Koningin Brug wordt afgebroken schroot aan Hoogovens verkocht en Vorstin maakte eerste tocht door spoor- en autotunnel Mr. Prinsen hield pleidooi voor IJ-, Hem- en Coentunnel car veil VENLO KREEG NIEUWE BURGEMEESTER NeJÊDAMPO Regimentscommandant schreef over „ondeugdelijke" melk A Het wrekende water Noordelijk Holland géén eiland meer! r 35^ „Vader" van Velser tunnel geridderd Gouvernerc'est prévoir mois de Mr. dr. L. de Gou volgt mr. Cli. van Rooy op Slechte aardappeloogst in Noordwest-Brabant ïabriek (Bergen op Zoom) eist dwangsom Opbrengst bridge-drive op f 5000 geschat Vraagtekens i|fi Duits bedrijfsleven sluit handelsovereenkomst met China Koninklijk paar maandag naar Oslo VB ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 13 n'e Itttf (Van onze speciale verslaggever) Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is geen eiland meer! Aan veel ponten-ellende is een einde gekomen, nu Koningin Juliana vanmiddag de Velser autotunnel heeft opengesteld en ook de misère voor het scheepvaartverkeer zal spoedig tot het verleden behoren, omdat de treinen niet meer over de spoorbrug behoeven te daveren, maar gebruik maken van de spoorwegtunnel. Voor de laatste keer reed een speciale trein met H.M. en tal van autoriteiten over de vijftig jaar oude brug, indertijd de grootste in Europa. Ze zal nu Wórden afgebroken en als schroot aan de Hoog ovens verkocht. Maar niemand, die daarover enige Pijn gevoelt. Allerwegen heerst vreugde, dat dit obstakel wordt opgeruimd; iedereen is in zijn sas, dat het wegverkeer zonder op onthoud „Holland op zijn smalst" kan passeren. Nederlandse inge nieurs en waterstaatkundigen hebben een bewon derenswaardig staal van technisch vernuft ge wrocht: een tunnelcomplex dat het modernste in ons werelddeel is, dat ons land zijn eerste onder water-spoorbaan gaf. Twintig jaar denkwerk heeft het gekost, ruim 5Vl jaar zwoegen door 1100 werkers en ongeveer 130 miljoen kostbare doch welbestede guldens. De commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J- Prinsen, zei het in zijn toespraak aldus: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" staat er gegrift in het Afsluitdijk-monument. Ne derland toont met de aanleg van deze gigantische tunnels verder aan zijn toekomst te willen bou wen". Minister Algera had aj eerder van de vaderlandse trots over deze prestatie getuigd, er aan toevoegend „dit grootse produkt van harde en moeilijke arbeid voor heden en toekomst te willen zien in het licht van de woorden: de hand des vlij- tigen zal worden gezegend". Voelbare spanning Drie decennia Natuur sloeg terug octobre 1957 - les parlums carven - paris Gedurende de Carvenmaand, oktober 1957, parfum-attracties voor onze clienten ■v- mMMïÈÊ*, Onschatbare waarde Geforceerd tempo Voor het Rode Kruis „Kampioen der jongeren' Stroom van felicitaties Mej. Francis Sack, een 16-jarige mannequin heeft zich in de nieuwe mode jurken in een zak-model over de Londense groentemarkt te Coveiu Garden begeven, hetgeen bij de sjouwers van de markt nogal hilariteit wekte. Op de foto ziet men de piassen Morris en Mitch, die een parafrase geven van de nieuwe mode. STAKINGSVERBOD VOOR JAPANSE AMBTENAREN Bet' Ghetiett SUIKERZA KJ ES MA R K T door ARTHUR MAYSE (Wordt vervolgd). Om tien uur vanochtend kwam Koningin Juliana met haar gevolg bij het station 'u Haarlem aan, waar zij werd verwel komd door minister Algera, dr. Prinsen, de locoburgemeester van Haarlem, de heer Geluk, die wegens ziekte van mr. Cremers de burgemeester verving en dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Ned. Spoorwegen. In de stationsrestau ratie waren reeds de andere genodigden verzameld, o.w. de kopstukken van Kijks- ^aterstaat, zoals directeur-generaal ir. A. O. Maris, hoofdingenieur-directeur ir. M. Le Cosquino de Bussy, alsmede de inge nieurs A. Eggink, H. C. Wentink, C. J. H. Oudshoorn en H. Wieringa. Verder auto riteiten van de N.S., de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam. Zaandam, Velsen, Alkmaar en Heemskerk, de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Lint- korst Homan, en directieleden van de Amsterdamse Ballast Mij., de hoofduit voerder van de tunnels. Nadat dr. Den Hollander een kort wel komstwoord had gesproken, stapte het hele gezelschap