witte doek Japanners verzot op bioscoop en film David Niven op vakantie De Wereld in drukinkt Proef met televisie verkeersregeling bij SNEL VONNIS OVER DJILAS Drie nieuwe bioscopen per dag Een beperkt maar waarachtig dichter I Schoolboeken-Engelsbracht hem op de verkeerde weg Maar vergeet betaal- plielit niet Dr. Ritter-expositie in Den Haag Lustrumviering „Gruno" Het St.-James Theatre is verloren Hans Roest Schrijver van „De Nieuwe Klasse" achter gesloten deuren berecht Dr. M. Rooy hoogleraar: Let goed op Uw brievenb Hans van Bergen TB ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 PAGINA 5 Kijk en luister Evenementen in komend jaar HET ONUITSPREKELIJKE Oude schoolboeken over de Nederlandse letterkunde hebben voor mij een bijzondere aantrekkingskracht. Als ik er bij antiquairs of marktverkopers zie liggen, kan ik niet nalaten er in te bladeren. Het is boeiend te zien, hoe „nieuwe figuren waarvan ei nu verscheidene al totaal vergeten zijn! hun intrek in de officiële handhoeken deden; hoe in een volgende druk een grote plaats voor hen werd ingerjiimd en hoe zij dikwijls een aantal drukken latei- spoorloos verdwenen. Het bladeren in deze boeken is daarom niet alleen boeiend, doch het heeft ook iets weemoedigs. Hoe kortstondig is de glorie van met eer overladen dichters, wier werk niet tegen de tijd bestand bleek te zijn! Als men oude drukken bekijkt van „deLeopold, die al meer dan een halve eeuw lang de H.B.S.■leerling iets van literatuur probeert bij te brengen, dan ziet men vele namen en portretten van mensen, die terecht of ten onrechte, daarover valt in sommige gevallen te twisten zo goed als vergeten zijn of rond wie het in ieder geval stil is geworden. H. M. G. M. NELISSEN OVERLEDEN Perswetenschap in Amsterdam: TSJECHISCH GEZANT ONTHULT COMENIUS- MONUMENT dende^ oog KS camera zuilen gaan. al- ZO GEMAKKELIJK TE BEÏNVLOEDEN Verantwoord toneel Pril - die U de afwas tot een peuleschilletje maakt. Benut dus dat proefzakje ènbewaar het ledige zakje. Telkens als U een pak Pril koopt, stopt U er de bovenklep in, want voor het met 3 bovenkleppen ge vulde zakje geeft Uw winkelier U UW clubkas attentie Pril is een produkt WERELDNIEUWS De Japanners schijnen de laatste tijd niets anders te doen. dan alleen maar bi oscopen bezoeken.. Er is in dit land een enorme belangstelling voor alles wat film heet of is. De bioscoop-exploitanten, niet afkerig van deze gang van zaken, doen alles om de behoefte van het bios- cooptminnende publiek te bevredigen. En zo zijn er in het laatste jaar 850 nieuwe bioscopen bijgebouwd, hetgeen neerkomt op twee a drie filmtheaters per dag.. Natuurlijk zijn deze nieuwe loten aan de theater-stam niet allemaal even luxu eus: voor het merendeel zijn het gebouw tjes. opgetrokken van golfplaten en hard board. De bouwtijd van een dergelijk the ater bedraagt drie weken en dan kunnen er weer 400 mensen méér naar Doris Day of Brigitte Bardot gaan kijken, a raison van slechts enkele dubbeltjes. Want goed koop is Brigitte in Japan wel.. Dit soort bioscopen trekt op het ogen blik enorm veel belangstelling, 's Mor gens om tien uur wordt de eerste voor stelling gegeven en eerst tegen midder nacht doven de lampen van de projec tors. Alle voorstellingen zijn dag in dag uit uitverkocht. Er worden complete veld slagen geleverd tussen de voorstellingen door om een plaatsje te bemachtigen, want de juffrouw aan de cassa verkoopt maar door, zonder rekening te houden met het beschikbare aantal plaatsen.. En al deze belangstelling geldt dan. films, die een jaar of wat geleden al als verouderd werden beschouwd. In de grote steden zijn er vanzelfspre kend ook wel grotere bioscopen, maar in veel kleiner aantal dan de gevalletjes van golfplaten en triplex. Er zijn in Japan ook enige „theater-gebouwen." Op de be nedenverdieping bevindt zich een groot theater met omstreeks tweeduizend plaatsen, terwijl op de hoger gelegen ver diepingen bioscopen met een kleine aan tal plaatsen te vinden zijn. Al deze bioscopen leveren constant een felle concurrentie-strijd. Want niet alleen moeten zij het opnemen tegen de sterk in trek zijnde kleine theatertjes, maar ook nog tegen