HOLIDAY ON ICE: machtig brok Amerikaanse show-business Duitse T. E. E.-trein tussen Amsterdam en Frankfurt erhogt De noodzaak van commerciële televisie ing ^eg Krimpen naar Bergambacht Romantisch levenmaar in het hotel wacht de kinderjuffrouw H' Tl i OTEM zet haar standpunt uiteen Indonesische verblinding Prix Goncourt toege kend aan Roger Vailland - ^°or benzinedampen gedood Prix Tlieophraste Renaudot Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux Met ingang van gisteren Luxe en snelle reismogelijkheid uitgebreid officieel schrijven van de Stichting van de Arbeid aan Minister DINSDAG 3 DECEMBER 1957 PAG En a 3 krijgt parallelwegen (Van onze speciale verslaggever) DORTMUND, december. „Het is merkwaardig, dat het Europese publiek geheel anders rea geert op onze show dan de Amerikanen. Hier is men er écht „in": spontaan, enthousiast, gul met een gemeend applaus. In Amerika is het publiek verbeeld: het heeft de kans, veertien uur per dag naar de televisie te kijken, die twaalf stations uitzenden. Ze worden dan zo snobistisch, dat praktisch niets meer hen interesseert. Ze komen wel kijken, maar hun reacties zijn lauw, zo in de geest van „vooruit, ze doen hun be§t, laten we maar klappen". Neen, geef mij maar Europa, daar is het werkelijk plezierig werken''. Dit zei Arnold Shoda, een van de top-stars van de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on Ice". De 31- jarige Shoda is niet voor niets vol lof over de Europeanen, die de show komen bezoeken: avond aan avond in een uitverkocht huis wer ken is inderdaad wel plezierig. Machtig brok show-bussiness „In m'n eisen bed*' Het feilloze flitslampje 25 ct A i r-condition ing H Sa Kostuum van 1000 gulden Amerikaans brein h> „Klakkeloos kijken" Speciale programma's Cultuur en „cultuur"' „Pension Hommeles" Gemütlichkeit .Meridiaan' Aan de Franse auteur Roger Vailland is voor zijn roman „La Loi" de Prix Gon court 1957 toegekend, de hoogste Franse literaire prijs. De vijftigjarige schrijver is zijn literaire loopbaan begonnen in de surrealistische richting, welke hij echter later de rug toekeerde. Zijn voornaamste werken komen na 1945, vooral de romans: „Beau Masque" en „325.000 frs". Ook als toneelschrijver heeft hij reeds zijn sporen verdiend: „Héloïse et Abelard" en ,,Le Colonel Forster plaidera coupable", een stuk, waaruit duidelijk de uiterst linkse politieke richting van de schrijver blijkt. In zijn roman „La Loi", die zojuist be kroond werd, beschrijft hij zestig uren uit het leven van een kleine havenstad aan de Adriatische Zee. „La Roi" is een wreed spel, dat in alle herbergen in Zuid-Italië mét grote hartstocht wordt gespeeld. Zo als in het spel zelf, benutten de persona ges die in 't boek optreden, in het leven al les wat zij bezitten, geld, macht, list en schoonheid, zodat zij tenslotte de wet kunnen opleggen, of op hun beurt de wet van de sterkste of van de schoonste moe ten ondergaan. Hoewel dit onbarmhartige boek geen enkel respect heeft voor de traditionele moraal, ontkomt men toch niet aan een indruk van gezondheid en kracht, nog verstrekt door de klare en heldere stijl. er'if>r Kroncmnn in zijn fantasti sche creati van Zonnegod Gisteren is aanbesteed de aanleg van Q Parallelweg langs de nieuwe provinci- Weg Krimpen a.d.'IJssel-Bergambacht. eze weg, die circa 15 km. lang is en 0 i» verband met de slechte ondergrond Palen is gebouwd, zal na het gereed- ■hen van de nieuwe brug op öe storm ^°edkering in de Hollandse IJssel te kJ7mpen a.d. IJssel belangrijk in bete- v nis toenemen, vooral voor het vracht- ^rkeer tussen Utrecht en Rotterdam. De €nke^e Jaren geleden voltooid en in de toekomst van twee rijwielpaden iede.r lVi m breed worden voorzien. ^eUwe inzichten èn de ontwikkeling van j bromfiets verkeer hebben echter ge- t°t de mening, dat dergelijke