O. L. Vrouwe Gasthuis krijgt moderne kindervleugel WIE STELT ZIJN HOND BESCHIKBAAR? I Ét Vakbonden-pers der KAB schrijft: 50 jaar Gemeentelijke Reinigingsdienst Belevenissen! van een ion<r «ezin door Jorgen Mogensen nl Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek meldt hogere produktie H.K.W. naar de vijftig Avonturen van prof. Crégk Naast bestaand complex in A'dam-Oost Volgende maand wordt begonnen met bouw van 20 meter hoge afdeling NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG V.S. protesteren bij byne De conferentie over liet zeerecht te Brussel NSC—NDC DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 PAGINA 4 NEDERLAND EN JOEGOSLAVIë VESTIGEN AMBASSADES BIGGER AND BETTER Zonneterrassen en vestzak- ontvangertjes Apotheek en laboratoria SAMENWERKING MET CENTRAAL BUREAU STERKE GROEI VAN HET LUCHTVERKEER „VERVLOGEN ILLUSIE" TE DJAKARTA Snelle stijging koers exportcertificaten WINKELIER WERKTE ZICH IN DE NESTEN Twee jaar gevangenisstraf geëist BEWAPENINGSCONTROLE WEST-EUROPESE UNIE STEENKOOLPRODUKTIE IN AUGUSTUS HUIZENBOUW IN HENGELO St.-Lucasgastliuis RAAD VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF „Mannen gelden als gepatenteerde vervuilers" tafel 389. Papa, hebt u gemerkt. dat het onmogelijk is het verschil te weten tussen tabak en het slijpsel, dat in de potloden slijper is achtergebleven? Woensdagmiddag vertrok minister Helders naar Nieuw Guinea. Op Schiphol werd hem uitgeleide gedaan door zijn vrouw en dochters. VJjt.r.: de echtgenote van minister Helders, Petra, minister Helders, mevrouw Zijlstra-Helders en Joke Helders. (Van onze Amsterdamse redactie) Begin november zal worden begonnen aan de bouw van een geheel nieuw en modem geoutilleerde kinderkliniek van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis ln Amsterdam-Oost. Het gebouw, dat met de begane grond mee v«f verdie pingen zal gaan tellen, zal verrijzen op het nu nog open terrein op de hoek van de Camperstraat en Eerste Oosterparkstraat, gescheiden door een tuin van het bestaande complex. Het is ontworpen door het Rotterdamse architec tenbureau van de Gebrs. Kraayvanger en de bouw is gegund aan J. P. A. Nelissens aannemingsbedrijf te Haarlem, die op de aanbesteding met de laag ste inschrijving, nl. ruim één miljoen gulden, uit de bus kwam. De kliniek zal 97 bedden tellen, evenveel als de huidige kinderafdeling, die na ontrui ming zal worden bestemd voor het onderbrengen van de 38 patiënten uit de oude t b.c.-barak. Deze barak zal in de toekomst verdwijnen omdat op die plaats het 256 bedden tellend nieuw hoog b*ddenhuis gepland is. De regeringen van Joegoslavië en Ne derland hebben besloten hun wederzijdse gezantschappen te Den Haag en Belgrado tf> verheffen tot ambassades. IN AMERIKA IS alles „bigger and bet ter", groter en beter. Daarom telt het momenteel honderdduizenden ge vallen van A.-griep. Vergeleken met wat hier bij ons in Europa de A-griep aan slachtoffers maakt laten we liever zeggen lijders, dat klinkt beter, is dit inderdaad bigger. Rome: dertigduizend gevallen, Londen vijftigduizend, Berlijn zestigduizend etc. etc. D^ cijfers wisselen met de dag, worden hoger en lager, maar zelfs hele landen in Europa halen het niet bij de Verenigde Staten. Intussen, de A.