MOSKOU is een stad vol tegenstellingen Bij de muren van het Kremlin Te lichte helmen voor soldaten Oostenrijkse minister opende Koningin Julianaschool G Gromyko zei: agressie Europees enthousiasme voor tunnel onder het Kanaal 11 tl FELIX GAILLARD REDDER VAN FRANKRIJK? Stoel van Kroesjtsjef naast Troon van Nicolaas 1 mmHü Geschenk van Nederland loeilompjes Montgomery's pessimisme weggevaagd Ongeregeldheden in Zuid-Turkije Controleur keurde ondeugdelijke waar goed Internaat voor Hongaarse jongeren Terwijl Kroesjstjef met de Turken een dronk wisselde Westelijk protest bij Sovjets in Berlijn Prinselijke rechtszaak in Zweden Nieuwe regering in Guatemala Pompstation-overvallers ook „in schilderijen" Zeven jaar voor dood slag op schoonvader VB WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 FAG1NA 5 W m: "«5 MOSKOU, in de twaalfde eeuw gesticht door prins Yury Dol- goryky en op zeven heuvels uit gebouwd, is een van de vreemd ste steden ter wereld. De stad is groots en tegelijkertijd in-bur- gerlijk klein. Men waant zich een stedeling, als men op een van z'n vele boulevards flaneert; men voelt zich een dorpeling, als men over een van z'n niet minder vele klinkerwegen of zelfs modder paden gaat. Omgeven door krot woningen, waar de grootste ge zinnen in samenhokken, kan men aan de einder machtige wolken krabbers zien oprijzen. Naast de man, die op straat z'n bijl op een trapslijpsteen staat te scherpen, kan plotseling een gloednieuwe tractor stoppen. Achter het ge bogen vrouwtje, dat haar stal bezem lusteloos over het Rode Plein laat gaan, kan eensklaps een ingenieuze sproeiwagen op duiken: een tankauto, uitgerust met verstelbare straalrichters, welke binnen vijf minuten een heel park besproeien kunnen Woutl van kruisen Mozart in Savoy Zo kan men met weemoed in het hart door het Moskou van Kroesjtsjef dwalen zonder dit Moskou te zien. Men kan langs moderne gebouwen en brede bou levards gaan en zich nog in een sfeer als die van Dickens wanen. Het Moskou, dat vroeger in één adem met Parijs, Rome en Lon den werd genoemd, bestaat nog steeds. Veertig jaar communisme hebben er slechts een licht stem pel op kunnen drukken. LINK VAN BRUGGEN Het oude bekoort Pittsburg V.S I I - Grote vertragingen bij zone-grens LUCHT V A A RTOVEREEN- KOMST MET BULGARIJE nSt9°; itf' f (Van onze reiscorrespondent) Is Moskou een stad vol tegenstellin- van de6gtayjeji8w'el*he-t "mees?8tegen- Nieuwsgierig Kussen bekijken de sarcofagen van de patriarchen der trijdige deel van Moskou. Terwijl het RUSsisch-Orthodoxe kerk, die in de Arcliangelsky kathedraal (Kremlin) li regime, dat daar zetelt, de glorie van de Revolutie bezingt, heeft men binnen zijn muren een museum geopend, dat de glorie van de Tsarentijd vermeerdert. De stoel van Kroesjtsjef staat op nog geen honderd meter van de troon van Nicolaas de Eerste verwijderd. De Zim van Tsjoekof stopt honderdenvijftig meter van de plaats, waar de zeven gouden koetsen van de Romanovs staan te pronken en de bontjas van Mikojan hangt in de onmiddellijke nabijheid van de scharlakenrode mantel van Peter de Grote. Mevrouw Jekatherina Foertsema, het eerste vrouwelijke lid van het partij- presidium en in Rusland wel eens spot tend Katherina de Derde genoemd, komt, telkens als ze het Kremlin be treedt, langs de kroonjuwelen van die andere Katherina: Katherina de Tweede, de Grote. Zelfs Iwan de Verschrikkelijke is niet vergeten, al is 't, dat de herinnering aan hem niet met de geur van amber om geven is. In de Tretjakof Galerij vindt men een schilderij, waar hij op bloedige wijze z'n oudste zoon afslacht. En voor de Spasskaja-toren, de „Big Ben" van Rusland, heeft men de beulplaats laten staan: dat cirkelvormige, stenen plat form, dat de Russen Lobnoye Mesto noemen en waarop de hoofden van dui zenden boeren en edelen zijn gerold. MF,T tegenstellingen, dezelfde, welke sprekers en schrijvers nog dage lijks doen uitroepen, dat in Rus land alles mogelijk is, zou men een