Een kwelling van de meer verfijnde soort: Veertien dagen vissen in klasse water en niets vangen! RENNIES Leningswetsontwerp voor Curacao en Aruba opnieuw aangehouden „Je kunt vissen of je kunt het niet" joouisliaav SER-voorzitter dringt aan op bedrijfschap voor bakkers S>Ü$S'. VAN NELLE'S HALFZWARE SHAG Eerst licht gewenst in duister besluit van Curacao's Eilandsraad Ik ben in de wolken met... Zti VOL AROMA VAN DEINENDE DOBBERS EN DUIDEND SPLIT Een beek als een droom ii Generaal Hasselman verlaat de dienst Bij opening van Nebato Nederland consumeert per dag 4 miljoen broden Zes jaar voor roof overval Heropening polytech nische school van Warschau Elf doden bij ont ploffing in Algiers VB WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 PAGINA 4 HEERLIJK BRUIN zijn we terug gekomen van vakantievan de roest, wel te verstaan, want we hebben veertien dagen nagenoeg constant regen gehad. Als we er aan terugdenken knersen we met de tanden, broeders in Petrus, want deze vakantie was in zeker opzicht althans een kwelling van de meer verfijnde soort. Stelt u voor; twee volle weken vissen in water, waar je bij wijze van spreken eerst met de achterkant van de hengel in moet roeren om de vis opzij te duwen, zodat het tuigje te water kan enniets vangen! Afgezien van de zakken vol wit- vis dan, doch die tellen we niet mee in water, waar snoek, snoekbaars, baars, karper en grote zeelt in voorkomt. Verleden jaar schreven we u van de uitdaging, welke ons naar Hamburg deed reizen, teneinde het splitcane- rapier te kruisen met „Sportfreund Sengbusch van de zeer actieve en zeer exclusieve hengelsportvereni ging Hamburg e.V. Dat duel had een nieuwe uitno diging tot gevolg. Een der leden van Hamburg e.V, bood ons twee volle weken zijn fraaie zomerhuisje f aan, dat gelegen is aan een der mooiste plassen, die we in ons leven ooit zagen. En we hebben véle plas sen gezien! Tezamen met dokter A. een hengelaar die graag een eindje rijdt, als het er om gaat een goed stukje viswater op te zoeken en onze betere helften, hebben we koers gezet naar Büttlingen, een vlek op de rand van de Lüneburgerheide, dat ge alleen op zeer uitgebreide kaarten zult vinden. De ontvangst ter plaatse slaat alles, wat we op het gebied van de gast vrijheid ooit hebben beleefd en ontelbaar is het aantal „Bekanntschaften" dat we „gemacht" hebben en ook hebben we er stevig „Bruderschaft" gedronken met de voorzitter van de club, een type, waarover wilde hengelaarsverhalen te vertellen zouden zijn (wan neer de kinderen op bed liggen!). Als u ons dezer dagen tegenkomt, moet u beslist eens vragen naar het schone lied van „der heiligen An- tonius" dat we deze voorzitter hebben horen zingen in het Anglerheim, nadat op een zaterdagavond de hele aanwezige voorraad „helles" mitsgaders een aanzienlijke plas cognac het leven had gelaten. 't ¥uur me weer tot in de keel. BEKLEMD TUSSEN LAAD- BAK EN BETONPAAL Zuurbrand - oplaaiend van uit de maag. tegen brandend maagzuur EEN VERHAAL VOL LEEDVERMAAK iJSldJSdOlf -Ud0ztdsu dippjdw Opvolgers: luits. generaal Le Fèvre de Montigny en Schaper BRIGADE-GENERAAL VAN BAARSEL EERVOL ONT SLAGEN Welke zijn de achter gronden? Schiphol: Centrale Luchthaven Kleine bedrijf overheerst Prof. De Vries gat in zijn toespraak ook enkele interessante cijfers. Nederland con sumeert per gezinslid boven 1 jaar ge middeld 290 gram brood per werkdag. Dat wil zeggen dat er per dag door de totale bevolking 4 miljoen broden van 8 ons op gegeten worden. In Frankrijk zou dit ver bruik niet veel anders zijn, in Zwitser land daarentegen slechts de helft. De eer ste broodfabriek werd in Amsterdam in 1856 op initiatief van dr. Sarphati gesticht. Toenemende omvang