Private investeringen en woningbouw droegen meest bij tot overbesteding BONN verbrak diplomatiek contact met Belgrado w Overijsselse boeren bespraken waterschade-ramp BLAD-PUZZEL „UNIQUE GEMEENTE SCHIEDAM ERVAREN BOEKHOUDER ST. IMELDA INTERNAAT NETTE MEISJES BIJVERDIENSTE v._ -S. 10.. VOOR opleiding Voor 't zelfde ge Garage „WALDO xsc President Nederlahdsche Bank: „Waar staan wij?" Kloof tussen uitgaven en middelen nog voortbestaan blijft Vier doden op de weg 7." 7." 1. 2. 3." Uitloting 3 lening 1895 Drie vragen Eisenhower: „Wij heb ben gezamenlijk vol doende macht Pakistan blijft anti- Sovjet-koers varen Joegoslavische ambassadeur nam antwoordnota in ontvangst wjm Heftige kritiek op overheidsbeleid Open of gesloten ziekenhuizen? West-Irian-week" in Indonesië Tilburg organiseert grote expositie in 1959 ROTTERDAM AUTOVERHUUR aangeboden EEN MIDDELGROOT GARAGEBEDRIJF TROUWEN V MERCEDES-TAXI's ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 PAG IN A I* Bestedingsbeperking zonder resultaat? Grenzen voor de uitgaven Sluitpost Koningin Elizabeth op het Witte Huis PRINS BERNHARD IN WOENSDRECHT r! verven in 25 prachtige kleuren chemisch leinigen Japonnen COLBERTS Ie Het jaar 1957 heeft, ondanks het programma van bestedingsbeperking dat door de regering in febrüari werd aangekondigd, nog geen duidelijke verbetering gebraoht in de financiële en economische spanningen die ons land ondergaat. Er is daarom goede reden de vraag onder het oog te zien: waar staan wij met ons nationale economisch evenwicht?, aldus zeide gisteren dr. M. W. Holtrop, president van de Ned. Bank in een rede, die hij uitsprak op de algemene ledenvergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers te Rotterdam. Het blijven voortbestaan van de kloSt tussen nationale bestedingen en nationale middelen geeft, aldus spreker, aanleiding tot het stellen van een drietal vragen, t.w a. naar de mogelijkheid van toerekening der overbesteding aan bepaalde beste dingscategorieën; b. naar de oorzaken van het schijnbars falen van het bestedingsbeperkingspro gramma van februari 1957; c. naar de middelen waarmede de voort gezette overbesteding kan worde» gefl nancierd. Een redelijk objectieve grondslag voor toerekening is te vinden in een vergelij king met het bestedingsniveau in een re cente periode, waarin de Nederlandse eco nomie zich in evenwicht bevond. Als zo danig komt in aanmerking het gemiddelds der jaren 1954 en 1955. Vergelijking met deze periode leert, dat de verwachte om vang der bestedingen in het jaar 1957 4% pet van het bruto nationaal inkomen (BNI) hoger ligt dan in 1954195^ en dat dit accres der bestedingen ongeveer al) volgt aan de verschillende bestedingsca tegorieën kan worden toegerekend; a. stijging van de particuliere con sumptie bijna 1 pet BNI; b. stijging van de private investeringen ruim 1,5 pet BNI; c. stijging eigen bestedingen van ha Rijk minus 0.1 pet BNI; d. stijging bestedingen v. d. lagere over heid 0.7 pet BNI; e. stijging van de woningbouw 1.5 pc BNI. Elk procent van het BNI vertegenwoor digt voor 1957 een bedrag van f 330 mil joen. In vergelijking met 19b1955 blijken derhalve de stijging van de private in vesteringen en van die in de woningbouw het meest tot de overbesteding te hebben bijgedragen. Een absolute normatieve betekenis ka aan deze vergelijking 19541955 uiteraar niet worden toegekend. Het feit dat het geschatte betalingsba lanstekort op lopende rekening in 1957 het tekort van 1956 nog overtreft, wekt de indruk dat het bestedingsbeperkingspro gramma van februari 1957 geheel zonder resultaat is gebleven. Deze indruk mag wellicht worden her zien op grond van de overweging dat in 1956 het tweede halfjaar een aanmerkelijk ongunstiger betalingsbalansresultaat te zien gaf dan het eerste halfjaar, terwijl naar verwachting 