hele pagina kunnen vullen. Op de torens van het Kremlin gloeien 's nachts de viif- puntige Sovjet-sterren. Maar overdag staan. wordt dat zelfde Kremlin beheerst door een woud van Byzantijnse kruisen, wel ke als hclmpickcn op de gouden en zil veren koepels prijken. Voor de muien van het Kremlin staat het Mausoleum: het kond-marmeren heiligdom, wvarin de lichamen van Lenin en Stalin rusten. Maar achter de muren van het Kremlin, in het rijk met ikoncn beschilderde koor van de Archangelsky-kathedraal, schuifelt men langs de sarcofagen van patriarchen en metropolieten, van Tsa ren, Tsarina's en andere groten uit het zo verfoeide, feodale tijdperk. Het Kremlin munt overigens niet al leen door tegenstellingen uit. Dit hart vormige bestuurscentrum, symbool van de dictatuur, dat al sinds de vroegste dagen van bet prinsdom Moscovy als zodanig dienst doet, is ook bet kleur rijkste stukje Moskou, dat er bestaat Het is als een bloedrode edelsteen, die tussen het grauwe grijs ligt te flonke ren. Maakt Moskou over het algemeen een vrij kleurloze indruk 's winters, als de stad door een loden hemelkoepel wordt bekroond, moet dat nog een graadje erger zijn! hel Krembn is van een gloeiend terracotta. Zijn mu ren die bijna drieduizend meter lang zijn, steken fel tegen het maagdelijk wit van zijn kathedralen af. Het goud cn zilver van zijn cupola's - smette loos alsof ze elke week gepoetst wor den geeft aan het vestingpaleis een stralend effect, dat aan het raffinement van de bouwstijl van de Renaissance doet denken. Worden de Uspensky, de Archangels- ky en de Blago Veschensky kathedraal alle kerken, die op een plein met een oppervlakte van misschien vijf duizend vierkante meter staan! door niet minder dan dertien koepels be kroond, de Poprovsky kathedraal, die het beeld van het gigantische Rode Plein beheerst, telt er alleen liefst ne gen! Deze vreemdst gebouwde basiliek deling meester maakt, als hij de kathe draal van buiten bezichtigt, wordt na het betreden van de kerk nog veel gro ter. Behalve unieke ikonen, waarvan er vele door brand beschadigd zijn,, vindt hij er metersdikke muren in, ge heime gangen en goed beschermde op slagplaatsen. Het tegenwoordig niet meer in gebruik zijnde bedehuis is dan ook met een tweeledig doel gebouwd. Op de eerste plaats moest het een monu ment zijn voor een historische overwin ning. Óp de tweede plaats een buiten vesting van het Kremlin, die bij een eventuele belegering de eerste slagen op moest 'vangen. Ondanks de zeven wolkenkrabbers, welke Stalin heeft laten verrijzen, de brede boulevards, welke zijn aangelegd en de massieve bestuurscentra, welke als betonblokken zijn neergepoot, is het Moskou, dat bekoort, niet de stad van het communistische, maar de stad van het feodale Rusland. Het Moskou van Kroesjtsjef valt zelfs volledig in het niet bij het Moskou van de Tsaren. Zijn strakke „dictatoriale" lijnen worden overwoekerd door de eenvoudige, maar sierlijke lijnen, welke het negentiende- eeuwse, Russische klassicisme hebben opgeleverd. Niet de hoge stad valt op, maar de lage. Niet het Moskou van de laatste twee decennia, maar het Moskou van na de grote brand, die Napoleon er stichtte. Het is de stad van de architecten Bowe. Stasov en Turin. Sjoesof, die het Mau soleum, het Moskwa-hotel en verschil lende wolkenkrabbers ontwierp, Is er slechte een kwajongen bij. Als men zijn fantasie de vrije loop laat gaan, kan men in het Moskou van tegenwoordig de edelman Boechasof uit Tolstoi's „Oorlog en vrede" nog zien lopen. Men kan hem het Huis van de Pilaren zien ingaan, gekleed in het rood en het goud van de huzaren. En als men slechts een paar uur door het oude Mos kou dwaalt, kan men zelfs nog ervaren wat Tolstoi schreef, namelijk, dat de stad als zijn moeder was. In het Moskou van Kroesjtsjef kan men Poesjkin, de „prins der Russische dichters", nog zien gaan, gevolgd door de geheime politie van de Tsaar. In „Yevgeny Onegin" schreef deze wereld bekende poëet, dat