van de bedrijven leidde langzamerhand tot vermindering De lekkerste sigaret rolt U toch zelf van toeerden. Ze deden het eenvoudig niet. En het tergende hierbij was, dat wan neer we 's avonds laat aan het water stonden, de verschrikkelijkste klappen weerklonken, alsof er kudden nijlpaar den grote wasdag aan het houden waren. Deze klappen deden ons de verhalen van onze gastheren geloven. Over karpers van 30 pond en zwaarder, over vijf grote snoeken op één dag, over snoekbaars van 8 pond zwaar. Zojuist wordt me opgedragen een vrouwelijk visverhaaltje" in elkaar te draaien. Ja en wat moet je nu als vrouw over de hengelsport vertellen. Dat je man iedere zondag op sjouw is om te vissen. Och nee, want dat is natuur lijk toch niet waar en tochelke zondag is er wel iets aan de hand. De ene keer moet hij nodig met kennis zus en zo weg, want die weet zo'n goed stekkie. Een andere keer moeten We zijn ook nog op de salmoniden ge weest met de vliegenhengel. Een beek, de Luhe, zo mooi als men hem alleen in een zeer geïnspireerde droom zou kunnen uitdenken, gelegen in een streek als een tot leven geroepen brochure van een V.V.V. met smaak. En in die beek vlagzalm en forel in grote aantallen, zodat we met bonzend hart naar de waterkant slopen en met beven de hand de lijn op lengte brachten. Maar door de vele regens was de waterstand te hoog en het water te troebel en dok ter A. bracht het tot één vlagzalm, ondergetekende ving niets. Ter vergelijking: onze beide tochtgeno ten, sinds jaar en dag vertrouwd met de Luhe, vingen samen slechts drie vlag- zalmen, al waren die dan ook van kloek formaat. Alleen een hengelaar kan zich voor stellen hoe een hengelaar zich voelt, die veertien volle dagen wordt losgelaten op het heerlijkste viswater dat men zich denken kan en dan al die dagen het weer radicaal tegen heeft! Een niet-hengelaar snapt hier niets van en redeneert „die vis zit er toch, waarom vangen jullie ze dan niet?" Enfin. Iets van die redenatie vindt ge terug in onderstaand relaas van de kam pioene van deze vakantie. Want de dames hebben zich kranig geweerd met het vaste hengeltje en vingen witvis „tegen de klippen op". Om onze manne lijke trots een beetje uit te deuken, moe ten we erbij vertellen, dat de kampioene op een haar na verslagen werd door dokter A., die een brasem van ongeloof lijke afmeting aan zijn limerickje kreeg. Hij had hem al voor zich liggen, toen het malle beest van de haak afscheurde. Stö. Och ja, vroeger ging ik altijd trouw mee en eerlijk gezegd, dat vond ik nog leuk ook. Alleen moest ik iets vangen anders was de aardigheid er wel gauw af. Ik heb me er altijd over verwonderd, dat ik maar zulke kleine visjes ving en mijn heer gemaal van die grote. „Hoe zou dat toch komen?" vroeg ik altijd. Er werd ontkennend op geantwoord. Maar ik ving altijd méér, al-waren het dan maar klein tjes. Veel later is me verteld, dat mijn te vangen. Met stijgende verbazing stonden we er naar te kijken. Ja, en toen kwam het, het haakje moest uit j zijn bek gehaald worden. Dood grieze- lig hoor, zo'n vies slijmerig beest vast- pakken. Na heel wat gilletjes had ik hem eindelijk te pakken. Laat hij nu los in het schepnet liggen. Door al dat slaan op de steiger was het nylondraadje ge broken. Heel voorzichting, alsof we hem de vrijheid teruggaven, hebben we hem in het leefnet laten zakken. Jammer ge noeg kon ik nu niet verder vissen, daar ik het haakje heel rustig in zijn bek had laten zitten. En ik had juist de smaak zo te pakken. Toen ik 's-avonds vól trots aan de I mannenvertelde wat een enorm beest ik had gevangen, kreeg ik ze na veel vijven en zessen eindelijk mee naar de steiger. Ik rende vooruit om alvast het leefnet