u Minister Cals deelt ongerustheid over tekort aan leerkrachten Toon Uw goede smaak Rook Is ontslag van Ambonezen uit militaire dienst ongeldig? Europese verdragen aanvaard door Eerste Kamer Vrijstelling van dienstplicht nu voor alle leraren v.li.m.o. r b Bestedingsbeperking tast wezenlijke onderwijsbelangen niet aan v» oranje doosje Minister Luns: E.E.G. geen couveuse-kindje maar levenskrachtige zuigeling a Tl 7 DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 PAGINA 3 Motie inzake onderzoek lerarensalarissen aangenomen Decentralisatie in coördinatie Grotere vrijheid in de toekomst Tekort aan leerkrachten Motie Financiering scholenbouw Geen overvolle klassen ,ii V.H.M.O. Subsidievermindering vrije jeugdvorming Geen evacuatiebespre- kingen in Djakarta Australië houdt deur open j -A i mimi .^1 smmm Nederlandse kandidate voor „Anne Frank" Proefproces voor bij Regeling van augustus werd uitgebreid V v.h V^: «n- *6' Benelux blijft kern De goede sigaar Vol verwachting.... Hard gewerkt Haagse rechtbank ACHTTIENJARIGE JONGEN VIEL IN DORSMACHINE N.O.V.I.B. blijkt over f 90.000 te beschikken Voor s/art nieuwe projecten d DEN HAAG, 4 december. Zoals gewoonlijk, heeft minister Cals Vandaag met verve en overtuiging zijn ^'sferen van vele zijden bekritiseerde on derwijsbeleid in de Tweede Kamer ver dedigd, al hebben we de bewindsman toch wel eens in een „betere vorm" gezien, ^el slaagde de minister erin, een record te breken wat de beknoptheid van zijn rede betreft. Muntten de redevoeringen, die hjj hield bij de behandeling van zijn begroting sedert zijn optreden als minis ter uit door een toenemende omvangrijk heid, vandaag presteerde hij het de Kamer ,n de luttele tijd van bijna drie uur van *»twoord te dienen. Dat is, zo constateer de voorzitter Kortenhorst verheugd, twee ""r minder dan twee jaar geleden en een Uur minder dan vorig jaar. Kamervoorzitter prees de minister om zÖn lofwaardige poging mede te wer- hen tot de besprekingsbeperking, waaraan de Kamer zich heeft onderworpen, omdat &nders de begrotingsbehandeling meer en meer dreigt te verzinken in een oeverloze "'oom van de meest uiteenlopende en Gedetailleerde beschouwingen en opmer kingen. Het was overigens toch nog een heel verhaal, wat de minister te vertellen had aan de kritisch-gezinde volksverte genwoordiging. Desondanks bleek bij de 'eplieken, dat hjj nog verschillende vra- Gen en opmerkingen over het hoofd had Gezien. v.hdinister Cals begon zijn rede in Sint- f* Solaas-stijl met een proeve van ama- 'euristische dichtkunstbeoefening, waarin "I nuchter voorstelde, dat hem de roede etl de gard gisteren niet waren gespaard, maar dat hem gelukkig toch ook wat 'noepgoed was ten deel gevallen. Terzake komende, stelde hij eerst uit drukkelijk voorop, dat de bestedings- Perking de wezenlijke belangen van het °Pderwijs niet heeft aangetast Dit in ant woord op de kritiek van de heer Gortzak, het tegendeel had beweerd. De onder wijsbegroting is de laatste twee jaar zelfs 350 miljoen gestegen. Op het depar tment wordt hard gewerkt, zo consta- eerde de minister verder, en hij was ver- bgd, dat hieraan althans niet was ge- W'ijfeld bij alle kritiek op vertraging in Wetgevende arbeid. In verband met het 'aatste wees de bewindsman er nog eens ?P, dat ook het departement van O- K. en C' worstelt met een tekort aan bevoegde "achten en aan voldoende werkruimte. .daarom de overbelasting, waarondier *?