Situatie in de landbouw weinig rooskleurig Er zit geen muziek meer boerenleven m Motie-Andriessen over ruimte lijke ordening aanvaard MM T0ÖP Rijdt u wel 50 kilometer per uur? Pater Wester mam 1 wacht een „moderne" taak Algerijnse rebellen willen onderhandelen I ANWB haalt oud beestje van stal Kerstnummer over Het Reizen Voornaam visitekaartje van Nederlandse boekdrukkers en ehemigrafen A' V h Begroting van LandbouwVisserij en Voedselvoorziening PvdA-motie inzake pachtprijsbeleid 111 Bankpapier in de iv c Zaterdagmiddag Eurovisie Tiveede Kamer S Weer een KLM-prijs voor Surinaamse schilderes Dr. Heynsius van den Berg 50 jaar arts Leopold Strassburger overleden Patrouillewagen geeft juiste snelheid aan liPiii Tellers betrapt Grafische export steeg tot 82 milj. vorig jaar Nieuwe provinciaal der Jesuieten DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 P AG [N A A Dr. Mansholt: over dieptepunt heen Balans van 12 jaar landbouwbeleid Vetgehalte melk Pachtprijsbeleid Begin van socialisatie van boerderijen Algemeen prijsbeleid Varkensbeleid Nt^miek CV DERTIGJARIGEN AAN TECHNISCHE HOGESCHOLEN Voorvechter in de strijd legen de t. b. c- WAT LAGERE SCHOLEN PER LEERLING KOSTEN Van f20 (l.o.) tot f340 (ulo) per jaar KAPPERSZAKEN OP DINSDAG OPEN Lustrum-editie Stralende vormgeving Eerst wennen MINISTER HOFSTRA: Staatsloterij veel „safer dan voetbalpool en puzzel GEEN DROGE SINAASAPPELS MEER Suriname iverkt met paraffine PORTEFEUILLEVERDELING IN ANTILLIAANS KABINET BANKBILJETTEN VAN 20 GULDEN BLIJVEN DEN HAAG, 11 december. I»e Tweede Kamer heeft vandaag de "cSroting van Landbouw, Visserij en "edsclvoorziening behandeld en hierbij ^arschjjnljjk voor de laatste maal met ^blister Mansholt van gedachten gewis- ■eid over het landbouwbeleid. Zoals be- ®nd is dr. Mansholt n.l. door de Ncder- j^hdse regering voorgedragen als Ne*:s- hds vertegenwoordiger in de Europese "•"missie van de Europese Economische "Ciiiecnschap en zal hij in verband hier- "lede ais minister aftreden. „Minister Mansholt heeft met minister rees de langste ministeriële loopbaan iifl a^e na—oorlogse ministers. Hij nam het kabinet Schermerhorn-Drees op 24 i~.n' 1945 de portefeuille van Landbouw, isserij en Voedselvoorziening, welke toen ,.6rd gecreëerd, op zich en heeft sinds- 'en onafgebroken dit departement be- ®er<3. Het was echter bekend, dat de be- 'ndsman in toenemende mate het land vreeg aan het landbouwdepartement en erlangend naar iets anders uitzag. Aanvankelijk gingen zijn aspiraties uit ^er het departement van Buitenlandse eken, maar deze post bleek voor hem "haalbaar, om een recent modewoord te •pbruiken. Maar nu zal hij dan toch ein- e"jk op een belangrijke internationale p°st benoemd worden, als alles goed gaat. belangstelling voor internationale politiek is met de jaren steeds groter «"Worden. Deze nieuwe ambitie zal hij zijn nieuwe Poft stellig ten ,,°de kunnen Uitleven. Maar vandaag ™0«st hij dan °°r het laatst naar alle waar- "Pijnlijkheid eens met e Kamer van ®eQachten wis sen over het 7abdbouwbeleid. li?,als gewoon- "Jk deed hij dit et het grootste *er"ak. De mi nister heeft het v e landbouw- "'"id bij wijze r°ekzak zitten' Ir. DROESEN. Verwerpelijk. MINISTER MANSHOLT Voor hfet laatst? van spreken „in zijn na zoveel jaren prakti- "«ïe ervaring en hij schudt zijn antwoord ende dan ook met behulp van wat aan- ekeningen zo uit zijn mouw. Precaire situatie De laatste jaren wordt de behandeling J'Hn de begroting van Landbouw, Visserij h Voedselvoorziening gekenmerkt door ""tl weinig opgewekte stemming. Van- jPg was de stemming wel zeer gedrukt, con .beeId van de landbouw is somber, mogjf-^Pe de heer Egas (P.v.d.A.). De hiizona ecien in de agrarische sector zijn beloiri groot. Door het prijsgarantie- de h w°rdt een algemene verarming van gen renstand voorkomen, maar overi- "s verkeert, de boerenstand in een per manente lichte crisistoestand, die nog wel jaren zal kunnen duren. Er zit geen muziek meer in het boe- renleven, zo meen- de de P.v.d.A. woordvoerder. De boeren heb ben het nog niet zo slecht, wordt nog steeds in bre de kringen van ons volk gedacht, maar de objectie ve feiten wijzen anders uit, merkte heer Biesheuvel (A.R.) op. ,Pe landbouw verkeert in een precaire .''Uatie. Er heerst hier een duidelijk ge- DE HEER EGAS Muziek is eruit loei van aldus onbehagen over het regerings- de A.R. afgevaardigde. Er 12 Seen reden tot een feeststemming na i®ar landbouwbeleid. heer Egas was daarentegen van Ping, dat de moeilijkheden in de nabouw niet het gevolg zijn van het °srde landbouwbeleid. 