CARITAS BEDREIGD DOOR GOK-ELEMENT weer Davitamon IO G aaeljt de weerstand Bezorgdheid over ontwikkeling van de goklust Nieuwe veerboot voor Zeeland kon niet in het water Koningin bezocht Friesland Zuivelland Minister Klompé in Tweede Kanier Basis van maatschappelijk werk wordt hierdoor ondergraven loeilampjes mmm Begroting van Justitie in Tweede Kamer Minister Samkalden stelt breed samengestelde commissie in Begroting Nationale Schuld 19S6 Prinses Beatrix naar cle West 1 Na 24 dagen is een ei nog vers Opheffing oorlogstoestand in militaire rechtspraak Waterstand te laag, daarom alleen de doop Straaljagers nemen bezit van Deelen Hartelijke ontvangst en stijlvol concert Belgische rechter vrijgesproken Bezwaren tegen de verhoogde heffingen V B DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 PAGINA 5 Wetgeving l Gezinsoorden -%5i f 6* ""ST Parijs I 'h Wetsontwerp aangevraagd bedrag Parijs II Milaan Borgo San Lorenzo Italië Rome Londen r°ePt K.N.V.B.-pool Vertrouwenscrisis Bezoek zal heel februari in beslag nemen Officieel wordt medegedeeld, dat het bezoek dat Prinses Beatrix volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse An tillen aan deze rijksdelen zal brengen, teneinde met de verschillende aspecten van de samenleving aldaar kennis te maken, de gehele maand februari in be slag zal nemen. Zo zegt de Studiecommissie Kwaliteitscontrole De kleinste zuivelfabriek Zaken en kunst Geen overtreding jachtwet LANGS WELKE WEGEN KWAM DE A-GRIEP? DEBLOKKERING VAN GROOTBOEKGELDEN SOCIALE ZEKERHEID IN DE E. G. K. S. Ministerraad keurde ontwerp- conventie goed De woorden van lof, die minister Klompé gisteravond vanuit de Kamer waren toegesproken, honoreerde zij vandaag met ecu goed-opgebouwd en uitstekend voorgedragen betoog, dat iets meer dan 2'/2 uur in beslag nam en dat desondanks bleef boeien. Het gevaar van de begrotingsbehandeling, zoals zij in feite plaats vindt, is, dat het zicht op het geheel, de samenhang verloren gaat door de vele verschillende onderwerpen, die ter sprake worden gebracht, zodat de behandeling makkelijk verwordt tot een weinig indrukwekkend kruimelwerk. Het P.B.O.-debat van gisteren was hiervan een droevig voorbeeld. Minister Klompé was zich van dit gevaar gelukkig bewust en met het oog hierop begon zij haar rede met een algemene beschouwing, waarin zij in enkele grote lijnen de ontwikkeling en de positie van het maat schappelijk werk in onze samenleving en onze tijd schetste en met name de aandacht vestigde op de groei naar eenheid en samenhang in het maat schappelijk werk. Deze integratie en samenhang, aldus de bewindsvrouwe, kunnen niet in enkele jaren tijds verwezenlijkt worden. Vele vooroordelen en misverstanden moeten nog overwonnen worden en oude inzichten vervangen door nieuwe. Soms is de gang van zaken nog wel teleurstellend, maar in het algemeen bevindt het maatschappelijk werk zich toch in een gezonde groei. MINISTER KLOMPé Ad rem goed-gerichte voorlichting zodanig wak ker geschud kan worden, dat de mensen ook zonder gokelement bereid zijn te ge ven. Zij wees in verband hiermede or> het succes van de geldinzameling voor de slachtoffers van de watersnoodramp en voor de Hongaarse vluchtelingen. Veel geld is er toen gegeven zonder dat er een gok-elemcnt bij werd ingeschakeld. Over het vraagstuk van de subsidies kon de minister nog niet ve^l zeggen, daar deze kwestie nog aanhangig is bij de commissie voor subsidievraagstukken. Wat de wetgeving betreft, zou de be- i windsvrouwe van haar kant haar uiterste I best doen om het ontwerp ter vervanging van de huidige Armenwet nog in deze parlementaire periode in te dienen, j De heer Kikkert had de gedachte ge opperd er drie wetten van te maken, één voor maatschappelijke zorg, één voor de organisatie en één voor de subsidiëring j| van het maatschappelijk werk. De be windsvrouwe wil echter zoveel en zolang I mogelijk vasthouden aan één wettelijke I regeling ter wille van de integratie van j het maatschappelijk werk tot één groot geheel. i Bij de replieken adviseerde mevr. He- j roma-Meilink (PvdA) de minister zich op enkele grote punten te concentreren. Mi nister Klompé nam deze wijze raad gaar ne ter harte. Na