«t departement gebukt gaat, niet bestre- door meerdecentralisatie van taken, 0 hadden gisteravond de heren Scholten n Peters opgeworpen? Het departement pmoeit zich teveel met allerlei, dat niet p.1 zijn taak behoort, aldus hun mening, -'ertegenover stelde de minister, dat de gV«rl*eid wel degelijk tot taak heeft zich eh beeld te vormen van wezen en doel van het onderwijs met alle consequenties dien. Anders is zij niet voor haar taak prekend. Wel was hij het eens, dat de- c^«rheid hierbij zoveel mogelijk van de- htralisatie moet gebruik maken. probleem is, hoe tot decentralisatie jW" het onderwijsbeleid te komen met be- ®Hd van de nodige coördinatie en plan- j Pg. Zo zal men b.v. bjj de scholenbouw een doeltreffende spreiding moeten ko- eh en dit kan men niet zonder meer erlaten aan een toevallige pastoor, do nzee of burgemeester. Hiervoor is plan- v. en coördinatie van bovenaf onont- ear'iik. xviVVerigens maakt het bijzonder onder is de situatie ten deze ook niet gemak- w.'lk. Regelmatig komt men bjj de onder! iJG'nSpecties om advies vragen in aller gie kvyesties, waar die inspecties zich "blijk niet mee moeten bemoeien. tij?'tv°arig Sin2 de minister in op de kri- Welke gisteren was geleverd op de van zaken t.a.v. de befaamde Kader- °htk Voor voortgezet onderwijs. Hij y,QC?nde, dat dit 'een mammoethwet zou Het ontwerp zal ongeveer hon- artikelen bevatten. Alle belangrijke s^]®n zullen hierin worden geregeld, zo h*id 6 hij pater Stokman gerust. De vrij- tr.,-1 die in dit ontwerp aan het voortgezet Sr0. wijs gelaten wordt, zal heel wat .r 2Ün dan nu, zelfs groter dan in het kiin 'hgediende wetsontwerp tot verrui- Tv Van de vrijheid in het V.H.M.O. 'i(!ar"ens zal in deze Kaderwet de paci- '«gedachte, de financiële gelijkstelling v°ort n doorgetrokken t.a.v. heel het stre gezet onderwijs. Hierbij wordt ge- nK- naar een combinatie van planning Zijjj hjectieve normen. Beide elementen t«r ?°°dzakelijk, zo benadrukte de minis- 8«nover de heer Peters, die hier na zoals hij bij de replieken verklaar- '•«Ve 1 akkoord kon gaan, mits de objec tie hormen primair eijn. Seiij^^hinister beloofde verder al het mo ts doen om dit grote wetsontwerp 'j uuen uiii uit wcwuuK.v.f- h> tp °«dig als mogelijk is bij de Kamer Ajj dienen, cals was het er overigens niet mee MINISTER CALS In Sinterklaasstijl eens, dat de huidige onderwijswetgeving de onderwijsvernieuwing zeer in de weg staat. Binnen het kader van deze wet geving voltrekt zich op tal van plaatsen reeds volop een vernieuwing van het on derwijs. De ongerustheid over het tekort aan bevoegde leerkrachten kon de minister ten volle delen. Bij het lager onderwijs is de toestand te dezer zake ernstig, bij het V.H.M.O. is zij zeer. ernstig, vooral met het oog op de naaste toekomst. Vóór de oorlog ging 42 pet. der leerlin gen van de lagere school over naar het voortgezet onderwijs. Thans is dit percen tage gestegen tot 86 pet. De belangstelling svoor voortgezet onderwijs is dus meer dan verdubbeld. Hierbij komt dan nog de sterke bevolkingstoeneming na de oorlog. Tegen deze achtergrond moet men het de overheid niet euvel duiden, als zij niet in staat is ervoor te zorgen, dat in de eerst komende tijd bij het voortgezet onderwijs voldoende leerkrachten en lokalen aan wezig zullen zijn. Dc heer Tans (P.v.d.A.) herinnerde er bij de replieken echter aan, dat mej. Nolte in de Tweede Kamer reeds in 1949 had gewaarschuwd tegen het ernstige tekort aan leerkrachten, dat er de komende ja ren zou ontstaan. De vraag mag toch wei gesteld worden, of de regering op dit punt bljjk heeft gegeven van een voldoen de