Nieuws uit stad en omtrek li De Brandewijnindustrie in de zeventiende eeuw Met J. Dominicus op reis door o-Sla vië Joeg< OUDE TIJD Geheugen-hulp ONDER DE DRIE KRONEN... i Hfll Bh Uit die goede Gitta von Konkoly zingt in haar geboortestad voor landgenoten paginaJ m «lilt „Je kunt het nooit weten" 2V2 jaar voor stelende student NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Ouer de afti Zo is het Schakend Schiedam WEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Burgerlijke Stand Kapitein Visser gaat terug naar zijn eiland cJfcoijüK NSC DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 i.: 11 g;y|l Katholieke Kring brengt: Lezing voor de r.-k. Werk- nemende Middenstand Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurbrand dadelijk. SPJJSKOKERIJ Nieuwjaarsschaaktoernooi van Het Zwarte Paard FEESTAVOND „GEMENGD KOOR" KONINKLIJK MANNEN KOOR „ORPHEUS" JUBILEUM tmwti L JÉ!®# Capiteyn van de burgerij Gillis de Ho Cornelis de Hoij GEMENE STREEK VRACHTENMARKT Ix - ki - I Il\ ROTTERDAM: KLEURENMELODIE BIJ NATUURGENOT IN HUIS Als laatste pepernoten strooide liet O. M. niet de eerste straffen voor de overtredingen van de snelheid in het verkeer in de bebouwde kom. Waarvan in Vlaardingen weer de meeste vielen. Snelheidsmaniakken in de bebouwde kom De eerste Schiedammer Na 44 jaar varen LJv%> cotf rc*rf c&e kap- en scliooiilieirissalo11 «7 f Woensdag 18 dezer brengt de Katho lieke Kring voo-r haar leden een opvoe ring door het Zuidelijk Toneel van G. B. Shaws „Je kunt het nooit weten". 11 11 De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen de 25-jarige J. J. L. uit Rotter dam, die zich boor student uitgaf, veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf, omdat deze jongeman enige malen had ingebroken. Op 16 augustus jl. zou hij uit een kledingmagazijn a an de Pannekoekstraat f. 100. -hebben gestolen en in de nacht van 23 op 24 augustus f.540. uit het grenswisselkantoor in het nieuwe Centraal Station te Rotterdam. Enige re chercheurs die L. van een aantal inbra ken verdachten hadden hem gevolgd op diens nachtelijke tochten. Daarbij was L. gesignaleerd in de Pannekoekstraat en bij het Wisselkantoor. De off. van justitie had tegen L., die reeds vijf maai is veroordeeld, een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest geëist. Met de familie De Hoij zijn wij gekomen aan een voorname branders- familie. De eerste stamreeks van deze familie begonnen wij met Jan Lucaszoon de Hoij, die weliswaar kleermaker was van beroep, maar een van zijn zonen werd brandewijnbrander: Jan Janszoon de Hoij, met wie in deze familie de tweede stamreeks aanvangt. Niet minder dan vier van zijn zonen begaven zich in het brandersbedrijf, terwijl een van hen in de Vroedschap werd opgenomen. Van deze vier zonen noemen wij ten eerste de oudste, Pieter Janszoon de Hoij. Hij werd 19 september 1649 in de Grote Kerk alhier gedoopt en trad als jonge man 24 april 1672 binnen deze stad in het huwelijk met Diewertje, alias Debora Arijens Ouwater, een jongedochter. mede te Schiedam geboren als dochter van Arijen Corneliszoon Ouwater en Liedewij Pieters Luijten. echtelieden. Laatstge noemde, Liedewij Luijten, was een doch ter van mr. Pietcr Luijten, chirurgijn bin nen deze stad. Uit het huwelijk van Pie- ter de Hoij-Ouwater werden te Schiedam negen kinderen geboren, die echter alle kort na hun geboorte zijn overleden. Op 13 februari 1673 compareerden voor Notaris Maarten Kouwenhove te Schie dam de beide echtelieden Pieter de Hoij- Ouwater tot maken van hun testament, waarin zij elkander tot universeel erfge- Op de molen aan de broersvest die reeds geruime tijd door de