rijwiel- te 6n minstens.2,50 m breed zouden moe- zijn. Voorts is gebleken, dat de nieuwe Uitg ee.n grote aantrekkingskracht heeft torge°efend op het steeds meer gemo- lseerde verkeer, als het rijwiel- en 0tnfietsverkeer. va?aarom is besloten de weg te voorzien, lep Parallelwegen, die dus bestemd zul- torj-pin zowel voor het langzame, gemo- fiet», de verkeer las het rijwiel- en bro Iinvc htugjlci^els is de verbreding van 28 beton v°orfen 'n deze weg in verband met de Kep ge®omen aanleg van de parallelwe- ?erste^1JWe' voltooid, aldus de ANWB. De bfeed* Van de twee parallelwegen, ter IVegJU® van 3,50 m en met een gesloten etc. zal dus thans worden aangelegd. tfrfo gara§e te Schoonhoven is giste- ^aak C "iarige petroleumventer W. den °rn v Streefkerk door benzinedampen t)e J ^even gekomen. 1 ten i an is- "adat hij zijn auto warm had va etl' ^ezig geweest met het vul- ehige 11 bussen. Zijn broer vond hem Pees.heUren 'ater bewusteloos. Twee ge- de l6„ren hebben geruime tijd getracht ^Vhsgeeeten op te wekken. De heer was gehuwd en vader van een het acrobaten-paar Rosemarie en Robert Unger, de kostelijke komiek Guy Longpré en Werner Kroneman om nu maar en kele .namen te noemen - samen met de dames- en berenballetten „The Glamour Icers" en „The Ice-Squires" een fantas tische show op de spiegelgladde ijsvloer brengen in een montage, die alleen maar in een Amerikaans brein kan worden ont worpen. Zo wordt op de muziek van Kavels Bolero een fantastisch ballet gemaakt, waarin Werner Kroneman als Zonnegod optreedt. Voor deze rol wordt Werner Kro neman van top tot teen goud geschminkt Hiervoor is een speciale installatie nodig, bestaande uit een verfspuit en een douce, om de artiest zo snel mogelijk na afloop van zijn nummer weer af te schminken. De schminklaag kan namelijk maar korte tijd op zjjn lichaam blijven: zou het te lang duren, dan zou de gouden laag de artiest verstikken In ditzelfde ballet wordt gebruik gemaakt van een rokende en vuurspuwende vulkaan van meer dan vijf meter hoog Het slot van de show brengt een carna val bil de Eskimo's, compleet met een vijf minuten durende sneeuwval, bestaan de uit een overweldigende hoeveelheid warrelende zeepbelletjes Dit is Holliday on Ice. Holiday on Ice, een machtig brok Ame rikaanse show-bussiness. Vele nationali teiten vinden in deze bussiness hun bestaan. Een bestaan van reizen, elf maanden van het jaar, leven op hotelka mers en iedere dag trainen om in vorm te blijven, om het eigen nummer nog méér te perfectioneren. Elke ochtend van 9 tot 12 uur staan de kunstrijders op het ijs, oefent het ballet. Een hard, inspan nend leven, dat niet altijd zo romantisch is, als de buitenwacht denkt. Een leven zonder huiselijkheid want 'n hotelkamer kan toch nooit wedijveren met een naar eigen smaak ingericht huis maar ook een leven met applaus, met de gouden flonkering van felle spot-lights, van de doordringende geur van schmink.. Dus toch romantiek? We hebben het gevraagd aan de Neder landers, die bij Holiday on Ice werken: de dirigent Sem Kapper, het echtpaar Mona en John Meèrhoff uit Amsterdam optredend in het ballet „Natuurlijk zit er wel romantiek in ons werk maar, het blijft werk. Hard en vaak ongenadig. We verdienen goed, maar daarmee koop je nog geen geluk. Alle echtparen in de show en dat zün er heel wat moeten kinderjuffrouwen aannemen, omdat zij zelf voor hun eigen kinderen praktisch geen tijd hebben John Meerhoff sinds 1953 bij Holiday on Ice, na een geslaagde auditie voor de directie van de show in Rotterdam vindt het heerlijk, weer naar Nederland te komen: „kan ik eindelijk weer eens naar huis. In mijn eigen bed slapen." Romantiek? Maar de show draait door. Avond aan avond in stampvolle zalen. Want de men sen willen genieten van het spectaculaire, van de grootse show, van de kundige