Kans van één op de miljoen Mi j nindust r ier aad teleurgesteld Op korte termijn overleg ovei inkomen (groepen) bovengronders Betoging werd vechtpartij Studenten in Warschau slaags met Poolse militie In eerste helft van 1957 risico en Met E.E.G.-verdrag vaagheden aan alle kanten Maar ook dynamische mogelijkheden en economische lerspectieven Morgen BELGIE EN FRANKRIJK KOPEN ONS LEEG Denk eens even na. In 6 maanden 64.000 verkeersongevallen Later vrijwel onbeschadigd aan de grond gekomen Weer ontslagen Meer dan 64.000 verkeersongevallen Auto-ongeluk op Afsluitdijk Vrijdag 4 oktober 1957 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Partij verbood anti-stalinistisch studentenblad '■I*. Nog een onbemand vliegtuig De Franse vijf ling Na mislukte fruitoogst WEERBERICHT een Een Nederlandse straaljager van het type „Thunderflash" fotoverkenningsvliegtuig, heeft gistermiddag ruim anderhalf uur onbemand rondgevlogen boven het Nederlands-Duitse grensgebied en is later onder Venray, vrijwel oneschadigd op de grond gekomen. Ook de piloot, die zijn toestel wegens een defect had moeten verlaten, is behouden met zijn valscherm geland. Geen schade Juist gehandeld „Elektrisch vliegen' In de wolken «ipp: TT mmmmm Aviolanda nam geslaagde proef 5 i1 m 's-GRAVENHAGE, 3 oktober 1957.. Uitvoerig, zeer uitvoerig zijn de betrokken ministers ingegaan op de algemene be schouwingen over de gemeenschappelijke markt en Euratom, welke de eerste twee dagen der debatten door niet minder dan 25 Kamerleden waren gehouden. Vandaag kwamen dus de ministers aan het woord. Eerst minister Luns en daarna de ministers Zijlstra, Mansholt en Algera, die gevieren de hele middag nodig hadden. Bij elkaar vijf uur. 's Avonds werd het ant woord van de regering vervolgd met een rede van minister Suurhoff over de sociale aspecten, waarna de minister-president, mede in zijn kwaliteit van minister van Financiën ad interim, de rij sloot. In de Kamer is dezer dagen gezegd, zo zeide minister Zijlstra, dat ieder voor zijn geweten moet uitmaken of hij dit verdrag kan aanvaarden. Voor zich zelf zeide hij de verantwoordelijkheid voor dit verdrag met alle risico's die het geeft, te durven aan- vaarden. „Met open oog voor de risico s en gevaren is het een eis van christelijke politiek te werken zolang het dag is. Wer ken, hard werken met alle teleurstellingen die eraan verbonden zullen zijn, voor ons zelf en onze kinderen". Minister Luns zei het aldus: „Er is met dit verdrag geen weg terug. Het is een weg, die wij moeten gaan met veel moeilijkhe den en onzekerheden, maar die zal leiden tot een nieuwe samenwerking tussen de staten, waarin Nederland weer een voor name plaats zal gaan innemen". Evenals de Kamerleden de beide vorige dagen, ontkenden ook de ministers alle vaagheden en onzekerheden van het EEG- verdrag niet. Zij kwamen daar zelfs tel kens op terug en zij moesten zeer in details afdalen, uren lang, om de mogelijkheden, welke dit verdrag zou bieden, aan de Ka mer duidelijk te maken. Het beste slaagde daarin nog prof. Zijlstra. Voor het Kamerverslag zie pag 9 Bewezen betere regenkleding. Al anderhalf maal zoveel appels als verleden jaar De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht opklaringen, hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst. Morgen toenemende be wolking met voornamelijk in het noorden van het land enige regen. Zwakke tot matige, aan de kust later krachtige wind. krimpend naar west tot zuidwest. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag 5 oktober: zon op 6.49, onder 18.11 uur. maan op 16.37, onder 3.14 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Straaljager vloog anderhalf uur onbemand rond de weersomstandigheden het toestel in de laatste minuten van de vlucht uit het oog verloren. Ce straaljager behoorde tot het 306- squadron, dat is gestationeerd op de in Duitsland gelegen vliegbasis Laarbruch. et toestel nam deel aan een oefening in het formatievliegen, toen de bestuur der, de 22-jarige reserve sergeant-vlieger W. G .Evers uit Arnhem, aan zijn for matieleider meldde, dat er een storing was aan het hydraulische systeem van zijn vliegtuig. Ce formatieleider, majoor-vlieger Z. G. Eikerbout, gaf hem de opdracht de voor dit geval voorgeschreven procedure te volgen, nl. gedurende tien minuten het toestel alleen vliegen met behulp van het elektrische systeem. In een geval als dit blijkt nl na tien minuten „elektrisch vliegen" of het toestel nog aan de grond kan worden gezet. Raatot de stuurknuppel met nog een aantal andere instrumen ten geblokkeerd, dan is het niet meer te redden. Sergeant Evers voerde de instructie uit er> na tien minuten bleek inderdaad, dat de stuurknuppel was geblokkeerd en dat Van tal van onderdelen, zoals de vleu- Selklappen de oliedruk was weggevallen. Ce bestuurder meldde dit aan zijn for matieleider en kreeg opdracht boven on bewoond gebied zijn toestel te verlaten. Hij deed dit op een hoogte van 4000 m boven Xanten in West-Duitsland. ten noordoosten van Venlo en kwam om tien over half vier behouden aan de grond. Terwyi sergeant Evers aan zijn para chute omlaag zweefde, verdween zijn straaljager echter in de Wolken. De ter stond gewaarschuwde basis Laarbruch spoorde het toestel met radar op en een aldaar gestationeerde straalbommen- r?" ,Van. h?t type „Canberra" van de Engelse luchtmacht steeg op om het te gaan halen. Na enige tijd vond de bommenwerper de straaljager. Hij vloo» rond boven het Nederlands-Duitse grensgebied, waar hij wijde bochten beschreef De „Canberra" bleef vlak in de buurt van de zwerver, om te trachten zo nodig zÜn be wegingen te beïnvloeden door het toe stel een tikje tegen de vleugel te geven, om zo eventueel het begin van de uitein delijke duik naar de grond van richting te doen veranderen, of door de „Thun derflash" neer te schieten. Dit is echter zeer riskant, omdat men dan niet weet, waar het toestel zal neerkomen. Dat neerschieten is echter niet nodig gebleken. Ne anderhalf uur rondzwerven was de 1- 'stofvoorraad van het onbe mande to uitgeput en kwam het neer om kwart r vijf, op een stuk bouw land in het gehucht De Spurkt, onder Venray. Er werd geen schade aangericht en tot grote verbazing van alle deskun digen had ook het vliegtuig zelf slechts enkele kleine beschadigingen opgelopen Stuurhut en vleugels waren uiterlijk nog volkomen in orde en het toestel kan in ieder geval worden gerepareerd. De „Canberra" heeft geen aandeel ge had in het omlaagkomen van de straal jager; de bemanning had als gevolg van Ondanks deze bijzondere afloop van het ongeval is de luchtmachtstaf van mening, dat de formatieleider juist beeft gehan deld. door de bestuurder opdracht te ge ven zijn toestel te verlaten. Het zou. in de gegeven omstandigheden, volmaakt onverantwoord zijn geweest, wanneer de man in het toestel was gebleven, daar de kans op een goede afloop vrijwel nihil was. De voorlichtingsdienst herinnert aan het geval van enkele weken geleden, toen een straaljagerpiloot bij het maken van een noodlanding op de basis Ypenburg om het leven kwam. Deze vlieger had te maken met eenzelfde soort storing, maar heeft'zijn toestel niet verlaten, omdat hij niet het risico wilde lopen, dat het op Den Haag zou neerkomen. Hij moest ech ter zijn poging, het onbestuurbare toestel aan de grond te zetten, met de