zijn gedachten steeds maar weer naar Moskou teruggingen, toen hij jarenlang in ballingschap ver toefde. Hij was er van gescheiden als van zijn familie. In zijn „dierbare ver- Russische poëzie uit de laatste eeuw is in Moskou ontstaan. Lermontof heeft er de beste jaren van zijn leven doorge bracht. („In Moskou ben ik geboren", schreef hij, „ik heb er geleden, ik heb er ook bovenmatig geluk gekend....") Toergenef heeft er zijn literaire kring gehad, zo meesterlijk door hem beschre ven in de roman „Rudin". Belinsky heeft er tien jaar gewoond („Voor mij is scheiden met Moskou gelijk aan schei den met de hemel....) Tolstoj en Dos- tajewski hebben er gewoond. Tsjechof heeft er zijn „Drie zusters" geschreven en Gorki heeft er tegen de Tsaar ge ïntrigeerd. Het moderne, Stalinistische Moskou is wel het verst van de vreemdeling ver wijderd die het Savoy hotel betreedt en daar in het restaurant gaat zitten. De plafonds, die nog uit de tijd van Mozart stammen, zijn een barok aandoend ge heel van spiegeltjes, schilderijen en goudplastiek. Het bestek is van het zelfde zware zilver als dat. waar vroe ger de Russische adel mee at; het glas werk van een haast overdreven luxe en uitbundigheid. Voor de rechtbank te Arnhem heeft, gisteren terecht gestaan de 64-jarige kan toorbediende L. B„ die ervan wordt ver dacht helmen tc hebben doen afleveren aan het ministerie van Oorlog, welke niet aan de gestelde minimumeisen voldeden, zodat de veiligheid van de staat in ge vaar zou zjjn gebracht. Verdachte, die als arbeidscontractant belast was met de kwaliteitscontrole van helmen aan een fabriek te Doesburg, be kende te lichte helmen te hebben goed gekeurd en op staten bedragen zodanig te hebben gewijzigd, dat het leek alsof de daarop vermelde helmen wel aan het minimum gewicht voldeden. Door een de pressie zou hij de controle geruime lijd tc lichtvaardig hebben verricht. De officier van justitie, die van het standpunt uitging, dat ons land zich vol gens het hoog militair gerechtshof nog steeds in staat van oorlog bevindt, eiste vier jaar gevangenisstraf. Fabrieken in Doesburg en Krommenie moesten in de loop van de jaren 1953 tot 1957 vierhonderdduizend helmen leveren. Eind december 1956, toen er nog 73.000 moesten worden geleverd, had kolonel ir. M. C. Palm, die toen juist hoofd was ge worden van de technische staf. minimum- en maximum-gewichten daarvoor vastge steld. Volgens verdachte werd het mini mum eerst 900 daarna 985 en tenslotte 1040 gram, bij een maximum van 1179. Tevoren was er echter geen gewicht be paald geweest en verdachte meende, dat nu er reeds zoveel was afgeleverd, het er voor de laatste partij niet meer zo nauw op aan zou komen. Kolonel Palm, als getuige gehoord, ver- ter wereld behoort, mèt de slanke Ivan Veliky toren, ook wel „de toren van de beelding" verheerlijkte en romantiseer, zestig klokken" genoemd, tot de blik- bij de stad. vangers van Moskou welke aan nie- De hele Russische literatuur, de hele mand onopgemerkt voorbij kan gaan. Het bouwwerk, vierhonderd jaar ge leden ter herdenking van de overwin ning op de Kozakken opgericht, wordt op het ogenblik eigenlijk als het monu ment beschouwd, dat de grondlegging van het multi-nationale Rusland ver eeuwigt. Het bestaat uit negen minia- tuurkerken, die stuk voor stuk in pila ren zijn ondergebracht en waarvan acht kleine om een negende, grotere zijn gegroepeerd. De koepels, de „om gekeerde uien" van het oude Byzan tium, herinneren sterk aan het palet van een schilder. Men vindt er kana riegele en bloedrode versieringen op, hemelsblauwe, grasgroene en kna',- „De vrijheidsdrang, die Nederland uit eigen geschiedenis kent. 