KWATVA Staat van beleg afgekondigd in Buenos Aires door J. M. ELSING t, AiB lompjes Zoek maar uit en bedien u zelf 20 ct. is weer Napoleon ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 PAGINA 4 Scheuring in het kabinet ontstaan? V erkeerswijzigingen op Rijksweg 1 wolle Het nieuwe vulkaan eiland bij de Azoren Bouwpatroons eisten BAAN VOOR STRAALJAGERS I boycot van aannemer IN 1960 GEREED? Op Schiphol Stichting van den Arbeid Voorbereiding voor gesprek met de regering Rechter: „een onrechtmatige daad SCANDINAVIë KENT ZIJN PAPPENHEIMERS Vóór het passagieren eerst garantie storten Spaar Kwatta-soldaatjes voor het Kwatta-soldaatje Westduitse conjunctuur Krachtige opleving van verbruik verwacht ANTONIO WILDE NAAR ARGENTINIË Accent verried verstekeling H.H. WIJDINGEN Gisteravond is in de provincie Buenos Aires in Argentinië de staat van beleg af gekondigd. Voordgt deze maatregel werd hekend gemaakt, werd in de stad Buenos dat er geen scheuring in het kabinet is ontstaan. Wel hadden vier ministers zich verzet tegen het voornemen in het gehele land de staat van beleg af te kondigen. Aires gesproken over een scheuring in het Met het oog op het verzet van deze vier kabinet van president Aramburu. In Ar- ministers heeft het kabinet besloten de gentinië heerst zoals bekend onrust door maatregel te beperken tot de stad en de de hoge kosten van levensonderhoud. Deze provincie Buenos Aires. De Argentijnse onrust heeft in de afgelopen weken tot politie zou driehonderd agitatoren hebben een reeks stakingen geleid. gearresteerd De staat van beleg zal in de stad en de provincie Buenos Aires dertig dagen van kracht zijn. De onderminister van bin- nenlandse zaken heeft de pers meegedeeld, dat de maatregel is genomen om de re- I gering in staat te stellen haar plannen I uit te voeren met het oog op de algemene verkiezingen, die in februari 1958 zullen worden gehouden. In kringen, die nauwe betrekkingen met de regering onderhouden, is vernomen, Waarnemers toonden zich verrast over de afkondiging van de staat van beleg. Een zo vergaande maatregel tot beëin diging van de sociale onrust hadden zij niet verwacht. Men bracht deze verder in verband met berichten over ontdek king van een tegen de Argentijnse re gering gerichte samenzwering van aan hangers van oud-president Peron in Chili. In verband met werkzaamheden aan rijksweg 1, de verbinding van Amsterdam met hei dooi en het oosten van ons land zullen van maandag af enige belangrijke verkeerswijzigingen in werking treden. De rijksweg wordt enige kilometers om gelegd van Muiden naar Halverwege Muiderberg-Naardem. Maandag wordt ge- gonnen aan de uitmonding van de omleg ging op het bestaande tracé bij de Vecht- brug te Muiden. Rijkswaterstaat heeft tijdelijk verkeerslichten geplaatst aan weerszijden van de Vechtbrug, welke onder toezicht van de rijkspolitie te Mui- den zullen worden bediend. en Haag I Men beweert wel eens. dat de politie een bok schiet. D kunt het met recht en reden van een Haagse politieman beweren. Hij schoot namelijk op ver zoek van de beheerder van het Haagse hertekamp een bok dood. Er was een nieuwe bok bij da kudde damherten gekomen. Het jongere dier werd door de oude bok echter niet geduld, een vechtpartij ontstond, waarbij de nieu weling het onderspit moest delven en er zo naar aan toe was, dat het genade schot een uitkomst was. en Haag II Er loopt in Den Haag een juffrouw rond, die een wonderlijke hang heeft naar het politievak. Enkele avonden achter elkaar kwam ze, gekleed in le ren jas en met pet en klaverblad-em bleem, het seingebouw van de Semafoor binnen en vertelde het bedienend per soneel, dat ze even wilde uitrusten van haar „diénst op de boulevard". Ze be weerde nogal wat „verbalen" te hebben gemaakt. Men vertrouwde het zaakje tenslotte niet erg en belde de politie op. Toen men de juffrouw zag, bleek ze een oude bekende te zijn, Enkele maan den geleden verscheen ze steeds in een op de politie-uniform