Bisschop van Rotterdam bij oudste r.-k. verkennersgroep in den lande G mtm Nasser stuurt naar „bedreigd' versterkingen Syrië PUZZEt Radio-nrosramma Hel wrekende water Nederlanders in Duitsland hielden congres loei lampjes Onderscheiding voor twee commissarissen Damdoorstekers worden vervolgd Egyptische troepen met Sovjet-wapens op weg naar Turkse grens Onze dagelijkse Nachtelijke vuurzee in Breda Teleurgesteld over intrekking van regeringssubsidies Middenstanders uit drie landen bijeen Moskou neemt revanche op Kopenhagen Vulkaan verraste 1000 vakantiegangers „Turks-Joodse agressie' VB MAANDAG 14 OKTOBER 1957 PAGINA i Jeugd nu en toen Zilver en goud Hordenloop" Het moment., STOOTTROEPERS HERDACHTEN GESNEUVELDEN Zelfstandige middenstand verdwijnt in België steeds meer Oog om oog, diplomaat om diplomaat IN DE MODDER GESTIKT In groot gevaar Koning Hoessein Nu ook Libië Oplossing van zaterdc B. M. R. S. door ARTHUR MAYSE C- Van Oostburg in Zeeuwsch-Vlaanderen en van Dokkum uit Friesland en uit tal van plaatsen die hiertussen liggen waren de oud-leden van Nederlands oudste ver kennersgroep naar Rotterdam gekomen ter viering van het veertigjarig bestaan ervan. Onder hen bevonden zich de eer ste aalmoezenier, emeritus pastoor J. Schiphorst uit Alphen a.d. Rijn, en een der eerste leiders, hopman Th. Balk uit Am sterdam. Twee oud-Laurentianen, de com missarissen J. P. A. Koks en J. A. H. M. van Schijndel ontvingen de Jacobsstat als onderscheiding en de bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen kwam de jubilerende groep feliciteren en de hon derden aanwezigen bemoedigend toespre ken. Het nationaal hoofdkwartier was ver tegenwoordigd door drs. J. J. P. Boeze- man, het diocesaan hoofdkwartier door aalmoezenier A. M. Vulsma en commis saris M. C. M. van Adrichem, de zuster vereniging „De Nederlandse Padvinders" door commissaris M. L. Saris. In de kerk van de Allerh. Verlosser aan de Goudserijweg werd een plechtige mis opgedragen door oud-pastoor Schiphorst als celebrant. Pater Carlier c.ss.r. en pa ter L. van Kol C.s-s.R., twee zijner opvol gers als aalmoezenier, assisteerden hem. Voortrekkers en verkenners vervulden de functies van acolieten en misdienaars. In de dakzaal van het Groothandelsge bouw stonden de ontbijttafels gereed voor de reünisten en de tegenwoordige leden van de groep. Groepleider Th. Post riep allen een hartelijk welkom toe en daarop voerde de heer v. Schijndel, die van 1928 tot 1931 de groep had geleid, het woord, niet slechts om enkele herinneringen uit vroeger jaren op te halen, maar vooral om erop te wijzen, dat ieder oud-lid iets verschuldigd is aan de groep, die tot zijn persoonlijkheidsvorming had bijgedragen. Als men zegt: „De jeugd is veran derd," dan is dat zo, zeide hij. Dat wil nog niet zeggen, dat zij slechter of beter is dan die van een voorgaande generatie. De invloeden van de tijd waarin men leeft, werken erop in en daarom is de jeugd van heden voor het verkennen vroeger rijp dan die van 20 of 30 jaar geleden. Vandaar ook de overweging, de leeftijds grens voor de welpen van 9 naar 7 jaar te verschuiven. Spr. vroeg zich af, of ook dergelijke verschuivingen in andere delen der groepen niet te overwegen waren. In ieder geval is het zaak, de evoluties nauw lettend te volgen. De pioniers hebben het in hun tijd met de te hunner beschik king staande middelen best gedaan. Wa> ren hun grondslag en de door hen geves tigde tradities niet zo goed geweest, de St.-Laurentius zou het lot hebben gedeeld van vele groepen die in de loop der jaren moesten worden opgeheven. Spr. wenste de oudste groep nog een zeer lang leven beantwoordt aan Ghristus' gebod: God ite beminnen en zijn evennaaste. „Wij staan aan het begin van een nieu we tijd, een mooie tijd, maar ook een on zekere tijd met een ontwikkeling, waar van het eind niet is te overzien. Grote uitvindingen kunnen ten voordele maar ook tot ondergang van de mensheid lei den." Het grote kwaad betekent hierbij het egoïsme, ter bestrijding waarvan de bisschop In het Verkennen een waarde vol element ziet. „Ik ben blij dat zulk jeugdwerk bestaat en uit de talrijke op komst van de oud-Laurentianen zie ik, dat deze groep wat in hun leven heeft bete kend", besloot Z. H. Exc. De welpen brachten een leuk letterspel ten tonele en de verkenners voerden daar op een boeiend toneelstuk „De Vreemde Hopman" op. De jonge acteurs toonden dat zij dit stuk grondig hadden ingestu deerd onder een goede regie. Toen het doek viel bracht oubaas dank aan aalmoe zenier Van