op te halen. En vol trots liet ik mijn buit zien. Werd er gezegd: „ja, een aardig brasempje. Een pond of l1/a. De 2 zal hij wel niet halen. Gooi hem maar terug". Ik heb 5 minuten staan hijgen van verontwaardiging. Niet omdat die vis terugmoest, maar om de geringschat- tende toon, waarop het gezegd werd. Enfin, ik heb mijn mond kunnen hou- I den, heb me omgedraaid en met tranen j in mijn ogen heb ik van de grootste vis, die ik ooit gevangen heb, afscheid ge nomen. En nu komt hetlaat ik nou i in die 14 dagen dat we op vakantie wa ren en er zo'n beetje elke dag gevist werd, de grootste gevangen hebben! Och ja, je kunit vissen of je kunt het niet (Van onze correspondent) Gistermiddag geraakte de zestienjarige Schiedammer A.J. de H„ in dc ingang vain een meubelfabriek aan de Industrie weg te Vlaardingen, beklemd tussen de ■laadbak van een achteruitrijdende auto en een beitonpaal. De jongeman werd in zorgwekkende toestand naar de Dr. Nolet- stichting te Schiedam overgebracht, waar hij in de loop van de avond aan zijn ver wondingen is bezweken. Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn voetstoots. Vanaf 't moment dat 'n Rennies pastille begint te smelten op Uw tong, vindt de pijnverdovende sub stantie met Uw eigen speeksel zijn weg naar de oorzaak van Uw kwaal. Rennies neutraliseren alle overtollig maag zuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. taoaHIS U3MXV) va2r>fj*& i» do uifijs j3tf uïssof uDjzpputjp&q 9pu3&yd2 £Z *Q jsutt| uasS uauioppjjpa sp t»2fcnj (Jui (ig jatiproi 30SJ33 f* - do<xtw -fipqv nsuip umu ^ti„ 'uep 8» '„W!" 1°o jpoH„ 'WWP'!1232 ^jjoou jssoqfiLif!"» jooa swiN 'Joojuni io ua snq sp u; jsaoq i-s2 jepM33M-ras|J« Bij K. B. is met ingang van 1 novem ber a.s. eervol ontheven van zijn functie van chef van de generale staf, tevens be velhebber der landstrijdkrachten, Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de ge neraal van de generale staf B. R. P. F. Hasselman. Tegelijkertijd ls benoemd tot chef van de generale staf, tevens bevel hebber der landstrijdkrachten, de luite nant-generaal van de generale staf G. J. le Fèvre de Montigny. Met ingang van 1 januari 1958 wordt generaal Hasselman eveneens eervol ont- heven van zijn functie van voorzitter van het comité der verenigde chefs van sta ven. Daar wordt hij opgevolgd door de luitenant-generaal van de Kon. Lucht- macht H. Schaper, chef van de lucht machtstaf, zulks onder handhaving in diens tegenwoordige functie. Bij koninklijk besluit is met Ingang van 1 januari 1958 op het -Jaartoe door hem gedaan verzoek ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de brigade-generaal L. A. van Baarsel van het dienstvak der militaire administratie, onder dankbetui ging voor de veeljarige diensten, door hem aan den lande bewezen. We zullen in dit verhaal niet allemaal beschrijven, wat we hebben gedaan om karper, snoek of snoekbaars te vangen. Eenvoudiger is het, te vertellen wat we niet gedaan hebben: we zijn niet het wa ter ingedoken om ze met de tanden te vangen, hoewel we aan deze drastische maatregel zeer na toegeweest zijn! Het weer wasmaar wat zullen we u daórvan vertellen. Ongetwijfeld zijt ge zelf ook op vakantie geweest en ge weet er dus alles van. Wanneer het eens een ogenblik droog was, keken we wantrouwend omhoog wat er nu weer aan de hand was. Tot onze troost een heel erg schrale troost vingen de vaste klanten van dit water ook niets, anders waren we beslist aan ons zelf gaan twijfelen. Het was raar gesteld, maar niet één vissoort uitge zonderd voorn en een schaarse brasem had lust tot aanbijten, wat we ook pro- er so nodig visfoto's gemaakt worden. Enfin, er is elke keer wel wat. Och en nu weet ik wel, dat als ze