in de speciale trein, om nog eenmaal over de oude route naar beverwijk te rijden. Hoog boven het Noordzeekanaal ging de trein en van de coupéramen uit kon H.M. een blik slaan de slanke ventilatietorens die onge veer de weg markeerden, waarlangs zij straks, maar dan onder water, zou terug keren. Op het feestelijk versierde nieuwe berron van Beverwijk bood Paula Jnulnsma, het negenjarig dochtertje van de burgemeester de Koningin een ruiker ?an- Even later stapte weer een meisje J? haar zondagse kleedje naar voren: carla sto.utenbeek, de 13-jarige kleindoch- 'N van de voorzitter van de stichting „Beverwijk 650 iaar stad", die de Koningin met een sierlijke révérence een herden kingsbord overhandigde. Toen was het ogenblik aangebroken, waarop de vorstin de verkeerslichten voor de spoorwegtun- hel in werking stelde, waarmee deze ver binding officieel was geopend. Met de directietrein van de N.S. maakte N.M. met enkele genodigden de eerste rit door de spoorwegtunnel. Een speciale trein met de rest van het gezelschap volg de. Op het nieuwe station Driehuis-Zuid Jvas de spanning voelbaar. Even over half J-tVflalf arriveerden de beide tremen. Uit bahden van Truus Kwint, de 14-jarige dochter van Velsens burgemeester, mocht Koningin weer bloemen ontvangen. Nfdat ook hier de gemeentelijke autori- !?'ten van Velsen waren voorgesteld, ver- et H.M. het station on kreeg zij een ere- P'aats aangeboden onder een baldakijn op hot stationsplein. Meer dan 4500 schoolkinderen, de zee- adetten van het korps IJ-mond, de be- stiiursleden van de plaatselijke oranjever- atl'itingen. alsmede een grote menigte Adehten H.M. hartelijk toe. Acht bejaar den hadden voor onze Landsvrouwe Iets Jbeciaals. In een tent stond een maquette i®n IJmuiden opgesteld, waaraan door 2*ae oudjes bijna een jaar was gewerkt, ^nkelen van hen gaven toelichting op hun '"rkstuk waarop ze terecht trots waren rt ^ïet liep tegen twaalf uur, toen de stoet dQ®r een jubelend IJmuiden zich naar de -Wdelijke mond van de autotunnel begaf. J} het ventilatiegebouw aldaar hield mi- cister Algera een toespraak, waarin hij d? .geschiedenis van de Velser verbindin- over het Noordzeekanaal in het licht jwlde. Na de opening van het kanaal C«srden in 1872 twee draaibruggen in ge .luik genomen, een voet- en een spoor- vrUg, vierhonderd keer goedkoper dan de ?eide tunnels. In 1905 kwam de nieuwe Joorwegdraaibrug, een jaar later deden g? Ponten hun intrede. Drie decennia p hgen voorbij. De verkeerschaos werd w°ter én de toenmalige minister van Ver- ,a«r en Waterstaat gaf opdracht de wen- ïjtfiikheid van tunnels te onderzoeken. de bouw werd in mei 1941 begonnen. Act werk moest echter op last van de be tter worden stilgelegd en na de oorlog yerd besloten een autotunnel met twee Plaats van één rijbaan te bouwen. Het g erk, dat nu tot stand is gekomen, wekt °te belangstelling in binnen- en buiten- land: ruim 80.000 bezoekers zijn reeds rondgeleid. „Bjj een Ingreep in de natuur verzet deze zich en wel sterker, naarmate de ingreep groter is", aldus de bewindsman. „Tijdens de bouw heeft men dat onder vonden. Tweemaal sloeg de natuur terug op momenten, waarop dit allerminst werd verwacht. Beide keren kon de aanval ech ter spoedig worden gekeerd". Minister Algera verzuimde niet melding te maken van het feit, dat helaas vijf arbeiders op dit werk hun leven hebben gelaten als slachtoffers van hun beroep. Na alle wer kers te hebben bedankt voor hun onver moeid streven, nodigde hij Koningin Ju liana uit de ventilatoren voor de kunst matige luchtverversing in de autotunnel, zonder welke het verkeer de verbinding niet veilig zou kunnen passeren, in dienst te stellen. H.M. deed dit door het indruk ken van een knop. De stoet vertrok vervolgens naar de zuidelijke ingang van de autotunnei, doch alvorens deze „in te wijden" vertolkte dr. Prinsen, commissaris der Koningin, de vreugde van de provincie Noord-Hol land over de totstandkoming van de nieuwe verbinding voor het wegverkeer De Vorstin verrichtte de officiële opening van de tunnel en reed toen door de ooste lijke tunnelbuis naar de overkant en door de westelijke tunnelbuis terug. Grote be langstelling had H.M. voor de roosters boven de ingangen, in de wandeling „wybertjes" genaamd, die een geleidelijke