Kol voor al zijn arbeid „op de achtergrond" en aan de heer Ruedi- s-ueli voor zijn deel in de welgeslaagde opvoering. Hem werd het dankbaarheids insigne van de beweging uitgereikt. Ver melding verdient nog, dat in een aangren zende zaal 'n tentoonstelling werd gehou den van verkenners-archiefmateriaal, w. o. een waardevolle historische documen tatie uit het prille begin der beweging in Nederland. (Van onze correspondent) Rond 4 uur hedenmorgen heeft een uitslaande hrand een café met woon huis in de Prins Hendrikstraat te Bre da totaal vernield. De eigenaar van het café, de heer v. d. Gils, sliep, evenals zijn twee doch ters, boven het café. Zij werden opge schrikt door het roepen van buren, die wakker waren geworden door het springen van ruiten. De hele beneden verdieping stond toen al in lichter laaie en vader v. d. Gils en zijn dochters hadden nog juist tijd langs een zijdeur het huis te verlaten dat weldra een prooi der vlammen werd. Daar van het huis en de inboedel niets meer te redden viel, stelde de brandweer onder leiding van comman dant Rademakers onmiddellijk alles in het werk om te voorkomen, dat het vuur zou overslaan op de stapelplaat sen van een houtfirma, die slechts op enkele meters afstand van het geteis terde pand gevestigd is. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het onzekere. Wel zou de eigenaar nog om een uur in zijn café frites hebben gebakken. De schade is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Commissaris v. Schijndel kreeg geen ge legenheid van het podium te vetdwijnen, omdat hierop commissaris Boezeman achter de microfoon plaats nam om mede te delen, dat het nationaal hoofdkwartier hem niet alleen had afgevaardigd om het bij dit jubileum te vertegenwoordigen, maar ook opdracht had gegeven, commis saris v. Schijndel te begiftigen met de Zil veren Jacobsstaf. Commissiaris Boeze man las daarop een desbetreffend schrij ven van het hoofdkwartier voor en speld de daaroo comissarts v. Schijndel het on derscheidingsteken op de uniform. De Rotterdamse distriets-commissaris drs J. Peet inviteerde hierop comlssa- ris J. P. A. Koks op het podium om de ze als dankbetuiging voor het vele, door hem voor de jeugdbeweging verricht de heer Koks is momenteel districtscom missaris van de Katholieke Jeugd Bewe ging de Gouden Jacobsstaf op te spel den Het laatste woord was dan aan oud' aalmoezenier Schiphorst, die een leven dige schildering gaf van het eerste decen nium der beweging te Rotterdam, een pe riode waarin de bestuurstaak zo onge veer als een „hordenloop" moest worden gezien, zoveel hindemissen waren er te ne men. Zijn gezellige causerie werd zwaar onderstreept door een extranummer van het orgaan „Tom Tom", gewijd aan een historisch overzicht van de veertig be staansjaren. In de middagbijeenkomst, waarin ook de ouders der tegenwoordige leden ver schenen, had juist oubaas Karei Blom uit Bergen op Zoom ook een oud-Lau- rentiaan het woord om aan te kondi gen dat op initiatief van de oude „Wal- den"-voortrekkersploeg een jubileumgift werd samengebracht, toen de komst werd aangekondigd van mgr. M. A. Jansen. De Nederlandse Bond in Duitsland, waar in zestig verenigingen van in West-Duits- land wonende Nederlanders verenigd zijn, heeft zaterdag en zondag te Krefeld zijn jaarlijkse congres gehouden. Zaterdag werd het hoofdbestuur ontvan gen door het stadsbestuur. De koninklijke harmonie uit Venlo gaf een openlucht concert en maakte een muzikale mars door de stad. De vele congresgangers kwa men 's avonds bijeen in de grote congres zaal van de Königsburg waar bondspen- ningmeester M. A. Evers in zijn begroe tingstoespraak onder andere de tijdelijke zaakgelastigde van de ambassade te Bonn de heer C. Freede, de consuls uit Dussel- dorp, Essen en Kleef, kolonel b. d Smeenk die de federatie van Nederlandse Oranje verenigingen vertegenwoordigde en Ober- bürgemeister dr. J. Hellenbrock van Kre feld met verscheidene van zijn naaste me dewerkers, welkom heette. De heer Evers bracht de geslaagde Döits-Nederlandse week te Kreveld in herinnering, die aan dit congres voorafge gaan was en die rond 25.000 Duitsers en Nederlanders bij verscheidene manifesta ties van economische en culturele aard betrokken heeft. Oberbürgermeister Hellenbrock sprak er vervolgens zijn vreugde over uit. dat zijn stad de eerste in Duitsland is ge weest, die met toestemming van de Konin gin de Koninklijke Militaire Kapel heeft mogen ontvangen. Ongeveer duizend aanwezigen woon den hierna het KRO-zaterdagavondpro- gramma