Wee li se penalty" bezorgde nog een gelijk sterk als het lijkt! Sparta pel Ajax-defensie was niet zo li ■- Jfcil IBMHH A. D. O. - offensief strandde op all-round stopper Schaap Enschede's snelle gelijkmakers ontwrichtten Haagse defensie N.A.C.'s herstel zette door met srote score tesen N.O.A.D. MYV hield ook Rapid in toom I BVV begon offensief te laat Feijenoord had toen al een ruime voorsprong jjËsii im .af D.O.S. won de derby zonder moeite Enschede brak ADO- record en nam nu zélf de leiding VV En Bleijenberg bleek ook nu Terlouw's moeilijkste middenvoor o v Canjels maakte alle vier goals Brull en Cox redden draw voor de gasten België speelde gelijk tegen Turkije (1-1) CCH-Boekarest klopte Dortmund met 4-2 e 0së- Dfo? 3of <- o«r. 7» MAANDAG 9 DECEMBER 1957 (Van onze speciale verslaggever) r 1 «Él II mmm «pp -i. u-fevl LEEUWARDEN EN O.S.V. VERLOREN PROTESTEN R.-K. A.F.C -ER BRAK BEEN yp WmlÊmmÊmÊMm IPsSP* PAGINA Eredivisie op haar hop Dubbele verrassing in het Olympisch Stadion II ai Allerlei verschuivingen Om de Europa-beker Beslissingswedstrijd nodig de t.enf,d2d voU' *23.1' S. ^1.0" <1«£ Vf ■1)« SPANGEN, zondag. Het was een „Weense penalty", waartoe scheidsrechter Johan Martens zich vanmiddag, in dc van spanning trillende 76e minuut van de niet door klasse voetbal uitblinkende doch zeer opwindende slag tussen Sparta en Ajax, liet verleiden. Een penalty, waarop dc Spartanen geen enkele aanspraak konden doen gelden (eerder kon Ajax zich beklagen, dat de heer Martens twee penal ties b\j charges op Bleijenberg over het hoofd had gezien), maar waarvan Bosselaar nochtans gretig gebruik maakte om zijn ploeg toch nog aan een niet verwacht gelijk spel (44) te helpen. Niet meer verwacht na de 24 voor sprong, die Ajax na een kwartier in de tweede helft had genomen en die de Amsterdammers op grond van hun zuiverder aanvalsspel inderdaad verdienden. Sparta deed die voorsprong in één simpele minuut teniet. Want vlak vóór dc, door de overigens verre van briljant spelende Bosselaar secuur langs Pietcrs Graafland gemikte penalty, had Sparta's rechtshalf Verhoeven met een onver wacht afstand-schot van omtrent 30 meter reeds het mooiste maar ook meest verrassende doelpunt van dc dag gescoord. Na een afgeslagen Sparta-aanval over rechts pikte Verhoeven het leer ergens in het middenveld op en zijn door de harde wind gedragen schot zeilde over heel de zeven-mans-Ajaxmuur heen in het uiterste hoekje tussen lat en paai. En daarom was bij Sparta's meteen volgende, nieuwe stormloop die 76e minuut zo opwindend, zo helemaal rijp voor.een „Weense penalty". VAN EDE succes met appèl Daarom ook dreun de van de Spangen tribunes het érgste geloei, dat door 16000 monden kan worden geprodu ceerd. Daarom wel licht ook was scheidsrechter Mar tens (die wij overi gens ook nu nog niet voor een „home- referee" kunnen aanzien) des te ont vankelijker voor het schilderachtige „ap pèl van Sparta's rechtsbuiten Tony van Ede. die op dat moment 'met Ajax' links back Geelhuizen in de clinch lag. Of beter gezegd: Geelhuizen lag, met knieën en handen op de grond; en v. Ede stónd wijdbeens over Geelhuizense rug en ken nelijk niet van plan om haast te maken en van die rug af te stappen. De heer Mar tens, die instussen over het algemeen vandaag geen feilloze indruk maakte (hij mag het over twee weken in Duitsland Hongarije wel beter doen. wil hij de goede reputatie van het Nederlandse scheidsrechtsrkorps hoog houden), was, weliswaar in zijn gebaar bij die penalty wel zeer gedecideerd, maar het kwam pas nè het appèl van Van Ede en nadat men zich op de tribunes luidkeels met de situatie was gaan bemoeien. En weliswaar