Na 1961 aanmerkelijk meer beroepsbevolking Reclame m GRATIS kostelijke kinderzakdoekjes h Voor de witste was mfffWTfTTWTW? Het tweede pakje thee valt een kwartje mee het tweede pakje tliee KAMPIOENEN THEE sTAAAAAAAAAAAAAAAAAA ONOVERTREFBAAR SS Boer, wat zeg je van mijn kippen In een groen groen Knollenland Klein Klein Kleutertje Holle Bolle Gijs Vraagstuk van de kadervorming zal verscherping ondergaan Maakt voor Uw zaak Nederland bouwt voor Grieks-Panamese reder met ft minste werk! MANNELIJKE KRACHT Zit-en/of Slaapkamer deGruyters EN BETERE WAAR'EN 10 PROCENT»ALLEEN DE GRUYTER NSC WOENSDAG 9 OKTOBER 1937 Spreiding en kwaliteit van het te verwachten aanbod Het aanbod van jonge arbeidskrachten De oudere mannelijke arbeidskrachten Conclusie De arbeidsmarkt voor vrouwen PAGINA 6 Ta, maakt U daar Uw kinderen J eens blij mee! Er zijn 4 ver schillende zakdoekjes, de een nog leuker dan de ander. En allemaal bedrukt met kleurige tekeningen en rijmpjes uit-de-oude-doos U krijgt ze zo eenvoudig! Tussen elke twee pakken Sunil zit zo'n vrolijk, wasecht zak doekje. Zorg dat IJ ze gauw in huis heeft GEVRAAGD Uitsluitend tot en met dinsdag bij elke aankoop van een pakje thee DE GRUYTER'S THEE Goudmerk - Roodmerk Blauwmerk - Oranjemerk Groenmerk - China thee Theezakjes U krijgt een GRATIS kassabon bij alle De Gruyter-artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Tot de opvallende gevolgen, waartoe de maatregelen ter beperking van de bestedingen hebben geleid, moeten ongetwijfeld worden gerekend de verschuivingen, die zich in de laatste maanden op de arbeidsmarkt hebben voorgedaan. Van verschillende zijden verneemt men berichten over inkrimping van de personeelsbezetting en blijkens de verslagen van de arbeidsbureaus ondergaat bet aantal beschikbare arbeidskrachten een duidelijke toeneming, terwijl tegelijkertijd het aantal openstaande aan vragen terugloopt. Aldus lezen we in bet zo juist verschenen speciale nummer van bet jubilerende Economisch Technologisch Instituut. We maakten hiervan reeds melding. Het zou echter te ver gaan hieruit te concluderen, dat men mag verwachten dat binnen afzienbare tijd het vraagstuk van de arbeidsvoorziening geheel en al tot het verleden zal behoren. In de eerste plaats is d« ontspanning op de arbeids markt tot dusverre nog zeker niet alge meen, Zij beperkt zich in hoofdzaak tot de bedrijven die voor hun afzet geheel of ten dele op de overheid zijn aangewezen. Bovendien is het zeker niet uitgesloten, dat men hier met een verschijnsel van beperkte duur te maken heeft. Zou men er op korte termijn in slagen de huidige financiële vraagstukken tot een oplossing te brengen, dan zullen ook op de ar beidsmarkt de gevolgen hiervan direct merkbaar zijn. De toekomstige ontwikkeling van de verhoudingen op de arbeidsmarkt zal niet uitsluitend afhangen van eventuele wisse lingen in de conjunctuur. Daarnaast kan men nog een aantal structurele aspecten onderkennen, die bepalend zijn voor het aanbod van arbeidskrachten. Het blijkt duidelijk, dat de toeneming van de Nederlandse beroepsbevolking aanzienlijk geringer is dan de uitbreiding van het totale inwonertal van ons land. De voornaamste oorzaak daarvan moet gezocht worden in het verloop van het geboorteniveau in het verleden. In de periode 19251940 vertoonde dit een da lende tendens. Eerst na de tweede wereld oorlog vond hierin een stijging van be tekenis plaats. Als gevolg van deze ont wikkeling vertoont het aantal jeugdige arbeidskrachten, dat jaarlijks voor de eerste maal een werkkring aanvaardt, reeds geruime tijd vrijwel geen toene ming meer. Het zwaarst werd hierdoor de zoge naamde „vrouwelijke" industrie getrof fen, zoals confectiebedrijven, levensmid- delenfabrieken enz., daar de vrouwelijke beroepsbevolking juist in overwegende mate bestaat uit meisjes beneden 25 jaar. Bovendien werkte het verbod tot arbeid in bedrijven voor 15-jarige meisjes de schaarste on de arbeidsmarkt