overgang van het daglicht naar het kunst licht bewerkstelligen. Ook de kunstver lichting zelf, die zó is aangebracht, dat als het ware een indirecte verlichting wordt verkregen, en de stilte in de tunnel die werd verkregen door het plafond van een tunnels (Van onze speciale verslaggever) In het zuidelijke ventilatiegebouw van de Velsertunnel heeft minister Algera vanmiddag een dertien onderscheidingen namens H. M. uitgereikt. Ir. A. Eggink te Utrecht, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, de „vader" van de tunnels, de man die zijn geestes kind na 23 jaar arbeid thans zag verwezenlijkt, werd benoemd tot ridder in 'de orde van de Neder landse Leeuw. Ir. G. Vooijs te Huizen, teehnisch-directeur van de n.v. Amsterdamse Ballast Maat schappij, kreeg de versierselen op gespeld van de onderscheiding tot officier in de orde van Oranje- Nassau, terwijl de heren A Dub belman te Utrecht, technisch hoofd ambtenaar le klasse van Rijks waterstaat. G. Visser te D'ie-huis- Westerveld. technisch hoofdambte naar van Rijkswaterstaat en D A. Kramer te Rotterdam, directeur van Key en Kramer Asphalt Rub- beroid n.v. werden benoemd tot ridder in deze orde. Voorts werden twee gouden, een zilveren en vijf bronzen eremedailles, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. uitgereikt. Ir. H Wieringa. tot nu toe ingenieur le klasse bij de directie Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat hoorde tot zijn ver rassing. dat hij was bevorderd tot hoofdingenieur. (Van onze speciale verslaggever). Tijdens de officiële opening van de Velser-tunnels door Koningin Juliana heeft mr, dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord-Holland, een vurig pleidooi gehouden voor een spoedige totstandkoming van de drie andere tunnels die Noordzeekanaal en IJ zo dringend nodig hebben: IJ-, Coen enHemtunnel. „Noord-Holland is uitermate dankbaar, Majesteit, voor de Velser-tunnels, Maar de oeververbinding op deze plaats trekt de verkeersstromen in Neder land enigszins scheef. Die stromen zijn immers vooral gericht op Amsterdam en de route door de nieuwe tunnel blijft daarvoor een omweg. Vooral voor de Zaanstreek, de oudste geïndustrialiseerde plattelandsstreek van Neder land, brengt noch de Velsertunnel, noch de brug bij Schellingwoude, afdoende verlichting Ook voor Amsterdam-Noord zijn deze twee oeververbindingen te excentrisch gelegen. Onze dankbaarheid wordt niet overschaduwd, maar het is begrijpelijk", aldus ging mr. Prinsen voort, „dat op een dag als vandaag onze gedachten ook uitgaan naar andere oeververbindingen van het Noordzee kanaa). die de levensbelangen raken van de Zaanstreek, de stad Amsterdam in het algemeen en haar scheepsbouw in het bijzonder". nu bij Amsterdam en Haarlem ziet ge beuren welke steden door te snelle uitbreiding aaneen dreigen te groeien zal in geforceerd tempo zo moeten voortgaan, als men de passage van de grote barrière niet bij voorbaat ver betert en aldus de wijde ruimte van noordelijk Noord-Holland voor de ver dere ontplooiing rondom het Noordzee kanaal opent", aldus onderstreepte de commissaris der Koningin zijn pleit rede voor de andere tunnels. geluidabsorberende bekleding te voor zien, vielen de koningin op. Lopende bezichtigde het gezelschap daarna nog even de tunnel om vervolgens via enkele deuren in de wand op de trot toirs in de oostelijke tunnelbuis te komen, waar het défilé van versierde bedrijfs auto's werd gadegeslagen. Tegen half twee waren de plechtigheden afgelopen. Met een klein gezelschap ging de Lands vrouwe nog naar de controlekamer, waar zij in de uitgebouwde glazen erker het verkeer onder zich voorbij zag trekken, dat inmiddels in de tunnel was toege laten. In hotel „Duin en Kruidberg" werd haar door het gemeentebestuur van Vel sen tot slot een lunch aangeboden. De aardappeloogst dreigt een totale mislukking te worden in het kleigebied van Noordwest-Brabant. Door de enorme hoeveelheid regen van de afgelopen twee maanden zullen de aardappelen niet aan verrotting kunnen ontkomen. Sommige boeren in de omgeving van Itandaardbui- ten zijn zelfs al van plan de aardappel velden maar om te ploegen, omdat rooien de moeite toch niet zou lonen. Éen deskundige van de plantenziekte- kundige dienst, de heer nrust te Ouden