Nederland licht NATO-partners in over de gebeurtenissen in Indonesië Vandaag spoedzitting van permanente raad -Vriendelijk Nederlanders verzoek" aan de om te vertrekken Regeringsverklaring WHM En nu bittere thuisvaart Voor velen werd de weg naar huis op de luchthaven afgesneden Regeerders van Indonesië nog steeds op hol t fl Roerende taferelen op Djakarta's vliegveld Duizenden Nederlanders maken haast met hun vertrek NEDERLANDS GEZANTSCHAP BIJ VATIC A AN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 7 december 1957 Ren huis explodeerde Onderzeebootjager Drenthe" naar Nieuw Guinea DAT INDIE, LIEF INDÏE... Mieke Viaduct naar heneden Door Nederlanders verlaten huizen Verbreking diploma tieke betrekkingen Steekpenningen bij schroothandel Britse treinramp: 97 Verheffing tot ambassade WEERBERICHT ^et waren twee zeer belangrijke mededelingen, die Sisterenavond in verband met de toestand van de ^Jederlanders in Indonesië werden bekend gemaakt. *en eerste was er een officieel communiqué van «et Nederlandse kabinet, waarin op stevige wijze stelling wordt genomen tegenover het onze landge noten in Indonesië aangedane onrecht door „maat delen, die strijdig zijn met de eerste beginselen J'an het volkenrecht en de menselijke waardigheid", tn dit communiqué werd verder de aankondiging Sedaan, dat de Nederlandse regering haar perma nente vertegenwoordiger bij de NATO in Parijs 'nstructies had gegeven de NATO-raad in spoed- 2ltting bijeen te roepen, terwijl door de regering ^erd meegedeeld, dat ook buiten het kader van de NATO een beroep is gedaan op verscheidene bui tenlandse regeringen. Reeds zeer korte tijd na de bekendmaking van het Nederlandse regeringscommuniqué kwam uit Parijs het bericht, dat de permanente NATO-raad reeds zaterdagochtend de vergadering is te elf uur begonnen bijeen zou komen om de toestand in Indonesië te bespreken. Uit Indonesië zelf kwamen gisteren geen berichten, die wezen op nieuwe ontwikkelingen in de toestand aldaar, tenminste wat leven en veiligheid van de Nederlanders betreft. Wel werd „uit gezagheb bende kringen" in Djakarta vernomen, dat de da tum van de massa-repatriëring van de 50.000 Ne derlanders nog niet was vastgesteld. Wel is het zo, de minister van Voorlichting, Soedibjo zei dit, dat in principe alle Nederlanders Indonesië moeten verlaten. Op Sumatra bleek men de toestand als „rustig" te kenschetsen. Het werk op de Nederlandse plantages vond daar normaal voortgang. zuilen Dreigend zwaard Geen paniek Onder de 12.000 in Djakarta wo cnde Nederlanders heerst overigens paniekstemming. Men zou bijna „De berichten, welke de Nederlandse regering uit Indonesië be reiken, wijzen in toenemende mate op acties door de Indonesi sche republiek geleid, bevorderd of toegelaten tegen de Neder landers en de Nederlandse economische activiteiten in Indonesië, maatregelen welke in strijd zijn met de eerste beginselen van bet volkenrecht en de menselijke waardigheid", aldus zegt de Nederlandse regering, in een communiqué, dat gistermiddag werd uitgegeven. „Daarbij wordt op volstrekt onrechtmatige wijze beslag gelegd op Nederlands eigendom. Bij haar beleid ten aanzien van deze acties baseert de Nederlandse regering zich in de eerste plaats op het welzijn en de veiligheid van onze landgenoten in Indone sië. Openbare uitlatingen van Indonesische regeringspersonen geven de indruk, als zou de Indonesische regering ernaar streven de Nederlanders op zo kort mogelijke termijn uit Indonesië uit te wijzen, te doen vertrekken of hun het leven en werken prak tisch onmogelijk te maken. Hoewel nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld, hoever de Indonesische regering bedoelt te gaan met maatregelen, welke zo diep zullyen ingrijpen in het Indonesische economische bestel, stelt de Nederlandse regering alles in 't werk om hen, die Indonesië zullen moeten of willen verlaten, daartoe op korte termijn in staat te stellen. Reeds nu wordt scheepsruimte hier voor gereed gehouden en de nodige andere materiële voorzie ningen worden getroffen. Ondanks het feit, dat de Indonesische