hier nog verder in de hand. Ook bij de mannelijke beroepsbevolking is de situatie in het recente verleden wei nig gunstig geweest. Voorzover een uit- .breiding plaatsvond was dit in hoofdzaak ..het geval bij de oudere arbeidskrachten. Het aantal jeugdigen is de laatste tijd ..weinig of niet toegenomen. Men kan zelfs berekenen dat, indien de beroepsbevol king in de laatste tien jaar in eenzelfde tempo zou zijn gegroeid als de totale be volking, het arbeidsaanbod thans bijna 100.000 personen meer zou moeten tellen dan in feite het geval is. aantal filiaalbedrijven in de kleinere pro vincieplaatsen. Als gevolg hiervan zal men er dan ook op moeten rekenen, dat zelfs bij voortduring van de gunstige conjunc tuur in deze sector zich een aantal socia le problemen zullen aandienen. Ofschoon men dus voor het land als geheel mag aannemen, dat binnen de eerstkomende tien jaar het arbeidsaan bod qua omvang een ontwikkeling ten gunste zal doormaken, is het toch nood zakelijk te wijzen op een aantal vraag stukken, die zich daarbij zullen voordoen. In de eerste plaats betreft* dit het regio nale aspect. Hiervoor werd ër reeds op gewezen, dat de werkgelegenheid voor vrouwen en meisjes plaatselijk aanmer kelijk zal kunnen teruglopen. Ten aan zien van de mannen zal dit echter in wei nig geïndustrialiseerde gebieden even eens het geval kunnen zijn indien niet tijdig wordt zorggedragen, hetzij voor af vloeiing van de overschotten, hetzij voor stimulering van de werkgelegenheid. Zo als dezerzijds reeds vroeger werd be toogd, zal daarbij de nadruk moeten val len op het eerstgenoemde middel. Dat wil dus zeggen, dat de expansieve gebieden in staat moeten worden gesteld de ar- beidsoverschotten van elders op te ne men. Een snelle beëindiging van de woning nood, vooral in de industriecentra, bluft derhalve een eerste vereiste. De omstan digheid, dat juist in deze industriege bieden de woningvoorzienng op dit mo ment nog allesbehalve rooskleurig is, vraagt voor de toekomst een extra in spanning. Zien wij naar de toekomst, dan kan worden opgemerkt dat de eerstkomende tien jaren wederom 'n totale wijziging in de situatie zullen brengen. Reeds eerder werd er op gewezen, dat de ontwikkeling van het geboorteniveau in het verleden bepalend is voor het toekomstige arbeids aanbod. Tot 1961 zal het aanbod van jeugdige arbeidskrachten geleidelijk aan toenemen waarna de invloed van de zeer hoge ge- boortetoppen van 1946 en 1947 dit proces aanzienlijk versnellen. Vergelijken wij de huidige situatie met die over tien jaar, - dan blijkt, dat de gehele groep jeugdige arbeidskrachten tot 25 jaar in deze perio- de met circa 30 pet zal toenemen. Dit zal dan in hoofdzaak het gevolg zijn,van de gang van zaken na 1961. Zo kan voor wachten zal in dit opzicht aan het be- d-e 15- tot 25-jarigen in de vier jaar van drijfsleven zware eisen stellen. Dit te Een tweede vraagstuk dat zich zal voordoen is dat van de kwaliteit van de arbeid. Niet alleen naar aantal, doch ook wat betreft de scholing zal het aanbod van arbeidskrachten met de vraag in over eenstemming moeten zijn. V/ie voor een oordeel over de ontwik keling op dit gebied zijn oor te luisteren legt bij de bedrijfsleiders van «en groot aantal industrieën, zal in veel gevallen weinig opwekkende berichten horen. Het wil ons echter voorkomen dat de vaak geuite klachten over gebrek aan kennis en handvaardigheid, en de geringe be reidheid van de jeugdige arbeiders tot ver dere ontwikkeling, niet geheel gerecht vaardigd zijn. In de eerste plaats maakt een situatie van schaarste aan arbeiders het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, een redelijke personeelsselectie door te voe ren. Men gaf zich alle moeite voor de laatste „slechte" man. Voorts ig er een duidelijke neiging een te groot aantal arbeiders als „geschoold", in te delen, teneinde een hoger loon te kunnen beta len. Bovendien worden thans in de mees te bedrijven aan