heer Pvan Eijk wordt gebruikt als bergplaats en waar ook bananen worden gerijpt gestooktis men momenteel bezig aan 't vernieuwen van de dakbedekking De Balkanlanden, bron van zorgen voor 's werelds grote mogendheden, broeinest van politieke spanningen waar eerlangs enkele simpele revolverschoten een we reldbrand veroorzaakten. Het hedendaag se Joego-Slavië, waarvan radiocommenta tor* en de nieuwsberichten bijna wekelijks bijzonderheden te vermelden hebben, die er op wijzen, dat het ook vandaag aan de dag daar nog gist en broeit. Het regiem van knoet en geweld waar mee de rode maarschalk Tito de Slavi sche volkeren onderdrukt, maar meer nog de kerkvervolging, welke nog steeds met een fanatieke godsdiensthaat tracht het geloofsleven van een voor 80 pet uit boe ren bestaande bevolking te verstikken, is nog altijd een aanklacht tegen het wereld geweten. De historicus J. Dominicus uit Alkmaar hield gisterenavond, op uitnodi ging van de R.K. Werknemende Midden stand in „Arcade" een lezing over een drietal reizen, welke hij ter bestudering van het leven en zeden der Slavische be volking door dit land heeft gemaakt. Op duidelijke wijze heeft de heer Dominicus zijn gehoor een overzicht gegeven van de aard en samenstelling van de bevolking. Deel uitmakend van zes kleine republiek- jes is deze bevolking slechts voor 5 pet communist en wordt hier als in elke dic- tatuurstaat de meerderheid met bruut ge weld onderdrukt. Ruim acht en dertig pro cent van de bevolking bestaat uit katho lieken. De kerken zijn er, als enige nog toegestane geloofsuiting, altijd vol. Onder wijs en jeugdvormlng zijn echter geheel in handen van de staat en men tracht door de gelovigen hun leiders te ontnemen, het intensieve Slavische geloofsleven te ver stikken, Eerlijk, betrouwbaar en gastvrij is vooral de boerenbevolking van dit dood arme land. Trouw aan hun principe, ge ven ze de voorkeur aan bittere armoede, boven de zegening der bevoorrechting van het communisme. De heer Dominicus wist hier veel aandoenlijke staaltjes van te vertellen. Stille dreiging gaat er van de bewoners van Montenegro uit voor de rode maarschalk en zijn trawanten. De vrijheidsdrang van dit. volk, dat voor het Advertentie Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uit komst - ook in de hardnekkigste geval len. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven' één of twee minuten en alle leed is geleden overgrote deel uit krijgers bestaat, werd ook in het verleden nooit lang beteugeld. Voorlopig echter wordt door de brede massa de armoede met Slavische gelaten heid aanvaard en gedragen. Veel wist de heer Dominicus tevens te vertellen van het Mohammedaanse deel der bevolking. Vooral zuidelijk beheersen de minarets van hun talrijke moskeeën het stadsbeeld. Met oosters flegma laat men alle stormen over zich heen gaan. Geniet slechts van de koffie, welke zwart als de nacht behoort te zijn; heet als de hel en zoet als de liefde. Met de projectie van talrijke, door hem zelf genomen foto's, toonde de spreker het vele natuurschoon van dit land. De man. die het weten kan en die tus sen twee haakjes op het Gemeente Ar chief zetelt ere wie of wat ere toekomt heeft het ons haarfijn uitgeduid. Het lammetje, welks conterfeitsel men de vo rige week in deze kolommen kon aan schouwen, is geen Kethels ingezetene, hoe erg het ook is. maar een burgertje van Schiplui ofwel Schipluiden. De boerderij van de heer v. d. Ende ligt, naar het kadaster onomstotelijk aan wijst 90 roe voorbij Bontepaal. Burgerlijk bevindt ze zich in de gemeente Schiplui den, waterstaatkundig echter in de Noord Kethelpolder. Dit laatste vermelden wij met