dood be kopen. Het is, aldus de luchtmachtvoorlich tingsdienst, een kans van één op de mil joen, dat het ongeval van gisteren zo is afgelopen en een dergelijk risico kan men met een mensenleven niet nemen. De bestedingsbeperking, import-belem mering in Frankrijk en verbetering in de fabricagemethode van een aantal pro- dukten hebben, naar de directie der Ko ninklijke fabrieken Diepenbrock en Rei gers N.V. te Ulft meedeelt, tot wijziging in de personeelsopbouw aanleiding gege ven. Daardoor is op een totaal van 1400 man personeel een overcompleet van plus mi nus 20 man ontstaan. Dertig andere werknemers konden, gezien de order- voorraad, naar de gieterij-afdelingen van het bedrijf worden overgeplaatst. De Mijnindustrieraad heeft gistermid dag te Heerlen uitvoerig de maandag van de minister van Economische Zaken ont vangen brief over de premieregeling van het mijn,personeel besproken. Na afloop daarvan werd een communiqué uitgege ven, waarin het volgende wordt medege deeld De raad sprak er zjii) grote teleurstel ling over uit, dat de regering de veror dening inzake de premieregeling niet Studenten van de Polytechnische Hogeschool te Warschau hebben voor .van avond een nieuwe protestmeeting uitgeschreven m verband >™t het hun blad Po Prostu" het meest anti-stalinistische blad 111 Polen üoor het centrale comité van de Poolse communistische partij is verbaden. denten zullen vanavond tevens protesteren tegen het feit, dat de miUti Warschau gisteravond zonder directe noodzaak met traangas en gummiknup pels is opgetreden tegen tweeduizend betogende studenten. De actie van a militie liep uit op een groot gevecht tussen studenten en politie op het Naruto- wicza Plein voor een groot studentenhuis. Omstanders hebben gezien da de militie bij deze gelegenheid arrestaties, zijn verricht. Het juiste getal daar van is echter niet bekend. De studenten beschouwden het ver bod kennelijk als een aantasting van de (toch al niet zo grote) persvrijheid in het land. In de loop van de dag waren in de diverse studentenhuizen oproepen voor de bijeenkomst aangeplakt. Zij droegen het opschrift „De democratie is in gevaar". Toen men tegen zeven uur gisteravond voor de bijeenkomst op In de eerste helft van dit jaar hebben ®*-225 verkeersongevallen Plaatsgevonden Daarbij zijn 785 mensen om het leven ge komen en werden 11.223 ernstig gewond. ~e materiële schade, die deze ongelukken *5"'.eee hebben gebracht, wordt op 130 mUjoen geschat. Deze cijfers liggen aanzienlijk hoger "an die voor het eerste halfjaar van 1958. Det totaal aantal ongevallen beliep toen lla.' Waarbij 672 doden zijn gevallen en "398 ernstig gewonden. vooral bromfietsers, wielrijders en voet gangers hebben een tol aan het verkeer moeten betalen. Dit eerste halfjaar heb ben 129 bromfietsers het leven gelaten, 481 fietsers en 236 voetgangers. Voor deze categorieën luidden de cijfers over de eerste helft van 1956 resp. 76, 173 en 205. e. KNAC tekent hierbij aan, dat ten aanzien van de voetgangers in het alge meen geldt, dat de dodelijke ongevallen 'n deze categorie voor een zeer belangrijk ueei ontstaan uit botsingen tussen bejaar- n en Personenauto's. Zowel de aantallen voetgangers boven de 65 jaar als de aan tallen personenauto's zijn de afgelopen jaren relatief zeer sterk gestegen. Wel licht is daarin een verklaring te vinden voor de onrustbarende toeneming van het aantal doden onder de voetgangers. Ten aanzien van de bromfietsers is men geneigd de verklaring voor de beangsti gende stijging van het aantal dodelijke slachtoffers In de eerste plaats te zoeken in de stormachtige groei van het brom fietsenpark. Naar schatting telt Neder land nu 770.