Nederlands beste herenkapper (uit Gemert) is 15 jaar oud N.V. VENDU. notarisHUIS WILLY CROMMENTUIN: De afhankelijke gebieden in Afrika y b U 3- I VEILING VAN DIVERSE INBOEDELS ERRES RADIO ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 PAG IN A J DEINING IN BRABANTS DORP DOOR OORKONDE IN ETALAGE Met al zijn vijftien jaren is Willy Crommentuin één van de beste herenkappers van Nederland. Want op het deze dagen in Nijmegen gehouden kapconcours van de Stichting Katholiek Instituut voor technisch artistieke ontwikkeling in het kappers- bedrijf" heeft Willy de eerste prijs veroverd door een vrij model binnen dertig minuten zó goed en hecht doortimmerd onder de tondeuse uit te halen, dat de jury niet anders kon, dan hem de eerste prijs toekennen. Die prijs, een fraai gecalligrafeerde en met krullerige handtekeningen versierde oorkonde, prijkt nu pralend in de kleine etalage van de kapperszaak van Willy's vader. Die zaak is in Gemert, een klein, genoeglijk Brabants dorpje, op een kilometer of tien afstand van Helmond. Het is logisch, dat heel Gemert rondloopt met een trots vooruitgestoken borst, „want de beste herenkapper woont nu toch maar in óns dorp nietwaar?" Het is óók logisch, dat het kleine dorpszaakje met aparte salons voor dames en heren plotseling op een gran dioze manier in de aandacht van alle Gemertse inwoners is ko men te staan. Hetgeen voor het huishoud-budget van de familie Crommentuin natuurlijk ook wel aantrekkelijk is! De aanstichter van de Gemert se opwinding is een nogal klein uitgevallen jongeman, die het uiteraard fantastisch vindt, de eerste prijs te hebben behaald, maar daarnaast toch met bijna Hollandsaandoende nuchterheid over zijn succes verteld. De hoogste eer Deining in Gemert In plaats van behang Begin van de victorie LifOH NGVLIET 96 - ROTTERDA LEF. 122440 KIJKDAGEN DINSDAG en WOENSDAG a.s. van 10 tot 4 uur. GEBOUW HARINGVLIET 96 ROTTERDAM In de Hollandsche IJssel Brug stormvloedkering gistermorgen ingevaren H.H. WIJDINGEN BEDRIJFSONGEVAL KOSTTE VADER VAN VIJF KINDEREN HET LEVEN ERRES RADIO R.S. Stokvis Zonen N.V. verrijkt Uw huis en Uw hart! „Teleurstelling'" in V.N. R.-K. HOGERE BURGER SCHOOL TE BLERICK CONSUL-GENERAAL IN MILAAN Toen begon de victorie van schaar en kam Willy leerde knippen, weerbar stige haargolfjes temmen en fraaie modellen te leggen op stoere man nelijke schedels. Het ging goed. Zo goed zelfs, dat Willy samen met zijn broer naar concoursen ging. Eerst om te kijken, hoe het er daar aan toe ging, later om zelf mee te doen. Het duurde niet lang of een vijfde en zelfs een der de prijs kon mee naar Gemert worden gebracht. Het concours in Nijmegen stond voor de deur. Willy had zich kunnen verzeke. ren van de medewerking van een sergeant Cornelisse uit Gemert die een snipperdag van minister Staf kreeg, om als model mee te gaan naar de Karelstad. De schaar trilde in Willy's be vende hand, toen hij, keurig ver stopt in een feilloos gesteven witte jas, achter de grote glanzende spiegel stond te wachten op het be. ginsignaal. Veel vertrouwen in 'n goede afloop had hij niet, want er waren 75 geroutineerde kappers uit heel Nederland naar Nijmegen gekomen om felle strijd te leveren voor de hoogste eer in de kappers wereld. De gladde routiniers had den a' eens een enkele maal een misprijzende blik in de richting van Willy geworpen, zo in de geest van „Hoe haalt zo'n kind het in zijn hóófd.Willy haalde het niet alleen in zijn eigen hoofd, maar hij bewerkte bovendien het hoofd van zijn model zó goed, dat de juryleden., enfin, U weet het: Willy kreeg de eerste prijs, alle andere kandidaten ver achter zich latend. Overigens had de prijsuitreiking nog wel een zenuwslopend tintje voor Willy. De jury begon name lijk met de laagste