een zekere voldoening, omdat we haar abusievelijk bij Kethel hadden gean nexeerd. Het was begrijpelijk, zoals men zal moeten toegeven. Tot nog beter be grip diene, dat de polder noordwaarts loopt tot de Mandjeskade, terwijl de ge meente Schiedam zich uitstrekt tot aan de Bontepaal. Vroeger was de plaats, waar de boerderij ligt, gemeente Hof-van-Delft, Heerlijkheid Vrijenban, thans gemeente Schiplui. De Abtwoudseweg liep hier vroeger van Abtswoude tot aan Bon tenaal. waar ook de Harreweg begint. Conclusie: er is in Schiedam dus geen Abtswoudseweg en we zaten in de gemeen te Schiplui, tussen die lammetjes, ons geweten even blank als die lammetjes. Wie niet geloven wil. dat een mens zich daar ter plaatse kan vergissen ten aan zien van het gebied waarin hij zich be vindt, moet er maar eens heen gaan. Voor hen, die op hun tocht hun hond mee moch ten nemen, wijzen wij erop, dat die zich niets van Bontepaal moet voorstellen. In deze tijd van het jaar valt er voorts, ondanks de lammetjes, geen bonte koe te bekennen. Wel zagen we er een hond, die het nogal bont maakte en erg tegen ons tekeer ging. Zijn instinct zei hem mis schien dat hij met annexionisten te doen had, dat we geen lui van Schiplui waren.. DAMWACHTER SCHIEDAM. 6 DECEMBER 1856. - Naar wij vernemen van goederhand, heb ben va-n de zijde der Hervormn, eenige ingezetenen, de Heren J. Dijkmans Gz., S. C. Knappert, dr. A. Maas. A. W. Mul der, A. F. Pigeaud en H. C. Rijnbende zich in commissie vereenigd, met het doel om, evenals zulks door de vereeniging van den H. Vincentius van Paulo met het beste gevolg geschiedt, eene spijskokerij voor de behoeftigen alhier op te rigten, en zullen eerstdaags namens deze com missie, circulaires ter opwekking tot deel neming worden rondgezonden. De S.V. „Het Zwarte Paard" organiseert voor de 2e achtereenvolgende maal een 3 ronden schaaktoernooi op: zaterdag 28 december, aanvang 14.30 uur; zaterdag 4 februari, aanvang 14.30 uur; zaterdag 11 januari, aanvang 14.30 uur in haar club lokaal Wijkgebouw, Nieuwe Maasstraat te Schiedam. Deelneming is opengesteld voor: club- schakers, hoofd-, le, 2e en 3e klasse en huisschakers. Per groep van 4 personen worden 2 aantrekkelijke prijzen beschikbaar ge steld. De inschrijving sluit op dinsdag 24 december. Gisteravond gaf de Schiedamse Opera- en Operette-vereniging „Gemengd Koor" in „Musis Sacrum" een feestavond. Het programma, dat voor de eerste maal onder leiding stond van de nieuwe diri gent, W. van Bijnen, bestond uit een elk wat wils-programma. Italiaanse en Franse muziek vol romantiek en l'amour met als slot een bonte bruiloft in Tirol, von den een verdienstelijke vertolking, waar bij de verzorgde enscenering veel tot het welslagen heeft bijgedragen. Voorzitter J. Zwaan heeft met een kort woord de avond geopend, welke met een gezellig bal werd besloten. Dit koor geeft op 26 december a.s. zijr. traditioneel kerstconcert in de Grote of St.-Janskerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 8 uur 's avonds. Aan dit concert werken mede: Mizzi van de Lans, sopraan; een dubbel solisten kwartet, bestaande uit leden van het N.C.R.V. vocaal-ensemble. Bovendien zal de bekende organist, Pierre Palla, het elektronisch „Thomas"-orgel bespelen. Het programma bevat o.m. ,,Te Deum Laudamus" van Hub. Cuypers en het prachtige werk ,,Les Soldats de Gideon" van C. Saint Saêns. Beide koorwerken zijn voor dubbel mannenkoor. Gisteren herdacht de heer J. van Klinken het feit, da-t hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de gemeentelijke ver voer-, reinigings. en ontsmetting-s-dienst. De jubilaris werd door de directeur van deze dienst