gelijkend kos tuum op de tram en reed dan gratis door de hele stad. reukelen Dezer dagen zijn de schoolkinderen •weer. zoals ieder jaar. getrakteerd op een portie poffertjes. Het hiervoor be nodigde geld wordt steeds geput uit het Dudofc de Wit-fonds, ingesteld door 'een kindervriend, die ook wel bekend was als „Kees de Tippelaar". Het fonds is echter thans niet meer geheel toe reikend, doordat het aantal poffertjes- etende kindertjes steeds maar aangroei de. De burgerij heeft nu een inzameling gehouden om het mogelijk te maken het .poffertjesfestijn toch leder jaar te ver zekeren. ^Verzuchting van de Zwolse officier van jiustitie, na het zoveelste mishandelings- zaakje: Voor zo'n onnozole klap moe ten minstens elf man in het geweer ko men: twee verbalisanten, twee leden van het parket van de officier, twee personeelsleden van de griffie en tij dens de zitting de politierechter, de of ficier, de griffier en verder nog een deurwaarder en een parketwacht. Als het iedereen ernst is met de bestedings beperking, laat men dan niet voor iedere onnozele klap naar de politie lopen". En de officier eiste daarna een tientje voor de dure klap. Een tafereeltje In het hartje van het oude Vlaardigse stadcentrum. Bloemist Schilder heeft van zijn openlucht-uitstal ling een zelfbedieningszaak gemaakt. Op het trottoir heeft hij getallen gekrijt. Toe zicht is er niet. De kopers zoeken uit, wat van hun gading is en deponeren het ver schuldigde bedrag in de bus. De bloemist heeft zeer gunstige ervaringen opgedaan. De verkoop is bijzonder gestimuleerd. Diefstal komt er praktisch niet voor. De eerste weken waren moeilijk. Er waren er, die „vergaten" te betalen of de win kelier verlakten met iets anders dan goed Nederlands geld in de gleuf te. stoppen. Maar bloemist Schilder liet zich hierdoor niet afschrikken en nam deze stroppen op de koop toe. De zaken floreren nu best. Velen komen ook speciaal om iets uit te zoeken uit de collectie aardewerkproduk- ten, die wegens vaak onmerkbare be schadigingen voor een appel en een ei ti koop staan aangeboden. Zoals bekend heeft een vulkaan een nieuw eiland gevormd in de Azoren. Het nieuwgevormde vulkaaneiland Fa- yal heeft een doorsnede van 700 meter, aldus is donderdag uit Pónta del Gada op de Azoren gemeld. Het hoogste punt van het eiland is 70 meter. Van tijd tot tijd doen zich nog ont ploffingen voor. De rook uit de krater stijgt tot 8000 meter. In tegenstelling tot andersluidende be richten is het op het ogenblik nog niet zeker, dat de op Schiphol aan te leggen baan 0725 niet gereed zal zijn. wanneer Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gisteren bijeen geweest ter be spreking van de sociaal-economische situatie, mede ter voorbereiding van het gesprek, dat over dit onderwerp met de regering is aangevraagd. De regering heeft in zulk gesprek met de Stichting toegestemd. Het zal binnenkort plaats hebben. Dc vice-president van de Haarlemse in I960 de grote verkeersvliegtuigen met rechtbank heeft de heer N. J. Groot, aan- straalmotoren de luchthaven zullen aan- nemer te Lutjebroek, die een kort geding doen. Wel is het tijdschema voor het in aanhangig had gemaakt tegen de Samen- bezit krijgen van de voor de baan beno- werkende Patro'onsverenigingen in het digde gronden en voor de aanleg ervan, bouwbedrijf in Noord-Holland-Noord, in 't enigszins aan de krappe kant. Men is er geljjk gesteld in de eis, dat de verenigin- echter op bedacht eventuele tegenslagen Ben zjch zullen onthouden van een actie zoveel mogelijk op te vangen of te voor- waardoor dc aannemer moeilijkheden in komen. de weg worden gelegd by de bouw van Op reeds aan de luchthaven ter be- schikking staande grond kan spoedig wor- een gemeentehuis te HoogKarpsel. den begonnen met de aanleg van een De gedaagden hadden zoals wij gisteren gedeelte van de nieuwe baan. Dit gedeelte meldden een circulaire gericht tot de be zal een halve kilometer lang zijn. drijven, waarin werd verzocht geen