dééd Van Ede alsof hij werd vastgehou den, maar in feite kon dat helemaal niet, want Geelhuizen had ook allebei zijn handen op de grond en bovendien was het voor Van Ede altijd nog gemakkelijker om van Geelhuizens rug af te stappen dan voor Geelhuizen om in geknielde toe stand Van Ede op zijn rug vast te houden. De heer Martens realiseerde zich dat ech ter blijkbaar allemaal niet; hij gaf penalty en Bosselaar schoot in, zonder scrupules. En zo kwam dan die merkwaardige 44 score tot stand in een duel. dat gezien de reputatie van de wederzijdse verdedigin gen eerder verwachtingen van een 10, 01 of 11 had gewekt. Een zeer merk waardige score. Maar het was ook inderdaad niet min der merkwaardig om te zien, hoe wei nig die wederzijdse verdedigingen aan leiding boden om haar reptutatie te be vestigen. Er werden aan alle kanten legio fouten gemaakt, eigenlijk door de Amsterdammers het meest, maar vooral daar was er altijd wel (dank zij het permanente terug blijven van de gehele middenlinie) een mannetje te vinden om zo'n fout te herstellen. Goed beschouwd is die verdediging van Ajax, althans in de vorm van vandaag en volgens Amsterdamse collega's was die niet ónder normaal, helemaal zo sterk niet. De jonge stopper Anderiessen was weliswaar weer ipresent maar is nog té jong orp foutloos te kunnen spelen en eigenlijk was rechtback Van Mourik ver reweg de beste man in het rood-witte blok, stukken beter -dan -doelman Pieters Graafland die vandaag wèl onder zijn normale vorm bleef. Er ontstonden dus wel talrijke kritieke situaties binnen het Amsterdamse 16-meter-gebied. maar veel werkelijke scoringskansen waren daar voor de soms te peuterige Sparta-voor- hoede niet bij. manier mgpkte het nog maar weinig ver schil uit. dat Sparta op zijn blauwe re serveshirts weer eens helemaal geen nummers droeg Driemaal nam Ajax. als gevolg van zjjn zuiverder aanyalscombinatics. een voorsprong. Na 15 minuten door dc goede invaller-rechtsbinnen Van Ham, nadat een vrije trap van linkshalf Fcld- man wat ongelukkig op het hoofd van De Koning was terecht gekomen. In de 31c minuut door Ouderland, die rap reageerde op een dubbele fout van Ter louw (die ergens in bet middenveld on nodig op Verhoeven wilde terugspelen) en van Mühring (die het schot van Van der Kuil van zijn handen liet springen). En voor de derde maal na dc rust. Maar steeds moest de nationale reser ve-keeper Pieters Graafland een gelijk maker toestaan. Wellicht had elegante Eddy zich te nerveus gemaakt bij de ge dachte aan lange Schilder (onnodig, want de ex-Volendammer was vandaag niet van de partij), in ieder geval greep hij op hoge ballen, veelal door De Vries in de doelmond gestuurd, herhaaldelijk mis. In de 29e minuut liet hij, na een vrije trap van Bosselaar. de bal in een botsing met Zaal en Van Ede vallen, waarna De Vries laag inschoot. En in de 43e minuut ver loor hij wederom een lucht-duel met linksbuiten Zaal en toen was het Geel die inknalde. Voorts liet hij bij schoten van De Vries en Geel de bal gevaarlijk weg springen. Intussen begon Ajax na de rust aan een nieuwe voorsprong te bouwen. In de lc minuut reeds ging Bleijenberg op het middenveld Terlouw voorbij, Ouder land stuurde het leer met een lange breedte-pass naar Swart, die op rechts helemaal vrij stond en beheerst de roos trof. En hoewel daarna «en fel Sparta- offensief losbarstte, wist Bleijenberg in de 15e minuut opnieuw langs Terlouw te glippen, een pass naar Van der Kuil door naar Swart, een voorzet en een prachtige ouderwetse kopbal van Bleijenberg, 24. Maar zoals gezegd, in één simpele mi nuut, de 76e (de 31e na de rust), maakte Sparta die achterstand