Jules Verne, Veel omstreden Kaderwet door Franse Kamer aanvaard Brug over het Haringvliet zou Flakkee 1 miljoen kosten Rotterdamse Graanmarkt ET WITTE PAARD de man die de toekomst kende De status van Algerije Premier Gaillard slaagde er in de nationale partijen bijeen te brengen Jaarverslag Blikman Sartori us Bevredigende ontwik keling Zwanenberg- Organon Westduitse socialisten en de atoomwetgeving Geen „offer" door de tijdsbesparingen Hammarskjoeid naar Beiroet vertrokken V B ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 PAGINA 6 -> „STATENDAM" VOER LE HAVRE VOORBIJ BUSVERBINDING NIJMEGEN ACHTERHOEK BEMOEILIJKT PASTOOR J. H. J. GREÏTEMANN t Pleidooi van Gaillard Gejoel om Mendès-France VEERTARIEF ALS TOLGELD V erkeersbehoefte Veertarief: bruggeld Kritiek op inhoud .,Foor- lopige mededeling VERHANDELING TER BEURZE VAN 41/* PCT. LENING ROTTERDAM 1957 Soedaneeswas Egyptenaar SPRONG UIT D-TREIN VOOR EEN GELDSTUK Vraag naar PRISMA mooi en goed horloge! ROMAN van Anny von Panhuys De raad van bestuur van de N.V. Kon. ZwanenbergOrgan-on te 06s deelt mede, dat de maatschappijen van het concern zich in 1957 bevredigend hebben ontwik keld. De produktie en de omzetten zijn verder gestegen. Deze stijging heeft mee gewerkt aan het handhaven van de winst op het niveau van het vorige jaar. De investeringen worden uitgevoerd volgens de plannen in het laatste jaarver slag vermeld. De ontwikkeling van de nationale en internationale conjunctuur heeft geen aanleiding gegeven deze plan nen te wijzigen. Door het plaatsen van een converteerbare obligatielening in april van dit jaar kon Zwanenberg aan de grotere financieringsbehoefte voldoen en de liquiditeit versterken. 17 Robur richtte zich tot het Amerikaanse volk als de natie, die 'binnenkort de belangrijkste ter wereld zou worden. Ook hierin toonde Jules Verne een verbluffend politiek inzicht. Hij laat Robus spreken over een nieuwe wereld, nieuwe mensen en nieuwe zeden. De leden van het Weldon Instituut, volkomen overdonderd door het optreden van Robur, achter wiens rug de machtige Albatros staat, luisterden met open mond. En ook de menigte stroomde samen om deze vreemde sinjeur eens te horen 18- „Burgers van de Verenigde Staten," riep Robur tot de overweldigende massa. „We kunnen dan wel enorme vorderin gen maken op het gebied van de techniek, maar dat is toch niet het belangrijkste. De wetenschap mag niet verder gaan dan de orde en de moraal. De tijd is nog niet helemaal rijp voor mijn uitvinding (de Albatros). Later misschien, maar nu nog niet. Oorlogen en nijd regeren de wereld. Daarom vertrek ik. En ik neem het geheim van de Albatros met me mee. Maar mijn vliegtuig zal voor jullie niet verloren gaan. Pas als jullie ver standig genoeg zijn geworden, kom ik terug. Burgers van ue Verenigde Staten, ik groél uEn onder de ogen van het geschrokken Amerikaanse volk verdween de Albatros achter de wolken, naar een nieuwe horizon i Brill De socialistische fractie in de West duitse Bondsdag wil binnenkort een wij ziging in de grondwet voorstellen met het oog op een wetsvoorstel betreffende de kernenergie. De fractie wil in de grondwet een be paling laten opnemen, dat de kernenergie in de Bondsrepubliek alleen maar voor vreedzame doeleinden mag worden ge bruikt. Dergelijke pogingen van de socia listen zijn in de vorige Bondsdag mislukt De „Statendam" van de Holland-Ame- rika Lijn heeft vandaag op zijn reis naar New York Le Havre niet aangedaan om daar passagiers op te nemen. In verband met een dreigende staking van sleep- bootpersoneel had de kapitein namelijk opdracht gekregen de haven van Cher bourg binnen te varen. De bedoelde staking zou uitbreken een uur nadat de Statendam in Le Ha vre werd verwacht. (Van onze correspondent). Met