'nister Mansholt onthield zich, Mi "et met d;°°g op zijn spoedig aftreden, van kin de beschouwingen. Een bespre- in S van het beleid op lang zicht heeft r6 boze situatie weinig zin, merkte hij te nt op. hou6 bewindsman gaf de klagende lanfl- de ""skundigen toe, dat de situatie in r0n agrarische sector inderdaad weinig »en 's. Men heeft thans te kam" V0o Pot een aantal moeilijkheden, waar- Rev de oplossing niet aanstonds is te kiogn; Maar- zo vocde hjj er ter opwek- va. aan toe, de situatie is in ieder ge- het jKJs beter dan in 1954 en 1955, toen hag '"komen van de hoer een dieptepunt hrivp cre'kt. Dit dieptepunt zijn we te Van gekomen. Er is een verruiming '"komen bereikt, al wil daarmede bere.^"zegd zijn, dat het beoogde doel is 'a„rt?fdzaak blijft, of de structuur van de de .°°"w goed ts. Welnu, feit is, aldus he)1|)cxvindsman. dat wij de beschikking n"dd7 ovcr ecn groot arsenaal Tan om de moeilijkheden in de *'"h „U,v °P te vangen. En die beperken de '"t tot enerzijds het beperken van vati Pf"duktie, anderzijds het verlenen "bsidle. deze manipu latie, omdat zij een bij zondere last legt op één deel van de bevolking. Het blokke ren van 3 pet van het sala ris der amb tenaren zou op hetzelfde neerkomen. De niet-uitbe- taling lijkt op een rentelo. lening. De in houding wordt gemotiveerd met een verwijzing naap de financiële toestand, maar dit argument kon de K.V.P.- woordvoerder niet aanvaarden. Na mens zijn fractie deed hij een dringend beroep op de minister om van zijn voornemen af te zien. Minister Mansholt liet zich echter niet vermurwen. Hij hield vast aan de blok kering van 50 miljoen, hetgeen uitstel van betaling tot begin 1959 betekent. B\j de replieken merkte hij nog op, dat er ongelijkheid in behandeling is tussen eigenaars-verpachters en eigenaars-ge- bruikers. Naar zijn mening mag echter niet gezegd worden, dat er een onrecht vaardig beleid wordt gevoerd. De heer Droesen nam met dit antwoord echter geen genoegen en diende een amendement in om het betrokken be drag geheel uit te keren. Verschillende afgevaardigden drongen wederom aan op een opvoering van het vetgehalte van de melk. Maar ook op dit punt kwam er niet veel uit de ministe riële bus. De regering staat op het stand punt om melk met een hoger vetgehalte ter beschikking te stellen, als het moge lijk is. Dit ogenblik is echter nog niet aangebroken. Ook hier is wachten de boodschap. Een vetgehalte van 3.5 zou een melkprijsverhoging van 6 cent per liter met zich brengen, hield de mi nister de volle-melkliefhebbers voor ogen. Het ligt, zo verzekerde hij nog eens, geenszins in de bedoeling het sub sidie op de consumentenmelk af te schaf fen. De heer Egas was zeer verontrust otver het pachtprijsbeleid. De pas ingevoerde regelingen riepen ernstige bedenkingen bij hem op. Een stijging van de pacht prijs met gemiddeld 35 pet is in de hui dige omstandigheden uiterst bezwaarlijk. Ook de heer Droesen was teleurgesteld over de nieuwe pachtnormen. Zij zullen, zo was zijn verwachting, in ernstig con flict komen met de eisen van de prak tijk. De bewindsman wilde niet ontkennen, dat er in de praktijk moeilijkheden zul len ontstaan, maar, zo voegde hij erge- ruststellend aan toe, die zijn wel te over winnen. Zeker is, dat de grondkamers de handen uit de mouwen zullen moeten steken. Voor een tussentijdse pachtver- hoging voelde dr. Mansholt niets. Zo iets is onuitvoerbaar. Bij de replieken diende de heer Egas zijn reeds in eerste termijn aangekondig de motie t.a.v. het pachtprijsbeleid in. De Kamer, kennis genomen hebben de van de voortgaande stijging van koop- en pachtprijzen van hoeven en los