regering sinds geruime tijd normaal diplomatiek verkeer uitermate bemoeilijkt, zal de Nederlandse regering zich tot de Indonesische regering richten teneinde regelingen mogelijk te maken, die voor een ordelijk vertrek noodzakelijk zijn. Zo nodig zal de Nederlandse regering een beroep doen op inter- nationale organisaties, met name het Internationale Rode Kruis, teneinde de nodige medewerking te verkrijgen. De Nederlandse regering heeft uiteraard tegen bovenbedoelde maatregelen van de zijde van Indonesië op scherpe wijze ge protesteerd. Daarenboven heeft zij haar permanente vertegen woordiger bij de NATO instructies gegeven de NATO-raad in spoedzitting bijeen te roepen teneinde de partners van Neder land in de NATO een uiteenzetting te geven over dé situatie en alle maatregelen van solidariteit te vragen, welke de huidige situatie vereist. Ook buiten het kader van de NATO is een beroep gedaan op verscheidene buitenlandse regeringen." Waarschuwing Sumatra rustig WIMÊÈÊÊÈÊm 1 1111 i - illfefF' Roerende taferelen heeft men op het vliegveld Kemajoran te Djakarta gisteren te aanschouwen gekregen. Taferelen soms van verbitterde, verslagen, wanhopige en berustende Nederlanders, die het land, waar zij dikwijls zovele jaren van hun leven hebben doorgebracht, nu liefst zo snel mogelijk willen verlaten, omdat het daar voor hen eenvoudig geen leven meer is. Lange rijen vormden de Nederlandse mannen en vrouwen voor de loketten van het vliegveld, pogingen aanwendend om alsnog een plaats te krijgen in de reeds volledig bezette vliegtuigen, van andere maat schappijen dan de K.L.M. natuurlijk, voor de reis naar het vaderland. Ze moesten het vliegveld allen teleurgesteld verlaten: er was voor hen geen plaats, in geen enkel vliegtuig. Bijna huilend, aldus een ooggetuige, verlieten de Nederlanders de luchthaven. EXTRA-VLUCHTEN? EMPLOYE VAN K.P.M- AANGEHOUDEN Verdacht van smokkelpoging Juist, als Nazis tegen de Joden Zeer binnenkort verwacht Hulp uit Singapore Fraude van referendaris loopt in tienduizenden fc= SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaarbewolkt met nu en dan regen of mot regen. Krachtige, tijdelijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Zacht weer. Zondag 8 december: zon op 8.37, onder 16.31 u. Maan op 18.08, onder 9.20 uur. Maandag 9 december: zon op 8.38,. onder 16.31. Maan op 19.16, onder 10.06 uur. Naar aanleiding van de kabinetszit- hng in Den Haag vernamen we gis terenavond nog, dat de Nederlandse r®Sering tot dat ogenblik nog geen of ficiële mededeling van de regering in ^Jakarta had ontvangen, dat alle Ne derlanders Indonesië zullen moeten Verlaten. Verder menen we te weten, dat onder de buitenlandse regeringen, ^'er bemiddeling volgens het Neder landse regeringscommuniqué is ge vraagd, zich ook verscheidene Aziati sche landen bevinden. De officiële be kendmaking werd uitgegeven, een uur "adat het kabinet zijn zitting, die vrij dagmiddag van twee tot vijf uur had Geduurd, geëindigd was. Na afloop van de ministerraad had de minister van Maatschappelijk Werk, dr. Klompé, op het ministerie van Bui- Cflandse Zaken een kort onderhoud minister Luns. Het is niet twijfel achtig, dat dit gesprek gelopen zal tuigen van de buitenlandse maat schappijen, die vrijdag uit Djakarta vertrokken. Het immigratiekantoor had donder dag verteld, dat het vertrek van de Ne derlanders in drie fasen zou dienen te geschieden. Tot de eerste groep zouden dan behoren de ongeveer 9000 Neder landers, die werkloos zijn en financiële steun van hun regering ontvangen. Deze groep bestaat bijna geheel uit Indo-Europeanen, mensen, die geboren poogden zonder resultaat overi-l zijn en opgroeiden ii. de tropen. Ver- gens plaats te krijgen in de vlieg-1 der zouden bij deze eerste fase ook Ne- dan aan een Schrecken ohne Ende. Het baat hun overigens niet op eigen gelegenheid uitreisgelegenheid te zoeken. Personen, die al in het be zit waren van een uitreisvergunning hebbi en over de problemen, die zich trig; voordoen bij de massa-repa- ring van zovele duizenden Neder- ^anders tegelijk. Intussen is over