Over het algemeen was 1957 gunstig voor de tuinbouw Stijging van de werkloosheid in Noord-Brabant zeer sterk Wat Groot-Brittannië onder „interdependentie" verstaat Overiissel blijft streven universiteit naar Groot verlies Allan over 1956 Positie van het Rijk verbeterd AVONDKLOK IN NICOSIA Nederlandsche Bank Inkrimping van het Joegoslavische leger? Egyptische wapens in Tunesië Na ongeregeldheden Bloemen en taarten in Leids ziekenhuis Spreiding van werkgelegenheid noodzakelijk Moed ingedronken voor gesprek met schoon vader Als tuinderijen schaars zijn Kath. Geestelijke Volks gezondheid betrok nieuw gebouw De komende NATO-topcon ferentie lli Friesland is geen tekort aan werkobjecten Valsheid in geschrifte: opbrengst 41.000 Plaats van vestiging van later zorg Reservering van f 700-000 voor verwachte verliezen Deviezenreserve met f 56 miljoen gestegen Bevrijder van kardina^ Mindszenty terecht gesteld VR WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 l'AGlNA 4 Telefoonmaniak strooit bestellingen rond Gevolg: dodelijke aanrijding Bedrijf ver boven de prijs verkocht Mgr. Huibers in Amsterdam: Voorzitter drs. H. Veringa ridder Gregorius Waardering officier van justitie: twee jaar gevangenis Voorbeeld voor gehele land Pact. van Bagdad Militaire voor-conferentie PATER A. HENNEKENS t N.V. LUCHTHAVEN SCHIPHOL IN VEERTIEN DAGEN TWEE MILLE GESTOLEN TWEE GEZINNEN DOOR BRAND GEDUPEERD GELDMARKT BLIJFT RUIM Callgeld moeilijk te plaatsen Deviezenwinst Voorjaar '58: Kopenhagen HELMOND BEGINT 1958 TEKORT VAN TWEE MILJOEN ■i« <1 'De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, dr. ir. H. J. Mathot, heeft bij de aanvang van de op dinsdag 10 decr—ber j-1- gehouden laat ste openbare bestuursvergadering in 1957 van dit publiekrechtelijk bedrijfsorgaan, een uitvoerig overzicht gegeven van de gang van zaken in de tuinbouw in het afgelopen jaar. Hiernaast wierp hij een terugblik op de in deze periode door dit Produktschap verrichte werkzaamheden en trachtte hij een prognose te geven van de vraagstukken welke zich in de toekomst zullen voordoen. Over het geheel genomen meende de heer Mathot te kunnen stellen, dat alle geledingen van de betrokken bedrijfsko lom op een goed jaar kunnen terugzien. Volgens de verwachtingen zal de totale veilingomzet dit iaar circa 565 miljoen belopen, hetgeen ongeveer 25 miljoen meer is dan in 1956. Weliswaar is dit slechts een stijging van ruim 4 pet., doch daarbij mag niet worden vergeten dat de omzet van 1956 op zich reeds zeer goed was. De exportwaarde van tuinbouw- produkten was eind oktober ruim 380 miljoen ofwel 30 miljoen meer dan in 1956. In de samenstelling van het export pakket traden wel enige verschuivingen op, waarbij vooral opvalt dat het record van het vorig jaar in de tomatensector met 97 miljoen kg., thans nog zwaar werd overtroffen met een quantum van niet minder dan 125 miljoen kg Ander zijds was de koolexport echter belangrijk kleiner dan in 1956. Ook de import steeg dit jaar: tot en met oktober werd er voor 190 miljoen aan groenten en fruit ingevoerd, tegen over 'f 160 miljoen in dezelfde periode een jaar geleden. Vooral de sterk ver grote invoer van sinaasappelen was hier voor een groot gedeelte oorzaak van. Deze over het totaal gezien gunstige gang van zaken neemt inmiddels, aldus de voorzitter van het Produktschap, niet weg dat er in 1957 in de tuinbouw toch ook schaduwzijden waren. Met name was dit o.a. het geval in de fruitteelt, in welke sector vele telers tengevolge van de in mei geleden nachtvorstschade grote verliezen hebben gelede:!, met a's resul taat een zeer ongelijke inkomstenverde ling. Ook onder de telers van bewaar- kool werden grote verlieven geleden we gens geringe exportkansen, terwijl de doordraai van bloemkool in de laatste maanden en de moeilijkheden bij de af zet van herfst- en wintersla eveneens tegenslagen veroorzaakten. Met name stelde de heer Mathot de grote kwetsbaarheid van de open- grond-groenteteelt in het daglicht. Zijns inziens zal de tuinbouw zich in de ko mende jaren ernstig moeten beraden op noodzakelijke structuurveranderingen. Spreker betwijfelde sterk, of de teelt van grove groenten als basis voor het kleine gespecialiseerde tuinbouwbedrijf wel ge heel juist is, aangezien de aan deze teelt verbonden risico's gemakkelijker kunnen worden gedragen door ondernemers op grotere bedrijven met een ruimere risi cospreiding. Over de vervulling van de bestuurlijke taak van het Produktschap in het afge lopen jaar betoonde de voorzitter zich minder tevreden. De in 1956 begonnen besprekingen inzake de afzetregelingen zijn ook thans nog steeds hangende. Deze stagnatie veroorzaakt een grote tijdnood, aangezien eind 1958 alle nog bestaande verordeningen van het voormalige Be drijfschap voor Groenten en Fruit komen te vervallen en de besprekingen omtrent eventuele hernieuwing daarvan zijn uit gesteld totdat het vraagstuk van de af zetregelingen zal zijn opgelost. Met be trekking tot dit laatstgenoemde vraag stuk is een grote controverse ontstaan tussen vertegenwoordigers van verschil lende groeperingen in het Produktschap De betekenis van de punten waarop ver schil van mening bestaat, achtte spreker echter niet van doorslaggevende aard in verhouding tot het grote belang van deze aangelegenheid in haar geheel. Zijns in ziens gaan vele bestuursleden nog te veel in hun denken en spreken uit van de belangen van de groep die hen als be stuurslid heeft aangewezen en beschou wen zij zich te weinig als soeverein be stuurslid van een publiekrechtelijk or gaan. De aanvaarding door de Eerste Kamer van het E.E.G.