het personeel hogere eisen gesteld dan vroeger het geval was. Door de voortschrijdende mechanisatie krijgt de arbeider te maken met steeds ingewikkelder en verder gespecialiseer de machines. De afstand tussen de vrij algemene basis-kennis, die de school hem verschaft en de vaak kerk gespeciali seerde vaardigheid, die het individuele bedrijf vraagt, neemt hierdoor toe. Het is duidelijk, dat aldus het accent meer komt te liggen op de opleiding in het bedrijf zelf. De grote toeloop van jeugdigen, die men over enkele jaren zal kunnen ver- 1957 tot 1961 een toeneming met 7,5 pel worden berekend en in de daarop volgende zes jaar met niet minder dan 23 pet. Niet alleen echter bij de jeugdige, doch j ook voor de oudere arbeidskrachten zui len zich in de eerstkomende tien jaar wijzigingen voltrekken. De veroudering van de Nederlandse be volking, waarvan in het voorgaande reeds sprake was, zal zich in de toekomst voor namelijk voordoen bij de leeftijdsgroe pen boven de 65 jaar. Dit wil dus zeg gen, dat het aantal gepensioneerden in een snel tempo zal toenemen. In de leef tijdsgroepen tot 65 jaar is de toeneming echter gelijk aan of zelfs minder dan het gemiddelde. Hierin zal de eerstkomende decennia trouwens geen wijziging optre den. Vermeldenswaard is daarbij de te verwachten ontwikkeling in het aantal 25. tot 35-jarigen, dat in de eerstkomen de tien jaar vrijwel stabiel zal blijven. Dit zou mogelijk kunnen leiden tot een verscherping van het vraagstuk van de kadervorming. Momenteel is dit vooral een kwalitatief probleem. In de naaste toekomst kan dit nog door een kwantita tief vraagstuk worden verergerd. Op basis van de beschouwingen, die in het voorgaande in het kort zijn weerge geven, kan ten aanzien van de ontwik keling op de arbeidsmarkt het volgende worden geconcludeerd. Aan het proces van vertraging in de groei van de beroepsbevolking is thans reeds een einde gekomen. Voor de eerste vier jaren mag men verwachten, dat het aantal beroepsbeoefenaren ongeveer in een zelfde tempo zal toenemen als de bevolking als geheel. Daarna echter zal het werkende deel van de bevolking een zeer snelle uitbreiding ondergaan, waarbij het accent ten volle op de ieeftijdsklasse 1525 jaar komt te liggen. Als gevolg van deze verschuivingen lijkt ht weinig waarschijnlijk, dat zich in de komende tien jaar, ook bij een blijvend gunstige conjunctuur, op de arbeids markt dermate grote spanningen zullen voordoen als de afgelopen jaren te zien hebben gegeven. Daarnaast echter moet worden gerekend met de mogelijkheid, dat evenals in 19511952 een recessie optreedt, Mocht dit onverhoopt gebeuren, dan zullen de werkgelegenheidsproblemen door 't extra grote aanbod van arbeidskrachten in niet onaanzienlijke mate worden verzwaard. meer omdat de groep, waaruit terzelfder tijd het lagere en middelbare kader moet worden gerekruteerd, in absolute zin eer der een inkrimping dan een uitbreiding te zien zal geven. Onze beschouwingen thans kort samen vattend kunnen wij concluderen, dat de Nederlandse beroepsbevolking vooral na 1961 een aanmerkelijke uitbreiding zal ondergaan, zodat het niet waarschijnlijk is, dat in de toekomst spanningen zullen optreden als in de afgelopen jaren. Niet temin zullen enkele problemen de aan dacht blijven vragen. In de eerste plaats is dit de regionale aanpassing van vraag en aanbod. Daarnaast zal ook vooral in de industriële sector de opleiding van de jeugdige arbeiders, in het bedrijf zelf een grote inspanning vragen. De arbeidsmarkt voor vrouwen neemt t»J dit alles een bijzondere plaats in. Even als deze In het verleden van de te geringe expansie in het aanbod het meest had te ]i.lden zo zal hier ook in de toekomst de extra snelle groei het meest worden gevoeld. De te verwachten toeneming van het aanbod van meisjes tussen 15 en 25 jaar zal na 1961 zelfs zo groot zijn, dat dit niet alleen voldoende zal zün om de tekorten in te lopen. Bovendien zullen tal van