mate- Bij de aanleg van de baan zal het be- rialen te leveren aan de aannemer. Er lang van de agrariërs niet uit het oog wor- was een verschil van mening ontstaan den verloren De luchthavendirectie stelt tussen de heer Groot en de samenwerken- op het ogenfoiik pogingen in het werk, een de verenigingen over een inschrijving voor herverkaveling van landbouwgronden, ge- het bouwen van het gemeentehuis, legen ter weerszijden van de baan, te De president heeft bepaald, dat de ge- bewerkstelligen. daagden binnen vijf dagen de aan de be drijven verzonden brief onvoorwaardelijk en zonder een voorbehoud zullen horroe pen op straffe van een dwangsom van 300,per dag. Overwogen werd, dat het zenden van de brief ale een onrechtma. tige daad moest worden beschouwd. Tegenover de symptomen, die een kal mere ontwikkeling van de Westduitse conjunctuur laten blijken zoals bflV. de minder sterke expansie op het ge bied der investeringen en de rustiger prijsontwikkeling staan volgens de Deutsche Bundesbank ook factoren die een verdere ontspanning van de con- junctuursituatie tegenwerken. Zo neemt het inkomen der bevolking nog steeds in sterke mate toe en er zijn vele aanwijzingen, die de slotsom recht vaardigen, dat het verbruik in de herfst maanden krachtig zal toenemen. Ook ten aanzien van de investeringen ts een op leving te verwachten, o.a. doordat de Tijdens de werkzaamheden, die enkele bouwactiviteit in het najaar gewoonlijk weken duren is een inhaalverbod vastge steld op het gedeelte ongeveer 1 km voor de Vechtbrug. zowel komende uit de rich ting Amsterdam, als uit de richring Naar- den. Verkeer van Weesp naar Muiden over de Lange Muiderweg zal niet mogelijk zijn, evenmin verkeer uit Muiden via de Keetpoort, De halten van de autobusli.1- nen uit het Gooi en Amsterdam zullen ver plaatst worden over de Vechtbrug. Waar opstoppingen kunnen ontstaan wordt automobilisten aangeraden ook ge bruik te maken van de provinciale weg van Amsterdam naar het Gooi langs Weesp. Dinsdag j.l. arriveerde met het m.s „Karimata" van de maatschappij „Neder land" in de Amsterdamse haven Antonio Fontes da Costa, een 26-jarige jongeman uit Portugal. Hij was als verstekeling door de bemanning ontdekt en na de aankomst leverde de gezagvoerder hem aan de Ma rechaussee in de haven af. Vandaar werd Antonio naar de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie gebracht. Hier gaf hij prompt een valse naam op en ver telde verder, dat hij in Argentinië woon de en de Argentijnse nationaliteit' bezat. Hij kon dit echter met geen enkel papier staven. Men bracht de jongeman daarom naar de Argentijnse consul in Amsterdam, waar hij hetzelfde verhaal opdiste. De consul hoorde echter onmiddellijk, dat de jongen met een opvallend Portugees accent sprak Hij viel toen al spoedig door de mand, ver telde wie hij werkelijk was, af toe, dat hij uit Portugal kwam en trok vervolgens zijn rechterschoen uit. Onder de losse voetzool haalde hij een identiteitspapier te voorschijn. Antonio zal nu, volgens de geldende be palingen, op kosten van de Maatschappij „Nedérland" naar Portugal worden terug gebracht. Op de vraag, waarom hij zo naar Argentinië verlangde, heeft hij geen antwoord gegeven. haar hoogtepunt bereikt. Hierbij komt, dat in de komende maanden de opzeg gingsdata vallen van een aantal belang rijke collectieve arbeidsovereenkomsten. Tenslotte is in de nabije tozkomst ook vanuit de prijzenseetor een nieuwe be lasting van het economische leven te verwachten. Bijzondere aandacht ver dient in dit verband de verhoging van de kolenpriizen en Je uitwerking, die deze verhoging zal hebben. Mochten zich uit deze gebeurtenissen weer bedenke lijke spanningen ontwikkelen, ln het bij zonder op het gebied der lonen en prij zen die het Interne economische even wicht in gevaar zouden kunnen bren gen, dan zal de Bundesbank niet aarze len alle haar ten dienste staande kre- dietpolitieke middelen te gebruiken om dergelijke ontwikkelingen