de hele week hard gewerkt hebben, ze met plezier naar de zondag uitkijken met het vooruitzicht „hè, heerlijk vissen." Maar eerlijk, mede-slachtoffers hoe we de regen ook haten, als op zondag morgen de wekker om 5 uur afloopt en we kijken naar buiten en het re gent een heel klein beetje en manlief zegt „nou, dat wordt weer peweer vandaag. Niks om te vissen", heus, dan draaien we ons met een zucht van verlichting om en denken „Als het nu vanmiddag maar een beetje op wil klaren, dan kunnen we lekker met kleine Joep in de wagen en pa aan de arm naar het Vondelpark". En als we dan later op de dag op staan en onze man loopt nog een beetje te mopperen over het slechte weer. dat je hier in Holland altijd hebt, dan geven we hem groot gelijk en zeggen „Stil nou maar, ik ga een lekkere kop koffie zetten." Maar in wendig denken we „Ik ben blij, dat je vandaag gezellig thuis bent", want dat mopperen is zó over als hij achter een kop koffie zit met een grote zon dagse sigaar en de krant. tuigje zo afgesteld was, dat er alleen maar kleintjes op afkwamen, want dan had ik vlugger beet en was lan ger stil en zat niet, almaar te draaien in de boot. Wanneer ik er aan denk dat ik zo beet ben genomen kan ik nóg kwaad worden. En ik maar op scheppen, „joh ik heb er weer een. Heb jij nog niets? Ja. je kunt vissen of je kunt het niet hè?" Maar ik heb het toch beleefd met va kantie de grootste vis te hebben gevan gen. De mannen waren gaan vissen op forel en wij vrouwen werden op een steigertje gezet, allebei met een hengel en een stuk brood al® deeg. We kregen natuurlijk de gebruikelijke kleine beest jes er aan. Die we er zelf heel moedig af durfden halen, dat had ik mettertijd wel geleerd. Plotseling zag ik mijn dob bertje heel mooi ondergaan (wat een vakterm hè?) Enfin, ik sloeg en., raak! Hengel prachtig krom en o hemel, geen man in de buurt. Wat nu te beginnen.. Nou ja, dan zelf maar proberen, zeiden we togen elkaar en werkelijk hoor: een man had het niet beter kunnen doèn; volgens de regels der kunst heb ik eerst een deeltje van m'n hengel gehaald, vjs iets naar de steiger, net eronder en scheppen. Nou, ik schrok me naar.. Ik had werkelijk niet gedacht, dat ik ooit in staat zou zijn zo'n knots van een dier Opnieuw is het wetsontwerp „Machtiging tot het verlenen van de garantie van Nederland voor door de Nederlandse Antillen te sluiten leningen ten be hoeve van de ontwikkeling van Curacao en Aruba" uitgesteld. Het merkwaardigste is de wijze waarop dit hedenmiddag geschiedde. By de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter dr. Kortenhorst na melijk mede, hedenmorgen een telegram te hebben ontvangen van de Eilands raad van Curagao (waarvan we reeds gisteren melding maakten red.) van de volgende inhoud: „Eilandsraad heden in openbare vergadering motie aange nomen, waarbij te uwer kennis wordt gebracht, dat het eilandgebied Curacao erkentelijk is voor en getroffen is door de grote tegemoetkomendheid en bereid heid van Nederland om het eilandgebied financieel bij te staan; dat het eiland gebied Curacao grote waardering heeft voor zulk een loyale houding; dat het eilandgebied Curagao, mede gelet op de financieel-economische situatie, zoals deze zich in Nederland heeft ontwikkeld, het niet verantwoord acht op dit moment gebruik te maken van meergenoemd aanbod, dat Nederland, Indien dit te zijner tijd noodzakelijk mocht blijken, wederom bereid zal worden ge vonden ten behoeve van dit eilandgebied de nodige bijstand te verlenen". Dit telegram was ondertekend door de gezaghebber Gorsira. (Van onze Amsterdamse redactie) De voorzitter van de S.E.R., prof. mr. F. de Vries, heeft gisteren bij de opening van de „Nebato", de