-verdrag achtte de heer Mathot van grote betekenis. Ongetwij feld zijn aan het verdrag voor deze Ge meenschap, welke naar mag worden ver wacht op 1 januari 1958 zal ontstaan, grote bezwaren verbonden. Een nauwere samenwerking tussen de Europese lan den is om verschillende redenen echter dringend geboden. Met het werken aan een echte Gemeenschap, waarmede thans een begin kan worden gemaakt, zal niet alleen een catastrofe zoals in de jaren dertig kunnen worden voorkomen, doch ook met succes kunnen worden gestreefd naar een vergrote welvaart in Europa. Aldus de voorzitter van het Produkt schap voo- Groenten en Fruit. (Van onze correspondent) Op de afdeling heelkunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden was het personeel de laatste dagen aangenaam verrast door een stroom van taarten, bloemstuken en andere aardige attenties, welke waren geadresseerd aan een twintigjarige jongeman op deze afdeling. De ver rassingen achtte men bedoeld als blijken van waardering voor de actieve rol, die deze jongeman speelt in het jeugdwerk te Leiden. Nu is een beetje waardering altijd op zijn plaats, maar toen de stroom lekkernijen niet ophield en er op een gegeven ogenblik zelfs een fotograaf verscheen, die opdracht had gekregen een reportage te ma ken van het gelukkige personeel temidden van de zoetigheid en bloemen, begon men argwaan te krijgen. „Van wie hebt u die opdracht ge kregen?" vroeg iemand. „Ja", antwoordde de fotograaf, „van wie? Ze hebben me opgebeld!" Na een langdurig onderzoek bleek, dat alle leveranciers van de atten ties telefonische opdrachten hadden gekregen, maar de naam, welke was opgegeven, bleek achteraf niet te kloppen. De Leidse recherche houdt zich thans met het geval bezig. De mid denstanders, die voor ruim vijf honderd gulden taarten, bloemen e.d. leverden, kunnen niemand de rekening presenteren. En terwijl het onderzoek bezig is, gaat de maniak nog voort met het doen van telefonische bestellingen. Zez maanden gevangenistraf met af trek van voorarrest en vier jaar intrek king van het rijbewijs, heeft de officier van Justitie, mr. W. Kolkert gisteren ge- eist tegen de 27-jarige los arbeider J. de J. uit IJsselstein, die voor de rechtbank te Utrecht terecht stond wegens het on der invloed besturen van een auto en niet voldoende naar links uitwijken op de Benschopperweg, tengevolge waarvan de heer P. van der Kammen werd aange reden en aan de bekomen verwondingen overleed. De verdachte had op de avond van 19 september jl. vier glazen cognac gedron ken alvorens zich op weg te begeven naar zijn schoonvader, met wie hij een onderhoud wenste te hebben. Hij moet daardoor zo in beslaggenomen zijn ge weest. dat hij de bocht naar links op de Benschopnerwe.g niet heeft beme.rkt en in volle vaart recht door reed. Hij hoor de een klap. kwam in de berm terecht en zag iemand vallen. Van schrik was hij doorgereden en later per brommer bij zijn schoonvader aangekomen. Het slacht offer had hij aan zijn lot overgelaten. „Dubbel schandelijk, dat__hij de benen heeft genomen en naar zijn slachtoffer niet heeft omgekeken", zeide de officier van justitie in zijn requisitoir. De raadsman, mr. Gresnigt, voerde aan, dat er geen enkele aanwijzing voor de schuld van zijn cliënt zou bestaan en er geen bewijs is, dat hij niet voldoende naar links is uitgeweken. Hij verzocht de rechtbank geen intrekking van het rijbe wijs op te leggen. Uitspraak 24 december a.s. (Van onze Amsterdamse redactie) Dc Kath. Stichting "voor Geestelijke Volksgezondheid voor Amsterdam en om geving heeft gisteren officieel haar nieu we behuizing Singel 50 in gebruik geno men. Het pand, waarin voordien de St.- Liduinakliniek was ondergebracht, is ge schikt gemaakt voor een moderne huis vesting van het Medisch Opvoedkundig Bureau, het Beroepskeuzeburcau en het Bureau voor Huweltjksaangelegenheden van de Katholieke Stichting, terwijl daar naast ook het Interparochieel Centrum met zijn afdelingen Gerepatriecrden- en Vluchtelingenzorg er een onderdak vond. Mgr. J. P. Huibers verrichtte na de plech tige inwijding des ochtends, in de middag uren de opening, waarhij hij in het bij zonder hulde bracht aan drs. H. Veringa voorzitter van de stichting, om diens ent housiasme en grote werkkracht. „Uw ar beid is een eer voor de vereniging, voor Amsterdam en niet het minst voor de Kerk. Het heeft daarom de H. Vader be haagd u te benoemen tot ridder in de or de van de H. Gregorius de Grote", aldus deelde de bisschop tot verrassing van al len mede. Monseigneur speldde vervol gens zelf de voorzitter het ereteken op de borst. Drs. Veringa had als eerste spreker ge wag gemaakt van de stormachtige ontwik keling van het geestelijke gezondheids- werk. dat de katholieke stichting voor tal van problemen had geplaatst. De huisvesting was daarvan één. Dat het mo- geliik is geworden de stichting en het I.S.C.C. beide in dit pand te herbergen iis mede te danken aan de genereuze steun die van enkele instellingen als het dr. Kortenhorstfonds, de S.U.S.