- griep is er toch eigenlijk niet „better", want ze heeft evenals overal in de wereld een nogal zachtaardig karakter, al vallen er toch wel slachtoffers. Ten onzent is het met de A-griep het zelfde gesteld als in het land van Uncle Sam, wat het „better" betreft. Het is er inderdaad beter mee gesteld, vergeleken met vroegere epidemieën. In Amerika troost men zich tevens met de cijfers uit vroeger tijd. Een medisch tijdschrift heeft er voorts de aandacht op gevestigd, dat we de A-griep reeds al bijna doorschouwd hebben. We weten pre cies, wat het is, althans de medici. En wel een variant van het A-virus. Varianten daarvan hebben gedurende de laatste jaren telkens zachtaardige epidemieën veroorzaakt. Er is geen enke le reden om aan te nemen, dat de huidige erger zou kunnen worden. We kun nen de toekomst dus met een zeker ver trouwen tegemoet zien. Heel anders was dit na de eerste wereldoorlog. Toen kwa men er twintig miljoen gevallen van griep voor, waar niet minder dan 850.000 met dodelijke afloop. In de jaren 1918 en 1919 stierven er in totaal over heel de wereld tussen de twintig en de dertig miljoen mensen aan de griep. Deze epidemie staat als een der grootste catastrofen ge registreerd, welke de mensheid overko men is. Veertig jaar geleden waren tal van me dicamenten tegen de griep, die nu ge bruikt worden, nog totaal onbekend en aanvankelijk wist men ook niet. wie en wat precies de veroorzakers van de ziek te waren. Het grote voordeel van thans is, dat de veroorzaker bijtijds ontdekt werd, er een vaccine tegen gevonden is en een uitgebreide medische berichtendienst ons nauwkeurig op de hoogte houdt van de verspreiding der ziekte. Dit neemt intussen niet weg, dat men nog steeds niet met zekerheid weet, waar om het menselijk organisme op een gege ven ogenblik de strijd tegen het virus ver liest. Als we het weten, zullen we onze weer baarheid kunnen opvoeren. Maar onder wijl kunnen we 't hoofd blijven schud den over telkens nieuwe cijfers van het aantal lijders aan A-griep in tal van ste den en landen. Tot we zelf met A-griep te bed liggen en wellicht te landerig zullen zijn, om ons nog ergens druk over te maker.... De benedenverdieping van het kinder paviljoen, dat met zijn 20 meter hoogte boven het dak van het bestaande complex zal uitkomen, zal geheel ingericht worden als kinderpolikliniek met een speciale ruimte voor kinderwagens, een wachtka mer met speelhoek en een vrij uitgebreide outillage voor de ontvangst van patiëntjes en begeleiders. Aparte wacht- en behan delkamers komen er voor hoestende kin deren en kinderen met uitslag. De eerste etage zal speciaal bestemd worden voor klasse-kinderen, die thans in het Maria- paviljoen liggen. De behandeling zal ge splitst worden. In 3 boxen kunnen de pa tiëntjes geïsoleerd worden, terwijl de zaal- verpleging zal geschieden in drie zaaltjes met elk vier bedden. Op de tweede etage zal uitsluitend zaalverpleging worden toe gepast (voor ziekenfondspatiënten), de derde verdieping bevat 16 boxen en de vierde 7 boxen voor grotere kinderen en 9 boxen voor zuigelingen. Ook deze laat ste verdiepingen zijn bestemd voor zie kenfondspatiënten. Op elke zaaletage komt een speelkamer, die naar buiten uit gebouwd wordt, zodat de zón door de vele ramen gemakkelijk kan binnenkomen. Het gebouw wordt „bekroond" met een dakterras met zongelegenheid. De lift zal tot dit terras worden doorgetrokken zodat ook de kinderen hier dc zon kunnen op zoeken. Verwacht wordt dat het ongeveer twee jaar zal duren voordat het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis over dit unieke kinderpaviljoen, waarin ook veel ruimte op iedere afdeling is besteed aan dienst- kamers, zal kunnen beschikken. Intussen is het O.L.V. al ver gevorderd met enige andere noodzakelijke verbou wingen en vernieuwingen, zoals de mo dernisering en uitbreiding