't verlangen de indivi ucle mens in zijn diepste wezen de verantwoordelijkheid tc doen behou den, die zijn waarde als mens bepaalt, vormen de achtergrond van het gevoel van medeleven van het Nederlandse volk met het lot van hen, die midden in de strijd om de vrijheid staan en die de overwinning nog niet hebben bevochten". Aldus sprak gistermorgen de heer E Kupers, voorzitter van het „Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk", toen hij de op Nederlands initiatief te Iselsberg (Oostenrijk) tot stand gekomen „Koningin Julianaschool" voor uit Hon garije gevluchte jongeren aan het school bestuur overdroeg. De plechtigheid vond plaats in de nieuwe feestzaal, welke bij het als inter naat. ingerichte voormalige Kurhotel is aangebouwd. In deze zaal was 's ochtends door de bisschop van Klagenfurt, mgr. paarse. De verbazing, die zich van de vreem- Zurich Zwitserland Of het zijn spel beïnvloed heeft, weten we niet. maar kennelijk liep de Tsjechi sche internationale ijshockeyspeler S'a- nislav Nepomucki met andere gedachten rond dan aan zijn sport Hij had met het Tsjechische team in Stockholm gespeeld en op de terugweg kwamen ze in Zurich aan. Daar werd het hem kennelijk te machtig en verdween hij uit zijn hotel en ging naar de politie. Gaf zich op als politieke vluchteling en kreeg asiel. Er was traangas nodig en een hele zwerm politieagenten, bewapend met alle soorten artillerie, om een twintig jarige Hi-Fi-fan (een knaap, gek op de ..hotste" jazzplaatjes) te overmeesteren Dat lukte eerst, nadat de knaap met een geweerschot, een politieman in de arm had getroffen. Wat was er allemaal ge beurd om de Hi-Fi-lijder zó uit zijn toch al wankel evenwicht te brengen? De moeder van de knaap had per ongeluk een van zijn teer beminde platen gebro ken en dat was voldoende voor de jonge bruut o-m zijn moeder onder de hevigste bedreigingen uit huis te jagen. Toen trad de politie op. Monte Carlo Handige televisie-jongens daar in het vorstendom. Ze zetten de geachte tele visiekijkers een „levende" uitzending van de „Spoetnik", de Kunstmaan voor Ze hadden precies uitgerekend hoe laat ongeveer de Azuren Kust en Monte Carlo gepraaid zou worden, bleven he1 geva] met de telelenzen volgen en waar schuwden daarna de kijkers, dat ze aan hun toestel moesten blijven „Over on geveer één minuut krijgt u de .Spoet- nik" op uw scherm", werd aangekon digd en de „Spoetnik" was wel zo vriendelijk zich aan het dure t.v.-tijd schema te houden. Genua We hebben u laatst iets verteld over de twee nogal avontuurlijke Duitse tncisjes, die zo maa- het Suez-kanaa! indoken, toen ze dat in een tankboot passeerden (waarop ze zich in Cadiz (Spanje) verstopt hadden) en vervolgens door de Egyptische politie in de gefri seerde, natte krullen gegrepen werden Dat werd eerst het gevang, maar de Fraulein gaven het niet op. Ze schreven een brief aan president Nasser, dat ze alleen maar zo graag de Egyptische monumenten wilden zien en of ze er uit mochten? Dat mocht van president Nas ser. die jongedames kennelijk niet vee] kan weigeren en ze kregen nog méér* geld en gelegenheid om veertien dagen vrij door Egypte te toeren. Maar toen Ongeveer tezelfdertijd, dat Kroesjtsjef zijn vredesdronken met de Turkse am bassadeur in Moskou wisselde, heeft de Sovjet-minister van buitenlandse zaken. Gromyko. die kennelijk de snelle ont wikkeling in Moskou niet helemaal bil kan houden gisteravond in de Algemene Vergadering van de V.N. Turkiie opnieuw beschuldigd van aanvalsplannen op Syrië. Gromyko herhaalde, dal Turkije een agressie tegen zijn buurland voorbereidt, daartoe aangespoord door de V.S. De Algemene Vergadering besprak voor de vierde maal de klacht van Syrië, dat ziin veiligheid door Turkije wordt be dreigd. Gromyko zei voorts, dat de V.S. tus senbeide willen komen in de binnenlandse /.aken van landen in het Midden-Oosten. Zij smeden o.m samenzweringen om regeringen van deze landen omver te werpen aldus de minister Hij sloot zich aan bij de Syrische minister van buiten landse zaken. Salah Eddin Bitar die op nieuw aandrong op de vorming van een V N-commissie voor onderzoek naar de toestand aan de Syrisrh-Turkse grens Naar zijn zeggen heeft Turkije daar troepen samengetrokken, welke Syrië be dreigen. Bitar zelf, die ook aan het woord