re- en dupliek werd haar begroting z. h. st. aangenomen. AD INT. 1 De bewindsvrouwe legde twee belang rijke verklaringen af, een inzake de po sitie van de Nederlanders in Indonesië en de houding van de regering hiertegen over, en een betreffende een belangrijke verruiming van de tegemoetkoming van overheidswege bij vrijwillige beschik baarstelling van woonruimte. Voorzover wij hierover in onze editie van gisteren niet reed berichtten, verwij- wij hiervoor naar elders in dit blad. Een belangrijk punt in de discussie van gisteravond wa3 bet beleid ten aanzien van de gezinsoorden, waarop van vele zijden kritiek werd geoefend. De heer Daams (P.v.d.A.) was gisteren in zijn kritiek zover gegaan, dat hij een amen dement indiende om de huidige begro tingspost te vervangen door een memo- riepost. Het heropvoedingswerk in de gezins oorden heeft zich geleidelijk ontwikkeld uit een door de laatste wereldoorlog geschapen noodtoestand. Bezettingsomstandigheden hebben er nl. toe geleid, dat grote bevolkingsgroepen, voornamelijk uit de stedelijke centra, naar elders moesten worden overge plaatst. Hierbij werd al spoedig gebruik gemaakt van leegstaande werkverschaf fingskampen. waarin ook veel a-sociale gezinnen werden ondergebracht Aanvan kelijk uitsluitend bedoeld als huisves- tingsmaatrege] is hieruit langzamerhand een proeve tot maatschappelijke herop voeding gegroeid. Deze historische achtergrond van het huidige heropvoedingswerk in de ge zinsoorden is weinig gelukkig geweest Minister Klompé noemde haar zelfs een vreselijke belasting, waaronder het her- opvoedingsexperiment gebukt gaat. We zullen ons wel driemaal bedenken, voor we bet nog eens op deze wijze doen, zo verklaarde zij. Zij gaf eerlijk toe, dat dit experiment in de gezinsoorden voor haar een probleem is. waarmee ze wor stelt. Er rijzen hierbij tal van vragen, die bekeken moeten worden. Er zijn ze ker gezinnen in de gezinsoorden, die er niet thuis horen, maar meer dan 50 pet hoort er beslist thuis. Met de personeelsvoorziening is het ook niet helemaal in orde. De onderlin ge samenwerking moet verbeterd wor den. maar ondanks de tekortkomingen had de bewindsvrouwe de grootste be wondering voor het bijzonder moeilijke werk. dat dit personeel in verafgelegen woonoorden verricht. Ondanks alle baken en ogen die aan dit werk vastzitten, bespeurde zij ^ocn vooruitgang. Zij deed een beroep op de heer Daams om zijn amendement in te trekken en baar nog even de tijd te ge- HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS a 50. 100 EN 500 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS V S ^8 Een teken aan de Franse wand. voor het eerst sedert de oorlog vertoont bet aantal buitenlandse bezoekers aan Frankrijk een teruggang en wel van ongeveer vier procent in vergelijking met verleden jaar. Dit is een bericht, dat vele Franse hotelhouders mogelijk diep aan het denken zal brengen. Want het Farïjse blad „France-Soir" is ook over de oorzaak van deze gang van za- ken gaan peinzen en heeft enkele pun- met 127.2 miljoen te verhogen ten van overweging aan de hand ge daan: 1. hoge prijzen, 2. te weinig aan dacht voor het comfort der gasten, 3. de onverzorgdheid van vele hotels. Het klinkt niet prettig, maar het is een huisgenoot, die het zegt. ven om het hele probleem te overzien met inachtneming van de huidige knel punten. De heer Daams verklaarde bij de re plieken. dat zijn amendement niet een uitspraak beoogt tot opheffing van dit heropvoedingswerk Maar het resultaat is, antwoordde minister Klompé ad rem. dat Ik met ingang van 1 januari 1953 geen rooie cent meer heb om dit werk te financieren De heer Daams gaf overigens te ken nen. dat hij zijn amendement wel wilde intrekken, als de bewindsvrouwe op korte termijn ervoor zou zorgen, dat alle ge zinnen, die niet in de gezinsoorden thuis horen, eruit worden gehaald en als zij niet boven de huidige gezinssterkte zou gaan. De minister was gaarne bereid al les te doen, wat in haar vermogen ligt om aan deze wensen van de heer Daams tegemoet te komen en met deze verkla ring steldt de P v.d.A.