-aotie en het Koningin Julianafonds werd ontvangen. De Britse premier MacMilIan heeft gisteravond in een televisie-uitzending gezegd, dat Groot-Brittannië thans zijn invloed en gezag moet doen gelden door „lidmaatschap en leiding van een groep". MacMilIan zei, dat hij vervuld van deze geest naar de NATO-confc- rentie zal gaan en later een reis naar de landen van het Gemenebest zal ma ken. De stijging van de werkloosheid, die zich op het ogenblik overal manifesteert, is in Noord-Brabant relatief sterk. In oktober van dit jaar was de werkloosheid in Ne derland tweemaal zo groot als in oktober 1956; in Brabant echter twee-en-een-halve maal en in november zelfs roeds drie maal zo groot als in dezelfde maanden van verleden jaar. Bijzonder sterk is de stijging in het rayon Etten, met 52 per mille, daarna volgen de rayons Bergen op Zoom en Helmond, die de 30 per mille naderen. Dit vertelde de commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, dr. J. de Quay, gisteren in zfln openingsrede voor de tweede gewone zitting 1957 van Provincia le Staten van dit gewest, waarin hij bij zonder aandacht besteedde aan de werk gelegenheid, de woningbouw en de vor men van onderlinge samenwerking in de provincie. Spreker vroeg zich af, of de slapte in sommige sectoren zoals de haarden- en de textielindustrie ook niet aan andere dan conjuncturele factoren te wijten is. Te vens vestigde hij er de aandacht op, dat de nu genoemde cijfers nog weinig be trouwbaar zijn, omdat er nog niet de verkorte werktijden, wachttijden en ho gere prestaties van de gebleven arbeids krachten in zijn verdisconteerd. Hij meende, dat de naaste toekomst de ver slechtering wel duidelijk zal gaan de monstreren. Een en ander maakt het noodzakelijk, aldus dr. De Quay, dat wordt uitgezien naar arbeidsintensieve openbare werken dat er een herleefde activiteit van de PCD komt en een hernieuwde opzet voor de economische ontwikkelingsgebieden. Hiervoor is veel geld nodig en hoe dat nu met de bestedingsbeperking valt te rijmen, is het probleem waarvoor de be (Van onze correspondent) De werkgelegenheid heeft een van de vele onderwerpen van gesprek uitgemaakt in de gisteren begonnen winterzitnng van de Provinciale Staten van Friesland. Bij de algemene beschouwingen hebben nl. enkele leden verontrusting geuit over de toenemende werkloosheid. Gedeputeerde J. L. Hoogland (P. v.d. A.) verklaarde, dat het probleem niet wordt veroorzaakt door een tekort aan ob- de werken 130.000 manweken nodig had en Ondanks dze moeilijkheden was de com nu zijn het er zelfs 200.000, maar dan op papier. De moeilijkheid is het werk, dat er te doen staat, te realiseren, aldus spre ker. die verzekerde, dat Ged. Staten alles doen, wat in hun macht l'igt. De heer D. Humalda (C.H.U.) ageerde tegen de vermindering van de subsidies voor aanleg en onderhoud van secundaire wegen, die is voorgesteld om de begroting sluitend te krijgen. Hij kwalificeerde deze o.m. als ingaand tegen het streven tot be vordering van de industrialisatie. De ontvolking kwam in deze zitting ook aan de orde; de heer T. de Jong (K.V.P.) verklaarde in verband met de subsidiepo litiek, dat de provincie reeds jaren te wei nig aandacht schenkt aan het landbouw onderwijs. missaris ervan overtuigd, dat de motie ven voor spreiding van werkgelegenheid onverkort, geldig blijven. Wat de woningbouw betreft, liggen de zorgen vooral op het gebied van de situa tie in het komende jaar. Noord-Brabant heeft in de afgelopen jaren in bijzonder sterke mate gebruik gemaakt van de pre- miebouw en het is de vraag, hoe de 40.000 woningen die in deze bouwsector in 1958 beschikbaar worden gesteld, over de provincies zullen worden verdeeld. Spreker zeide te hopen, dat Ged. Staten in de strijd om het Brabantse aandeel in het contingent zullen slagen. Met groot optimisme sprak de commis saris over de groeiende samenwerking die in de laatste jaren op vele gebieden van het openbare leven tot stand is ge komen. Als meest recente vorm hiervan noemde hij de „streekplannen", die ech ter zijns inziens meer en meer door streefplannen dienen te worden vervan gen. Het provinciale welvaartsplan Noord- Brabant en het agrarische welvaE*-ts- plan waren daar al voorbeelden van. Op deze weg zal ook worden voortgegaan ten aanzien van de recreatie-centra en de zwembaden. De economische strafkamer van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft giste ren de tuinder J. F. V. uit Leidschendam overeenkomstig de vordering van de of ficier van justitie veroordeeld tot een geldboete van 3000. subs, drie maanden hechtenis, omdat hij zijn tuinderij voor ƒ45.000 meer had verkocht dan was toe gestaan door de grondkamer van Zuid- Holland. De prijs, die V. kreeg voor zijn tuin derij en woonhuis bedroeg 120.000 of schoon de toegestane prijs slechts 75.000 was. In een afzonderlijke overeenkomst met de koper, een andere tuinder, was het verschil verrekend. Dit bedrag heette te zijn betaald voor de inventaris van de tuinderij, welke echter veel minder waard was. Een lid van de Grondkamer had des tijds de verkoper geadviseerd. Tenge volge daarvan had dat lid later ontslag moeten nemen uit deze kamer. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest hoorde de 28-jarige kan toorbediende H. C. van der S. gisteren tegen zich eisen, toen hij voor de recht bank te Amsterdam terecht stond wegens het plegen van valsheid in geschrifte. Gedurende bijna drie jaar tekende ver dachte valse kwitanties waarvoor hij zijn werkgever, de Nederlandse afdeling van Vooral bij de problematiek van de gro- een Engeise verzekeringsmaatschappij, in te steden en randgemeenten zal een I totaai voor f 41.000,— benadeelde. Van Mgr. Huibers vond het een gelukwens waard voor de stad Amsterdam, dat zij op dit gebied weer een voorbeeld mag zijn voor het gehele land. De verzorging van kinderen met geestelijke stoornissen is een heel bijzondere taak, waarvoor, aldus de bisschop, de zeereerw. heer Hup- peretz zopas benoemd tot bouwpastoor Sn Hoorn, in de hoofdstad de grondslag heeft gelegd. Mgr. roemde de samenwer king tussen de kath. stichting en het I.S.C.C. Prof. dr. A. Querido, directeur van de gemeentelijke Openbare Gezondheids zorg wees er mede in verband met een artikel van de directeur der stichting de zenuwarts C. Trimbors, op dat de so ciale psychiatrie in de hoofdstad al 30 jaar wordt beoefend. Ook de samenwer king tussen overheid en particulier initia tief heeft hier al gedurende 20 jaar haar vruchten afgeworpen en de idee van con currentie is daaraan vreemd. „Men kan het de overheid echter niet kwalijk ne men", zo besloot spr.. „dat zij ook in derdaad van de particulieren initiatief verwacht en waar dat achterwege blijft, het zelf ter hand neemt". Het bestuur van de Kath. Stichting had verder nog tal van gelukwensen in ont vangst te nemen. De opening werd o.m. bijgewoond door deken mgr. G. P. J. van der Burg, wethouder A. in 't Veld van Gezondheidszorg en vertegenwoordigers van de Sociale Raad. Nationale Raad voor de Kinderbescherming R.-K. Vereniging van Gezinsvoogden. Wit-Gele Kruis. St.- Franciscus Liefdewerk, St.-Vincentiusver- eniging en zusterorganisaties. Een geani meerde receptie besloot de plechtigheid. Sommige Engelsen menen dat er in de huidige situatie iets ontbreekt - dat er iets ontbreekt aan de glans en aan de prikkel die er volgens hen toch hoort te zi.in. „Ik geloof echter, dat ze het daarmee mis hebben, tvaarschijnlijk omdat zij nog denken in de sfeer van één periode in de Britse geschiedenis: de negentiende eeuw en die ver gelijken met de huidige situatie. „De negentiende eeuw was uniek, aldus Mac Millan. die er echter bij de Britten op aandrong voor de rol van Groot-Brit tannië in de geschiedenis verder dan deze eeuw te zien. „Wij hebben altijd de feiten van het ogenblik onder ogen gezien". MacMilIan herinnerde eraan, dat Groot-Brittannië 400 jaar geleden Ca lais had verloren en daarmee zijn droom een grote Europese continentale mogendheid te worden. Twee eeuwen later gingen de koloniën in Amerika verloren. „Wij gingen niet bij de pak ken neerzitten We bouwden een nieuw imperium in het onsten en het zuiden, dat zo groot was, dat de mensen zeiden, dat de zon er nooit onderging". Thans zijn de dingen weer veranderd en Groot-Brittannië moet „de oude draad weer opnemen, wanneer wij met onze bondgenoten moeten samenwerken teams moeten vormen, onze morele in vloed moeten gebruiken en ons zo krachtig mogelijk moeten maken „Dat is" zo vervolgd TVTaelVIillan „wat ik end»r het woord interdependentie ver sta". militaire uitrusting en een mogelijke vereniging van het luchtverdedigings stelsel in Europa (met een samengaan van de Nederlandse en Belgische lucht macht) zal omvatten. Het belangrijkste onderdeel van het militaire program zou naar verluidt een Amerikaans voorstel zijn om een NATO-proefterrein voor kernwapens in te richten waar groepen NATO-offi- cieren met deze wapens zouden kun nen oefenen. In Ankara is gisteren een conferen tie begonnen van ministers van bui tenlandse zaken van de mohammedaan se leden van bet Pact van Bagdad, Tur kije. Irak, Pakistan en Perzië. Turkijs heeft zijn medeleden van bet pact ge vraagd hun stand punt kenbaar te ma ken ten aanzien van politieke, militaire en economische vraagstukken in het ■-«,„Oos+en, zodat Turkije die pro- o-i oo d° N ATO-conferentie in Pa- •iis ter sprake kan brengen. Gisteren hebben de ministers gespro ken over de Syrische