bosch, heeft desgevraagd medegedeeld, dat hij de sombere verwachtingen van de telers in grote lijn juist acht. De aardap pelen rotten in de grond en zijn tevens aangetast door een ziekte, veroorzaakt door het zwoele, onweerachtige weer van de eerste zomermaanden. Hier en daar verwacht men. dat 75 procent van de oogst zal mislukken. Cijfers zijn echter moeilijk te geven, daar de aardappelen nog niet zijn gerooid en droog herfstweer nog wel iets goed zou kunnen maken. De bietenoogst heeft niet zoveel van de regen te lijden gehad als de aardap pelen. Het suikergehalte zal echter door het gebrek aan zon zeer laag zijn. In zijn toespraak wees de commissaris der Koningin ook op de onschatbare waarde van het N.oordzeekanaal, niet al leen voor de scheepvaart, doch ook voor de industrie-vestiging met de vlucht van het Hoogovenbedrijf als sprekend voor beeld. „Gelegen aan de tweede Rijnmond, wordt de ontwikkeling van het Noord zeekanaal-bekken gevoed door hetzelfde achterland als dat van de Waterweg. Met een omzet van tien miljoen ton alleen ter zee neemt dit bekken, gemeten naar de omvang van het goederenverkeer te wa ter, In West-Europa een vierde plaats Ih De grote mogelijkheden om het verder uit te bouwen verdienen dan ook ruim schoots de aandacht van rijks- en pro vinciaal bestuur. Zowel aan de Waterweg als aan het Noordzeekanaal moet telkens opnieuw weer klinken: bevrijdt ons van de oeververbindingen niveau en dwingt ons niet de oevers van de Rijnmonden volslagen dicht te bouwen, maar geeft ons vrije verkeersbanen naar de open ruimte aan de buitenzijde", zo klonk de nood kreet van mr. Prinsen. „Het verantwoordelijke bestuur zal hier hebben vooruit te zien. De conur- batie van het Noordzeekanaal moet noordwaarts worden vergroot. Wat men (Advertentie) tenant-kolonel J. H., regimentscom- j,'"ndant te Bergen op Zoom, en zijn echt- i> e waren gisteren voor de Bredase a Oitbank in kort geding gedagvaard Vv01- de N.V. Melkfabriek „Hollandia stlefe„s het schrijven van een ingezonden 'n de plaatselijke krant. In dit schrij- werd te kennen gegeven, dat de melk lit rgen °P Zoom van ondeugdelijke kwa- 0'61t zou aijn. De directie van de fabriek «Joelde, dat door dit ingezonden stuk to. Be schade aan haar goede naam was ^gebracht, en vroeg de rechtbank aan te .°Verste en zijn vronw een verbod op ib» gen voor het schrijven van dit soort a Bea»nden stukken op straffe van een a»8som van 10-000 -,J. K. Fruin uit Rotterdam trad voor h melkfabriek als raadsman op. Hij st„>ie het schrijven van het gewraakte A onrechtmatig en zelfs smaadschrift Meer dan 2100 bridgers hebben gisteren avond in Den Haag gespeeld ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Al deze deel. nemers aan de grootste drive van Neder land konden niet één zaal worden onder gebracht. Daarom speelden ongeveer 1000 man in de Dierentuin. 224 in het voorma lige Paleis aan de Kneuterdijk, 500 in de grafelijke zalen op Het Binnenhof en 350 in de Kantine van de Centrale werkplaats van de P.T.T. aan de Binckhorstlaan. Vele firma's hadden prijzen voor de monster-drive geschonken. Naar heel voorzichtige schatting van de organisa toren zou de bridgeavond en de loterij, die tijdens de drive nog werd gehouden minsten f. 5000.- opbrengen. De organisatoren dachten aanvankelijk dat er veel uitvallers zouden zijn wegens A-griep, maar dit viel erg mee. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 oktober a.s. benoemd tot burgemeester van Venlo mr. dr. L. de Gou, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van Steen bergen. Deze laatste functie heeft hij bekleed sinds 16 juli '46. De heer De Gou is lid der Eerste Kamer voor de K.V.P,. rechter- plaatsvervan- ger in Breda, lid van het parlement der N.A.T.O.