vooruitziend beleid. De gevolgen, welke uit de sterke bevolkingstoeneming en de sterk verhoogde verticale mobiliteit na de oorlog voor het onderwijs zouden voort vloeien, had men toch veel eerder kun nen zien aankomen. De minister releveerde nog eens de maatregelen, welke zijn genomen om het lerarentekort tegen te gaan. De zeer aan zienlijke salarisverhoging van 17 pet., welke de leraren in 1953 gekregen hebben, is mede geschied met het oog op het drei gende lerarentekort. Op de opmerkingen van mevr. Forta- nierde Wit (V.V.D.) inzake het uitslui ten van de salarisverbetering der hogere ambtenaren ging de minister verder niet in. De liberale afgevaardigde diende hier op bij de replieken een motie in van de volgende inhoud: De Kamer, van oordeel, dat grote on tevredenheid t.a.v. het onderzoek inzake de salariëring en het carrièreverloop van leraren bij het V.H.M.O. en van met hen vergelijkbare groepen van over heidsdienaren (de wetenschappelijke ambtenaren) dringend vereist is, ver zoekt de minister maatregelen te negnen dit onderzoek op zeer korte termijn te doen voltooien. Tegen deze tamme motie had de minis ter geen enkel bezwaar. Hem was niets liever dan dat dit onderzoek spoedig vol tooid zal zijn. De motie werd z.h.s. aan genomen. De scholenbouw is ook in een precaire situatie terechtgekomen. Ook hier is het grote knelpunt momenteel de financie ring. Hiermede zijn we dit jaar in ern stige mate vastgelopen. Minister Cals kon ten deze echter een belangrijke mede deling doen, die althans de eerstkomende maanden uitkomst brengt. Uit de natio nale woningbouwlening komt 25 miljoen beschikbaar voor de gemeentelijke scho lenbouw in de komende drie maanden. Wat het bijzonder onderwijs betreft, heeft overleg met minister Hofstra ertoe ge leid. dat dit onderwijs de komende twee maanden 20 a 25 miljoen tegen de huidige marktvoorwaarden met rijksgarantie kan lenen voor de scholenbouw in deze sec tor. Na deze twee maanden zal men ver der zien, wat te doen om het financiële probleem op te lossen. Over het zwartboek van de Raad van leraren zei de minister ook nog iets. In toon en opzet is het waardiger dan vele uitlatingen uit het verleden. Het is ech ter jammer, dat zulke vooraanstaande lieden in het onderwijs hun tijd enkel hebben besteed aan deze kant van de zaak. Hadden ze tegelijk een wetboek overgelegd, dan hadden zij meer recht van spreken gehad. In de avondvergadering werden de andere afdelingen van de begroting voor O., K. en W. behandeld. De heren Stufkens^ (P.v.d.A.) en Kleis- terlee (K.V.P.) maak'ten ernstig bezwaar tegen de drastische vermindering van de post subsidie voor de vrije jeugdvorming. De heer Kleisterlee deed een dringend beroep op de bewindsman om de vrije jeugdvorming enigermate te ontlasten van de eenzijdige druk der bestedingsbeper king. Verder koesterde de K.V.P.-spreker bezwaar tegen het ontbreken van objec tieve normen bij subsidiëring op dit terrein. De heren Verhoeven (K.V.P.) en Wil- lems (P.v.d.A.) pleitten wederom voor meer geografische en sociale spreiding van de kunst. De heer Verhoeven vroeg verder de restauratie van de basiliek te Oudenbosch op de urgentielijst te plaat sen. De Nederlandse filmproduktie bespre- I kend, jnerkte hij op, dat men een broe dende kip niet moet storen. Wat de speel film aangaat, lijkt het er echter op, dat de broedende kip op een leeg ei is gezet. De heer Willems vreesde, dat het lege ei van de heer Verhoeven een vuil ei zal blijken te zijn. Moeten we onze consumptie in het alge