van de apotheek en de bouw van een messroom. De apotheek krijgt er een etage bij om o.m. een centrale sterilisatieruimte te kun nen herbergen. In de messroom, die reeds onder de kap staat, zullen 60 personen kunnen eten en 100 vergaderen. Aanne mer Terlingen, die dit werk voor ruim 5 ton uitvoert, hoopt het in mei volgend jaar gereed te hebben. Voorts is vorige week de eerste paal geslagen voor een nieuw pathologisch-anatomisch laborato rium in de verbindingsgang tussen Maria- paviljoen en gasthuis. Het bacteriologisch en hét künisch-chemisch laboratorium zijn al gemoderniseerd en werklieden zijn thans bezig met de fundering voor een tweede schoorsteen in het ketelhuis, dat uitgebreid wordt met een oliestookinrich ting. In de toekomst gaat het O.L.V. nl. half om half kolen en olie stoken. Er komt ook nog een nieuwe telefoon centrale en een moderne draadloze op- roepinstallatie. Binnen niet al te lange tijd zullen de doktoren in het gasthuis dus ook via een vestzak-ontvangertje op geroepen kunnen worden. heeft men een nog veel uitgebreider pro ject in portefeuille, omvattende het bed denhuis, verpleegsterstehuis, poliklinie kencentrum, operatiekamer en röntgen- afdeling. Dat is allemaal nog toekomst muziek, evenals het nieuwe tweede kath. ziekenhuis dat in Nieuw-West aan de Ver lengde Jan van Galenstraat gebouwd zal worden en dat 250 bedden zal krijgen. Dit St.-Lucasgasthuis, dat ontworpen wordt door ir. Peutz uit Heerlen, verkeert nog in het stadium van de tekenpen, maar het is toch al wel zo ver, dat als Den Haag toestemming zou verlenen het be slist geen jaren behoeft te duren voordat met de bouw begonnen zou kunnen wor den. o De Amerikaanse regering heeft haar ambassade in Damascus opgedragen krachtig te protesteren tegen de aan houding van een Amerikaanse diploma tieke koerier aan de Syrische grens. De koerier was maandagochtend, toen hij op weg was van Beiroet naar Damas cus, door Syrische functionarissen terug gezonden, nadat men zonder opgaaf van redenen met rode inkt op zijn diploma tieke paspoort het woord „vervallen' had geschreven. In het jaarverslag over het bedrijfsjaar mei 1956—30 april 1957 der Eerste Ne- derlandsche Coöperatieve Kunstmest fabriek te Vlaardingen wordt medege deeld, dat de totale produktie van mest stoffen aanzienlijk hoger was dan het vorige jaar, ofschoon de produktie van superfosfaat lager was dan ooit tevoren. De totaal verwerkte tonnage aan ruwfos- faat en zwavelzuur was echter hoger dan ooit. Hierin komt de verbreding der bedrijfsbasis sterk tot uitdrukking. De binnen- en buitenlandse verkoop organisaties hebben zich hierbij volledig kunnen aanpassen. De balans over het boekjaar 1956/'57 geeft een voordelig saldo van 20.422 (v.j. 17.287) te zien, nadat f 399.153 wordt be stemd voor de leden. Bij het bepalen van het saldo is rekening gehouden met de normale afschrijving alsmede met een storting vaft f 1.092.808 ifi de prijsver schillen-reserve. De Afrikaanse dochtermaatschappijen werkten goed. De Zuid-Rhodesiase Mij., wier omzet spectaculair steeg, betrok aan zienlijke hoeveelheden meststoffen van Vlaardingen. Teneinde de positie op de markt aldaar te behouden en te verste vigen, zal men in de naaste toekomst ook in Rhodesia gaan granuleren. De kleine Kaapse nederzetting kwam gereed. De Albatros-Windmill Fertilizers Co te New Ross (Ierland), waarin voor 18,1 pet. wordt deelgenomen, boekte dank zij een goede marktregeling uitstekende kwalitei ten. De „Erkende Stichting voor Blindengelei dehonden" te Zwijndrecht kan niet meer