ingang van 1 december gaan er andere bepalingen gelden voor het per sonenvervoer op de buslijn Nijmegen— ArnhemGroningen. Tot nu toe kunnen passagiers uit Nijmegen met deze „Gel derse" bus via Arnhem rechtstreeks naar alle willekeurige plaatsen langs de lijn naar de Achterhoek reizen. Omge keerd was dit eveneens mogelijk. Van maandag af is de lijn echter in tweeëD verdeeld: NijmegenArnhem en Arm hemGroningen, zodat men dus, als men verder moet dan Arnhem, ver' plicht is daar over te stappen. Dit over stappen moet op het stationsplein ge beuren, terwijl doordat dit het eind punt is van de lijn, tegelijkertijd de mogelijkheid is vervallen om verderop in de stad in of uit te stappen. Zonodig moet men dan maar de gemeentelijke trolleybus nemen. De vaste reizigers zijn nogal ont stemd over deze maatregel, niet alleen omdat het reizen voor hen omslachtiger wordt, maar vooral ook duurder. En dit laatste weegt in deze tijd wel heel sterk. Vanochtend is plotseling overleden de zeereerw. heer J. H. J. Greitemann. pastoor van de parochie van de Heilige Joannes de Doper te Schoorl. De overledene werd 26 sep. 1905 te Amsterdam geboren, priester gewijd 14 juli 1930 en was achtereenvolgens kape laan te Schoorl, Gouda (O.L. Vrouw Hemelvaart) Schiedam (H. Llduina), Goes. R'dam (H. Jozef), waarna hij be noemd werd tot pastoor te Schoorl. staat vast, dat Frankrijk er genoeg van 1 heeft dat zijn krachtsinspanning in Al gerije. die door geen enkel ander land wordt geëvenaard, aan lage beweegre denen wordt toegeschreven". (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Franse Kamer heeft met 269 tegen 200 stemmen de kaderwet inzake de toekomstige status van Algerije aangenomen terwijl ook, met 267 tegen 200 stemmen, de kieswet voor Algerije werd aanvaard. Het dubbele ver trouwen in de regering uitgesproken, is een groot succes voor premier Gaillard en voor de te Algiers residerende minister, Lacoste. De jonge premier heeft de meerderheid der nationale partijen bijeen weten te houden. Het aantal afwezige Kamerleden was zeer groot (onder lien bevond zich o.a. een niet onbelangrijk deel der onafhankelijken) maar dit vond zijn oorzaak in het late uur der stemming. Vele Kamerleden, zeker van de uitslag, waren dan ook reeds vertrokken. Laat men de onberekenbare poujadisten buiten beschouwing, dan heeft premier Gaillard tegenover zich gevonden de hele groep der communisten alsmede enkele leden van uiterst rechts zoals Tixier-Vignancourt en Dides en Mendès-France met een dozijn zijner volgelingen. Het debat, dat 's ochtens om half tien was begonnen en behoudens de onder brekingen voor de maaltijden duurde tot 's avonds elf uur. zou van weinig bete kenis zijn geweest, indien niet, zoals voorzien. Mendès-France in de gelegen heid was gesteld de vijf minuten spreek tijd te overschrijden met bijna ander half uur. Zijn rede lererde echter geen enkel nieuw gezichtspunt op. Het belangrijkste deel van het debat vormde de rede van premier Gaillard, die zoals besloot: „Ik wil krachtig proteste- aangekondigd, aan de Kamer zijn stand- -i-i- te meerderheid van onze Mohamme daanse landgenoten. Wij verzekeren hen hierbij, dat Frankrijk het land van het licht is en dat het evenzeer hun vader land. als het onze is", aldus de Franse premier. Gaillard verklaarde ook, dat Frank rijk ..de wereld moet tonen, dat het in Algerije een toekomst wil opbouwen en dat het niet slechts het verleden wil be stendigen". nunt uiteenzette over het bekende aan bod van goede diensten van de staats hoofden van Tunesië en Marokko. Hierover zei Gaillard: „Wij zullen er nooit mee instemmen het miljoen Fran sen. dat in Algerije woont, te beschou wen als vreemdelingen, die in een an der land leven. Evenmin zullen wij ooit