toegesproken, di-e hem voor de vele goede diensten aan het bedrijf bewezen, een cadeau onder couvert over handigde. Hierna voerde de voorzitter van het jubileumfonds het woord, die hem een cadeau aanbood. Mevrouw v. Klinken werd verrast met een boeket. De 36 Hongaren in Schiedam, voor wie dinsdag, 17 december, in het nieuwe Wijk centrum Nieuwland, een feestelijke con tactavond is belegd, wacht een grote ver rassing. Hun, in bun vaderland voor de beruchte novemberrevolutie van vorig jaar, vermaarde operettezangeres Gitta von Konkoly heeft zich spontaan bereid verklaard deze avond te komen opluiste ren. Dit is het werk van mevr. Den Boer, de presidente van het centraal vrouwenco mité van de afdeling Schiedam van de Fe deratie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning. Zij heeft kunnen bewerkstelligen, dat de beheerder van de Dietsche Taveerne in Utrecht, waar Gitta Konkoly tot eind de cember een contract heeft lopen, bereid werd gevonden Gitta een gedeelte van be wuste dinsdagavond af te staan om voor haar landgenoten te kunnen optreden. In de loop van de avond zal zij per auto weer naar Utrecht worden gebracht, om daal de verdere avond op te treden. Een bekend Schiedams pianist zal worden aange zocht haar te begeleiden. Zij zal zowel ge deelten uit bekende operettes als Hongaar se volksliederen in nationaal kostuum zin gen. Zoals we reeds vermeldden is Gitta von Konkoly in Schiedam geboren, was haar vader, Gyala Klinszky, iin de twin tiger jaren een bekend SVV-speler en was Gitta eerste soliste van de staatsoperet- te in Boedapest. Tot het programma van de feestelijke contactavond behoren voorts het vertonen van KLM-films en het optreden van een goochelaar. Bovendien staat alle genodig de Hongaren een verrassing te wachten in de vorm van een geschenk, aangeboden door een bekende Schiedamse werf. Deze avond is mogelijk gemaakt door de mede werking van de Federatie voor Vluch telingenhulp in Den Haag. Een in Den naam benoemden van dc na te laten goe deren van de eerststervende van hun bei den. dus een mutueel testament. De branderij van Pieter de Hoij stond op de Schie en kwam van achteren uit op het Vijgenpad. Dit wordt ons medege deeld in een resolutie van de heren van de wet. van 8 juli 1674. Aan deze heren had Pieter de Hoij, brandewijnbrander binnen deze stad, verzocht, „voor sijn huijsinge op de Schie" aan de waterkant een bak met een pomp te mogen plaat sen „omme sijn spoelingh daarinne te la ten lopen en als weder ui.it te pompen". Na deliberatie werd dit verzoek toege staan onder voorwaarde, dat hij overleg zou plegen met zijn buren over het leg gen van een riool alsmede over het dam men van de sloot achter zijn branderij, en dat hij zijn spoelingbak zou plaatsen Jan Janszoon de Hoij en Trijntje y echtelieden. Deze Lijsbeth de LIoxj ..jj alhier 1 december 1680 in het h ^ong- met Johannes van der Gaach, een J e, man geboortig van Woerden. Bij dit n f lijk werd de bruidegom geassisteerd zijn goede bekende Pieter de Hoij.,.®nvan bruid door haar behuwdzuster Saf huis- der Gaach. Laatstgenoemde was de zy vrouw van Cornelis de Hoij, met W als jongedochter en geboortig van ag. den. op 27 juni 1674 te Schiedam was huwd. „--„der Cornelis de Hoij was brandewijnDia f en als zodanig ontmoeten wij hem ge ilet eerst in een vergadering van de r ren van de wet van 27 januari 168U. de welk college hij was ontboden »noPoVef het assumeren van de voogdijschap ,er het naergelatcn wceskint" van dr. ,e(1 Jonaszoon en Paulina Gillis, die oe waren overleden. Bij resolutie van, w-et bruari werd door de heren van de „e, aan de brander Cornelis de Hoij _ad- staan, na