voldoen aan de steeds stijgende aanvragen van blinden, die dringend een geleidehond nodig hebben. De Stichting doet daarom een beroep op alle bezitters(sters) van hor den, een hond voor dit prachtige doel be schikbaar te stellen, om'deze tot blinden geleidehond af te richten. De voorkeur wordt gegeven aan één anderhalf jaar oude honden, die niet te klein zijn (schofthoogte minstens 50 cm), goed van karakter en niet agressief voor mens en dier. Opgaven kunnen geschieden bij de Inspecteur van de Stichting, Konin gin Julianalaan 13, Voorschoten, telefoon 2417 (01717). Financiële steun blijft natuur lijk ook altijd van harte welkom, doch dan alleen door storting op giro 280.000 t.n v. de „Erkende Stichting voor Blindengeleidehonden", secretariaat Java- laan 49 te Zwijndrecht. Gedurende het boekjaar werd de basis gelegd voor de samenwerking met het Centraal Bureau ten einde te komen tot een gezamenlijke fabricage van meng- meststoffen en andere chemische produk- ten. De samenwerking, waarin beide orga- niaties als gelijkwaardige partners optre den, is bereids gegoten in de vorm van een vennootschapscontract. De directie meent, dat de Nederlandse kunstmestindustrie de haar toekomende plaats in de Euromarkt zeker zal kunnen vinden. In hoeverre dit tot stabilisatie der resultaten zal kunnen lelden is nog moeilijk te beoordelen. Daarvoor is deze ingewikkelde materie nog te veel in staat van wording. Zij ziet geen reden in dit opzicht sceptisch gestemd te zijn. Het lopende boekjaar geeft vertrouwen voor de toekomst. Enerzijds dalen de kosten der zeevrachten, anderzijds leggen de secundaire arbeidsvoorwaarden steeds zwaardere verplichtingen op. Ook de be- drijfs- en onderhoudskosten bewegen zich in stijgende lijn. Deze week zijn de internationale „Italia"-prijzen toegekend. De prijs voor muziek ging naar de Belgische componist Louis de Meester, voor zijn „De grote passie van Sint-Antonius". De toneelprijs ging naar de Duitser Herbert Eisenreich, de muziekprijs van de Italiaanse Radio- Televisie naar de Japanner Yoshio Hase- gawa, de toneelprijs van de Radio-Tele visie naar de Engelsman John Mortinner, de prijs van de nationale federatie van de Italiaanse pers naar de Engelsen Francis Watson en Maurice Brown en tenslotte de televisieprijs naar de Fran sen Igor Barrere en Etienne Lalon. Het volgend jaar gaat de Ned. Kath. Bond van administratief, verkopend en verzekerimgspersoneel „St-Franciscus v. Assiisië" zijn 50-j>arig jubileum vieren. Alle acties staan uiteraard reeds in het teken van dit gouden feest. Natuur lijk ook is een groot aantal nieuwe leden het schoonste geschenk bij dit festijn. Om dit doel te bereiken zal er ge werkt moeten worden. Met tientallen Lekké's om maar één naam te noemen. We mogen in dit verband de redactie Volgens een rapport dat door de Ame rikaanse delegatie op het congres van de internationale luchtvaartassuradeuren Is overgelegd, zjjn gedurende de eerste zes maanden van dit jaar 414.000 passagiers per vliegtuig dc Atlantische Oceaan over gestoken. Dit betekent een toeneming van 27Yz pet ten opzichte van het vorige jaar. In 1956 werden in de Ver. Staten 7205 nieuwe vliegtuigen gebouwd tegen 4820 in 1955 (een stijging van 45 pet). In totaal waren op 1 januari van dit jaar alleen al bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen 64.688 vliegtuigen in gebruik. Gedu rende de eerste zes maanden van dit jaar exporteerden de Amerikaanse vliegtuig fabrieken 665 machines. Ook hier is een stijging waar te nemen, want gedurende het eerste halfjaar van 