de onafhankelijkheid van Algerije aan vaarden. Wii weigeren de leiders van de FLN (Het Algerijnse nationale bevrij dingsfront) te beschouwen als wettige vertegenwoordigers. Wij zijn slechts be reid met hen tot een wapenstilstand te komen. Gaillard voegde eraan toe. dat Marokko en Tunesië niet konden ver wachten. dat Frankrijk zijn houding on der druk van buiten af. zou wijzigen. Ook de Franse bezorgdheid over de At lantische solidariteit kon hier geen ver andering in brengen. Vervolgens sprak Gaillard over de ka derwet. Hij zei: „Verwerping van de ka derwet voor Algerije die voorziet in zeifbestuur voor dit gebiedsdeel kan slechts leiden tot een onafhankelijk Al gerije. Hij vervolgde: „Wij geven de krachtige bevestiging, dat wij in Alge rije naar een politieke en niet slechts naar een militaire oplossing streven. Het Franse volk begrijpt elke dag beter de noodzaak van de worsteling in Algerne. Langzamerhand en stap voor stap zijn wij erin geslaagd in steeds grotere ge bieden orde en rust te herstellen. Ons leger heeft zich in Algerije waardig ge duldig en eervol gedragen Er hebben zich enkele op zichzelf staande geval len van slechte behandeling van Alge rijnse opstandelingen voorgedaan; De regering betreurt rfit en zij heeft maat regelen genomen, om herhaling hiervan te voorkomen. De Franse troepen in Al- geriie zijn zich ten volle bewust van hun dubbele taak: het onderdrukken van de opstand en het geruststellen van de gro- ren tegen de campagne van vervalste berichten, waarin de verdachtmaking w-ordt geuit, dat het Franse volk ver deeld en onzeker zou zijn wat betreft doelstellingen in Algerije. Wel zi.1 ij n Van de redevoeringen der afgevaar digden waren die van Soustelle, Mitte- rand en Bidault de voornaamste. Zij reageerden op de rede van Mendes- France. die toen hij sprak, door de Ka mer met zeldzaam ongeduld werd aan hoord. Mendès-France kon de spreek- tribune slechts bereiken onder de meest heftige protesten van de rechterzijde, en vooral van de poujadisten. Voorts werd hij tijdens het spreken voortdurend ge hinderd door het-gejoel der poujadisten. Maar ook de gehele regeringsmeerder heid toonde een zekere mate van ge- iriteerdheid. Met de grootste moeite kon de voorzitter de orde handhaven. Men kreeg toen het merkwaardige schouw spel te zien, dat terwijl de voorzitter vergeefse pogingen deed om stilte te krijgen, eerst Mitterand en daarna Bi dault.tussen beide moesten komen om de Kamer te verzoeken aan Mendes- France de gelegenheid te geven zijn re de uit te spreken. Mendès-France kreeg geen enkele hulp van de aanwezige ra dicalen. De reden van de prikkelbaarheid van de Kamer las in de heftige wijze waar op Mendès-France de doelmatigheid van het regeringsbeleid en de bedoe lingen van de voorgestelde wetten in twijfel poogde te trekken. Hij werd daarbij toegejuicht door de communis ten, zijn volgelingen en enige socia listen. die geschaard rond Lepreux. in de socialistische oartij tegenstanders zijn van Guy Mollet. De rede van Mendès-France was ver bijsterend zwak. Hoewel hij niettemin enkele rake dingen zei, deed hij dat oP zo'n wijze, dat hij daardoor slechts a® antipathie van de nationale partijen k opwekken. De kern van zijn betoog was de aan beveling van het aanbod van Bourg ba en Mohammed V, maar hij ging daar bij zover, dat hij de steun van Bour» ba aan de opstand loochende. Zowel van de ministersbanken als uit de vergaa ring, zo-als b.v. door Soustelle. moest keer op keer tegengesproken wottiei toen het ging over het Franse beleid de laatste jaren. Sommige terechtzettm gen ontlokten algemeen demonstrati applaus op alle banken van de reg ringsmeerderheid. dus ook op die radicalen, die niet tot het clubje Mendès-France behoren. Het was ee van de