aê ZWEEDSE COALITIE pensioen-referendum) staat (na liet op springen submit TOTAAL Id Geschiedenis van Hongarije G U Nieuw Vaticaans zendcenfrum in de ether r*$ BREUK NA 25 JAAR Herstel uw krachten na de A-grlepI vitaminen èn mineralen loei lampjes 0 Wh Na jarenlange politieke stabiliteit periode van onrust op komst Faa Ar pad tot Kadar - -,l;d% Aller zielen-idtzending Enschedé eA Syrië wijst bemiddeling van Saoed definitief af Relletjes in Turkije be sloten verkiezingsstrijd Internationaal bureau voor atoomenergie ver wierp Sovjet-voorstel Uit V B DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 PAGINA S UK °r V w f' Onduidelijke uitslag M inderheidskabi n et Nogal sceptisch met de van Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie Onmisbare mineralen - kalk, fosfor en ijzer - bevat. Daardoor is Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor "uw hele gezin I W, Venlo TERECHTSTETXINGEN IN EGYPTE STATUTENWIJZIGING WILTON-F IJENOORD Wijziging in liet voorstel INSCHRIJVING JAY A-TABAK Parijs Mgr. Fulton Sheen niet meer voor Amerikaanse televisie BRITSE „VISCOUNT" BIJ LANDING VERONGELUKT Ned. school voor Hongaren Weer een vragenspel St.-Nioolaasactie Zonnebloem Nederlandse geluidsjagers ,Nemo" i' V 9 i' Al» :9ti- eü „0»' ht v" °SvO«A iJji (Van onze bijzondere correspondent) Stockholm, dinsdag. Ongeveer zeventig procent van het Zweedse kiezerskorps heeft zoals al in het kort gemeld vorige weck zondag deelgenomen aan de alge mene volksstemming over de kwestie •der aanvullende dienst- of arheids- pensioenen. Men had bij deze volksstemming de keus uit drie alternatieven: een soeiaal-demoera- tisch communistisch, een agrarisch en een liberaal conservatief. Het sociaal-democratisch communisti sche alternatief omvatte een wettelijk Verplicht arbeidspensioen voor alle werk gevers, dat zou worden beheerd cn ge garandeerd door de staat; het alterna tief van de „Agrarische Centrumpartij" behelsde een algemene arbeidspensioen- regeling op basis van vrijwilligheid voor groeperingen, van werknemers tot zelfstandigen, hoewel ook hier de staat werd aangewezen om de waarde van het pensioen te garanderen en de fondsen te beheren, terwijl tenslotte het derde al ternatief, van de liberalen en conserva tieven gezamenlijk, neerkwam op een al gemene pensioenregeling voor alle werk nemers die tot stand zou moeten komen door collectieve overeenkomsten tussen werknemers en werkgevers, maar waar- hdc aansluiting evenwel geheel vrij willig zou moeten zijn. De staat zou vol- dit alternatief noch de regie noch het beheer mogen voeren over een derge lijke pensioenregeling; dit zou moeten worden overgelaten aan de particuliere verzekcringmaatschappijen. De regering had, in overleg met de op positiepartijen, afgelopen voorjaar tot de ze volksraadpleging besloten, omdat langs de normale parlementaire weg geen be vredigende oplossing mogelijk scheen. Bovendien waren de regeringspartijen zelf, d.w.z. de sociaal-democraten en do agrariërs, hel óók niet eens over de wijze waarop de kwestie der pensioenen moest worden geregeld, hetgeen ook blijkt uit het feit. dat beide partijen met een eigen alternatief deelnamen aan de volksstem ming. Nu is de verbeten propagandastri.id een einde gekomen en heeft het Zweed se volk kenbaar gemaakt hoe het over een en ander denkt. Maar duidelijk is die uitspraak van het volk beslist niet. Het sociaal-democratische alternatief kreeg 46.4 pet. van de stemmen, dat van de Agrarische Centrumpartij 15,2 Pet. en dat van de liberalen-conserva tieven 34.6 pet. Niet minder dan 3,8 pet. stemde blanco, om daarmee te demon streren, dat men het met de gehele pro bleemstelling niet eens was. Met deze uitslag is de oplossing van de pensioenkwestie er niet bepaald ge makkelijker op geworden, integendeel. Geen enkel alternatief heeft immers een