- a 780.000 bromfietsen. het Narutowicza Plein arriveerde bleek de deur, die toegang gaf tot de grote vergaderzaal, op last van de rector ge sloten. Pogingen om naar binnen te ko men gelukten niet. Inmiddels was de wachtende groep studenten tot een me nigte van ongeveer 2000 mensen aan gegroeid. Kort na zeven uur arriveer den zes grote en vier kleine leger- vrachtwagens met naar schatting 150 militie-manschappen. Zij reden met veel vertoon het plein op. Ergens werd iemand met een gummistok geslagen, maar pratend in groepen bleven de stu denten rustig wachten. Er was geen enkel teken, dat er op wees, dat er een betoging op touw zou worden gezet. Hier en daar klonk slechts een ironisch „Lang leve, Stalin" en dan loeide het gelach. Na drie kwartier werd een medede ling omgeroepen, dat de uitgeschreven studentenvergadering niet door zou gaan. „Wij zullen spreken met vice- premier Jarosiewicz en Roman Zam- browski (een lid van het politbureau) over het geval-Po Prostu", zo werd ver der omgeroepen. Onmiddellijk daarna begon de militie op te treden. Zij zette Donderdagmiddag is in de flauwe bocht van de Afsluitdijk ter hoogte van Kornwerderzand, door tot nog toe onbekende oorzaak, een personenauto na het passeren van een vrachtwagen van de weg af geraakt. De chauffeur werd uit de wagen geslingerd en vrijwel op slag gedood. De foto geeft een beeld van de verwoeste personenauto. de straten af, veegde het plein schoon en trachtte de betogers te verspreiden. Het liep uit op een groot gevecht, waar bij ook enkele westelijke journalisten, o.w. een fotograaf van de Londense „Times" klappen opliepen. Met hun gasmaskers op maakten de militie-man nen van traangas gebruik. De studen ten grepen naar stenen en flessen. Tegen middernacht was de rust her steld. Radio-Warsch&u riep toen om, dat „herrieschopj.vade studenten en jopgeren voor de studentensociëteit aan het Narutowicza-plein een betoging op touw hebben willen zetten en leuzen tegen de regering riepen. De militie herstelde de orde en verspreidde de deelnemers aan het incident waarbij zij de agressiefste aanhield. Het bestuur van het Politechriische Instituut van Warschau heeft strenge maatregelen aangekondigd tegen de deelnemers aan het incident, waaron der hun verwijdering van de hogeschool, der hun verwijdering van de hoge school". heeft goedkekeurd en dat hü derhalve onder de huidige omstandigheden geen algemene inkomensverbetering voor het bovengronds personeel kan toestaan. Aan het dagelijks bestuur werd opge dragen om, gelet op de in de brief van de minister aangegeven mogelijkheden, op korte termijn met de regering over leg te plegen over voorstellen, die zullen leiden tot de maximaal mogelijke inko mensverbetering voor bepaalde groepen bovengrondse arbeiders. Wanneer deze voorstellen aan de raad zullen worden voo ;legd, zal tevens aan de orde wor den gesteld een verordening, waarbij aan het ondergrondse mijnpersoneel tijdelijk een bijzondere premie wordt toegekend, zoals die was geregeld in de op 31 juli vastgestelde verordening. Door de onder nemingen zullen voorbereidingen worden getroffen om na aanvaarding der veror dening zo gauw mogelijk tot uitvoering te kunnen overgaan. Aan de adviescom missie voor arbeiderszaken zal worden verzocht de voorbereidingen voor de her ziening der loonverordening in verband met de invoering van de werkklassifica- tie te bespoedigen" Naar wij vernemen is gisteren met een der prototypen van de AT-21 van Aviolanda, Maatschappij voor vliegtuig bouw N.V. te Papendrecht, Dordrecht en Woensdrecht, een start- en landings- proef gehouden boven de Noordzee. Deze proef is, naar men ons