LAATSTE BERICHTEN „Britten verder dan Amerikanen Auto voor koninklijk bezoek 'ogressie m gemeente lijke kindertoelage- verordeningen Grote verschillen in thee-zet-prestaties NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG PAGINA 9 WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 GROEIENDE ANIMO VOOR ONDERWIJZERS OPLEIDING Duizend leerlingen meer aan kweekscholen WATEROVERLAST IN WEITEMANSLANDEN Boeren staken dam door Boskoop maakt goede kans op kampioenschap LAATSTE KERNPROEF IN AUSTRALIË SCHEPEN STIJGING FRANSE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD KOERSVERBETERING VAN HET POND STERLING RESERVELUIT BESTAL KAMERADEN MINISTER LAMPE NAAR ANTILLEN De minister van onderwijs, K. en W. heeft vanmiddag in Meppol het nieuwe gebouw van de rijkskweekschool geopend. In zijn openingsrede wees hij er op, dat het aantal leerlingen van deze school se dert 1924 voortdurend achteruit bleef gaan maar van 1945 tot 1950 weer steeg van 52 tot 107, in 1955 waren er 137 leerlingen en thans met inbegrip van de derde leer- kring, 162. Deze groei van het kweekschoolonder- wijs is trouwens een algemeen verschijn sel in Nederland. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 september jl. 17.153, dat is ongeveer 1000 meer dan op 1 september 1956. De minister achtte dit zeer verheu gend, omdat de eerkomende jaren grote aantallen onderwijzers nodig zuiden zijn voor de realisering van een ware onder wijsvernieuwing, waarvoor verlaging van de leerlingesohaal een eerste vaoorwaarde is. Daarenboven, aldus mr. Cals, vraagt de verlenging van. de schoolopleiding, die ook zonder een wettelijke verplichting geleidelijk blijkt door te zetten, eveneens vele extra leerkrachten. Gisteravond kwam in de Lekstraat te 's-Gravenhage een motorrijder in botsing met een auto. De bestuurder van de motor, de 22-jarige R. de B. en de duo passagier, de 21-jarige M. J. K. moesten beiden in een ziekenhuis worden opgeno men. De heer M. J. K. is daar vanmorgen overleden. De 44-jarige C. Cuiten is maandag avond met een personenauto op een stil staande vrachtauto in de Weren,laan te Nijmegen gebotst. De botsing was zo he vig, dat de heer C. zelf ernstig werd gewond en naar het Canisiusziekenhuis werd overgebracht, waar hij gisteren aan de gevolgen is overleden. Zijn 44-jarige echtgenote en een dertienjarig zoontje werden ook ernstig gewond en vertoe ven thans in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen ,is niet duidelijk. C. is ver moedelijk door de slechte verlichting van de straat in de war gebracht en daar door tegen de stilstaande vrachtauto gere den. De heer C. is een bekend voetbalspe ler geweest van NEC. Hij heeft vele ja ren, tot 1955, gespeeld als back in het. elftal van NEC en heeft eenmaal ge speeld in het Nederlandse B-elftal. De* zeventienjarige W. Hommenson, die maandag op de Nonnendaalseweg te Nij megen met zijn bromfiets tegen een vrachtauto reed, werd zo zwaar gewond, dat hij naar het Canisiusziekenhuis moest worden overgebracht. De jongeman is dinsdag aan de gevolgen van de aanrij ding overleden. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is het vierjarig meisje A. I., dat aan een touw met een rij kleuters onder ge leide van een zuster te Sluiskil de Nieuwe Kerkstraat—Bovenweg overstak, zeer ernstig gewond, toen het touw werd gegrepen door een achterop komende per sonenauto. De auto sleurde het touw mee en enkele kleuters kwamen ten val. Het meisje heeft vermoedelijk het touw niet meer los kunnen laten waardoor het, toen de bestuurder van de auto door de schrik de macht over het stuur verloor en de auto van de dijk afreed, werd meege trokken. Het meisje is naar het zieken huis vervoerd, waar het enkele uren later is overleden. Gisteravond tegen acht uur is in de Taaistraat te Vught de 28-jarige mej. M. Nuyten, wijkverpleegster te Helvoirt. door een vrachtauto zodanig aangereden, dat zij kort daarop in het Groot Zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch is overleden. Zij was met haar bromfiets gevallen, doordat zij het wiel van een voor haar rijdende fiets raakte en kwam toen voor het, achterwiel van een juist passerende vrachtauto terecht. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is gisteren overleden de 74-jarige J. G. Kuipers, die maandagavond slacht offer werd van een verkeersongeluk. Hij week plotseling linksaf, toen hij op zijn fiets langs het Winschoterdiep reed. Hij werd gegrepen door een auto. De be stuurder kon hem niet meer ontwijken, vloog met zijn auto over de kop en kwam in het Winschoterdiep terecht. De be stuurder wist zichzelf te redden. Maandag werd in de kerk „St.