land, verontrust door de aanzien lijke nieuwe stijging, die het gevolg zal zijn van de per 5 december j.l. van kracht zijnde algemene regelen als be doeld in art. 6 van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden, ver zoekt de regering de in bedoelde rege len ten behoeve van de bedrijfsgebou wen opgenomen prijsverhoging onge daan te maken en de voor deze gebou wen bestemde gelden te zijner tijd in de vorrn van subsidie voor verbetering en vernieuwing van voor de landbouw onmisbare bedrijfsgebouwen aan te wenden, verzoekt de regering tevens de verhoging ingevolge bedoelde alge mene regelen voor de pacht voor wo ningen bij agrarische bedrijfsgebouwen drastisch te beperken. Deze socialistische motie vond, zoals te verwachten was, weinig weerklank bij de andere fracties. De heren Droesen (KVP), Biesheuvel (AR), Van Dijk (VVD) en de Ruiter (CH) wezen haar zonder meer van de hand. De heer Droe sen izag' hierin het begin van socialisa tie van boederijgebouwen. De heer De Ruiter (CH) vreesde moeilijkheden van de motie, waarin bovendien een andere cigendomsopvatting is neergelegd dan de zijne. Minister Mansholt sprak zich over de motie niet uit. Hij wilde het oordeel ge heel aan de Kamer overlaten. De bewindsman, inhakend op een be toog van de heer De Hartog (VVD), die voor één landelijke prijs voor hetzelfde produkt had bepleit, bekende zich geen voorstander van gedifferentieerde prij zen als dat niet nodig is. In het algemeen was ook hij voor de gedachte van een prijs. Eveneens verklaarde hij zich ak koord met de gedachte de monopolie heffingen te vervangen door een alge mene vaste heffing, als men die ten minste zo opvat, dat zij b.v. eens per jaar wordt vastgesteld. Deze kwestie is echter niet zo simpel. Verscheidene sprekers waren niet ge rust over het varkensbeleid. De heer Biesheuvel was er door teleurgesteld. Een lonende produktie zal niet kunnen worden bereikt langs de weg van wat de regering nastreeft. Minister Mansholt stelde voorop, dat men er wel mee akkoord gaat. dat de varkensstapel wordt beperkt tot 3,3 mil joen varkens. De bezwaren richten zich tegen de methode om die beperking te bereiken. Bij de nagestreefde beperking kan. zo meende hij, een behoorlijke steun aan de varkenshouderij worden verleend. In 1958 moet getracht worden door globale prijsmaatregelen de beoog de beperking te bereiken. De heer Van Koeverden vroeg de be windsman om een nota over de bevin dingen met de nu ten einde lopende ruilverkaveling op Walcheren. Als het niet strikt noodzakelijk is, wilde de mi nister een dergelijke nota liever achter wege laten. Hij kon te dezer zake geen toezegging doen. Na re_ en dupliek werden de beraad slagingen gesloten en werd de vergade ring verdaagd tot morgenmiddag. AD INT. Een romeinse brandweerman klimt hier langs zijn ladder hoog boven de daken van de eeuwige stad om een bloemen krans te plaatsen aan de voet van het op een hoge suil op het Piazza di Spagna in Rome staande beeld van Maria Onbe vlekt Ontvangen. Volgens een oude traditie wordt ieder jaar op Immacolata- dag feest van Maria Ontbevlekt Ont vangen) een bloemenhulde gebracht aan de Madonna, de Beschermvrouwe van Rome. Duizenden gelovigen nemen hier aan deel. De heer H. te Delft ontdekte, dat zijn tweeeneenhalf jarig doch tertje zat te spelen met een ge opend doosje, waarin zich een bedrag van tweehonderd gulden aan bankpapier had bevonden. Op vaders aandringen vertelde het kind, dat het de papiertjes in de w c had gegooid Openbare Werken heeft het riool „getrokken"zoals dat heet: doch zonder resultaat. De aankomst van president Elsenhower op zaterdagmiddag in Parijs zal door de Franse televisie direct worden uitgezon den. De Nederlandse Televisie Stichting zal deze Eurovisie-uitzending van 14.50 15.10 uur via de Nederlandse televisie zenders relayeren. Het bureau van het Algerijnse „Natio nale Bevrijdingsfront" te Cairo heeft gis teren bekendgemaakt, dat het bereid is met Frankrijk in onderhandeling te tre den om te komen tot een vreedzame op lossing van het Algerijnse vraagstuk. Het front zegt akkoord te gaan met de