die massa-repatrië- ,lnS' die nu als een dreigend zwaard angt boven de hoofden van de Neder ig uders in Indonesië of liever gezegd' °ven de hoofden van degenen, die een cderlands paspoort hebben, want ook n le Chinezen zijn houders daarvan geen enkele datum genoemd, aarop deze evacuatie een aan- Ug zal nemen. Zelfs had men er k gezaghebbende kringen in Dja- varta> die dit meedeelden, geen idee hoe lang een dergelijke evacuatie jj '>et gaat om ongeveer 50.000 perso- jb -- in beslag zou nemen. In principe Ve°fen ane Nederlanders Indonesië 'laten. Dat is een uiting van de mi- typi r van Voorlichting, Soedibjo, die 1 zo aardig was er aan toe te voe- .u, dat de Nederlanders niet zullen rden uitgewezen, maar dat hun Landelijk verzocht was Indonesië te erlaten". kunnen zeggen, dat ze aan een Ende "be Schrecken de voorkeur geven r"locdetijk door een gasexplosie is lWee verdiepingen hoog huis te "chUm in Duitsland met de grond gemaakt. Het ongeluk kostte he gen personen het mensen, die "st bruiloft vierden, leven, terwijl in het huis er werden is, derlainders betrokken worden, wier werkkringen kunnen worden ingeno men door Indonesiërs. Vervolgens stelt men zich een tweede groep voor, behorend tot de „midden stand", waaronder bijvoorbeeld de eigenaren van winkelzaken behoren. De derde fase is dan beperkt tot „de an dere groepen", een overigens nogal rek baar begrip. De Nederlandse advocaten, die aan het Landgerecht te Djakarta werkten, hebben intussen te horen gekregen, dat ze van hun functies zijn ontheven sn dat ze zo spoedig mogelijk Indonesië dienen te verlaten. Een groep, namelijk het K.L.M.-per- soneel, heeft in ieder geval het vooruit zicht, dat men niet lang behoeft te wachten. De volgende week zou hun vertrek, zo wordt beweerd, reeds een feit zijn. Intussen heeft het hoofd van het bureau van de openbare aanklager in Djakarta, Joesoef Soewondo. ge waarschuwd, dat Nederlanders, die het 1-md binnenkort gaan verlaten, niet in strijd met de wet mogen han delen als zij hun eigendommen ver kopen of overmaken. Hij zei, dat er berichten waren over gévallen, waar in anderen een ongepast gebruik maakten van de gelegenheid van on middellijk vertrek van de Nederlan ders. Het was, zo zei hij, voorgeko men. dat Nederlandse bezittingen waren gekocht, waarvoor in buiten landse middelen moest worden be taald. Tegen beide partijen, aldus Joesoef Soewondo, zal streng worden opgetreden. Het is gelukkig ook nog ergens „rus tig" in Indonesië. Althans berichten, uit Sumatra te Djakarta ontvangen, wijzen er op, dat er op de Nederlandse onder nemingen, liggend bij vele steden op Sumatra, normaal wordt doorgewerkt. Het betreft hier o.a. werkzaamheden op de rubber-, tabak- en thee-plantages. Ook is er in dit gebied geen boycot actie en ook acties «tot „overneming" schijnen er nog or/ kend te zijn. Hr. Ms. onderzeebootjager „Drenthe" wordt gereed gemaakt voor een reis naar Nederlands Nieuw Guinea voor een tij delijk verblijf aldaar. Het schip zal bin nenkort uit Den Helder vertrekken, zo deelt men ons van de zijde van de mari- nevoorlicïitingsdienst mede. Als men, net als ik, een heerlijke, onbezorgde jeugd onder de tropische zon heeft doorgebracht, elf jaar, dan zal men ook dezer dagen vaak met zijn gedachten in het verleden vertoeven. De zojuist afgekondigde regerings verklaring laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Zij geeft kort en goed het antwoord op de laatste genadeslag, die Soekarno onze landgenoten daar ginds toebracht. Zich boven deze slag opnieuw uitwerken heeft geen zin meer, het verblijf daarginds wordt de Neder landers nu totaal onmogelijk gemaakt, als ééns de Joden hier onder het Nazi bewind. Het zal een beetje vreemd in de oren geklonken hebben dat de man, die deze week op het punt stond naar Holland met verlof te vertrekken, maar waar van de retourreis ingetrokken werd, ver koos daar te blijven. Onbegrijpelijk voor hen, die het land niet kennen, die er niet zijn opgegroeid, die het niet hebben liefgehad met al de vezels van hun menselijk hart. Want dat is het fascinerende van