een halt toe te roepen. De Bundesbank vestigt in haar maan delijks conjunctuuroverzicht de aan dacht op de zeer grote betalingsbalans- overschotten. die de liquiditeit der ban ken weer sterk hebben doen stijgen. Het toestromen van deviezen had tot resul taat, dat dc banken in de eerste 23 da gen van september bijna 1.3 miljard mark van de Bundesbank ontvingen te genover afgegeven deviezen. Een week geleden arriveerde in Rotter dam met een Noors schip een blonde Deense zeeman van 23 jaar uit Aalborg. De jongeman monsterde meteen af en werd dinsdag na een klaarblijkelijk vro lijk weekend zonder geld en zonder papie ren in Enschede door de politie aange troffen en naar de vreemdelingendienst in Amsterdam gebracht. „Ik ben beroofd", beweerde de Deen; „Ze hebben me al mijn papieren afgeno men". In hoeverre dit waar kan zijn, heeft de vreemdelingendienst nog niet kun nen achterhalen. Men zat echter wel met het probleem, hoe Jensen weer naar zijn land zou moeten terugreizen. Papieren werden hem verstrekt door de Deense con sul in Amsterdam, maar dat alleen is niet voldoende. Toen kwam iemand op de idee, dat de oplossing van het probleem bij de Noorse consul in Rotterdam moest lig gen. Jensen had n.l. toen hij van de Noor se boot stapte, volgens een met veel voor uitzicht samengestelde Scandinavische overeenkomst, een garantiebedrag van veroverde vele landen veroverde millioenen Dameshanden Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch, zal de volgende H.H. Wijdin gen toedienen: Op zondag 6 oktober in de kerk van Brakkenstein-Nijmegen de H. priester wijding aan de fraters J. Koopman, H. v. d. Looij, J. v. d. Louw en M. v. d. Kant van de Paters van het Allerh. Sacrament; op maandag 7 oktober in de klooster kapel van de Paters Assumptionisten te Bergeijk de tonsuur aan de fraters M. Berendsen, G. van Helvoirt, S. de Wit, B Kaptein, L. Wijnen, C v. d. Brand, A. Engels, Ca Frijns en J. Bonekamp; de vier mindere Orden aan de fraters G. Swinkels. L. Vollering, C. van Tuijl, E. Pelster, M. v. d. Maden, P. Ekelschot, St. Smulders, A. Winder, W. Eijsink. E. Geldtmeijer, V. Rutten en S. v. d. Pal; de subdiakenwijding aan frater H. Heuschen; de diakenwijding aan de fraters A. Kaiser, R. Theijert, L. Volmer, B. v. d. Veer, J. Noor, P. v. d. Meer, Chr. Pen- ders, Cl. Stroombergen en P. Borghuis, allen van de Congregatie der Paters Assumptionisten. De 22-jarige Paula Young uit Toronto, Canadatoont hier staaltjes van delf 12(h-bij deze consul moeten storten nteuwe stijl damesschoenen, ontworpen in Parijs door Charles Jour dan en naar ™LdeU^ dH S^h^fde vSEJl Londen gebracht voor de volgende lente. De collectie, welke werd getoond in (jelingendienst voor hem een enkele reis het Stratford Court Hotel te Londen, kondigt de terugkeer aan van de Louis pgr Sp0C>r naar Denemarken gekocht en XV stijl, de schoentjes hebben spitse neuzen, extra-beklemtoond bi] de model-1 jongeman met de rest van het geld op len voor de avonduren. I de trein gezet. (Van onze weerkundige medewerker) Er is in de afgelopen nacht zachtere lucht ons land binnengedrongen met veel bewolking en ook valt er nu en dan wat lichte regen. Toch verwachten wij ook morgen op de meeste plaatsen geen regen van betekenis. De temperatuur kon gisteren ondanks het vrij zonnige weer niet veel hoger dan 12 a 13 gr. C. komen, hetgeen belangrijk te koud is voor begin oktober In de zachte lucht, waarin wij dit weekeinde liggen, komt het kwik in de mid dag tot 15 a 17 gr. C. De kleine depressie, die nu naar Zuid-Zweden trekt, ver oorzaakt langt de kust een vrij krachtige westelijke wind. Ook elders in Europa zien wij de temperaturen lager worden Alleen in Italië kwamen gistermiddag nog temperaturen boven de 20 gr. C. voor. Een actieve depressie bij Zuid Groenland trekt naar het Oosten en zal begin volgende week voor het weer in ons land van betekenis worden. NOODLANDING! 