bedrijven hierdoor geleidelijk aan d« mogelijkheid verkrijgen de bijzondere maatregelen op te heffen, welke getrof fen waren om de produktie op gang te houden. Dit betekent dus een verminde ring van arbeid van gehuwde vrouwen en waarschijnlijk ook een afneming van het Van de werf van de Kon. Mij De Schelde is de Argo Ellas met goed ge volg van stapel gelopen. Het is het tweede schip van een serie van 21 ge lijke schepen, welke in 1955 in Neder land werden besteld door de Griekse reder John C. Carras, eigenaar van „The Shipping Development Corp." te Pa nama. Van de 21 schepen zullen er 10 worden gebouwd door de N.V. Kon. Mij De Schel de, drie door de N.V. C. v. d. Giessen en Zonen' scheepswerven te Krimpen a d IJssel, terwijl nog 5 tankschepen zullen worden gebouwd door de Nederlandse Dok- en Scheepbouwmij te Amsterdam. Deze laatste vijf komen in de plaats van de oorspronkelijk bestelde 8 vrachtsche pen. De „Argo Ellas" heeft een draagvermo gen van 12.000 ton. De snelheid bedraagt 16 knopen. De tien vrachtschepen besteld bij de Kon. Mij De Schelde zullen worden afgeleverd in de jaren 1957 tot 1960. De heer J. C. Carras merkte na afloop van de stapelloop op, dat toen de mark ten goed waren, men de reders verweet niet voldoende te bouwen en nu de mark ten zijn gedaald, men de reders verwijt, dat men te veel gebouwd heeft. „Doch iedere reder moet blijven bouwen", aldus spr. Evenals bij de tewaterlating van het eerste schip bood hij de directie vijfhon derd pond aan, bestemd voor het studie fonds, waaruit begaafde doch minder ka pitaalkrachtige personeelsleden van „De Schelde" een technische opleiding kunnen volgen. Pullover van katoenen cotelé jersey. Longform model, met 3/< mouw en aparte V-hals Diverse kleuren Small, medium, large bij SUNIL No Iron overhemd blouse „Spot and- Stain" vlek- en kreukvrij of lange mouw. 38-48 Wit, ecru Wollen Italiaanse import jumper, fully fashionedRaglan model met lange mouw; aparte ingebreide garn. Koraal, beigq, koren. rood, oker - Wijd vallende Ürok van Uchtgeruwde wollen ruitstot met aardig contrast ceintuurtje Div. moderne kleur combinaties 36-46 25—45 jaar, voor schoonmaak dienst en magazijnwerk. Aanmelden: Rijksseruminrich- ting, Prof. Poelslaan 35, Rot terdam (W.). Dagelijks: 9—12 en 2-4 uur. Jongeman vraagt te huur een met of zonder pension. Brieven o. no. 22146 aan Boek handel D. Brouwer en Zoon, postbus 148, Arnhem. 20 woorden 50 ets, elk woord meer 5 ets extra tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling Goederen aanseboden umM Te koop Zeldz. nest. Heide Wach tels iets moois 7 w. oud met stamb. 65.- aan huis of O Remb. G. W. Ruiterkamp, En- terstr. 180. Rijssen (O) tel K4580 2754. Te koop aangeboden een elektr. kacheltje. 2 mantels maat 50. een eiken dressoir, leren club fauteuil, laag mohonie kastje. West Frankelandsestr. 82. Handel en Bedrijf De best gesorteerde motorsloper Cor BoLman, Hekkelaan 223 Den Haag tel. 01700—114501. Huizen en kamers Aangeb. direct van eigenaar ge riefelijke boerenwoning in het oosten van Rotterdam met of zonder loods van 12x16 m en 3000 m2 grond. Geheel direct leeg te aanvaarden 49.000 -, Br. onder no. 15558 bur. v. d. blad. Inlijsten van platen, foto's en aquarellen. Mooie sortering staaf lij sten. Schilderijlijsten. Scherpe prijzen en toch 2 jaar garantie. G. van Loenen, Dam 41-43, tel. 66192. Showroom Vlaar- dingerstraat 6. Bruidsfoto reportage in kerk en stadhuis en thuis, 's Morgens ge maakt. 's Avonds gereed. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. 25 cent qvedkopeto Elk recorö valt, vroeg ol laat. nog wel te verbeteren De feiten tonen net aan: hoewel ergens moet die grens tocb liggen. Ala men (Je verspreiding de lage prijs en de DOELMATIGHEID vaD onze overweegt zou men echter durven vast stellen dat op het gebied der KLEINE ADVERTENTIES de topprestatie la bereikt G E BROK g DE GRUYÏER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6