bij, dat rechtstreeks uit de zaal werd uitgezonden. Zondag werd in de Königsburg de alge mene jaarvergadering gehouden. De bonds voorzitter heeft hierbij zijn grote teleur stelling uitgesproken over de intrekking van een door het ministerie van Maat schappelijk Werk reeds toegezegde subsi die van 8000 gulden. Het bondswerk, dat vooral wil bijdragen tot de Nederlandse bewustzijnsvorming bij de Nederlandse jeugd in Duitsland dreigt hierdoor een ernstige terugslag te ondervinden, zeide hij. Met deze gelden zouden immers bi bliotheken zijn ingericht en cursussen en andere vormen van aanvullend onderwijs worden gegeven. Ook de omvang van het maandblad, dat voor vele Nederlanders de enige lectuur in hun moedertaal is, zal aanzienlijk beperkt moeten worden. Het Tweede-Kamerlid J. Scheps hekel de wat ten aanzien van het in uitzicht gestelde, subsidie is geschied. Consul-gene. raai Van Hattum zeide de teleurstelling te kunnen begrijpen, maar meende, dat de reeds 36 jaar bestaande bond deze te- Z.H. Exc. merkte op, dat hij „op het juiste roomse moment" nl. als men met de hoed rondgaat was gearri veerd en dat hij de giftenactie, bestemd om er een kapeltent voor aan te schaf fen. bijzonder aanbeval. De bisschop deed bijzonder uitkomen, hoezeer de grondslag van het Verkennen Stockholm Het spel van jongens, die met 'n geladen geweer speelden ergens in 'n Finse stad, eindigde natuurlijk met 'n ongeluk; het geweer gine af en een van de knapen, een iongen van 10 jaar. viel zwaar ge wond neer. Het bleek bij onderzoek dat hij niet gevaarlijker geraakt had kunnen worden: de kogel was terecht gekomen in de hartstreek en daar blijven zitten. Daar er nog een levenskans aanwezig 3cheen. besloot men tot een operatie, maar men slaagde er In Finland niet in de kogel te verwilderen. Een chirurg in Stockholm lukte dat wel, nadat een eer ste poging ook geen succes gehad had. New York De emancipatie der vrouw -egint zich nu toch over heel de wereld baan te breken. Volgen-s een opgave van het bu reau der Verenigde Naties bezaten in 1945 in slechts 34 landen in heel de we reld de vrouwen het actieve en passieve kiesrecht. Doch sinds 1945 en nu hebben zich 35 andere landen daarbij aangeslo ten. In elf landen hebben de vrouwen nog geen enkel kiesrecht, waaronder ook Zwitserland. Ottawa (Canada) Koningin Elizabeth van Engeland, die hier zaterdag met Prins Philip is aange komen voor een bezoek aan dit domi nion en ook aan de Verenigde Stater, heeft een schat van juwelen meegeno- nomen Een dergelijke verzameling ko ninklijke sieraden heeft men zelfs in de V.S. nog nooit kupnen bezichtigen Daarbij is o.a. de onbetaalbare z.g. Rus sische tiara, een erfstuk van de groot moeder van de huidige Engelse konin gin, Koningin Mary. In het Maas- en Waalse dorpje Leeu wen Beneden zijn zondag de gesneuvel den van het regiment Stoottroepen weer herdacht. Bij de honderden, die hiervoor waren gekomen, bevonden zich de par ticulier secretaresse van prinses Wilhel- mdna, mej. J. Geldens, generaal mr. H. J. Kruis, generaal D. Buurman van Vreeden en majoor Ch. Marchand, na mens de ministers van Oorlog en van Binnenlandse Zaken. De herdenkingsrede werd uitgesproken door de voorzitter van de Stichting her denking stoottroepers, Sjef de Groot, waarna nog het woord werd gevoerd door generaal b.d. J. Sitzen. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het korps van de genie uit 's-Her- togenbosch. 's Morgens waren kerkdien sten gehouden. genvaller wel zal kunnen verwerken. In plaats van de aftredende tweede bondsvoorzitter, A. Loos, werd de heer De Jong uit Keulen gekozen. Ook bonds- secretaris A. de Haan wenste niet herbe noemd te worden, maar blijft aan, tot een geschikte opvolger zal zijn gevonden. Ten slotte kwamen nog enige door de vereniging gestelde kwesties aan de orde. Aangedrongen werd op de verlenging van de geldigheidsduur van de paspoorten voor Nederlanders in het buitenland tot vijf jaar. Verder bepleitte men stappen van 't hoofdbestuur tot vergemakkelijking van da arbeidsvoorwaarden voor Nederlan ders in Duitsland, gelijkstelling met de Duitse werknemers voor sommige verze keringen. Voorts werden vraagstukken be sproken als de nog steeds niet gere gelde kwesties, die bij de geldsanering na de oorlog zijn ontstaan, de kinderuitzen ding naar Nederland en de teruggave van tijdens de oorlog door Duitse instanties in beslag genomen verenigingseigendommen. Vele congresgangers woonden 's avonds het muzikale drama „Boris Goudonov" van Moussorgski bij. dat tot besluit