Staten-Generaal houden stem m kapittel Waarom Den Haag het plan- Wilsveen prefereert - Radio-actie „Bijstand" bracht ruim één miljoen gulden op DALEND RENDEMENT STIJGENDE OMZET Verlies bijna vijftig miljoen Rotterdamse Graanmarkt Onbemande straaljager ernstig beschadigd toch Het wrekende water In 1956 bij P.T.T. DAM PO Varkensvlees weer duurder? V B TWEEDE KAMER [Tegenstemmer Van Rijckevorsel (KVP): Met kunstmatige dwang geen Europese geest Onherroepelijk en onopzegbaar Uitbreiding Pijnacker kost 145 miljoen meer Bedrijf moet sluiten wegens personeels gebrek Ned. Ford overweegt produktiebeperking Drie huizcnwiimaars meldden zich H Alleen motor is nog te gebruiken ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 PAGINA 6 A mendement-Oud Gevecht om de tabak Euratom KLAVER VIER PATER JELSMA DICUSSIEERT OVER MISSIE EN ZENDING Slagera wenden sich tot ministers Overleg is nog gaande Vraag naar auto's belangrijk afgenomen GROENTENCONSERVEN GOEDKOPER IN WEST- DUITSLAND Fruitconserven vermoedelijk duurder Eén autotwee televisie toestellen Vreemde vragen Heffingen op voedergranen Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum II {298 m.) SPREKERWISSELING VOOR K.V.P.-CONGRES DEENSE LANDBOUW WENST TOETREDING TOT EUROMARKT GEEN WIJZIGING IN HEFFINGEN Tariefsverhoging Actie geslaagd SUS IV KOU, GRIEP, EERSTE SLUIS GEREED OP SCHOUWEN—DUIVELAND Minister Algera naar Brouwershaven door ARTHUR MAYSE Buizen waren lek Mr. K. VAN RIJCKEVORSEL Kunstmatige dwang (Vervolg van pagina 1) De heer Van Rijckevorsel, die tot hedenmiddag niet over dit verdrag het woord had gevoerd, kwam aan het eind van de replieken met ernstige I bezwaren. Die van financieel-economi- sche aard wogen bij hem niet zo 1 zwaar, dat hij daarom zijn goedkeu ring aan het verdrag zou willen ont- I houden, maar wel het feit, dat een I verdrag, waarvan men de complicaties en gevolgen nog niet kan overzien, on herroepelijk en onopzeg baar zou zijn. Met een kunstmatige dwang maakt men nog geen Europe se geest, zo redeneerde de heer Var Rijckevorsel en het par- ment geeft Inu bevoegdheden prijs zonder dat deze |terugkomen in het Europese vlak. Hiertegen voerde minister Luns aan, Idat men met een verdrag van een der- Igelijke omvang niet kan uitgaan van het Istandpunt, dat men de hele zaak over een lpaar jaar wel weer eens verder zal be- Izien, juist dan zou men komen tot de al- llergrootste onzekerheid. In de kwest:e Ivan de vrijhandelszone wees hij nog eens lop het belang voor Engeland zich nauw Europa te betrekken. Tegen prof. iGerbrandy had hij het argument, dat nen na K.S.G. en andere Europese ver- Iragen hier moeilijk van een nieuwe weg kon spreken. Het amendement-Oud (VVD) om in de akte van ratificatie op te nemen, dat het parlement er bij deze bekrachtiging var, uitgaat, dat bij de werking en toepassing van het verdrag rekening zal worden ge- aouden met Nederlands bijzondere demo grafische gesteldheid, welke noodzaakt een voortgaande expansie van de .verkgelegenheid werd door de ministers juns Mansholt en Drees sterk ontraden. de Kamer had dit amendement wel veerklank gevonden, maar het leek er op, dat de regering na het verdrag te rebben aanvaard nu niet wenste terug le krabbelen immers zo zou deze re strictie kunnen worden uitgelegd. Prof. d had er echter reeds op gewezen, dat r_neming hiervan in de akte van ratifi catie geen juridische gevolgen zou kun nen hebben. Toch zou dit o.i. op het ter van internationaal recht nog moeten vorden uitgemaakt. In ieder ge val minister Luns ontraad de dit aan vaardbaar lij kende amen dement uit 't oogpunt van buitenlandse politiek. In dien een an der land zo iets zou wen sen in te voe gen, zo zeide hij, dan zou ik eerst eens vragen wat dit te beteke- had en indien men dan zou antwoor- dat het geen enkele juridische con- equentle had, dan zou ik de thesis van land bepaald verzwakt achten. Ik zou, was de mening van minister Luns, |rezen. dat dit als een boomerang zou verken en bovendien zou ik huiverig zijn or de consequenties. Minister Mansholt voegde hier later lan toe, dat hij in de overgangsperiode I grootste moeilijkheden verwachtte, idien dit amendement zou worden aan- ïomen. Ook dr. Drees ontraadde het ernstig, liet werd tenslotte verworpen met 77 te len 48 stemmen. I Vooraf had prof. Romme nog een ver- llaring afgelegd, waarin hij als zijn me ling te kennen gaf, dat dit amendement verbodig en schadelijk was, omdat het stern en intern verwarrend zou werken de eenheid van het oordeel van het arlement over dit verdrag zou schaden. Toch stemden 11 leden van de KVP er oor en wel de heren Lucas, Janssen, broen, Duynstee, Fens, Van Th iel, Visch, Ileisterlee, Van Doorn, Blaisse en Van lijckevorsel Verder stemden voor de AR