elkaar. Naast het presenteren van de nieuwste films zoeken zij het ook nog in spectaculaire attracties. Zo zijn er in de halls van de theaters diverse win kels met uiterst lage prijzen, foyers m de meest luxueuze stijl, terwijl sommige theaters €€11 stadsbusdienst exploiteren, waar bioscoopbezoekers gratis gebruik van mogen maken.. De ,,big bosses" in de theater-wereld zijn er van overtuigd, dat in een streek, waar 10.000 mensen wonen, een bioscoop volledig bestaansrecht heeft Zij baseren deze mening op het feit. dat de Japan ners - zo wijzen de statistieken uit - vo rig jaar in totaal één miljard maal een bioscoop bezochten.. Voor de 90 miljoen Japanners zijn er in totaal 8200 bioscopen. Alleen in Tokio hebben al 600 theaters een zeer goede be staansmogelijkheid. Meer dan de helft van de films, die worden vertoond, zijn van Japanse makelij, namelijk 60 pet. De rest wordt geïmporteerd, waarbij vooral de Amerikaanse films, in het bij zonder de Westerns, de populairsten zijn Hierna volgen de Franse en de Engelse produkties. De filmacteur David Niven heeft op zijn vakantiereis door Duitsland. Italië Het aantal geregistreerde radio-ontvang toestellen steeg van bijna 2,1 miljoen op 1 januari tot ruim 2,25 miljoen op 31 de cember 1956 of met bijna 7 pet, zo blijkt uit het jaarverslag der P.T.T. over 1956. In de periode van 1 januari, de datum, waarop de wet oP het kijkgeld in werking trad, tot 31 december werden rond 100.000 televisietoestellen geregistreerd (er zijn er nu 200.000). Bij de ruim een half miljoen controles die in 1956 werden uitgevoerd, bleek bijna 8 pet. van het aantal aangetroffen radio- ontvangtoestellen niet te zijn aangegeven. In totaal moesten ruim 18.000 processen- verbaal worden opgemaakt, waarvan een kleine 600 tegen overtreders van de wet op het kijkgeld. Ook de bezitters van te levisietoestellen hebben moeite met de be- talingsdiscipline: ruim 9.400 van hen be taalden het kijkgeld niet op tijd. Aan luisterbijdragen werd in l956 30,5 miljoen gulden ontvangen, aan kijkgeld ruim 2,5 miljoen. Na aftrek van 4,1 miljoen wegens incas so- en controlekosten en na verrekening met de Nozema en de N.T.S. ten bedrage van 4,0 miljoen kwam een bedrag van 24,9 gulden beschikbaar voor het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. naar Amerika" (Van onze Haagse redactie). In het gebouw van het Haags Persbu reau J. H. Matla is dr. P. H. Bitter Jr. gistermiddag in intieme kring gehuldigd bij gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag en zijn afscheid van de radio. Behalve dat hier o.m. door de heer Matla, Mary Pos en wethouder J. van Zwijndregt, weerderende woorden^ aan zijn adres werden gericht, waarbij met name Mary Pos mevrouw Bitter in haar huldigingsspeech betrok, heeft wethou der Van Zwijndregt een kleine tentoon stelling geopend van het werk van dr. Bitter. Deze is ingericht op instigatie van de Ned. Vereniging van Persbu reaus, die tevens de Haagse huldiging had georganiseerd. Het is een boeiende expositie geworden, waarin men na de eerste journalistieke bijdrage van dr. Bitter in de Middelburgsche Courant in februari 1901 een indruk krijgt van het enorme creatieve werk van deze journa list-radiospreker, literator en criticus. Door diens veelzijdige contacten met vooraanstaande figuren van onze en de buitenlandse letterkunde, wordt deze tentoonstelling tot 'n interessante door snee van een halve eeuw letterkundig leven in ons land, waarbij uiteraard in het bijzonder ook biografische gegevens uit het leven van dr. Bitter verwerkt zijn. Zo kan men bijv. een merkwaardig artikel lezen over gijzelaars, daterend uit 1916- Hiernaast treft men artikelen van dr. Bitter aan in de „Buwenberger Vaatdoek", het blad, dat a raison van 5 sigaretten of 1 sigaar In het kamp „ver kocht" werd tijdens de gijzelingsperiode van de auteur gedurende de laatste oor- los. Aardig Is het, dat deze gevierde lite rator in de vierde klas gymnasium slechts een 6 voor Nederlands haalde. Tenslotte nog een citaat, dat wij gis teren uit zijn mond optekenden „Men zegt dat ik te Haags spreek Dat neem ik met alle waardering". Dr. Bitter heeft n 1 zelf tien jaar in Den Haag