Java, als je er gewoond, geleefd en gewerkt hebt, dat dit land bindt met duizend banden. En dat je er„ midden in je verblijf in Holland, weer naar terug verlangt. Steeds weer opnieuw, totdat het je nooit meer loslaat. Ik denk aan een klasgenootje van me op de Simpang-meisjesschool in Soe- rabaja, Noesje de Jong. Wij hadden een declamatiewedstrijd in de zesde klas en ik won zomaar de eerste prijs. Het was met de vertolking van een gedicht, dat ik helemaal niet meer ken, alleen die laatste woorden zijn voor immer in mijn hart gegrift: Dan weet je opeens, dat wat je doet, En wat je spreekt of kent, Je toch, al heb je Hollands bloed, Een kind van Indië bent.. Dat waar je vader werkt en zorgt, Je moeder waakt en bidt, Dat Indië, lief Indië, Je héle hart bezit.. Een beetje ongelovig keek Noesje, een volbloed Indische, mij aan en zei toen op die zangerige toon van haar, vol eerlijke bewondering: „Wat moet jij veel van mijn land houden, om het zó te kunnen zeggen". Ik weet niet of Noesje nog leeft, ik weet en begrijp alleen volkomen, wat er nu in de duizenden daarginds, landgenoten van ons, omgaat. Mis schien was het dom. om het toch weer aan te durven, nu Soekarno aan het be wind was, zelf misten wij daar alle moed voor na de oorlog, omdat Indië Indonesië werd en daarin ligt een hemelsbreed verschil. God zegene allen op deze bittere thuisvaart, welke vei lige haven hun schip ook binnenstoomt. gewond. De Australische Luchtvaartmaatschappij Quantas en de Britse BOAC hebben in tussen gisteren meegedeeld, dat zij bezig zijn om van de Indonesische autoriteiten toestemming te verkrijgen extra-vluchten van Djakarta naar Singapore in te lassen. Men zou hiermee eventueel dinsdag a.s kunnen beginnen. Duizenden Nederlan ders, aldus luidt een Reuterbericht. be reiden zich op het ogenblik koortsachtig voor Indonesië op zo kort mogelijke ter mijn te verlaten. Er is weer een Indonesische vlag om hoog gegaan op een Nederlands eigendom, gistermiddag in Djakarta. Het was het embleem van de Garuda Indonesian Air ways, dat in top ging op het K.L.M.-hotel „Tranaera". De G.I.A. zou de leiding van dit hotel hebben overgenomen na bespre kingen met de K.L.M.. aldus werd be- i richt. Gewapende leden van de eigen j veiligheidstroepen van de G.I.A. houden de wacht bij het hotel. Een andere zaak liep voor de K.L.M. echter minder vlot. Van de G.I.A. had de i Nederlandse luchtvaartmü. een vlieg- tuig gehuurd om twee Constellation- motoren naar Singapore te vervoeren. Alle autoriteiten, met inbegrip van de douane, hadden hun goedkeuring aan dit vervoer gehecht, de Indonesische lucht macht dacht er anders over. En het ge beurde niet. Pogingen om de motoren daarna per schip over te brengen strand den eveneens, omdat men inmiddels de vergunningen voor het K.L.M.-personeel om het vliegveld te betreden, had inge trokken. De uitrusting van de K.L.M., ter waarde van vele duizenden guldens, ligt nu onbeheerd in de K.L.M.-hangars op geslagen. Volgens een bericht van de Reuter correspondent in Djakarta zou minister Soedibjo bij de bedrijven, die onder be heer van de regering zullen worden ge plaatst we vermeldden reeds de K.P.M en Geo Wehry ook Jacobson van den Berg rekenen. Dit is een van de grootste Nederlandse ex- en importondernemingen in Indonesië. Verder wordt nog bericht, dat ernstig wordt overwogen om dp voorgenomen reis van president Soekarno naar enkele Zuidamerikaanse landen uit te stellen Een definitieve beslissing is echter nog niet genomen. Volgens het oorspronke lijke plan zou Soekarno op Eerste Kerst dag uit Djakarta naar Rome vertrekken De woordvoerder van het plaatselijk militair commando in Djakarta heeft medegedeeld, dat een Nederlandse em ployé van de Koninklijke Paketvaart- maatschappij is gearresteerd, op be schuldiging van een poging tot het smokkelen van gelden van de maat schappij uit de hoofdstad. Zijn naam werd niet bekend gemaakt. Voorts bevestigde de woordvoerder de arestatie van de heer W. Buma, de Ne derlandse directeur van Jacobson van den Berg, die beschuldigd wordt van het neerhalen van de