-Peter's" op het Eatonplein te Londen het huwelijk gesloten tussen de bekende Britse autocoureur Stirling Moss en de Canadese mej. Katie Molson. Na de huwelijkssluiting vond een receptie in het Savoy-hotel plaats. Op de foto ziet men het bruidspaar bij het verlaten van de kerk, waar zich meer dan 1000 mensen hadden verzameld. De boeren in de zogenaamde Weite- manslanden ten norden van Almelo heb- ben gisteravond laat opnieuw het recht in eigen hand genomen en een dam door gestoken, teneinde hun landerijen van de thans heersende wateroverlast te bevrij den. Enkele dagen geleden hebben, gelijk wij hebben gemeld' de boeren in die streek felle kritiek geuit op het beleid van het hoofdbestuur van het waterschap de Rogge, dat door de verbolgen boeren rechtstreeks verantwoordelijk wordt ge steld voor de thans geleden waterschade. Ook toen hebben zij de dam al eens door gestoken, maar enkele uren later had de Heidemaatschappij de dam al weer op geworpen. In deze kritiek worden zij gesteund door de Overijsselse Landbouw- maatschappij. Thans hebben zij de knoop doorgehakt, die het waterschap volgens hen niet kan of niet wil ontwarren: de afwatering van het gebied via een gro tere grondduiker onder de weg Almelo Vriezenveen. Reeds twee jaar geleden werd een kre diet van 100.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van zulk een duiker, maar er is nog nooit een begin met de uitvoering gemaakt. Als oorzaak wordt genoemd een principieel meningsverschil omtrent de grootte ervan. Nu de competitie om het thee-zet-kam- pioenschap van Zuid-Holland boven de grote rivieren voor de helft verspeeld is komt er reeds tekening in de strijd. Op merkelijk zijn de grote verschillen in de thee-zetprestaties, die tot uiting komen in de aantallen behaalde punten. In plaatsen als Boskoop, Naaldwijk, Voorburg en Den Haag bleken de plaat selijke kampioenen in staat 't maximum aantal te behalen punten (95) te bereiken of te benaderen, maar in plaatsen als Wassenaar, Waddinxveen en Gouda waren de resultaten belangrijk teleurstellender. Aan de kop in de groep huisvrouwen gaan de plaatselijke kampioenen van Bos koop en 's-Gravenzande, de dames Schin kel en Van der Houwen, met elk 95 pun ten, op de voet gevolgd door hun colle ga's uit Voorburg (mevr. Andeweg) en Monster (mevr. Rodenboog), ieder met 94 punten. Ook de groep scholieren laat een span nende wedstrijd zien. al zijn de verschil len hier duidelijker. Nieke Stade uit Sche- veningen gaat voorop (94 pnt). gevolgd door Toos van Es uit Loosduinen (93 pnt) en Marijke Wichers uit Den Haag (92 pnt). De competitie wordt voortgezet met wed strijden te Bodegraven, Zoetermeer, Schoonhoven en Alphen aan de Rijn. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Heivoort (K.V.P.) heeft inzake de progres sie in gemeentelijke kindertoelageverorde ningen, schriftelijk gevraagd of het juist is, dat onlangs verschillende gemeente raden bij koninklijk besluit zijn aange maand om bepaalde besluiten in te trek ken, betrekking hebbende op verhoging van de in vigerende gemeentelijke kin dertoelageverordeningen opgenomen ma ximum- en miniumbedragen van kinder toelage en tijdelijke kindertoeslag, en deze kindertoelageverordening te wijzigen overeenkomstig de door de minister ge- géven richtlijnen. De heer Struycken, minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, be antwoordt deze vraag bevestigend, voor zover het betreft de door de heer Van Heivoort bedoelde maximumbedragen van kindertoelage en kindertoeslag en deelt mede, dat tussen de minimumbedragen geen verschillen bestaan. Voorts zegt de minister in zijn antwoord, dat de bedoelde koninklijke besluiten ge baseerd zijn op de overweging, dat de kindertoelagevoorziening, als een der ele menten in het salarisbeleid voor het over heidspersoneel, gezien de loonpolitiek in Nederland, voor het gehele overheidsper soneel zoveel doenlijk gelijk behoort te zijn. Bedoelde toepassing heeft plaatsge vonden ten aanzien van 55 gemeenten. De minister is verder van mening, dat een sterkere progressie naar het kindertal dan is opgenomen in de rijksregeling in strijd is zowel met de algemene loonpoli tiek als met die ten aanzien van