10). van Gao. Ook daar zouden wij een beroep kunnen doen op de openbare macht, z Waller heeftmij een hele tijd uit het oog verlo- Dan ligt de oplossing voor de hand. Wij zullen hen en vindt deze vlucht waarschijnlijk een geschikte wachten tot morgen. 'Gelegenheid. Hij heeft altijd originele invallen gehad. Maar ondertussen verkeert u in een gevaarlijke k Ik heb inderdaad gehoord, dat hij zich op het toestand. plaatste ogenblik heeft laten inschrijven voor deze Er is geen andere mogelijkheid en ik vind het /lucht. De namen van de passagiers zijn in de kran- goe<j zo wens vannacht nog over dit alles na te gten verschenen en dat kan natuurlijk beslissend zijn denken. Ik hoop dat ik nog steeds op uw volstrekte dgeweest voor zijn opzet. Delmotte zit even te dub- discretie kan rekenen. ben. Maar, mevrouw Melsen, wat heeft u die vent Zeker, zeker, zegt Delmotte maar de zaak dtoch misdaan? U neemt het mij wel niet kwalijk, dat z-ie^ er helemaal anders uit dan daar straks. ®ik u nu deze vraag durf stellen? Toch zou ik u dankbaar zijn, als u die belofte Gedurende vijf jaar heb ik hem het beste van hield en niets tegen Waller onderneemt vóór wij in njmezelf gegeven. Ik heb honger met hem geleden. Ik Niamey zijn.Ik zal voordien zelf nog met hem praten, dheb getracht, zijn verwarde geest te ordenen. Hij Dat is dwaasheid gheeft mij hl die jaren diep ongelukkig gemaakt. Meer Het is mijn plicht het te proberen. Baat het niet gdan eens heeft hij mij mishandeld en weggejaagd, <jan lever ik uWaller in Niamey over, als ik daartoe maar telkens teruggehaald, want hij beweerde toch dan nog de kans heb. Ik neem alle risico voor mijn =niet zonder mij te kunnen. Wat zal ik u nog meer rekening. vertellen! Op zekere dag, nu twee jaar geleden, ben Voor de dag in de lucht is, zijn de passagiers de ftk stilletjes, uit mezelf en zonder woorden, weggegaan, volgende morgen andermaal op de been, want het naar het buitenland, waar ik mijn man heb leren is een heel eind tot Niamey. Méér dan 1500 kilometer, kennen. Dat is alles. Het oponthoud te Reggan eindigt in de bar. De President Delmotte loopt heen en weer in de bar heren zien er niet erg fris uit, want de nacht heeft een schijnt helemaal geen last meer te hebben van de weinig verkwikking gebracht niettegenstaande-het warmte. Af en toe blijft hij voor de tafel staan. trucje met de natte lakensen geeneen heeft zich gen schooier van dit kaliber is natuurlijk niet geschoren. Zij snakken werkelijk naar de A.G. 112 =te vertrouwen. Dat begrijp ik nu wel. de tovervogel, die met enkele vleugelslagen de be- Erna Melsen reageert met een pijnlijke glimlach, klemming zal doen wijken— en drinken een laatste N Waller is een man met veel talent, meneer slok terwijl zij zwijgend met mevrouw Duflot afre- Delmotte maar een gekwelde, die niet voldoende aan kenen. De boys hebben de koffers weggebracht en zichzelf gelooft. Het was wellicht toch mogelijk als ze daarna opdracht krijgen om drie grote ther- 'eweest hem op de goede weg te helpen als ik meer mosbussen en een dame-jeanne met water naar het moed had gehad vliegtuig te dragen, merkt een van de reizigers op: Als u meer moed had gehad! U zei toch „moede"? Sapristi, meneer Hansen, is dat nog drinkwater Drommels nog toe, jullie vrouwen zijn onbegrijpelijke voor óns Ik dacht, dat we na Reggan, van de woestijn wezens' Delmotte windt zich op en loopt binnens- verlost zouden zijn monds te sakkeren. Dan buigt hij zich naar Erna. Datklopt, antwoordt de piloot, maar eenieder Denkt u dat Waller er werkelijk toe in staat is, zal straks wel last hebben van nadorst en bovendien zijn voornemen uit te voeren? is bek voorschrift. Hii is in het bezit van een revolver! Dc planter mengt zich in de zaak met de bewering, Er moet iets gedaan worden, maar het is een dat hij een hekel heeft aan zuiver water en bestelt moeilijk geval. Ik heb niet eens het recht, die man extra een half dozijn flessen citronade. te verhoren Hij kan mij antwoorden, dat hij u voor U hebt daartoch niets op tegen de gek heeft