ongedaan. En toen was Ajax kennelijk „aangeslagen", de 'ood-witte defensie raakte in paniek en kon zich slechts handhaven door nóg meer extra-krachten te laten aanrukken. En dat is in feite bij haar eigenlijke zwak heid haar kracht; het aantal. Toch moest in de laatste felle minuten (maar de strijd, bleef in alle hardheid wel sportief) Pie ters Graafland alle vóórdien begane fou ten goedmaken (hij bofte bovendien bij een vuurpijl van Bosselaar die rakelings naast ging) om althans die 44 nog vast te houden. Doelpunt, voor A. D. O. en zure gezichten bij de En schede-verdedigers Frölich en Oden-thal, terwijl het gebaar van keeper Van der Wint ivil suggereren dat er iets „mis" teas. Schuurman en Theo Timmermans trekken er zich ecli ter niets van aan. (Van onze'sporcorrespondent) BREDA, zondag Dc cijfers van dc jongste NAC-zcge wijzen erop, dat dc Bredanaars op spre kende wüzc aan het terugkomen zijn. Het werd overigens tijd, want was het geen acht zondagen geleden, sinds zij hun laatste overwinning hadden ge- boekt? Toch beeft het er gedurende de verbouwereerde Tilburgse doelman in diens net deponeerde (4—0). Dat was dus een hattrick-plus één geworden. Enkele minuten later scoorde hij nogmaals, maar nu had scheidsrechter Bronkhorst buiten- spel geconstateerd. De Protestcommissie van de K.N.V.B. eerste helft niet naar uitgezien, dat t heeft zaterdag in hotel Noord Brabant te het zulk een doclpuntcnrijke wedstrijd Utrecht de protesten behandeld inzake de j i i i wedstrijd LeeuwardenSchevenmgen, ge- zou worden en evenmin, dat het Canjels J Toch speelde de Ajax-ploeg als gehéél beter voetbal, met oame door beter aan valsspel, waarin de combinaties soms be wonderenswaardig zuiver liepen. Zoals reeds in zo menig vroeger due] bleek de stoere Bleijenberg een middenvoor waarmee Rinus Terlouw de grootste moeite had; n, 15,7 tvmtsttts r--de Ajaxied besliste BLEIJENBERGmfep}ge schermutseling weer te sterk in zijn voordeel en voor Terlouw dat had o.a. het 3e doelpunt tot direct ge volg. Vefder viel de nog zeer jonge, maar bijzonder stevig uit de kluiten ge wassen linksbinnen Swart (na de rust rechtsbuiten) in gunstige zin op. Hij scha kelde in de eerste helft beter dan daarna Van der Kuil deed; overigens was de Oranje-rechtsbuiten begonnen als links binnen en pas na de rust ging hij naai de binnenplaats, terwijl Ouderland toon van uiterst rechts naar uiterst links ver huisde. Waarom met dat al Ajax een rechtsbuiten met nr. 11 en een linksbinnen met nr. 7 liet rondlopen, was een poes pas die wij niet konden vatten. Op die zou zijn, die dc vier goals ging scoren. Aanvankelijk kon Canjels er nog niet in komen en toen het rusten was, had hij pas één keer het doel van Huysman kun nen doorboren. Dank zij een van spil Walhout te zacht teruggekomen bal. die Canjels in de 30ste minuut in het Til burgse net deponeerde. Nu had de defen sie der Brpdanaarshet niet zo bat moe.li.iis tegen de zwak-spelende Noad-aanval. maar een paar maal had keeper Goedhart toch de handen uit de mouwen moeten ■steken voor schoten van Meyer. Schuyer en Louer. Met een 1—0 voorsprong kon de thuis club dus allesbehalve gerust zijn. Dat bleef allemaal zo tot in de 27e minuut na de hervatting. Uit een der vele aanvallen over rechts drongen Over- beke en Pelkmans de verdediging der gasten terug. Pelkmans zette even alleen verder door en bezorgde Canjels toen met een zuivere oass een juweel van een scoringkans prompt en hard door NAC's aan valsleider benut (20) NOAD speelde toen in feite reeds een verlorer wedstrijd. Linksbuiten Frans Bouwmeester, voor de 'nee reeds geweldig op Ireef bereikte daarna nomenten van geweldi- !e