resolutie, die dinsdag door de Algemene Vergadering der V.N. is goedgekeurd en waarin uitdrukking wordt gegeven aan de wens, dat er via onderhandelingen een einde aan de strijd komt. (Het bericht maakt overigens geen mel ding van de voorwaarden die de Algerij nen stellen. Deze voorwaarden zijn be slissend. Red.). (Van onze parlementaire verslaggever). De Tweede Kamer heeft gisteren de motie, welke de heer Andriessen (K.V.P.) dinsdagavond bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en bouw nijverheid had ingediend, zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De tekst van deze motie luidt: „De Kamer, gehoord de gedachtenwisseling over ruimtelijke ordening en over de in houd van de brochure „Het westen en overig Nederland", van oordeel, dat het noodzakelijk is meer inzicht te krijgen in de hierbij betrokken actuele en diep ingrijpende problemen welke de bemoeie nis raken van onderscheidene departe menten, nodigt de regering uit een nota aan de Kamer over te leggen, waardoor bedoeld inzicht kan worden verkregen en waaruit tevens de beleidslijnen, welke ze bij het beoordelen van deze problemen en de medewerking tot oplossing daarvan denkt te volgen, kunnen worden gekend De heer Andriessen vroeg nog even her opening van de beraadslaging om te voor komen, dat de minister deze motie zou beschouwen als een motie van wantrou wen. Het is hier geen kwestie van wan trouwen, maar het gaat alleen om verschil in zakelijk inzicht, aldus de heer An driessen. Minister Witte verklaarde in antwoord hierop, dat het niet opportuun is de zaak van de ruimtelijke ordening te urgeren. daar dit het huidige overleg te dezer zake ongunstig zou beïnvloeden. Hij meende echter bij nadere overweging, dat de motie niet zozeer een nota vraagt over )Vat v°ot-ai regeringsbeleid beHeft, 'Jsbei Ir geoefend op een .bet melkprijsbeleid, het e'd en het varkensbeleid. werd drietal pacht- oo "^foesen van de K.V.P. maakte met °P het heengaan van dr. Mai 's minister van Landbouw, eerst er onder diens °P over wat sten stand is gebracht. Als credit- ^Oej "oemde hij o.a. de fenomenale l^ail de research, de uitbreiding van 4 IclijflL t LöCdl Lib 'tg, "bouwonderwijs en de voorlich- -Airn-u. ru''verkaveling, de snelle t.b.c.- v6r.'"S van de veestapel en de goe- 1 hetS'an(Iboudmg tussen deze minister georganiseerde bedrijfsleven. au Jlebetpost op de balans is voor Itoucjj ^-woordvoerder echter de in- öeerdo van ecn cent °P de gegaran" vati e melkprijs tot een totaal bedrag J 'O miljoen. eDverpelijk, zo noemde ir. Ejroesen De jeugdige Surinaamse schilderes Ruth del Prado ontving bericht van de KLM dat haar KLM-tekening, die in Suriname destijds tot de vijf beste behoorde, thans ook in de semi finale te Curasao werd uit gekozen om mee te doen in de eindwed- strijd, die in Nederland wordt gehouden. Voor dit op Curasao behaalde succes werd haar door de KLM een prijs toegekend. De eerste eindprijs is een reis naar Neder land en een week verblijf aldaar op kos ten van de KLM. De Staatscourant van 11 december be vat een beschikking van de minister van Onderwijs, waarbij regelen worden vastgesteld voor de toelating van der tigjarigen tot de technische hogescho len 'te Delft «n Eindhoven, die niet in hét bezit zijn van een einddploma Gym nasium of H.B.S. concrete plannen, maar verlangt, dat de zaak van de ruimtelijke ordening wordt aangepakt en dat de Kamer behoorlijk wordt geïnformeerd hierover. Zó opgevat had de minister tegen deze motie geen bezwaar. Ook de motie, welke de heer Eibergen (A.R.) dinsdagavond had ingediend (mede werking ten aanzien van de voorzieningen op de bouwplaatsen) werd z.h.s. aanvaard. Een motie van de heer Gortzak (C.P.N.) (400 miljoen te korten op de defensiebe- begroting en met dit geld het bouwpro-j gramma 1958 veilig te stellen) sneuvelde j met 92 tegen 6 stemmen. Dr. M. R. Heynsius van den Berg te Amsterdam, sedert 27 juni 1951 voorzitter van de Kon. Ned. centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose, viert op 14 december a.s. zijn 50-jarig jubileum als arts. Hij was de eerste, in 1926, die de b.c.g.