kwestie en over maatregelen om communistische infil tratie in het Midden-Oosten te verhin deren. Voorts bespraken zij stappen om de strijdkrachten te versterken en de noodzaak van verdere economische hulp. Vandaag zijn in Parijs de hoogste militaire leiders van de 15 NATO-lan- den bijeen gekomen om de militaire kracht van de organisatie te bespreken en na te gaan wat er nodig is om de uitdaging van de moderne Russische raketten te beantwoorden. Aan deze hiieenkomst nemen de stafchefs van de NATO-landen deel tezamen met de zgn ..standing groun" die in Washington zetelt en de NATO-hevelhebbers in Europa. Zii is o.m. hedoeld als inlei ding voor de topconferentie, die maan dag begint. De conferentie zal twee dagen du ren. Gesproken wordt over plannen voor uitwisseling van Amerikaanse atoom gegevens en de levering van Amerikaanse geleide nroiectielen met een bereik van 2 400 km aan de Euro- nose NATO-landen. Men verwacht voorts, dat de mili taire conferentie een plan zal opleve ren voor een militaire integratie, die I de produktie van gewone en kernwa- I oens, grotere standaardisatie van de streefplan echter onvoldoende blijken en zal een eigen bestuursorgaan nodig zijn. Met genoegen constateerde spreker ten slotte, dat Brabant op het gebied van de onderlinge samenwerking der gemeenten en andere openbare lichamen vooraan staat. (Van onze correspondent) Op 58-jar:ige leeftijd is plotseling over leden de zeereerw, pater Advertanus Hen- nekens van de orde der Ongeschoeide Karmelieten, die sedert 22 mei 1945 pas toor was van de St-Bernardusparochie te Hazerswoude-Groenendijk. De pastoor, die reeds lang hartpatiënt was, werd door zijn kapelaan dood aangetroffen op zijn kamer. Met de aantekening, dat de communis ten tegen waren heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp goedgekeurd tot oprichting van een N.V. Luchthaven Schiphol. Het rijk neemt daarin deel met 47Vs miljoen gulden. Amsterdam met 25 miljoen en Rotterdam met 1 miljoen. De heer Matser (KVP) vroeg de minister te willen nagaan of het alsnog mogelijk zou zijn in de raad van commissarissen een piaats in te ruimen voor de gemeente Haarlemmermeer, maar de minister kon daar niet op ingaan omdat dit bezwaren zou kunnen opleveren, wanneer er me ningsverschil zou bestaan tussen het rijk en die gemeente, daar immers de bedoel de vertegenwoordiger als commissaris van het rijk in het college zitting zou heb. ben Mr. G. van Hall (PvdA) zeide te hopen, dat de rijksweg 4a, de verbindingsweg tussen Amsterdam en Rotterdam, bij de bestedingsbeperking niet het kind van de rekening zou worden, want vooral in verband met de uitbreiding van Schiphol is een goede en snelle verbinding tussen beide steden dwingende noodzaak. (Van onze correspondent) De recherche te Assen is erin geslaagd de hand te leggen op de 31-jarige H. W. af komstig uit Groningen, die vele inbraken in de afgelopen weken in Assen en om geving gepleegd, op zijn geweten heeft: In veertien dagen niet minder' dan 13 stuks. Zijn werkterrein lag vnl. in kan toren, waar des nachts geen bewaking wps en in benzinestations. Toen Assen was afgestroopt, heeft hij zich naar Haren begeven, waar zeven in braken werden gepleegd en naar Vries, waar hij op drie verschillende plaatsen zijn slag sloeg. Hier werd hij ongeveer een week gele den op heterdaad betrapt, doch eerst gisteren heeft hij toegegeven de schuldige te zijn. De totale buit was in Assen ongeveer 1500; in de andere plaatsen rond 500.- het geld maakte hij goede sier. Hij kocht een auto, een schrijfmachine en talrijke luxe voorwerpen en maakte reizen naar Italië en de Rivièra. „In het begin zat ik in geldnood en ik kwam toen op het idee fictieve schade- kwitanties op te stellen van bedragen die wij aan onze cliënten z.g. verschuldigd waren. Ik liet de kwitanties aan de di recteur zien en zei dat de klant in de wachtkamer zat te wachten. Vervolgens ging ik naar de kas en nam op de valse kwitanties zelf het geld in ontvangst", zo vertelde 'de verdachte. (Van onze correspondent). (Van onze correspondent) Gistermiddag is brand uitgebroken in een woning aan de Parallelwe" te Apel doorn, die werd bewoond door de gezin nen van de Gebr. E. en W. Burgers met •in totaal tien personen. De rieten dakbedekking van het huis brandde in minder dan geen tijd als een fakkel, "e plaatselijke brandweer slaagde erin het vuur op de bovenverdieping, waar de brand was ontstaan, tot staan te bren gen. De benedenverdieping liep ernstige waterschade op. De inboedel van de fam. W. B. die de bovenverdieping bewoonde, ging geheel verloren. De verzekering dekt ten dele de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door een storing In de elektriciteitsleiding. In het verslag over het boekjaar 1956 zegt de directie van de N.V. Allan Co's Kon. Ned. Fabrieken van Meubelen en Sooorwegmaterjcel. dat in verband met allerlei onzekerheden de publikatie der jaarstukken Is opgeschort. Men had ge hoopt een duidelijk inzicht te kunnen krijgen vóór de publikatie der