schaatstechniek. Dit krijgen zij van Holi day on Ice. in overvloedige mate. Maar als de lichten gedoofd zijn, de schmink verdwenen, haasten de sterren zich naar hun hotel, waar de kinderen al slapen De echtparen hebben elkaar dan nog, de ongetrouwden blijven alleen Elf maanden van het jaar Holiday on Ice: een flitsende, bruisende show, vol leven, vol schittering, vol kos telijke vondsten, een groots en machtig schouwspel, gebracht door mensen, die I de Hamburg-Zürich en Roer ondanks alles, de show niet meer kunnen! ve missen Ineezonden Mededeling De „Prix Theophraste Renaudot" werd verleend aan Michel Butor voor zijn boek „La Modification". De 31-jarige Michel Butor is evenals Roger Vailland kandidaat filosofie. Voor hij begon te publiceren werkte hij mee aan talrijke revues. Sinds 1954 publiceerde hij de volgende romans: „Passage de Milan", „L'Emploi du temps" en „La Modification". gerscompartimenten en 53 in de restaura tie-afdelingen en de bar. In deze luxe trein die over een omroepinstallatie be schikt, vindt men verder nog een schrijf kamer, terwijl de haastige zakenman zelfs nog een steno-typiste kan laten komen en zo nodig kan telefoneren, zelfs inter nationaal. (Van onze Amsterdamse redactie) Sinds begin juni verbindt de Trans Europa Expres als een rjjdend en klin kend bewjjs dat de integratie ook in de spoorweg wereld gestalte heeft gekregen 70 steden in enkele landen van West- Europa. Tot gisteren toe werd de T.È.E.- verbinding „Rhein-Main" tussen Frank furt am Main—Amsterdam v.v. gereden met een gewoon dieseltreinstel van de Duitse Bondsspoorwegen. Thans echter heeft de Bundesbahn op dit traject ook haar T.E.E.-materiaal, dat al gebruikt gebiedParijs ingeschakeld. Hierdoor wordt de reiziger belangrijk meer comfort geboden. Op het ogenblik wordt de show gegeven in de Wcstfalenhalle in Dortmund, het ko lossale sportpaleis, waarin elke avond 12000 mensen met glinsterende ogen naar het hartverwarmende en spectaculaire schouwspel kijken. Een spectaculair schouwspel, dat is het inderdaad wat de Amerikanen brengen. Een bonte mengeling van fantastische kos tuums, een overdaad van romantisch schijnwerperlicht, grandioze schaatstech niek en een hartveroverende charme. Holiday on Ice.. Amerikanen, Fransen, Duitsers, Zwe den, Zwitsers, Oostenrijkers en Nederlan ders: zij vormen met bijna 100 mensen in totaal de Europese sectie van Holiday on Ice, één van de vijf secties, die de show in totaal kent. Elk van dez.e secties vormt een afgeronde show, die één van de vijf werelddelen bereist. De eerste sectie start elk jaar met een nieuw programma in Amerika, daarna gaat ditzelfde programma compleet met kostuums, decors, etc. naar Euro pa, vervolgens is Zuid-Amerika aan de beurt, dan volgt Afrika en tenslotte Azie. Door deze methode, ontwikkeld d°or "e grote baas van Holiday bn Ice, mr. Mor ris Chalfcn uit Minneanopolis. kan een produktie vijf jaar lang achter elkaar ge speeld worden, waardoor de enorme kos ten van de kostuums en de decors er „wel uitkomen". Zo is het bijvoorbeeld mo gelijk, de balletmeisjes maar liefst 42 in één show met kostuums uit te rus ten, waarvan sommigen per stuk zo'n 800 tot 1000 gulden kosten. Zo is men ook in staat, van de show zo'n spectaculaire gebeurtenis te maken als men thans kan aanschouwen. Men is hiertoe zelf in de gelegenheid vanaf 10 de cember, als de Amerikanen naar de Rot terdamse Ahoy'-hal komen. Men zal dan kunnen zien hoe Arnold Shoda met de nieuwe ster Kay Servatius, overrompelend en een charmante tech niek, zoals wij nog zelden hebben gezien Guy Lonepré en Ivor Robson, de komieken van de show, brengen in hun nummer natuurlijk kolder, maar laten daarbij tevens ongelooflijke staaltjes hunstrijden zien. (V, aar an onze Haagse redactie) t'ajj r vernemen heeft het bestuur e_ stichting van den Arbeid