duidelijke meerderheid behaaid. hoewel men zou kunnen zeggen dat de twee „vrij- willige" alternatieven (van de agrariërs en van de liberalen-conservatieven) ge zamenlijk meer stemmen kregen dan het „verplichte" alternatief van de sociaal democraten. De laatstgenoemden even wel beweren, evenmin ten onrechte, dat hun alternatief méér steun heeft gekre gen dan elk van de twee anderen. Het enige resultaat van deze pensioens volksstemming schijnt te zijn, dat Zwe den een periode tegemoet gaat van rege- ringscrises en parlementaire moeilijkhe den, éls tenminste de diverse partijen aan hun eigen pensioen-élternatieven blijven vasthouden. De sociaal-democraten heb ben nl, reeds eerder bij monde van hun leider, minister-president Erlander. laten weten dat zij binnen enkele maanden bun pensioenplannen zullen verwerken in een regeringsvoorstel. Geluktijdig deelden hun agrarische coalitiepartners toen mede dat zij de regering zullen verlaten zodra het sociaal-democratische regeringsvoorstel wordt ingediend. Mogelijk komt het zelfs eerder tot een breuk. De uitslag van het referendum heeft hier in Zweden een dusdanige indruk gemaakt, dat het politieke klimaat acuut zeer slecht is geworden. Donderdag (d.i. dus heden. Red.) komen de boeren-afge- vaardigden in de Rijksdag tezamen met de partij-leiding bijeen. Dan zal beslist worden of de voortzetting der coalitie, die nu al een kwart eeuw bestaat, onder de huidige omstandigheden nog verant woord is. Vrijdag zullen de sociaal-de mocraten zich over d? toestand beraden. Besluiten de agrariërs zich uit de re gering terug te trekken, dan komen de sociaal-democraten in de minderheid. Niets weerhoudt deze laatsten er dan nog van de regeringsverantwoordelijk heid verder alleen te dragen. Zii hou den er reeds rekening mee en de so ciaal-democratische pers heeft dc ver wachting uitgesproken, dat Erlander in geval van een crisis nog vóór dc aan vang der bcgrotingsdebatten in dc Rijks dag (29 oktober) een minderheidskabi net zal vormen. Brengen de sociaal democraten in het voorjaar dan inder daad hun pensioenvoorstel 'n stemming, dan is het ook voor hen afgelopen, want de oppositie van liberalen, con servatieven én agrariërs zal onverbid delijk ieder sociaal-democratisch pen sioenvoorstel van de hand v.ijzcn, en gezamelijk vormen ze immers een meer derheid. Het enige wat dan te doen staat om uit de impasse te geraken, is de Rijksdag te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Mogelijkerwijs wacht men met die ver kiezingen tot september, als er toch ver kiezingen moeten worden gehouden voor de gemeenteraden. Men kan zich echter afvragen of een nieuwgekozen volksver tegenwoordiging de pensioenkwestie dan wél zal kunnen oplossen. Grote politieke verschuivingen zijn immers niet te ver wachten en de zetelverdeling zal in grote lijnen dezelfde zijn als de huidige. Geen enkele partij zal een meerderheidsrege ring kunnen vormen, en geen enkele par tij zal dus haar eigen pensioenvoorstel er door hoen kunnen krijgen Elke rege ring zal erover blijven struikelen, en van een definitieve oplossing der kwestie zal geen sprake kunnen zijn. Een derge'ijke negatieve ontwikkeling ligt. gezien de uitslag der volksstemming geheel in de lijn der verwachtingen, voor al nu de agrariërs nog eens nadrukkelijk hebben verklaard dat zij er niet over prakkizeren om van hun standpunt af te wijken terwille van een voortbestaan der coalitie, en ook nu de sociaal-democraten hebben laten weten dat zij onverbiddelijk blijven vasthouden aan hun alternatief voor een wettelijk verplicht pensioen, en dat zij daar niet vanaf zullen stappen, alleen om hun agrarische coalitiepart ners een plezier te doen. Zotiden de twee partijen eventueel wél terwille van elkaar water in hun wijn doen, dan lopen zo wel de sociaal-democraten als de agra riërs