1956 werden „slechts" 460 vliegtuigen uitgevoerd. van „Reveil" overigens wel gelukwensen met het jongete nummer van het vakor gaan. Een voortreffelijk gevarieerd pro pagandanummer. Geen lid en zeker geen propagandist? mag deze aflevering onge lezen laten. Het zou met honderden exemplaren extra verspreid moeten kun nen worden. Zelden hebben we in één nummer zoveel prachtig materiaal bij elkaar gezien. Tijdens een jetigd-bijeenkomst in Bundheim, Duitsland, toonde jeugd leider Wulf een zelfgemaakt muziek instrument, dat zeer veel gelijkenis vertoont met de gitaar. Het instru. ment is zowel voor de klassieke mu ziek alswel voor de jazz goed te gebruiken. Door de sterke overeen komst met het instrument „Sister", dat de Engelse ballade-zangers ge. bruikten, zal dit instrument „Cister" worden genoemd. De snelle stijging van de koers voor de exportcertificaten heeft onder de im porteurs in Djakarta een gevoel van on gerustheid verwekt. De koers is gestegen van Rp. 2,40 de vorige week tot Rp. 2,60 vandaag. Dit komt neer op een notering voor de Ame rikaanse dollar van Rp. 2\24 tegen Rp. 27,36 een week geleden. Handelskringen in de hoofdstad voor spelden, dat weldra een ernstige stag natie in de import zal optreden, Indien de certificaat-notering op dit peil mocht blijven. Het voornemen van de regering om de koers op Rp. 1,80 te stabiliseren, zoals door een regeringswoordvoerder enige tijd geleden werd medegedeeld, noemden zij een „vervlogen illustie". (Van onze correspondent) De veertigjarige winkelier Geert H. uit Grouw, die enkele maanden geleden door de politie op verdenking van verduistering en oplichting werd gearresteerd, nadat hij te Bergum van de negen meter hoge brug over het Van Harinxma-kanaal was ge vallen, waarbij de brugwachter hem van een wisse dood redde, hoorde gisteren voor de Leeuwarder rechtbank twee jaar met aftrek en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar tegen zich eisen, wegens verduistering, oplichting, en brand door schuld. H., die in financiële moeilijkheden ver keerde, had namelijk voor een woonschip, dat hij in huurkoop had, zelf een eigen domsbewijs op eigen naam vervaardigd en had vervolgens het schip voor tien mille verkocht. Op zijn auto had hij bij twee verschillende financiëringsinstel- lingen bedragen opgenomen en tenslotte had hij dit voertuig maar verkocht Bo vendien werd er, nadat er brand was uit gebroken in zijn woning- waarbij hij overigens zelf ook nog in gevaar heeft verkeerd, omdat hij in slaap was gevallen, een gasfles ondesteboven gevonden bij een gasstel, in de nabijheid van een brandende haard. In verband hiermee was hem brand door schuld ten laste gelegd. Uitspraak over veertien dagen. Luitenant-generaal b.d. J. D. Backer, thans plaatsvervangend directeur van het agentschap belast met de controle op de bewapening van de West-Europese Unie, is op zijn verzoek met ingang van 1 november 1957 eervol ontslag verleend uit deze functie. Tot zijn opvolger heeft de directeur van het agentschap, met goedkeuring van de raad van de West-Europese Unie te Londen, benoemd luitenant-generaal p. C. BÖurman van Vreeden, die op die datum de militaire dienst met pensioen zal verlaten. Blijkens een opgave van het ministe- e van Economische Zaken beliep de totale produktie van steenkolen in aug. 926.044 ton vergeleken met 1.012.195 ton in juli. Deze produktie werd verkregen in 25 (26) werkdagen, zodat de gemid delde produktie per werkdag uitkwam op 37.040 (38.390) ton. De invoer van steenkool beliep in augustus 808.359 (v.m. 