stukken, doch dit is niet mogelijk gebleken en een belangrijk bedrag moest derhalve als reservering worden opgenomen, ter dek king van eventuele verliezen. De gevolgen van de in vroegere jaar verslagen besproken calamiteit, ten ge volge van zeer vertraagde en onregelma tige leveringen door derden, zijn nog steeds niet geheel te overzien. Wel kan worden geconstateerd, dat de directe schade, welke na aftrek der vergoeding overblijft, een zeer groot bedrag vertegen woordigt, terwijl de onvoorziene schade mede door restricties in de verkoop en door verlies aan bezetting reeds in^ 1956 voelbaar was en voor de volgende jaren ernstige gevolgen zal hebben. Daarbij komt, dat de behoefte op de binnenlandse markt sterk is teruggelopen en. export slechts met financiering op v v <*u UH-.C «.layuiiucwj. meenten en voorts tal van autoriteiten .1 die bij dit onderwerp geïnteresseerd zijn In Zwolle is een umversiteitscommis- - sie geïnstalleerd, waarin 48 vooraanstaan-1 Mr. H. J. Woltjer. raadadviseur in de burgers en vertegenwoordigers uit wijde gemene dienst van het ministerie van omgeving op verzoek van het gemeente bestuur zitting hebben genomen. Zoals bekend heeft Zwolle zich kandidaat gesteld voor een eventueel in het oosten van het land te stichten instelling van hoger on derwijs.- Maar daarnaast maakt Deventer er o.a. aanspraak op. terwijl de belangstel ling van Enschede uitgaat naar een techni sche hogeschool. Intussen hebben Zwolle en Deventer dit onderwerp samen met het provinciaal bestuur besproken, waar bij Zwolle zich op bet standpunt stelde, da er eerst voor geijverd moet worden dat er in Overijssel een universiteit zal ko men, en dat pas daarna de steden onder elkaar kunnen gaan strijden over de beste plaats van vestiging. Het onderwerp „spreiding van het hoger onderwijs" werd gistermiddag ook aange sneden tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Zwolle van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, welke werd bijgewoond door de commissaris der Ko ningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. rid der de van der Schueren. gedeputeerde ir. D. I. Luteyn. de burgemeesters van Zwolle, Deventer en tal van andere ge- gemene dienst van het ministerie van O.K. en W„ wees er zijn gehoor op. dat zeker niet vóór eind 1958 een beslissing kan worden genomen over de vraag of net hoger onderwijs zal worden gedecentrali seerd of dat de bestaande universiteiten zullen worden uitgebreid. Over de ont wikkeling van het technisch onderwijs zal eerder een uitspraak kunnen worden ge daan. Naar een eventuele derde techni sche hogeschool zal Twenthe volgens spreker ernstig meedingen. Als zijn Per soonlijke mening gaf mr. Woltjer, dat er vernieuwingen te verwachten zijn. De structuur van ons hoger onderwijs is sterk ten achter gebleven, nu wetenschap in zich geen doel meer is ,maar de maat schappij de wetenschap als voornaam ste instrument hanteert. De strijd om de macht is in de wereld geworden tot een strijd om het machtigste wetenschapsap paraat. aldus spreker. Hij nam het on derwijsbestel in andere landen order de loep én legde er de nadruk op, dat niet de voornaamste vraag is of het hoger on derwijs moet worden gedecentraliseerd, maar of en op welke wijze het aan de nieuwe eisen moet worden aangepast en of het bijvoorbeeld aanbeveling verdient de onderbouw van de universiteiten te decentraliseren. De Nederlandsche Bank heeft deze week een stap in de richting van een moderner verslaggeving gedaan. Behalve de week staat in zijn gebruikelijke vorm is name lijk nog een afzonderlijke publikatie ver schenen een soort satelliet dus waarin naast de nieuwe weekcijfers tevens de cijfers van de voorgaande week zijn opgenomen, terwijl in een derde kolom bovendien nog de verschillen tussen de heide cijfergroenen zijn aangegeven. Ook is in deze publikatie vermeld het totaal van de netto goud- en deviezenreserve van de N.B., benevens een berekening van het dekkingspercentage. Het behoeft geen betoog, dat deze verbetering door al'"" die zich wekelijks met de analyse van de bankcijfers bezighouden, wordt toe-e- juicht. Als nu ook nog eens wat vaker en in een meer uitgebreide vorm dan tot nu toe meestal gebruikelijk is. een toe lichting op belangrijke verschuivingen in de cijfers kon worden gegeven, dan zon dit een belangrijke winst betekenen Winst was er overigens in de afgelopen week vooral voor het rijk De debetstand van de vorige week ad 68.6 miljoen, welke een gevolg was van de aflossing van 100 miljoen op de boekschuld. heeft plaats gemaakt voor een creditsaldo van de Schatkist ten bedrage van 172.1 miljoen. In totaal derhalve een voorui.