ernstig risico een groot gedeelte van hun kiezerskorps te verliezen, omdat dit zich dan immers door hun partijen bedro gen zou voe'en. en ook omdat zowel in de sociaal-democratische als in de agrari sche partij reeds sinds geruime tijd toch al ontevredenheid bestaat over de coali tie. Eén dragee per dag is voldoende.' Toch zal er een oplossing gevonden moeten worden voor de pensioenkwes tie. want het Zweedse volk is ook niet ge diend met een periode van politieke on rust en regeringscrisis. Van verschillen de 'zijden wordt er daarom op aange drongen dat er overleg zal worden ge pleegd tussen de sociaal-democraten ener- r-x - '"f zijds en de liberalen anderzijds. De twee alternatieven van deze partijen liggen im mers het minst van elkaar verwijderd. De sociaal-democraten willen een ver plicht pensioen in regie van de staat, en de liberalen-conservatieven een vrij willig pensioen in regie van de werkge vers- en werknemersorganisaties. Wel licht kunnen de sociaal-democraten, die in zo'n grote mate afhankelijk zijn van de vakorganisaties, ertoe worden over gehaald om akkoord te gaan met het li- berale-conservatieve voorstel om inptaats van de staat de' vakbeweging in te scha kelen. en misschien zijn de liberalen- conservatieven dan wel bereid om zeke re verplichtende elementen te accepteren. Overleg ook met de agrariërs wordt niet zo noodzakelijk geacht, omdat deze uit eindelijk niet meer dan 15 pet. behaal den en omdat er, zoals reeds gezegd, noch bij de'agrariërs noch bij de sociaal democraten grote animo bestaat om met elkaar tot overeenstemming te komen voorts ook omdat het agrarische alter natief te grote verschillen vertoont met de andere twee. Als cr inderdaad overeenstemming zou kunnen worden bereikt tussen sociaal-de mocraten en liberalen-conservatieven zou een impasse kunnen worden voorkomen hoewel men zich dan nog steeds kan af vragen waarom cr dan eigenlijk een volksstemming werd gehouden en wat de waarde is van dc uitgebrachte stemmen. Het Zweedse publick staat tegenover het politieke gedoe van het ogenblik daarom nogal sceptisch en gereserveerd. Zaterdag is er groot feest rond de Hoeve Genbroek. Op die dag zal het echtpaar H. Jacobs-Huberts zijn diamanten huwelijksfeest vieren in deze hoeve aan de Oude Kerkhofweg te Venlo. De bruidegom is 83. de bruid 81 jaar. Zes kinderen. 28 kleinkinderen en 4 achter kleinkinderen kunnen het feest gaan meemaken. Luxemburg Een nieuw vaandel werd overhandigd aan de groothertogelijke eregarde door prins Felix. Dit vaandel zal het oude vervangen, dat op 30 september 1853 aan twee bataljons jagers te voet werd overgedragen door prins Hendrik der Nederlanden, toen luitenant van de koning-groothertog van Luxemburg. Het oude vaandel wordt verder zuinig bewaard in de kazerne. De Syrische regering heeft het bemid- delingsaanbod van koning Saoed van Sa- oedi-Arabië ten aanzien van dc spanning tussen Syric en Turkije definitief van de hand gewezen en is vastbesloten haar klacht tegen Turkije in de V.N. te hand haven, aldus Radio-Cairo. Volgens de Egyptische radio zou de Syrische minister van buitenlandse za ken deze mededeling gisteravond aan alle Syrische diplomatieke vertegenwoordigers in bet buitenland hebben toegezonden. De Turkse ambassadeur in Washington heeft na een conferentie op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ge zegd, dat Syrië „bemiddeling van ko ning Saoed moet aanvaa 'en". Dit zou veei beter zijn dan de Turks-Syrische kwestie in de V.N. te behandelen. De opperbevelhebber van de Syrische strijdkrachten, generaal Afif Bizri, heeft gisteren tegenover een vcrsl- gever van Radia-Cairo verklaard, dat „Amerikaan se vliegtuigen sedert enige dagen dagelijks het Syrische luchtruim schenden". Hij zei voorts, dat volgens inlichtingen die hij had ontvangen, „de Turkse troe penbewegingen