de zevende prijs uit te reiken Toen ze aan nummer vijf toe waren, zuchtte Willy mismoedig tegen zijn broer, we zijn er dit keer niet bij". Met een minder fraai clché-uitdruk- king zouden wij nu kunnen schrij ven: „Wie schetst echter zijn ver bazing toen enz. enz. Maar de plank misslaan met deze uitdruk king zouden wij bepaald niet, want Willy stond stomverbaasd. De jongste deelnemer had de hoogste eer behaald! Prompt ontstond er een lichte- lijke deining in Gemert. Vader Crommentuin „begon te janken, toen hij het hoorde" vertelde moeder Crommentuin ons en het hele dorp wilde de andere dag de jonge kapper aan het werk zien. Dat kon, hoewel velen op hun beurt moesten wachten, want in de kleine, min of meer scheefge zakte salon is maar plaats voor twee patiënten tegelijk. Maar dat zal nu verbeterd wor den: in het a.s. voorjaar wordt de zaak verbouwd. Kan ook moeilijk anders, want een kapper met eerste prijzen op zak, kan het bes te in een moderne omgeving wer ken! Want doorgaan in het kappers vak doet Willy natuurlijk. Met ergens in zijn achterhoof het lon kende idee van „een eigen zaak" in de toekomst? Willy weet het nog niet zeker, maar in ieder geval gaat hij, voordat hij over een paar jaar in militaire dienst moet, de serie diploma's halen, die nodig zijn, om een eigen kapperszaak te beginnen, vakdiploma's, midden standsdiploma.En in die tussen tijd zoveel mogelijk concoursen bezoeken om zoveel mogelijk prij zen weg te halen; het staat ten slotte altijd leuk als je, in plaats van met een keurig rolletje be hang, de muren kan plakken met ritsen fraai ingelijste oorkonden.. Nu prijkt de oorkonde, wegge sleept van het Nijmeegse strijd toneel, nog glanzend van nieuw heid in de kleine tealage, daar in 't kleine Gemert. De mensen zijn er nu al zo'n beetje aangewend, maar tegen de tijd, dat de Nij meegse trofee gaat verbleken, zullen er echt wel weer nieuwe diploma's in de kapasalon hangen om de mensen van Gemert te be wijzen, dat zij een van de beste Nederlandse kappers in hun midden hebben. Het is tenslotte toch wel iets an ders dan een diploma, waarop staat, dat je de man bent, die het snelst de honderd meter kan lopen. FRANS VAN HOUTERT. Hele familie aan de schaar Hij zit nu twee a drie jaar in het vak. Hij was nog op school, toen hij op vrije woensdag- en za terdagmiddagen in de herensalon mocht helpen met het inzepen van baardige dorpelingen. Zijn for maat was echter van dien aard, dat er een voetenbankje aan te pas moest komen, om de bestop- pelde kinnen onder hand-- en kwastbereik te brengen.... Met de hulp van vader Crommentui n zelf vanaf zijn zeventiende jaar kapper leerde Willy het vak, sa men met zijn drie jaar oudere broer, die ook wel brood zag in schaar en scheerkwast. Overi gens praktisch de gehele fa milie leeft van de haargroei van de buurtbewoners; de enige doch ter van 't zevental kinderen Crom mentuin heeft de leiding in de da messalon. De andere kinderen zijn nog te jóng, om in de salons te staan, maar ook onder hen schuilt reeds een jongeman van negen jaar oud, die zijn toekomst fi nancieel aantrekkelijk wil ma ken met behulp van tondeuses eri haarlotions. Slechts één zoon is het kappersvak ontrouw gewor den: hij heeft het vak van met selaar gekozen. Ket was een grote dag voor Wil ly, toen een van de klanten op merkte: „Ach dat jungske mag mij voor ene keer ók wel eens knippen!" wegens sterfgeval op DONDERDAG 19 en VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 te 10 uur voorm. ten overstaan van de Notarissen Mr. W. C. TREURNIET, W. J. M. LEENAERS en Mr. W. WEST BROEK. In deze veiling komen voor: o.a.Diverse Ameublementen als eikenh. en mahonieh. SLAAPKAMERS, EETKAMERS en BANKSTELLEN; Opklap- e.a. Ledikanten, Divans, Linnen- en