kwam. zei, dat de politiek van Engeland Frankrijk en de V.S. gericht is tegen de onafhankelijkheid der Arabische landen. Hij ontkende, dat de militaire verster- kina van zijn land niet in overeenstem ming is met Syrië's behoeften en hij wees de Turkse beschuldiging !at Svrie één groot wapenarsenaal wordt, van de hand. De Pakistaanse afgevaardigde, Sardar Mumtaz Ali Chan drone er bij Syrië op aan koning Saoeds voorstel tot bemid deling tussen dit land en Turkije aan te nemen. Hij achtte de berichten .er troe penconcentraties aan de grens tussen beide landen zeer overdreven. ITet was logisch, dat ije leverantie van wanens aan Syrië de buurlanden verontrustte Welke militaire bewegingen er ook in Turkiie mochten hebben plaats gehad, deze waren duidelijk van defensieve aard, aldus de Pakistaan. Er werd door Syrië geen formeel voor stel tot vorming van een commissie van onderzoek gedaan. Men wachtte daarom ook me, de indiening van een westelnke resolutie om secretaris-generaal Ham- marskjoeld een onderzoek te laten in stellen in het Turks-Syrische grensge bied. Volgens westelijke kringen zou deze was het uit en de Egyptische autoritei- I resolutie veel meer steun krijgen dan het trui zetten de jongedames op een boet, I Syrischc voorstel. die naar Genua voer. Van de zijde van het NATO-hoofdKwar- krachten ten oosten van Cyprus zullen begeven. tier in Zuid-Europa, gevestigd te Napels, is meegedeeld, dat bij de gecombineerde driedaagse NATO-oefeningen in de Ioni sche en de Egeïsche Zee. die donderdag a.s. beginnen, zich geen NATO-striid- De luchtmacht van de NATO zal ook niet over het vasteland van Turkije vlie den. Aan de oefeningen nemen vliegtuigen van de Britse luchtmacht, duikboten van de NATO-strijdkrachten en eenheden van de Amerikaanse vloot, deel, aldus de verklaring van het hoofdkwartier. .VA* Brandschoon is het Rode Plein. De hele dag lopen er vrouwen rond, die het kleinste papiertje met „sloffer en blik" wegruimen. wHisnripn nartpr t.ot elkaar brengen „Een Engels veldmaarschalk (Munt;, mery. Red.), heeft zich kortgeleden uit gesproken tegen een tunnel onder het Kanaal, omdat deze het tsolemen: van Engeland zou verbreken en strategisch gezien een gevaar zou kunnen betekenen. Wanneer men dit vraagstuk ziet in bet licht van de „Spoetnik" lijkt mij^ zijn standpunt toch wel wat verouderd", al- dus de Franse oud-minister generaal Corniglion-Molinier. gisteren tiidens de bespreking in de Raadgevende Verga dering van Europese verkeersvraagstuk- kcn. ..Ook toen de nlannen voor dc tun nel door de Mont Blanc vaste vorm kre gen". zo ging hij voort, „was er een Franse generaal, die uit strategische overwegingen zich tegen deze tunnel uit sprak. Niettemin zal die tunnel er, komen al ben ik generaal, ik wens rnn dan ook van het standpunt van mijn Engetee collega beslist te distanciëren". Ook het Britse Labourlid William Wilkins kon zich niet verenigen met het standpunt van veldmaarschalk Montgo mery: dat een kanaaltunnel de veiligheid van Engeland in gevaar ,u brengen Veldmaarschalken zo merkte hit op. zijn dikwijls, ver ten achter bij de openbare mening en ik kan verklaren, dat er in Engeland integendeel grote sympathie bestaat voor de plannen met be -ekking tot. deze tunnel, die het continent nau wer met het Verenigd Koni* '-rijk zou verbinden. De grootste moeiWkheid ziet hij dan ook slechts in het bijeen bren ger, van de benodigde kapitalen. De Italiaanse minister van verkeer. Angelini. die evcneen. bet woord voerde, verktearde dat dn nlannen voor een Ka naaltunnel reeds sedert 1948 door hem gesteund worden. Een Kanaaltunnel zou vrienden nader tot elkaar brengen en zou een eventuele vijand niet van veel nut zijn, zo betoogde hij. In een volgend rapport zal de conferentie van ministers van verkeerswegen haar mening over dit vraagstuk te kennen geven, aldus de mi nister. Deze discussies over de Kanaaltunnel volgden naar aanleiding van een passage uit een rapport van de Nederlandse