1957 een omgekeerd beeld zal vertonen. Anderzijds moet worden vastgesteld dat de vermindering van bestedingen die in enkele bestedingscategorieën daadwerke lijk is toegepast in belangrijke mate is ge frustreerd door de uitbreiding van de be stedingen in de woningbouw, die ten op zichte van 1956 op niet minder dan ruim f 400 miljoen moet worden geschat. Vervolgens vroeg dr. Holtrop zich af of het evenwichtsherstel volledig door het ontbreken van financieringsmiddelen zal worden afgedwongen, of dat mag worden verwacht dat de noodzakelijke bestedings beperking voornamelijk langs andere we: zal plaatsvinden. Rijksbegroting In dit verband speelt volgens hem de rijksbegroting voor 1958 een grote rol. Zij betekent een belangrijke vooruitgang ten opzichte van de begroting 1957. Ten aanzien van de investeringen van de particuliere sector mag er op gerekend worden dat de inmiddels reeds ingetreden financieringsspanningen, het wegvallen van de prikkel van de investeringsaftrek en de verandering der afzetvooruitzichten e&i verlaging ten opzichte van het zeer hoge investeringsniveau in de jaren 1956 en 1957 met zich zullen brengen. De om vang van deze te verwachten investerings vermindering is moeilijk te ramen. Even min is zeker of zij ten volle gepaard zou gaan met een overeenkomstige verminde ring van het beroep op de kapitaalmarkt. Alleenkdaardoor zulen immers duurzaam middeten voor de besteding elders beschik baar icomejj. De voorgaande overwegingen stellen In uitzicht dat voor het jaar 1958 het beslag op de nationale middelen door het Rjjk en door de particuliere sector inderdaad geringer zal zjjn dan in 1957. De omvang van deze bestedingsbeperking en het daar mee samenhangende geringere beroep op de kapitaalmarkt ten behoeve van de par ticuliere investeringen zal bepalend zijn voor de grenzen welke in eerste instantie aan de. uitgaven van de lagere overheid en aan die voor de woningbouw (de par ticuliere woningbouw daaronder begre pen) zullen zjjn gesteld. De investeringen van de lagere overheid en de investeringen in de particuliere wo ningbouw treden in de voorafgaande be schouwingswijze als sluitpost op. Dit is, aldus dr. Holtrop. ook onvermijdelijk om dat deze beide niet of nauwelijks beschik ken over eigen financieringsmiddelen, doch aangewezen zjjn op beroep op de kapitaalmarkt. De mogelijkheid van dit beroep moet de toetssteen zijn voor de realiseerbaarheid der nagestreefde inves teringen. Mocht onverhoopt blijken dat de door de financieringsspanningen aan de inves teringen der lagere overheid en aan de particuliere woningbouw opgelegde be perkingen groter zouden zijn dan uit het oogpunt van een redelijke verdeling der nationale middelen is te aanvaarden, dan zal een verdere beperking der bestedingen in andere richting en met name die van de centrale overheid en van de consump tieve bestedingen onder het oog rgoeten worden gezien. President Eisenhower heeft donderdag avond op het Witte Huis een galadiner gegeven ter ere van het bezoek van ko ningin Elizabeth van Engeland. Onder de gasten waren premier Diefenbaker van Canada de Britse minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en de Amerikaanse vice-president Richard Nixon President Eisenhower zei in een toe spraak. dat de vrije wereld in een grote strijd is gewikkeld. „Het totaal van de activa in de vrije wereld is veel groter dan dat van onze potentiële vijand. Het is een strijd tussen ideologieën, tussen een religieuze wijze van leven en een atheïstische, tussen vrijheid en dictatuur aldus Eisenhower. „Maar wjj hebben gezamenlijk voldoen de macht. Het komt er slechts op aan de krachten samen tc bundelen. Onze ge leerden moeten samenwerken. De NATO is een manier om ons kunnen te groepe ren. Temidden daarvan gaan de Engels sprekende volken samen