-landen te Parijs en van het par lement der Westeuropese Unie. Ook be kleedt hij het lidmaatschap van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Op 22 december 1916 werd hij in Den Haag geboren, daar bezocht hij ook de lagere school, maar zijn gymnasiale studie deed hi aan het Fridericianum te Davos- Platz. In Leiden en Amsterdam studeerde hij vervolgens rechten, terwijl hij daarna in Utrecht cum laude promoveerde. Aanvankelijk was hij advocaat, later referendaris aan de prov. griffie van Drente. In zijn Brabantse tijd was hij ook lid van de Prov. Staten in die provincie. Sinds 20 september 1955 maakt hij deel uit van de Eerste Kamer. Mr. dr. L. de Gou is afkomstig uit een oud Haags regentengeslacht, dat zich Heer van Hillegersberg mocht noemen. Voor hen, die de activiteiten kennen van de pasbenoemde is het echter niet zo ver wonderlijk, dat juist hij tot eerste bur ger van het Limburgse Venlo is ver kozen. Er ls weinig aan hem, dat een Limbur ger wellicht voor typisch Haags aanziet, als dit althans synoniem is met stijfheid en starheid. Door zijn studie in het bui tenland heeft hij zich al vrij jong die ruime blik kunnen eigen maken, die hem na de oorlog bij de totstandkoming van de Jongerenorganisatie in de K.V.P., zo'n belangrijke rol deed spelen. Niet alleen vanwege de combinatie jongere- K.V.P., maar vooral vanwege de zeer in tense contacten, die hij via deze organi satie met de christelijke jongerenorganisa ties over de grenzen heeft onderhouden Geladen met het idealisme, dat vele jon geren na de oorlog kenmerkte, heeft hij zich jarenlang op de congressen van de Nouvelle® Equipes Internationales en de Union Internationale des jeunes Chrétiens die nu eens in Oostenrijk, dan weer in Italië, Duitsland en Frankrijk werden ge houden, doen kennen als een slagvaardige persoonlijkheid, die met een grote mate van joyeusiteit de idealen van een Euro pese en christelijke eenheid in realiteiten omzette. Hij deed dit niet nis iemand, die graag congressen bijwoonde, maar wel door de welhaast studentikoze wijze, waarop hij in persoonlijke contacten de basis legde voor een permanente ver standhouding tussen de jongeren van Europa. Tussendoor Zagen in een etalage een schrijfma chine met daarop een briefje ter etale- ring van het lettertype. „Beste Gerard" luidde die brief. „Bes te Gerard. Even laat ik je weten, dat ik je uitnodiging, om het aanstaande weekend samen door te brengen graag.." en daar brak de brief plotseling af, de toeschouwer verder aan de diepste twij fel ten prooi latend, wat die juffrouw (of is het geeu juffrouw?) nu precies aan Gerard wilde laten weten. Trouwens wie is Gerard? Is het een nijvere middenstander, een kleine zelf standige of een ruige zeerob? Verdient hij zijn boterham met het bezorgen van brood erf vervaardigt hij lepeltjes voor de om roepen? Dit laatste lijkt ons twijfelach tig; een dergelijke arbeid laat geen ruim te voer het rustig doorbrengen van het weekend met welke juffrouw of meneer dan ook. Maar mijn hemel, wie is Ge rard dan? Maar goed. even daargelaten wie Ge rard is. Wie is nu zijn uitgenodigde en ging zij (hij)' hem nu vertellen, dat zij (hij) zijn uitnodiging gaarne aannam of dat ze deze gaarne in de wind sloeg? En aangenomen, dat het hier een da me betreft. Heef ze nu Nel of heet ze Marieke? Of heef ze misschien zelfs Bloon. Ploon vinden' wij in alle ernst de mooiste en de leukstenaam, die er op de gen en welke op de kermissen in beide wereld bestaat. Zo motii vinden we die tot heftige ruzies naam, dat we geen varf de meisjes, die Als voorzitter van de Jongerenorgani satie in de K.V.P. in de jaren kort na de oorlog en later als vertegenwoordiger van de „ouderen" bij de J. O. heeft hij als trait-d' union gefungeerd op een wijze,'die hem in sommige kringen de bijnaam „kampioen der jongeren" bezorgde. Hij sreelde het zelfs klaar bij een jon- gerencongrcs in Rome een speciale audiëntie bij Z. H. de Paus te verkrijgen. Toen hij zijn opwachting kwam maken, deed hij dit in plus-fours! Burgemeester De Gou was, toen hij fn Steenbergen zijn burgemeesterschap aanvaardde, voor zoveel ons bekend, de jongste burgemeester van ons land. Zijn snelle carrière op politiek niveau werd oog eens duidelijk onderstreept door zijn verkiezing in 1955 tot lid van de Eerste Kamer. Naast zijn contacten over de grenzen heen, kreeg hij tegelijk te maken met het leven, zoals zich dat in een West brabantse gemeente ter grootte van Steenbergen afspeelt en hij wist er zich in aan te passen en in te werken. Hij slaagde er hier bijvoorbeeld in een eeu wenoude vete. die er bestond tussen de buurgemeenten Kruisland en Steenber- plaatsen nogal eens leidde, bij te leggen, Heel Steenbergen was gisteren verrast met de benoeming van zijn burgemeester. Men had nog altijd