Jitgezonderd de heer Gerbrandy) CHU, IPN, VVD en SGP. I Bij de replieken had de heer Oud reeds ezegd, dat ook als zijn amendement niet pu worden aangenomen, de meeste leden Jan zijn fraotie toeh vóór deze goedkeu- fngswet zouden stemmen. Minister Zyistra ging in zijn antwoord de replieken nog in op de kwestie van invoerrechten op tabak, die 30 pet. |>uden gaan bedragen. In eerste instan- had hij gezegd, dat dit zou kunnen lorden ondervangen door een compen- Itie in de accijnzen, maar nu verklaar- p hy, dat dit niet mocht worden opge- |it als een toezegging van de regering, regering denkt op dit ogenblik aan compensatie in de accijnzen, maar Igering en bedrijfsleven zullen In de Vergangsperiode samen het gevecht loeten gaan voeren. I Misschien ook daarom had de heer llaisse een amendement ingediend, Lt bedoelde nadere overeenkomsten In de goedkeuring van de Staten-Ge- feraal te onderwerpen. (Minister Mansholt vond echter, dat |t amendement in deze vorm niet te idhaven was, terwijl minister-pre- Drees meende, dat het in deze Ebegrensde vorm geen dienst bewees |m de rechtszekerheid. Dr. Drees deed de suggestie deze goedkeuring al en te richten op die overeenkomsten. de wetgeving raken. I Desondanks werd het amendement let een grote meerderheid aangeno- len namelijk met 82 tegen 45 stem- len. Tegen stemde alleen de P.v.d.A. lEen amendement van de commissie van porbereiding om het aantal afgevaardig in de Assemblée uit te breiden werd z.h.st. aangenomen, nadat de regering zich hier niet tegen had verklaard. Even eens een ander amendement van deze oommissie om jaarlijks een verslag uit te brengen aan de Staten-Generaal om trent de uitwerking en de toepassing van het verdrag. Het ontwerp tot goedkeuring van het Verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie ont moette niet zoveel bezwaren. Alleen was er een motie van de heer Lamberts (PvdA) over de opleiding van deskundi gen ter bescherming van de bevolking tegen radio-actieve besmetting. Daarover kwam minister Cals aan bod. Hij erkende, dat er in ons land nog geen volledige opleidingsmogelijkheid bestaat, maar dat wilde niet zeggen, dat er niets is gebeurd. De regering heeft reeds lang geleden over deze zaak een. rapport ge vraagd aan de Koninklijke Academie van Wetenschappen en dat ook gekregen. Overigens dienen er allerlei voorwaarden te worden vervuld, voordat men tot d:e opleiding kan overgaan en ook daarmede is de regering reeds lang bezig: in me) 1956 heeft zij reeds het radio-biologisch instituut opgericht en voor de vorming van deskundige medici is samenwerking nodig tussen de technici en de weten schap. Deze samenwerking is er reeds tussen de T.N.O. In Rijswijk en de Leidse universiteit. Internationale samenwerking zal echter, aldus minister Cals. van het grootste ge wicht zijn. De motie van de heer Lam berts is dus van belang om dit alles te bevorderen, maar aanvaarding ervan zou deindruk kunnen wekken, dat hiermee nu pas een aanvang wordt gemaakt. Mi nister Cals vond de motie dus niet zo erg leuk. Niettemin werd zij toch z. h. st. aangenomen. Ook bij dit verdrag werden z. h. st. amendementen aangenomen, die hetzelf de beoogden als bij het verdrag van de E.E.G. namelijk een jaarlijks verslag aan de Staten-Generaal en de goedkeuring van nadere overeenkomsten door de Sta ten-Generaal. Het wetsontwerp zelf werd z. h. st. aan vaard met aantekening van de commu nisten. F. S. (Van onze Haagse redactie) In aansluiting op het reeds gepubliceer de plan van de burgemeester van Den Haag, Rijswijk, Leidschendam en Noot dorp betreffende de stichting van een nieuwe stad Wilsveen, gelegen ip grond van Zoetermeer en Leidschendam, hebben B. en W. van Den Haag thans een nota aan de gemeenteraad het licht doen zien, waarin speciaal wordt aangegeven, waar om zij aan het plan Wilsveen de voorkeur geven boven dat tot uitbreiding van Pijn acker. In deze nota wordt tevens duide lijk, dat zij hiermee ingaan tegen de op lossing, die de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland voorstaat, n.l. uitbreiding van Pijnacker, welk plan ook door Delft wordt gesteund. In een negental punten vatten B. en W de gronden samen, waarop zij hun voor keur baseren. In de eerste plaats achten zij ligging van „Wilsveen" uit algemeen planologisch oogpunt juister. Het plan biedt een veel grotere vrijheid van han delen en waarborgt daardoor een grotere kans op de totstandkoming van een goede stad. Voorts zal het plan-Wilsveen bin nen veel kortere tijd kunnen worden ver wezenlijkt dan het plan Pijnacker, het geen in verband met tijdnood van groot' belang is. Ook uit agrarischo ogpunt en voor wat betreft de verkeersverbindingen, de voorziening van recreatiegelegenheid, de bodems-gesteldheid en de