voorwaarts en zij houden vast aan de beginselen, die de beide landen groot hebben gemaakt", al dus de president. Koningin Elizabeth herinnerde aan de dagen van de tweede wereldoorlog, toen Eisenhower het bevel voerde over de ge allieerde troepen, die in 1944 in Norman- dië aan land gingen. „Vooral uw moedige besluit van 6 juni 1944 om de operatie „overlord" te lanceren, zullen wij nooit vergeten. Wij zijn van gevoelen, dat wij u veel beter kennen dan vele andere we reldleiders", zei zij. Gisterochtend omstreeks 8 uur is in 't Zandt de motorrijder J. Larsen uit Bierum op nog niet opgehelderde wijze in aanraking gekomen met een staal draad en ten val gebracht. Hij was op slag dood. De staaldraad werd gebruikt bij werkzaamheden. Vrijdag is op de Utrechtseweg te Arn hem de 47-jarige mevr. A. Preedy uit Velp zo ernstig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar het St.Elisabethsgast- huis te Arnhem is overleden. Mevrouw Preedy kwam met een bestelauto uit de richting Oosterbeek. De wage; slipte ter hoogte van de KEMA, kwam op de an dere rijbaan terecht en sloeg vervolgens over de kop. In Leeuwarden is vrijdagavond de 56- jarige bromfietser B. Moed uit Lekkum op de Noorderweg door een vrachtauto aangereden en op slag gedood, 't Slacht offer werd door een vrachtauto met aan hangwagen ingehaald. Hij raakte onder de aanhangwagen. Terwijl zij vrijdagmiddag met baar rij- via(iucf over e zandvoortse Laan ter hoogte van het station Heemstede- YeZegTe Brea^over"^ werd het'acht- Aerdenhout, dat in de plaats van een bestaande spoorwegovergang komt, begint jarig meisje A. van Riel, door een per sonenauto gegrepen, bestuurd door de Hagenaar J. A. v. E. Het meisje werd op slag gedood. Vergroting export i Tenslotte legde dr. Holtrop de nadruk op het belang, dat tegenover de, voor evenwichtsherstel noodzakelijke, vermin dering van de nationale bestedingen een voldoende vergroting van de export kan worden gesteld. Hij noemde het realistisch er mede rekening ti houden, dat de be teugeling van de overbesteding ook in het buitenland een zekere ontspanning zal teweegroepen. Het streven van het Neder landse bedrijfsleven dient derhalve in de huidige fase vooral te zijn gericht op de verkrijging van een zo sterk mogelijke kostenstructuur. Van 14 tot 21 september De nieuwe Pakistaanse premier, Ismae Tsjoendrigar, heeft vrijdag in een radio rede verklaard, dat Pakistan het anti communistische Pact van Bagdad en de Zuidoost-Aziatische - Verdragsorganisatie, (SEATO) zal blijven steunen. Andere punten van het buitenlands be leid zijn steun aan de V.N., vriendsch; o- pelijke betrekkingen met alle mohamme daanse landen en afkeer van imperialis me en kolonialisme, aldus de premier. De Joegoslavische ambassadeur in Bonn. Dusan Kveder, heeft vanmorgen om elf uur op het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken te Bonn een nota in ont vangst genomen, waarin de Westduitse regering haar voornemen meedeelt om de diplomatieke betrekkingen met Belgrado te verbreken. Ongeveer tezelfder tijd overhandigde de Westduitse zaakgelastig de een gelijkluidende nota op het Joego slavische ministerie van buitenlandse za ken te Belgrado. Het verbreken van de diplomatieke be trekkingen tussen Bonn en Belgrado is het Westduitse antwoord op de erkenning van Oost-Duitsland door Joego-Slavië. Bondskanselier Adenauer keurde deze stap gistermiddag tijdens een onderhoud met zijn minister van buitenlandse zaken, dr. Van Brentano, definitief goed. Aan dit onderhoud was 's morgens een vergade ring voorafgegaan van vertegenwoordigers van alle Jracties in de Bondsdag. Hierin had Von Brentano meegedeeld, dat de Westduitse regering dit harde antwoord nodig vindt, omdat een slappere houding zeker ^5 tot 35 staten in de verleiding zon brengen Tito's voorbeeld na te