elkanders goede bedoelingen blijven veronderstellen. Naar beide zij den heeft de christelijke liefde hier een zeer delicaat operatieterrein. Het kan zo gemakkelijk voorkomen, dat een theore tisch verschil van inzicht gaat leiden tot een tegenstelling in het persoonlijke vlak. Hoe merkwaardig het ook mag schijnen, waar verschil van geloofsin zicht in het spel is. schijnt de christelijke liefde een moeilijk bestaan te leiden. Toch zou juist bij het zoeken naar de waarheid de liefde geen gewei mogen lijden. Wij hopen allen, dat de Kerk be waard moge blijven voor een hernieuwde tegenstelling van integralisten en mo dernisten. al doet deze gistende tijd soms vrezen, dat alle voorwaarden voor een heropleving vervuld zijn. Het leergezag in de Kerk heeft de taak te waken over de zuiverheid van het geloof en de ge loofsbeleving en het zal daarom altijd De tijd, dat de natuurwetenschappen die in de nieuwe vijfde faculteit beoefend gaan worden, sterk gevaar liepen in werkelijke of gewaande botsing te komen met het geloof en de Kerk, ligt naar het schijnt wel in het verleden. De zon 's al eeuwen lang het onweersproken middel punt van het heelal, de leeftijd van het mensdom meten we niet meer met eeuwen; en ook evolutie-theorieën zijn ge bleken gekerstend te kunnen worden Raakpunten met het geloof zijn er wel wrijfpunten, naar het schijnt, minder HERENMODES ORANJESTRAAT 21 - TEL. 68783 weer het nieuwe dat naar voren wordt gebracht, moeten toetsen aan de werke lijke inhoud van het geloof. Dit kan een zeer pijnlijke taak zijn; maar zjj is nood zakelijk voor de Kerk. De Kerk is ech ter niet gediend met verdachtmaking, lichtvaardige veroordeling of liefdeloos heid van de individuele gelovigen ond^r elkaar. Wie zich bezorgd maakt over de reinheid van het geloof, heeft altjjd de mogelijkheid zich te wenden tot de lo kale hiërarchie, die de dichtstbijzijnde vertegenwoordigers zijn van het leerge zag van de Kerk. Wat deze tijd nodig heeft, is geduld, vertrouwen en liefde, maar ook voorzichtigheid en prudentie. Hierna hield m.r J. M. L. Th. Cals, mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn rede. (Zip voor deze rede pag. 3). Vervolgens verklaarde de president curator van de Kath. Universiteit, dr. J P. A. Hoefnagels, de leiding over de nieu- Boven: een lange rij Amerikaanse parachutisten vormt een afzetting voor de Central High School van Little Bock, het centrum van vele ongeregeld heden. Onder: Amerikaanse parachutisten drijven volwassen blanken weg van de Central High School, de bajonetten op de gevelde geweren. '^an onze Amsterdamse redactie) rekers hebben gisternacht een goede 'ti i Ses'akcn, toen zij een juwelierszaak Eeidsestraat te Amsterdam binnen- I it0 gCn en ^aar een party juwelen en w are sieraden voor een geschatte rde van niet minder dan 30 mille mee- ttlijp, heren moeten overhaast zijn ge- want de vloer lag bezaaid met a1 op het moment, dat de 68-jarige 0tUri„i e s- donderdagochtend de diefstal ^'tigpi61 de recherche van het bureau ten als die van het hoofdbureau speu- nasrstig naar de daders, van wie tot nu toe nog geen enkel spoor is gevonden. Via een naast gelegen huis, dakgoot en raam moeten de dieven zich een toegang tot de winkel hebben verschaft. Zij wer den niet gestoord, aangezien de bewoners van de boven de winkel gelegen woning met vakantie zijn. In de winkel, die niet van een alarm installatie is voorzien, werden verschei dene vitrines geplunderd en ook de étalage werd leeggehaald. Alleen voor de duurste sieraden die als zodanig ston den geprijsd hadden de heren inte resse: gouden armbanden en horloges, als mede juwelen en diamanten. De brand kast werd niet aangeraakt. De diefstal is waarschijnlijk de grootste juwelenroof van de laatste jaren in Am sterdam. dames regenmantels JANSSEN'S Modemagazijn Hoogstraat 155—157 - Schiedam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1