Nederlandse bakkerijtentoonstelling in het RAI- gebouw te Amsterdam, er op aangedrongen dat de verschillende groepen in het bakkcrijbedrijf zich gezamenlijk aan de oplossing van de in deze branche voorkomende vraagstukken wijden en trachten tot een beter inzicht in de we derzijdse, thans heïaas nog sterk uiteenlopende, standpunten te komen. Naar zijn mening zou de beste weg om daartoe te geraken de samenwerking in een bedrijfschap zijn. Het verheugde hem dat dit inzicht door de grote meerder heid van de bedrijfsgenoten wordt gedeeld, doch zijn vreugde werd getemperd omdat het meningsverschil over de vraag of één of twee bedrijfsschappen moeten worden ingesteld tot dusver neg aan de verwezenlijking van dit doel in de weg heeft gestaan, Prof. De Vries ging in een uitvoerig van aflevering van vers brood vóór 10 van het aantal bakkerijen in ons land. Be droeg bij de volkstelling van 1859 het aan tal bakkers in Amsterdam nog 299 per 100.000 inwoners, veertig jaar later is dit cijfer gedaald tot 111. Op het platteland nam het aantal bakkerijen aanvankelijk echter aanmerkelijk toe. Ook nu overheerst nog het kleine be drijf; van de ongeveer 13.000 behoren er circa 10.000 of ruim 75 o tot deze cate gorie met een omzet van maximaal 25 balen per week of ca. 300 broden van 800 gram per dag. Het aandeel van deze klei ne bedrijven in de totale broodproduktie is uiteraard veel geringer, nl. 37 'Io. Tot het grotere kleinbedrijf met een weke lijkse omzet van 25 tot 100 balen kunnen ongeveer 2250 bedrijven worden gerekend, d.w.z. 17 'Io met een aandeel in de totale produktie van eveneens ongeveer 37 'Io. Het restant van de broodproduktie, t.w. 26 'Io wordt verzorgd door het midden- en grootbedrijf, in totaal ongeveer 250 be drijven, met een omzet per week van meer dan 100 balen. Werkelijke grootbedrijven met een wekelijkse omzet van meer dan 500 balen komen maar sporadisch en dan uiteraard alleen nog in de grote steden voor. Het geldt daarbij slechts om een twintigtal bedrijven. Hun aandeel ln de produktie is ongeveer 6H 'Io. Dit was op zijn minst een merkwaar dig telegram. Immers wat was hieraan voorafgegaan? Door de Ned. Antillen wa ren maanden lang besprekingen gevoerd met de Ned. regering over de openleg ging van een recreatiegebied in de West, waarvoor een Nederlandse deelneming werd gevraagd van 100 miljoen. Deze on derhandelingen liepen op niets uit, omdat Nederland zelf Intussen in financiële moeilijkheden was geraakt. Deze onder handelingen v/aren gevoerd door de An tilliaanse minister van Financiën, Iraus- quin en later, na de aanvankelijke mis lukking. door de minister-president Jonckheer. Tenslotte kwam men tot over eenstemming op een garantie van Neder land voor een door de Antilliaanse rege ring te sluitenlening van 38 miljoen. Een maand geleden zou het daartoe strek, kende ontwerp door de Kamer worden be. handeld, maar op het laatste ogenblik kwamen er bezwaren van de betrokken Kamercommissie, reden waarom de be handeling op het laatste ogenblik werd uitgesteld. En nu vanmiddag dit. Men kan zich nu verdiepen in allerlei gissingen., Het is te mooi om waar te zijn, dat Curagao, dat geld nodig heeft voor de bouw van hotel6 en voor alles wat nodig is om van Curasao en Aruba toeristencentra te maken, nu opeens zou zeggen: wij vinden dat erg mooi van Nederland maar jullie kunnen het heus niet missen, dus wij willen het niet hebben. Later graag, maar nu niet. Men tast dus een beetje in het duister wat de motieven zijn, die tot dit telegram hebben geleid. Dr. Kortenhorst deelde daarbij mede, dat de Staten van de Antillen op 15 okto ber bijeen zullen komen om het voorstel van de Antilliaanse regering tot het aan gaan van een