van de Duits-Nederlandse week in het Stadt- theat-er werd opgevoerd. Voor de vierde maal na de oorlog zijn de katholieke middenstanders uit iet Duitse diocees Aken, uit Belgisch Lim burg en uit Nederlands Limburg samen gekomen. Bij vorige gelegenheden kwam men bijeen te Maastricht, Tongeren en Aken en ook bezocht men gezamenlijk Rome; gisteren waren ongeveer 2000 per sonen te Roermond bijeen in de Europa hal. Dr. F. Derks, voorzitter van het chris telijk mlddenstandsverband in Belgisch Limburg, hield hier een rede over ie middenstands-problemen in België. Hij deelde mee, dat de verhouding loontrek kende tegenover zelfstandige middenstand ongeveer 71 tegenover 29 procent was. De zogenaamde „drukkingsgroepen", zoals ie onzelfstandigen daar genoemd worden, vervallen meer en meer In afhankelijk heid, zeide hij. De omstandigheden zijn van die aard, dat de mogelijkheden .n het zelfstandig bedrijf niet meer opwe gen tegen de zekerheden van de onzelf standigen. Er moeten volgens spreker nieuwe wegen worden gevonden die to tale socialisering van de samenleving te gengaan. De heer J. Erkens, plaatsvervangend voorzitter van de Katholischer Kaufman- nischer Verein vestigde vervolgens de aandacht op het feit, dat men bij hen In Duitsland niet alleen de zelfstandige maar ook de niet-zelfstandige leden van de middenstand in één bond bij elkaar heeft gebracht. De gemeenschappelijke voor lichting van deze groepen ondervindt daarvan moeilijkheden. De heer Winckers, secretaris van de Limburgse middenstandsbond, vond da! de voortschrijdende socialisering in strijd is met een gezonde opvatting van het prio riteitsbeginsel, dat aan de zelfstandigen voorrang moet geven. Nadat de voorzitter van de Internatio nale Kath. Middenstandsbond, de heer J A. Koops, in het Nederlands en in het Duits een slotwoord had gesproken, trok een stoet van 2000 personen naar de ka thedraal, waar een pontificale hoogmis werd opgedragen. Het waterschap „De Hegge" zal tegen de boeren, die hij Vriezen-veen ter ont watering van hun landerijen een dam van de Wei-temanslanden hebben doorge stoken, een rechtsvervolging instellen. Met de meeste nadruk ontkent de voorzitter van het waterschap, dat tus- ten het waterschap en de cultuurtech nische dienst een prestigekwestie zou hebben bestaan, tengevolge waarvan de effectuering van de afwatering ook van de Weitemanalanden zou zijn vertraagd. Men heeft echter met de ver betering van de afwatering van de Wei- temanslanden willen wachten, totdat deze met het oog op de herverkaveling in de Vriezenveense polders definitief kan worden aangepakt. De dam is in middels op last van „De Ragge" her steld. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken heeft zondag verklaard, dat Sergei Smirnof, de tolk van de Russische mili taire attaché, die wegens spionage uit Denemarken is uitgewezen, een Deen heeft proberen om te kopen teneinde in lichtingen te krijgen over het Deense radarwaarschuwingssysteem. De Sovjet-Unie heeft zaterdag in een nota aan de Deense regering de uitwijzing ongegrond genoemd en op haar beurt de Deense landbouw-attaché in Moskou ge last, de Sovjet-Unie tegen 15 oktober te verlaten. Smirnof was de tolk van kolonel Nikolaj Jakoflef. die deze zomer in Kopenhagen arriveerde om luitenant-kolonel Rogof te vervangen, de militaire attaché, dip in januari werd uitgewezen. (Van onze correspondent) De 35-jarige landbouwer D. v. Zee- brug uit 't Harde (G.) is zaterdagmid dag bij het schoonmaken van een sloot voorover gevallen en in de modder ge stikt Zijn moeder vond hem, toen zij hem' thee kwam brengen. Het slacht offer was gehuwd en vader van een kind. r li HM. de Koningin ontving zaterdag op paleis Soestdijk de Kon. Zangver. J enlona" uit J enlo. Zij ontving o.a. een grote mand w agrarische produkten uit die streek. Links de Commissaris der Koningin in Limburg dr. F. J. M. A. H. Houben en rechts de he C. J. K. M. Receveur De vulkaan Mihara op het Japanse eiland Osjima die een der actiefste van Japan is is plotseling tot uitbarsting ge komen. waardoor een persoon om het leven is gekomen en 54 mensen ernstige brandwonden en verwondingen hebben opgelopen. Meer dan duizend mensen, die zich op de helling van de 759 meter hoge berg bevonden, werden door hefschroefvlieg- tuigen en politie gered. Zij liepen direct gevaar door neerstromende lava en kleine steenstortingen. Osjima, dat ongeveer 110 km ten zuiden van Tokio ligt, is een beroemde vakantie- verblijfplaats. Degenen die door de uit barsting werden overvallen, waren