832.933) ton, waarvan 465.005 (403.570) ton uit Ame rika en 177.810 (201.220) ton uit W. Duitsland. De n.v. Kon. Machinefabriek Gebr. Stork 8e Co., de n.v. Hollandse Signaal Apparaten en Nationaal Grondbezit zui len op een strook grond in De Veldwijk te Hengelo 500 industriewoningen laten bouwen. Dit aantal zal in de loop van de jaren tot duizend worden uitgebreid. De grond voor het eerste plan wordt reeds bouwrijp gemaakt. Tot zover de verbouwings- en moderni seringsprojecten van het ziekenhuis die op de nominatie staan gerealiseerd te worden of al klaar zijn. Zoals bekend De tweede openbare vergadering van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf zal worden gehouden op woensdag 16 okt. 's morgens te 10.15 uur in het SER- gebouw te 's-Gravenhage. Voorgesteld wordt onder meer een vaste commissie Euromarkt in te stellen, ten einde de uitwerking van de verdrags bepalingen na de aanvaarding van het vedrag te kunnen volgen. De diplomatieke conferentie over het zeerecht te Brussel heeft gisteren met 22 stemmen voor, geen tegen en 9 ont houdingen een internationale conventie goedgekeurd, waarbij de aansprakelijk heid van de reders in geval van onge lukken op zee wordt beperkt. Voorts werd met 11 voor, 3 tegen en 14 onthoudingen een conventie over blinde passagiers aangenomen. Een derde conventie over het ver voer van personen en hun bagage per schip werd als ontwerp aangenomen en zal voor verdere bestudering aan de regeringen van de deelnemende landen worden voorgelegd. De aansprakelijkheid van de reders voor goederen is vastgesteld op 1.000 goud frank per ton van het schip, die voor de dood of verwonding van de passagiers op 3.100 goud frank per ton van het schip. Groot-Brittannië en Frankrijk stemden voor deze conventie. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie onthielden zich. Nederland, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie stemden tegen de conven tie over blinde passagiers. Deze con ventie maakt het mogelijk, dat reders van de staten, die deze conventie heb ben geratificeerd, blinde passagiers aan land zetten in de eerste aanloophaven in een land, dat de conventie heeft be krachtigd. Deze conventie slaat niet op politieke vluchtelingen. Waarnemers hebben met nadruk ge wezen op het feit, dat de Sovjet-af vaardiging veel medewerking heeft verleend bij het opstellen van de con venties. Deze afvaardiging werd geleid door Saviljef van het ministerie van de koopvaardijvloot. De Sovjet-Unie heeft voor de eerste maal aan deze conferen tie deelgenomen. (Van onze Haagse redactie). Het verbaast mr. Kolf schoten, de burgemeester van Den Haag, dat er tot nu toe geen vrouw tot directeur van een gemeentelijke reinigings dienst is benoemd. Waar om dit altjjd mannen moeten zjjn die toch gel den als „gepatenteerde en overbeterljjke vervuilers" was hem niet duideljjk. Dit grapje gaf een fleu rige noot aan de plech tige opening van het Jubileumcongres van de Nederl. Vereniging van Reinigingsdirecteuren, dat tot en met vrijdag in bet Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden en dat door de Haagse burger vader werd geopend. Dit was niet zijn enige taak: namens de jubile rende vereniging mocht hij daarna aan het be stuur van Madurodam een miniatuurreinigings dienst In de vorm van enkele wagenmodellen met personeel overhandi gen. Ondanks haar A- griep had mevr. Boon van der Starp, de onver moeibare promotrice van Madurodam, toch kans gezien een dankbrief te schrijven. De A-griep is ook bij de reiniging doorgedron gen, zodat zelfs de voor zitter