zich in ScllrÜven tot minister Suurhoff ge- n k(,-bg Ogj verband met de tijdelijke ver- ei^ e van de kinderbijslag. Zoals be- s«re Zal het bestuur de minister advi- "f J! kinderbijslag voor hen, die 16 'HI- than; s officieel met redenen om- "er Per dag verdienen, te verho et 10 cent per kind per dag. k® ihk„ es wordt o.m. gesteld, dat voor h 1 ihrio e-I?sgroePen van 85 Per week S C1ifer voor het levensmiddelen- v SestlSlnc^s november 1956 met 3,6 pet v6Mi egen. Rekent men dat 1,5 pet. was edin„°P''eerd in de lasten door de be- ssoepsrjung opgelegd, dan. reste ren toch nog 2,1 pet., die niet gecompen seerd zijn en speciaal op de groepen met laag inkomen zwaar drukken. Déze 2,1 pet, betekent voor een gezin met een in komen van 85 inclusief A.O.W. en kin derbijslag en met gemiddeld 2.4 kind, een bedrag van 71 cent per kind per week. Aangezien de eerste uitkering pas per 1 april zal plaats vinden, zal het dus niet bezwaarlijk zijn, indien het betreffende kleine wetsvoorstel niet meer voor eind december wordt aangenomen en uitge voerd. Het hiervoor benodigde bedrag van 36 miljoen zal worden geput uit het kinderbijslag-vereveningsfonds. Hieronder vallen niet de gelden voor de kleine zelfstandigen, de ambtenaren, de gepensioneerden én de weduwen, die al les bij elkaar nog eens f 12 miljoen be dragen, zodat het totale bedrag onge veer .48 miljoen zal zijn. De nog steeds in oprichting zijnde Onaf hankelijke Televisie Exploitatie Maat schappij (OTEM), die bij de regering een verzoek om een zendmachtiging heeft inge diend, waarover de Staten-Generaal zich binnenkort zal beraden, heeft onder de ti tel „De Noodzaak van Commerciële Tele visie", een brochure het licht doen zien, teneinde haar mening over het vraagstuk der commerciële televisie bekendheid te geven. Zonder de redelijkheid van sommige der aangevoerde argumenten te willen ont kennen, moet ons toch van het hart, dat deze brochure ons allerminst van de nood zakelijkheid of zelfs maar in de gege ven omstandigheden, waarbij de beste dingsbeperking een grote rol speelt van de wenselijkheid van invoering der com merciële televisie heeft kunnen overtui gen. Om te beginnen stelt de brochure vast, dat ei* vooral in het laatste jaar een dui delijke groei van het aantal televisiekij kers kan worden geconstateerd, dat het kijkgeld hoog is in vergelijking met hét aantal zenduren en dat een belangrijke uitbreiding van dit laatste voorlopig niet van de zijde der omroepverenigingen is te verwachten. De minister van O.K. en W. heeft namelijk meegedeeld, dat In 1958 om financiële redenen geen uitbreiding van het aantal wekelijkse zenduren van de NTS kan worden toegestaan. De samenstellers van de brochure vra- gen zich naar aanleiding daarvan af, waar om dan niet de mogelijkheid tot uitbrei ding zou worden geopend zonder dat dat grotere lasten voor het Rijk zal meebren gen, namelijk door invoering van commer ciële televisie. Zij zien daarbij echter, al dan niet met opzet, over het hoofd, dat de bestedingsbeperking, die ongetwijfeld de voornaamste reden is, waarom de regering niet tot uitbreiding van het aantal zend uren wenst over te gaan, evenzeer voor de particuliere sector geldt. Invoering van commerciële televisie immers zou grote kapitaalsinvestering vergen. Het eerste argument, dat wordt aange voerd om de uitbreiding van de zendtijd te motiveren, is al bijzonder zwak. Bewuste beperking van het aantal zenduren in Ne derland zal, aldus de brochure, in de rand- provincies onvermijdelijk het (blijven) kij ken naar uitzendingen van over de grens bevorderen. Volgens de samenstellers van de brochure moet in dit opzicht scherp on derscheid worden gemaakt tussen „het klakkeloos kijken" dat zij dus ook ver oordelen naar buitenlandse uitzendin gen èn het ontvangen van programma's uit andere