gehouden, dat u een fabeltje hebt ver- Ga gerust uw gang, meneer Van Laer. Zo zonnen of gewoon zeggen, dat zijn zaken mij niet zijn wij met alles klaar Ik denk wel dat het afscheid aangaan' Wat ik vragen wou.Weet uw echtgenoot van Regganniemand zwaar zal vallen, iets over uw vroegere verhouding tot Waller? Hansen loopt voorop met Duflot en zij wisselen een Nee, en het zou erg pijnlijk voor mij zijn als.. aar woorden over het weer dat met erg gunstig Ik begrijp u, maar dat maakt het nog moeilijker noch te Reggan, noch teGao, waar, volgens een Nu als hij een revolver op zich draagt is hij natuur- pas ontvangen bericht, tornado's verwacht worden. ijk schuldig aan verboden wapendracht. Maar ik heb faei^eSioStinlich- üet het recht hem te fouilleren. En in Reggan is er enkele post ligt, cue enigerlei meteoroiogiscne miicn «pon nolitiepost. Als wij in Niamey waren zou het tmgen kan verstrekken. Overigens is de woestijn 8 *1. van Reggan tot duizend kilometer verder, in de rich- jenvoudiger zijn- Wanneer komen wij daar aan? van Reggan tot duizend kilometer verder, in de rich ting van Gao, tijdens de zomermaanden totaal ver- Morgen* Trouwens, als ik het goed begrijp, is laten. Men heeft er dus het raden naar wat er in \en tussenlanding voorzien op het militaire vliegveld het hart van die geweldige ruimte eigenlijk gebeurt. zaam te maken als een gewillig, aanhankelijk kind. De vele boordinstrumenten bezitten alle hun eigen taal. Zij spreken met hem door middel van hun tril lende naalden. Zij vertellen hem niet alleen de ont wikkelde snelheid en de hoogte, maar eveneens de afwijking, veroorzaakt door de winden en de positie van het toestel ten opzichte van de aarde en vele geheimen over het innerlijke leven van de motoren. Hansen zegt tegen de marconist, met een beweging De kennis van de weersomstandigheden in en om naar boven: „Ik zal het dèar eens proberen". Hij die twee centra heeft dus maar betrekkelijke waar- stijgt tot op 1000 meter, maar ook daar waait een de Zij is als de naald van een barometer, die 's mor- 'krachtige noordoostenwind, die het vliegtuig in de ge'ns op .veranderlijk" staat. zij aanpakt en de naald van de afwijkingsmeter on- De piloot steekt zijn neus in de lucht en bevesügt rustig maakt. De snelheid bedraagt niet meer dan de ingekomen inlichtingen. 160 kilometer per uur. Links is de zon uit de zand- Slecht zee verschenen: éen matte schijf, die snel klimt en Pourrizegt Duflotr waarmee hij in vlieger- een stekend, wit licht uitstraalt. Zij is afgeschermd jargon hetzelfde bedoelt. do°r een zandgordijn. De einder is grauw en gesloten. Van het ogenblik af, dat Erna Melsen in de bar Af en toe belemmeren stofwolken het uitzicht op de verschenen is, is president Delmotte geen stap van fardé en daar het gevaarlijk is, boven het Tanezrouft haar zijde geweken. Terwijl het hele gezelschap het blind te vliegen even zeer als boven de Alpen „hotel" verlaat vindt hij de gelegenheid haar toe te nacht of ontij - besluit de piloot na een poosje fluisteren: „Blijf achter hem Met „hem" be- een eind te dalen- H« waa§t zlfh tens^te, tat °P 100 doelt hij natuurlijk Waller. Nu, die schijnt zich voor- meter, nog iets lager en kan dan eindelijk de benen lopig niet om de vrouw te bekommeren. Hij heeft eens rekken en de zenuwen ontspannen de hond, haar zojuist niet eens begroet - wat buiten de in- djf gevonden e-n zich even neer- gewijden niemand is opgevallen - en loopt naast de vlijt Hij hoeft met meer te praten met de naalden planter, wiens flessen hij helpt dragen. De marco- vaIJ Z11" meters. nist heeft er voor gezorgd, dat de A.G. 112 startklaar De atmosfeer schijnt opeens rustiger geworden en is en staat bij de schroeven,die hij in het zweet €en achteloze blik naar de- wereld, zo langs de neus zijns aanschijns heeft opgedraaid. van zijn kist heen, is voldoende om veilig te stu- Bij het betreden van de kajuit heeft de president ren- HlJ voelt zich zo'n beetje als een boer die met een