van de vereniging, de heer P. de Graaft, vervangen moest worden. Ook na de opening was het alles reiniging wat de klok sloeg. Zelfs de om geving was hierbij aan gepast. Een kleine ten toonstelling toonde ener zijds de enorme groei van de hoeveelheid ge produceerd vuil Yan ons als proper gekwalificeerd landje aan, anderzijds de even grote toeneming van mogelijkheden om dit zo snel en goed mogelijk weg te werken. Zo werd er in de afgelopen 50 jaar 336 miljoen m3 vuil wegge werkt. Was dit niet ge beurd, dan zou heel Ne derland bedekt zijn met een laag straatvuil van 3 meter hoog. Natuurlijk werden er al tijdens de openings zitting, waarbij de heer Taselaar, directeur van de Haagse reinigings dienst en de heer G Huf- fels. directeur van de centrale vervoersdienst te Nijmegen inleidingen hielden resp. over 25 jaar Haagse gemeentereini ging en 50 jaar reinigings wezen in Nederland, de nodige klachten geuit Papierbakken die niet worden gebruikt, tekort aan personeel, geringe medewerking van het pu bliek om straten en grachten schoon te hou den waren er enkele van. Een moeilijkheid is ook, dat door het parkeren van auto's de straten- reinigers hun werk maar half kunnen doen Wij hadden daar nooit aan gedacht. Strijd aan de bitter. Uit de geschiedenis van onze gemeentereiniging die nauw verwant is aan b.v. de rattenbestrijding, ontsmetting en gemeen telijk vervoer, komt als een van de grote strijd punten de verwerking van het huisvuil naar voren. Merkwaardig is. dat juist in 1944 het standaardrapport. Het vu il verwijd erin gs vraag stuk" moest verschijnen Met name dit dilemma: verbranden of tot com post verwerken, hield de gemoederen bezig en houdt dat nog. In 1917 kende men tijdens een vergadering in Haarlem van de thans gouden ver eniging nog gesepareerde bittertafeltjes voor vuil verbranders en compost- makers. waarbij de laat- sten als conservatief wer den gekwalificeerd. De laatste jaren is het juist andersom en in een acht tal gemeenten, onder wie Schiedam en Delft, zijn zelfs hvDermoderne eom- postbedrijven met Mar- shallgeiden opgericht. Daarnaast blijven andere gemeenten de vuilver branding of de afvoer naar een der centrale in richtingen van de V.A.M. prefereren. Al even belangrijk voor de hygiënische afvoer van het vuil was de invoering van gestandaardiseerde vuilnisemmers. De vereniging zelfs is overigens een staaltje van goede samenwerking tussen de gemeenten. Dit valt te meer op, als men weet, dat onze zuider buren het nooit zover hebben kunnen brengen. 8-81. Het gebeurde niet vaak, dat Knots boos werd, maar toen hij zag dat de kok de boog van Willem Teil stuk sneed werd hij razend. Vlug stroopte hij zijn mouwen op en liep met grote passen op de kok af. Deze gaf Willem Teil juist een draai om zijn oren, zodat het ventje huilend weg liep. „Wat moet dat?" schreeuwde Knots. „Wil jij die kleine Willem slaan!" Haha, het zal je slecht vergaan!" De kok begreep het rijmpje niet, maar hij zag heel goed, dat Knots boos was. „Nee nee, oela oela!" riep hij en liet ver schrikt zijn vallen, „nee blanke man, ik zullen Willem niet meer slaan!" Maar al dat gejammer hielp niets. Knots pakte de kok beet en legde hem als een kleine jon gen over zijn knie. „Hier, hier" riep hij en gaf de kok een pak voor zijn broek dat het een lust was. „Au, au, oela oela!" „Hier hier, klap ,kiap pats pats!" „Au, oeioei, oela!" „Pats klap boem", zo klonk het maar en je kunt het geloven of niet, maar de kok wenste dat hij Knots nooit ontmoet had.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4