lening onder Nederlandse garantie te bespreken en dus wenste de voorzitter liever de behandeling van dit ontwerp uit te stellen tot daar een be sluit zou zijn gevallen. Begrijpelijk! Men zal toch eerst wat moe ten weten van de achtergronden van dit besluit van de Eilandsraad van Curagao, die bovendien alleen maar voor Cura gao kan spreken en niet voor Aruba of de andere eilanden. Minister Helders betoogde echter, dat de regering van de Antillen daartegen over hem hedenmorgen had laten weten, dat zij er prijs op stelde, dat de behan deling zou doorgaan. Het gaat hier name lijk niet alleen om Curagao maar ook om Aruba. Zou Curagao dus bijvoorbeeld el ders geld kunnen aantrekken, dan zou de Centrale regering van de Antillen toch nog blijven zitten met de moeilijkheden voor Aruba en daarom meende hij dus, dat de behandeling van het wetsontwerp zou moeten doorgaan. Ook al weer begrijpelijk, omdat minis ter Helders in eerste aanleg te maken heeft met de Antilliaanse regering en niet met een eilandsraad. De regering al daar heeft dus blijkbaar een verschil van mening met de Eilandsraad over deze zaak. Maar nu vroeg dr. Kortenhorst: komen de Staten op 15 oktober bijeen?, waarop minister Helders antwoordde, dat de Sta ten deze zaak een dézer dagen zullen be handelen. Het telegram was echter aanleiding ge worden voor de vaste commissie voor Za ken Overzee om bijeen te komen en het oordeel van deze commissie was, dat de behandeling van het wetsontwerp zou moeten worden uitgesteld tot na het be sluit van de Antilliaanse Statenvergade ring. De behandeling van het wetsontwerp werd dus aangehouden. Verder was er alleen nog iets L, doen over het wetsontwerp Oprichting van een N.V. Luchthaven Schiphol, waarover de Kamer het met uitzondering van de com munisten unaniem eens was. Dit ontwerp houdt in, dat er voor de aanleg, het on derhoud, de ontwikkeling en de exploi tatie van het luchtvaartterrein Schiphol als centrale luchthaven in Nederland een vennootschap wordt opgericht. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 200 miljoen en is verdeeld in 200.000 aandelen van 100. In het kapitaal der vennootschap wordt deelgenomen door de Staat der Neder landen voor 47.500 aandelen, door de ge meente Amsterdam met 25.000 aandelen en door de gemeente Rotterdam voor 1000 aandelen. Er stond allerwegen dus voldoening over deze beheersvorm, alsmede over het feit, dat Schiphol hier wordt aangeduid als de Centrale Luchthaven. Allerwegen werd ook het besluit van Rotterdam om hierin deel te nemen geprezen o.a. door de heer Visch (K.V.P.), die gewaagde van de vooruitziende blik van deze wereld- handelsstad. Rotterdam is nu b(j het be heer ingeschakeld. Ook dc heer Dommer (P.v.d.A.) getuigde van z(jn voldoening hierover en wenste op den duur ook Den Haag in te schakelen. Verder werden allerlei wensen geuit, zoals betere verbindingen met Schiphol, óók van de zijde der Spoorwegen, daar men het aantal bezoekers dat nu 1 miljoen bedraagt voor '85 schat op 10 miljoen. Men drong ook aan op goede aansluitingen op de rijkswegen en banen van voldoende lengte (De Ruiter C.H.). De oppervlakte van Schiphol, die nu 650 ha. bedraagt zal moeten worden uitgebreid tot 1600 ha. en dat offer aan cultuurgrond zullen wij moeten brengen. Minister Algera deelde in zijn antwoord mede, dat er een startbaan wordt aan gelegd van 3300 meter en dat de verplaat sing van het dorpje Rijk. dat in verband met de lange banen voor straalvliegtui gen zal moeten verdwijnen, bij de Prov. Staten van Noord-Holland in onderzoek ls. De heer Visch drong nog bij herhaling aan op een tijdschema voor de uitbrei ding van Schiphol, waarop minister Al gera antwoordde, dat er natuurlijk