waterstaatkun dige toestand achten B. en W. de stich ting van Wilsveen verre te verkiezen bo ven uitbreiding van Pijnacker. Tenslotte biedt Wilsveen uit bestuurlijk oogpunt en ten aanzien van de reeds ge vestigde bevolking aanzienlijk minder moeilijkheden dan bij het plan-Pijnacker dat bovendien belangrijk kostbaarder is omlegging Hofpleinspoorweg in Pynacker (22 miljoen). Het laatste bedrag blijkt gelijk te zijn aan de kosten van een nieuwe spoorweg ten dienste van Wilsveen. Indien men tot de aanleg van een dergelijke spoorweg zou overgaan, zou men de 145 miljoen aan meerkosten kunnen verlagen met 22 miljoen gulden. Al-s men voor Pijnacker genoegen zou willen nemen met minder goede verkeersverbindingen dan voor Wilsveen en de ondertunneling van Ypen- burg weglaten, dan blijft het plan- Pijnacker toch nog 90 miljoen gulden duurder. Mr. P. J. OUD, een boemerang? Naar ruwe schatting zal Wilsveen, dat 130.000 inwoners zal moeten krijgen, 145 miljoen goedkoper zijn dan de uitbreiding van PÜnacker. Dit bedrag is samenge steld uit de onkosten die in het plan Pjjnacker gemaakf moeten worden in verband met de verwijdering van 210 ha tuinbouwgrond (21 miljoen), afbraak van bebouwd gebied (25 miljoen), verbeterin gen In de waterstaatkundige toestand in Pynacker (10 miljoen), grotere funderings- moeilykheden (6 miljoen) ondertunneling Ypenburg (55 miljoen) en ophoging c.q (Van onze correspondent). Het ziet er naar uit, dat het tricotbe- drijf van de firma Diepeveen op het industrieterrein te Lunteren zijn deuren zal moeten sluiten. Dit ondanks 't feit, dat het bedrijf ruim voorzien is van or ders en het beschikt over een moderne technische apparatuur. De oorzaak van deze voorgenomen sluiting is, dat er in Lunteren en omgeving niet voldoende vrouwelijk personeel is te vinden om een economisch verantwoorde exploita tie mogelijk te maken. Het bedrijf werd twee en een half jaar geleden in Lunteren gevestigd, maar on danks alle pogingen bleek het niet mo gelijk voldoende personeel aan te trek ken. De personeelsbezetting liep zelfs steeds verder terug en bestaat thans nog slechts uit drie vrouwelijke en twee mannelijke werkkrachten. Het is de bedoeling, dat bet Lunterse bedrijf naar Veenendaal-de Klomp wordt overgebracht, waar de firma Diepeveen een dergelijk atelier heeft en waar het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten de vraag overtreft. De dispuutavond, door „Plein 1957" ge organiseerd op maandagavond 7 oktober a.s. waarby dr. G. Locher van het Zen dingshuis te Oegstgeest. mr. K. van Rijc kevorsel en pater S. Jelsma MSC een ge sprek zullen inleiden Over Internationale bijstand, missie en zending, wordt niet gehouden in de Continental Bodega, maar in de hal van het voormalige Paleis Noordeinde. (Van onze Amsterdamse redactie) Uit een artikel in „Boer en Tuinder", het weekblad de Katholieke Neder landse Boeren- ■iff Tuinders^ond, van 27 september jl. co( riudeert het dagelijkse bestuur van het Bedryfsehap voor het Slagersbedrijf, dat door de regering wordt overwogen, ter financiering van de varkenspolitiek, een heffing te leggen op de slachtvarkens. Aangezien een dergelijf j heffing gevol gen zal hebben voor het binnenlandse, prysniveau, heeft genoemd bestuur zich telegrafisch gewend tot de ministers van Landbouw en van Economische Zaken, met het verzoek te worden ingelicht en in de gelegenheid te worden gesteld, zyn bezwaren kenbaar te maken. Nader vernemen wij, dat het Bedrijf schap zich ernstig ongerust maakt over deze voorgenomen maatregel, daar een eventuele heffing zou neerkomen op een prijsverhoging van het varkensvlees ract ongeveer 25 tot 35 cent per kilo. Tot nu toe werd de financiering van de varkens- politiek bekostigd uit het landbouwegali- satiefonds, tot een bedrag van ongeveer dertig miljoen gulden per jaar. Intussen heeft juist gisteren minister Mansholt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Vonde ling iets over deze kwestie medegedeeld. Hij zegt o.m„ dat de ontwikkeling van de varkensstapel in ons land van die aard is, dat rekening moet worden gehouden met grotere aanvoeren van slachtvarkens in het komende half jaar. Met de groei van de varkensstapel en de wijzigingen, die sedert 1 oktober 1956 hebben plaatsgehad in de wijze van af zet van de baconvarkens, is de betekenis van de prijsgarantie voor de baconvar kens van de gehele varkensstapel afgeno men. Dit is voor de minister en het I.a»d bouwschap aanleiding geweest te zoeken naar een andere vorm van ondersteuning van de prijsvorming van varkensvlees in Nederland. Reeds geruime tijd vindt overleg plaats met de landbouworganisaties over het in de toekomst te volgen systeem voor prijsgarantie. Daarbij wordt vooropgesteld de noodzaak de