gewoond en ook zijn voorouders waren Hage naars. en Frankrijk moeilijkheden gehad met de taal. Niet, dat de heer Niven nu zo slecht op de hoogte is van de talen van de door hem bezochte landen, integendeel. Hij zelf spreekt vloeiend Frans en zijn vrouw beheerst voldoende Zweeds en Duits. „Maar het ongeluk is, zo klaagde de film acteur. dat de mensen aan mijn gezicht kunnen zien, dat ik Engels spreek en dan willen ze per se in het Engels antwoor den.." In Duitsland stopte de familie Niven, bij een benzine-station. „Onmiddellijk, zo vertelde de heer Niven. rende iemand weg om de talen-deskundige van het dorp te waarschuwen. In dit geval was het een kind. dat op school Engels leerde. Toen de jongen kwam, vroeg ik hem m het Duits nota bene, of hij mij de weg naar Goglio kon wijzen. Toen ontwikkel de zich het volgende gesprek, waarbij ik Duits sprak en de jongen Engels: „Kun je mij wijzen, hoe ik naar Goglio moet rijden?" „Goede morgen, m'n moeder is koud. „Ik zou graag de weg naar Goglio we- 1 De jongen grinnikte, schudde wijs zijn hoofd; „De kabel is lang." De weg naar Goglio?!!" De jongen glimlachte betekenisvol, schudde weer zijn hoofd: „Mijn zwaard staat in de kast." De ouders van de jongen kwamen er bij staan. Een vrouw, zeer duidelijk de moeder van de jongen, sloeg haar arm om zijn schouders. De mensen straalden van trots.. Wat kon ik doen? Ik gaf de jongen hartelijk de hand, stapte in de au to en reed weg, precies de verkeerde kant uit.." Ook in Frankrijk vlotte het met zo best met de taal: In alle hotels en restaurants en in de meeste winkels staan bordjes met het opschrift „Men spreekt Engels." Maar helaas, is dit niet altijd het geval. De eerste keer de beste, dat ik het Pt°~ beerde, werd ik - weer - onthaald op be- ginners-Engels. Van louter woede begon ik toen met beginners-Frans. „Goede morgen." „Goede morgen." „De pen van mijn tante." „Waar is het postkantoor?" „Ik heb de paraplu van mijn oom. „Kauwgum en gangsters." „Dank U". „Dank U". Commentaar overbodig.. In Italië wilden wij wat souvemers ko pen in een winkeltje, waar voor de ruit een bordje hing; „We sP^e English. De spelling had mij natuurlijk moeten waarschuwen, maar ja. ik wilde het pro beren.. Toen de winkelier door had. dat wij Engelsen waren, stuurde hij onmid dellijk zijn winkeljuffrouw er op uit. Even later kwam zij terug met een keurig ge- Klcda hc€r. De man keek ons vriendelijk aan. Wij vertelden hem. dat wij ons souvenir door de winkelier naar Amerika wilden laten sturen. „O. juist, zei de man en vervolg de toen; „Mijn kleermaker is rijk." Zon der op antwoord te wachten zei hij toen snel: „Is Uw kleermaker rijk?" mr. Smit gaat „Het pakje moet schreeuwde ik bijna. „Ah. zei de Italiaan, naar de stad." Toen gaf mijn vrouw in een mengel moes van Engels. Italiaans en Duits te kennen, dat het de bedoeling was, het pakje naar Amerika te sturen. „Precies", boog de Italiaan beleefd „meneer Boderick is heus veel dikker.." Toen namen we het souvenirtje maar met ons mee. David Niven zuchtte, toen hij zijn ver haal had beëindigd. „Wel lastig hoor, als iedereen er zo trots op gaat. Engels te kunnen spreken (Van onze correspondent). De Koninklijke Liedertafel „Gruno" zal ter gelegenheid van haar 21ste lustrum, dat op 3 mei 1958 wordt gevierd, in de komende maanden allerlei evene menten organiseren. Begonnen wordt op 10 oktober a.s. met een concert in de „Harmonie" te Groningen onder directie van Johan van der Meer met als solist David Hollestelle, bas. In het programma zijn enkele voorbeelden van koormuziek uit vroegere tijden opgenomen en verder een paar romantische werken en eigen tijdse muziek. „Gruno" heeft besloten ter gelegenheid van dit lustrum aan een jong Nederlands componist opdracht te geven tot het com poneren van een werk voor mannen- en jongenskoor, da tin het komende voor jaar in Groningen een eerste uitvoering zal beleven. n het kader van de culturele contacten over en weer tussen Noord-West-Duite- land en Scandinavië enerzijds en Gronin gen anderzijds, zal „Gruno" op 9 novem ber a.s. in de Musikhalle te Hamburg een concert geven en wel een uitvoering van de Soldatenmis van Bohuslav Martinu, een moderne compositie voor mannen koor, orkest, bariton, piano en orgel. Zes tien leden van de Groninger Orkestver eniging verlenen hieraan hun medewer king en voorts Leo Ketelaars als solist, Wim van Beek als organist en Jules Geraerts aan de vleugel. In het voorjaar zal te Groningen een concert worden gegeven door het 95 jaar oude mannenkoor „Adolphine" uit Ham burg. Bij die gelegenheid zal het ver nieuwde jongenskoor van Gruno een eer ste uitvoering geven. Voorts staat nog een bijzonder jubileumconcert in de loop van het volgend jaar op het programma. Stilte rond Willem de Mérode TUlal-.