een tijdschema Is, maar dat dit voor verande ring vatbaar is, afhankelijk van de om standigheden. Een formele beslissing over het tijdschema is nog niet genomen. Het wetsontwerp werd daarna z.b.st. aangenomen met aantekening van tegen stemmen door de communisten. Verder waren er nog wat hamerstukken, waar onder een groot aantal naturalisaties. Op dinsdag 29 oktober zau de Tweede Kamer de Öeltawet in behandeling ne men. F. S. Op 13 mei j.l. hebben de 46-jarige A- B. en de 44-jarige G. V., beiden uit Arn hem, een overval gepleegd op een boer derijtje in de omgeving. De 73-jarige be woner, P. van Schaar, sloegen zij neef en daarna dwongen zij diens vrouw he* spaarpotje van de oude mensen, een be drag van 210, af te geven. Gisteren heeft de rechtbank hen tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek, alsmede tot voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De polytechnische school van Waf' schau, die de vorige week gesloten is na ongeregeldheden waarbij studenten be' trokken waren, wordt vandaag weer 3S' opend, zo maakte Radio-Warschau gis' teren bekend. De rector heeft hiertoe besloten nada' de senaat van de school had beloofd, da' het rustig zal blijven en dat disciplinair® maatregelen genomen zullen worden te gen studenten die, tegen de wil van meerderheid der studenten in, de rUS^ op de school of in de tehuizen der stf' denten verstoren. Een zware ontploffing heeft gisteren "j de Kasbah van Algiers drie huizen vei" woest. Elf mensen z(jn hierbij om h« leven gekomen en zes werden gewond. overzicht een aantal van deze problemen na, daarbij als belangrijke factor noe mend de zgn. Bakkerijparagraaf van de Arbeidswet 1919, in de laatste tijd een zeer omstreden punt in bakkerskringen. Tegen de huidige bepalingen worden van ver schillende zijden bezwaren aangevoerd. Allereerst van sociaal gezichtspunt. De beperking van de nachtarbeid moge een belangrijke stap in de goede richting zijn geweest, men acht het niet juist dat de bakkersgezellen nog dagelijks gedurende enige uren nachtarbeid verrichten. De situatie in het bakkersbedrijf zou daar door ongunstig afsteken tegen die in het merendeel der overige bedrijfstakken, het geen tot uiting zou komen in het relatief grote verloop van arbeidskrachten in de bakkerij. In economisch opzicht acht men de toegestane produktietijd tussen 5 en 9.30 uur (voor het midden- en grootbe drijf is het toegestaan om in de week om 3 uur en zaterdags om 1 uur met de voor- arbeid te beginnen) met name voor het grootbedrijf onvoldoende om op econo misch verantwoorde wijze gebruik te kun nen maken van de nieuwe technische mo gelijkheden. De vraag is daarom naar voren geko men, aldus prof. De Vries, of een goed geregeld ploegenstelsel niet aan deze moeilijkheden tegemoet zou kunnen ko men. Het oordeel over deze kwestie wordt verzwaard omdat daarbij ook het verbod uur een rol speelt. Indien deze tijd in verband met de invoering van een ploe genstelsel zou worden vervroegd en slechts een deel van de bedrijven dit stelsel in praktijk zou kunnen brengen dan is het duidelijk dat daardoor een scherpe tegen stelling tussen de verschillende bedrflfs- typen in het leven zou worden geroepen en de concurrentiestrijd een geheel ander aspect zou krijgen. De SER-voorzitter besteedde vervolgens aandacht aan de technische ontwikkeling in de bakkerij, het zo importante distribu tiesysteem en de verlangens van de con sument, allemaal problemen waarover hij persoonlijk geen mening ten beste wilde geven doch ze door een op te richten be- drijfsschap in eigen kring zou willen laten oplossen. minstens 40 lekkere sigaretten voor 95 ct

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4