af gevaardigde, ir. Vos, met betreï king tot de Europese verkeersproblemen. Hij ver klaarde hierin, dat de bouw van een Kanaaltunnel een belangrijke verbetering zou zijn in de Europese verkeersveibm- dingen. De drie westelijke commandanten in Berlijn hebben de Sovjet-autoriteiten ver zocht onmiddellijk stappen te doen om aan het „onwettige ingrijpen" van Oost- duitse functionarissen aan de grens tus sen Oost- en West-Berlijn een einde te maken. Te Marienborn aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland heeft de Oost- duitse politie sinds 17 oktober 98 goede renwagons met post van West-Bprliip voor West-Duitsland aangehouden. Met 24 uur vertraging kwamen de wagons op de plaats van bestemming aan. Twee weken geleden meldden Oostdud- se bladen, dat. men in posttreinen grote hoeveelheden anti-communistisch propa gandamateriaal had gevonden. In de stad Gaziantcp in Zuid-Turkije is het gisteren tot ongeregeldheden ge komen, waarbij een politieman en een jongen om het leven kwamen. Er is thans de staat van beleg van kracht. De relletjes ontstonden, toen achtduizend aanhangers van de republikeinse oppo sitiepartij het bureau van de burge meester cn de kantoren van dc demo cratische regeringspartij aanvielen. De uitslag van de algemene verkie zingen in Turkije van zondag jl. was voor Gaziantep, dat de democraten 70 731 stemmen tegen de republikeinen 70.550 stemmen kregen. Ondanks dit geringe verschil kreeg de democrati sche partij overeenkomstig het kiesstel sel alle tien zetels van het district. De republikeinen beklaagden zich er over. dat hun tegenstanders hadden geknoeid en zij eisen „rechtvaardigheid en vrij heid". Hoewel de politie met traangas ingreep en de brandweer de demonstranten be spoot. slaagden de republikeinen er in, het bureau van de burgemeester binnen te dringen en het meubilair en docu menten naar buiten te gooien. Van het kantoor van de democratische partij sneuvelden de ruiten door stenen en pistoolschoten. Tenslotte wist de mili taire politie de betogers te verspreiden. Alle winkels sloten hun deuren. De handhaving van de orde in Gazi antep is voor de Turkse regering onder de huidige omstandigheden een bijzon der delicate aangelegenheid. De stad '■gt nl. dicht bi, de Syrische grens. Ook in Ankara vond gisteren een botsing plaats tussen politie en aanhan gers van de republikeinse party- Koestier, een H. Mis opgedragen, terwiil tegelijkertijd in het nieuwe houten schoolgebouw een protestantse kerk dienst werd gehouden. Pater Szoeke. de rector van de school, begroette in zijn welkomstwoord all" ge nodigden persoonlijk, onder wie mr. E Star Busmann. de Nederlandse -ezant in Oostenrijk, de provinciaal van de paters Salesianen. pater George Nitsch en de vertegenwoordiger van de Lutherse bis schop, dr. Erhard May. Pater Szoeke verzocht de Nederlandse gezant de hulde van lerarenkorps en leerlingen aan Ko ningin Julana, wier naam de school gaat voeren en het gehele Nederlandse volk over te brengen. In zijn overdrachterede zette de heer Kupers ten overstaan van de Nederlandse en Oostenrijkse genodigden en van de Hongaarse „bevolking" van de school nög eens het ideële doel van de stichting i/an de school uiteen. „Dit is de betekenis van de totstand brenging van deze school, dat u. op gevoed cn gevormd wordt in uw eigen geschiedenis cn cultuur, op zult kunnen nemen de hoogste waarden van onze westerse cultuur. Dan zult u, geestelijk gewapend, gereed zijn, wanneer de tij den daartoe gerijpt zijn, als voorganger op te treden van uw volk in eigen land". Na deze rede en de aanvaarding van de school door de voorzitter van het be stuur, de heer G. Hanneman voerde mr. E. Star Busmann. die H.M. de Koningin vertegenwoordigde, bet woord. U"" bracht dank aan al degenen, die aan de totstand koming van de schooi hadden meege werkt en zeide te hopen, dat het feit van deze opening een aansporing zal ziin tot. voortzetting van de inspanning om het probleem der Hongaarse