volgen. De liberalen en socialisten protesteerden ter vergadering tegen het voornemen van Von Brentano. De liberalen stelden voor, dat de beslissing zou worden uitgesteld, totdat er een nieuwe Westduitse regering zou zijn. De socialisten vreesden, dat de stap de toch al weinige mogelijkheden voor een actievere politiek ten aanzien van Oost-Europa nog verder zou beper ken. Bovendien had men niet de zekerheid dat het Westduitse antwoord die indruk zou maken, waarop Bonn hoopte. Het verbreken van het contact met Belgrado zal naar vanmorgen verluidde slechts op het politieke vlak geschie- vorm te krijgen. Nog moeten de spoorbomen hun diensten verrichten, maar binnen afzienbare tijd zal ook dit verkeersobstakel tot het verleden behoren. Op de foto ziet men het bi aanbouw zijnde viaduct. Rechts de weg naar Zandvoort ejt onder het viaduct door richting Haarlem den. Alle andere overeenkomsten met Joego-Slavië zullen onberoerd blijven. Ook de herstelbetalingen zouden doorgang vinden. Later op de avond maakte het semi- officiële persbureau Joegopress (nogal venijnig) het bericht bekend, dat Joego- Slavië en Oost-Duitsland hun handelsbe trekkingen zullen uitbreiden ingevolge een nieuwe te sluiten overeenkomst. Hel handelsverkeer zou 50 miljoen dollar gaan belopen. De overeenkomst zal spoedig worden afgesloten. „De hemelsluizen zijn in de laatste ja ren boven Overijssel wel bepaald zeer wijd open geweest, zoals blijkt uit ge publiceerde neerslagkaarten. die in het centrum van deze provincie de grootste hoeveelheid neerslag van het gehele land aangeven". Aldus de heer B. Engelber- tink. kringsecretaris van de Aartsdioce sane Boeren- en Tuindersbond voor Over ijssel op een gistermiddag te Almelo ge houden vergadering van deze kring. Tijdens deze bijeenkomst hebben afge vaardigden van vele afdelingen heftige kritiek geoefend op het beleid van de waterhuishoudende organen in de provin cie. Gesteld werd o.m., dat de verbete ringen aan de waterafvoer zeer traag tot stand komen, dat de praktische voor delen van toezeggingen en beloften van nul en gener waarde zijn en voorts, dat bij de uitbetaling van schadevergoedin gen te veel rekening is gehouden met de toevallige vermogenspositie van de gedu peerden. In zijn antwoord op deze klachten zei de heer Engelbertink o.m., dat het pro vinciale bestuur reeds in 1954 stappen had gedaan om de gehele waterbeheer sing te verbeteren. Men heeft toen een besluit genomen en dit gedeeltelijk reeds in uitvoering om diverse kleine waterschappen samen te voegen tot gro tere. Dit duurt wel lang. maar het gaat dan ook om zeer ingrijpende verande ringen. De kringsecretaris zei verder, dat de Cultuur-Technische Dienst belangrijke bij dragen heeft uitgetrokken voor verbete- ringswerken en dat Rijkswaterstaat een miljoen op zijn begroting heeft staan voor verbetering van de Vecht. Spr. kon zich best indenken, dat hier en daar boeren de schop pakten en de waterkering opruimden. Toch meende bij dit te moeten afkeuren. Wanneer de daar toe gestelde instanties bezig zijn maat regelen te nemen, moet men afwachten, aldus 6preker. Tenslotte werd aan de regering de vol gende motie verzonden; De leden van de kring Overijssel van de A.B.T.B., in vergadering bijeen, besprekende de grote waterschade van 1954. 