-.n Gi+lowvo T70r,f,n MS zlin grote kracht. Hij heeft zich immer JXleilie, lil LICHTC VCl zen aan groter werk vertild- I Een bijzonder gaaf voorbeeld van zijn Een figuur, die tot deze laatste cate- bescheiden, natuurlijke kunst is het uiterst Het Londense „St.-James Theatre", voor het behoud waarvan, vele bekende Engelse toneelspelers en -speelsters zoals Sir Laurence Olivier en zijn. echt genote Vivien Leigh hebben gestre den, zal toch moeten verdwijnen. De voorstanders hebben niet 500.000 pond sterling (ruim vijf miljoen gulden) kunnen bijeenbrengen, waar voor de nieuwe eigenaren van het ge bouw van hun plan tot afbraak hadden willen afzien. (Van onze Utrechtse redacteur) In de ouderdom van 72 jaar is te Bilt- hoven aan een hartaanval overleden de heer H. M. G. M. Nelissen, bekend ka tholiek uitgever. Zijn bedrijf geniet vooral bekendheid als verzendhuis van populaire werken. Later heeft de heer Nelissen, die grote liefde voor zijn vak had, zich bezig gehouden met de uitgave van het betere boek. Een bekend humoristisch tijdschrift dat door hem werd uitgegeven, was het „Amusantje". Enige jaren was bij hem ook de exploitatie van het literaire maand blad „De Gemeenschap" in handen. De heer Nelissen was een ijverig figuur in het verenigingsleven en overal waar op ka tholiek gebied iets moest worden georga niseerd, kon men op zijn steun rekenen. Hij was een actief lid van de toenmalige vereniging van katholieke uitgevers en boekhandelaren „St.-Jan" en toen deze vereniging vorig jaar gesplitst werd in af zonderlijke organisaties voor uitgevers en boekhandelaren had hij zitting in het voorlopig bestuur van de Nederlandse Bond van Katholieke Uitgevers. De heer Nelissen was penningmeester van het Katholiek Genootschap voor Geeste lijke Verdieping. gorie behoort is Willem de Mérode. Deze protestantse dichter, wiens werkelijke naam Willem Eduard Keuning was, is in 1939 overleden. Hij zou anders dit jaar ze ventig zijn geworden. Willem de Mérode heeft tijdens zijn le ven zeker niet te klagen gehad over ge brek aan belangstelling. Hij is toen daar was de omstandigheid schuld aan, dat hij de beste, zij het niet heel sterke dichter was van de protestantse groepering van zijn dagen evenzeer overschat als hij nu onderschat wordt. Hij debuteerde met verzen, die duidelijk invloeden van Willem Kloos vertonen. Zijn ontwikkeling als dichter viel samen met die van M. Nijhoff, A. Boland Holst en J. C. Bloem (van wie in zijn eerste werk ook invloeden bespeurbaar zijn), van welke generatie hij misschien de innigste maar zeker ook de zwakste dichter was. Geestelijk ontgroeide De Mérode zijn ge neratie-genoten trouwens al spoedig, daar hij, als orthodox protestant, de eigen weg van zijn overtuiging moest gaan een weg niet zonder twijfels, maar met uiteindelijk de volstrekte zekerheid van het geloof. Willem de Mérode heeft zich van de al te sterk op hem inwerkende invloeden gelukkig weten te bevrijden, maar hij is er niet in geslaagd een volstrekte persoon lijkheid te ontwikkelen. Als zeer produk- 'evoeiige gedicht Dood Kindje. Men heeft het kindje, wit en recht. Uit 't wiegje in een kleine kist gelegd, En wit en zwart, o simpel onderscheid. Zijn slaap en dood. zijn tijd en eeuwig heid. Hij is maar even hier geweest. Men gaf hem op 't geboortefeest. Van hand tot hand, tot, stil en lief. Een gast hem kussend aan de lippen hief, En allen keken.. Later is1 gezegd. Hij gaf een zuiver klein geluid. Verschrikt en schoon, zoals een nieuwe fluit. Die men probeert en peinzend neder- legt, De