activiteit en hij be zorgde de tegenstanders menig benauwd ogenblik. Uit een daarvan, in de 31ste mi nuut, geraakte de defensie der Tilburge- naren volledig van de kook vooral rechtsachter Loose werd steeds zwakker en de meteen zeer attente Canjels ver zuimde niet daarvan te profiteren. Met een zuiver en hard geplaatste ba] stelde hij de NOAD-keeper voor een derde fait- aceompli (3—0). De gasten kwamen nu fa natiek opzetten en een.paar maal heeft in die periode rechtsachter Van Helden als reddende figuur van het laatste mo ment gefungeerd. Kees Kuys groeide in middels naar grootse vorm en met behulp van Storimans. Van den Hove en de te ruggekomen Pelkmans slaagden de Bre danaars erin hun doe] schoon te houden. Inmiddels bleef de NAC-voorhoede op het net der Tilburgenaren afstormen. Een onbedaarlijk applaus viel Canjels tén deel in de 36ste minuut, toen hij het le der. dat uit een hoge voorzet van Louis Overbeke in de doelmond terecht was gekomen, met een zeldzaam gelukte om haal, langs de volkomen verraste en CANJELS weer kanon. speeld op 6 oktober, en de wedstrijd VCS- OSV, op 20 oktober. De protesten van Leeuwarden, tegen het toekennen van een doelpunt aan Scheve- ningen en van OSV tegen het toekennen van twee doelpunten van VCS en het afwijzen van een doelpunt van OSV, wer den door de commissie niet ontvankelijk verklaard. Tijdens dc wedstrijd VZVRKAFC voor de 4e klasse A west I K.N.V.B. heeft de speler F. de Laat van RKAFC uit Alkmaar een been gebroken. DEN HAAG, zondag. Van alle Enschedeërs ,dic gezamenlijk de krachttoer hebben uitgehaald om eindelijk A.D.O.'s trotse thuis-record aan scherven te schieten, is wellicht de voormalige Oranje-captain en allround voetballer Rinus Schaap daarvoor wel het meest aansprakelijk. Gehandicapt als dc Twentse zwarthemden reeds waren doordat zij Abc Lenstra thuis hadden moeten laten (en zijn geelzucht zal hem inderdaad wel een week of zes uit de voetballerij houden), werden zij op de reis naar Den Haag ook nog getroffen door de pech dat de jonge spil Weustink ziek werd. Goede raad was minder duur dan het scheen Rinus Schaap, dc knappe en onvermoeibare schakelspeler, die na zijn Franse prof-jaren terug kwam bij 't Gooi ais een mcér all-round speler dan hij ooit geweest was en die in weerwil van zijn 35 jaren voor Enschede altijd nog een transfer van 20 mille of daaromtrent waard was (hij bléék het waard bovendien!), nam de moeilijke en kwetsbare stopper-plaats over alsof hij nooit anders gedaan had. En daarmee was A.D.O.'s aanvalsleider Carol Schuurman hij kon zijn topvorm hervonden hebben of niet, dat was trouwens nu moeilijk uit te vinden prompt uitge schakeld. Daarmee was óók A.D.O.'s aanvalskracht aanzienlijk verminderd en waar bovendien de rood-groencn niet de beschikking over een linksbuiten Rijnvis hadden, stond de Enschedese verdediging als geheel slechts weinige keren voor grote moeilijkheden. Die van de Hagenaars echter des te méér! In die A.D.O.-defensie had men bovendien zijn dag niet, men was vaak weifel achtig en een fout van keeper Kok betekende de genadeslag voor het aldus met 24 neergehaalde thuis-record. ADO's offensief duurde tot de laatste minuut, maar bleef vruchteloos; een kogel van Clavan ramde de paal en een schot van Den Engelse ging via een oostelijke achterspeler rakeling corner. En toen kwam in die laatste minuut ook nog de fout van Kok, die bij ver uitlopen de bal precies voor de voeten van Moddejonge jr. deponeerde en deze had geen rftoeite om het lege doel met Enschede's 4e tref fer te versieren (24), Het merkwaardige was, dat ADO ge durende lange perioden een veldover- wicht had. oOk al