ontwikkeling van de var kensstapel zoveel mogelijk te doen aan sluiten bij de vraag naar varkensvlees voor redelijke prijzen. Het vinden van een oplossing daarvoor is niet eenvoudig, te meer daar in die vele gevallen zou kunnen leiden tot de noodzaak van een numerieke beperking van de varkens stapel op de bedrijven, waartoe de minis ter slechts in het uiterste geval zou wil len overgaan. In het overleg met het Landbouwschap, dat in de laatste jaren heeft plaatsgehad, zijn verschillende voorstellen van die zijde aan de orde geweest. Het Land bouwschap heeft zich opnieuw beraden en gevraagd het overleg voort te zetten. Dit zal zeer spoedig plaatsvinden. Met het oog hierop lijkt het de mi nister thans niet opportuun mededeling te doen van de inhoud van vroegere voorstellen, die hem van de zijde van deze organisatie hebben bereikt. Ter voorkoming van onjuiste berichten deelt de directie der N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam mede, dat in ernstige overweging geno men wordt de produktie van automobielen in de naaste toekomst te verminderen. Deze maatregel zal moeten worden ge nomen als gevolg van het feit, dat de vraag naar automobielen in het algemeen in belangrijke mate is afgenomen. Echter wordt verwacht, dat deze om standigheid slechts van tijdelijke aard zal zijn. Het West-duitise ministerie voor de voedselvoorziening verwacht dalende Prijzen voor de groentenconserven. In de kleinhandel kan ten dele reeds een prijs daling worden waargenomen, zo werd dinsdag door het ministerie medegedeeld. De prijsdaling zal zich echter waarschijn lijk pas in de loop van de winter sterker doen bemerken, daar de kleinhandel nog duurder ingekochte conserven in voor raad heeft. Als verklaring van de prijsdaling kan dienen, dat er dit jaar in West-D.uitsland meer groentenco-ntserven zijn geprodu ceerd dan in enig jaar na de munther- zïening. Voor fruitconserven is, de voorzienings positie naar de mening van het ministerie aanzienlijk ongunstiger. Voor de prijs vorming van de fruitconserven zal mo gelijk de omvang van de invoer, die in de komende weken uit de gehele wereld te verwachten is, bepalend zijn Toch moet een zekere prijsstijging voor fruitcon serven in West-Duitsland verwacht wor den. moede het hoofdkwartier te Rotterdam belde, hetgeen niet wegnam, dat ook hij van puur geluk de sterren wel uit hemel plukken kon. Twee huizenwinnaars zijn dus nog in de nevelen gebleven evenals de meeste televisietoestelwinnaars. Toen om middernacht de balans werd Het was rustig gisteravond ten kan tore van de A. M. Bergers, de loterij - miljonair van Nederland. De uitslag van de radioactie „Bij stand" voor het Koningin Julianafonds liep voornamelijk over de K.R.O.- studio in Hilversum, waar dan ook twee medewerkers van de heer Ber gers hadden postgevat om de huizen-, auto's- en televisietoestelwinnaars, zo-1 opgemaakt, waren slechts één autowin- als dat in vaktermen heet, te checken. Er werden, jammer genoeg, slechts drie huizenwinnaars bekend. Mej. Beelen uit Cuyk aan de Maas, die als dienstbode werkzaam is in de Sint Maartenskliniek te Nijmegen, had haar broer als zaakwanemer aangesteld en deze kwam telefonisch het eerst voor de microfoon. Ietwat anders lagen de .zaken bij de fa milie Muytstege te Goor. Vader, die sinds enige dagen de zorg voor zijn pasgeboren tweeling op zich had genomen, omdat moeder tot de slachtoffers van de A- griep behoorde, had onmiddellijk beslag gelegd op de telefoon van een welwil lende buurman en wat een huis van twintigduizend gulden al niet kan doen moeder Muytstege kwam in pyama, win terjas en pantoffels recht uit het ziekbed naar buurman gehold om via de telefoon tegenover Fons Dis uiting te geven aan haar opgewonden vreugde. De griep was op dat ogenblik kennelijk heel ver uit haar gedachten weg. Niet zo eenvoudig was het voor de heer Feeleus uit Haarlem, die ondanks ver woede pogingen in Hilversum geen ge hoor kon krijgen en toen maar in arre- naar, de heer De Boer uit Appingedam en twee televisietoestelwinnaars, de heren Terpstra uit Amsterdam en Van den Broek uit Spekholzerheide bekend. Het was dus, zoals gezegd, vry rustig op het hoofdkwartier. Men hield zich alleen bezig met de prüzen van de we derverkopers: twaalf in totaal. De win naar van de hoofdprys, tienduizend gul den in baar geld, „e heer J. Odyk uit Vlaardingen, meldde zich al gauw op het geheim,, telefoonnummer en kwam tele fonisch ook nog even op bezoek in Hil versum. De heer Odyk had overigens zyn best gedaan- want hij had vijfhonderd loten aan de man gebracht, tienmaal het verplichte aantal. En toch kan het gek lopen met derge lijke prijzen. Een van de beste verkopers van de heer Bergers, de twintigjarige Wim van Klaveren, die tijdens de