ingeving. Hij vraagt de planter of hij zidh voor ^ar en paard op een eindeloze, eenzame landweg de woestijn interesseert hobbelt met gevierde teugel en „Bles" of „Merrie" Nee even weinig als voor de mazelen. Hoe maar laat betijen. Waarover zou hij zich ook bezorgd eerder ik er van verlost zal zijn, hoe beter! maken? Hij is helemaal alleen boven die 1300 kilo- Zou het u onaangenaam zijn uw plaats te ruilen meter lange weg. Het land is vlak, een eindeloze vlak- met de mijne? U zit namelijk achterin en daar te, met af en toe een nauw merkbare rimpeling. Er is net uitzicht beter staan geen huizen, geen bomen. Het is een vreemd Ais het anders niets is geval met die weg, want hij bestaat eigenlijk alleen En gewillig staat hij zijn' zetel af. m.aar uit sporen van auto's. Na hevige stormen zijn Contactroept Hansen en schakelt de motoren e sP°ren telkens op tal van plaats endoor wind in. De schroeven beginnen te wentelen en jagen het en zand vervaagd. Dan maakt de weg weer deel uit zand op. Zodra Deriks de deur van de stuurhut ach- van de woestijn waar je in verloren kunt lopen of ter zich gesloten heeft, zet de piloot zijn kist in be- rijden. Om dat euvel te verhelpen hebben de mensen weging, wuift nog even naar de bewoners van Reggan die sporen afgebakend met lege benzinebussen. En en geeft vol gas. Hij hoeft immers niet naar een start- daar ook de vliegers van deze weg gebruik maken, baan te rijden en kan onmiddellijk zijn aanloop ne- werd te hunner intentie, om de 15 kilometer een me- men. De steenachtige bodem glijdt onder de kajuit talen kenteken aangebracht dat iets hoger is dan de voorbij als snel vlietend water. Het toestel loopt in bussen. razende vaart een heuvel tegemoet. Dan rukt het ^et vraagt Hansen zo wemig inspanning om de zich los van de aarde en met een handige zwaai gewenste richting te behouden, dat hij tenslotte wijkt Hansen uit voor de gevaarlijke hinderpaal. Het oppassen, niet in te dommelen als een doodge- is nu alsof de A.G. 112 in zeven haasten terugkeert wone autobestuurder tijdens een lange, eenzame rit. naar haar vertrekpunt om iets te halen wat ze Voor de passagiers is het vliegen op zo geringe hoog- heeft vergeten, maar ze zweeft al ettelijke meters gedurende een tijdje een attractie geweest, maar boven de daken als ze over het „hotel" vliegt. Tijdens tenslotte vinden zij het tafereel te eentonig. Als men deze overvlucht lijkt het gerucht van de motoren directeur-generaal Lejeune later naar zijn indrukken even versterkt, de mensen wuiven, de tamme struis- vraagt over het gevreesde Tanezrouft, de woestijn vogel rent ontzet, met grote, wiegende passen over va" de verschrikking, van de dorst, zal hij de schou- het binnenplein, en als je in de kajuit het hoofd om- ders ophalen: „Het Tanezrouft! Nou, een vervelend keert is heel de nederzetting weer die vage tekening geval.' Je kunt net zo goed over zee vliegen of boven met een slordige vinger in een laag stof getrokken, de wolken!" Als je daarna vóór je kijkt, merk je, dat je tussen Daarstraks, even na het vertrek, was John Melsen twee grauwe, eenvormige oceanen zweeft: beneden ongerust, omdat de A.G. 112 zo erg schommelde. Nu die van de woestijn boven die van de hemel. leest hij een krant, zonder het landschap nog een blik Zoals altijd zwerft Hansen aanvankelijk zo'n beet- waardig te keuren en heeft zelfs vergeten dat hij in je rond. Net een hond, die naar een plekje zoekt een vliegtuig zit. om zich behaaglijk neer te vlijen en het niet vindt. Zijn vrouw breekt zich het hoofd terwijl haar blik Hij voelt zich werkelijk met zijn toestel vergroeid, onafgebroken op de woestijn is gevestigd. Nu eens maar dan als het edelste deel daarvan, als de ziel, ziet zij in haar verbeelding hoe Waller, die toch vlak die overal aanwezig is en over de materie regeert, achter haar zit, zijn revolver tevoorschijn haalt en de De stem van de motoren is een lied met veel scha- loop tegen haar nek duwt. Dan weer ziet zij hem