voor het merendeel mensen die een weekend- excursie maakten. Ongeveer dertig stu denten, die zich vlak bij de top bevonden, werden gered, maar zij hadden ernstige verwondingen opgelopen. Naar wij van officiële zijde vernemen is binnenkort de benoeming te verwach ten van de heer D. J. von Balluseck, op het ogenblik buitengewoon en gevol- mochtigd ambassadeur te Ottawa. De heer Von Balluseck zal begin no vember uit Moskou naar Nederland ver trekken teneinde zich hier te lande op zijn nieuwe bestemming voor te berei den. Sedert zondagmiddag worden in de Syrische haven Latakieh met Russisch materiaal bewapende Egyptische troepen ontscheept. De over komst van de Egyptische eenheden naar Syrië, dat op het ogenblik weer het middelpunt van de spanning in het Midden-Oosten is was zorgvuldig geheim gehouden. Het bericht van de ontscheping, dat zondagavond door radio-Cairo werd omgeroepen, kwam als een volslagen verrassing. Officieel is meegedeeld, dat de Egyptische vlootëenheden voor onbe. paalde tijd in Latakieh zullen blijven. Waarnemers in Damascus verwach ten, dat'de Egyptische troepen, die beter dan de Syrische soldaten met de Russische wapens kunnen omgaan, naar de Turks-Syrische grens zullen worden overgebracht. Onlangs hebben zich aan deze grens schermutse lingen voorgedaan en de Syriërs beschuldigen de lurken van „agressieve oogmerken", terwijl de Sovjet.partijsecretaris Kroesjtsjef vorige week op zijn bekende grove wijze Turkije met raketten e.d. heeft bedreigd, als het zijn „agressie" tegen het vredelievende Syrië niet zou stopzetten. Het zenden van de Egyptische leger- en vloot-eenheden naar Syrië (de juiste sterk te is nog niet bekend) is geschied in over eenstemming met het militaire bondge nootschap tussen beide landen, aldus radio- Cairo. Reeds sedert half september zijn In het kader van deze alliantie kleinere versterkingen Syrië binnengekomen. Vol gens zender „De stem der Arabieren" is het. lot van Syrië en Egypte onverbre kelijk verbonden. „Als de imperialistische machten zich verlaten hebben o-p het Turkse leger en het Joodse leger om de Syrische zenuwen met bedreigingen te breken, zal door toedoen van het Egyp tische leger en het Syrische leger het Sy rische front zowel in het noorden als in het zuiden sterk genoeg gemaakt worden om iedere agressie te weerstaan en el ke poging tot ondermijning van het Sy rische moreel te verijdelen". Twee jaa-r geleden besloten Syrië en Egypte tot een gemeenschappelijk com mando. De troepen van beide landen wer den later onder bevel van de Egyptische minister van oorlog en opperbevelhebber generaal-majoor Abdel Hakim Amer ge steld .Inmiddels was ook Jordanië for meel tot het militair commando toege treden. Vorige maand brachten Syrische militaire bevelhebbers een bezoek aan president Nasser van Egypte. Er werd toen bekend gemaakt, dat zij gesproken hadden over de coördinatie van militaire plannen op grond van de overeenkomst. Het Arabische nieuwsbureau heeft za terdag gemeld, van gezaghebbende zijde in Damascus vernomen te hebben, dat Syrië zijn patrouilles bij de Turkse grens heeft versterkt. Er waren nieuwe ob servatie-posten Ingericht. Dr. Salah el Terazl, secretaris-generaal van het Sy rische ministerie van buitenlandse zaken zei zaterdagavond in Damascus, dat Turkse troepen van de Turks-Russische grens naar de Syrische grens waren overgebracht. Kort geleden heeft een Russisch vloot eskader een vriendschapsbezoek gebracht aan Latakieh. Volgens recente berichten uit Damas cus zijn de werkzaamheden tot vergro ting van de capaciteit van Latakieh van 200.000 tot 1.000.000 ton grotendeels vol tooid In New York heeft de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, mevr. Meir verklaard dat haar land in groot gevaar verkeert. Koning Hoessein van Jordanië en ko ning Faisal van Irak hebben zondag in een verlaten pompstation op de grens tus sen beide landen een bespreking van vijf uur gehad over Arabische aangele genheden in het licht van_ het bezoek van koning Saocd van Saoedi-Arabie aan Libanon. Volgens een onbevestigd bericht in Am man wordt verwacht, dat koning Hoessein waarschijnlijk ook met koning Saoed een bespreking zal arrangeren, nadat laatst genoemde zijn huidige staatsiebezoek aan Beiroet zal hebben volbracht. Een functienaris van het paleis te Bag dad heeft zondagavond medegedeeld, dat het onderhoud tussen Hoessein en Faisal een gedachtenwisseling ten doel had over zaken van gemeenschappelijk belang en Arabische kwesties In het algemeen. Bui tenlandse