doordat Enschede weer zijn tactiek van terug- blijvende halfspelers toepaste. Mede door deze tactiek zag ADO ondanks het overwicht slechts zelden kans om een doorbraak te forceren en nadat Schuurman in de 8e minuut tóch nog zijn bewaker Schaap van zich had afgeschud en prompt een harde ko gel in het Enschedese net deponeerde (10) raakten de zwarthem den steeds beter op dc Haagse aanvalsmanoeuvres ingespeeld. Trouwens, 2 minuten later had Modde jonge jr. de stand reeds weer in even wicht gebracht. En dat herhaalde zich in de 28ste en 30ste minuut. Wéér een zeldzame vrije kans voor Schuurman en SCHAAP all-round prompt een voltreffer op een voorzet van Rijnvis' vervanger Haak, maar snel daar op een voorzet van Van der Wel en de tweede gelijkmaker door Seemann. Toch hielden de 19.000 toeschouwers in liet uitverkochte Zuiderpark in de tweede helft nog hoop op een Haagse zege of minstens een gelijk spel. want ADO bleef een overwicht behouden. De combinaties vonden echter geen ruimte meer. de En schedese verdediging sloot steeds hech ter en daarentegen vielen er in de afweer van Jans c.s. nu gaten. Jans zélf ris keerde een penalty door Seemann van de sokken te lopen, maar scheidsrechter Schipper deed zijn ogen toe, ook toen aan de overkant Schuurman door Bus- schers werd gevloerd. Opnieuw trok Jans de' aandacht toen hij bij een scrimmage een al bijna getelde bal van de lijn haalde maar in de 20e minuut lag het veld hele maal ODen voor een korte rush van Van der Wel, door de uitstekend spelende Duitse middenvoor Seemann gelanceerd; Kok was tegen het lage schot kansloos (2-3). MAASTRICHT, zondag Noe steeds zonder Van Dijk en in de tweede helft ook zonder IJmmels (die zich vlak voor dc rust door Bergholtz liet vervangen) is MVV erin geslaagd ook v ipid JC aan de Boschpoort te Maastricht een gelijk spel afhandig te maken. Het geheel overziend, mag Rapid JC zells met het gelijke spel erg tevre den zijn. Want vóór de rust nog ont snapte het Kerkraadsc doel aan door boring, toen een schot van IJmmels op de paal afketste. En in de tweede helft kon back Brull slechts met een wan- hoopssprong de bal uit het door Cox verlaten doel houden. In dc eindfase moest Cox bovendien nog enkele spec taculaire saves verrichten om voor zijn club de helft van de punten veilig te stellen. Negenduizend toeschouwers hadden zich door het barre weer, dat aan de wed strijd vooraf ging, niet laten weerhouden om getuige te zijn van een veelbelovende Zuidlimburgse derby. Tengevolge van het spekgladde terrein konden deze beloften door beide partijen echter slechts ten dele worden ingelost. Rapid Wet meteen na het aanvalssig- naal van de uitstekend leidende P. Roo mer de ganvalsmachine op hoge toeren draaien. Van Melis c.s. bleken echter voor hun korte combinaties teveel tijd nodig Di eerste voltreffer voor Ajax: vergeefs dook Sparta-'p'cper Mühring naar bet lage schot, dat Van afvuurde. Bleijenberg heeft zijn niet Ie kleine mond ul wagenwijd en juicliensbereid open lis dit geen doelpunt was geweest, zou het een.... penalty hebben moeten worden. M.V.V.-keeper Vrijhof doet werkelijk iets heel stouts met te trachten Van Melis aan de schoen vast te houden. De bal zacht echter al, Stevens en Dresens kunnen er ook niets meer aan doen en in feite had Rapids voltreffer door de onzichtbare Hanneman gescoord) dat laatste tikje van Van Melis niet meer nodig. UTRECHT, zondag. De derby tussen DOS en Elinkwijk in het Utrechtse stadion was maar een heel slap aftreksel van de ontmoetin gen tussen beide ploegen in het vorige seizoen. Elinkwijk heeft te zeer aan kracht ingeboet en was thans een klas se minder dan de