actie Appèl 6500 loten bij het publiek onder bracht en nu tijdens de actie Bijstand er vijfduizend plaatste, zag een prijs van duizend gulden rakelings langs zijn neus voorbij gaan, terwijl de heer Jongsma uit de Lisbloemstraat te Rotterdam precies vijftig loten verkocht had en op zijn we derverkoperscoupon duizend gulden ver diende. Overigens worden aan de organisato ren vele vreemde vragen gesteld op zo'n avond. Er zijn altijd mensen, die menen, dat men nog aan de vorige actie bezig is. Er zijn er ook, die, terwijl de radio de nummers van de huizenwinnende loten uitgalmt, niet willen geloven dat er hui zen verloot worden en er was er ook een, die wilde weten of de gelukkige meneer Odijk voor de oorlog keeper in het Nederlands elftal was geweest, een vraag, waar het verzamelde personeel van de heer Bergers toch echt geen ant woord op kon geven. De omstandigheden, die indertijd heb ben geleid tot het besluit omtrent de hoogte van de zogenaamde monop.olie- heffingen op voedergranen, zyn geenszins zodanig gewyzigd, dat de regering haar besluit zal kunnen herzien, aldus de mi nister. Evenals in vele particuliere bedrijven kenmerkte de gang van zaken bij PTT zich in 1956 door een dalend rendement bij stijgende omzetten, zo wordt in het jaarverslag der PTT over 1956 medege deeld. De loon- en prijsstijgingen ver hoogden de lasten in niet onbelangrijke mate. Bij de opstelling van de begroting voor het dienstjaar 1957 kwam vast te staan, dat met een aanzienlijk verlies voor dat jaar en volgende jaren moest worden ge rekend indien de bestaande tarieven zou den worden gehandhaafd. Een verhoging van de meeste tarieven voor de diensten van PTT was dan ook onvermijdelijk. Het voortdurende slechter worden van het exploitatiesaldo gedurende de laatste jaren zal, vermoedelijk zelfs in versneld tempo, in 1957 voortgaan. Rekening hou dende met de doorwerking van de op 1 september 1956 ingevoerde loonsverho- Radio-actie in samenwerking met en ten bate van: Stichting Prins Bernhardfonds, Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne der!. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor Intern. Bijstand Goedkeuring is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. Alle cijfers opgeteld In plaats van drs. P. Bogaers, die wegens drukke werkzaamheden verhinderd is op het komende congres van de Katholieke Volkspartij te spreken over het onder werp: „Toekomstige welvaart in Neder land". heeft het partijbestuur drs. H. W J. Bosman, lector aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, be reid gevonden het onderwerp van de heer Bogaers over te nemen. Het KV.P.- oongres wordt, zoals men weet, 9 en 10 november te Utrecht gehouden. De directeur van het centrale orgaan der Deense landbouworganisaties, Niels Kjaergaard, heeft verklaard, dat de Deense landbouw wenst, dat Denemarken zal toetreden tot de gemeenschappelijke markt van zes landen. Daarmee wil de landbouw wijzen op. het feit, dat uit de ontwikkeling op de markten de toenemen de belangrijkheid voor Denemarken blijk' van de markt der zes landen en dat de belangrijkheid van de Engelse markt af neemt (Bericht van A. Bosman N. V. Graan- makelaars) De omzetten in spoedig goed bleven deze week matig, terwijl op aflading al leen in 3 barley vrij veel omging. Iu .de heffingen kwam dezP week geen wijzi ging. De CCC verkocht in Amerika dage lijks vrij belangrijke posten maalmais aan de exporteurs, waardoor de termijnmarkt in Chicago werd beïnvloed. De laatste dagen toonde dez^ markt echter een meer prijshoudender tendens, hetgeen hier, om dat er veel eerder ingeklaarde mals aan de markt is, slechts zeer matig tot uit drukking kwam. Mais. De vraag naar spoedige mals viel tegen> zodat men loco en stomende par tijen goedkoper kon kopen. Op aflading biijft voor Platamais en voor maalmais uit de tweede hand de toon aangeven en was de activiteit niet groot. Zuidafrikaan- se mais disponibel werd voor geschikte prüzen afgedaan. Gerst. Ofschoon er praktisch geen goede maalgerst in spoedige positie aanwezig is, bleef de vraag beperkt. Slechts een enkele poet Syrische gerst loco kon iets betere prijzen maken. Op aflading bleef vooral 3 barley in trek en zowel op november als op december aflading weTd er veel gekocht. Franse gerst oktober en novem ber aflading kon iets in prijs_ verbeteren door het ontbreken van materiaal in goe de inlandse kippepgerst. Een enkel contract september aflading Russische gerst werd nu aangediend en zal zijn weg naar de consumptie wel vin den. Verder aanbod van deze soort ont breekt, terwijl Platagerst voor ons land te duur blijft en naar Duitsland werd ver kocht. Haver weinig veranderd wat betreft Noord-Amerika en spoedige partijen n:et drukkend, zodat een