vluchtelin gen tot oplossing tP brengen. De „Koningin Julianaschool" werd ten slotte door dr H. Drimmel. de Oosten rijkse bondsminister van onderwijs, of ficieel geopend verklaard. Van 21 tot en met 26 oktober zijn te So fia onderhandelingen gevoerd tussen een Nederlandse en een Bulgaarse delegatie betreffende het sluiten van een lucht vaartovereenkomst. De tekst is op 26 oktober door de hoof den van de respectieve delegaties gepa rafeerd. De ondertekening zal op een la ter tijdstip geschieden. De overeenkomst voorziet in de mogelijkheid voor de lucht vaartmaatschappijen van beide landen lijnen naar en via grondgebied van de we derpartij te exploiteren. Zij zal. voor wat Nederland betreft, dc voorlopige vergun ning van de Bulgaarse regering vervan gen. op grond waarvan de K. L. M reeds sedert meer dan een jaar een dienst van Amsterdam via Sofia naar Damascus heeft kunnen vliegen. klaarde dat schietproeven hadden uitge wezen, dat de te lichte helmen onvoldoen de weerstandsvermogen hebben en dat bij hersortering 40 procent van reeds ge accepteerde helmen waren afgekeurd. De raadsman van verd., mr. R. Lion, bestreed, dat deze rechtbank rekening zou mogen houden met de „tijd van oor log" van de militaire rechtspraak en wees erop dat verd., uit zijn fouten geen per soonlijk voordeel had getrokken Wat de veiligheid van de staat betreft, wanneer deze ermee gemoeid was, dan was die al ln gevaar gebracht door de levering van de 327.000 helmen, die de fabriek waren uitgegaan in de tijd, dat er nog geen voorschriften voor het gewicht be stonden. Uitspraak 12 november. Een 46-jarige Zweedse zakenman. Gu tenberg heeft gisteren voor de Stock- holmse rechtbank waarvoor hij op be schuldiging van afpersing, fraude en ver duistering terecht staat verklaard dat hij grote sommen geld renteloos aan prins Carl Bernadotte. een neef van ko ning Gustaaf Adolf van Zweden, heeft geleend. Prins Carl staat met hem te recht op beschuldiging van medeplichtig heid aan afpersing van een 76-jarige mil- jonaire van Britse afkomst, Florence Stephens. Zowel de prins als Gutenberg betuigden hun onschuld. De grijze miljonaire getuigde tegenover de rechters, dat prins Carl niet schuldig wa.s aan afpersing. Volgens de openbare aanklager had zij aan Gutenberg, die ge zegd had op de rand van een bankroet te staan, waarin de prins zou worden mee gesleept omdat deze hem geld schuldig was. een som van drie ton geleend om de prins „voor onaangenaamheden" te sparen. Gutenberg vertelde het hof dat hij zijn vriend verscheidene keren grote sommen had geleend, vaak zonder schuldbewijzen te vragen, waarmee deze andere schulden had afgedaan. Een optelling van de be staande schuldbriefjes gaf een totaal van 169.500 Zw. Kronen aan, maar vol gens Gutenberg had de prins tot novem ber '51 minstens 248.000 kronen ontvan gen. Hij ontkende dat de relatie met de prins hem van nut was geweest voor het verkrijgen van introductie bij invloed rijke personen op een zakenreis naar Engeland. Kolonel Avendano, die zondag is ge ïnstalleerd als voorlopig president van Guatemala, heeft gisteren zijn regering gevormd. Een aantal ministers, zoals bui tenlandse zaken (Molina) en defensie (ko lonel Lorenzana) is aangebleven. Aan fi nanciën, binnenlandse zaken en gezond heid zijn nieuwe ministers benoemd. Kolonel Avendano verklaarde gister middag, dat zijn regering alle internatio nale verdragen en akkoorden die de voorgaande regering gesloten heeft, zal eerbiedigen. Het Nationale Congres heeft gisteren de presidentsverkiezingen van 20 oktober ongeldig verklaard. D< datum van die verkiezingen was „ongunstig". Voorts zijn de drie functionarissen van de kiesraad ontslagen en vervangen door personen, die om hun politieke onpartijdigheid be kend staan. Men verwacht dat de nieuwe kiesraad ook de parlementsverkiezingen die gelijk met de presidentsverkiezingen zijn gehouden, ongeldig zal verklarefl. In aansluiting op de berichten over de arrestaties der