waarnemers zijn van oordeel, dat o.m. gesproken Is over financiële hulp van Irak aan Jordanië en verster king vgn de samenwerking tussen Irak en Jordanië. Een blad te Beiroet meldt, dat koning Saoed van plan is de volgende maand een conferentie van Arabische staatshoofden In Riad te beleggen. Het voorstel voor een dergelijke bijeenkomst was reeds goedgekeurd door Libanon, Jor danië, Irak, Soedan en Libië. Een Egyptische militaire woordvoer der heeft volgens Radio-Cairo gezegd, dat een Egyptische militaire missie is ge vormd voor de opleiding van Libische troepen in het gebruik van wapens die Egypte aan Libië heeft geschonken. Deze wapens zullen dinsdag in Tobroek plech tig overgedraen worden. De Syrische minister van economi sche zaken. Chalil Kell-as, heeft mede gedeeld, dat de Russische handelsat taché namens zijn regering heeft laten weten, dat Rusland onmiddellijk tien duizend ton katoen van Syrië wil kopen Voorts had hij meegedeeld dat de Sov jet-Unie hetzelfde wil met dat deel van de tarwe- en gerstoogst, dat Syrië niet zelf nodig heeft. Horizontaal: 1. lidwoord, 2 muziekiP' strument, 6 goud (Fr.), 9 bezittelijk vnv'j' 10 vruchtbare plaats, 12 feestdos, 14 as, L meisjesnaam, 16 deel v.h. lichaam, glansloos, 20 maanstand (afk.), 22 onoe andere (afk.), 23 bijwoord, 24 slingerplans 25 onmeetbaar getal, 26 deel v.d. daS (afk.,) 27 heilige (afk.), 29 drank, 31 Ëflê' telwoord- 33 zwaardvis, 35 voorgerecP 37 gewicht, 39 levenslucht, 41 kleur, deel v.e. Fr. ontkenning, 44 kei, 45 Per tW. Verticaal: 1 zangnoot, 2 nauwe, 3 hev'.^ 4 klein persoon, 5 deel v.e. berg, 6 pi- L Noorwegen, 7 zangnoot, 9 groot vertre^j 11 opera ,13 slede, 14 n-atuurkundetefh (afk.), 15 horde, 17 gewapende ruiter, L ferm. 21 luchtvaartonderneming (afk.), K gewicht, 26 sierplant,28 vertaler, 30 b zijn, 31 voorstel, 32 maanstand (afk.), gunstige bekendheid, 36 pl. in Duitslat1 38 elektr. geladen deeltje, 39 meisjesnaam11 40 voorzetsel, 42 reeks. Horizontaal: 1 op; 3 ate; 6 opa; 9 t>a, kasteel; 14 stropen; 16 li; 17 ent; Is 08 19 la; 20 orel; 22 erts; 25 ijs; 27 eden! liter; 30 elke, 31 lij; 32 ze; 34 een; 35 fu 36 et; 37 moest; 40 slaan; 42 sip; 43 looi kreek; 47 koker; 50 Ia, 51 in, 52 gre, 54 V 55 ai, 57 elan; 58 arena; 60 oran; 61 '.j 62 deli; 64 kier; 66 da. 67 of; 69 nee'. os; 71 termiet; 74 lorgneit, 78 un; 79 01 80 oer; 81 lo. f. Verticaal: 1 o.k.; 2 paladijn; 3 at; 4 5 ee; 6 o.t.; 7 pret; 8 ao; 9 bekijken; 1® „0 12 si, 13 lelie, 14 steen; 15 pi; 19 le»' .,j onze; 21 el; 23 r.r.; 24 sela; 26 set; tel; 33 essen, 35 sloop; 38 oor; 39 tik; sok; 41 age; 44 kalkoen, 45 eind; 46 0 48 koor; 49 raadsel; 50 lei; 5'2 grint;. enkel; 56 ina; 58 al, 59 ai; 63 erin; 65 e" - 68 fr.; 70 on; 71 tu; 72 m.o.; 73 es; 75 76 gr; 77 to. Uitzending vanuit Eng. Transit Comp. te Hoek van Holland Golflengte 25 meter. MAANDAG 14 OKTOBER 22.00 uur Verzoekplaten 23.00 uur Jo Stafford zingt 23.15 uur Muziek voor iedereen 00.30 uur Sluiting 6 DINSDAG 15 OKTOBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gramm. 8.50 V.d, vrouw 9 35 Waterst. 9.40 Gramm. 9 45 Caus. 10.00 V d. kind. 1015 Gramm. 10.30 Schoolradio 10.50 Ierse liedjes 11.00 V.d. vrouw 11.30 Schoolradio 11.50 Caus. 12.00 Middagklok, noodklok 12 03 Gramm. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gramm. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gramm. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gramm. 14.30 V.d. vrouwen v. h. Platteland 14.40 Gevar. progr. 16.00 V.d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Betirs- ber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje 18.30 RVU* Beroemde figuren 19 00 Nws. 19.10 Comm. op het nws 19.15 Lichte muz. 19.35 Gramm. 20.20 Catechesatie 20.30 Act. 20.45 De gewone man 20.50 Brabants ork. 21.30 39) Waarom ons niet Ik weet het niet. Ik denk. dat we niet lang meer zullen leven, Clint. Hij lag op de vloer van de smalle kajuit van d« „Helene". Zij hurkte naast hem en hij pakte haar pols. Ze wisten, dat de radio daar was, zei ze. Ze hebben hem opgewacht. Hoe wisten ze dat Door Elsie. Ze was in het bos aan het spelen, toen Paddy de radio naar een andere plek bracht. Ze heeft het ge zien en tegen Aila gezegd. Door zo'n kleinigheid dus. Hij had het kleine roodharige ding door het bos zien lnoen met zo iets behoedzaams en tege lijk haastigs over zich en hij, hij had niets vermoed. Hij had het moeten weten. Hoe kon je dat geweten hebben We konden h-Wt toch geen van allen vermoeden Zijn we al op zee vroeg hij. Nee. ik geloof dat we pas