verstilde, klare toon, de op rechte eenvoud —het zijn de kenmerken van dit beperkte maar waarachtige dich terschap. Vee! hartstochtelijker en bewo- gener zijn de verzen, waarin de dienter het onuitsprekelijke tracht te dan krijgen zijn ritmen een dranger golfslag. De verhouding tussen God en mens is een probleem geweest, dat De Mérode in vele verzen heeft proberen te doorgronden: In enige er van --De £2na- bult" en ,,'t Is niet te zeggen') doet hu aan Guido Gezelle denken. Als men. nu hij, achttien jaar na zijn dood. uit verschillende handboeken is ver dwenen, de vele bundels van V illern ae Mérode naleest, komt er een sympathieke maar niet zeer vaste stem tot ons. ele dezer gedichten zijn verbleekt, maar in hun beste momenten raken zij de lezer diep in het hart. Met een van zijn schoonste gedichten wil ik dit herinneringsartikel aan Willem de Mérode besluiten. Het staat in de mm- del „Kringloop" (1936) en de dichter heeft naar mijn mening dit vers niet meer overtroffen. FINIS Wij weten niet wat komen zal. 't Hart kent alleen wat is geweest. De vrede van een stillen geest, Vervreemding, duister, overal Maar smart en onrecht zijn voorbu, Wij keerden weer tot liefdes wijk. Als kind' ren van Gods koninkrijk, Zijn wij herboren, sterk en vrij God boog de rechte lijn; 't begin, Baakt aan het eind. de cirkel sluit, De hemel heeft zijn zaalge buit, Enhartsverlies blijkt hartsgewin. Om verzen als dit blijft Willem de Mé rode ook nu nog onze aandacht verdienen. Hedenmiddag zou het vonnis worden gewezen in de zaak tegen de in ongenade tief dichter, heeft hij vele bundels ge- gevallen vroegere Joegoslavische vice- publiceerd. Het kleine, intieme vers had president en partijleider Milovan Djilas. zijn grote liefde en in deze begrenzing „DE KABBOUW" door J. Kree- mer Uitg. W. van Hoeve, 's-Gra- venhage-Bandung. In zijn voorwoord merkt de auteur op, dat het enigszins bevreemdend fs. dat nooit een samenvattende studie is ver schenen, die recht deed wedervaren aan de velerlei aspecten, die het verschijn sel karbouw in Indonesië vertoont, ter wijl dit dier toch een zeer belangrijke rol vervult in het leven van de meeste Indonesische volken. Puttend uit een rijke eigen ervaring en een 'uitvoerige kennis van de betreffende literatuur, heeft de auteur getracht dit hiaat aan te vullen, en inderdaad moet erkend worden, dat hij erin geslaagd is een compendium te geven van de zeer talrijke mededelingen omtrent dit huisdier. Zonder twijfel zal dit boek dan ook een waardevolle bron zijn voor hen, die voor hun studie behoef te gevoelen aan dergelijke gegevens. Nauwkeurige verwijzingen, een uitvoe rige literatuurlijst én een index verhogen in dit opzicht de betekenis van deze stu die. Maar ook zij, die om andere rede nen belangstelling hebben voor de kar bouw of voor bepaalde bijzonderheden omtrent dit dier, zullen niet tevergeefs dit overzichtelijke werk ter hand nemen. Bijzondere aandacht heeft Kreemer ge wijd aan de rol, die de karbouw speelt in de religieuze en magische riten van de Indonesische volken. Hij geeft daarbij toelichtingen om de betekenis van deze riten te verduidelijken en ingevolge zijn opzet, beperkt hij zich dan meestal tot het weergeven van de meningen van an dere auteurs. Soms verwerkt hij die in eigen beschouwingen en dan kan er wel eens reden zijn een vraagteken te plaat sen, zoals op pag. 154. waar hij dynamis me en magie gelijkschakelt en aldus de dynamistische opvatting tegenover de re ligieuze plaatst. DB. J. HOEK. WILLEM DE MéRODE hartsverlies blijkt hartsgewin (Van onze Amsterdamse redactie). Zoals bekend is prof dr. K. Bachwitz, ge woon hoogleraar in de leer van de pers, propaganda en openbare mening aan de Amsterdamse universiteit, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftud eervol ontslag verleend. Binnenkort zul len B en W. van Amsterdam met een voor dracht bij de raad komen om een opvol ger te benoemen. Naar wü vernemen, zou r. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, als eerste op deze voordracht vermeld staan. Als tweede wordt genoemd dr. M. Schneider, adjunct- secretaris van het Genootschap voor Inter nationale Zaken te Den Haag. Dr. Rooy is 51 jaar oud. Hij werd ge boren in Rotterdam, studeerde rechten in Leiden en handelswetenschappen in Bot terdam. Sinds 1928 is hij aan de N.R.C. verbonden, na de bevrijding als hoofd- redacteur. Verleden jaar promoveerde "ij cum laude aan de Ned. Economische Hoge school op het proefschrift; „Het econo- misch-sociale beeld van het dagbladbe drijf in Nederland" De taal die ons hart aanspreekt Het proces tegen Djilas is, zoals gemeld, eerst gisterochtend te Sremska Mitrocica aangevangen. De zitting van gisteren duurde in totaal negen en een half uur. Toen de rechter, die zijn personalia voorlas, hem als Montene- grijn kwalificeerde, zei Djilas kortaf; „Joe- goslaviër. Ik wens dat dat wordt veran derd. Daar heb ik in al mijn processen op aangedrongen." Verslaggevers en cir ca honderd burgers waren tot de publieke tribune toegelaten. De toegangen tot het gerechtsgebouw werden streng bewaakt. Drie journalisten werden vanmorgen niet tot de rechtszaal toegelaten: een Ame rikaan, een Italiaan en een Joegoslaviër, die het Amerikaanse persbureau U.P. ver. tegenwoordigde. Na twee uur werd de openbare zitting beëindigd en werd het proces met geslo ten deuren voortgezet. De buitenlandse journalisten moesten de zaal verlaten. Dji las protesteerde heftig tegen het sluiten der deuren. „Als dit een geheim proces gaat worden", zo zei hjj, -weiger ik de vragen van de rechter en van de open bare aanklager te beantwoorden." Hij voegde hieraan toe, dat hij geen letter terug nam van zijn boek „De Nieuwe Klasse". Het sluiten der deuren geschiedde op ver zoek van de openbare aanklager, die be toogde, dat het openbaar belang hiermee gediend was, omdat het gevaar bestond, dat het proces zou worden gebruikt in een anti-Joegoslavische campagne en de bui tenlandse pers een verkeerde voorstelling van zaken zou kunnen geven. De advocaat van Djilas, Kovacevic, (dus niet de Amerikaan Rauh, Red.) protesteerde eveneens tegen het sluiten der deuren. Hij zei voorts, dat het on juist is, dat „De Nieuwe Klasse" in Joego slavië niet mag worden gepubliceerd, om. dat de arbeidende klasse daardoor niet in de gelegenheid zou zijn het boek te ver oordelen. De openbare aanklager had ge zegd, dat de arbeidende klasse het boek zou veroordelen. Djilas zei voorts nog, dat dit het derde proces tegen hem was, waarin de openbare aanklager een gehei me zitting eist, zodat hij zich niet in het openbaar kan verdedigen. De geheime zitting eindigde met een pleidooi van de verdediger, dat twee en een half uur geduurd heeft. De door de verdediger aangevoerde argumenten zijn niet bekend. Gemeld werd, dat Djilas inderdaad niet het woord had gevoerd maar alleen vra gen van technische aard had beantwoord. Maar een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken deelde later mee, dat het proces een normaal verloop had. De beklaagde had op alle vragen die hem door de rechter en openbare aankla ger werden gesteld, normaal geantwoord, aldus deze verklaring. Djilas werd na af loop van de zitting in een gesloten ge- vangendsauto naar de gevangenis terug gevoerd. Zaterdag 12 oktober zal te Naarden het standbeeld worden onthuld, dat uit Tsje- cho-Slowakije naar Nederland is overge bracht van de vermaarde Tsjechische pe dagoog Jan Amos Comenius, die na vele omzwervingen in Naarden is gestorven er begraven. De onthulling zal geschieden door de Tsjechische gezant in Nederland de heer Viktor Sandor, vermoedelijk in te genwoordigheid van de Tsjechische mi nister van onderwijs. Er worden redevoe ringen gehouden door de burgemeestei van Naarden, de heer N. J. C. Cramer er, de secretaris-generaal van O. K. en W. dr. J. H. Wesselings en door de gezant Voor deze plechtigheid komt uit Tsje- cho-Slowakije een koor over van Moravi sche leraren van de zgn. Hernhütter-ge- meente die de plechtigheid met zang za opluisteren en door een Naardens gemengt koor. In de burgerzaal van het oude raad huis te Naarden wordt een receptie ge houden en 's avonds concerteert het kooi van de Moravische leraren in de bekend Grote Kerk van Naarden. Leden van d( Hernhatters-broederschap uit Zeist zullet in de burgerzaal een opvoering geven var het historische