langs de grens met Syrië voortduren". De autoriteiten in Damas cus zijn van mening, dat bet gevaar van een biiksemaanval van Turkije niet is verdwenen, aldus Bizri, De Turkse politie heeft gisteren van traangas en gummistokken gebruik ge maakt om anti-regering belagers in An kara en Istanbul uiteen te drijven. In Ankara verspreidde de politic be togers, die na een verkiezingsbijeenkomst waarop Ismet Inonu, de leider van de in opnositic zijnde volksrepublikeinen, een rede had gehouden, op straat schreeuw den: „Wij willen vrijheid". Later werd uit Ankara gemeld dat de rust was teruggekeerd In de stad. In Is tanbul reden ongeveer 100 volksrepublikei nen in vrachtauto's naar het hoofdkwar tier van de aan het bewind zijnde demo cratiscfie partij. Tijdens de rit uitten zij kreten van protest tegen de regering De politie in Ankara arresteerde een aan tal betogers. De Turkse partijen hielden gisteren hun laatste bijeenkomsten omdat de Turkse verkiezingswet eist, dat de verkiezings campagnes drie dagen voor de stemming afgelopen moeten zijn. De buitenlandse politiek van de huidige regering is bij deze campagnes niet aan de orde gesteld. Alle partijen keuren de houding van de regering tegenover het debat in de V.N, en tegenover Syrië goed. Op de verkiezingsbijeenkomsten gaat het voornamelijk om economische kwes ties. Voor buitenlandse waarnemers blij ken er echter weinig principiële verschil len tussen do partijen te bestaan. De partijen zijn het over het algemeen ook eens over de te voeren politiek t.o.v. de Cyprische kwestie. Twee Arabieren uit de strock bij Gaza, Salmi cn Asbah. zijn gisteren te Tanta, terechtgesteld op beschuldiging van spio nage voor Israël. Dinsdag waren in Cairo drie Arabieren op soortgelijke beschuldi- gingen terechtgesteld. Door de N.V. Wilton/Fijenoord is een wijziging gebracht in het oorspronkelijke voorstel tot statutenwijziging. Waar aan vankelijk was voorgesteld om uit de over winst aan de directie zoveel maal 5 pet. uit te keren als het getal der directeuren bedraagt, wordt in het gewijzigde concept dit percentage wederom op 4 pet. gesteld, gelijk ook volgens de oude statuten gold. Op 24 oktober wordt ten kantore van Nienhuys en Hesterman n.v. te Amster dam een inschrijving gehouden voo- 604 pakken Java-tabak van de n.v. voor Han- del en Beheer „Tucar". 1.De geschiedenis van Hongarije klinkt als 'n Czardas. De melodie schijnt van héél ver te komen aanwaaien en in zingen over te gaan. Soms klinkt het blij, soms weemoedig, dan weer doet het diep-tragisch of wild-hartstochtelijk aan. Zo is Hongarije. Zo zijn nu eenmaal de mensen, die hier wonen. Juist zoals die Czardas kwamen ze van ver. In het grijs verleden trokken zij weg uit de onherbergzame Oeral, de dalende zon achterna. Steeds verder ging het naar het Westen.. In 894 stonden deze donke re nomaden onverwachts op de toppen der Karpathen en keken omlaag in het dal. Enkele jaren te voren hadden zij Arpad, een nakomeling van Attila, op een bronzen schild door het kamp gedra gen. Onder zijn leiding daalden zij nu af in de vlakte, waar de Donau stroomde. Daar lag hun beloofde land: „rijk aan aarde, rijk aan gras en rijk ook aan wa ter". Hier sloegen zij voorlopig, maar vol verwachting hun tenten op 2.Van de blauwe Donau, die överi-l Was er dan niemand die deze spring- gens helemaal niet zo „blauw" is .scheen een vreemde kracht uit te gaan. Ont waakte daarom in deze zwervende rui ters het bloed van Attila en zijn ze daar om tot alles in staat? Zonder even adem te halen stormden zij Beieren, en Zwitserland binnen. Plotseling versche nen ze in Italië en bedreigden tezelfder tijd Bremen. Het machtige Byzantium werd niet gespaard. Europa lag voor het grijpen. Tokio heeft de Monorailbaan in ge bruik genomen als eerste stad ter we reld. Deze wagens kunnen 62 passa giers