gehoord te hebben het pre- e vies van de heer fabriekmeester. de- ketels te mogen plaatsen in zijn brat rij. Het is alleszins jammer, dat in 0 (s resolutie niet genoemd wordt de P1 waar deze branderij stond. jer Uit dc huwelijksakte van zijn h'-o Jan de Hoij vernemen wij, dat ook nelis de Hoij tot „Cappiteijn" was met kennis van de heer fabriekmeester derd Nog e4n andere bevordering wac> (dir. gemeentewerken). J"'" X Haag wonende Hongaar zal zijn landgeno ten toespreken. Behalve de Hongaren zijn ook uitgeno digd de pleeggezinnen van de Hongaarse vrijgezellen en de Schiedammers, die ambtelijke bemoeiingen met de verzor ging van Hongaarse vluchtelingen hebben. Het centraal vrouwencomité werd vorig jaar door het Schiedamse gemeentebe stuur belast me-t de verzorging van de huisvesting van de Hongaarse vluchtelin gen. Uit deze opdracht is de verzorging op velerlei ander terrein gegroeid, op maatschappelijk en cultureel gebied. Zo werd in het afgelopen jaar wekelijks een contactavond belegd en tweemaal een gro te contactavond met de pleeggezinnen. In de vergadering van de heren van de wet van 22 januari 1684 compareerde de brandewijnbrander Pieter de Hoij, als in huwelijk hebbende Diewertje Ouwater, en verklaarde de boedel van zijn overleden zwager Cornelis Ouwater te repudieren, d.w.z. dat hij afstand daarvan deed. Na deliberatie werd door de heren van de wet besloten tot curateurs van deze boedel te benoemen de heren Daniel van Boshuijsen, de stadssecretaris Johan Veen en genoemde Pieter de Hoij. Kort daarna werd Pieter de Hoij benoemd tot „Capiteijn" van de burgerij van Schie dam. De branderij van Pieter de Hoij schijnt vernieuwd te zijn, zoals valt op te maken uit een resolutie van de heren van de wet van 21 augustus 1694. Capiteijn Pie ter de Hoij had namelijk verzocht in zijn branderij op de Schie inspectie te komen doen bij het stellen van drie ketels, na melijk twee rouw en een distilleerketel, mitsgaders het leggen van een spoeling- bak. Na deliberatie werd besloten en goedgevonden met het stellen van de drie ketels voort te gaan, en in het leggen van de spoelingbak drie voeten van de kant te blijven; bovendien moest alles geschieden onder het opzicht van de heer fabriekmeester. Kort na het verkrijgen van deze ver gunning is Pieter de Hoij overleden. In het register van overledenen staat op getekend. dat 29 september 1694 te Schie dam werd begraven: „Pieter de Hoij. Cap piteijn van de burgerij deser Stede, ge woond hebbende op het Vijgepad en uijt- gedragen op de Schie". Zijn weduwe, Dieuwertje, alias Debora Ouwater, werd 26 augustus 1704 te Schiedam begraven, gewoond hebbende op de Schie. te hem op 8 mei 1692, op welke ^®tUde hij door de Stadhouder tot lid vaP Vroedschap werd benoemd, en zi nam in de Schepenbank. ,e. Cornelis de Hoij is 7 juni 1720 te Sc dam begraven, gewoond hebbende op Hoogstraat. Mogelijk stond ook aldaar branderij. Als zoon van Jan Janszoon de Hon Trijntje Gillis werd deze brander 18 1664 te Schiedam gedoopt. Of hij n°?„aar huwd is geweest, weten wij niet. w ,e. hij zijn bedrijf als brander uitoefen hebben wij niet kunnen achterhalen- ^g een resolutie van 22 januari 1685 vanerd heren van de wet werd geordonne aan de brander Gillis de Hoij. na in®pi(je tie van zijn ketels en van de pJLr- schoorstenen van zijn branderij, de sch° stenen als volgt op te trekken: de k'® r. schoorsteen één voet en de grote sC def- steen vier a vijf voeten boven de °n7^ari ste pannen van het pakhuis van Crimpen. Betreffende het optrekken v de grote schoorsteen moest hij bij r€"eti lutie van 17 februari 1685 door de van de wet worden aangemaand vliet eerste „bekwame" weder deze op te ni selen, op boete dat aan hem het hran zou worden verboden. L. A. ABW* Hoewel wij de doop van deze brander niet niet mochten vinden, was hij tocheen broe der van Pieter de Hoij hierboven genoemd. Dit blijkt uit de huwelijksakte van hun zuster Lijsbeth de Hoij, gedoopt te Schie dam 22 augustus 1660 als dochter van HEDEN Passage-theater. Vuur over de JaIA 9 (14 j.) Zaterdag en zondag 2, 4.15. uur, werkdagen 2 en 8.15 uur. Don dagavond geen filmvoorstelling. „agt Monopole Theater: Het uur der 9 (14 j.). Zaterdag en zondag 3, 5, uur; werkdagen 2, 7 en 9 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Rembrandt, K brandtlaan 5. Het tienjarig zoontje Arie van mevr, P. werd gistermiddag omstreeks het middag uur aangesproken door een onbekend ge bleven dame, terwijl hij boodschappen deed voor zijn moeder en een buurvrouw op het Dr. Wibautplein. De onbekende vrouw vroeg hem om even een rol drop voor haar te kopen; zij zou de boodschappentas dan wel even bij zich houden. Toen de jongen even later terugkwam, was de vrouw met de tas boodschappen verdwenen. In de ta3 zat een damesportemonnee met ongeveer twintig gulden wisselgeld. De vrouw had een meisje van ongeveer vier jaar bij zich, dat gekleed was in een vuilwit manteltje. De vrouw droeg een lange zwarte mantel, was blootshoofd en had een mager gezicht. Zij was onge veer veertig jaar oud en 1.70 meter lang. ROTTERDAM, il december 1957 10 december n.m.: 310 ton buizen Amsterdam; 410 ton kopra Wormerveer; 360 en 367 ton cel lulose Arnbem; 138 en 112 ton cellulose Maas tricht; 203 ton gerst Wormerveer; 147 ton gerst Doetinchem: 2 x 300 ton fosfaat Amsterdam; 230 en 190 ton maïs Wageningen; 210 en 195 ton tinerts Arnhem; 100 ton super Werkendam; 80 ton zemelgriend Oosterwolde; 775 ton kolen Geertruiden berg; 150 ton Ijzer Amsterdam; 113 ton milocorn Deventer. Totaal 69 reizen 5 vlet- reizen. 11 december v.m.: 400 ton tabak Amsterdam; 412 ton lijnzaad Zaanstreek 300 ton milocorn Maashees; 102 ton milocorn Weesperkarspel; 198 ton mais Meppel; 98 ton mals Boxmeer; 166 ton lijnzaad Langweer; 75 ton oud ijzer Zuidgn. mmiïmt m m ,-s mfm mmmm - - -<■■■ VRIJDAG: Aert Rotterdamse Schouwburg, u_ Nesstraat 120. Yvette - van gu" gO Maupassant door. Charlotte Kohier- uur. Ahoy'hal, Wytemaweg, Winter derland - Holiday on Ice, 20 uur. BIOSCOPEN r Programma's van 6 t/m 12 decemD Arena: Hyena's van de grote weg Capitol: De fatale brug (14 J.) Spektakel om Joiante (a. I.) The Tommy Steele story (a. 1.) Cln®0 C^'v Actualiteiten (doori. voorst.) (a. L) ?~rTno^ '- seum: Rit in de nacht (14 Ontsnapt uit Chiku Shan (14 J.) 7 De trein van tien over drie (14 j.) De wet van de straat (volw.) oac'1 i: wen en spionnen (18 1.) Metro: D* van Cabirla (volw.) Passage <»c" Ta Vuur over de .Tang Tse (14 J.) PrlD®rfe te's laatste stunt (a. 1.) Rex: De r° tw-i (14 J.) - Thalia: Monptl (strikt 't Venster: Les enfants du Para?To i.) volw.) Victoria: De vogelvrijen '1D 0460MD troon scHttoAM tn omsrnmtm 79ste Jaargang No. 23551 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 86152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 advertenties f 0.15 per mm-hoogte. BIJ contract gpeciaJie taraeveru ingezonden mededelingen 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN töt 20 woorden 0.50 tsddng. Elk woord meer 3 Maxi- oKun 60 woorden. de Regelen voor het Advertent, weaen. ABONNEMENTEN 1 1.