wor- keringen, die alleen hem vertrouwd zijn. Een lichte stelen met een man, die hem het wapen uit de hand vingerbeweging volstaat om dit grote monster lijd- wringt. Het is een afschuwelijk visioen, in cinema stijl, met zware vuistslagen en wankelende meubelen. Wat kan zij nog ondernemen, zodat noch het een noch het ander zou gebeuren? Waller zelf zit daar met gesloten ogen, maar slaapt niet. Hij sluimert niet eens. Hij concentreert zich, om Erna door suggestie nog meer angst aan te jagen. Denk er aan, dat ik achter je zit en dat het ieder ogenblik kan gebeuren! Denk daaraan, uren, uren lang., vandaag nog., morgen en misschien ook nog overmorgen! Deze straf heb ik voor jou bedacht. En je kunt niets tegen mij ondernemen, want niemand kan mij beletten jou eerst neer te schieten. Denk daaraan, nu! Denk daar voortdurend aan! Maar opeens glijden zijn gedachten weer af. Waarom heb ik het in Brussel niet gedaan, on middellijk toen ik haar terugzag? Zo, ben je daar eindelijk, na twee jaar, ja! Nou, hier dan, pak aan! Dat zou logisch geweest zijn, als de voortzetting en de beëindiging van een beweging, die aanving met het ontdekken van haar naam in de krant. Waarom dit uitstel van executie? Is daardoor zijn aanloop niet gestuit? Onzin! Hij handelt toch volgens een wel overwogen plan, om van zijn wraak te genieten het enige genot, waar hij nog enkele uren voor wil leven. Een gift dat hij haar druppelsgewijze toe dient: de eerste druppel bij het weerzien! Dan, in Oran, de tweede druppel.In Reggan: de derde., en daarmee is haar doodsstrijd begonnen. Waller weet natuurlijk niet dat Delmotte van zijn opzet op de hoogte is. De kwestie van de plaatsver wisseling is hem niet eens opgevallen. De president zit daar een beetje schuin. Het is alsof vooral de woes tijn aan de andere zijde van de kajuit hem interesseert. In werkelijkheid interesseert de zandzee hem even weinig als de planter, die van verveling is ingeslapen. Hij heeft die verwisseling van plaats alleen voorge steld om de schilder te kunnen bespieden. En dat doet hij zeer gewetensvol, omdat hij zich voorgenomen heeft, mevrouw Melsen het leven te redden. O, hij ver liest hem geen ogenblik uit het oog en bij de minste verdachte beweging zal hij niet aarzelen in te grij pen. Nu, dat zal wel overbodig zijn, want hij kan zich de ontwikkeling van het geval indenken alsof alles al achter de rug is. Waller is geen beroepsmisdadi ger en waarschijnlijk zal hij op een tweede tête-atête met Erna Melsen sturen om zijn plan uit te voeren. In die veronderstelling zal hij dus tot vanavond, in Nia mey, geduld moeten oefenen. Het zal er nog op uit draaien, dat die gekke vent daar in zijn kamer bezoek krijgt van een paar politie-beambten. Daarvoor zal hij, president Delmotte, wel zorgen! Het vliegen veroorzaakt natuurlijk een verfrissende luchtstroom, maar op zo'n geringe hoogte krijg je ten slotte toch weer last van de dorst. De passagiers verheugen er zich dan ook over, als ze Deriks uit het bagageruim tevoorschijn zien komen met een van die grote thermosbussen en een bekertje. Alvorens op nieuw in de stuurhut te verdwijnen, schrijft de mar conist op het notitieboekje van president Delmotte: „Bidon V, oved een half uurtje!" Daarna zitten de meeste passagiers op de uitkijk, want over dit oord te vliegen betekent een afleiding en zelfs een kleine sensatie. Je kunt er immers later op recepties, koffie- kransjes of bij de kaarttafel over praten. Je bent in de woestijn geweest. „Zo-zo! Veel zand, hè! En warm!...." „Reggan" is al beter., maar bij het woordje „Bidon V" kijken ze beslist op. Het klinkt niet zo mooi, noch zo voornaam als Venetië bijvoorbeeld, of Parijs, maar ongetwijfeld origineler. Het is ook ori gineler. Stel je voor- zoiets als een kunstmatige oase, in het hart van de woestijn de verschrikking aange legd als rustpunt voor de auto's van de „Compagnie de transport transsaharien". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4