-vaccinatie in Nederland toepaste en hij heeft de Masro (massaal röntgenonder zoek), de stichting voor het bevolkingson derzoek op t.b.c. in Amsterdam opgericht. De jubilaris werd op 4 maart 1882 ge boren en behaalde het artsexamen op 14 december 1907, waarna hij twee jaar later promoveerde. Van 1910 tot 1919 was hij werkzaam als huisarts en daarna was hij tot 1 maart 1951 als directeur verbonden aan de Amsterdamse vereniging tot be strijding der tuberculose. Hij werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, nadat hij in 1921 rapport, had uitgebracht als lid-secretaris van de staatscommissie ter voorlichting over wettelijke maatregelen tot bestrij ding der tuberculose. Thans is dr. Heynsius van den Berg voorzitter van de ministeriële commissie inzake organisatie van de t.b.c.-bestrij ding en neemt hij een vooraanstaande plaats in in de „Union internationale con- tre la tuberculose". Voorts is hij lid of bestuurslid van o.a. het centraal college voor het bevolkingsonderzoek op tuber culose, de tuberculose-studiecommissie, het sanatorium Hoog-Laren, het Goois kinderziekenhuis en de Stichting comité voor de zomerpostzegels. In maart 1951 ontving hij de zilveren medaille van de stad Amsterdam en werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Van zijn hand verschenen zeer veel publikaties. Gisteravond is te Hilversum op bijna 80-jarige leeftijd overleden de heer Leo pold Strassburger, in leven Cirsusdirec- teur en vader van de dames Regina en Elly Belli-Strassburger. De thans over ledene, die tot het laatst toe nog voor het familiecircus leefde, was. mej zijn kort na de oorlog te Brussel overleden broer Adolf (de vader van wijlen Karei Strass burger). de stichter van het circus Strass burger. Uit een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de ma teriële exploitatiekosten der lagere scho len nog steeds stijgen. De gemeentebestu ren stelden over het algemeen in 1957 ho gere bedragen beschikbaar ter bestrijding van deze kosten dan in 1956. Voor het ge woon lager onderwijs variëerden deze van 20129 per leerling, voor het voortgezet gewoon lager onderwijs van 3-5 tot 220 en voor het uitgebreid lager onderwijs van 50 tot. 340. In 1957 stelde 47 procent der gemeenten voor het gewoon lager onderwijs een be drag van 40 of meer per leerling vast (in 1956: 32 pet.) Voor het VGLO en het ULO stelde resp. 63 pet. en 54 pet. der gemeenten een bedrag per leerling be schikbaar van 55 of hoger (in 1956 resp 48 pet. en 38 pet.) De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat kappersbedienden op de dinsdagen 24 en 31 december (even tueel maandag 23 en 30 december) 's mid dags arbeid verrichten. In januari krijgen zij er een overeenkomstige dinsdag- of maandagmorgen vrij voor. ROTTERDAM, donderdag (Van onze automobielredacteur) Sinds vandaag rijdt op de grote weg tussen Amsterdam en Rotterdam een auto met een klok op het dak. Hij rijdt er speciaal om automobilisten in de gelegen heid te stellen, hun snelheidsmeter te vergelijken met de grote tacho-meter, die voor ieder zichtbaar bovenop de v.agen is aangebracht. De patrouillewagen van de A.N.W.B. in actie. Rijdend in zijn kielzog kan men ge makkelijk de eigen snelheidsmeter controlerende chauffeur van de klok-auto zal ervoor zorgen zoveel mogelijk een snelheid van ofwel vijftig, ofwel zeventig kilo meter per uur aan te houden. Het is immers gebleken, dat een groot doel van de „normale" snelheidsmeters in de automobielen een (vaak niet geringe) afwijking vertoont. Vele geven een hogere snelheid aan, dan men in werkelijkheid rijdt, enkele, vooral de lang-gebruikte. geven de automobilist de illusie dat hij het kalmer aan doet, dan in feite ge schiedt. Voor het eerste euvel mag men de automobielfabrieken aansprakelijk stel len. die het wel prettig vinden, wanneer de koper zich gelukkig prijst met méér snelheid, dan de automobiel kan opbren gen. Het laatste euvel wordt veroorzaakt door slijtage. Om de automobilist te doen ervaren, hoe hard hij in werkelijkheid rijdt, heeft de A.N.W.B. Ühans een oud beestje van stal gehaald, de grote, nauwkeurig ge