landen, welke een onderdeel van een Nederlands programma zijn, uit gekozen en aanvaard onder Nederlandse verantwoordelijkheid. Maar juist het ge vaar voor dit „klakkeloze kijken" wordt als argument aangevoerd door hen, die het aantal zenduren beperkt wensen te zien en die verlangen, dat de kijkers we ten, welke levens- of maatschappij-be schouwing achter de uitzendingen staat. Beperking van het aantal zenduren in Nederland kan volgens de brochure ern stig afbreuk doen aan de afzet van Ne derlandse produkten, wanneer in West- Duitsland en België de reclame in de te levisie wordt uitgebreid, respectievelijk ingevoerd. Bovendien maakt uitbreiding van het aantal zenduren het mogelijk om op meer geschikte ogenblikken speciale programma's voor de jeugd, voor volwas senen en voor ouden van dagen te verzor gen. Maar of de OTEM bereid is en in 6taat dergelijke programma's te verzorgen voor de eerst- en laatstgenoemde categorieën, welke niet tot de meest koopkrachtige be horen en dus voor de adverteerders min der interessant zijn,- vermeldt de brochure niet. Na te hebben vastgesteld, dat er over het begrip cultuur in de wereld van ra dio en televisie van deze wereld al leen? nogal wat begripsverwarring is. betoogt de brochure, dat de maatschappe lijke taak van de teifcvisie moet worden onderscheiden in het geven van informa tie, het verschaffen van ontspanning en het uitdragen van culturele waarden. Gezien de samenstelling van de alom vattende kijkerskring is de OTEM voor nemens het accent te leggen op de infor matie en de ontspanning, mede daardoor aansturend op een geleidelijke openstel ling van grotere kringen kijkers voor cul turele waarden. Dit laatste lijkt ons een illusie. Een commercieel bedrijf, dat welvarend wordt door het presenteren van veel gevraagde artikelen, zou wel dwaas zijn om minder gevraagde produkten te gaart leveren. Daardoor zou immers de winst teruglopen en zou men zich gedwongen zien opnieuw met artikelen te komen, waarnaar vraag is. In Engeland, dat in de brochure bij herhaling ter vergelijking dient, zijn de commerciële televisie-maatschappijen be gonnen met uitzendingen van het Hallé- orkest onder leiding van Sir John Barbi- rolli en andere cultureel waardevolle pro gramma's. Men heeft dit drie maanden volgehouden, maar toen mo-est Sir John het veld ruimen voor Val Parneli en an dere kopstukken van het amusementsbe drijf. Het serieuze deel der programma's werd ofwel geëlimineerd ofwel naar min der gunstige kijktijden verschoven en zelfls de lengte van het nieuwsbulletin werd bekort. Eer. volgende maal hopen wij verder op de brochure van de OTEM in te gaan. „Pension Hommeles", het muzikale se rie-blijspel van Annie M. G. Schmidt en Oor Lemaire, waarvan de derde afleve ring zaterdagavond bij wijze van uitzon dering door de VPRO-televisie werd uit gezonden, begint nu pas goed op gang te komen. Het juiste evenwicht tussen spel, zang en dans is gevonden. In de humor, die aanhaakt op het gebeuren van alle dag. was de pen van mevr. Schmidt thans duidelijk te onderkennen. Ditmaal nam zij een loopje met de hartstocht van haar seksegenoten om slank te worden of te blijven, waarbij Mary Dresselhuys een verrukkelijk rolletje liet zien en ho ren als de schoonheidsspecialiste met een tot het einde prachtig volgehouden Frans accent. De knappe regie van Erik de Vries maakte het geheel tot uitstekend televisie-amusement. Daarna kregen Jan.Brusse en de foto graaf Daniel Fresnay gelegenheid om De eerste Duitse T.E.E.-trein naar Am sterdam vertrok maandagochtend om 7 uur uit Frankfurt en kwaiQ na in Mainz, Koblenz, Bonn, Keulen, Düsseldorf, Duis burg, Oberhausen, Emmerich, Arnhem en Utrecht gestopt te hebben, om 12.53 in de hoofdstad aan. De terugreis werd begon nen om 5 uur des middags met als aan komsttijd te Frankfurt 22.59 uur. Zo zal voortaan het reisschema van dit treinstel zijn, waarvan de Duitse Bondsspoorwegen er acht hebben laten bouwen voor het T.E.E.