mededeelt, geslaagd. De AT-21 is een elektronisch op afstand bestuurbaar onbemand vlieg tuig, dat o.a. geschikt wordt geacht voor doelvliegtuig. Het onbemande vliegtuig had, naar men ons verder bericht, een vlotte start. Het is, nadat het per parachute was ge daald. onbeschadigd geborgen. De AT-21 is zo geconstrueerd, dat men het toestel door middel van parachutes kan laten landen. Morgen zal in de Slotkerk te Kalmar in Zuid-Zweden het huwelijk worden gesloten tussen Georg Adenauer, de jongste zoon van de Duitse Bondskanselier, en e 2Jf-jarige Ulla-Britta Jeansson. De 25-jarige Kanselierszoon leerde zyn brmd m 195k in Oberstdorf kennen en op 26 juni van het vorige jaar werd de verloving bekend gemaakt. Op dé foto ziet men het verloofde paar. Regering geeft toe: De levenskans van de twee overgeble ven kinderen van de woensdag in Tou lon geboren vijfling is volgens de dok ters gering. Het kan nog verscheidene weken duren voordat zij buiten gevaar zijn. De vijfling is voortijdig ter wereld gekomen. De moeder lijdt aan geelzucht. (Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die nu boven de Oostzee ligt, veroorzaakte gisteren boven de Noordzee en langs de Waddenkust een stormachtige noordwestelijke wind, waar mee opnieuwv koude lucht werd aange voerd. De temperatuur daalde in de af gelopen nacht weer tot twee a vijf gra den Celsius. Vandaag is het op tal van plaatsen droog gebleven, dank zij een rug van hoge luchtdruk, de met zonnige perioden is gepasseerd. De wind is in kracht af genomen en gaat weer naar het westen draaien. Ten westen van Ierland treffen we stationair een sterk hogedrukcen- trum aan, waaromheen depressies via IJsland naar het zuid-oosten trekken. Zo lag er vanmorgen ten zuiden van IJsland al weer een actieve depressie, die morgen opnieuw regen in ons land zal brengen en de wind weer in kracht zal doen toenemen. Ook achter deze depres sie zal zondag weer koude lucht met buien worden aangevoerd, zodat het weer in deze eerste oktoberdagen nog bijzon der onbestendig en guur blijft. In de bestuursvergadering van het Pro- duktschap voor gorenten en fruit heeft de voorzitter, ir. Mathot, gisteren mede gedeeld, dat tot dusver 120.000 ton toma ten is uitgevoerd tegen 97.000 ton totaal in 1956. Naar West-Duitsland ging tot 28 september voor 139 miljoen gulden aan groenten en fruit tegen 107,5 miljoen to taal in 1956. Hieruit, aldus spr.. blijkt onze belangrijke bijdrage voor de natio nale economie. Ondanks een uitlating in de Tweede Kamer, dat het „bij het Euromarktverdrag niet gaat om toma ten en boter", heeft ons land de uitvoer van die tomaten hard nodig. De heer Mathot hoopte, dat de omschrij ving der minimumprijzen voor landbouw produkten, waarbij rekening moet worden gehouden met de kostprijzen der importe rende landen aan zodanige criteria word gebonden, dat onze garanties, die w« thans vrijwel ontberen, beter worden arsenaal van protectionisme bij onzemu tenlandse afnemers is thans groot voora als hun betalingsbalans in moeilijkheden is. Inzake de aanvoer van hard fruit deel de ir. Mathot mede. dat deze iets groter is dan werd verwacht. Het prijspe.l van appels en peren is onveranderd no°g. Veel wordt uitgevoerd, omdat het uu» tenland hogere prijzen biedt, dan het ha nenland. Tot 3 oktober is ruim 9300 W» appels uitgevoerd, anderhalf maal Z0J® als op deze datum in 1956 aan peren gms 4000 ton weg. West-Duitsland en üeig-e kopen alles leeg. Hij heeft de indruk, dat voor appels en peren op het ogenblik wei een toppru» is bereikt. De consument zit aan het pla fond van zijn bestedingsmogo i .ikheid voor hard fruit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1