Kanaries. Daar kwam nog bij, dat de Elinkwijk-spil Hum phrey Mijnals, die enkele fraaie staal tjes voetbal liet zien, toch de grond legger was van drie der vier doelpun ten, welke de DOS-voorwaartsen ach ter Kraak joegen! In de dertiende minuut wankelde Mij nals en dat werd door Van de Linden, die zeer fel op de huid werd gezeten, met een keurig doelpunt afgestraft. Een kwartier later maakte Mijnals totaal onnodig hands. Luiten plaatste de bal naar Temming, die met een enorme kogel van flinke afstand de bal laag in de hoek deed suizen (20). Vijf minuten voor de rust voegde Van de Linden na zeer fraai voorbereidend werk van Van de Bogert een „normaal" doel punt aan de score toe (3—0) en toen was de strijd eigenlijk al in kannen en krui ken. Twee minuten na de hervatting blunderde Mijnals opnieuw en nu was het Luiten, die daar met een denderende tref fer van profiteerde (40). DOS geloofde het nu wel; enkele spelers werkten volkomen ongeïnteresseerd ver der, zulks echter in tegenstelling tot de blauwwitten, die alles probeerden om een totale debacle te voorkomen. Uit de voor hoede kwam echter niets te voorschijn en de enkele malen, dat de bal tussen het houtwerk werd gemikt bleek De Munck ongenaakbaar. Toch moest de nationale goalie zwichten en wel vijf minuten voor het einde. Toen scoorde Van Beek uit een voorzet van Mees met een laag en onhoud baar schot (41). Twintigduizend mensen, die op een spannende middag hadden gevlast, waren bedrogen uitgekomen. Voor ruim 55.000 toeschouwèrs werd op een zeer modderig terrein ie Ankara de interland-voetbalwedstrijd Turkije België gespeeld, die tenslotte in een 11 gelijkspel eindigde, nadat de rust met een 10 voorsprong voor de Tur ken was ingegaan. De Turken verkregen reeds spoedig een licht overwicht, dat leidde na 12 minuten tot een doelpunt van rechtshalf Can Bartu (10). Ook daarna was Turkije veelal ster ker, maar de Belgische achterhoede (weer onder leiding van Carré) verdedigde zich zeer bekwaam. België kreeg zelfs in deze periode door gevaarlijke tegenaanvallen meer goede scoringskansen. De eindscore (11) werd onmiddellijk na de rust bereikt. Jurion scoorde het doelpunt namelijk 35 .seconden na de af trap. Turkije reageerde bijzonder fel op deze treffer, maar de Belgen weerstonden de druk en forceerden langzamerhand weer een evenwichtiger strijd. Linksbuiten Paeschen liet daarin een goede kans op een Belgische zege onge bruikt. De Turkse doelman ontnam hem namelijk in vrije positie de bal door een katachtige sprong naar zijn voeten. De voetbalwedstrijd tussen de militairen van Engeland en België, om de Kentish- beker. die gisteren te Brussel werd ge speeld, is door de Engelsen met 21 ge wonnen. nadat zij bij de rust reeds een 10 voorsprong hadden genomen. 4 EREDIVISIE MVV—Rapid JC 1—1 ADOSpel. Enschede 21 Blauw Wit—PSV 6—3 SpartaAjax 44 DOSElinkwijk 41 GVAV—VVV 1—3 te hebben om het Van Bun en de zijnen i erg lastig te maken. Geleidelijk aan verstevigden Van Wissen en Verdonschot hun greep op het middenveld en dwong Reiders, die als aanvalsleider wederom teleurstelde, doel- I man Cox tot zijn eerste fraaie safe. waar- I van Cox in het verdere verlo'op renrises moest geven bij schoten van Rutten en j Reinders. Maar nadat Sjchaffrath in vrije positie recht in handen van doelman Vrijhof had geschoten, kreeg ook Vrijhof de handen op elkaar voor de wijze waarop hij de bal uit, een vrije trap van Haenen uit zijn doel hield. Ummels was het dichtst bij succes, toen hij buiten bereik van Cox te gen de paal schoot.... Nauwelijks waren.vijf minuten van de tweede helft verstreken, toen Hanneman een fraaie kans verprutste door over te