vervoeren en bestaan uit twee wagons. Leicester (Engeland) Jaloerse mensen zijn niet alleen een plaag voor zichzelf ze zijn het ook voor anderen. De in Engeland wonende Joegoslaaf Stamenkovic had er ook nogal last van en alleen, omdat zijn echtgenote vriendelijk was tegen een van zijn collega's, vond hij dit genoeg om 's mans neus van de punt te ont doen. De zaak kwam natuurlijk voor de rechter; twaalf maanden moet de jaloer se man nu in de cel, waar hij vermoede lijk alleen nog maar jaloerser wordt. En uit de behandeling van de zaak kwam zonneklaar naar voren, dat de neus-schender ?geen enkele aanleiding had om zich ook maar ergens over op te winden. Had u dat gedacht? Frankrijk, een van de grootste wijnproducerende en expor terende landen ter wereld, moet wijnen uit het buitenland gaan importeren. De oorzaak is, dat de oogst van dit jaar buitengewoon slecht is geweest. Frank rijk en Algerië produceren per jaar ongeveer 73 miljoen hectoliter, maar dit ar v/Qf bijna 20 miljoen hectoliter nd«ü Met het argument, dat dc algemeen- directeur in de „onmogelijke situatie" zou komen om te moeten beslissen wat een staat is en wat niet, heeft de oprichtings vergadering van het internationale bureau voor atoomenergie te Wenen gisteren een SovjetrussischTsjechisch voorstel ver worpen om alle staten het recht te geven waarnemers naar vergaderingen van het bureau te sturen. Dit was de derde poging van commu nistische landen om dit voorstel er door te krijgen, krachtens hetwelk landen als communistisch China en Oost-Duitsland waarnemers zouden mogen afvaardigen. De vergadering heeft gistermiddag haar werkzaamheden begonnen op 1 oktober jl„ beëindigd. De bekende Amerikaanse televisie spreker mgr. Fulton Sheen, wijbisschop van New York, zal in verband met zijn toenemende werkzaamheden zich geheel uit de Amerikaanse televisiewereld terug trekken. Mgr. Sheen, die ook directeur der Pauselijke Missiewerken in de Ver. Staten is, verzorgde de uitzendingen, getiteld: „Het leven is waard geleefd te worden", lifervoor bestond veel belang stelling, Aldus meldt het K.N.P. vloed der Hongaren kan keren? Ja, toch! De koning van Schwaben, Otto I, de la tere keizer van Duitsland trommelde een leger bij elkaar en stelde zich te weer. Hij versloeg de opdringende Hongaren in de vlakte van Lech Lechfelde bij Augsburg Dat was Tn 955 Volgens de legende brachten maar ze ven Hongaren er het leven bij af. Uitge put en rillend van de koorts bereikten ze de oevers van de Donau Een verkeersvliegtuig van het type „Viscount" van de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. is gisteravond hij de lan ding op een vliegveld hij Belfast in Noord-Ierland verongelukt. De zeven in zittenden, viif bemanningsleden en twee passagiers zijn om het leven gekomen. Vanwege de slechte weersomstandighe den werd het toestel vanaf de grond naar het vliegveld geloodst. Het kwam echter vóór de startbaan aan de grond. De ..Viscount" maakte een speciale vlucht om een groep personen naar Lon den te brengen, die te Belfast de opening van fabrieksgebouwen had bijgewoond. Onder hen bevond zich de Britse minis ter van bevoorrading, Jones. De plechtige inzegening door Pans Pius XII van het nieuwe Vaticaanse zendccntrum te Santa Maria Galeria, dat o.a. dc 100 kw kortcgolfzcnder om vat, die katholiek Nederland bij gelegen heid van het II. Jaar heeft geschonken, zal zondag a.s. op het feest van Christus Koning door Radio Vatican? worden uit gezonden. Het programma, dat om 10.25 uur be gint, is te beluisteren op de golflengte 19, 25, 31 en 41 meter en wordt door de Italiaanse, Franse, Spaanse en Ierse ra diostations alsmede door de radio van Mnntc Carlo overgenomen. De KRO laat zondagavond de rubriek „Echo" vervallen cn verzorgt van half negen tot negen uur een samenvatting van dc plechtigheid, die zoals men