spel Jan Amos Comenius Het standbeeld dat 2.30 meter hoog is e op een voetstuk staat van 1.30 meter hoog te is vervaardigd in Tsjecho-SlowakiR door de Tsjechische beeldhouwer V. Z Makowsky. Het beeld met het smeedijze ren hekwerk versierd met bronzen takken is naar Nederland gekomen met tie vrachtauto's die van het begin tot het ein een lengte hadden van 100 meter. He beeld in brons uitgevoerd, weegt 1600 k en de sokkel waarin het beeld met twe zware pennen in beton verankerd is, 9 a 10 ton. En dat alles werd van Tsjecho Slowakije naar Naarden overgebracht. Worden wij steeds meer massa.mens of.... worden wij ons er steeds meer bewust van, dat we maar massa-mens zijn? Men doet ons het eerste als grote kwaal van onze tijd herhaaldelijk voorkomen. Wij vragen ons eoliter wel eens af, of het tweede niet veel meer waarheid bevat. Een feit is, dat wij voor een zeer groot deel massa-mens zijn. Wij leven zelf niet, maar laten ons heel dikwijls leven. Wij hebben geen eigen oordeel, maar laten ons maar voorschotelen, wat anderen zeggen. We leven in de kudde mee en zouden ons geen raad weten, als we plotseling alleen zouden komen te staan. We vullen onze dag met te luisteren en te kijken naar wat anderen presteren, tot een eigen denken komt het bijna nooit. En tegenover deze massa-mens dragen wij als toneelspeler een grote verantwoording, omdat ons spel een taal is, die recht tot het hart van het volk spreekt. Dp vraag in hoeverre de televisie kan meehelpen om een vlotte doorstroming van het verkeer te bevorderen, zal aan de orde komen op het internationale po- litiecongres, dat volgende week in Eind- w«n zal worden gehouden, alwaar f kleine honderd politiefunctionaris- 1 „H biniën- en buitenland over belang. rijke verkëeësvraagstukken zal worden gesproken. wnien de buitenlan ders °de verkeersdrukte laten zien bij het nftejn de fabrieken en daarbij te vens de toepassingsmogelijkheden van up. verkeer demonstreren, televisie inL aren zullen dientengevol- Veie Eindhovenar,*n als teievisie- ge op 10 oktober ong spie- d' TefevWMPPara°tuur zal tijdens de spits- ven worden °PgRst® d gres een indruk te ëeTenSvëë de moeilijkheden en de dterufedieVhet met zich itraalrendér worden overgebracht naar de centrale post op de golfclub te Valkens- waard, waar de verkeersdeskundigen de situatie dan op de voet zullen kunnen vol gen De demonstratie beoogt een beeld te geven van de toepassingsmogelijkheden van televisie in het verkeer. Het is de eerste proefneming ter wereld op dit ge bied. Aan dit internationale verkecrspolitie- congres zal een honderdtal leidende ver- keerspolitie-functionarissen uit veertien landen deelnemen. Daarbij zijn de hoofd commissarissen en de chefs van de ver- keersafdelingen uit Londen, Paiijs, Brus sel, Wenen, Bonn, Berlijn, Bern, Kopen hagen, Oslo, Stockholm en Lissabon. Ook de chefs van de verkeerspolitie uit Lu xemburg en IJsland zullen acte de pré- sence geven. Na de Nederlandse politie autoriteiten uit alle grote steden alsook van de rijkspolitie zijn de Duitsers en de Zwitsers 'het sterkst vertegenwoordigd op dit congres, respectievelijk met delegaties van 14 en 12 personen. Het congres, tech nisch georganiseerd door de A.N.W B staat onder auspiciën van de Verkeerscom- missie in Nederland en de Vereniging van hogere politieambtenaren, We moeten zo voorzichtig zijn met te veralgemeniseren. Want gelukkig nee, wij zijn niet allemaal massa-mensen. En we zouden bijna durven zeggen: vooral de tegenwoordige jeugd niet. Het is juist de jeugd, die zich aan de massa-mens probeert te ontworstelen. Vandaar de vele conflicten, de excessen, het niet begrij pen van de jeugd door de ouderen, de vele onevenwichtigheden bij de jeugd. De jeugd schuwt het beeld van de massa mens. Vooral geen massa-mens, maar een eigen leven met een eigen verant woording. Veralgemeniseren wij dus vooral niet. Toch kunnen we het overige deel van de mensen o.i. met een gerust hart tot de massa-mensen rekenen. Men doet zijn werk, werk dat door ande ren uitgestippeld is, waarbij men niet hoeft na te denken en geen initiatief be hoeft te tonen. Is men met dat werk klaar, dan leest men zijn krant