neemt hand over hand Heksenwaan toe Duitsland: Ontstellend Bezwering: een wel varend bedrijf Geheimzinnigheid rond „fusie" De H. Jacob bezoekt de tovenaar Hermogenes Heksensabbatvan Jacques de Gheijn. De heks van Malleghem, die de mensen van de kei snijdt, van Pieter Breughel Forum ondernemings raden A.k.W.V. At AG VM SI S TI TV* loivvs IACO&VS BIABOUCIS PSAESTIGHS ANTE ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 iz t it verschillende hoeken van de wereld komen thans verontrus- tende berichten over een opvallende groei van allerhande bijgeloof. Naast de waanzinnig hoge cijfers van waarzeggers j in Parijs ongeveer 15.000 en in New York bijna het dubbele van t dat aantal, die respectievelijk jaarlijks 50 miljard franken en vele miljoenen dollars verdienen) neemt vooral de laatste jaren de verkoop van vele geheimzinnige en raadselachtige middeltjes tegen kwalen en kwaaltjes, boze geesten, heksen en andere lieden met minder goede bedoelingen toe. rie» »»mi *xn» f v-.-. Cerf rjceutft&f' De fusie of beter: samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse luchtmachten vormt op het ogenblik een nieuw punt, waarop de ministeriële diensten en militaire voorlichtingsapparaten de kunst van het zwijgen trachten te beoefenen. We bedoelen dat niet als een verwet. Uiteraard geeft men aan ingrijpende- zaken als deze in het eerste stadium zo weinig mogelijk publiciteit. Maar we vrezen toch die merkwaardige mentaliteit om som mige dingen, ook als dat al lang niet meer nodig is, nog „onder ons" te houden. Tekenend is b.v. dat of ficieel in Den Haag pas melding werd gelmaakt van het bezoek van minister Staf aan zijn Belgische collega Spinoy een bezoek, waarop het geïnte resseerde publiek in Den Haag al enige dagen wachtte toen daarover in Brussel al mededelin gen waren gedaan. Ontegenzeggelijk wordt op het ogenblik rond het doen en laten van minister Staf een sfeer van geheimzinnigheid gecreëerd. Waar om? Zoals de zaken nu liggen, wordt sterk de indruk gewekt, dat het inderdaad juist is dat de „fusie" het woord dat in de opwinding van het eerste ogenblik werd gebruikt maar nu al lang door „sa menwerking" is vervangen er van Amerikaanse en NATO-zijde wordt „doorgedrukt" en dat het enthousiasme in Nederland maar matig is. Natuur lijk is de NATO zeer geporteerd voor een nieuw spectaculair samengaan in deze tijd van crisisstem ming en zelfs onderling wantrouwen in de Atlan tische gemeenschap. Maar het is aan twijfel onder hevig, of de hier geschetste indruk niet gebaseerd is op een scheef beeld van de zaak. Het is zelfs de vraag, of we alleen maar met een door de NATO ge ïnspireerd plan te maken hebben en niet eerder met een denkbeeld, dat ergens in de Benelux zelf ge boren is, al zal men daarbij niet onmiddellijk heb ben gedacht aan een volledige fusie met één hoog ste commando (welke staatsrechterlijke consequen ties zou een versmelting van krijgsmachtonderdelen van twee soevereine mogendheden hebben?). Maar hoe dan ook, we zullen met vreugde de dag begroeten waarop meer klaarheid wordt geschapen. Het gaat immers om een niet geringe zaak. Wat we al enige jaren op het stuk van luchtmacht-in tegratie met name op het terrein van (conventio nele) luchtverdediging en tactisch luchtoptreden kennen, gaat al tamelijk ver. Als het er dus alleen maar om zou gaan om deze samenwerking aan te vullen en te coördineren op het gebied van perso neels- en materieelsvoorziening dan kan men zich in gemoede afvragen, waartoe al die geheim zinnigheid en opwinding dan dient. De conclusie za! wel zjjn, dat de samenwerking nog verder zal reiken en o.m. op het peperdure terrein van de moderne luchtverdediging met geleide projectielen zal komen. Wat de Scandinavische landen ieder voor zich pogen te doen, zou dan door Nederland en België gezamenlijk geschieden, ten voordele van beide partijen. Los hiervan staat de vraag of in onze landen raket- en atoom-bases door de Amerikanen zullen worden ingericht. Dit