ijkte snelheidsklok, die acht jaar gele- (Van onze Amsterdamse redactie) De Nederlandse boekdrukkers en che- migrafen zijn, zoals ieder jaar in decem ber, met hun veelzijdige kunnen weer voor het forum van de wereld getreden. En wel met het kerstnummer van het Drukkersweekblad-Autolijn, dat ditmaal gewijd is aan het onderwerp „Het reizen". Op een bijeenkomst in het Victoriahotel in Amsterdam, ter gelegenheid van de verschijning van dit bijzondere tijdschrift, sprak drs. J. H. D. van der Kwast, direc teur-generaal van Handel en Nijverheid van het ministerie van Economische Za ken, die het nummer betitelde als „een vrijwillige meesterproef van het gilde der drukkers en chemigrafen en een unieke prestatie van in vrijheid experimenteren de jonge kunstenaars", een oordeel dat wij geheel zonden willen onderschrijven. Drs. Van der Kwast betoogde verder dat een gezonde geest slechts kan huizen in een gezond lichaam en dat een der gelijke prestatie van technisch en esthe- tiscji kunnen zijn voedingsbodem moet vinden in de gezonde economie van de bedrijfstak. Samenwerking der bedrijfs- genoten op het gebied van de economi sche welvaartsbevordering is ook voor de nationale economie van het hoogste be lang. In dit opzicht, aldus spr., zijn door het grafisch bedrijf opmerkelijke resulta ten bereikt, met name voor de research, uitwisseling van technische gegevens, kwaliteitsonderzoek, produktiviteitsop- (Van onze Haagse redactie). LEIDING GEVEN aan een college, waar vierhonderd jongens dage lijks belangstelling moet worden bijgebracht voor de veelzijdige ma terie, die kort kan worden samen gevat in het begrip „leerprogram voor de middelbare school", in dit geval lyceum, is geen sinecure. Pater dr. J. F. Westermann, de pas benoemde nieuwe Provinciaal der Paters Jezuieten in de Nederlandse provincie, heeft dit aan den lijve ondervonden. Klassicus van „pro fessie", is hij sedert zijn priester wijding op 15 aug. 1941 werkzaam geweest bij het onderwijs. Eerst aan het St.-Ignatiuscollege in Amster dam. Veel omvangrijker werd zijn taak echter, toen hij in 1948 werd belast met de stichting van een nieuw St.-Stanislascollege in Delft. Hier maakte hij alle moeilijkheden mee, die nu eenmaal inherent zijn aan de voorbereiding van een omvangrijk project als de bouw van een school, kapel en woonhuis. Tegelijk immers moest er onderdak worden gezocht voor de zich snel uitbreidende school gemeenschap, die steeds meer klas lokalen vereiste. Alleen al het samen stellen van een lesrooster, dat reke ning hield met de pendeldienst, die de leraren moesten onderhouden naar de diverse, verspreid liggende school lokalen, zal hem zeker enkele grijze haren meer gekost hebben. Verleden jaar vond deze arbeid evenwel zijn bekroning toen mgr. Jansen op 13 november 't prachtige nieuwe school complex aan het Westplantsoen kon inzegenen, een omgeving, die men zich voor een schooi van deze allure niet fraaier kan wensen. Ruim negen jaar heeft pater Wes termann in Delft gewerkt aan het opkweken van een nieuwe, naoorlogse generatie van jonge intellectuelen volgens de beproefde tradities van de Jezuïetencolleges in ons land. in een stad die. gelegen tussen de Maasstad en de Residentie, een geheel eigen karakter heeft. Naast de problemen van de bouw van het Stanislascollege, werd hij te vens geconfronteerd met de evolutie, die het middelbaar onderwijs onder gaat en de snelle vooruitgang der techniek, die zich manifesteert in de toenemende belangstelling voor de exacte wetenschappen. Ook voor deze verschuiving had rector Westermann een open oog. LS PROVINCIAAL krijgt hij nu een taak opgelegd, die veel ver der reikt. De Nederlandse pro vincie van de Sociëteit van Jezus teil momenteel 703 priesters, scholastie ken en broeders. Buiten de zorg voor de 96 broeders en de 223 scholastieken die zich op het priesterschap voor bereiden, zal hi.i leiding moeten geven aan de 384 priesters, die in zovele sectoren van het religieuse culturele, wetenschappelijke en so ciale leven werkzaam zijn. Daar is het zich steeds uitbreidende bedriifsapostolaat, dat b.v. binnenkort