zwakste redevoeringen die heer Mendes-France ooit heeft uits sproken en dit vormde dan ook het o' derwerp van gesprek in de wandelpa gen. 19. We zijn allang gewend aan televisie. Dat we elke dag in de huiskamer mensen zien, die honderden kilometers van ons verwijderd zijn, accepteren wij als iets doodgewoons. Maar nog geen tien jaar geleden was het voor Europa althans, weinig minder dan een openbaring. Welke mensen uit de negentiende eeuw zouden er dan aan hebben durven denken? De enige die. dat waagde was natuurlijk Jules Verne. In „De dag van een Amerikaanse journalist" laat hij een verslaggever praten met zijn vrouw. Maar tussen hen ligt een afstand van honderden kilometers. Jules Verne projecteerde zijn fantasie in het jaar 2889, maar de wetenschap had geen duizend jaar nodig. Drie kwart eeuw na de uitgave van het boek is de televisie een alle daagse verschijning. Even normaal als een vloerkleedje of de telefoon. Hij hoort thuis in de kamer. 20. Jules Verne brengt in „De dag van een Amerikaanse journalist" ook een luchtauto ter sprake. Daarmee kunnen tien tallen passagiers tegelijk vervoerd worden met een snelheid van zeshonderd kilometer per uur. En nu? Elke minuut stappen er mensen in een vliegtuig. De afstanden slinken. Een reis om de wereld is kinderspel geworden. De horizon is steeds dichterbij gekomen. We kunnen zelfs gerust zeggen, dat er geen lange reizen meer bestaan. Tegen de eeuwwisseling stond Jules Verne op het toppunt van zijn roem. Honderdduizenden uit tientallen landen verslonden zijn boeken. De hele wereld kende zijn werken. En nu nog Nu, honderd jaar later, is Jules Verne een van onze populairste auteurs. De Kamer van Koophandel voor Dor drecht heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres inzake de vaste oeververbinding van het eiland Goeree Overf'ofrlcee. Daarin wordt betoogd, dat de verklaring van de minister van Ver keer en Waterstaat, dat de bouw van de brug over het Haringvliet wegens be 'uinigingsnoodzaak als een object van temoorisering moet worden beschouwd de bevolking van het eiland z°er ern stig teleurgesteld heeft. In het geval Flakkee gaat het om een zeer welvarende landbouwstreek, waar dé mechanisatie en industrialisatie van de landbouw resulteert in een steeds stijgende verkeersbehoefte. Alleen over het veer Hellevoetsluis—Middelharnis werden in 1956 ruim 107.099 auto's ver voerd. Aan veergelden werd in hetzelf de jaar f 1.000.000.— betaald. Het eiland is bereid zich dit offer in de ko mende jaren te blijven getroosten in de vorm van te betalen tolgelden. De enorme tijdsbesparingen ontne men aan dit bedrag hoe belangrijk op zichzelf ook haast het karakter van een offer. De geldelijke verliezen die aan de zeer lange wachttijden ver bonden zijn, mogen immers volgens een voorzichtige schatting op f 3 000 000 worden gesteld. Bij de huidige rente stand betekent een jaarlijkse opbrengst aan tolgelden van f 1 000.000.de mo gelijkheid van een investering vaf) f 16.000.000.—. Met behoud van het huidige veerta rief. als bruggeld kan de opbrengst ze ker op f 2.000.000.— worden gesteld. Bo vendien is het apparaat voor de exploi tatie vsn de brug aanwezig In de vorm van de N.V. Brugverbinding Goeree- Overflakkee en Hoekschewaard, die in 1955 reeds een aanvrage heeft gedaan voor een concessie tot de bouw en do exploitatie van een brug over het Ha ringvliet, aldus het adres. Op de jaarlijkse aandeelhoudersver gadering van de n.v. Blikman en Sartorius is uitvoerig gediscussieerd over de mede deling omtrent de resultaten in het afge lopen boekjaar, die de directie op 6 juni .1.1. dus na de sluitingsdatum van dit boek jaar op 30 anril i.l. heeft doen uit komen. Bji enkelen der aanwezige aan deelhouders en ook in breder kring was