meen beperken, ten aanzien van kunst werken dient de consumptie juist te wor den gestimuleerd, meenden de heren Wil lems en Verhoeven. Het bezoek aan con certen loopt meer en meer achteruit. Hoe komt het toch, dat de orkesten zo weinig worden ingeschakeld bij schoolconcerten? De heer Gortzak (C.P.N.) gaf blijk van de mening, dat de democratie voor 100 procent wordt vermoord, wanneer de communisten worden uitgesloten van zendtijd voor politieke propaganda. Staatssecretaris Höppener zal morgen antwoorden. AD INT. Uit officiële berichten, die woensdag avond uit Djakarta in Den Haag zijn ont vangen, is, naar wij vernemen, duidelijk geworden, dat tussen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Dja karta en de Indonesische emigratie autoriteiten generlei besprekingen over evacuatiemaatregelen voor de Nederlandse kolonie in Indonesië zijn gevoerd. Het contact, dat de Nederlandse ver tegenwoordiger in de afgelopen dagen met de betreffende instanties in Djakarta heeft gehad, beperkt.? zich tot lopende kwesties over uitreisvisa en tot het vertrek van de „Oranje", dat, zoals bekend, zonder moei lijkheden heeft plaats gehad. De „Oranje" is dinsdagavond uit Dja karta in Singapore aangekomen op weg naar Amsterdam. Het schip, dat maandag met drie uur vertraging uit Djakarta vertrokken was. bleef slechts een uur :in Singapore alvorens de reis naar Colombo voort te zetten. De kapitein van het schip weigerde journalisten te ontvangen. Direct na aankomst voerde hij besprekingen met de Nederlandse consul-generaal in Sin gapore. D. Middelburg. Leden van de be manning zeiden, dat het aantal passagiers aan boord normaal voor een reis was. Volgens de correspondent te Canberra van de Melbourne Herald heeft de Austra lische minister van immigratie. Athol Townley, vandaag verklaard, dat. indien de Nederlandse autoriteiten Australië zou den benaderen om een toevluchtsoord te verschaffen aan Nederlanders, wier leven of welzijn bedreigd wordt, ieder geval on getwijfeld met de meeste sympathie be handeld zou worden. De correspondent zei, dat de regering diep bezorgd is over de nieuwe wending, die de campagne tegen de Nederlanders in Indonesië heeft genomen. V V f'. 1 N:. A* vr- •- *\-. - V A V.* s>Vv 'y, - V' bj. 'V 's 1 v N v" ;i i; S omSwhSssmSSmnS (Van onze Amsterdamse redactie) De heer Owen McLean, die de wereld afreist om een geschikt meisje te vin den voor de rol van Anne Frank in de gelijknamige film, heeft sinds zijn aan komst in Nederland op maandag j.l. 70 Nederlandse kandidaten getest, die ge selecteerd waren uit een aantal van 600 gegadigden. Hij heeft daarbij als beste bevonden de 15-jarige Marianne Sars- tadt uit Amsterdam. Van haar zijn en kele proefopnamen gemaakt, die naar Amerika zullen worden verstuurd. De heer McLean heeft in Amerika al drie duizend meisjes op haar geschiktheid be proefd. Uit haar midden kwamen twee jongedames naar voren, die ook een kans kunnen maken. Zoals reeds werd be richt gaat mr. McLean nu nog naar Ber lijn, Wenen en Tel Aviv. Als hij zijn speurtocht heeft volbracht, zal de defi nitieve keus worden bepaald. Marianne Sarstadt, die gistermiddag aan de wereld van de publiciteit werd voorgesteld, is balletdanseres. Wat haar uiterlijk betreft, vertoont zij inderdaad enige gelijkenis met de afbeeldingen, die van wijlen Anne Frank nog bestaan. Een grote zaal van de rechtbank te 's Gravenhage was gisteren tot de laatste plaats bezet met ongeveer 150 Ambonezen, die aandachtig luisterden naar de plei dooien in een