kleine premie tegen_ over aflading kon worden bedongen. Plata-haver op aflading hoger genoteerd bii kleine omzetten. Rogge. Zaken in stomende Plataro-gge tegen iets afzakkende prijzen. Voor een enkele post Nqordamerikaanse rogge op aflading moest de volle prijs worden be taald, daar dit goed niet In de tweedehand te koop was. Milo stijver, hetgeen vooral in de af ladingen tot uitdrukking kwam en het geen vooral voor het dekken van vroe ger,, contracten van belang was. Inge klaard goed kon men vrijwel tot de prij zen van de vorige week kopen, daar er nog vele contracten ingeklaard aan de markt zijn. Van Plata millet kan hetzelf de worden gezegd. Inlandse granen. Voor inlandse zomer- gerst moesten de volle prijzen wo-rden be taald, waarbij goede partijen mooie pre mies opbrengen. Inlandse haver zeer schommelend en al naar gelang er vraag uit Duitsland/België was flauw en vast te noemen. De koekenmarkt heeft in de afgelopen week weinig bemoedigends te zien gege ven. Lijnschilfers bleven op hun prijs, doch vrijwel alle andere artikelen bleven flauw. Vandaag evenwel kwam er een rigoreuze verandering in de markt. Alle artikelen van Zuid-Amerika trokken ca. vijftig cent per kos aan en er ontplooide zich een levendige handel. Offerte-mate riaal was moeilijk te vinden. Deze situatie duidt o-p nog steeds grote baisse-posities bij diverse shippers en het is slechts een enkele die nog aan de markt is. Al met al vormt de koeken-markt een vrij on overzichtelijk beeld, waar in korte tijd nog veel veranderingen in kunnen plaats vinden. Het aanbod van molenafvallen droogt wat op en de betere -temming voor koeken doet de latente vraag, welke be stond, enigszins tot actie komen. gin-g van 6 procent, de met ingang van 1 januari 1957 verleende compensatie van de premie voor de algemene ouderdoms wet, de aangekondigde verhoging van de bijdrage van het bedrijf aan het alge meen burgerlijk pensioenfonds, alsmede met de compensatie voor de huurverho ging. zou men indien geen bijzondere maatregelen worden genomen in 1957 een verlies van bijna 50 miljoen gulden kunnen verwachten. Een blijvend verlies tot een dergelijke omvang is moeilijk te aanvaaarden. al dus nog steeds het jaarverslag. Bij het uitwerken van de voorstellen tot tariefsverhoging werd zoveel mogelijk ernaar gestreefd, althans voor elk der belangrijkste dienstonderdelen een slui tende exploitatierekening te verkrijgen en voorts met Inachtneming van de daarmede gemoeide sociale en culturele belangen de tarieven voor die diensten het sterkst te verhogen, waarbij een meer dan evenredige afwijking van tarief en kosten moest worden vastgesteld. Me-t betrekking tot de afzonderlijke dienstonderdelen wordt in het verslèg o.a. medegedeeld: dat ondanks het per soneelsgebrek bij de posterijen, dat vooral in de grote steden in het westen des lands nijpend was, het met veel moeite gelukt is de toenemende verkeers stroom de baas te blijven. Ernstige ver tragingen in de afwikkeling van het ver keer al-s gevolg van het tekort aan per soneel deden zich niet voor. De'proefneming welke verleden jaar in Delft en Tilburg werd gedaan om de eerste bestelling te bespoedigen, werd nog niét tot andere plaatsen uitgebreid in verband met enkele bezwaren waar voor nog een oplossing moet worden ge vonden. De speciale avondposttreinen naar het zuiden van het land werden ondanks de hieraan verbonden vrij hoge kosten ge handhaafd. omdat de proefneming ver- voerstechnisch bezien bevredigende re sultaten heeft opgeleverd. De omvang van het binnenlandse pak- k'etpostvervoer is in vergelijking met vo rige jaren afgenomen als gevolg van de op 15 november 1955 Ingevoerde tariefs verhogingen. Toch was, zo luidde het commentaar van laatstgenoemde, de actie bijzonder geslaagd. Ruim een week geleden al is een miljoen gulden overgemaakt op de girorekening van het Koningin Juliana fonds en op twee stuks na waren alle loten verkocht. Overigens zal het zwaar ste werk nog moeten komen, want de ge hele prijsuitreiking loopt over het kan toor aan de Heemraadssing'el en leder lot geeft, zoals men weet, recht op een prijsje al is het slechts een zakdoek. Ten gerieve van uw verslaggever is de heer Bergers gisteravond aan het rekenen geslagen. Hij kwam tot een merkwaardige uitkomst. In negen maanden tijds had hij vijf miljoen twee honderdduizend gulden ..verdiend" met vijf acties, dus ruii-m een miljoen per keer. En vóór het jaar om is, zal er weer een monsterloterij georganiseerd zijn, name. lijk de SUS IV, waarvan de trekking in december in het Concertgebouw tp Am sterdam zal plaats vinden Er zijn weer huizen bij, maar nu telkens twee onder één kap, tien stuks in totaal. Er is nóg een nieuwigheid: de hoofdprijzen zul len door mensen uit de