#> per kwartaal, f en i 0.59 per week- J De vereniging van Aquariumhouders „Natuurgenot in Huis" hield gisteravond in de benedenzaal van de „Amstelbron" een bijeenkomst. Een door de vereniging „Pro Aqua" uit Amsterdam op de band vastgelegde lezing, „Melodie in Kleuren", verlucht met talrijke fraaie kleurendia's, gaf de leden een inzicht in de schoonheid der kleuren van alles wat er op de aarde leeft en groeit. Houders van een terrarium of aquarium konden hier het nodige over de inrichting en verzorging opsteken. De gebruikelijke verloting van tropische visjes bracht menig gelukkige weer in het bezit van enkele tropische exempla ren. Mevrouw Mulder verving bij de opening van de avond de heer Faber, die momenteel een rustkuur ondergaat. GEBOREN: Willem, z.v. R. van Raalte en P. J. Coenradie; Nicolaas L. M., z.v. J. G. B. de Vriese en E. J. T. van Midden; Yvonne J. J., d.v. G. Carree en J. A. den Hartog; Johanna C. M., d.v. W. B. L. Middendorp en J. M. G. L Bosch. OVERLEDEN: M. J. van Jole, 58 jaar echtg. van A. de Maat; A. Frederiks, 67 jr. Er stond gistermorgen heel wat op dc rol, maar het O.M., waargenomen door de officier van justitie Mr. R. A. Schim mel, de kantonrechter. Mr. P. B. Cos en de griffier Mr. O. W. Sipkes handelden in een vlot tempo dc verschillende zaken af. In de zitting van 14 dagen geleden, eiste de officier van justitie Mr. R. A. Schimmel in zijn requisitoir tegen de eigenaar dan een margarine-fabriek in Vlaardingen, H. S. 100.- boete of 40 dagen hechtenis. Het ongeluk de werk man overkomen, was te wijten aan niet voldoende beveiliging in overeenstemming met art. 132 van de Veiligheidswet. De gordingen bij de put waren niet voldoende aangebracht. De heer C. A. technisch ambtenaar in het derde district van de arbeidsinspec tie. .getuigde dat dit noodlottig ongeluk, waarbij de heer L. om het leven kwam, bijna niet te voorkomen was geweest, om dat men altijd bij de flenzen zal trach ten te komen. Op de vraag van Mr Cos of er direct na het ongeluk veiligheids voorzieningen getroffen waren bevestig de getuige dit. Mr. Cos veronderstelde- dat dit ongeluk niet had plaats ge vonden, als er een deksel op de put ge legen had, waartegen getuige opmerkte, dat alles daar altijd vet is. Mr Cos was het daar niet mee eens, omdat art. 152 va-n de veiligheidswet niet in toepassing was gebracht. Men kon zich niet behoorlijk vastgrijpen. Mr. Schimmel vond geen reden tot bij zondere opmerkingen en bleef bij zijn oorspronkelijke eis. De verdediger van verdachte, mr. P. van Bochove betoogde, dat in dat bedrijf alles gedaan wordt, wat een normale fabri kant pleegt te doen voor zijn arbeiders. Mr. Cos achtte echter wel bewezen, dat art. 152 niet voldoende was nageleefd, door het ontbreken van voldoende gor dingen, die na het ongeluk wel waren aangebracht en stelde de fabrikant hier voor aansprakelijk. „Overtredingen van de arbeidswet wor den altijd streng bezien", oordeelse Mr. Cos, maar verminderde niettemin de eis van de officier van justitie met f 25.- of 15 dagen, zodat het resultaat nu werd 75.- of 25 dagen. G. v. d. B. uit Vlaardingen reed op zijn motorfiets met een snelheid van 60 km. per uur. „De eerste van een lange reeks", zuchtte Mr. Schimmel vertwijfeld, „en dat op de eerste november!. Hiertegen zal ik dan ook een flinke boete eisen: 40,of 16 dagen. Mr. Cos, nog met zijn gedach ten bij de goede Sint, maakte van deze dure pepernoot 25.- of 10 dagen. J. B. taxi-chauffeur in Vlaardingen vond een snelheid van 80 km. de juiste.. „Wee.t ik maar één antwoord op'boordeel- de officier van justitie: r 60.- of 20 da gen. Verzacht tot 40.