een stille hoop, dat hij in Steenbergen zou blijven, maar nu het eenmaal zover is, kwam er een stroom van felicitaties binnen, lagen er op de piano al gelukstelegrammen. en stond mevrouw De Gou-Westerhout praktisch onafgebroken aan de telefoon. De be noemde zelf was gisteren in Den Haag ter vergadering, maar hij werd met spoed naar huis ontboden. Steenbergen is na de bevrijding dapper heropgebouwd en tijdens het burgemees terschap van mr. dr. De Gou kwamen o.a. tot stand een kunstzijdefabriek en een betonfabriek, terwijl thans een tricotage- fabriek in aanbouw is. Ook werd een fraai park aangelegd. Mogelijk maandag hoopt hij met zijn echtgenote een bezoek aan Venlo te brengen. Eén delegatie van het Westduitse be drijfsleven heeft te Peking een handels overeenkomst gesloten met de Chinese regering voor de duur van >*C7t jaar. De overeenkomst voorziet in een goede renuitwisseling ter waarde van 230 mil joen D.M. Zij treedt over 15 dagen in werking. Vergeleken met de Duitse invoer uit China in 1956 vertegenwoordigt de over eenkomst geen belangrijke vooruitgang maar voor de Duitse leveranties aan Chi na zal het totaalbedrag van 230 miljoen D.M. een sterke vooruitgang betekenen in vergelijking met 1956, Duitsland mporteerde in 1956 voor 225 miljoen DM. uit China en exporteer de voor 140 miljoen D.M. naar dit land. Naar raming zal de Duitse uitvoer in het lopende jaar een waarde van bijna 200 miljoen D.M. bereiken. De overeenkomst bevat geen gespeci ficeerde goederenlijsten doch slechts ai- gemene richtlijnen voor de handel tussen de beide landen. De betalingen zullen hoofdzakelijk in D.M. geschieden, maar door beide partijen zullen alle conver teerbare valuta worden aanvaard. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen maandag a.s. ter bijwoning van de begrafenis van wijlen koning Haakon VII van Noorwegen per vliegtuig naar Oslo vertrekken. Met de Koningin en de Prins reist mee Z.K.H. Prins Felix van Luxemburg. Tot het gevolg behoren: mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin geb. jkvr. Teixeira de Mattos. groot meesteres van H.M. de Koningin, vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen, op- perceremoniemeester van H.M. de Ko ningin en luit.-kolonel C. C. Geertsema, adjudant.van Z.K.H. Prins Bernhard. De Japanse regering, heeft vrijdag een stakingsverbod voor overheidspersoneel afgekondigd. Ambtenaren mogen ook niet massaal ontslag nemen overwerk weige ren e.d. Overtreding van het verbod wordt gestraft met ontslag. hem dragen aan die doodgewone onbe kende Gerard toevertrouwen, om er het weekend mee door te brengen. Als de gevraagde geen Kloon heet, dan hale haar de duivel, wanf diezelfde gevraagde heeft op haar geween, dat wij koortsachtig liggen te woelen jn ons bed. omdat haar briefje niet voleind, daar voor iedereen te koop staat en tien tallen vragen oproept. Want als wij ten einde raad aannemen, dat Gerard zijn uitnodiging bevestigend beantwoord krijgt en tevens, dat deze be vestiging van (noem maar een dwars straat) Rosalinde afkomstig is, blijft daar de schrijnende vraag hoe en waar zij het weekend door gaan brengen. Gaan zij ge zamenlijk naar een hotel met ieder een ka mer, of haalt Gerard het in zijn dwaze hoofd met Rosalinde naar een, vanwege het slechte weer uitgestelde, openlucht- voorstelling te gaan. Voor dit laatste willen wij Gerard en Rosalinde met klem waarschuwen, als wij maar wisten hoe ze te kunnen be reiken. Ook wij zijn in de afgelopen zo mer naar een toevallig niet uitgestelde openluchtvoorsteiling geweest. Het daar ten tonele gevoerde was zo saai en slaa(v- vervvekkend, dat na verloop van tijd ali^ toeschouwers en dat waren er nogal wat, want de zaak was door de plaatselij ke V.V.V. behoorlijk opgehemeld met smaak en van harte zate- te slapen. Pas de volgende morgen werden allen door een theaterbediende gewekt en de man vond het nog de gewoonste zaak van de wereld ook. De V.V.V. van de niet nader te noemen plaats had als enig antwoord op de klachtenregen, dat het arrangeren van jjergelijke voorstellingen het enige middel was, om moeilijkheden, ontstaan door het gebrek aan hotelbedden, althans enigszins het hoofd te bieden. Sindsdien hebben wij stilletjes gegniffeld als we hoorden, dat er weer een openlucht