weet ook door mgr. dr. Alfrink. aartsbisschop van Utrecht, zal worden bijgewoond. Voor de traditionele Allerzielen uitzen ding op vrijdagavond 1 november heeft de KRO dit jaar afgezien van het ge bruik der grote concertstudio in Hil versum ais plaats van uitvoering van Verdi's „Messa da Requiem". Het ma gistrale werk van de Italiaanse compo nist wordt door drie Twentse koren en het Ovenjsels Philharmonisch Orkest uitgevoerd in de Twente-hallen te En schede. De grote koorpartijen zullen wor den gezongen door de Stichting Mozart- koor te Hengelo met medewerking van Enschede's Mannenkoor „Excelsior" en koorleden van het Opera-gezelschap „Fo rum". Als solisten treden op Corry Bijs ter, sopraan, Roos Boelsma, alt, Michele Molese, tenor en Norman Foster, bas. Uit de gelden, die na de Hongaarse opstand van oktober 1956 zijn bijeenge bracht door het comité „Hulp Hongaarse Volk" is o.m. een middelbare school op gericht, bestemd voor Hongaarse vluch telingen. Deze Koningin Juliana-schooi in het Oostenrijkse dorp Bad Iselsberg zal volgende week dinsdag worden ge opend door de Oostenrijkse bondsminis- ter van onderwijs, dr. H. Drimmel. Van de openingsplechtigheid zal Ben Brans een radioreportage maken, die dezelfde dag als gezamenlijk programma door de KRO zal worden uitgezonden. Er komt weer een nieuw radio-vragen- spel en wel in de KRO-rubriek „Onder Ons". Op bijeenkomsten, die door de vrou wenorganisaties in verschillende plaat sen van het land worden georganiseerd zullen twee groepen van vijf dames op haar kennis worden getest, waarbij Martha Doyle als spelleidster zal optre den. Zowel het succes van de groep als het beste persoonlijke resultaat zullen worden beloond. De dubbele attractie van dit spel, waarvan de eerste ronde dinsdag a.s. plaats vindt in de kring van de Katho lieke Boerinnenbond te Franeker is, dat de huisvrouwen met aantrekkelijke prij zen van de Vereniging Nederlands Fa brikaat worden beloond voor haar pa rate huishoudelijke kennis, terwijl de luisteraars thuis met die kennis haar voordeel kunnen doen. In zijn Radioziekenbezoekprogramma van volgende week dinsdag zal Alex van Wayenburg het motto bekend ma ken, waaronder de St.-Nicolaasactie 1957 van De Zonnebloem zal worden gevoerd. In elk van de elf jaren, dat de"ze actie voor de zieken werd gevoerd, kon het aantal der begunstigden worden ver hoogd, zodat verleden jaar het aantal van de 26.000 werd overschreden. In Brussel is van de week de uitslag bekend gemaakt van de internationale geluidswedstrijd, uitgeschreven door het Concours International du Meilleur En- registrement Sonore (Cimes). Een jury van de Nederlandse Vereni ging voor Geluidsjagers had tevoren uit een twintigtal bij haar binnengeko men inzendingen een drietal opnamen gekozen, die volgens haar voor cl opne ming aan de internationale wedstrijd in Brussel in aanmerking kwamen en cén daarvan, vervaardigd door de heer R. van Wezel, verwierf in de categorl# C (muziekopname) de eerste prijs. De Nederlandse Vereniging voor Ge luidsjagers heeft thans een nationale ge luidswedstrijd uitgeschreven, waarvan de uitslag in maart van het volgende jaar zal worden bekend gemaakt. Welk kind uit het pre-spoetnik-se tijdperk heeft niet met gloeiende wan gen en fonkelende ogen de adembene mende avonturen meebeleefd van ka pitein Nemo, die zich op een reis van „20.000 Mijlen onder Zee" het stof van een hypocritische beschaving van de voeten had gespoeld om in de besloten heid van zijn wonderlijke „Nautilus" een onbeperkte heerschappij te voeren over een onbekende en onbetreden wereld waarin alleen plaats was voor techniek en avontuur, maar niet voor romantiek en liefde. De Franse schrijver Alexandre Rive male moet zo'n kind zijn geweest, maar het bloedloze heldendom van Jules Ver ne's mysterieuze duikboot-kapitein was hem op de duur