door dit communiqué de gedachte gewekt dat het dividend onveranderd zou hui ven en de omzet, met 17 net. was gestegen, terwijl de kosten op hetzelfde peil waren gebleven. De heer Prins uit Rotterdam meende dat deze mededeling, die z.i. vrijwillig en onverplicht, was geschied, gezien het jaar verslag buiten de werkelijkheid bad ge legen. Het voorgestelde dividend ad in net /vorig iaar 12 net) was nu als een don derslag bii heldere hemel gekomen De aandeelhouders hadden een totaal v®r" keerde indruk gekregen, zo zei hij. en nil vroeg zich af of het bestuur niet aanspra kelijk zou kunnen worden gesteld voor de chiDerlnP van aanrt^plhonrlers. Sinns Jaarverslag was de koers toch met 59 net gedaald en waren de aandelen onver koopbaar HU snrak van een ernstige be leidsfout en zei. dat hii geen vertrouwen rppe»r kon hebben in het bestuursbeleid De directeur meende, dat er seen te- gensnraak was geweest tussen zijn me dedeling en bet jaarverslag. De omzet- stiiging van 17 pet. en het niet belang rijk afwijken van de resultaten waren er z.i. door bevestigd. Hii illustreerde dit door te wiizen op do vonno0trohousbo- lasting, berekend volgens de starre fis cale wins-tberekening. ad 258.907 tegen vorig iaar f 263 717 Z.i. had de zinsnede over het dividend allerminst gesugge reerd. dat de winstuitkering niet zou af nemen maar zii liet. de mogelijkheid omen voor per nnhelonorükp doling. De terugval van 12 op 10 zou belangrijk kunnen zijn geweest, wanneer in de voor afgaande jaren stteds 12 pet. was uitge keerd. De dividenden in de laatste vier jaren hebben echter bedragen resp. 5, 6, 10 en 12 pet. De resultaten zouden een onveran derd dividend hebben toegelaten, ware bet niet. dat men gezien de huidige tijds beeld. het. in het belang van de N.V. beter had gevonden, voorzichtig te zijn Het argument dat de mededeling vrijwillig en onverplicht, was geschied weerlegde hu door te wiizen op de krachtige aandrang, die van de Vereniging voor den Effec tenhandel uitgaat op het doen van derge lijke nublikaties. Al was het boekjaar dan afges,oten op 30 april in juni had men toch nog geen definitief beeld. Ware dit anders, dan zou het toch onbegriipelilk z,ijn. dat de jaar vergadering als te doen gebruikelijk nas in november kan worden gehouden. Het college van commissarissen .stelde zich geheel achter de publikatie van de direc teur. De heer Posthumes-Meyes signaleer de ook de verkeerde indruk der aandeel houders en wees erop. dat de, zij het dan wellicht onjuiste, interpretatie grote schade heeft berokkend aan de standing van de N.V. die het juist moet hebben van de mening, welke de gróte massa over haar heeft. In antwoord op een desbetreffende vraag zei de directeur, dat de in het jaarverslag vermelde temporisering van het onderhoud alleen betrekking heeft op de onder dit hoofd begrepen vernieu wingen. De jaarstukken werden tenslotte goed gekeurd. waarbij alleen de heer Prins tegen stemde. De statutenwijziging kon niet m be handeling worden genomen, daar het vereiste quotum niet aanwezig was. Tij dens de gedachtenwisseling over het voorstel kwam van aandeelhouderszijde de wens naar voren om ook onderaan delen te creëren, die immers het uitke ren van stock-dividend vergemakkelij ken. De secretaris-generaal van de Vereidgde Naties, Hammarskjoeld, heeft gisterav vóór zijn vertrek naar Beiroet gezegd timistisch te ziin over de uitslag van zu missie in het Midden-Oosten. „„.