- gang van 240.7 miljoen. Voor het groot ste deel is deze verbetering in de fman- ciële situatie van het riik toe te schrijven aan de storting op 156.3 miljoen drie maands schatkistpapier uit de jongste in schrijving. Deze storting moest op 4 december plaats vinden. Verder zijn er natuurlijk nog de nodige belasting ontvangsten geweest en misschien is er ook nog wel wat callgeld opgenomen. De banken konden zicli de aderlating ten gunste van het rijk gemakkelijk laten welgevallen, want op de eerste plaats kregen zij 129.3 miljoen terug uit de bankbjjettencirculatie, maar bovendien vloeide haar ook de tegenwaarde van 56.5 miljoen deviezenwinst toe, terwij! uit de rekening andere saldo's nog 14.5 miljoen vrij kwam. Rekening houdende met een aflossing van 8.5 milinen od voorschotten (thans pro resto 88.7 miljoen) ging de vooruit gang van f 240.7 miliopn van het saldo van het rijk zodoende per saldo slechts venaard met een daling van de banksaldi met f 501 milioen Deze kwamen hier mede en 213 7 milioen. hetgeen nog een voordelig» marge iaat ten oO".chte van het vernlichte gemiddelde vei de kas- p?„—„e Gemeten naar deze laatste maat staf heseh;kl'"pn de banken in feite over een belanc-uv surplus aan middelen, om dat zii in het he-dn van de bindings- oeriode oen flink ovo-sehot. hebben ge kweekt om daa-nn laten, alp de nood aan de ma" mocht komen eventueel te kun nen interen. Djt is echter nog niet nodig geweest. Voor de overtollige middelen wordt uiteraard belegging in callgeld gezocht, maan de geldmarkt is momenteel zo ruim dat daarvoor niet gemakkeliik plaatsing is te vinden. De officiële notering van callgeld zon op het oeenbl'k dan ook wel wat lager kunnen liggen dan het niveau van 314 net. waarop de rente sedert 27, november staat. Op de discontomarkt, waar overigens I weinig omgaat, doet zich eveneens enige neiging tot rentedaling gevoelen. Drie maands papier wordt op 4% pet. ge taxeerd. Bij de recente inschrijving zou de minister op deze prijs trouwens ook reeds voor een behoorlijk bedrag geslaagd zijn, maar omdat de voorkeur uitging naar een zo groot mogelijk bedrag wer den ook de inschrijvingen op 4% pet geaccepteerd. Voor dit papier wordt thans op de discontomarkt 4 9/16 betaald. Papier vervallend op 2 januari a.s. geldt circa 3% 3% pet. lange termijn mogelijk zou zijn. Voor zulk een financiering, aldus het verslag, zijn in Nederland geen mogelijkheden aanwe zig gebleken en hoewel goede contacten voor export werden gelegd, is het nog niet mogen gelukken daarvoor in het buiten land een goede financieringsachtergrond te vinden. Aan pogingen om buitenlandse financiering alsnog te verkrijgen, wordt echter alle aandacht besteed, aangezien de directie op dit gebied mogelijkheden aanwezig acht. De produktiviteit in de onderneming bleef zich ook in het verslagjaar gunstig ontwikkelen, mede op grond van de nu geheel voltooide technische outillage, die de produktie van vrijwel alle soorten rol lend materieal op verantwoorde wijze mo gelijk maakt. Ook in de meubelafdeling werd goed gewerkt Het voordelige saldo van de bedrijfs- rekening beloopt f 1.482.182 (1.170.225), hei saldo van biizondere lasten en baten be draagt f 106.596 (103.523). Na afschrijvingen ten bedrage van 547.523 (552.847), interest ad f 520.818 (337.732), dotatie van f 120.000 (130.000) aan de reserve personeelsbelangen, aanvul ling der bestemmingsreserves met f 700.000 (12^072), reservering van f 148.244 (63.301) voor incourante materialen en afschrij ving van 75.000 (onv.) voor ontwikke- lings- en researchwerk is er een saldo verlies van f 572.819 (v. j. winst f 2795). Dit saldo verlies wordt toegevoegd aan dat van vorige jaren ad f 771.590, zodat in de balans een verlies paraisseert van f 1.344.409. Onder de passiva komen ban kiers voor met een post van 9.612.560 (9.119.911). De Deense premier en minister van buitenlandse zaken, Hansen, zal op de ■^-conferentie van de NATO in Pa* -lis een voorstel indienen om de ge* wone bijeenkomst van de NATO-rni' ^isterraad in het voorjaar van 1958 Denemarken te houden. In gezaghebbende kringen In Beterad" is gisteren verklaard, dat het besluit van Joego-Slavië om va*i verdere Amerikaan' se militaire hulp af te zien verband houdt met een besluit om de Joegoslavische strijdkrachten op hun huidige sterkte te consolideren of zelfs in te krimpen. Joego-Slavië is het enige Oosteuropes® land. dat vorig jaar zijn troepensterkte nie-t verminderd heeft. De generale sta zou nu tot de conclusie gekomen zijn, da de Joegoslavische strijdkrachten toch niet in staat zijn om aan een aanval met kerf' wapens het hoofd te bieden, zodat we beter geen geld verspillen kan en door y Amerikaanse hulp de politieke betrekkin' gen met Moskou in gevaar brengen. Het besluit om de Amerikaanse mil"?1' re hulp op te zeggen zou nu genomen zo als tegenwicht voor de in het afgelop® weekeinde geuite Joegoslavische krib® op de in Moskon opgestelde verklarjo* van communistische partijen waarin revisionisme" veroordeeld werd. Joeg"' Slavië heeft, zoals men weet. die Moskot se verklaring niet ondertekend. Er Is een lading Egyptische wapen' Tunesië aangekomen, aldus heeft Ra"' Cairo gisteravond gemeld. f Volgens de zender werden de wape maandag ontscheept. Er werden geen dere biizond heden gegeven. Egypte '-ripi Tunesië wapens beloofd, nadat Frank had geweigrd wapens te leveren. Fransen vreesden, dat ze in handen den vallen van anti-Franse opstandei gen In Algerije. i d|c Majoor Antal Palinkas Palavincini. tijdens de Hongaarse vrijheidsstad naai Mindszenty heeft bevrijd, is door krijgsraad ter dood veroordeeld e" „es' rechtgesteld, aldus heeft Radio-BoC' gisteren gemeld. jjd Na de primaat van Hongarije beLci' te hebben begeleidde majoor Falavu 5 ni hem in een tank naar Boedapest. de radio. Kardinaal -00 Mindszenty verblijft r( men weet sedert 4 november van jaar in het gebouw van het Ameri» gezantschap te Boedapest. (Van onze correspondent) v£)ii| De Helmondse gemeentebegrobn. 