Garderobekasten, Wastafels; Buffetten, Dressoirs; Diverse Bt)zetmeube- Ien; Bureaus, Nieuwe Schrijftafels, VLEUGELPIANO (Bechstein), 3 Piano's; Tex- tielgoederen als Nieuwe Karpetten, Perzische Kleden, Vaste tapijten, Garderobes, enz.; Serviezen, Porselein, Aardewerk en Glaswerk; Olie- en Kolenhaarden, Elektr. en Gasfornuizen; Koelkasten, Brandkasten, enz. Alsmede enige JUWELEN, GOUD- en ZILVERWERKEN. De aangekondigde BELANGRIJKE BOEKVERKOPING wordt uitgesteld tot JANUARI a.s. Alle inlichtingen betreffende veilingen en taxaties Telefoon 122440. Ondanks het feit, dat het gisteren vrij dag de dertiende was, hebben er zich des ochtends bij het invaren van de ruim 82 meter lange vaste verkeorsbrug, die in de stormvloedkering Hollandse IJssel de oeververbinding gaat vormen, geen moeilijkheden voorgedaan. Toen om kwart voor elf de sirenes van schepen en fabrieken begonnen te loeien, lag ..e brug op haar plaats en kon er voor el eerst gebruik van worden gemaakt. Eni ge uren van hard werken waren er aan voorafgegaan. Om zes uur gisterochtend begonnen de eerste werkzaamheden en 't had al acht uur geslagen toen men de brug ging „in varen". Omstreeks half tien lag deze op haar plaats, zij het een meter te hoog. Met zware staaldraden werd het gevaar te verankerd en toen werd er water in de elevatorbakken gepompt. Streepje voor streepje zakte de brug. Op de zuidelijke oever van de storm vloedkering is de toegangsweg naar de brug al in grote trekken gereed, maar het zal nog geruime tijd duren eer het verkeer er gebruik van kan maken. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Her- togenbosch, zal de volgende H.H. Wijdin gen toedienen: op vrijdag 20 december in de huiskapel van het bisschoppelijk paleis: de tonsuur aan de fraters Alexander van Helmond, Bernardus van Geldrop, Leobertus van Monster, Savia van Haar lem, van de Orde der Kapucijnen; M. Strieker, S .v. d. Lienden, J. Hoofd, Q. v. d. Nieuwenhuizen, M. Kloosterman, R. Emke, M. Raaijmakers, D. Polane, van de Orde der Augustijnen; P. Massy, H. Bovens, van de Sociëteit der Montforta- nen. en F. Dassen van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Op zaterdag 21 december in de kapel van de Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch de mindere orden aan de fraters Ru- dolphus van Amsterdam, van de Orde der Kapucijnen; M. Strieker, S. v. d. Liënden, J. Hoofd, Q. v. d. Nieuwenhuizen, M. Kloosterman, R. Emke, M. Raaijmakers, D. Polane, van de Orde der Augustijnen; R. van Liedekérken en F. de Beider, van de Sociëteit der Montfortanen; de H. Subdiakenwijding aan de fraters M. v. d. Ven, G. M. Bijen, F. Weijts, B. Kennis, F. Beckers, van de Orde der Norbertijnen; F. Halmes, van de Sociëe teit der Montfortanen; de H. Diakenwijding aan de frater% Agnellus van 's-Gravenhage, Azarias van, Dordrecht, Mansuetus van Maarssen, Wal- rich van Tilburg, Theogonius van Leiden, Eymadr van Deurne, Benjamin van Til burg, van de Orde der Kapucijnen; Th. Balm, A. Cornelissen, van de Orde der Augustijnen; J. Ruhs, A. Melz, G. Schra- ma, J. Braken, J. van Loon, J. Even, C. Voncken, P. Out, J. Sijm, J. Schrama, van de Sociëteit der Montfortanen; C. Joore en R. van Tellingen, van de Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Op zondag 22 december in de kapel van het Studiehuis St.-Jozef te Hees-Neer bosch: de H. Subdiakenwijding aan de fraters G. Hoex, A. Hoedemaker, Fr. v. d. Mark, G. Egelie, G. van As, H. Hoffmann, Th. Roudijk en A. Verstege, van de Priesters van het H. Hart; en de H. Priesterwijding aan de fraters P. Schellens, M. Sanders, L. van Marrewijk, van de Priesters van het H. Hart, en A. Scott van de Orde der Kruisheren. In Leeuwarden is de 30-jarlge W. Kool stra, gehuwd en vader van vijf kinderen, door een bedrijfsongeval op het terrein van de Coöperatieve Condensfabriek Friesland om het leven gekomen. De heer K. werd aan zijn hoofd getroffen door een U-balk, die aan een dragline hing. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is kort daarna overleden. Morgen kunt U thuis, op Uw gemak het radiotoestel van Uw keuze kiezen uit de fraaie kleurenfolder van ERRES. U behoeft slechts onderstaande coupon, vandaag nog naar R. S. Stokvis Zonen N.V. te zenden. COUPONah drukwerk te zenden aan: Ajd. Publiciteit, Postbus 426, Rotterdam. Gelieve mij geheel vrijblijvend de nieuwe Erres radiojolder te zenden. Naam Straat woonplaats: (in blokletten s.v.p.) m A I',:' De Algemene Vergadering der V.N. heeft baar „teleurstelling" uitgesproken over het feit, dat België, Groot-Brittan- nië en Frankrijk nog niet overeenkomstig een verzoek dat van 1952 dateert, hebben laten weten, wanneer resp. het door Bel gië bestuurde Roeanda-Oerundi, Brits- Kameroen, Tanganjika, Frans-Kameroen en Frans-Togoland bij benadering zelf bestuur zullen krijgen of onafhankelijk worden -De stemverhouding was 51 tegen 15 stemmen bij 7 onthoudingen. In februari van dit jaar was op de drie genoemde landen een beroep gedaan om de „noodzakelijke maatregelen" te tref fen teneinde te verzekeren, dat een van de twee doelen „spoedig" wordt bereikt. Met 57 tegen nul stemmen, bij 17 ont houdingen, heeft de Algemene Vergade ring voorts de hoop uitgesproken, dat Frankrijk en de politieke groepen in Frans-Kameroen maatregelen zullen ne men om de rust in dit „ln beroering ge brachte gebied" te herstellen. In de des betreffende resolutie worden een spoe dige afkondiging van een amnestiewet door de Fransen en een afzien van ge welddaden door alle politieke Dartljen in het genoemde gebied aanbevolen. In deze resolutie gaf de Algemene Vergadering nog eens uitdrukking aan haar „vertrou wen" dat Frankrijk en Groot-Brlttannlë passende maatregelen zullen nemen om de verwezenlijking van zelfbestuur of on afhankelijkheid ln de beide Kameroeas te vergemakkelijken. De resolutie, die afkomstig was van Ecuador, Peru en Venezuela, werd ge steund door Frankrijk. De communisti sche landen onthielden zich van stem ming. Acht landen waren afwezig. Met algemene stemmen nam de Alge mene Vergadering ook een resolutie aan, waarin de beheerschapsraad wordt ver zocht aandacht te blijven wttden aan de financiering van de planm -1 voor de eco nomische ontwikkeling van Italiaans So- maliland. De Italiaanse regering heeft nl- laten weten, dat dit gebied na I960 fi' nanciële hulp van buiten af nodig 2®1 hebben, nog afgezien van technische bij" «tand van vier of vijf miljoen dollar pef laar. Tevens besloot de Algemene Vergade ring op haar volgende zitting na te gaan. welke gevolgen de Euromarkt zal hebben voor de overzeese gebieden, die van de leden der gemeensch?» afhankelijk zijn, Het bestuur van de Vereniging voor Middelbaar Onderwijs in Limburg heeft besloten per 1 september 1958 te beginnen met een R.-K. Hogere Burgerschool voor jongens en meisjes te Blerick (gemeente Venlo). Het is de bedoeling om dan alleen een eerste leerjaar te formeren. Een werkcomité, waarin o.a. vertegenwoordi gers van de gemeente Venlo en de burge meesters van Horst, Helden, Maasbree en Grubbenvorst lid zijn, heeft zich met de voorbereidende werkzaamheden belast. De uitzending van dr. W. Huender, be noemd consul-generaal der Nederlanden te Milaan, za] om gezondheidsredenen geen doorgang vinden. In verband hier mede ls thans binnenkort de benoeming aldaar te verwachten van de heer H. W-R- de Waal, laatstelijk zaakgelastigde te San José. NOODLANDING! door J. M. ELSING 20). Een poosje later heeft hij pen en papier te voor schijn gehaald. Hij wil zijn testament maken