in Rotterdam-Zuid een nieuwe af deling krijgt. „Het hangt van het aantal beschik- Pater dr. J. F. Westermann S.J., de nieu- we provinciaal der Nederlandse Jezuïeten, bare krachten af hoever zien dit werk kan uitbreiden", vertelt pater Wes termann ons. Het zoeken naar nieuwe, aan deze tijd aangepaste vormen heeft uiteraard betrekking op alle taken, die de Sociëteit in ons land op zich heeft genomen, zoals in het retraite- werk, het parochiewerk, de studenten zielzorg, de Maria-Congregatie, het Apostolaat des Gebeds, de missie en de puur wetenschappelijke arbeid aan colleges, universiteiten en door middel van tijdschriften en andere publikaties. Pater Westermann zal zich de komende maanden omtrent al deze werkzaamheden moeten oriënteren. voering, bedrijfsvergelijking en export bevordering, werkzaamheden, die konden worden verricht dank zij het Grafisch ExDortcentrum. Drs. Van der Kwast deelde mede dat verleden jaar de grafische export is op gelopen tot 82 miljoen, zijnde 13"/i van de totale „grafische" omzet. Nederland neemt bv. de vierde plaats in bij de im port van boeken in de Verenigde Staten met een bedrag van 700.000 dollar, het geen meer dan een vcrdubbeUüg betekent vergeleken met 1955! De directeur-generaal stelde verder, dat wat de ondernemers-samenwerkïng op het gebied der prijzen betreft, de over heid er voor moet zorgen, dat in de branche de mogelijkheid tot gezonde con currentie bestaat teneinde de efficiency te bevorderen en verstarring te voorko men. Anderzijds dient er ook voor te worden gewaakt, dat buitensporige_ con currentie de bedrijfstak niet tot irren- dabiliteit brengt. Het verheugde hem. dat het mogelijk is gebleken in overleg met alle betrokken belangen in het drukkers- bedrijf in deze kwestie een redelijke op lossing te vinden. Een goede samenwer king tussen werkgevers en werknemers vond drs. Van der Kwest daarnevens voor de welvaart van de ondernemingen natuurliik ook een belangrijk en onmis baar element. Hii besloot ziin toespraak met de (^passelijke wens, dat de orga nisaties het tijdschrift samenstelden, een vooT ooedige tocht mochten hebben naar het door hen gestelde reisdoel: een welvarende bedrijfstak in een welvarend land. Het betrokken kerstnummer is een lustrum-uitgave. Jat in een oplage van 6500 exemplaren verschijnt. Een aantal van 5500 stuks is gratis verzonden over de gehele wereld ten behoeve van de reclame voor het Nederlandse grafische bedrijf, dat overal zulk een uitstekende naam heeft. De Federatie van Werkge versorganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf en de Vereniging van Neder landse Chemigrafische Inrichtingen heb ben zich voor deze uitgave een groot offer moeten getroosten, want hoewel elf drukkers en 37 clichéfabrieken be langeloos het drukken en het vervaardi gen der vele clichés op zich namen, be liepen de kosten toch nog meer dan een ton. De ionge grafische ontwerper Hans Barvelink tekende voor de stralende vormgeving van het tijdschrift, dat men eerder c""i boekwerk kan noemen en dat voor kenners en liefhebbers ongetwijfeld een verrassing zal zijn. De talrijke schit terende foto's, reprodukties van oude gra vures en kleurenprenten geven het een rijke en voorname allure en daardoor steekt het alle vorige uitgaven naar de kroon. Maar daarvoor is het dan ook een lustrumeditie. Het is namelijk de tiende keer dat het verschijnt. Voor men sen, die van reizen houden en welke moderne mens doet dat tegenwoordig niet is het helemaal een bijzonder koste lijk bezit. Naast zes gedichten over reizen bevat het nummer interessante bijdragen van prof. dr. A. Sizoo en dr. L. van Egeraat (resp. over het reizen in 8e eerste eeuw en in onze tijd), van Ton Koot (over pro paganda voor Nederland in het buiten land). van mr. P. Mijksenaar (over re gionale en plaatselijke propagaoda). van A. Overbeek (over reisboeken en kaarten), van R. Blijstra (over reisillustraties), van G. Staelman Azn (over toeristen en tij delijk onderdak) en tot slot van de hand van A. Frankvan Westerienen een wel heel erg fraai geïllustreerd verhaal over: ..De grote tour van de ionge