Indonesische nationale vlag van het gebouw van zijn kantoor. Nog 'n. foto gemaakt in de Londense voorstad Lewisham. De foto laat duidelijk zien hoe een deel van het viaduct op de trein is terecht gekomen. vermogen ligt om de doorgang van Neder landse uitgewekenen uit Indonesië te ver gemakkelijken. Ook wordt uit Singapore gemeld, dat de Nederlandse autoriteiten contact zouden hebben opgenomen met de Royal Air Force in Singapore voor het verkrijgen van vliegtuigen voor het ver voeren van Nederlandse onderdanen. De militaire ftimmandant van Djakarta, luitenant-kolonel Endang Dachjar, heeft vandaag bekend gemaakt, dat alle woon huizen, die binnenkort door de Neder landse bewoners zullen wordeaMWtrJajten. met ingang van vandaag onder militair beheer zullen worden gesteld. „Het is onbevoegde instellingen, organisaties of individuele personen verboden deze hui zen te betrekken", aldus de bekendma king. Overste Dachjar verklaarde, dat deze maatregel is genomen, nadat zich „onge wenste aanwijzingen" hadden voorgedaan met betrekking tot Nederlandse huizen en bezittingen. Hij waarschuwde, dat tegen overtreders van dit verbod drastische maatregelen zullen worden genomen over eenkomstig de staat van oorlog en beleg. Roeslan Abdoelgani, de vice-voorzitter van de Nationale Raad, waarvan president Soekarno voorzitter is, zou vandaag een onderhoud hebben met premier Djoeanda Kartawidjaja in verband met de voorstel len van de raad aan de regering om voorbereidingen te treffen tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Ne derland. Naar werd gemeld, zou de raad twee weken geleden hebben besloten een voor stel daartoe aan de regering te doen. „Antara" meldde vandaag, dat Abdoel gani in verband hiermede vriidag een on derhoud met president Soekarno heeft gehad. Politieke waarnemers menen, dat het verbreken der diplomatieke betrekkingen „zeer binnenkort" kan worden verwacht. In Singapore is officieel meegedeeld, dat in geval van noodzaak de regering van Singapore alles za) doen wat in haar De politie heeft gisteren, zoals is ge meld, de 56-jarige referendaris van hei ministerie van Economische Zaken D. van der G. gearresteerd, die heeft bekend zich te hebben laten omkopen met steekpen ningen van handelaren in 6chroot. Wanneer een handelaar in schroot koopt in landen, die niet aangesloten zijn bij de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, moet hij per ton een hoger bedrag betalen dan wanneer hij zulks doet in landen, die wel lid van de E.G.K.S. zijn. De handelaar kan dan bij het ministe rie een zogenaamde „derde-landenverkla- ring" halen, waarop hem het bedrag wordt gerestitueerd, dat hij meer heefi moeten betalen dan wanneer hij schrooi uit de landen van de E.G.K.S. had be trokken. .De arrestant schijnt nu deze ..derde-landenverklaring" meermalen te hebben afgegeven zonder eerst een onder zoek te hebben laten instellen of het door de handelaren aangekochte schroot inder daad afkomstig was uit landen buiten de gemeenschap. Voor deze ..service" heeft hij van de handelaren steekpenningen ge kregen. Het is nog niet bekend hoevee' de referendaris aan deze praktijken heef' verdiend. Wel staat vast. dat met deze fraude een zeer aanzienlijk bedrag is ge moeid. De politie zet het onderzoek, da' pas in het beginstadium verkeert, me kracht voort. Het dodencijfer van de treinramp hij Londen is hedenmorgen tot 97 gestegen. In de vernielde trein heeft men nog vier lijken gevonden en een zwaargewonde vrouw is in een ziekenhuis bezweken. Van onze correspondent ROME, hedenmiddag. Naar ons heden op het Vaticaan ter ore kwam, zal binnenkort het Nederlandse gezantschap bij de H. Stoel verheden worden tot am bassade. Op de Nederlandse legatie zelf wilde men ons vandaag de juistheid van dit bericht bevestiger noch ontkennen. Sedert februari 1956 is F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant el d'Ansembourg de gezant bij de H. Stoel. Vanzelf zou deze benoeming met zich meebrengen, dat de pauselijke internuntiatuur te Den Haag nun tiatuur wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1