schieten. Hij maakte in de volgende mi nuut echter alles weer goed. toen hij uit oen hoekschop de bal alsnog achter Vrij hof werkte 01. Even leek MVV door deze tegenslag „aangeslagen". Maar dat veranderde spoorslags toen Coenen in de 13e minuut met een fraai schot doelman Cox geen kans gaf. 1—1. De derbysfeer en de spanning keerden terug. Rapid begon weer het Maastrichtse doel te belagen en MVV werd zelfs enige tijd in de verdediging gedrongen. Dc Maastrichtenaren hadden echter het laatste woord. In het laatste kwartiej keerde Cox nog puik gerichte schoten van Ruiten. Reiders en invaller Berg- i holtz. NAC—NOAD BVVFeijenoord AmsterdamFortuna '54 4—0 1—3 4—1 Verrassingen alspepernoten! of als hageisteneu, die hier en daar ook reeds vielen, dit weekend. En wij zouden waarlik niet weten, welke van al die verrassingen het éérst te moeten noemen. Een ding is echter wel zeker: ADO maakt niet langer de beste kans om straks tot „hertst-kampioen", halverwege deze competitie te worden gekroond. Nochtans tonen de Haagse debu tanten, al ook ging in de „wed strijd van dc dag" tegen Enschede hun sterke tuuis-records aan rinke lende scherven door de knappe over winning, die de Enschedeërs on danks het gemis van Lenstra met 2—4 boekten, zich niet alleen nog steeds een „aanwinst" voor de Ere divisie, zij blijven tot de favorieten behoren bovendien, al mag men nü toch wel zeggen dat Enschede op slag de gróte favoriet is geworden. Laten wij maar vervolgen met de dubbele verrassing, de dubbele ver rassing van hel Olympisch Stadion, waar het supporterslegioen in twgg wedstrijuen tien doelpunten te be jubelen kreeg! Eerst de volmaakt onverwachte en bovendien zo grote 63 zege van Blauw Wit op PSV en vervolgens de niet minder sensa tionele en niet minder grote 4I overwinning van Amsterdam op For tuna '54; waar haalde directeur Bes- sem al die doelpunten zo ineens van daan? En de derde Amsterdamse ploeg: Ajax was ook al zo produktief inet 4 voltreffers legen Sparta, maar het moest er ook 4 incasseren cn daarmee werd die score al een even grote sensatie. Verrassend was ook. al was het herstel van de Bredanaars verleden week tegen VVV al ingezet, de grote zege van NAC op NOAD, waardoor de Tilburgers meteen naar de voor laatste plaats werden gedrukt. NAC passeerde ook BVV, dat moest toe zien hoe Feijenoord, overigens niet voor de éérste keer, de Vliert-repu- tatie brak, waardoor de Bossche naren nu samen met NOAD weer le lijk in de knel komen. Elinkwijk bleef intussen door de derby-neder laag tegen DOS op de laatste plaats genageld. En dan was er nog sensatie in Gro ningen, waar GVAV, op eigen ter rein èxtra sterk, nochtans door VVV met duidelijke cijfers werd geklopt. Dat gaf allemaal heel wat verschui vingen OP de ranglijst, waarvan die in de staart het meest van belang zijn. Een van de weinige normale uitslage» was het gelijke spel tussen MVV en Rapid JC. maar het kostte Rapid niettemin de vierde plaats in het peloton achter ADO. Wat één zo'n weekend vol verras singen voor gevolgen kan hebben op de ranglijst, blijkt aldus: Ensche de van de 3e naar de le plaats, Ajax bleef 2e, ADO van de le naar 3e, DOS van 5e naar 4e, Rapid JC van 4e naar 5e, MVV bleef 6e, Feijenoord van 9e naar 7e. Sparta van 10e naar 8e, VVV van de 12e naar 9e, PSV van 7e naar 10e. GVAV van 8e naar 11e, Fortuna '54 van 11e naar 12e, Am sterdam van 15e naar 13e, Blauw Wit van 16e naar 14e, NAC van 17e naar 15e, BVV van 13e naar 16e, NOAD van 14e naar 17e. Elinkwijk bleef 18e. En de stand luidt dus nu: Spel. Enschede 15 21 3420 Ajax 15 20 32—18 ADO 15 20 42—26 DOS 15 19 31—25 Rapid JC 15 18 30—23 MVV 15 17 32—21 Feijenoord 