proefproces, dat een Am bonees, een cx-KNIL-mililair, tegen de staat aanhangig had gemaakt. De klachten over een overbezetting van klassen bij het V.H.M.O. kon minister Cals niet onderschrijven. De komende ja ren zal dit euvel wel gaan optreden, maar thans is er nog geen sprake van. De bewindsman was nog geen enkele afwij king van het maximum der bezetting ge rapporteerd. Van het ministerie van O., K. en W. Vemomen heeft de minister voor lï zich op verzoek van zijn ambt- >0t op VCiiUCh »»u 1 Van O., K. en W. bereid verklaard v"Vv^BUstus 1.1. getroffen rereling in- ,,Hr Kr'3stelling van militaire dienstplicht u 11 to!Voeg6e leraren bij het v.h.m.o. ook h ^siei ®assing te doen zijn op de leraren li 've a bhysici en chemici. Thans Is der- vrüsteilingsregeling van toepas- alle bevoegde hi. Ieraren bij het i" dwaling luidt als volgt: vrijstelling v khti„ st ZE»1 worden verleend aan dienst- 'ij^ die niet in werkelijke dienst 31 en die in het tjdvak gelegen 3Uli 1957 en 1 augustus 1958 een als leraar vervullen of gaan a- aan vakscholen voor v.h.m.o., 4e volgende voorwaarden wordt ^'1 ntoiAB» bevoegd zijn tot het onderwijs aan bedoelde geven van scholen., Zij dienen daaraan tenminste 20 les uren per week te geven., 3. In hun functie zullen zij als onmis baar moeten worden aangemerkt. Tij dens het uitstel van eerete oefening, dat hun ten behoeve van hun studie is ver leend, mogen zij het voor hun vak gel dende studieschema slechts met ten hoogste één jaar hebben overschreden. De vrijstelling zal niet eerder voor goed worden gegeven, dan nadat tenminste drie maal voor de duur van een jaar vrijstel ling is verleend, met dien verstande echter, dat de vrijstelling steeds tijdelijk za] blijven, totdat belanghebbenden de leeftijd van 30 jaar zullen hebben bereikt. De aanvragen om bedoelde vrijstelling moeten worden gericht aan de minister voor Defensie, en worden ingediend door tussenkomst van de burgemeesters. Ook de Eerste Kamer heeft nu, in haar vergadering van gisteren, de Europese Verdragen aangenomen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag lot oprichting van Europese Economische Gemeenschap werd aanvaard met 1(5 tegen 5 stemmen, terwijl het wetsontwerp tot goedkeuring van het ver drag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor atoomenergie werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming, zij het met de communistische aantekening van tegenstemmen. Er waren kennelijk nogal wat Kamerleden reeds op St.-Nicolaas-inkopen uit, want er bleken 24 leden afwezig te zijn, toen er werd gestemd. Minister Luns was bij de beantwoording van de sprekers even de kraam kamer binnengestapt, althans hij nam het beeld over van de heer Van Riel, die gisteren over de E.E.G. had gesproken als een couveuse kindje. Nu ging de minister niet een biologische beschouwing ten beste geven maar in tegenstelling tot de heer Van Kiel meende hij, dat dit kindje toch wel zeer levenskrachtig was. Natuurlijk zijn er veel zorgen en toewijding nodig voor de zuigeling, maar men zal zijn best doen bij de opvoeding er een sterk en volgroeid mens van te maken. de couveuse- politiek wil voeren. De zes landen zullen Waarna minister Luns - afdeling verliet en opmerkte, dat de tot standkoming van de Europese Verdragen in niet geringe mate te danken i-s aan het doorzettingsvermogen van de Benelux- staten. Het wordt geen „sprong in het duister" maar de minister zou liever wil len spreken van „een duister binnen schrijden", een duister overigens, dat on