heer van Puttershoek in de tweede helft van de 17e eeuw". den dienst deed op de z.g. Technomobie- len. Het leek de AéJ.W.B. de beste me thode om veel weggebruikers snel aan goed vergelijkingsmateriaal te helpen. Waarom men pas nu met deze klok op de weg verschijnt? Wel. de eenste weken nadat de snelheidsbeperking was inge voerd. leek het nog te gevaarlijk, de auto mobilist op deze wijze „af te leiden". Het verkeer was nog ietwat onrustig: men moest er nog aan wennen, voortdurend op de eigen snelheidsmeter te kijken. Thans echter is men daar vertrouwd mee ge raakt en kan het „vergelijken-onderweg" weinig gevaar meer opleveren. Het is de bedoeling dat de automobilis ten even in het kielzog van de klok-auto blijven „hangen" en voor velen van hen. zal de vergelijking dan wel een verrassing opleveren. De A.N.W.B.-auto rijdt ófwel vijftig, ófwel zeventig kilometer per uur, de kri tieke snelheden dus. Op deze snelheden is de meter ogk het nauwkeurigst. Pa trouilleren binnen de bebouwde kom, zo als aanvankelijk de bedoeling was. is bij nader onderzoek te gevaarlijk gebleken. De klok-auto zou een handicap voor het verkeer gaan opleveren. Men zou hem niet kunnen passeren en lange tijd zou dus maar één automobilist van de klok kun nen profiteren. Op de grote weg is de frequentie veel groter, omdat de wagen, die is behandeld, kan passeren en door rijden. Vandaar het patrouilleren op de snelwegen. Men verwacht, dat naar aan leiding van deze ritten, bij de A.N.W.B. brieven zullen binnenkomen met het ver zoek. ook in andere delen van het land met de klok-auto te verschijnen. Na raad pleging van deze verzoeken zal de ANWB dan een reisplan opstellen voor de auto. die men in de toekomst dus wellicht ook op andere wegen zal kunnen tegenkomen. Persoonlijk ben ik van de vergelijking met de A.N.W.B.-klok geschrokken. Mijn snelheidsmeter „loog" niet minder dan acht kilometer, zodat ik op mijn klok je achtenvijftig kilometer per uur moest rijden om de A.N.W.B.-auto te kun nen bijhouden. En ik was daarmee écn uit de velen 99 De vraag naar loten van de Staatslote rij. die in de laatste jaren voortdurend toenam, was dit jaar groter dan tevoren. Wel kwam deze geleidelijke toeneming van de vraag in het tweede kwartaal tot stilstand. De voetbalpools en de puzzels waren hieraan niet vreemd, aldus minis ter Hofstra in zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. De inkomsten voor 1958 zijn 400.000 hoger geraamd, omdat de feitelijke uit komsten van 1957 boven de raming van dat jaar uitgaan en voorts in het laatste kwartaal van het lopende jaar de vraag weer is toegenomen. De minister schrijft deze kentering toe aan de omstandigheid, dat een deel van het publiek is gaan beseffen, dat de kans op verlies van de inzet bij de voetbalpools en de puzzels veel groter is dan bij de Staatsloterij. Voor de Surinaamse exportsinaas appelen is in Paramaribo een installatie aangekomen, die het fruit met een laagje paraffine zal bedekken, een behandelnig. die als flavour seal procédé bekend staat. Het laagje verhindert, dat het fruit snel uitdroogt en beschermt het ook tegen aantasting, zodat het veel langer houd baar blijft, wat kwaliteit en reputatie ten goede komt. De installatie zal spoedig gemonteerd zijn, zodat het vooriaarsfruit. dat tegen midden januari naar Nederland wordt verscheept de „flavour seal"-be- werking reeds zal ondergaan. De Antilliaanse regerings voorlichtings dienst maakt bekend, dat met ingang van 5 december de volgende verdeling der portefeuilles in de ministerraad geldt: E. Jonckheer. algemene zaken; mr. S. W. van der Meer, justitie; J. E. Yraus- quin, financiën en welvaartszorg; A. E. Booi, onderwijt, en volksontwikkeling; F. J. C. Beau Kin. verkeer, vervoer en volks gezondheid en C. D. Kroon, sociale en economische zaken. In de memorie van antwoord over de begroting van Financiën, deelt de minis ter mede. dat hij na overleg met de di rectie van de Nederlandsche Bank tot de slotsom is gekomen, dat intrekking van de bankbiljetten van 20 geen aanbeveling verdient.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3