-afgevaardigde zich tevreden, zodat zijn amendement van de baan was, dat ook geen kans zou hebben gemaakt, daar bijna alle andere woord voeders hun steun eraan hadden ontzegd Een andere belangrijke kwestie was de fondsvorming, bet verkrijgen van de no dige geldmiddelen voor het particuliere maatschappelijk werk. Hierbij gaat steeds meer het gok-clcment overheersen en deze ontwikkeling vervul de minister Klompé met zorg. Het wezen van de caritas, de basis van het maat schappelijk werk wordt hierdoor meer en meer ondergraven, aldus de bewindsvrou we. De mensen leven niet meer in de eer ste plaats om het goede doel, maar om de kans, die z\j hiermee krijgen om zelf iets te winnen. Wat hiertegen te doen? De minister koesterde het vertrouwen, dat het sociale verantwoordelijkheidsbesef door een Goed, de hotelkamers mogen dan zelfs in Parijs in de prijzige klasse wel eens op een modelkamer uit 1890 lijken, toch weten de Franse autoritei ten heel best met hun tijd mee te gaan. Er komt een nieuwe dienst van de Fran se spoorwegen tussen Calais of Boulog ne en Dover en het is dus een schip, echter van een geheel nieuw type. Het schip dat de „Compiègne" gedoopt wordt, zal speciaal ingericht worden voor het overzetten van reizigers, die niet van hun auto willen scheiden ze van Engeland naar Frankrijk gaan. Dit ene schip kan met iedere vaart 164 auto's plus bemanning aan. Geen enkel land wil het meer zonder een atoomstad doen. Wij zuil»» ons ver genoegen met Petten in Noord-Holland, de Italianen willen zo'n stad bi.i Milaan. Een Britse maatschappij is reeds bezig technische gegevens te ontwerpen voor de bouw van e®B atoomcentrale het project zal ongeveer 250 tot 300 miljoen gulden kosten. Enige tijd geleden vertelden we u het verhaal van Fido, de trouwste van alle trouwe honden, die tot 1943 toen zijn baas stierf gewend was die baas aan een bepaalde autobushalte af te halen. Die hond heeft zijn baas nooit kunnen vergeten en ook het dagelijkse uitstapje naar de bushalte niet, waar Fido nog trouw iedere dag verschijnt, om te kij ken of het wonder misschien tóch niet gebeuren zal. De gemeenteraad van San Lorenzo heeft het geval ook besproken in een raadszitting en Fido kan gerust zijn: er is besloten, dat op een van de voornaamste pleinen van de stad een monument van „Fido" zal worden opge richt. We hopen, dat de gemeenteraad er in ieder geval tot Fido's dood dage lijks een lekkere kluif bijdoet. Plotseling was er een afwijking in het bezoekprogramma van president Heuss van West-Duitsland, die op het ogenblik een officiële visite aan Italië brengt. Toen hij in de buurt was, verzocht hij geleid te worden naar een grot, waar in maart 1944. toen de Italianen van plaats veranderden in de wereldoorlog, niet minder dan 336 Italianen door de Duitse SS. vermoord werden, zodat deze grot één groot massagraf werd Stil en met ontbloot hoofd stond president Heuss daar enkele minuten. Een „Onze Vader" met nadruk op „Vergeef ons deze schulden zal hier wel op zijn plaats geweest zijn. Pepsi-Cola en Coca-Cola: het rijn de twee grote Amerikaanse „soft-drink - firma's, die elkaar nogal eens in de dure haren zitten. Coca-Cola bracht een zaak voor de rechter: de flesjes van PeP-?' leken te veel op de bekende Coca-Co.a- flesjes. Dat mocht niet, volgens de Cola heren en of de rechter dat wilde ver bieden. Overigens bleek uit de behan deling voor de rechter, dat de Britten per jaar 60 miljoen flesjes Coca-Cola uitdrinken. De firma Pepsi zei, dat het nieuwe door haar ingevoerde flesje zui ver om economische redenen is uitge voerd in de huidige vorm en dat er reeds bijna 5 miljoen in omloop zijn. Die te vervangen zou een ontzaglijke schadepost betekenen. De rechter zal er nog ®«ns over denken, maar voorlopig wot*» de Pepsi-flesjes niet verboden. zoaiSOMk-Cola-lieden gewenst hadden. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij wordt voorge steld de begroting voor 1956 van de Nationale Schuld met 127,2 miljoen te verhogen. Blijkens de Memorie van Toelichting de stijging van het bedrag voorname lijk veroorzaakt door onderstaande om standigheden: In 1956 was voor de eerste maal rente verschuldigd op de 3'A pet. Lening 1955 II en op de 3'/" pet Lening 1956, met welke bedragen, resp. f 8,1 miljoen gn f 7 mil joen, bij de opstelling van de onderhavige begroting geen rekening kon worden ge houden. Door de uitgifte van laatstge noemde lening is aan kosten van uitgifte en beheer f 1,6 miljoen meer uitgegeven dan aanvankelijk werd geraamd. Voorts heeft het in betaling geven van staatsschuld ter voldoening van belasting aanslagen voor het merendeel plaats ge vonden in het tweede half jaar van 19jb, tengevolge waarvan f 1,6 miljoen aan lo pende rente op deze schuld moest worden bijbetaald. In verband met de tussen Nederland en Frankrijk tot stand gekomen reciproci. teitsregeling ter zake van vergoeding van oorlogsschade werden alsnog diverse grote bijdragen aan oorlogsschade ingeschreven in het grootboek voor wederopbouw. Dientengevolge was voor de rente op deze inschrijvingen f 970.000 meer verschul digd dan oorspronkelijk werd geraamd Na afloop van 1956 is gebleken, dat een aantal schepen voor de marine eerder was overgedragen dan bij de raming was voorzien, waardoor reeds in 1956 rekening moest worden gehouden met een bedrag aan afschrijving van 22,7 miljoen boven de oorspronkelijke raming voor dit on derdeel. In mei 1956 is de koers van de 3-S''2 pet lening 1947 gedaald beneden de 97. Krachtens de leningvoorwaarden heeft inkoop plaats gevonden tot een bedrag van 34,1 miljoen. Voorts is ter voldoening van belasting aanslagen f 83,9 miljoen aap 2'-* pet be las ting certificaten en een bedrag van f 1,9 miljoen aan investerings- en beleg gingscertificaten in betaling gegeven. Deze onderdelen waren op de begroting pro memorie uitgetrokken. Tenslotte vond in 1956 dc eerste perio dieke aflossing ad f 7,5 miljoen plaats op de 3'A pet. Lening 1955 II, met welke af lossing bij de opstelling van deze begro ting geen rekening kon worden gehouden. Bij dc behandeling van dc begroting van Justitie, waarmede dc Tweede Ka mer zich vanavond bezig heeft gehouden, is van vele zijden aandacht geschonken aan de enorme vlucht, welke de gcld- nuzzelarij de laatste tijd heeft genomen. Dc ontwikkeling hiervan noopt tot ern stige bezinning, aldus dc P.v.d.A.-woord voerder mr. Vrolijk. En deze bezinning zou mede moeten omvatten de pools en de we) toegestane loterijen. Er zijn vol doende nieuwe factoren sinds de kabi netsformatie aanwezig, die tot een nieuwe bezinning op het kansspel binnen het ka binet aanleiding kunnen geven. De AR-woordvoerder de heer Meulink trok, zoals te verwachten wa§ uit deze hoek. fel van leer tegen de goklust, waar aan velen zich te buiten gaan. Misselijke gokinstituten. zo bestempel de hij de pools en de puzzels Deze puz zelrage brengt grote schade toe, z0 jond hij, aan de geestelijke volksgezondheid. Met een effectieve bestrijding mag niet worden getalmd. De kennismaking met de voetbalpool heeft geleid tot een gro tere goklust aldus spr. Met de pools en puzzels zijn we in een labyrinth terecht gekomen, constateerde de heer Berkhouwer (VVD), die in ver band hiermede, pleitte voor pen wette lijke beperking van dit verschijnsel, voor zóver het maatschappelijke gevaren op- Ten aanzien van de KNVB-pool heeft de rechtbank te 's-Gravenhage uitge- Gistermiddag is het motorschip „Prin ses Beatrix", dat voor het provinciaal be stuur van Zeeland wordt gebouwd op J. en K. Smits Scheepswerven N.V. te Kin derdijk, gedoopt. Doordat de waterstand op dat moment te laag was, kon het schip niet te water worden gelaten, maar werd alleen de doopplechtigheid verricht. Deze geschiedde door mevrouw M. van Poelje-Goedbloedechtgenote van de heer M. J. van Poelje, lid van Gedepu teerde Staten van de Provincie Zeeland. Bij de plechtgheid waren onder meer aanwezig jhr. mr. A. de Casembroot, com missaris van de Koningin in de provin cie Zeeland, het college van Gedeputeer de Staten der provincie Zeeland en de hoofd-ingeni'eur van de rijkswaterstaat Directie Zeeland, ir. J. van der Burgt. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte over alles 102 meter, breedte 18.45 meter, holte 6,10 meter en diepgang 4.83 meter. Het schip zal dienst doen als veer boot op de dienst Vlissingen-Breskens Het rijdek van het schip heeft een opper vlakte van 1-300 vierkante meter en be staat uit een breed middengedeelte met twee zijgangen. De breedte van het mid dendek bedraagt 9.30 meter, terwijl aan weerzijden trottoirs zijn van 50 centi meter breedte. Het schip is het vierde van een reeks veerschepen. Men hoopt het vóór de zo mer van 1958 in dienst te kunnen stellen, waarna een der drie reeds in de vaart zijnde kleinere boten in reserve zal wor den gehpuden. Op de „Prinses Beatrix" is plaats voor 90 personenauto's en voor 1.500 passagiers, voor wie vier salons be schikbaar zijn. De bouwkosten bedragen circa f 8.5 miljoen. maakt dat het hier niet gaat om hazard spel, maar om een overtreding van de loterijwet. Daarom verklaarde zij zich onbevoegd. Maar waarom heeft het hoofd van het Ó.M. dan niet bevorderd, zo vroeg de heer Berkhouwer, dat er een vervolging wegens overtreding der l°te" rijwet bij de competente instantie, het kantongerecht werd ingesteld? Dan zou den we nu een heel eind verder zijn ge weest. Minister Samkalden, die laat_ in de avond nog zijn antwoordrede uitsprak, stelde hiertegenover, dat hij als minister grote vrijheid moet laten aan de vervol gende instanties. De Haagse rechtbank heeft er overigens geen onduidelijkheid over laten bestaan, dat zij de KNVB-pool een overtreding der loterijwet acht. De minister wenste niet te treden in de mogelijke gevolgen van het arrest dat de Hoge Raad binnenkort zal wijzen. Ook de bewindsman toonde zich be zorgd over de ontwikkeling van dc puz- Zclrage. In het kabinet heeft hierover nader beraad plaats gehad en dit heeft ertoe geleid, dat de minister tegemoet kan komen aan een vanuit dc Kamer gedane suggestie om een commissie in te stel len. die het hele vraagstuk der loterij en verwante activiteiten in beschouwing zal nemen en zal adviseren of en in hoeverre de bestaande wetten moeten worden ge wijzigd en aangevuld. Het zal een breed samengestelde commissie zijn, waarvan prof. mr. G. Wiarda. lid van dc Hoge Raad, het voorzitterschap zal vervullen. De heer Berkhouwer betoogde, dat de militaire rechtspraak zich in een ver trouwenscrisis bevindt, welke tot uiting komt in de strafzaak tegen majoor K. Het militaire strafproces is in wezen in- quisitoir. Het was de VVD-woordvoerder niet duidelijk, waarom een burger, als hij militair wordt, onder een andere rechtspraak valt, als hij een burgerlijk delict begaat. Hij hoopte, dat het mi litaire strafrecht en strafprocesrecht spoedig gewijzigd zullen worden. Minister Samkalden antwoordde hierop, dat een aantal voorzieningen nodig zijn. die kunnen en zullen getroffen worden, als de herziening van de militaire recht spraak aan de oirde komt. De bewinds man vroeg zich overigens af, of de heer Berkhouwer in verband met de straf zaak tegen majoor K niet te vroeg het woord „vertrouwenscrisis" heeft uitge sproken. Heeft de heer Berkhouwer zich wat deze strafzaak betreft niet teveel laten leiden door publikaties (in de Telegraaf), waarvan ik mij afvraag, of de achterlig gende motieven zo zuiver zijn, aldus de minister. Hi) deelde t.a.v. de militaire recht spraak nog mede, dat een ontwerp zijn departement heef verlaten, dat de strek king heeft de staat van oorlog in c militaire rechtspraak op te heffen. De heer Baeten (KVP) drong aan op een vereenvoudiging der grensformaliteiten. Minister Samkalden verklaarde dat deze zaak zijn bijzondere aandacht heeft. De herziening van het vennootschaps recht achtte de bewindsman een be langrijke kwestie. Hij besteedt er veel aandacht aan, maar hij kan nog geen tijdstip noemen, waarop hij zijn denkbeel den daaromtrent in een wetsontwerp zou kunnen neerleggen. Er moet nog veel overleg worden gepleegd. Na de antwoordrede van de minister werd niet gerepliceerd. De begroting werd z.h.s. aangenomen. Het was reeds over half een 's nachts toen de voorzit ter. de heer Ritmeester, de vergadering sloot. Ad Int. De prinses zal als een der passagiers van een gewoon lijntoestel der K.L.M. op 1 februari uit Nederland naar de Antillen vertrekken en de 3e in Wil lemstad aankomen. Het verblijf op de Ned. Antillen zal tot 17 februari duren. Dan begint het bezoek aan Suriname. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland, eveneens per KLM-vlieg- tuig aanvaard. De Prinses zal op haar reis worden vergezeld door jonkvrouwe C. E. B. Röell, hofdame van H. M. de Koningin, die eveHeens tot het gevolg van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins be hoorde bij hun officiële bezoek aan daze rijksdelen, de secretaresse van H. K. H„ mej. mr. M. Meurs en de adjudant van de Koningin, kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong. Het produktschap voor pluimvee en eieren zal in zijn vergadering te Utrecht op woensdag 27 november onder meer een bespreking houden over het eindrapport van de studiecommissie kwaliteitscontrole eieren binnenland. De commissie stelt hierin, dat de directe belangen van de consument ten aanzien van de versheid van het ei het best zijn gewaarborgd, wanneer alle eieren, die de detaillist verkoopt, aan de gestelde eisen voor versheid voldoen. Dit, omdat een systeem van bijvoorbeeld datum-stempe ling, in de praktijk te grote moeilijkheden met zich zou brengen. Het door de com missie gestelde is echter alleen bereik baar, wanneer de eieren, die de detaillist inkoopt bij de grossier, inderdaad „vers" zijn, het ingekochte quantum aansluit bij de behoefte en verzorging en behande ling van de eieren bij hem in orde zijn. Daarom is het van uitermate groot be lang. aldus het rapport, dat de vakkennis, zowel theoretisch als praktisch, bij deze schakel uitstekend is. Een ander probleem is, dat met de op voering van de eierproduktie het dunner worden van de eierschaal gepaard is ge gaan. Met alle middelen zal getracht moeten worden hiervoor een oplossing te vinden. Ook heeft de commissie aandacht ge wijd aan de weg van het ei van de pluim veehouder, via verzamelaar, handelaar, grossier, detaillist naar consument. Het is gebleken, dat het ei 24 dagen over deze weg doet en maximaal 21 dagen zonder de grossier als afzonderlijke schakel. Het ei wordt na^deze periode nog ais vers beschouwd en voldoet in alle opzichten aan de gestelde eisen. I (Van onze correspondent). Het bezoek, dat Koningin Juliana woensdag aan Friesland bracht, mocht dan niet officieel zijn, het had wel een officieel karakter, mede door de honder den vlaggen, door de grote menigten, die overal langs de wegen stonden en V®"T;S ook door de besprekingen op Stania-State te Oenkerk en in het Kunstcentrum de Prinsentuin te Leeuwarden, waar dc Koningin uitvoerig werd voorgelicht over ettelijke facetten van het economische, maatschappelijke en culturele leven in Friesland. Met name ook het concert, dat het Frysk Orkest onder leiding van Alfred Salten in dc Beurs te Leeuwarden gaf met mede werking van dc ncgerbariton Henry Blackmon voor bijna tweeduizend toe hoorders en dat geheel door de Koningin werd bijgewoond, vormde een bijzonder stijlvol slot van dit bezoek, waarvan Koningin vanochtend terugkeerde hel paleis Soestdijk. Het bezoek, dat de Koningin gisteren aan Leeuwarden en omgeving bracht, be gon met een ontvangst bij de Coöpera tieve Condensfabriek „Friesland" en waar de heren K. E. Visser, voorzitter van de Condens" cn de hoofddirecteur, ir. J. B. Ritzema van Ikema een overzicht gaven van de betekenis van het bedrijf voor Friesland en voor da nationale economie, Bij de Condensfabriek zijn 72 zuivel fabrieken aangesloten, die tezamen 85 pet. van de Friese melk verwerken. Zeer be langrijk is de export van gecondenseerde melk. De heer Ritzema van Ikema weeg er nog op, dat voor de condensmarkt de lucht niet helemaal wolkenloos is ondanks het feit, dat het bedrijf in de afgelopen jaren zijn produktie verviervoudigde en door research ettelijke nieuwe produkten op de markt kon brengen. De markt voor condens in Indo-Cruna is komen te vervallen en die van Indo nesië dreigt verloren te gaan. Bovendien worden er op de Philippijnen condensfabrieken gebouwd. moderne de naar Tijdens de bijeenkomst in dit bedrijf, waar de Koningin ook een rondgang maakte, sprak Gedeputeerde J. L. Hoog land over het feit, dat, wil men een bloeiende zuivelindustrie, dat dan in de eerste plaats gezorgd moet worden, dat dc kleinste zuivelfabriek, namelijk de koe, het goed heeft. Hij attendeerde in dit verband op de noodzaak van landaanwinning en land' verbetering. Met name sprak hij over het cultuurverbeteringsgebied De Kleine Geest, dat rond 2000 ba omvat en waar in