„gk Hij vermoedde niet, dat hu een b - aan Cairo zou brengen. Hij vliegt zond van Beiroet naar Amman. Het doel van zijn taak is, zo zei ou; met mensen ter plaatse te spreken - enkele van de problemen, die steeds ta rijker zijn geworden. Hij zei met wel* problemen hij bedoelde. Vanaf vrijdag 6 december a.s. zullen ter beurze van Amsterdam worden verhan deld 414 pet 30-jarige obligaties 1957, stukken van 1.000, ten laste van de ge meente Rotterdam. De lening Is totaa groot I 4,4 miljoen. Vervroegde gedeeltelijke of algehele eu lossing zal niet geschieden van 2 decem ber 1957 tot 1 december 1967. Uitsluiten na 1 december 1967 e.v. is de gemeeni bevoegd tot vervroegde gehele of gedeei telijke aflossing over te gaan. Aflossing 1967 tot en met 1971 zal slechts kunnen geschieden tegen 101% procent en daarop 101 pet. De opbrengst van deze lenms dient ter financiering van de woningbouw- (Van onze correspondent). De man, die woensdagmorgen in Olde®j zaal uit de D-trein sprong en daardoo gewond in het r.-k. ziekenhuis in Old®" zaal moest worden opgenomen, blijkt n een Soedanees zeeman, maar een EgyP naar te zijn. Hij verklaarde, dat hij uit trein was gesprongen, omdat hij bu naar buiten kijken uit een geopend j^a een geldstuk had verloren. Waarom man voor dit geldstuk zo'n gevaarlijk man voor dit geldstuk sprong heeft gemaakt, blijft voor politie nog steeds een grote vraag. de (Bericht van A Bosman N.V. Graanmakelaars) De vraag bleef ook deze week vrij be vredigend, waarbij met een enkele uit zondering, voor disponibel en spoedig goed premies werden betaald. Het trage aandienen van de november-contracten is aan een en ander natuurlijk niet vreemd. Noord-Amerika bleef op aflading drukken met zijn mais en men kan dage lijks lezen van de afgifte van grote par tijen yellow mais door de CCC aan komend aan de kust aldaar; dit oefende druk uit opde termijnmarkt in Chicago alsmede op de cifoffertes hier en hier door is het recht op mais door Den Haag met 1 verhoogd. Haver daarentegen is duurder geworden, zodat hiervoor een velaging met 1 van de rechten plaats vond. Mais. Platamais loco, stomend en op aflading goed gevraagd en de prijzen stijgend. In yellow mais vonden, voor de verhoging der rechten, vele omzetten plaats op aflading, doch nu kan men voorlopig tweedehands ingeklaard lager terecht. Stomend goed wordt niet over vloedig aangeboden, nu er twee boten voor lage prijzen na aankomst moesten worden geruimd en verdere aandienin gen slechts langzaam binnenkomen. Zuid-Afrikaanse mais loco en in een enkele ladende boten werden tegen betere prijzen gekocht, zulks ter vervan ging van de dure platamais. Gerst. In spoedige posities werd 3 barley gezocht en moest duurder wor den betaald. Hierdoor vonden ook zaken plaats op aflading, die attractief werd geacht. Ook de 2 Western gerst ladend en januari aflading werd hoger betaald, alhoewel voor deze soort toch België meer interesse toont. Voor stomende en spoedig te verladen platagerSt in de zwaarder gewichten werden goede pre mies betaald. Irak- en Syrische gerst vonden tegen betere prijzen aftrek in België en Duitsland, doch vond hier wei nig tegenliefde. Haver. Door de traag lopende aandie ningen der november-contracten kon sto mende haver het tot een premie ur gen, waartoe vraag uit Zwitserland de hogere gewichten Am. haver het j bijdroeg. In platahaver vonden zow stomend als op aflading zaken plaats, prijzen waren weinig veranderd. - Rogge. Van Noord-Amerika duur° doch hier nog weinig kopers aan" kend. Plataroggen loco en een enkel s mend postje kon het tot betere prol brengen, terwijl de afladingen voor gezien het huidige invoerrecht, nog attractief is. j.. Inlandse granen. Gerst goede kwa_d telt gezocht, prijzen weinig veraoa Nu is ingaande 29 november deze voerpremie verlaagd van 7 op .g0 100 kg., zodat afgewacht dient te wor welke invloed dit heeft op de bin landse prijzen. Rogge kon een kleinigheid in prijs v beteren, doch de vraag was beperkt. De koekenmarkt. De in ons vorige slag gemelde verkoopdrang van ar5e?e tijnse zijde kwam in de