miskenbaar lichtpunten vertoont. De ledenstaten zullen ieder afzonder lijk door dit verdrag sterker worden. Het verdrag biedt verder betere perspectieven voor de arbeidsverdeling en betekent een grotere wel vaart in Euro pa en de ge associeerde gebiedsdelen Reeds thans is een grote in vloed merk baar bij de onderhandelin gen in het ka der der OEES Het voorne men. dat be staat om tot een vrijhan delszone te komen bewijst dat de ge meenschap een MINISTER LUNS open handels-Schrijden in het duister. ook na 1 januari individueel aan de onderhandelingen over de vrijhandelszone deelnemen. Zc zullen allereerst tot over eenstemming moeten komen over de in houd daarvan, want men is het erover eens, dat de vrijhandelszone onmogelijk is indien sommige van deze landen niet akkoord gaan met. de inhoud. De regering is van oordeel, dat de door Engeland ge boden kans om tot een vrijhandelszone te komen moet worden aangegrepen. De regering zal proberen het aantal Nederlandse afgevaardigden naar de As semblee uit te breiden. Zij staat de concentratie der instellingen in één stad voor. De Benelux zal een ern blijven in de E.E.G. en de hierbij aangesloten landen zullen hun handelsovereenkomsten kun nen voortzetten. De E.E.G. zal geen ge" sloten gemeenschap worden en in het verdrag is een clausule opgenomen, op grond waarvan ook andere landen kunnen toetreden. Sprekende over bet Euratomverdrag, merkte minister Luns op, dat dit het ter beschikking stellen va-n atoomwapens aan Europa niet in de weg staat Op het gebied van het kernonderzoek bestaan nog grote leemten zowel op nationaal als internationaal gebied. Hier dient een samenwerking te komen tussen alle wes terse landen, zodat een ieder profijt kan trekken van het onderzoek. In het kader van Euratom is het niet uitgesloten, dat Nederland bijzondere opdrachten zal ont vangen. Ten aanzien van de invloed der radio actieve straling bestaat nog niet voldoen de kennis en ook op dit stuk zal het onderzoek geïntensiveerd moeten worden De minister van economische zaken, prof. Zijlstra. gaf hierna een verduide lijking van enige artikelen der Europese verdragen. De stijging van het reële inkomen, voortvloeiend uit de E.E.G.. zal de vraag naar een goede sigaar, vervaardigd uit tropische tabakken doen toenemen en maakt een ernstige concurrentie van de uit, inheemse tabakken vervaardigde siga ren niet waarschijnlijk, aldus minister Zijlstra. Het ligt in het voornemen van de re gering om bij de besprekingen in de E.E.G. steeds weer te wijzen op de be volkingssituatie in Nederland, zo ver klaarde minister Zijlstra. Ook bij het in dustrialisatiebeleid zal de regering hier mee voortdurend rekening hebben te houden. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zal bij het óverleg met be trekking tot de Europese verdragen zon der twijfel worden betrokken. De kernenergie is voor Nederland van bijzondere betekenis. Er is wel voldoende olie in de wereld, doch deze is geen zuiver handelsartikel op het ogenblik, doch een object voor politieke chantage. De aard- oliewinning in Nederland is gunstig. Wat het aardgas betreft mogen de verwachtin gen gespannen zjjn op grond van de recente vondsten in het westen van Ne derland. Wij wonen op het ogenblik in een huis, dat weliswaar niet in lichterlaaie staat, maar toch al gevaarlijk begint te smeulen en waar wij op de bovenverdieping zitten en de brandweer beneden staat met, een vangzeil. Wanneer deze brandweer op zeker ogenblik roept: „Spring" dan vol gen wij die raad op, ook