1956 en 1957, die de vorm van een ramp hebben aan genomen, doen dringend een beroep op de regering om hulp. Nu de boeren, on danks de grote schade, die zij hebben gehad, zelf het voorbeeld hebben gegeven in de vorm van een heffing via het Land bouwschap, menen zij te mogen verwach ten, dat de regering niet achterblijft. Op het provinciale bestuur werd in een motie een zeer dringend beroep gedaan, de grootst mogelijke spoed te betrach ten bij de verbetering van de wateraf voer in Overijssel. Z.K.H. prins Bernhard heeft gisteren in zijn kwaliteit van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht een be zoek gebracht aan de vliegbasis Woens- drecht. Hij arriveerde te ongeveer elf uur per regeringsdakota uit Keulen en bezichtigde verschillende onderdelen op de basis, zpals de jachtvliegopleiding, de straalmotorenwerkplaats en het 326e squa dron. Ten besluite werd een demonstratie door een Meteorteam te zijner ere ge geven. Staatscommissie doet aanbevelingen Om het vraagstuk der open en geslO' ten ziekenhuizen en de daarmee sa- me"' hangende vraagstukken te bestu- defen' heeft de door de minister van Social Actiecomité's ter voorbereiding De Indonesische legering zal speciale actiecomités instellen, die de nationale campagne voor de bevrijding van Wekt- Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) zullen moeten stimuleren. De voorstellen van de minister van voor lichting, Sudibjo, voor deze campagne, die tegen het einde van deze maand on der de benaming „West-Irian-week" zal wordbn ingezet, werden gisteravond door het kabinet besproken, aldus werd van daag in Djakarta bekend gemaakt. Het actié-comité voor Djakarta zal on der leiding komen te staan van minister Sudibjo. In de andere gebiedsdelen zullen zij worden geleid door de hoofden van hei; bestuur. In alle delen van Djakarta zijn de laat- Za ken en Volksgezondheid ingestelde c°!^„ missie ziekenhuisvraagstukken enige ren geleden een afzonderlijke c0*?-„ge' „open en gesloten ziekenhuizen" in steld. Uit het zojuist gepubliceerde van deze commissie blijkt, dat zil j,e{ bij haar onderzoek heeft gebaseerd op belang van de patient in de ruimste A, Een belangrijke factor is daarbij de yj heid van dokterskeus. Daarnaast Vjar ook rekening gehouden met andere toren, zoals de waarde van een goede leiding van jonge specialisten, het "e va„ van teamwork tussen beoefenaren verschillende specialismen en de ciency van het ziekenhuis. ver- De commissie heeft getracht deze schillende factoren zo goed mogelUK -Dy gen glkaar af te wegen. Zij kwam daa ej tot de conclusie, dat èn aan het „open" èn aan het „gesloten" syst voor- en nadelen zijn verbonden. In ge hand daarmede heeft zij bepaalde aaaer- velingen geformuleerd, waarvan .yn wezenlijking de nadelen zoveel mos zou kunnen opvangen. ,jB. De voornaamste van deze aanbeve gen zijn: e k® De patient moet als het enigszins door de specialist van zijn keuze wye„ den behandeld. Daarnaast is het een e groot belang voor betrokkenen. dathaji- specialist niet zoveel patiënten ii^bejjji ili deling neemt, dat hij niet aan allen volle aandacht kan schenken. Er dienen normen te worden SeS'eL voor de toelating van specialisten t0Lr- ziekenhtizen. Ten aanzien van deze men doet de commissie een voorstel. rekening houdt met het onderscheid, bestaat tussen afdelingen, waar SP'e - listen worden opgeleid en afdeim» waar dat niet het geval is. In een open «ziekenhuis kunnen al'en,je goeder naam en faam bekend staa ju specialisten hun patiënten behandelen. een gesloten ziekenhuis mogen alleen,^ door het ziekenhuisbestuur toege'3 st specialisten werkzaam zijn. Daarn zijn er ook mengvormen, waarvan e voornaamste is. dat in de laagste ^e(. ste dagen geweldige plakkaten aange bracht, waarop de kaart van westelijk Nieuw-Guinea onder Nederlandse vlag( specialisten toegang hebben. "Tegen wordt aangespoord om de strijd om West- staat afgebeeld en waarop de bevolking Irian te intensiveren. alleen toegelaten specialisten mogen -• „e ken, terwijl in de hogere klassen „et specialisten toegang hebben. Tegen stelsel der gesloten ziekenhuizen bes1 zowel bij artsen als bij patiënten bez ren. „Het Hart van Brabant Honderdvijftig jaar emancipatie Door het gemeentebestuur van Til burg is aan de gemeenteraad het voor stel gedaan een garantiesom van 90.000 toe te zeggen aan het