Wat denk je daarover Erna? Dat kun je doen Maar ik heb geen familie. Heb jij iemand. Denk niet aan mij. En laat ze met je geld doen wat ze willen. Nee, ik heb zitten nadenken. Ik zou het aan een goed werk willen schenken, een klooster of een andere godsdienstige stichting. Erna kijkt hem verrast aan. Wat, wil je je geld aan de Kerk geven? Ja, antwoordt hij en kijkt naar de handen van Lejeune. Ik houd dat voor een goede daad. Ik zal het aan Lejeune vragen. Die kan mij zeker bescheid geven Hij staat al op, maar zijn vrouw houdt hem tegen Een ogenblik! Ga nog even zitten, wil je! Ik heb je wat te zeggen. Wat is er? Wil je dan toch werkelijk proberen de hemel te kopen? Melsen kijkt haar ev enontmoedigd aan. Waarom zeg je dat, Erna! Sta je dan toch aan de kant van Waller? Ik vind het gemeen, dat je me in zo een ontzettend ogenblik voor de gek houdt. Hij is weer gaan zitten en verbergt het gelaat achter de handen. Dan kijkt hij haar scherp aan. En toch zal ik het doen. Dat recht heb je. John. En ik heb het recht niet, mij ln jouw zaken te mengen. Overigens schaam ik mij al over mijn woorden. Ik ben geen haar beter dan jij Wat bedoel je daar nu weer mee? Als jij arm zou geweest zijn, zou ik nooit met je getrouwd zijn. Ik heb het ook maar voor het geld ge daan. Gu verder, stuift hij op. Vertel mij ook nog, dat je met andere mannen hebt gelopen, terwijl je mijn Vrouw was, dat die Waller nooit uit je gedachten is ge weest. dat je mij genomen hebt, om hem te kunnen voorthelpen. Nee, nee, zo slecht ben ik niet geweest. IK was je nooit ontrouw. Ik heb mijn huwelijk beschouwd als een ernstige aangelegenheid, Ik heb geprobeerd een waar dige vrouw voor jou te zijn. Goed. Heb ik je meer gevraagd? Dat is het juist. Jij hebt niet meer gevraagd en ik heb nooit meer gegeven. Ik dacht dat geld en weelde alles goed konden maken. Dat is mijn vergissing geweest. Het was inderdaad mijn plicht geweest, bij Waller te blijven en hem voort te helpen, niet met jouw geld maar met mijn liefde. Ach hou op. Hou toch op. Het heeft allemaal geen zin meer. Inderdaad, het ene zowel als het andere is zonloos geworden. Daarom ook, kun je alles naar juiste waar de schatten. Als jij gelooft aan wat je nog wilt onderne men, doe het dan John. Kniel naast Lejeune, biecht je zonden en maak samen met hem je testament. Erna loopt langzaam naar buiten en gaat op de trap zitten. Zij hoort de stemmen van Waller en Del- motte aan de andere kant van het vliegtuig. Het ge luid daarvan dringt nauwelijks tot haar door. Zij leunt het hoofd tegen de deurpost en slüit de ogen. Waller en Delmotte spreken over de laatste operatie het in brand steken van het vliegtuig. Over een half uurte is de zon weg en dal zal alles in gereedheid worden gebracht. Het zeildoek boven de kajuit zal op de vleugels worden uitgespreid. Ze zullen de ben zinetanks, die onder de vleugels zijn ingebouwd, la ten leeglopen in de dame-jeanne en de thermosbussen en de brandstof uitgieten op het zeildoek, boven en in de kajuit en in het bagageruim. Bij gebrek aan licht zijn ze verplicht, dit werk uit te voeren voor het in treden van de volledige duisternis. En daarna moet het vuur algauw worden aangestoken zodat de benzine niet grotendeels zou verdampen. Beide mannen liggen naast elkaar onder de rechter vleugel. Het is het allerlaatste wat wij kunnen doen, zegt Waller. De president is het met hem eens. Daarmee wordt echter hun laatste schuilplaats vernietigd. O, morgen zullen ze daaraan geen behoefte meer hebben. Het is van geen belang of je ln de zon sterft of in de scha duw. Je schijnt niet veel te verwachten van je laatste operatie. Point n'est besoin d'esperer pour entreprendre meneer de president. Het is mij een raadsel, Waller, waar jij opeens