al doet het pijn, zo merkte minister Zijlstra nog op tot besluit van zijn beantwoording der door de Kamerleden gemaakte opmerkingen over de Europese verdragen. Minister Hofstra beantwoordde hierna nog enkele vragen, die betrekking hadden op de financiële aspecten van de Euro- markt. In het kader van de E.E.G., zo zeide hij o.a., zal gestreefd moeten worden naar een aanpassing der fiscale wetgeving in de Westeuropese landen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. Mansholt, ver klaarde, dat ten aanzien van de vrijhan delszone voor de landbouw geen gelijke regeling zal worden opgesteld als reeds voor de È.E.G. bestaat. De situatie in deze vrijhandelszone is nog weinig duidelijk, doch wel is een wijziging ten gunste aan Engelse zijde waar te nemen. Hij zou het toejuichen, indien Denemarken tot de E.E.G. wilde toetreden, doch voor dit land kan geen afzonderlijk landbouwprotocol worden opgesteld. Minister Mansholt betreurde de uitlating van een der afgevaardigden volgens welke de Nederlandse vertegenwoordigers te slap zouden zijn opgetreden tijdens de E.E.G.-besprekingen. Er is heel hard ge werkt in Brussel aan de landbouwpara- graaf van het verdrag. Het Nederlandse standpunt week meestal af van dat der andere landen en wij ondervonden van andere landen slechts weinig steun, aldus de minister. De Nederlandse delegatie heeft haar uiterste best gedaan te berei ken wat mogelijk was. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. behandelde enige vervoer- technische kwesties verband houdende met het E.E.G.-verdrag. Een positief cle ment van het verdrag is, zo merkte hij op. dat dit een goed aangrijpingspunt biedt voor een gemeenschappelijke vervoers- politiek. Een tweede punt is dat een aan tal discriminatoire vervoerspolitieke maat regelen, die op het ogenblik nog unilate raal worden genomen, thans het voor werp zullen uitmaken van een gemeen schappelijk beleid. Nadat vervolgens dc heer De Gronth (V.V.D.) had gerepliceerd, waarop een korte dubliek van de ministers was gp- volgd, werd overgegaan tot stemming. Bij de tegenstemmers tegen het E.E G.-ver drag, bevonden zich, behalve de commu nisten, ook de heren De Grooth. Molenaar en De Wilde, allen van de V.V.D. Voor deze militair pleitte mr. A. G. Maris; de eisen die werden gesteld waren, dat het ontslag uit het KNIL van 20 juli 1950 onverbindend zou worden verklaard of in ieder geval de opzegging uit de tij delijke dienst bij de Koninklijke Land macht en dat ook de uitkeringsregeling voor Ambonezen, die op 13 mei 1956 is in gegaan, onverbindend zou worden ver klaard. De Ambonees stelt zicht op het stand punt, dat hij nog steeds de status van mi litair jjezit, in casu die van sergeant bij de Koninklijke Landmacht. Toen de uit keringsregeling voor Ambonezen in wer king trad, heeft hij zich niet hiervoor op gegeven en daardoor geen uitkering ge kregen. Hij meent, dat hij recht heeft op zijn salaris als militair ter grootte van 681,60 bruto. Mr. Maris stelde in zijn pleidooi, dat volgens de algemene order van 1935 van het KNIL een militair, alleen op die plaats ontslagen zou kunnen worden, waar hij zich wenste te veftigen. Deze mening was ook het militaire ambtenarengerecht in 1951 toegedaan. Dit stelde de Ambonees destijds in het gelijk. De centrale raad van beroep achtte zich echter niet be voegd in deze zaak een uitspraak te doen. De Ambonezen, die zich altijd goede sol daten hebben getoond, aldus pleiter, voe len zich gegriefd over de bijdrage- en uit keringsregeling. Een