is geen kwestie van lucht macht maar het zou al gek lopen, als minister Staf ook niet over deze gewichtige kwestie dinsdag met zijn Belgische collega van gedachten zou wis selen. Daarmee is hij dan echter op een terrein aangeland, dat buiten dat van zuivere defensie politiek gaat en waaromtrent een beslissing niet op dit niveau genoimen kan worden. De trage gang van zaken bij de ontwikkeling en verbreiding van de ondernemingsraden heeft reeds geruime tijd bezorgdheid gewekt. Inmiddels is wel vast komen te staan, dat zowel bij ondernemers, als werknemers vaak onvoldoende belangstelling wordt getoond, deels uit onverschilligheid, deels uit gebrek aan inzicht, deels uit angst. Daarom is het goed, dat de Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging een actie is begonnen tot propaganda voor en voorlichting over de ondernemingsraad. Zij heeft een forum samengesteld van deskundige werkge vers en werknemers, welk forum op verschillende plaatsen in het land een middag of avond zal wij den aan het onderwerp ondernemingsraad en open zal staan voor vragen daarover. De eerste forum bijeenkomst vond vrijdag plaats te Deventer en ontmoette daar grote belangstelling. Zeer belangrijk is, dat naast drie werkgevers de heren mr. P. van Boven, drs. A. Tummers en drs. N. Daalderop ook drie bestuursleden van de K.A.B. in het forum waren opgenomen, i.e. de heren Lelieveld, Grasso en Bijstervcld. Het forum bleek doelmatig en slagvaardig en heeft zodoende zeker aan het doel beantwoord. Minder gelukkig waren echter enkele losse opmer kingen van de heer Lelieveld over het verband tus sen ondernemingsraad en medezeggenschap, waarbij hij in navolging van dr. Knapen een ontwikkeling zag naar een daadwerkelijk en toenemend aandeel in het bestuur van de vennootschap, eerst sociaal, maar daarna ook commercieel en financieel. Wel moest hjj toegeven, dat dit, aldus gesteld, zeker nog geen vastomlijnd doel is en dat hierover de menin gen nog zeer verdeeld zijn, toegeven ook, dat er maar één kapitein op de brug kon staan, dit neemt niet weg, dat zijn opmerkingen de idee van de on dernemingsraad in diskrediet zouden kunnen bren gen. Een medezeggenschap als waar de heer Lelieveld op doelde zou een vrij radicale wijziging van ons vennootschapsrecht impliceren. Wij willen niet zeggen, dat het daar nooit van zal komen, maar vooralsnog zijn de geesten er niet rijp voor en be staat nog te weinig inzicht, hoe en in welke richting zich zo'n wijziging zou moeten voltrekken. Brengt men deze nog zeer vage gedachten in verband met de praktijk van de huidige ondernemingsraden, dan zouden deze belast worden met een ernstige ver denking, die hun ontwikkeling alleen maar kan schaden. Wanneer men de ondernemingsraad zuiver houdt tot wat hij wettelijk moet zijn en wanneer vooral ook de ondernemer in de ondernemingsraad door een grote mate van openhartigheid waar vooral drs. Tummers de nadruk op legde blijk geeft van zijn vertrouwen, dan bestaat de kans, dat dit in stituut een zegen wordt voor de onderneming. Maar alleen al de verdenking, dat werknemers dit insti tuut beschouwen als een instrument om tot daad werkelijk medebeheer te komen zou gelijk het einde betekenen. Wij nemen aan, dat de heer Lelieveld dit niet zo be doeld heeft. Zijn opmerkingen zouden echter tot misverstand aanleiding kunnen geven. Vijftig procent van blijkt bijgelovi beschaafde volkeren In Olivet, een vriendelijk bui tenplaatsje van Orléans is on langs een nietsvermoedende vrouw het slachtoffer geworden van hét zich steeds meer verbreidende heksengeloof. Op een mistige herfstavond werd zij door een woe- dende vrachtwagenchauffeur over reden, omdat de man meende, dat hij zijn minder gunstige financi ële positie aan haar familiare om gang met de boze geesten had te danken. Alle grote Franse dag bladen hebben hun dagelijkse horo scoop; toen een van die bladen deze rubriek onlangs wegliet daal de de oplage binnen twee dagen met 40.000 exemplaren. Eért op