loop van week tot stilstand. Er viel zelfs een tere tendens waar te nemen en de P zen van lijnschilfers konden onge een halve gulden aantrekken. De e langrijkste aanwijsbare oorzaak van e verbetering lag in dekkingsvraag v°° v meer nabije afscheeptermijnen. De v ge week aangeduide dispariteit voor mende lijnschilfers verkeerde 'lier„nd(' zelfs in premie. Lijnschroot ver!?.Dre' eenzelfde verschijnsel doch vanzelt-P r. kend waren de kwantiteiten welke in werden omgezet aanzienlijk ge!"1.. Met het hierbovenstaande is eigent0 gehele koekenmarkt wel getekend. tg„ gezien de prijsverhouding van 'ijn e opzichte van alle andere artikelen gf) laatste buiten de belangstelling h:e ej Hierin waren van origine ook niet ce' fluctuaties waar te nemen. Tarwe g bleef gezocht, ofschoon de zeer ten markt met veel tegenstrijdige berm' de kopers wat terughoudender sten°rKt' Molenafvallen bleven een vast nna verloop tonen. En ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges! Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloge^ voor H 34. Het werd de man wonderlijk te moede. Hij begreep, dat Liese Schneider door haar hardhorendheid, die ze nooit wilde toegeven, het een of ander misverstand tussen zich en Josefa Burger had veroor- Die dame denkt er niet aan. met mij te trouwen, brulde hij nog harder dan te voren, en ze is de gezelschapsjuffrouw van mijn moeder. De handen der oude vrouw kropen als twee bange vogeltjes onder haar omslag doek. De gezelschapsjuffrouw van mevrouw de barones is ze, o, dan moet ik haar ver keerd verstaan hebbenl Ze schreeuwde ook aldoor wel iets van barones, maar ik dacht dat ze zei, dat ze zelf barones zou worden. Ze zuchtte, om er daarna knor rig bij te voegen: „Maar dat komt nou van dat gekke harde schreeuwen; als jp zo'n keel opzet, dan weergalmt alles en de gezelschapsjuffrouw heeft óók zo ge bruld." Ze schudde haar rimpelig hoofdje en vroeg hulpeloos; „Dus u hebt haar nooit gevraagd of ze uw vrouw wilde wor den. jonker Malte?" Neen! schreeuwde de baron, en op dezelfde toon vroeg hij: „Hoe zag ze er precies uit, toen je haar vroeg of ze van me hield? Hij boog zich een weinig naar haar over, het antwoord scheen veel te lang uit te blijven naar zijn zin. Liese keek nu heel ernstig. Ze heeft zo'n beetje raar geglim lacht, bijna treurig, en toen zei ze: „Ik houd niet van mijnheer von Dittborn!" Peinzend staarde ze voor zich uit. als of ze zich ingespannen alle bijzonderheden trachtte te herinneren. Plotseling klaar de haar gezicht op. Ja, zo was het, ze zag er echt treu rig uit, en toen was ze nog veel mooier dan eerst. Misschien wil ze het enkel maar niet 'weten, omdat ze, ja, omdat ze enkel maar gezelschapsjuffrouw is en een ba ron. dat is toch erg hoog. Malte schoof met een ruk zijn stoel ach teruit en brulde het oudje vergenoegd toe: Zal ik haar eens vragen, Liese, of je gelijk hebt? De ogen van het moedertje glinsterden nu weer als glazen stuiters. Mijn vader, die is veldwachter ge weest, en mijn moeder was maar stal- meisje op een boerderij, en toch zijn ze wat gelukkig geweest samen. Dat klonk als een goede raad om moe dig over standsbezwaren heen te stappen, zoals haar vader destijds ook had gedaan! De man greep de beide handen der oude vrouw, waarop de aderen als 'n net van dikke koorden kronkelden, tussen zijn smalle, slanke vingers. Misschien heb je met je idiote brief iwei het een en ander in het rechte spoor gebracht, Liese, hij glimlachte eigenaar dig voor zich heen, en als dat het^ geval mocht zijn, dan zul je er geen spijt van hebben, daar zal ik wel voor zorgen. Ja, ja, zorgen zult u wel hebben, op zo'n grote bezitting komt heel wat kijken! knikte ze bedachtzaam en meewarig. Ze geleidde Malte, die ze vroeger nog in de kinderwagen