voor stelling was afgelast wegens het slechte weer. Dus Gerard, doe dat alsjeblieft niet en ais hij het wel doet Rosalinde. sla die uitnodiging dan vooral in de wind. Al deze vermaningen, Beste Ge rard en Rosalinde zijn gebaseerd op veronderstellingen. Je moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat komt van die onvoltooide brief in die etala ge. Wat ons betreft, had die man alleen maar een vraagteken op dat papier ge zet. Dan waren we wijzer dan nu en hadden wij jullie niet lastig behoeven te vallen. Voor niets. Want jullie gaan immers toch? En als je niet gaat, doen anderen het wel. Ik vraag en zeg niets meer. Prettig weekend allemaal, al leen of samen en laat je niet van de wijs brengen door een schrijfmachine. Eén man van de wijs is al erg ge noeg. Die ene zijn wij, die ons noe men. (Van onze correspondent) Reeds de gehele zomer zijn de terrasjes-genieters in ons land het slachtoffer geweest van jon gelui, die suikerzakjes verzame len en die als sprinkhanen res taurants en café's binnenvallen om de voorwerpen van hun hobby te bemachtigen. Een van de speeltuinvereni gingen in Zwolle heeft er wat op gevonden en een suikerzakjes- markt geopend, waar de jeugd op woensdagmiddag terecht kan om de „dubbelen" te ruilen. Hij zeide over een deskundige getuige te beschikken, die zou kunnen bewijzen, dat de melk aan de voorschriften voldeed. Een andere getuige was genegen te verkla ren, dat het ingezonden stuk, onderte kend door „huismoeder", door de echtge note van gedaagde was geschreven. Dit werd overigens door de overste beves tigd. Mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, die voor overste H. optrad, ontkende het on rechtmatig karakter van het ingezonden stuk. Ook het spoedeisende van de zaak ontging hem. Waarom, vroeg hij zich af, ls de fabriek niet ingegaan op een sugges tie om een onpartijdige instantie de melk- keuring te laten verrichten? Voorts wordt in het Ingezonden stuk geen enkele naam genoemd, en er zijn twee melkfabrieken te Bergen op Zoom. aldus mr. Lap. Na re- en dupliek werd de uitspraak in deze zaak bepaald op dinsdag a.s. 26). Somber en eenzaam wandelde hij het pad af tussen de grote pijnbomen, die zo kenmerkend waren voor het bij de boer derij behorende land. Om Dewy had hij het eiland willen verlaten, maar om wat ze hem daarstraks verteld had, had hij zijn plan opgegeven. In één ding had zij gelijk hij moest proberen zich alles weer te binnen te brengen, en vlug. Maar hij kon zijn geheugen niet dwingen, even min als hij de Boss-Foreman kon be dwingen. Hij zette koers naar de stal, tot zijn middel door het hoge gras wa dend. Een wit paard galoppeerde snuivend een eind weg en bleef op een afstandje naar hem staan kijken. Wat Paddy betrof was zijn veronder stelling in elk >geval niet'zo gek geweest. Met behulp van wat die kleine man moest weten en met hetgeen hij zelf wist, zou den ze misschien beetje voor beetje het raadsel kunnen oplossen. Clint grijnsde. Hij had nooit kunnen denken, dat hij nog eens de politie om hulp zou vragen. Er brandde geen licht in de stal. Maar het was ook al laat; Paddy lag waar schijnlijk al op zijn bed te slapen. Hij stapte van het door de maan beschenen erf door de dubbele deuren naar binnen en luisterde naar de ademhaling, die uit Paddy's kamertje tot hem doordrong. Als hij al onder de wol lag had het geen zin hem nu wakker te maken. Morgen ochtend was ook goed genoeg. Hij hoorde een zacht gerucht en hij zei zachtjes: Hé., ben je wakker? Het gerucht verstomde ineens. Het kon van alles wezen; hij had al zo vaak in een stal geslapen, dat hij wist dat de nacht allerlei geluiden heeft. Maar dit ge luid had iets behoedzaams, iets verdachts gehad. Hij sloop naar de deur. zijn adem inhoudend. Zijn ogen ontwaarden niets, maar de zware parfumlucht zei genoeg. —Zoek je iemand, Aila? vroeg hij. Ze verroerde zich niet. Ja, zei ze koel. Jou. Ze was nuchter en gedroeg zich als dame. Ik wist eigenlijk niet waar ik je vinden kon. zei ze. Maar je dacht wel, dat ik hier was, hè? Ik vermoedde het. Ze kwam dichter naar hem toe, ze was helemaal niet ver ward of verschrikt, zoals hij had ver wacht. Hij zag haar gezicht als een witte, ovale vlek in het donker en hij hoorde aan haar stem, dat ze glimlachte. Er is je