bestuur van een dezer dagen te vormen stich ting, die ten doei heeft het organiseren van een tentoonstelling „Het Hart van Brabant" van 22 juli tot 5 augustus in 1959. Deze expositie, die zal worden in gericht 150 jaar nadat Tilburg van Lo- dewijk Napoleon het recht kreeg zich stad te noemen, heeft ten doel een his torisch overzicht te geven van de eman cipatie van Midden Brabant in de laatste 150 jaar en bovendien een beeld te schep pen van datgene, wat Tilburg en om streken heden ten dage op elk levensge bied presteren. De kosten van het gehele project zijn geraamd op driekwart miljoen gulden, een aantal bezoers van 180.000 h 200.000 zal het geheel rendabel maken. De voor bereidende werkzaamheden'zijn reeds in volle gang. FILMS: Arena: 2, 7, 9.30 (zaterdag en zondag 2, 4.30 7, 9.30) uur. Vuur over de Jang-Tse (14 j. Avonturenfilm). Capitol: 2, 7, 9.15 (zaterdag en zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur: Het zondige dorp (18 j., in technicolor). Centraal: 2 ,7, 9.15 (zaterdag 4, 7, 9.15 zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur: De grote oteessie (14 j.. milieu-schildering in technicolor). Cineac-AD: 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.45, 10 (zondag van 1.30 af) uur: Kleren maken de man (a.l., komedie). Clneac-NRC: 924 uur: actualiteiten, documentaire en tekenfilm in kleuren (a.l.). Colosseum: 2, 7, 9.15 (zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur: De vleugels van de vloot (14 j., avonturenfilm in technicolor). Harmonie: 2, 7, 9.15 (zaterdag 3.30, 7, 9.15, zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur. Als kin deren vragen (a.l.). LufHtère: 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zon dag M 4.30, 7, 9.30) uur: Het rijk van de zon (1'4 j., documentaire van uitzonder lijke schoonheid in Ferraniacolor). Lutusca: 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zon dag 2, 4.30, 7, 9.30) uur: Meineed (18 j., in Eastmancolor). Luxor: uitsluitend middagvoorstellingen om 2 uur (zaterdag geen voorstelling, Zondag 2 en 4.30) uur: De vijf Sullivans (a.l.). Metro: 1 en 7.30 (zaterdag 3 en 7.30, zondag 1, 4.30 en 8.15) uur: Eiland in de zon (14 j., milieu-6Chets in Color de Luxe). Passage (Schiedam): 2, 8.15 (zaterdag en zondag: 2. 4.15, 7. 9.15) uur: The banana boat-«ong (14 j.). Prinses: 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zon dag 4.30, 7, 9.30) uur. De eerbiedige lichtekooi (volw.. realistisch filmwerk). Rex: 2, 7, 9.15 (zaterdag 4, 7, 9.15, zon dag 2, 4.30, 7. 9.15) uur: Raketschip XM (14 j.). Thalia: 2.15, 7, 9.30 (zaterdag en zon dag 2, 4.30, 7, 9.30) uur. De glorie van het moederschap (18 j.). 't Venster: 2, 7, 9.15 (zondag 1.30, 4.15, 7, 9.15) uur: Marty (14 j.). Victoria: 2, 7, 9.15 (zondag 2, 4.30, 7, 9.15) uur: Kleren maken de man (a.l.), komedie). prima afwerking Met auto s of rijtuigen van UNIQUE trouwen zal U nooit berouwen lage prijzen léh snelle aflevering JAPONNEN v.a. TOPPERS Horizontaal 2. familielid, 4. meisjes naam, 7. schade, 11, vervoermiddel, 12. pausennaam, 14 plaats in Noord-Holland, 16 barbaar 17. plaatsbepaling, 18 dwars- mast, 20. lijst, 23. over, 26. roofvogel, 28. versiersel, 30. badplaats in België, 32. hert, 33. vrachten, 37. spoorstaven, 39. getij, 41. voegwoord, 43. ongeval, 44. voegwoord. Verticaal 1. roofdier, 3. karakter, 5. handeling, 6. in het jaar des Heren, 8. badplaats in Duitsland, 9. lengtemaat, 10. marskramer, 13. ten naaste bij, 15. wijnsoort, 16. pantser, 19. strijdbijl, 21. koraaleiland, 22. zwemvogel, 24. ontvan gen, 25. in het jaar des Heren, 27. elek trische maat, 29. vloerbedekking, 31. op geld, 34. academische titel, 35. voorzetsel, 36. geestdrift, 38. soortelijk gewicht, 40. zat, 42. bovenste deel van het dak. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over de puz zelrubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoordpuzzel van verleden week is Horizontaal 1. krenten, 7. genever, 13. Ase, 14. salie, 16. rol, 18. eb, 20. mep, 22. are, 23, ego, 24. ka, 25. korenaar, 28. kameraad, 31, Oder, 32. dr., 34. L.S., 35. hard, 36. las, 38. krant, 41. dos, 42. e.k., 44. lip, 46. eva, 47. keu, 48. pr., 49. naad, 51. op, 53. o.l., 54. tros, 56. ra, 57. over leden, 58, ik, 59. Sola, 61. en, 62 ei, 63. poet, 65. ct, 66. sir, 68. kol, 70. nee, 72. nr., 73. Ato, 74. Brest, 76. sla, 78. emir, 80. te, 81. oe, 83. Edam, 85. parabool, 88. centraal, 90. en, 91. kor, 92. Ede, 94. tui, 95. pij, 96. wan, 97. nevel, 99. ink, 101 monteur, 102. lijsters. Verticaal 2. Ra, 3. esmerald, 4. neen, 5. es, 6. naar, 7. giek, 8. Ee, 9. erge, 10. Voorhout, 11. el, 12. bekomen, 15. Ir, 17. ladders, 19. bod, 21. pad, 23. Ems, 24. kar, 26. rel, 27. ark, 29. alt, 30. aas, 33. paviljoen, 37. si, 39. re, 40. na, 41. de, 43. karot, 45. pover, 47. klein, 48. poken, 50. aal, 52. pen, 53. ode, 55. Rio, 59. sche pen, 60 astrakan, 63 pelerine, 64. tramlijn, 67. Io, 68. kr, 69. L.S., 71. es, 73. air, 74. beo, 75. toe, 77. Ada, 79. man, 80. tor, 82. ent, 84. aap, 86. bont, 87. leer, 88. ceel, 89 tuit, 93. D.V., 96. w.o., 97. nu, 98. lij, 100. kr. De prijs viel ten deel aan mevr. Kloos, Marconistraat 27, Schiedam. Postwisseltje wordt gestuurd. Burg. Knappertlaan 10—12—14—18 Tel. 68817 - Schiedam Charl. Kerksingel 66 Tel. 73051 - Rotterdam Gouvernestraat 20 Tel. 30597 - Rotterdam van plm. f 30- p.w. voor r.-k. heren, die 3 a 4 avon den per week beschikbaar hebben om r.-k. geziinnen te bezoeken. Brieven met gezinssamen stelling enz. onder nummer S 1138 Nieuwe Schiedam- sche Courant, Dam 18, Schiedam. Be krant kunt U niet missen geen dag! MANTELS REGENKLEDING. (inci. waterdicht) Vraag ook onze specie Paltex-behandeling I [pQfe ROKKEN PANTALONS MANTELS COSTUUMS WINTERJASSEN REGENKLEDING 4. (incl. waterdicht) 90 Per 10 OKTOBER 1957 zijn de navolgende nummers uitgeloot van de 3°/o lening 1895, tot een totaal bed.-ag van f 30.000.—, 63 173 203 222 226 277 278 320 327 331 334 404 408 428 474 507 522 548 '616 623 685 718 777 822 956 1120 1199 1370 ■1444 1475 te Schiedam, zoekt per 1 december a.s. een Br. verm. genoten opleiding en verkregen prak tische ervaring onder letters ZSM aan Nijgh Van Ditmar, Advertentiebureau, postbus 830, Rotterdam. Personeel gevraagd Lampe Rotterdam vraagt bont-stoffeerster. Soil, schrift, of mond. dag. 9-6 uur, afd. Perso neelszaken, Steiger 12, Rotter dam. Handel en Bedrijf Wij maken van uw spiraal een modern opklapbed. Ombouw in verschillende prijzen. Hendrik- sen, Groenmarkt 65, v.h Stad huisplein, tel. 4490. Laat uw bedden vakkundig over trekken, bijvullen en repareren. Zo nodig in één dag klaar. Hen- driksen, Groenmarkt 65, v.h Stadhuisplein, tel. 4490. Kiosk Voorstraat 185, Dordrecht. Overheerlijke loempia's nasigo- rengballen en patat. Tot 's nachts één uur geopend. Kledingreparaties. Repareren van kragen mouwranden, jasranden, pantalonomslagen. zakranden, en Kleding Correct, Voorstraat 141. Dordrecht telefoon 1169. Met deze bon: dameszolen en hakken 3.- herenzolen en hak ken f 3.75. Niet goed, gratis nieuw. De Ster, 54 Kiosk Voorstraat 185, Dordrecht. iVie onze croquetten eenmaal kent, wil nimmer andere, is ver wend. Cor. Snijders. Kiosk Voorstraat 185, Dordrecht. Heerlijke patat. Cor Snijders, dinsdag gesloten. Op alle andere dagen tot 's nachts één uur. Onzichtbaar stoppen van winkel haken scheuren brandgaten motgaten enz In alle weefsels Kleding Correct. Voorstraat 141. Dordrecht, telefoon 1169. VRAAGT tot kinderverzorgster. Aanmelden: Hoogstraat 44 - Schiedam. 1/ a rijdt u met onze luxe SINGEL 4' J Telefoon 67576 b.g.g. 69915

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 14