de baai uit zijn Ze wachten op de wind De patrijspoorten stonden open. Hij jacht. hoorde het ruisen van de regen en in het noorden gromde de Boss-Foreman. Hij luisterde of hij soms een motor kon horen, het bewijs, dat Gunnar Lund op de loer lag, maar hij hoorde alleen de regen en de golfslag. Hij vermoedde, dat hij een klap met een revolver had gehad. Het haar op zijn ach terhoofd zat aan elkaar geklit. Hij heeft er twee geraakt, sprak Dewy. Mike Peddar en de man met het zwarte haar. Ofschoon hij het antwoord op zijn vraag bij voorbaat al wist, vroeg hij: En Joe Die is hier. Hij is daarstraks beneden geweest en heeft me alles verteldTrek je hand niet weg, Clint. Anders ga ik gillen en ik weet zeker, dat ik dan niet meer op kan houden. We hebben nog een kans. zei Clint. Gunnar Lund moet in de buurt zijn. En dan de politieboot bij Fox eiland. Het stukje hemel, dat zij door de pa trijspoort zagen was inktzwart. De regen had opgehouden eti de „Helene" kwam nauwelijks vooruit. Hij luisterde opnieuw hopende het stampen van een motor te horen. Het geluid zou heel ver hoorbaar zijn. Maar alles was stil. Ik wou dat het voorbij was, zei Devvy. Ze zweeg. De „Helen" lag praktisch stil. Haar machine leverde net genoeg kracht om de getijstroom te weerstaan, die de bout naar de Boss-oreman tracht te te trekken. De golven kabbelden zachtjes tegen de huid-platen van het We zijn nog niet dood, zei Clint. Als ze ons willen vermoorden, waarom hebben dat dan niet dadelijk in het bos gedaan? Joe wilde het doen. Maar dr Morse hield hem ervan terug. Waarom? Ik weet het niet. Boven hoorde hij zacht gebons. Dat geluid, dat een herinnering in hem wekte, ihaakte een angst en tegelijk een koude woede in hem wakker. Het geluid sneed door hem heen als een me-s. Luister, fluisterde hij. Ik kan iets doen. Dat kun je niet. Het heeft geen zin. Hij kneep haar pols heftig tussen zijn vingers, en de woede maakte zich geheel van hem meesier. Luister, als hij bene den komt, dan doe je niets. Doe je zelfs je mond niet open. Laat het aan mij over. De kajuitsdeur ging langzaam open. De man op de trap was nog niet meer dan een schaduw. Te oordelen naar het zach te geluid van zijn voeten op de treden, was hij blootsvoets, net zoals die k-eer toen hij d-e kajuitstrap van de Maija af kwam. Clint hoorde de trage stem. Sta op Far- rel. Ik heb hier lang op gewacht. Clint richtte zich langzaam op zijn knieën op en Joe Peddar kwam naar 'hem toe en tr-ok hem ruw overeind. Ik zou het langer met je maken als ik kon, zei Joe, maar we hebben een beetje haast. Zijn stem klonk spottend Je had je nieuwe kleren mee moeten bren gen Devvy. Dominee zegt, dat we een tochtje gaa-n maken. Wel geen plezier tochtje, maar we zullen toch pret heb benKalm aan Farrel, en kom mee... Je ziet me nog terug liefje. Dit keer heb je geen geweer. Clint voelde een mes in zijn rug en hi] liep de kajuit uit en de trap op. Buiten was het lichter. Hij zag de magere man met het snorretje in een visstoel zitten. Je hoeft niet over Devvy te tobben zei Joe. Je zult straks nergens meer over hoeven te tobben. De magere man zei lusteloos; schiet op. Bemoei je er niet mee, zei Joe grof. Dit is mijn zaak. Draai je om Far- rell. Hij had het mes in zijin linkerhand. Devvy's kogel had zijn rechterarm on bruikbaar gemaakt. Misschien was hij met zijn linkeram iets langzamer. Clunt keerde zic-h om, sprong n-aar voren en sloeg hard naar d-e hand met 't mes erin. zodat Peddar tegen de lage verschansing tuimelde. Nog één stoot met zijn volle ge wicht, en Peddar sloeg met een schreeuw overboord, hem meetrekkend. Clint voelde het water niet, alleen een plotselinge kou, en de lichten verdwenen voor hun ogen, toen zij samen ondergingen Dlint liet de lucht uit zijn longen ont snappen en trok hen beiden dieper omlaag Lichaamsgewicht en kracht speelden hier geen rol. Hier in het diepe water was hij niet hulpeloos. Hij stootte hard met zijn knie in Peddar's maagstreek, trok terug en stootte opnieuw. Zijn mond open, dacht hij. Ik moet hem wurgen. Peddar rukte zich los en Clint schoot omhoog. Hij stak zijn hoofd boven water snakte naar adem en bleef al watertrap pend op dezelfde plek. De „Helene" was een meter op veertig van hem af en kwam als een donkere schim op hem af krui pen. Twintig voet verder spatte het water open en verschenen Peddars hoofd en schouders. Hij maaide met zijn armen; zijn mond was een zwart gat in zijn ge zicht en hij bracht onverstaanbare ge luiden voort. Clint zwom naar hem toe en dook toen als een otter