had gereden, naar de deur en nestelde zich daarna weer op haar plaatsje aan het raam. na eerst nog haar schort verwisseld te hebben. Die zwarte met de lila linten was toch veel te mooi om aan te houden sis niemand het zag. Nauwelijks was Malte Dittborn weer thuis, of hij liet Josefa door de knecht ver zoeken, in de bibliotheek te willen komen. Hij moest zekerheid hebben; er was een blijde hoop in hem, die dorstte naar een bevestiging. Weldra verscheen Josefa, verward en verlegen, want ze vreesde te moeten ant woorden op vragen, die betrekking had den op haar bezoek bi] de oude Liese Schneider. Pa? een paar minuten was de baron terug van een rit. en daar die rit maar kort geduurd had, kon hij enkel maar naar het dorp geweest zijn. Ze raapte al haar moed bijeen en begon met te zeggen, dat ze niet zo heel veel tijd had, want dat mevrouw haar spoedig verwachtte. De baron schoof een stoel voor haar bi). Moeder zal het wel niet zó nauw ne men. Dat, wat ik met u te bespreken heb. is voor mij van zeer veel belang. Hijzelf bleef staan en keek het jonge meisje acherp aan. teravond een brief, waarin stond, dat ik u niet moest trouwen, omdat u niet van me hield, begon hij zonder enige over- Josefa verschoot van kleur en het trilde om haar mond. Daar had je het nu, het ging inderdaad over de domme vragen van de oude vrouw. Liese Schneider hoort erg slecht, ging Malte voort, ze had begrepen, dat wij beiden met elkaar wilden trouwen, en toen ze daarna van u hoorde, dat u niets voor mij voelde, meende ze mij te moeten waarschuwen. Ja het oudje is verschrikkelijk hard horend! en heeft alles wat ik haar aan het verstand trachtte te brengen, verkeerd begrepen. Josefa dtvong zich tot een glim lachje en daarbij dacht ze: wat wil hij nu toch in vredesnaam nog van mij? Ze zat verward en doodongelukkig op haar stoel en was het liefst de kamer uit gehold. De man li-et geen oog van haar af. De goede oude ziel heeft een hopelo ze verwarring aangericht, ging hij voort, maar dat hindert verder niets, daar wij, de beide hoofdpersonen, immers weten, dat we niet van elkaar houden en dat is toch het voornaamste, is het niet, juffrouw Burger? Ja, dat is het voornaamste, herhaalde ze, en het was haar of een ijskoude hand haar hart omknelde. Ik zou u graag deelgenote willen ma ken van een geheim, juffrouw Burger, ging hij onverstoorbaar verder, ik zou graag iets met u bepraten vóór ik er mijn moeder over spreek: daar we zo terugge- De oude Liese'Schneider stuurde gis-t trokken leven, heb ik niemand dan met wie ik eens van gedachten kan wi= legde zijn armen op "lJ11 "f 7^ ning van een stoel, die tegenover Josefa stond, en bleef in die or staan, zijn blik onafgebroken genc het meisje, dat vóór hem zat. Ik houd n.l. van iemand, een schoonheid, die misschien helemaaljj ge' oog heeft voor een saaie in zichze keerde kluizenaar als ik. ir» Josefa wilde opstaan. Malte wilde haar blijkbaar, zonder te vc^n vB' hoe hij haar martelde, gaan verten zijn liefde vopr een ander! hesta. t Daartegen voelde zij zich niet f filel Mijnheer von Dittborn, ik SeJ° v? dat ik de aangewezen persoon ben tr zulke vertrouwelijke mededeling melde ze, mevrouw uw moeder daarin waarschijnlijk veel beter begrijpen en raden. veL Hij schudde levendig het h°0^,Js d0,, heugde zich heimelijk over J°sl!ft selinge, ongewone bleekheid enj1 - 1?' telijke, als verstarde lachje om ndu ne mond. dat welsprekender was zend woorden. geb^'f, Meteen warm. overstromen^ rt) 1 gevoel in het hart, zag Malte D herfi dat de hardhorende oude Liese tfl s weg gewézen had. die hij and f schien nooit had durven betredem voor hem geen twijfel meer: dit 0 £r p meisjeshart sloeg voor hem, en alleen. (wordt t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6