vandaag een betrekking aangeboden. Een goede betrekking. Als ik jou was. nam ik die aan. Op de zagerij, bedoel je? Ik moet er nog over denken. Doctor Morse stelt belang in je. Hij kan veel voor je doen. als je dat wilt. Waaronn stelt hij belang in mij, Aila? Omdat hij weet dat je in ernstige moeilijkheden verkeert. Hij kan je er uit helpen. Dat betwi)'.fel zei Clint. Maar mijn betrekking hier, is die dan niet goed.? Je verdient te weinig. En er zit geen toekomst in, Clint. .Haar zwaarzoet par fum prikkelde in zijn neusgaten. Ze raak te hem bijna aan en glimlachte naar hem met haar donkere, vreenjde ogen en rijpe mond. Hij stond doodstil, aangegrepen door iets ergers dan afke»er. Die grote, donkere vrouw had iets ctal hem deed verkillen. En als ik die andere betr&kking aan neem, wat win ik ermee? Wat zou je denken, Clint? Hij voelde een heftige, koude afke,er. Merci, zei hij bruusk. En nou moest je maar weggaan. Weet je het heel zeker? Heel erg zeker, mevrouw Callah,an. Je voelt je te goed voor mij, hè veh.1- tje? Haar stem klonk suikerzoet en ge amuseerd. Ze stak een hand uit en haal de met een snelle haal haar nagels over zijn wang. Hier een aandenken aan mij, zei ze. Een ogenblik later was ze de stal uit en hij stond verbijsterd en verslagen, alsof hij op een slang getrapt had. Hij wachtte tot hij de keukendeur met een smak hoor de toeslaan en stak toen Paddy's lamp aan. In het metalen spiegeltje naast de boekenplank zag hij, dat er 3 rode schram men van zijn jukbeen naar zijn kaak liepen. Hij ging op bed zitten en stak een sigaret op, rokend met diepe halen om de geur van haar parfum te verdrijven. Zijn zenuwen waren nog tot het uiterste gespannen. Hij had nog nooit een vrouw geslagen, maar deze keer was hij er heel na aan toe geweest. Hij zat nog op dezelfde plek toen Paddy binnenkwam. Zijn hoed stond scheef naar voren en boven zijn stoppelbaard waren zijn wangen ongewoon rood. Hij floot, maar hij hield op en zei opgewekt: Kijk eens even, er wordt op me ge wacht! Excuseer mijn uiterlijk. Clinton Ik heb een beetje gepassagierd in de stad. Hij had gedronken, doch dronken was hij niet. De zwarte oogjes schitterden even helder ais anders. Ik zal niet meer over dat meisje tobben, zei Paddy. Ik zie, dat ze je ge geven heeft wal je toekomt. Loop naar de. maan, zei Clint boos. Dat heeft zij niet gedaan; die andere. Aila? Je laat er geen gras over groei en, Clinton. Ik mag zeker wel aannemen, dat ze je aanzoek geweigerd heeft? Ik heb haar betrapt, toen ze hier aan het rondneuzen was. Ze zei. dat ze gnij zocht. Dat kan best. Lelijke kerels zijn vaak vöéï meer in trek dan knappe. Ze zei dat de dominee een baantje voor^^ae heeft, maar ik maakte eruit op. dat ik' .haar erbij moest nemen. Toen ik weigerdè, sloeg ze haar nagels naar me uit. —De vVpuw van Potifar, zei Paddy Je bent haro' voor de vrouwen, Clinton. Ze zochK mij helemaal niet. Als ik haar niet betrapt had, zou ze nooit een woord over dat baantje hebben gezegd. Maar ze had raak geschoten; Joe Peddar had het me in Halem gezegd. Je bent erg hard voor Joe geweest. Zijn oom heeft me verteld, dat zijn ge zicht voorgoed beschadigd is. Paddy haal de zijn pijp te voorschijn en begon ze te stoppen. Én er was geen sprake van een schotwond, maar daar zal ik maar niet naar vragen. Waarom ben je met Mike Peddar gaan drinken? Waarom niet? Dat doe ik dikwijls. We zijn allebei mannen met een verleden en dat verschaft je een goed aankno pingspunt voor gesprekken. Was Aila er ook? Even. Maar ze herinnerde zich plot seling haar kinderen en is als een pijl uit een boog naar huis gesneld. Natuurlijk om in jouw kamertje rond te kunnen neuzen. Paddy fronste even zijn wenkbrauwen. Waarom zou ze dat doen? Clint stond op van het bed en stak een hand uit naar de boekenplank. Ik wou wat lezen, zei hij. Ik pakte dit. Hij trok het bundeltje gedichten uit de rij weg en stak zijn hand in de ope ning. De patronen waren weg. Hij keerde zich om en zag Paddy grijnzen. Ik had je vingers in de stoflaag ge zien, zei Paddy. Goed, zei Clint. Speel maar niet langer komedie. Ik wist wel, dat je geen boerenknecht was. Paddy streek een lucifer aan de zitting van zijn broek aan. Wat ben ik dan? vroeg hij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 13