plegers van roofoverval op een pompstation bij de Nw. Utrechtse Brug in Amsterdam, deelt de Velsense politie ons mede. dat van drie der gear resteerden is komen vast te staan, dat zij ook de inbraak in het Santpoortse Ho- te] Duin en Kruidberg - in de nr.cht van 25 op 26 april j.l. - op hun geweten heb ben. Na insluiping hebben rij toen drie schilderijen, waarvan twee waardevolle, en voorts twee zilveren kandelaars buit gemaakt. De rechtbank te Maastricht heeft gis teren de 32-jarige opkoper P. D. wegens doodslag op zijn schoonvader, de 53-jarige koopman B. S„ veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven jaar. De opkoper had op 17 juni van dit jaar ernstige ruzie met zijn schoonvadar. Na deze twist was hij uit zijn woonwagen ge komen met een jachtgeweer. Daarmede schoot hij op zijn schoonvader, die op een afstand van een meter of vijf stond en op dat moment een steen opraapte. De hagel had vitale organen van de koopman ge raakt. waardoor de dood tengevolge van verbloeding was ingetreden. Felix Gaillard was in he* afgetre den ministerie Bourges-Maunoury de man die erin slaagde de goed keuring van de Kamer te verkrij gen od zijn bezuinigingsvoorstellen tot 600 miljard frank Zijn carrière lijkt op die van een gelukskind. Toen hij van de oude Ramadier in het begin van deze zomer het mi- misterie van financiën overnam, vond hij in de ledige laden van ziin schrijftafel een oude kr.oop. Hij heeft die toen netjes op zijn bureau gelegd als was het een kos'haarheid en tegen zijn bezoekers kon hii zeg gen: ziedaar de erfenis die mijn voorganger mij heeft nagelaten. Met een ontzagliike werkkracht is hij toen begonnen het lek van het zin kende Franse schin te stoppen. Gail lard heeft een goede kans met het vormen vgn een niguwe regering te zullen slagen. Frankrijk mag dan ook hoped dat hij de schatkist zal weten te redden. Deze kleinzoon van een wijnboer uit Charente werd in 1919 te Parijs geboren en ontving zijn vorming aan het bekende Ecole des Hautes Etudes Politiques Tiidens de bezet ting sloot de jonge Gaiüard zich aan bij het verzet, waar hij door Parodi werd opgewerkt en in 1943 reeds was hij de vertrouwensman van De Gauile voor economische zaken. Na de oorlogsperiode wae hii er van overtuigd, dat het Franse eco nomische bedriif grondig moest wor den herzien en dit in samenwerking met Duitsland en in het kader van het nieuwe Europa. Monne' koos hem als een van zijn voornaamste medewerkers voor het vijfjarenplan en zijn reputatie als „Europeeër" i« dan ook bijzonder groot. In 1946 werd hij als zodanig in het departement Charente tot kamerlid gekozen en sindsdien st ds als zo danig herkozen. Als een van de jongste kamerleden won hij snel aan invloed. In 1947 reeds nam Robert Schuman hem in zijn ministerie op als staatssecretaris van zijn eigen kabinet In 1955 werd hem de leidinS opgedragen van de Franse delegatie naar de eerste Brusselse conferentie voor Euratom en Gemeenschappe lijke Markt. Hij was intussen ook een der medewerkers van Monnet gebleven, waardoor /tin praktische vorming van een bijzonder gehalte werd. Óp 37-iarige leeftijd werden hem na de va) van het. ministerie- Mollet de Franse financiën toever trouwd in het ministerie Bourges- Maunourv. waarbii hij Ramadier op volgde Hij werd de jongste minister van financiën. Gaillard is een uitstekend rede naar, hij is doorkneed in de econo mische en financiële vraagstukken en heeft een grote wilskracht, het geen hij onlangs bij zijn hardnekkige verdediging der bezuinigingsplannen bewees. Men mag van Felix Gaillard verwachten ondanks zijn wonderluK snelle carrière, dat hij de ziekte van de Franse Staat zal weten aan te pakken als een doelbewust genees heer. die voor niets zal terugdeinzen om de genezing van zijn patient te bevorderen en die het hoofd zal we ten te bieden aan een Kamer, waar in slechte een frisse nieuwe figum het vertrouwen kan doen terugke-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5