- of 16 dagen.. A. C. garagehouder in Maassluis, reed óók in Vlaardingen op 2 november met zijn auto binnen de bebouwde kom met een snelheid van 70 tot 75 km. Verdachte beweerde, in een nieuwe wagen te heb ben gereden met een snelheid van 35 kh. Mr. Schimmel merkte loconiek op, dat die kilometertellers in de toekomst nog wel moeilijkheden op zullen leveren, want z« zijn niet geijkt e" wijzen of te hoge of te lage snelheid aan, 50,of 20 dagen. Verdachte was het hier hele maal niet mee eens, zodat de kanton rechter er van schrik 15.- en 6 dagen aftrok.. .Toch verliet verdachte nog zuch tend de zaal.. J. F. de R. uit 'Rotterdam reed op 1 november in Vlaardingen met een snel heid van 70 km., nu ja. de rest begrijpt U wel. Verdachte beweerde de 50 km waarschuwing niet te hebben gezien op de Schiedamscdijk, omdat die borden zo laag zitten.. „Laag of niet, u weet, dat Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen allemaal in elkaar zitten, dat de bebouwde kom be treft", onderbrak Mr. Cos dit relaas. „Het is misschien wel niet zo gemakke lijk om op te letten, zal U aan moeten wennen", troostte Mr. Schir.mel. met als na-surprise: 50.- of 20 dagen. Door de kantonrechter verminderd tot 35.- of 14 dagen. H. G. uit Den Haag. tja, het wordt een tonig, reed óók in Vlaardingen geen 50, maar 75 km.. Verdachte voerde aan, Vlaardingen niet te kennen, 50.- of 20 dagen, hetgeen 35.- of 14 dagen werd. Waarna verdachte met een opgewekt ge zicht de zaal verliet. Deze pepernoot viel dus mee!. P. J. S. uit Den Haag, ja, zowaar al wéér in de Haringstad.. Een kort resumé: 4 november, snelheid 75 km., 50 of 20 dagen, eindresultaat: 35.- of 14 dagen. De eerste Schiedammer H. R. bloe mist alhier, die in Vlaardingen.. Wij kunnen weer kort zijn 4 november, Schiedamsedijk, snelheid 70 km. 50.- of 20 dagen, weer een van die peper noten van de officier van justitie! Om- Hef noodcomplcx van 't, St.-Liduina- 'Lyceum is uitgebreid met een nieuwe gymnastiekzaal, die is onder gebracht in het achterste gebouw. Na bjjna 44 jaren op velerlei schepen gevaren te hebben, laatstelijk als gezag voerder van het s.s. „Ameland", het eer ste onder beheer van de Koninklijke Rot- tcrdamschc Lloyd varende tankschip, is kapitein A. W. Visser te Schiedam thans met pensioen gegaan. De heer Visser, die sinds 1922 in dienst is bij de Stoomvaart Maatschappij Rot terdam. een dochteronderneming van de Lloyd, begon zijn loopbaan aan boord van de vroegere „Oranje Nassau" van de toenmalige Koninklijke West-Indische Maildienst, welke Amsterdamse rederij later werd opgenomen in de K.N.S.M. Aanvankelijk was het dc bedoeling dat kapitein Visser deze maand met de nieu we „Oranje Nassau" van de K.N.S.M. uit Curacao zou thuisvaren, maar toen de Shell, in wier dienst de „Ameland" vaart, dit schip onverwachts naar Rotterdam- Pernis dirigeerde, kon hij toch met zijn eigen schip naar Nederland komen. Kapitein Visser, die in 1897 op Schier monnikoog werd geboren en zich daar ook nu weer gaat vestigen, heeft tijdens een op zee, op verzoek van de bemanning, aan boord gehouden afscheidsbijeenkomst, waarbij vele hartelijke woorden gesproken werden, ook verschillende geschenken ont- dat verdachte beweerde, de nieuwe be- vangen onder het motto „Voor tijdverdrijf paling nog niet zo goed te kennen, och, Mr. Cos kon daar nog wel in komen, al zal dat nie.t lang meer duren. op uw eilandje", zoals een bankschroef, een dubbelwerkende borstboor en een vis- speer. l/l Moderne Coupe Geheel compleet f 15.- en f 20.- Het meest Ideale voor dames met natuurgolvend haar Leuke, vlotte, moderne co' fure. zonder dat Uw ha*f èe^ permanent wordt en zonde drogen onder de kap ^5 Complete behandeling t O, voor een goede coiffure gint met de coupe. rekening houdt met Uw p soonlljkheid en de natuur ij valling van Uw haar. mathenesserweg 8 ROTTERDAM-TELEFOON 363

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2