toch niet genoeg. Hij probeerde zich voor te stellen, wat er zou zijn gebeurd, als nu eens een vrouw haar intrede had gedaan in het leven van kapitein Nemo. Zijn verbeelding, die Verne's held zijn trouwe „Nautilus doet ontvluchten in gezelschap van de allerliefste Félicie, moet het hier ten slotte afleggen tegen de fantasie van Jules Verne, die zijn geesteskind terug zendt op diens eindeloze zwerftocht door de wereldzeeën. Men moge dit weinig verblijdende slot betreurenen, temeer omdat de charme, waarmee Kitty Janssen de rol Félicie vertolkte, een beter lot dan moedwillige verlating had verdiend, toch neemt dit niet weg, dat Peter Koen, die Rivema- le's stuk „Nemo" gisteravond voor de NCRV-televisie regisseerde, er met medewerking van decorontwerper Peter Zwart op bewonderenswaardige wijze ip is geslaagd, de sfeer van Jules Verne's onvergankelijke fantasie te doen herle ven. Trouwens, Jules Verne won het gis teravond in alle opzichten van Alexan dre Rivemale, want juist de door eerst genoemde geschapen personen (met uit zondering van de beide vrouwen: Kitty Janssen als Félicie en Elle de Touars als Léontine) kwamen veel meer tot le ven dan dc figuren die Rivemale voor zijn stuk had bedacht. Hetgeen intussen niet wegneemt, dat ieder, die het boek van Verne kent, met genoegen naar deze „variatie op een bekend thema" zal hebban gekeken. 3.— Hongarije was aan de willekeur van z'n vijanden overgeleverd. De mees ten konden de vernielende plundertoch ten, waarvan ze het slachtoffer waren geweest, niet vergeten en nog minder vergeven. Aan die wanhopige en vernederende toestand maakte Stephan, een der opvol gers van do legendarische Arpad, voor goed een einde. Als jongen al voelde hij zich onweerstaanbaar aangetrokken door het Christendom. Het was dus geen wonder, dat hij en zijn vrouw Gisela van Beieren zich door Adalbert van Praag lieten dopen. In het jaar 1001 riep Paus Sylvester II Stephan tot koning aller Hongaren uit- Het volk was buiten zich- zelf van vreugde. Daarmee brak voor hen immers een nieuwe tijd aan. - Met 'n ijzeren wilskracht zette de jon ge vorst zich aan het werk. Hij liet niet alleen kerken en kloosters bouwen, maar „leerde" z'n dikwijls al te onbesuisde en onbeschaafde onderdanen het land be bouwen. Natuurlijk ging dat niet zonder slag of stoot. Het was voor dit Aziatisch ruitervolk héél wat zich aan 'n regelma tig leven en aan wetten aan te passen. Meer dan eens dreigde het spaak te lo pen, maar bijgestaan door koningin Gise- la wist bij elke opstand tijdig de kop in te drukken. Het ging immers om Hon garije 4. Koning Stephan I bleek werkelijk de leider van zijn volk te zijn. Vooral als de nood aan de man kwam. Toen hij in 1083 ten grave werd gedragen, had hij zijn onderdanen veel meer gegeven dan een koning over het algemeen achter laat. Merkwaardige figuur, deze afstam meling van Attila en Arpad. Zelfs na zijn dood zou Hongarije hem niet vergeten. Op zijn graf gebeurden ondertussen vreemde dingen. Een doofstomme bede laar kwam zingend en wel terug en een blind meisje zag voor het eerst de zon en dc bloemen. Nog altijd waakte Stephan over Budapest. Het kon bijna niet anders: in 1083 op de. twintigste augustus werd hij door PausL Gregorius VII plechtig heilig verklaard.! En weer was Hongarije buiten zichzelf! van vreugde I Deze dag is voor de Hongaren altijd een I nationale feestdag gebleven. De als doorl een wonder intact gebleven rechterhand 1 van de heilige werd in het met edelste-1 nen en parels bezette schrijn door de stra- r ten van de hoofdstad gedragen. Negen eeuwen lang werden de Hongaar se vorsten met de Sint Stephanskroon tot I koning gekroond en om de schouders I werd de mantel gelegd, die eens konin- I gin Gisela met liefde en trots voor haar man borduurde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5