4gT 1958 vertoont een tekort van 1-4» 'jgS Daar het uiteindelijke tekort over wondt geraamd op 626.000.- begin t®, lands hoofdstad dus met een geraai' kort twee op de gewone dienst ^aavtet^( twee miljoen gulden. B. en dan ook. dat de achterstand in net nerstana ui r f zorgingsniveau nog beduidend worden. Het gemeentebestuur Ztf»* aan een verhoging van het basis per inwoner te zullen aanvragen.^^^ De ruimte op de geldmarkt heeft tot gevolg gehad, dat vrü veel middelen als daggeld in Engeland zijn uitgezet. Dit verhinderde nochtans niet, dat in de afge lopen week een deviezenwinst van 56.5 (v.w. 46 61 miljoen kon worden geboekt. Hiervan lag 14,8 miljoen in de conver- tibclfi sfeer. In totaal bedraagt de netto goud- en deviezenpositie van de N.B thans 3743.4 miljoen, waarvan f 373.4 milioen conver- tibele valuta en 2648.8 miljoen (onv.) <*oud Vergeleken me.t bet dieptepunt van de goud- en deviezenreserve op 9 decem- be- f 3049.6 miljoen) is een verbetering van circa 700 miljoen ingetreden. Hier bij moet echter in aanmerking worden eenomen. dat sedert genoemde datum f 261 miljoen dollars zijn opgenomen bij het Internationale Monetaire Fonds on dat op 15 november bovendien circa f 95 mil joen deviezen wedden verkregen uit de plaatsing van f 100 milioen schatkist papier bij de Deutsche Bank tegen een disconto van pet. Vergelijkt men de huidige stand van de goud- en deviezenreserve met die per 5 augustus j.l.. derhalve vóórdat de sterke afvloeiing plaats vond, welke een gevolg was van de valuta-onrust na de Reva luatie van de Franse frank, dan blijkt er een voordelig verschil te zijn van 120.6 miljoen. Voor een juiste vergelijking diene^ echter ook hiev d<? bovenvermelde bijzondere transacties in mindering te worden gebracht. In dat geval komt men tot een deviezenvnvlies sedert 5 augustus van per saldo 236 miljoen. In Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, is gisteravond een uitgaansverbod uitgevaar digd. nadat de hele dag botsingen hadden plaats gevonden tussen Griekse en Turk se Cyprioten en veiligheidstroepen. Dit verbod is hedenmorgen weer opgeheven. In totaal zijn in de afgelopen twee da gen op Cyprus bij ongeregeldheden 183 personen gewond, waarvan 59 behorend tot de veiligheidstroepen. 218 personen zijn gearresteerd. Eergisteren was het rustig gebleven in Nicosia hoewel er een gespannen sfeer heerste. (Zoals men weet begon eergis teren in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. het de bat over de kwestte-Cyprus). Maar gis teren kwam het tot botsingen. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag meldden, hadden honderden studenten zich verschanst in het gymnasium van Nicosia en bestookten van daaruit de Britse troepen en politie met stenen en Na een aanval waarbij gebruik werd gemaakt van traangas en gummi stokken slaagden de Britten en de politie er In de school te bezetten. Een Turks- Cyprische politieman, die mee hielp om de onlusten te smoren werd door een on bekende neergeschoten. Hij liep een ver wonding op. Toen dit nieuws bekend werd in de Turkse wijk van Nicosia trokken honderden Turkse jongeren, gewapend met stokken en stenen naar de Griekse wijk, gooiden winkelruiten in e pen stenen naar autobussen. ,ro®Ürf Onmiddellijk rukten veiligheid ori®U, I. .1 InMnwrlolnw J rlbf flv J naar het niemandsland, dat d'e eri Vj® en Turkse woonwijk scheidt. Er n1 traangas gebruik gemaakt om f. menigte te verspreiden pa^VC Gisteravond betrokken Bn ,a]ien wagens de wacht bij de oude w de Cyprische hoofdstad. De leider van de Turkse op Cyprus. Dr Fadil Kutchuk, j, F gouverneur van Cyprus, ot Jpech'^®11 verzocht een burgerwacht oe <.rr 'e stellen om de Turken te oe- t\ t. Gouverneur Sir Hugh Fo?Uf„ tiii uouverneur air nus» ««- p» p» avond een verklaring uit, waar dat de ongeregeldheden ®en - op betere „F' knauw aan zijn hoop 1 hebben gegeven. £vPf 0 Hij deed een beroep op al'e zich tot het uiterste in te a^oOrV0.\?e,. herhaling van de onlusten te i In de politieke commissie van mene Vergadering der V.N. t t\\ Amerikaanse afgevaardigde ^\ere^ c opnieuw bevestigd dat de V.b. vo" om te helpen hij een oplossm„ kwestie Cyprus. fri De Brit Allan Noble zei. dat d d op Cyprus aantoonden hoe de vV,3. tuatie was en hoe belangrijk bjtt®' p' de kwestie te bespreken .z0.ndl;rnni«U',' Vandaag zal de commissie opn eenkomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4