-verkeer. Het stel bestaat uit zeven rijtuigen, waarvan de beide kopvoertuiugen zijn in gericht tot machinekamers, waarin een dieselaggregaat van 1100 p.k. staat opge steld. De gehele trein is uitgerust met air conditioning, zodat de ramen niet geopend behoeven te worden, dat zou trouwens in de compartimenten ook niet kunnen. De maximumsnelheid is 140 km per uur. De Bundesbahn heeft ons gedurende de wachttijd in Amsterdam een „proefritje" naar Apeldoorn en terug laten maken en het moet gezegd worden: het comfort en de accommodatie zijn voortreffelijk. Er is een „open" compartiment waarvan het in terieur op een vliegtuigcabine gelijkt met 33 heerlijk zittende grijsgetinte plaatsen, die ook als slaapbanken kunnen worden benut. Verder zijn 72 plaatsen onderge bracht in coupés met een zijgang. Deze coupés brengen met hun rood beklede zitplaatsen (ook te veranderen in een soort slaapbanken) en de goud-afwerking de reiziger in de sfeer van de Duitse „Ge mütlichkeit". Het keukenrijtuig bevat een restauratie afdeling met. 23 plaatsen, terwijl de res tauratiewagen een zelfde aantal plaatsen heeft. Daar is voorts nog een bar voor 7 personen en een gesloten reizigersafde ling met 17 plaatsen, geschikt voor kleine gezelschappen. In de 130 meter lange trein, waarin charmante Duitse stewar dessen met plezier hun werk doen, zijn dus in totaal 122 zitplaatsen in de reizi- naar aanleiding van hun p«as verschenen boek „Nachten in Parijs" iets te vertel len over het amusementsleven in Parijs. Hef boek hebben we niet onder ogen ge had, maar wat we aan foto's te zien kre gen en wat Jan Brusse in een gesprek met Karin Else Sluyzer, dat spoedig ont aardde in een monotone monoloog, te vertellen had, was niet bepaald een aan sporing om in draf naar een boekhande laar te lopen. Karin Else Sluyzer op haar best zagen we pas tijdens hef optreden van de Ar meense Parijzenaar Charlez Aznavour, dat door regisseur Joes Odufré boeiend en af wisselend op het scherm werd gebracht. Het journaal, dat de AVRO-televisie maandelijks onder het motto „Meridiaan" presenteert, ontleent zijn aantrekkelijk heid hoofdzakelijk aan de onderwerpen, die Kees Sandeman en Ger Lugtenberg er voor weten te kiezen. Met die keus wa ren ze gisteravond bijzonder gelukkig geweest: eén beschouwing over de hou ding van Indonesië, bijzonderheden over het leven van de H. Nicolaas, bisschop van Myra de échte Sinterklaas en over de plaatsen, waar hij heeft geleefd en thans als heilige wordt vereerd, frag menten uit de film „The Pride and the Glory" met een korte toelichting van re gisseur Stanley Kramer zelf en een in terview over de Kerstpottenactie van het Leger des Heils. Dick de Vilder was een sympathieke, rustige compère en Ger Lugtenburg een goede regisseur. Lex Braamhorst, die ditmaal het aan tal goede oplossingen van de vorige wed strijd niet bekend maakte, kwam weer met een viertal nieuwe thans minder moeilijke dubbeltekeningen in zijn ru briek „Ziet u er iets in?" en de Spaanse gitaar-virtuoos Paco Hernandez, ver scheen opnieuw voor de Nederlandse TV- camera's, ditmaal in gezelschap van de flamenco-zanger Sernita de Jerez, wiens uiterlijk en optreden niet evenredig wa ren aan zijn zeldzame stem. Tot slot een in documentaire stijl op genomen televisiefilmpje, waarvoor het gegeven was orfi.'-Ttö aan de onuitputte lijke dossiers van Scotland Yard. ET nieuws uit Indonesië is bijzon der triest. Nu de behandeling van de kwestie-Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering der V.N. niet het door Indonesië verlangde resultaat heeft opgeleverd, dwingt het prestige tot het waar maken van de vóór de V.N.