'4ycgwijzers en raadgevers U hebt er MIDDELBARE STUDIES THUIS DE PAUS RICHTTE ZICH TOT KATHOLIEKE JOURNALISTEN Inmojes Televisieproef op het staatscollege van San Francisco Eilandsraad Curagao in beroep bij de Kroon Meer luxe in de Poolse winkels PAGINA 5 DINSDAG 1 OKTOBER 1957 Novum in het Koninkrijk ONDERZEESE VULKAAN „Onderbewustzijnsreclame" Oók in Tilburg en goed Radio Yaticana T.Y.-onderwijs in gevangenis ,De Legende van Krisna" DE VERZEKERINGS UNIE Voor het eerst sinds de totstandkoming van de autonomie, is een der eilanden van de Ned. Antillen tegen een beslissing der regening in beroep gegaan bij de Kroon. Het is de eilandsraad van Curagao, die beroep aangetekend heeft tegen een be sluit van de Antilliaanse regering om goedkeuring te onthouden aan een eilands verordening, die het mogelijk zou maken volkswoningen aan huurder van deze wo ningen in eigendom over te dragen. Een vier dagen geleden in werking ge treden onderzeesse vulkaan bij de Azoren is op het ogenblik bij tijd en wijle zeer actief. Uit zee stijgt een sterk naar zwa vel riekende rookpluim op. Het water in de omgeving is hevig in beweging en heeft een bruine kleur. Met tussenpozen stijgen waterkolommen van wel honderd meter hoogte de lucht in. Het indexcijfer van de waarde der open staande orders in de metaalindustrie be liep eind juni jl. 156, vergeleken met 153 een jaar geleden. De stijging is geheel te danken aan een toename van dc exportor ders (index steeg van 141 juni 1956 op 162 juni 1957), daar de stand van de binnen- van de personen, die voor de camera worden gehaald. Met name wat oud- scheidsrechter Van Welzenes betreft, die hardnekkig weigerde de hem gewezen paden te volgen, was de keus beslist niet gelukkig geweest. Voordat de laatste Rotterdamse poorter de camera was ge passeerd, had de kijker dan ook alle be langstelling reeds lang verloren. De nieuwe qulzz „Haal je schoolgeld terug" onder leiding van Cees de Lange belooft een succes te worden, wat niet het geval was en naar we vrezen nim mer het geval zal zijn met „Das geen kunst", de Comedia d'ell Asser. De hu mor van Eli Asser is nu eenmaal zo sur realistisch, dat men zijn kolder via een microfoon wel kan waarderen, omdat men zelf in zijn verbeelding de personen kan scheppen, die bij zulke dwaze tek sten passen. Op het TV-scherm krijgt men de eigenaars van die stemmen te zien en dan zijn zelfs Johnny Kraay- methode kan worden onderwezen. Als eenzelfde resultaat kan worden bereikt met de onderwijstelevisie, zou een en kele onderwijzer verscheidene duizen den studenten tegelijk les kunnen geven, waardoor de kosten per hoofd van het onderwijs aanmerkelijk zouden dalen. In Amerika neemt men ndet alleen proeven met de onderwijstelevisie, maar ook met de „onderbewustzijnsreclame". Voor het geval u niet mocht weten, wat dat is, geachte lezer, het zijn adverten ties, die zó kort op het bioscoop- of tele visiescherm worden geprojecteerd, dat de toeschouwer zich niet bewust is, dat hij ze heeft gezien. Toch ziét hij zo'n ad vertentie en deze indruk, aldus luidt de theorie, deelt zich mee aan het onder bewustzijn. Wordt de reclame maar vaak genoeg herhaald, dan zou de toeschou wer naar het geadverteerde voorwerp gaan verlangen. Een nieuwe firma heeft het patent van de vinding aangekocht. De psychologen verklaren, alleen maar dat „de schatkamers van de menselijke waarnemingsvermogen sterk in elk in dividu variëren", zodat alleen de ver koopcijfers zullen kunnen uitwijzen, hoe doeltreffend dit nieuwe idee is. Naar aanleiding van onze mededelin gen over de TV-reportage van de wed strijd voetbalwedstrijd NederlandOos tenrijk in een tweetal Haagse biosco pen schrijft ons een Tilburgse abonnee, dat men ook in zijn woonplaats deze wedstrijd heeft kunnen volgen op een reuzenscherm van niet minder dan 2.30 bij 1,70 meter. In tegenstelling tot het beeld in Den Haag, dat aanmerkelijk aan scherpte bleek te hebben verloren, was de projectie in Tilburg volgens onze zegsman zeer goed. De H. Vader heeft het voornemen kenbaar gemaakt, aanwezig te zijn bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe zendinstallaties van Radio Vaticana op het feest van Christus Koning, 27 okto ber a-s- „T J De kortegolfzender, die de Nederland- „hebben achteraf verklaard, dat zij de voorkeur geven aan de televisie-cursus thuis zender de mogelijkheden tot aflei ding in het klaslokaal. „Ik heb thuis meer het gevoel, dat de leraar zich tot mij persoonlijk richt", meldden sommige studenten." Met het oog op het succes van dit eer ste experiment en tevens om een juister inzicht te krijgen in de waarde van deze onderwijsmethode, zal het studiepro gramma van de televisie dit jaar met ver schillende cursussen worden uitgebreid. Een groep „studenten", die de bijzon- papier- kamp en Rijk de Gooyer niet dwaas ge noeg. Eli Asser zal zijn stijl moeten wij zigen en zijn humor een visueel te ver wezenlijken vorm geven, of hij doet be ter naar zijn werk voor de radio terug te keren. Uitmuntend, maar hoge eisen stellend aan de smaak van de kijkers was gister avond het programma van de VPRO-te- levisie onder regie van Ad de Vries. Na een gevariëerde Rotonde, die pas na enkele korte storingen op gang kwam en waarin Verti Dixon een verhelderend praatje met Indra Kamadjojo maakte, volgde een filmpje, waarin Nqrman Mo laren onder de titel „Rythmetics" de cij fers, die er op papier vaak zo droog uit zien, een even wonderlijk als grappig ballet liet uitvoeren. Hoogtepunt van de avond voor de fijn proevers was het optreden van Indra Kamadjojo, die met medewerking van de danseres Mathiana „De Legende van Krishna" vertelde en op onnavolgbare wijze in een expressievolie pantomimi sche dans uitbeeldde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5