en ver volgens zet men de radio aan of men gaat naar een film of een toneelstuk. Een boek wordt bijna niet meer ter hand genomen, althans geen gedegen boek, dat tot nadenken noopt of studie vereist om het helemaal te kunnen verwerken. Men denkt niet eens een uurtje na, men mediteert niet, men beoefent geen kunst, men tekent niet, men schrijft niet, men muciseert niet. Alleen maar luisteren of kijken. Loop het eerste het beste huis maar binnen, tien tegen één, dat de 'hele familie naar de radio luistert of naar de televisie kijkt. Niemand die verder iets eigens doet. Men laat zich leven. En het program mag geen al te hoge eisen stellen aan de toehoorders of toeschouwers, het moet allemaal lichte kost zijn, anders draait men de knop om. En als men naar een film gaat, is het niet naar een zeer speciale uitgekozen film, neen, men loopt vaak maar een bios coop in, waarvan de plaatjes buiten wel aanlokkelijk lijken en wacht verder maar af, wat men te zien en te horen krijgt, De vraag of wij steeds meer massa mens worden of., dat wij ons steeds meer van bewust worden, dat wij eigen lijk maar een massa-mens zijn, kunnen we rustig buiten beschouwing laten. Men zegt, dat radio, televisie en film ons steeds meer tot massa-mens maken, maar het kan evengoed, dat het ontstel lende gebruik van radio, televisie en film ons plotseling heeft laten zien, hoe een erbarmelijk massa-mens wij eigen lijk toch maar zijn. Deze dingen hebben ons ervan bewust gemaakt. Het feit dat er zo'n verzet tegen gerezen is, vooral onder de jeugd, een zich proberen los te maken van deze massa-mens, zou o.i. pleiten voor de laatste veronderstel ling. Een ander geval is, dat de gevaren voor massificatie tegenwoordig veel gro ter zijn dan vroeger. Het wordt ons alle maal veel te gemakkelijk gemaakt. Wij staan voor het feit. dat het over grote deel van de mensen massa-mens is. En niemand, die gemakkelijker te beïn vloeden is dan de massa-mens. De massa mens heeft geen eigen oordeel, laat zich graag dirigeren. U begrijpt de grote verantwoordelijk heid van degenen, die macht hebben over deze massa-mens. Van hetgeen zij hun voor-schotelen, hangen voor een groot deel hun gedragingen af, hun kijk o,p de dingen van het leven. Massa-mensen lezen over het alge meen niet, denken zelf niet na, maar ko men wel graag naar onze voorstellingen. Want het toneel is voor hen een duide lijke taal. Een taal, die hen tot het hart spreekt. Zij behoeven zich niet in te spannen. Men neemt wel op. Ze zien het leven niet op een plaatje, zoals op de film, maar z(j zien 't leven veel directer. De mensen op het toneel spreken hun veel meer aan, zjjn veel echter voor hen, zij voelen zich er veel meer mee ver want. Het is een ontmoeting van mens tot mens. Zij zien en horen tegelijk. En ze zitten er midden in. Hun hele hart is erbij. Het toneel is een van de machtige mid delen om de massa-mens te bereiken. Het is 'n taal, die de massa-mens ver staat. Elk woord onderstreept met een duidelijk gebaar, dat zij ook ver staan, omdat het gebaar zo menselijk is. Zij kennen dat gebaar maar al te goed uit hun eigen omgeving, uit eigen ondervinding. Het boek is misschien een dood ding voor de massa-mens, maar het toneel niet. Dat leeft. Het is HUN taal. Volgende week krijgt U een GRATIS proefzakje van het afwaswonder PRIL in Uw brievenbus! Wat een verantwoording dan. En voor al wat een verantwoording voor ons ka tholieke verenigingen. Een preek van de preekstoel is dikwijls een woordenvloed die over hen heen gaat, maar de les, die in een toneelstuk besloten ligt, gaat niet over hen heen, maar grijpt diep in het hart. Welk een verantwoording brengt dit met zich mee bij de keuze van een stuk. En welk een plicht legt dat op ons, om behoorlijk voor de dag te komen op de avond van de eigenlijke uitvoering. De sympathieke Persil-spaaractie gaat door, ook in 1958! Op het Pril pak komen 3 spaaremmertjes voor. Knip ze uit! Uw verenigingskas l vaart er wel bij. U kunt zelfs vaker GRATIS een par kriigen. Uw winkelier heeft Proe^akJ in voorraad en deze aanbieding ge 31 december. Dus: bovenkleppen sparen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5