zaal worden ge trokken, en dit alles zal door radio en televisie worden uitgezonden. zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend sltjm.snuift en wrijft U weg met De minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, Zal woensdag a.s. de keer sluis te Brouwershaven op Schouwen- Duiveland in gebruik stellen. De sluis is de eerste, die na de ramp op het eiland is gereed gekomen. In de benedenzaal van het stadhuis van Brouwershaven zal tegelijkertijd een ten toonstelling van tekeningen van Pieter Kooistra uit Amsterdam worden geopend door de commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De expositie omvat nog niet eerder ten toongestelde werken over het rampgebied van 1953. De „Thunderflash"-straaljagcr, die don derdagmiddag by Venray een buiklanding maakte, na anderhalf uur onbemand te hebben rondgevlogen, is toch niet zo on beschadigd van zjjn eenzaam avontuur afgekomen, als aanvankelijk scheen. Des kundigen van de Luchtmachtstaf zijn bij een nader onderzoek, tot de conclusie ge komen, dat inwendig ernstige beschadi- 32). Hij was een zware drinker. Dergelijke mensen zijn een gevaar voor zichzelf en voor hun omgeving, vooral als ze varen en zaken doen. Ik heb die arme Johann- sen herhaalde malen gewaarschuwd. Gelooft u, dat hij overboord gevallen kan zijn, of zoiets? Ja. Of laten we zeggen, dat hij je in dronkemanswoede te lijf is gegaan en je zodoende dwong je te verdedigen. Zelfs nu was het moeilijk te geloven, dat deze dominee huichelde. Dus, kerel, werkelijk, en je moet er niet vandoor gaan. Zodra je geheugen te rugkomt, kunnen we naar de autoriteiten gaan. Ga je dus straks weer terug? Vooruit dan maar. —Mooi zo! En probeer nu de hele zaak uit je hoofd te zetten. Je kunt een wond niet genezen door er voortdurend aan te komen. De „Helene" had nu de Martinez- Baai bereikt en Joe Peddar liet het jacht langzaam naar de wal drijven. Zelfs hier voelde Clint de zuiging van de Boss-Fore man; het water was troebel en groen en bruin zeewier werd door de stroming meegevoerd. Hij onderdrukte een huivering. Hij had zichzelf als lokaas aangeboden en hij leef de nog en aanschouwde het zonlicht. Mis schien waren ze niet van plan geweest met hem te handelen zoals met Callahan en Aleko en de Chinees, maar erg gerust was hij niet. Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en wiste zijn voorhoofd af. Warm voor juni, zei hij Inderdaad, zei Dr. Morse minzaam. Er zit onweer in de lucht, meneer Farrell. Clint maakte de jol los en sprong erin. Hij roeide het bootje de kade langs en meerde het tussen een paar motorboten van een der fabrieken. Daarna slenterde hij fluitend naar de trap. die van de vlon der steil omhoog voerde. Er waren daarboven veel mensen op de been. Indiaanse vrouwen met sjaals en lange rokken, met om hun hoofden fel gekleurde doeken. Arbeiders op zware spijkerlaarzen, die onder de hete zon langs 't water slenterden of tegen kisten leunden. Een kleine, bedrijvige man, met een gestreept overhemd en een groene zonneklep op het voorhoofd, draafde rond met 'n stapel papieren in een map. Zeker een klerk van een fabriek of van een bevrachtingskantoor. Mensen, wat een genot mensen te zie% Hij keek naar de „Helene" die zachtjes lag te deinen. Zoals Dr. Morse daar wijd beens en met zijn handen op zijn rug stond, leek hij volkomen ongevaarlijk. Joe Peddar zat op 't luik op 't voordek gehurkt. Hij zat weer aan zijn scheepsmo del te snijden; blijkbaar had hij zich van een ander mes meester gemaakt. Clint had lust met iemand te praten, het deed er weinig toe met wie. Hij slenterde op het bedrijvige mannetje met het gestreep te overhemd toe. Komt de boot haast? vroeg hij. Nog een uur. jongeman, zei het kereltje gewichtig. Hij komt al zeven jaar lang iedere keer-te laat aan. dus ik zie niet in waarom het vandaag anders zou zijn. Welbedankt, zei Clint, zo hartelijk dat de ander hem verbaasd aanstaarde Vriendelijk bedankt. Hij von het zelfs niet erg. dat de klerk hem „jongeman" noemde. Hoe het verder zou [open kon hij zelfs niet raden. Hij had getracht zich niet bloot te geven, maar hij wist niet zeker of hij daarin geslaagd was. Doch als hij zich verraden had. leek het hem niet waarschijnlijk, dat ze hem ongemoeid van de „Helène" zouden hebben laten gaan. In elk geval behoefde hij zich voor Paddy niet te schamen en voor het ogenblik voel de hij zich zo veilig als in Abrahams schoot. Hij stak een sigaret aan en leunde tegen de vrachtloods Er kwam een jongen voor bij. die twee grote vissen bij zich had. Clint grinnikte tegen hem en de jongen grinnikte terug. Mensen., wat 'n genot! Hij had het gevoel of bij eindelijk van een langdurige ziekte hersteld was. Hij dacht aan Devvy en hij besefte nu, dat hij haar