de drie Fransen bezoekt wekelijks een waarzegger, helderziende of hoe deze bijzonder uitgeslapen za kenlieden in occulte gevallen ook mogen heten. Ze werken met ul tra-modern materiaal en verschui len zich achter raadselachtige N.V.'s, waar duizenden typistes werken. In Parijs zijn honderden weinig te vertrouwen bureaus voor grafologische onderzoekingen ge vestigd. Ook in Nederland neemt dit aantal steeds meer toe. Volgens de bekende journalist William Seabrook is niet alleen op het platteland het toenemende heksengeloof oorzaak van de vele gepleegde misdaden in Ameri ka. In Italië heeft het geloof in amuletten talismans en liefdesbe toveringen een angstwekkende om vang genomen. Ook in Spanje dui ken de heksenpraktijken herhaal delijk veelvuldig op; het regime neemt er echter stelling tegen. Bepaald ontstellend echter zijn de berichten over het hand over hand toenemende bijgeloof in Duitsland. De Hamburgse onder wijzer Johann Kruse schreef er in 1951 een lijvig boek over en on langs voegde hij er een supple ment aan toe. Direct na de oorlog reeds bond hij de strijd aan met het weer opkomende geloof in heksen en voortekenen door het oprichten van een „Verein und Arcbiv zur Bekampfung der mo dernen Hexenwahns". Volgens Kruse's boek „Hexen unter uns?" doet het verschijnsel zich niet alleen op het platteland voor, imaar evenzeer in de grote steden; in elk geval daar, waar het geloof heeft moeten wijken voor de steeds groeiende onver schilligheid van onze tijd. Door een ophoping van ontstel lend feitenmateriaal stelt het boek van de 66-jarige onderwijzer het meest fantastische griezelverhaal veruit in de schaduw, Het geschrift ongemeen boeiend berust op authentieke gegevens, maar wanneer men de Duitse na men en omstandigheden veran dert in Afrikaanse of Aziatische krijgt men het meest sensatione le verslag over de gruwelijke praktijken van kannibalenstam- men te lezen, die elke verbeelding tarten. Naast de alom groeiende weer stand tegen „Hexen unter uns?" vele duizenden exémplaren wer den niet lang geleden op de Lünen_ burger heide door een woedende menigte verbrand vindt Kruse ook vele aanhangers; eindelijk ook heeft hij nu de meeste rech ters van de Bondsrepubliek op zijn hand, zodat het eindelijk mogelijk geworden is maatregelen te nemen tegen de barse gruwelijkheden van de bijgelovigen. Eind voijig jaar werden de uitgevers van het „Zes de en Zevende boek van Moses" tot' zware boeten veroordeeld, we gens bedrog, aansporing tot straf bare handelingen en overtreding van de wet op de bestrijding van geslachtsziekten. Alle te achterha len exemplaren van 't beruchte boek werden in beslag genomen en ver nietigd, maar niet lang geleden bleek, dat het werk weer clandes tien gedrukt en verspreid wordt. Volgens de Duitse politie blijft 99 pet van voorgevallen hekserijen onbekend, terwijl een enquête uit wees, dat vijf van de tien Duit sers bijgelovig zijn. Overal wemelt het van kaartlegsters en astrolo gen en in de grote steden maken de spiritistische gezelschappen een gouden tijd door. Handelaars in amuletten, mascotten en talismans verdienen geld als water. De overgang van een vrij on schuldig bijgeloof tot een beangsti gende heksenwaan is maar één stap. Doktoren en verpleegsters, die op het platteland werken, komen met de meest ongeloofwaardige verhalen aandragen van zieken, die hun eigen urine drinken om zich tegen kwade geesten te bescher men. Een gerant van een bekend restaurant werd onlangs gearres teerd, omdat hij vele honderden klanten (veelal de beter gesitueer den) met paardemest en urine behandelde. Na deze arrestatie bleek het hek van de dam; honder den volgden er nog. Het overi gens vrij onsmakelijke bedrijf van dergelijke lieden is winst- vend; sommigen beuren 900 DM per dag. Met kwakzalverij heeft dit soort praktijken niets meer 1e maken. Het is de reinste magie! Volgens die moderne medicijn mannen en tovenaars kunnen heksen alleen gekwetst worden via andere dingen, dieren