het over heidspersoneel en derhalve niet aanvaard baar. Het indexcijfer voor de prijs van 179 produkten dat sedert 1 augustus j.l. dient als basis voor de vaststelling van het gegarandeerde minimumloon, zou naar men in welingelichte kringen verneemt voor september op 101,9 gekomen zijn van 101 voor augustus. Dit indexcijfer zou dus 0,1 punt be neden het niveau liggen, waarop het nieuwe stelsel van beweeglijke lonen zou moeten worden toegepast. Zoals bekend, moet echter het indexcijfer gedurende twee achtereenvolgende maanden op dat niveau hebben gestaan, om een verhoging van de minimumlonen met 2 pet van kracht te doen worden. Voor het eerst sedert februari j.l. is het pond sterling maandag op de wisselmark ten te Londen en New York verhandeld tegen de officiële pariteit van 2.80 dol lar. Volgens financiële deskundigen te Lon den is dit herstel het resultaat van de drastische maatregelen dlie de Engelse regering de vorige maand heeft genomen om de inflatie te bestrijden en de spe culaties tegen het pond sterling tegen te gaan Ook in andere belangrijke financiële centra te Zürich, Parijs en Frankfort was het pond sterling maandag vaster gestemd. Een uitzondering vormde Am sterdam, waar de notering vrijwel on veranderd bleef op 10.62'°«. Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren het vonnis van de krijgsraad te 's-Hertogenbosch bevestigd, waarbij de 22-jarige reserve tweede-luitenant H. R. van de vliegbasis Twente werd veroor deeld tot een maand gevangenisstraf met ontslag uit de militaire dienst. Luitenant R. was ten laste gelegd diefstal van geld toebehorend aan zijn kamergenoten. Het Britse ministerie van bevoorra ding heeft medegedeeld, dat woensdag de derde en laatste ontploffing is in de huidige reeks proefnemingen met kern wapens, die in Zuid-Australië wordt uit gevoerd, op het proefterrein van Mara- Iinga heeft plaats gevonden. Van een op driehonderd meter zwe vende ballon af werd de met een atoomlading gevulde kop van een lange afstands-raket tot ontploffing gebracht. Volgens waarnemers heeft het slagen van deze proef er in feite toe geleid, dat Groöt-Brittannië een offensief kan beginnen tegen elke staat, die een oor log met kernwapens zou aanvangen. De tot ontploffing gebrachte atoom- ladingkop is zodanig vervaardigd, dat ontploffing ervan zo groot mogelijke ver nietiging van vijandelijke militaire uit- rustig teweeg brengt, met een zo gering mógelijke radio-actieve uitstraling. Het wapen draagt daarom de naam „Gentle man". Van welingelichte Australische zijde werd vernomen, dat de „Britten thans verder gevorderd zijn dan de Amerika nen, omdat zij, buiten hetgeen zij zelf hadden ontdekt, ook gebruik hebben kunnen maken van Amerikaanse vindin gen". De ontploffing werd op dertien kilome ter afstand gadegeslagen door vertegen woordigers van Australië, Groot-Brittan- nië, de V. S. en Nederland. (Van onze parlementaire redacteur) De gevolmachtigd minister voor de Ne derlandse Antillen, Z.E. W. F. M. Lampe, zal op 19 oktober a.s. voor besprekingen en een werkbezoek naar Curagao vertrek ken, waar hij tot 20 december zal blijven. Tijdens zijn afwezigheid zal als gevol machtigd minister optreden de heer Deforot. JJUiverwG "*u rnijl ZZW van raym ge RUvt®Cht s- 500 NW va» Fayal P*etert 7 9 van Drammen te Heroen g°rnburLVnn Bremen te Delfzijl 9 te Londen verwacht ^Uur-o te Londen verwacht Se° F?„passeer<Je 7 Holtenau gido «fVente 8 van Gdynia naar Amsterdam gubhe r,Van Barcelona t*e Tarragona gagie ftpasse®rde 9 Ameland Bgbertk v-n Portsmouth naar Jersey Slsa nL van Cobh naar Dublin Sier<ie 8 Vlissmgen (uitgaand) f*9 nog te Kotka Er)erejp van Shoreham te Par Equate. van Amsterdam naar Haderslev Exnrpcf o van Karlskrona naar Bern**?- van Aberdeen naar Eia^..°°m 9- 25 mijl ZW van IJmuiden passeerde 8 Trelleborg. ITeer of geen u-eer, de inwoners van Ottawa in Canada en Washington in de Verenigde Staten zullen Koningin Elizabeth en de Hertog v an Edinburgh goed kunnen zien, evenals liet Koninklijk Paar zal kunnen genieten van een goed uitzicht. Een van de auto's, die speciaal is vervaar digd voor het koninklijk bezoek aan Canada en de Verenigde Staten, is namelijk uitgerust met een uit een stuk beslaand dak van plexiglas. De foto onder geeft een idee van de auto, zoals die zal worden gebruikt tijdens het koninklijke bezoek. Aanvoer -2.38, 2e Handel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 9