de afgelopen maanden de waterbeheer- sing, de ontsluiting en de landverbetenng op drastische wijze ter hand zijn ge nomen. Kort te voren was het grootste deel van dit gebied vrijwel onbereikbaar door overstromingen en het ontbreken van wegen. Nu stond, kort na haar bezoek aan Leeuwarden, de Koningin temidden van de bewoners van dit gebied, die haar hartelijk toejuichten. Van het protocol was hier niet veel meer te bespeuren; de bewoners dromden om de Koningin en de voorzitter van het waterschap Tietjerk bood de Koningin een korfje aan met de produkten, waarvoor De Kleine Geest in toenemende mate de grondstoffen levert, namelijk boter en kaas. Tijdens het verblijf van de Koningin op Stania-State te Oenkerk. waar zij ook de lunch gebruikte, is van gedachten ge wisseld over de migratie uit Friesland, de noodzaak van industrialisatie, de zee wering, de boezembeheersing en andere kwesties In het Kunstcentrum De Prinsentuin te Leeuwarden onderhield de Koningin zich met de presidente en enkele leden van het Comité Vrouwelijke Hulpverlening en daarna werd door vertegenwoordigers van het culturele leven, het onderwijs en onder meer van de Fryske Akademie een indruk gegeven van wat er in Friesland leeft en welke problemen er zijn op het gebied van Fries onderwijs, muziekleven en cultureel leven in het algemeen. In Leeuwarden werd later n^ï het Fries Museum met een bezoek vereerd waarbij o.a. de Hindelooper en de Ame lander kamer en de zeer bekende zilver collectie van dr. Popma zeer de aan dacht trokken. (Van onze correspondent). De Belgische rechter D. J. M. C. R. uit Essen, verbonden aan de rechtbank te Antwerpen, is door de kantonrechter te Zierikzee vrijgesproken. De adjudant van de rijkspolitie had de Belgische rechter en zijn zoon geverbaliseerd wegens een naar zijn mening plaats gehad hebbende overtreding van de jachtwet. Beiden zouden zich verdacht hebben opgehouden op een jachtterrein te Renesse op Schou- wen-Duiveland. In het begin van deze maand diende de zaak voor de collega van de Belg, de kantonrechter mr, W. van Vloten te Zierikzee. De officier van justitie, mr. P. Schenkenberg van Miierop eiste tegen de rechter toen een boete van 100 subs, tien dagen hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid tot jagen gedurende twee jaar. Voor het los laten lopen van een hond eiste hij verder een boete van 25 of vijf dagen. De zoon, die een katapult bij zich droeg, hoorde tweemaal een boete van 25 te vervangen door veertien dagen tuchtschool tegen zich eisen. De kantonrechter, die gisteren schrifte lijk vonnis wees, achtte het bewijs inzake de jachtovertreding niet wettig en oven tuigend. De zoon van de Belgische rech ter werd veroordeeld tot een boete van 25 wegens het bij zich hebben van een katapult. De veelbesproken veranderingen op de vliegbasis Deelen zullen in de week van 9 tot 14 december haar beslag krijgen. In die week zullen de straaljagers bezit nemen van dit vliegveld, dat vlak bij het nationale park „De Hoge Veluwe" is gelegen. Deze straaljagers zijn die van het foto-verkennings squadron 306, dat tot nu toe op Laarbruch (Duitsland) ge legerd is. Het gevolg van de verhuizing van dit squadron naar Deelen is, dat deze vliegbasis niet langer zal ressorteren onder het Commando Luchtvaartopleidin gen, maar onder de bevelen van comman dant NAC Number 2 Group. In verband met de veranderingen op Deelen herinne ren wij nog even aan de toezeggingen van minister Staf om de „straaljagerij boven de Veluwe zoveel mogelijk te be perken. Tot nog toe was op Deelen de groep Lichte Vliegtuigen gelegerd. De piper- cubs en Hiller-helikopters van deze groep verhuizen tussen 9 en 1* december na^ de vliegbasis Ypenburg. Het bekende 334 transport-squadron van de Kon. Lucht macht zal in dezelfde week eveneens op Ypenburg zijn intrek nemen. De vliegers van dit squadron zullen voor deze ver plaatsing niet ver behoeven te vliegen. Zij komen van het vliegveld Valkenburg bij Leiden. (Van onze Haagse redactie) Er bestaat een grote behoefte aan des kundige voorlichting bij de boeren, aan gaande dc diverse heffingen, die worden opgelegd door het Landbouwschap om de begroting sluitend te maken. Sedert 1945 werd de boeren een heffing opgelegd, die bijv. 10 cent per 100 kg melk bedroeg, zo dat bedrijven met 30 koeien gemiddeld f. 120.