-debatten aangenomen dreigende houding. Nederlanders mogen het land niet meer binnen. De boycot van Nederlandse ondernemingen het meest spectaculair in het landingsver bod der K.L.M. tot uiting komend is begonnen. Het lot van onze land genoten, die de laatste weken althans op Java reeds aan ernstige beproevin gen bloot stonden, is nog onzekerder geworden. De Indonesische regering draagt voor hun welzijn en veiligheid uitsluitend de verantwoordelijkheid. Maar wat betekent verantwoordelijk heidsbesef voor de huidige leiders, die zojuist in hun buitenlands beleid zo onverantwoord met wapengekletter eri eigenrichting hebben gedreigd? Het is zaak, dat men in Nederland gereed staat om op ieder ogenblik de evacuatie van landgenoten te kunnen uitvoeren. Wij zouden gaarne vernemen, welke concrete maatregelen de Nederlandse regering voor dit doel heeft overwogen. En tevens, welke maatregelen Neder land overweegt om in dit boycot-spel het initiatief niet eenzijdig aan Indo nesië te laten. Het is duidelijk, dat de boycot van Nederlandse ondernemingen een maat regel is, waarmee Djakarta tevens in eigen vlees snijdt. De toch al uiterst wankele economie van het land heeft daar'zelf op de eerste plaats van te lijden, al bagatelliseren wij zeker de getroffen Nederlandse belangen niet. Het is opnieuw een bewijs van de ver blinding, welke zich van de Indonesi sche leiding heeft meester gemaakt. De gehele Nieuw-Guinea-agitatie het is uitentreuren van Nederlandse zijde vastgesteld is van meet af aan dienstbaar gemaakt aan de behoefte om de bevolking van de jonge, nog weinig samenhangende staat van de interne moeilijkheden af te leiden. Zelfs al zou de verontwaardiging over de Nederlandse houding inzake Nieuw- Guinea in de aanvang oprecht zijn ge weest dan zou nog het werkelijke wel zijn van de jonge staat gebieden, dat dit probleem werd achtergesteld bij de primaire noodzaak om intern de Indo nesische maatschappij tot ontwikkeling te brengen, inplaats van meteen de aandacht te laten afleiden naar een gebied, waarvoor Indonesië in de voor zienbare toekomst toch geen ontwikke lingsmiddelen beschikbaar heeft. In feite gaat het de Indonesische leiders dan ook niet om Nieuw-Guinea. en zij zouden wellicht geen grotere moeilijk heid in de schoot geworpen krijgen dan wanneer inderdaad hun beweerd streven gerealiseerd zou worden. Dat is het hopeloze van de huidige situatie. Nieuw-Guinea moest dienen als bind middel voor dë vrij imaginaire natio nale eenheid, maar als zodanig heeft dit middel tot dusver volkomen ge faald. De eenheid van de Indonesische staat is verder dan ooit van huis on danks de Nieuw-Guinea-agitatie. De tragische moordaanslag op president Soekarno, die aan onschuldigen het leven heeft gekost, is een uitermate zorgwekkend teken aan de wand en demonstreert de afstand tusseji de een heidsleuzen en de werkelijke verdeeld heid. DE basis voor een gesprek tussen Nederland en Indonesië is inder daad „bijzonder smal", en minister Luns drukte zich daarbij, naar onze mening, nog eufemistisch uit. Onder de huidige omstandigheden pleit niets voor een toegeven aan de Indonesische eis, nog afgezien van de rechtsgronden, die aan deze eis ontbreken. Het is niet in te zien, dat toegeven iets ten goede zou veranderen aan de werkelijke kwa len van het land. Men kan niet in de toekomst kijken, maar waar zijn de tekenen van een consolidatie in ge zonde zin van de Indonesische maat schappij in sociaal, politiek en econo misch opzicht? Over alle grote vragen bestaat een diepgaand verschil van mening. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Indonesië bij een bevredi ging van zijn eisen inzake Nieuw- Guinea zich door zijn interne moei lijkheden niet gedwongen zal zjen om nieuwe „stokken" te vinden voor het slaan van buitenlandse „honden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3