militair heeft vol gens de algemene order van 1935 het recht na zijn ontslag opgezonden te worden naar de plaats van zijn keus Dit is geen instructie", maar een waarborg-norm. Als de overheid zijn militairen niet wenst of kan ontslaan op de plaats van hun keuze dan kan er geen ontslag uit de dienst ge schieden, meende pleiter. Mr. Maris zeide voorts, dat de Ambonezen gaarne naar de republiek van de Zuid-Molukken of Nieuw-Guinea willen gaan. De redenen waarom de regering geen gevolg wenst te geven aan het verzoek van de Ambonezen zijn voorgewend, aldus pleiter. Blijft de regering in gebreke, dan is er nooit een rechtvaardiging te vinden voor een ontslag van haar soldaten. Mr. E. D. Droogleever Fortuyn, die. na mens de staat pleitte, stelde dat het KNIL-verband een dienstverband was met de rechtspersoon Nederlands-Indië, dat later is overgegaan op Indonesië. Ais de eiser nu stelt, dat zijn ontslag uit de dienst nietig vas dan zou dat betekenen dat hij nog in militaire dienst van Indone sië is, hetgeen hij zeker niet zal willen. De liquidatie van het KNIL moest in zes maanden geschieden. Omdat dit te kort was zijn de militairen die met de afwikkeling bezig waren in tijdelijk dienstverband bij de Koninklijke Land macht gekomen. Dit is het enige rechts- verband dat met de staat der Nederlanden heeft bestaan. Het verband eindigde, toen men in Nederland van boord stapte. Een transport naar Nederland was destijds de enige keus, omdat Indonesië niet toe stond dat de vroegere KNIL-Ambonezen naar Ambon zouden worden terugge bracht. De Ambonezen zouden nu hoogstens aanspraak kunnen maken op transport naar Indonesië als de burgerautoriteiten daar geen bezwaar tegen hebben. Mr. Droogleever Fortuyn zeide, dat de rege ring het niet mogelijk acht. dat de Am bonezen zich vestigen op Nieuw-Guinea. Eiser en een groep Ambonezen houden zich volgens hem hardnekkig vast, aan hun militaire status op grond van enige uit hun verband gerukte artikelen. De rechtbank zal op 15 januari a.s. von nis wijzen. (Van onze correspondent) Op een boerderij aan de Sonsbrug bij Culemborg is gisteren de 18-jarige J. Perk uit Asperen (Z.-H.) in een dorsmachine gevallen en op slag gedood. Vermoedelijk is de das van de jongeman gegrepen door een klauwrad. Een tragische bijzonder heid is, dat de vader van het slachtoffer acht jaar geleden eveneens bij het dorsen om het leven is gekomen. Naar aanleiding van de vergadering, die vorige week vrijdag is gehouden door het dagelijjcs bestuur van de NOVIB met afgevaardigden van de aan gesloten organisaties, wordt nu mede gedeeld, dat toen ter informatie enkele cijfers zijn verstrekt, die een bepaald moment, namelijk 12 november, betref fen. Deze cijfers hadden betrekking op de actie, die de NOVIB voert en op de bewuste datum kon een eindoverzicht worden gegeven over de kosten, maar nog niet over de inkomsten. Aan het algemeen bestuur is thans een cijfcroverzicht gezonden, waaruit blijkt, dat op het eind van 1957 een bedrag van ca. 90.000 ter beschikking zal zijn om een begin met uitvoering van de projec ten te maken. Het moderamen van de NOVIB wil niet verhelen, dat dit bedrag beneden de aan vankelijk gestelde verwachtingen blijft, in het bijzonder waar het de speciale kaartenactie betreft. Op 19 december zal he estuur in een openbare vergadering a. het algemeen bestuur verslag uitbrenge. voorstellen doen tot intensivering va' de binnen landse actie en tot het Utvoeren van projecten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3