onder. Hij greep Peddar bij zijn enkels, liet weer alle lucht uit zijn longen ontsnappen en trok Pedddar omlaag. Hij zonk zo diep als hij kon, sloot toen zijn arm als een «schroef om Peddar's keel en kneep. De haat verdub belde zijn krachten. Peddars linkerhand met 't mes erin stak na-ar -hem, maar hij greep de arm en brak hem door de kracht van zijn woede. Het hele lichaam ver slapte onder zijn greep, maar nog hield hij vast, tot hij besefte op 't punt te staan zelf te verdrinken. Zijn longen dreigden te barsten. Hij opende zijn arm en het lichaam van Peddar zonk. Hij zette zich met zijn voeten op Peddars schouders af, zodat hij snel omhoog schoot. Hij bleef aan het oppervlak als een zee hond op de loer liggen, of misschien Ped dars lichaam boven zou komen. De „He lene" was heel dichtbij, maar hij bleef op dezelfde plek. De boeg van het jacht doemde voor hem op en met enkele trage slagen werkte hij zich opzij. Peddar zou niet meer bovenkomen. Het tij zou hem meetrekken en hem in de maalstroom van de Boes-Foremam wer pen. Dit had hij tenminste voor Devvy kunnen doen. De rekening was vereffend voor hen beiden. (Wordt vervolgd) fï 21.45 Pianorecital 22.10 Orgelconc. Gezondh. praatje 22 45 Avondgebed en 11 n kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gramm. l/ HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO» BPRO. 8.00-24.00 AVRO. fid' 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 opening 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gy"1 g\< vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gramrn Morgenwijding 10.00 Gramm. 10.50 V.d 11.00 Lichte muz, 11.30 Sopr. en piano Piano en orgel 12.30 Land- en tuinb. "Va 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Med^jfE gramm. 13-20 Lichte muz. 13.55 Beursber Gramm. 14.40 Schoolradio 15 00 Pianoduo V.D d zieken 16.30 V.d. jeugd 17.30 êc 18.00 Nws. 18.15 Act. 18 30 Tokkelork. pauze: Vraaggespr.) 18.55 Paris vous 19 00 V d. kind. 19.05 Operamuz. 19.45 TJ beschouwing 20.00 Nws. 20.05 Gevar. Strijkt rio 22.55 Caus. 23.00 Nws. 23.15 her. te New York 23 16 New York calllb» Act. 23.25-24.00 Gramm. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20»13 Relais v. d. Duitse TV: Schlagers. DUITS progr.: 17.00 V.d. jeugd 17.30 j0..- vrouw 17.50-18.00 Opsp. dienst 20.00 JoUf*1' FRANS-BÉLG. progr.: Geen uitzending!?^!} VLAAM-BELG. prosr.: 19.00 De U-VjO-1 Gedachte en Actie 10.30 Nws. 20.00 InterV- Dansork. en sol. 22.00 Nws. en journ. DINSDAG 15 OKTOBER Engeland, BBC Home Service 330 m. fj*', 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14 0° 14.10 Discussie 14.55 Intermezzo 15.00 V.d- len 16.00 Mil. ork. 16.45 Caus. 17.00 17.15 Philh. ork. 18.00 V.d. kind. 18.55 W* ber. 19.00 Nws. 19.15 Stad en land 19-40 C- 19.45 Intermezzo 19.50 Staatsiebezoek nada 20.00 Verz. progr. 21.00 Klankb. 22.0 ^3 22.15 Causerieën 22.45 Viool, cello en V>ia Klankb. 24.00 Nws. 0.08-0.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr. 1500 en v a 13.00 Gramm. 13.30 Nws. en progT.. P'v arb. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. ki" V. d. vrouw 16.00 Mil. ork. 16.10 Races te jjcy market 16.25 Lichte muz. 16.30 Nws. 3!-'\e te muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. en sP Z\cPf. Nws. en lichte muz. 21.00 Quiz 21.30 muz. 22.30 Nws. en hoprsp. 23.00 Gevar- 23.30 Nws. 23.40 Dansclub 0.30 Nws. en muz. 0.55-1.00 Nws. ai NDK-WDR. 30» m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Arnn m 14.00 Klankb. 14.45 Amus. muz. 16.00 Svrn» 17.00 Nws. 17.45 Dansmuz. UW5 19.50 Lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 21- jO-1 23.30 Fluit, cello en harp 24.00 Nws. Amus. muz. Frankrijk. Nationaal progr. 347 m. 12.30 Solistenconc. 13.00 Nws. 13.55 2"',. 14.00 Nws. 14.05 Pianorecital 18.25 Graih" gri' Kamermuz. 22.00 Hoorsp. m. muz. 22.2-' 23.45-24.00 Nws Brussel 324 en 484 m 321 m. tfetWl 12.00 Gramm. 12.15 Pianospel 12.30 IhjC 12.34 Pianospel 12.55 Koersen 13.00 NW" 1» ,i0 Gramm. 14.00 Schoolradio 15 45 Gram"'- l'-jt Koersen 10.02 Gramm. 1.630 KamermU' jb j Nws. 17.10 Zang en piano 17.45 Boekbesv i»,; V.d. jeugd 18.30 V.d. sold. 19.00 Gramm. 19.50 Syndicale kron 20.00 *r 20.30 Symf.-ork. en sol. 21.30 Omr Nws. 22.11 Pianorecital 22.45 Operamd 23.00 Nws. V 484 m- tn 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramjy' Ork. conc. 15.30 Gramm. 16.05 L!c?ngi" 17.00 Nws 1710 Gramm 18.30 Disc^ 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 NW" Vrij tijd 22.55 Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4