of mensen. De pijnen, die dieren of mensen lij den, worden volgens hen overge bracht op de heksen. Een boer in Westfalen, die niet zo best tevreden was over de groei van zijn biggen spijkerde een le vend varken op 'n schuurdeur, leg de de borstholte open en sneed het hart eruit. Andere boeren, die von den dat hun koeien te weinig melk gaven, sloegen de dieren net zo lang totdat de huid openbarstte en er bloed vloeide. Een drinker zou van zijn drankzucht genezen worden, wanneer hij urine dronk waarin een levende muis is ge kookt. Op hardnekkige gezwellen legt men stukken van een levend verscheurd konijn. Het boek van Johann Kruse staat vol met der gelijke gevallen, het een nog gru welijker dan het andere. Dat ook de heksenbezwering weer hoogtij viert, ligt voor de hand. „Nochtans", schrijft Kruse, „heeft iedere Duitse stad ver scheidene heksen en in bijna elk dorp zijn du i vel sdien ar esse nDub zenden lijden onder deze waan, ver schrikkelijk zijn dan ook de socia le, morele en criminele gevolgen". Volgens de laatste onderzoeking wonen op de Ltinenburger heide 82 heksenuitdrijvers en 231 als heksen vervolgde vrouwen en meisjes, die onmenselijk gekweld en getreiterd worden. Zelfs on derwijzers en doktoren geloven in die omstreken aan het bestaan van heksen. Vanzelfsprekend ge" loven de heksenverdrijvers er zeil het minst aan; het zijn handige lieden, die er materieel zeer wei bij varen. Het boven reeds genoemde „Zes de en Zevende boek van Moses werd in Braunschweig door het Planetverlag uitgegeven en is to taal uitverkocht. Daar is het echter niet bij gebleven. Thans zijn ook het „Achtste, Negende, Tiende, Elf- de en Twaalfde boek van Moses op de markt. Deze werken han dig in elkaar gedraaid worden als heel oud en eerbiedwaardig aangediend. Zo zou het eerste werk in 1522 te Philadelphia zijn uitge- geven, 't tweede anno 1470 „uit de oudste kabbalistische oorkonden, met de 101 geheimen der gehei men", het derde heet het „Boek der geheime krachten" en het ont hult „een sedert 400 jaar doodga' zwegen en verborgen geheim van oude oorkonden uit het jaar 152* van Doctor Johann Faust te Wit tenberg, en' de prijs is 49 Dat zulke boeken grif verkocht worden is op zijn zachtst gezegd een veeg teken. Hef „Zesde en Ze vende boek van Moses" is een lan delijke best-seller geworden! Ook apothekers zijn schuld'? aan het groeiende bijgeloof. EeI1 op het eerste gezicht bona f>de' langbestaande farmaceutische fa briek in Hamburg produceert nte menteel 128 anti-heksenmiddclcU' Door een groots opgezette red3 me stijgt de verkoop met de daS- Enkele apothekers trachtten dc verkoop van deze middeltjes stoP te zetten. Maar de tegenwerking van hun collega's èn van 't publ'e" was zó groot, dat zij de strijd moesten stopzetten. Johann Krnse viel deze weinig bona fide ap°",c kers onlangs tijdens een tetev' sieprogramma aan. De betreffe>1 de fabriek dreigde met een ?e rechtelijke aanklacht. Jammer noeg werd dit dreigement n°(> uitgevoerd, want een justitiële u' spraak lijkt de enige remedie gen deze steeds voortwoekeren d'* volkskwaal. In het begin van jaar heeft de Duitse bondsmin1 ter van justitie naar aanle'd'" van een langdurig onderhoud de onvermoeibare Kruse oP' gekondigd scherper te zullen treden tegen de heksenwaan- wachten is slechts op de n'e bewerking van het Duitse wetboek dat op zijn vroegst P 195' in de eerste maanden van klaar kan zijn. Overigens lijdt niet alleen land onder dit volksgeloof. Vol» j5 mededelingen van de Interp0 g(t Napels ongeveer 400 heksen heksenbezweerders rijk, ongeveer 650, Parijs 5000 zich georganiseerd hebben in30ofl. soort vakbond en Londen Volgens diezelfde Interpol eC blijft Duitsland wat dit betreft treurig record vestigen; t, vindt er de meeste heksenbe7-^ dors, kaartleggers, waalZ\'.^nk- astrologen en zelfs tovenaars- - c- rijk, Italië en Holland komen 1 tievelijk op de tweede, derde en de plaats. Hans Kellef

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 8