- per jaar moesten betalen alleen op de melk. Nu de toestand voor de agrarische bevolking niet bepaald rooskleurig is, heerst er veel ontevredenheid over het hefffingenstelsel. In de vergadering van het Landbouwschap werd er gisteren dan ook sterk op aangedrongen, vooral door de heren Zegers (K.N.B.T.B.) en mr. B. Biesheuvel (C.B.T.B.) om te voorko men. dat er in 1959 een verhoging der hef fingen nodig zal zijn. Tevens stelde de heer Biesheuvel voor een begrotingscommissie te benoemen, omdat het de leden van het bestuur onmo gelijk is zelf een goed inzicht te verwer ven in de cijfers. De heer Louwers, voor zitter, meende, dat men tijd en rust moet hebben deze cijfers op te stellen en dat de kleine braintrust van het dagelijks be stuur van het Landbouwschap allereerst verantwoordelijk is voor een doelmatige besteding der gelden. Inzake bezuinigingen merkte de neer Louwes op, dat hij niet geloofde in een grote mogelijkheid in deze richting. In krimping van het personeel zou de strijd vaardigheid van het Landbouwschap af stompen. Wel wilde de voorzitter erg voor zichtig zijn met betrekking tot het schep- Den van nieuwe instanties in onze over- georganiseerde maatschappij. De sugges tie van de heer Biesheuvel zou echter nog eens bekeken worden, hoewel hij prak tisch geen bijval van de overige bestuurs leden kreeg. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zij het, dat de heer Zegers en Biesheuvel tegen de f 50.000.- subsidie waren, die men denkt té geven voor de huisvesting van de stu denten in Wageningen. (Van onze correspondent) Het Instituut voor Praeventieve Genees kunde te Leiden stelt momenteel een on derzoek in naar de besmettingswegen yan de A-griep. Door een enquête op de Leidse scholen en fabrieken hoopt men te achter halen, of de kinderen via de scholen de A-griep in huis hebben gebracht of dat de ouders de ziekte in het gezin brachten. Van de resultaten van dit onder_ zoek hoopt men te kunnen profiteren bij een eventuele volgende griepepidemie. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft dezer dagen, zo meldt de voorlichtingsdienst van het mi nisterie, de gemeentebesturen ingelicht over de procedure betreffende de deblok kering van op het grootboek woningver betering gestorte gelden. Ook indien men ontheffing wenst van de verplichting om gelden op dat grootboek te storten, moet deze procedure worden gevolgd. B. en W. geven hun beslissing binnen zes weken. De goedkeuring mag alleen worden geweigerd, indien de opgave van kosten feitelijke onjuistheden bevat. D0 ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft een ontwerp Europese conventie goedgekeurd voor sociale zekerheid ten behoeve van migrerende arbeiders. De tekst hiervan zal 9 december as. te Rome door verte genwoordigers der zes regeringen worden getekend. Deze conventie zal door de par lementen der zes ledenlanden moeten worden geratificeerd en zal van kracht worden 3 maanden nadat de laatste ken nisgeving inzake ratificatie door het In ternationale Arbeidsbureau te Genève zal zijn ontvangen Andere landen dan de zes landen der E.G.K.S. kunnen eveneens toe treden. De overeenkomst, welke van toepassing is voor arbeiders van alle industrieën en betrekking heeft óp alle sectoren der so ciale zekerheid, beoogt de migrerende werknemers dezelfde sociale voordelen te verzekeren in het land waar zij te werk gesteld worden als waerover lij in het land van herkomst beschikken. Er kon nog geen overeenstemming wor den bereikt in de ministerraad over de door de Hoge Autoriteit gedane voorstel len inzake een beperkte harmonisatie der nationale regelingen inzake sociale zeker heid. Naar A.F.P. van welingelichte zijde verneemt, zouden de Nederlandse en Duitse delegaties zich gekant hebben te gen de oprichting van een bijzondere com missie, samengesteld uit vertegenwoordi gers der regeringen en uit het bedrijfs leven, welke tot taak zou hebben een op lossing inzake de harmonisatie der natio nale regelingen inzake sociale zekerheid te vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5