niet zonder strijd zou laten gaan. Nu zou zijn geheugen tot leven komen, dacht hij. Het zou alles uitbraken wat het gezwolgen had en dan zou alles voor bij zijn. Hij wilde nu niet denken aan dat vreselijke, dat in de mist had plaats ge vonden, aan die slachting aan boord. Hij had het nu veilig in zijn hoofd en het was nu alleen zaak het rrtee naar huls te nemen. Het verbijsterende was, dat hij het al door had geweten. Zijn gedachten waren aldoor de angst voor het besef terugge deinsd. Te zijner tijd zou hij zich door een dokter laten vertellen hoe zoiets mo gelijk was. Maar die dokter zou niet de kleine man met de domineesboord zijn, die een moordenaar was. Een rookpluim in het zuiden. De stoom boot was in aantocht. Hij wandelde naar de allerhandewinkel. Hij had sigaretten nodig en een handdoek en scheerzeep. Hij had zoveel dingen nodig, waaraan hij nu pas weer kon denken Toen slenterde hij met een pak onder zijn arm en een volle bus brandstof in zijn hand naar de dichterbij komende stoomboot. Hij ging op de benzinebus zit ten en sloeg de boot gade, waarop men aanstalten maakte aan te leggen. Ze maak ten niet veel omslag in deze eilandha ventjes. waarvan de boot er wel een stuk of twaalf tijdens één tocht aandeed. De loopplank werd uitgelegd. Een lier begon te knarsen en een laadboom met een vracht kisten en zakken draaide naar de wal. Het eerst kwam een arbeider over de loopplank. Hij had een plunjezak op zijn ene schouder en een paar met de veters bij elkaar gebonden laarzen over de an dere. Daarna volgde een Indiaanse fami lie, uitgedost in bonte kleren. Clint wachtte, gezeten op zijn benzine- blik, terwijl de zon zijn nek koesterde. De volgende passagier was van een ander slag. Zijn kleren verrieden de stads mens. Een goed zittend pak en gele schoenen. Een magere kerel met een dun snorretje, die zwaar fronsend om zich heen keek, alsof hij verwachtte iemand aan te treffen. De man die achter hem aan kwam. was even breed in de schou ders als Paddy Burke, maar minstens een halve voet langer. Hij droeg geen hoed en zijn zwarte haren waren plat over zijn schedel geplakt. Een donker gezicht, dun ne lippen en een neus die blijkbaar al eens een flinke opstopper had gehad. Clint verstijfde. De magere man met het snorretje was een onbekende voor hem, maar dat andere gezicht wekte her inneringen in hem. Dat was de zwaar gebouwde kerel, die bijna voortdurend gesnauwd had. Hij had de Chinees voor zijn rekening genomen on hij had Aleko een tweede kogel gegeven, toen de oude man al wankelde en neerviel, terwijl er een golf donker bloed uit zijn mond brak. (Wordt vervolgd) gingen zyn aangericht. Het zal waar schijnlijk de moeite niet meer lonen, het toestel te herstellen. Wel is komen vast te staan, dat de motor onbeschadigd is en opnieuw kan worden gebruikt. Men heeft gisteren gepoogd het toestel weg te slepen van het stuk bouwland, waar het op Is geland, maar de wegen in de omtrek waren te drassig voor het zware bergingsmateriaal. De Thunder- flash" zal nu ter plaatse worden gede monteerd en in onderdelen naar de basis Lahrbruch worden teruggebracht. Ook de voorgeschiedenis van de lan ding blijkt enigszins anders te zijn ge weest, dan wij gisteren aan de hand van gegevens van de Luchtmachtvoorllchtings- dienst meldden. Sergeant-vlieger Evers vloog niet in formatie met andere straal jagers. Hij was alleen ln de lucht, toen zijn toestel een storing kreeg. Zijn com mandant, majoor-vlieger Eikerbout, die hem zijn verdere handelswijze voor schreef, zat op dat moment niet ln een andere straaljager, doch op de verkeers toren van Lahrbruch. De oorzaak van de storing ln het me chanisme van de straaljager ls, volgens de Luchtmachtvoorlichtingsdienst, een lek in de buizen van het hydraulische sy steem geweest, waardoor de druk weg viel en het toestel onbestuurbaar werd. Het hydraulische systeem van de „Thun- derflash" is zeer gevoelig voor lekkages, daarom heeft de fabriek reeds een nieuw systeem ontworpen, dat in de .Thunder- flashes" maar ook in de „Thunderstreaks" wordt ingebouwd. Dit vergt echter enorm veel werkuren en daarom zal het nog wel enige tijd duren, voor deze toestel len van dit nieuw systeem zijn voorzien. Desondanks acht men het niet nodig deze toestellen aan de grond te houden, omdat het risico van het optreden van een storing, zoals donderdag voorkwam, pas aanwezig wordt geacht, na een be- naald aantal vlieguren. De wijziging in het systeem wordt in alle geval aange bracht. voor dit aantal is bereikt. Wel bestaat, aldus de Luchtmachtvoorlichtings dienst. de mogelijkheid, dat tta deze er varing. het aantal vlieguren, waarna de verandering wordt aangebracht, zal wor den verminderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6