al die energie vandaan gehaald hebt Zeur niet over een mirakel man. Jouw ogen en die van de anderen zijn vertroebeld door de angst voor de dood De mijne niet. That is the question. Daaren boven laat ik niets achter wat de moeite waard is en en., maar nou ja, de rest gaat je niet aan. Zo te moeten sterven. Delmotte zucht en sluit de ogen. En alles moeten achterlaten. Heel zijn leven lang heeft hij jacht ge maakt op geld, roem en genot. Drie fabelachtige bronnen, die nog bijlange niet uitgeput waren. En nu blijkt, dat hij er opeens afscheid van moet nemen Zijn doodstrijd is al begonnen en hij weet dat het einde zal gepaard gaan met gruwelijk lijden. En hij is altijd zo bang geweest voor ziekte en pijn. Hij heeft zich altijd gedragen als een gedistingeerde heer. met onkreukbare levenswandel, gesteld op conventie en eti quette, zijn kleine onhebbelijkheden en driften in toom houdend, profijtelijk genietend van alles wat een man met geld en gezag zich kan veroorloven. Dat hij het in de kolonie zo ver heeft gebracht tot gouver neur is in hoofdzaak te danken aan zijn geestes gaven, want hij is altijd meer een man geweest van statisite-ken, rapporten en theoretische debatten, dan van de daad. Naar Europa keerde hij terug, omdat Kongo, niettegenstaande zijn uitgestrektheid, te klein was geworden voor zijn ambities. Ook in het moeder land zou hij het nog ver gebracht hebben. Hij steun de er discreet, maar zeer doelmatig, de beweging die er voor ijverde het departement van Koloniën niet meer toe te vertrouwen aan politieke ministers, maar aan technici met practische ervaring inzake koloniale aangelegenheden. Tijdens de jongste politieke crisis werd zijn naam door verschillende grote bladen naar voren gebracht en hij zou zeker vroeg of laat minister geworden zijn, als deze noodlottige gebeurtenis er hu niet was tussengekomen. Nu, president Delmotte heeft steeds de gewoonte gehad te bereiken wat hij wenste,omdat hij nooit verder sprong dan zijn stok lang 'was. Hij- wist zich steeds te beheersen en te bukken voor (je, feiten. Ach, hoezeer de dorst hem ook kwelt, rijzen er tal van beelden uit het verleden in zijn geest op terwijl hij daar zo ligt. Waller duwt hem in de zijde. Het is tijd. Laten we voortmaken. De president gaat rechtop zitten en staart een poos je naar de zon, die "gedeeltelijk verdwenen is. Wat ervan overblijft staat als een rode boogpoort in de blauwe metaalwand van de horizon, op het gouden zand. Nee, het is de rode mond van een gloeiende oven. Dan wendt hij de blikken naar de A.G. 112 en komt overeind. Dat zal dan het laatste zijn, Waller! Jawel, het allerlaatste. Wat sta je daar nu te treuzelen? Kom! Een ogenblik, ik wou je eerst nog iets zeggen: als wij morgenvroeg niet gered zijn, wil ik die ver wenste zon niet meer zien opgaan. Dat zullen wij afwachten! Nee, ik wil het niet afwachten. En jij moet mij helpen 1 Hoezo? Door me jouw revolver te lenen. Die krijg je niet. Je hebt ze mij gisteren zelf aangeboden. Maar gisteren was jij nog de man van het prin cipe: „Zo lang er leven is, is er hoop"! Ik heb het recht te sterven op de wijze die mij het aangenaamste is! Waarom sta je daar zo te grijnzen? Omdat mijn mond te veel pijn doet om te lachen. Ik vind. het gek, dat jij nu wil doen wat je mij wilde beletten! Alles in het leven is een kwestie van omstandig heden. Dat zie ik nu in. Luister, Waller, een paar jaren geleden wilde een Engelse sportman tijdens de nacht van Reggan naar Gao vliegen. Hij kwam nooit terecht. Vele weken daarna vond men zijn lijk. Hij had zich de pols open gesneden. Dat hoorde ik in Reggan vertellen. Ik wil maar zeggen, dat jij me niet kunt belet ten er een eind aan te maken. Inderdaad niet, maar ik wens je er evenmin bij te helpen. Wat