15 17 4036 Sparta 15 16 3132 VVV 15 15 28—23 PSV 15 15 35—34 GVAV 15 15 28—28 Fortuna '54 15 14 2227 Amsterdam 15 12 2229 Blauw Wit 15 11 26—28 NAC 15 11 24—36 BVV 14 10 28—39 NOAD 14 10 17—35 Elinkwijk 15 7 1739 Voor de achtste finales van hel toer nooi om de Europa-beker werd in Boe karest de tweede wedstrijd tussen C.C.A Boekarest en Borussia (Dort mund) gespeeld. De Roemenen wonnen met 31 (rust 31) door doelpunten van Tartaru, Con- stantin en Alexandrescu, terwijl Schmidt voor Borussia* scoorde. De eerste ontmoeting eindigde destijds in Dortmund in een 42 zege voor Borus sia, zodat beide clubs vijf doelpunten vóór en vijf tegen hebben. De hierdoor noodza kelijke beslissingswedstrijd zal hoogst waarschijnlijk in Rome worden gespeeld. IVan onze sport-correspondent) DEN BOSCH, zondag. Dank zij zijn technisch hetere vaar digheid, een iets hoger tempo en vooral een heter gebruikmaken van de kan sen heef! Feijenoord de strijd in het met 10.000 toeschouwers gevulde sta dion „De Vliert" gewonnen. Dc Rotter dammers hanteerden deze wapens ove rigens zonder glans. Pas toen een 03 stand op het scorebord prijkte werden de combinaties een tijdlang briljant uitgevoerd en werd er goed voetbal gedemonstreerd. Toch zaten in de Rot terdamse acties veel meer verrassende elementen dan in het doorzichtige en vaak te kort gehouden spel van de Bosschenaren, die bovendien een groot gebrek aan doortastendheid demon streerden. Ook in de slotfase konden de BVV-crs hun offensief slechts met één doelpunt uitdrukken. Het voor deze ontmoeting maar pover bezette stadion heeft geen hoogstaand spel gezien. In het eerste half uur, toen Feijen- oord door feen grotere snelheid voortdu rend in de aanval was en goede scorings kansen kreeg, reikte de actie niet verder dan een doelpunt dat midvoor Meerman, die de plaats van Van der Gijp had in genomen, in de 15e minuut uit een hoek schop met een kopbal scoorde (01). Het schudde de BVV-ers nog niet wakker, want prompt daarop kregen Heijmans en Van Bergen een goede kans om de achter stand weg te werken, maar zij reageerden te Iaat. Dat deed Meerman twee minuten na de hervatting ook, toen de snelle Coen Moulijn hem de bal als het ware voor het inschieten gaf. Maar deze simple kans liet de aanvalsleider, die overigens uitstekend werk heeft verricht, onbenut. Ook in het eerste kwartier van de tweede helft is dc thuisclub enkele keren heel dicht bij dc gelijkmaker ge weest, maar dc verwachte treffer kwam aan dc andere kant toen Mou lijn in dc tiende minuut zowel Van Hintnm als Netten nmspcnirte cn Rij vers, die men vergat aan te vallen, de pass onhoudbaar inschoot (02). Ruim twee minuten later was dc zege een feit toen Meerman na een zeer snelle aanval door de BVV-defcnsie sneed en doelman Van der Burgt dwong de bal opnieuw uit de touwen te halen (03). Toen gooiden de BVV-ers ineens al hun schroom en traagheid over boord en be gonnen aan een offensief, dat na 16 mi nuten, nadat er een roffel van hoekschop pen aan vooraf was gegaan, resulteerde in een doelpunt van Van Beurden (13). Luide aangemoedigd probeerden de Bos schenaren in een laatste wanhoopsoffen sief het verloren terrein nog te herwin nen. Maar Hans v.d. Hoek riep zijn bin- nensoelers terug en met man en macht konden de Feijenoorders de 6tormloop van de Bosschenaren nog tijdig keren. Voordat de goed leidende scheidsrechter La Croix de beide elftallen weer naar de kleedkamers wees, botste Van Overbeek nog tegen doelman Van Pelt op en moest van het »«!d worden gedragen. Later hleek 's het ziekenhuis dat hij een lichte he--....schudding had opgelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5