kan het jou schelen, dat ik het een paar uren vroeger of later opgeef? Inderdaad! Niet veel! Maar ik heb altijd graag stroomopwaarts geroeid. Mijn revolver krijg je niet. En nu vooruit! Straks is het donker. Het plan, de A.G. 112 in brand te steken, wordt in de kajuit eerst met gemengde gevoelens onthaald. Van Laer merkt op, dat er dan nergens meer een plekje zal zijn om hen tegen de moordende zonne stralen te beschutten. Als Waller zegt, dat ze morgen geen behoefte meer zullen hebben aan beschutting, begint hij te kreunen. Ach, idioot, ik bedoel immers, dat je morgen gered bent. Nee, Waller, nee, aan jouw sprookjes geloof ik niet meer. Lejeune aanvaardt gelaten de beslissing. Melsen heeft even ontzet gekeken, maar klampt zich aan deze laatste kant vast. Hij is zelfs bereid op de staart te klauteren om het zeil los te maken en het naar de vleugels te brehgen. Straks zal hij er benzine op gieten. Ondertussen worden de kajuit en het bagage ruim ontruimd. Wat het persoonlijk bezit van de pas sagiers betreft, is dat zeer eenvoudig, daar het her leid ie tot enkele leren tassen. De rest is al in vlam men opgegaan. De dame-jeanne en de bussen staan gereed onder de -linkervleugel. Daar boort Waller een kleine opening in de tank en houdt er de bussen onder. Naar gelang ze vollopen, gaan ze van hand tot hand en worden geledigd op het zeil, vervolgens op het dak van de kajuit, in de cockpit, in de kajuit zelf en in het bagageruim. Deze operatie wordt herhaald tot beide tanks zijn leeggelopen. Nu moet er nog even gewacht worden tot de duisternis volledig is ingetreden. Dan slingert Waller een brandende krant in de kajuit. Een eind daar vandaan zitten de passagiers uit geput in het zand en zien, hoe de vlammen in gieren de woede bezit nemen van het vliegtuig. Laten we bidden! fluistert Lejeune. Niemand antwoordt. Alleen de planter en Melsen vouwen eveneens de handen, maar allen hebben het hoofd gebogen. Ook Hansen houdt die namiddag even de blikken gevestigd op de boog van de zonnepoort aan de hori zon. De dagmars is ten einde, maar hij blijft staan, koppig en stram. Hij wil zich niet uitstrekken naast zijn makker Hij vreest de nacht als een donkere vloed, waarin zij zullen verdrinken en die hen zal meesle pen naar de eeuwigheid. Hij draait zich langzaam om het oude gebaar van de snuffelende piloot en kijkt voor een laatste maal over de woestijn. Witte stippen dansen voor zijn ogen, maar zij zijn nog niet samengevloeid tot een zee van licht. Hij kan zijn omgeving nog onderscheiden. Langer voortstrompe len in westelijke richting heeft geen zin. Het land is daar vlak en zonder geheimen. De nacht zal hen ingehaald hebben, voor zij een half uur verder zijn. Rechts echter, niet meer dan een paar kilometer ver wijderd, staan dikke rimpels op het gelaat van de woestijn getekend, rimpels die het uitzicht belemme ren. Hansen buigt zich naar de marconist en wijst er naar. Tot daar nog en dan geven wij het op. Ga maar, fluistert Deriks. Ik hier en jij daar! Het doet er niet toe. Hij grijpt een hand van de piloot en wil nog iets zeggen, maar Hansen geeft hem de kans niet. Ik ben terug voor het donker is. Wij blijven bij elkaar. En daarop gaat hij, zijn voeten door het zand sle pend, om een duidelijk spoor na te laten, waardoor hij straks zijn vriend kan terug vinden. Hij weet, dat het zijn laatste tocht is. Morgen zullen zij de kracht niet meer bezitten om nog verder te komen. Zijn hart is niet gevuld met wanhoop. Het is niet de eerste maal, dat hij in strijd is gewikkeld met het noodlot en dat alle kans op een overwinning uitge sloten lijkt. Voor de rest schrikt de dood hem niet af, want die is inherent aan zijn beroep. Hij is niet het afzichtelijk spook met de zeis, dat hem wurgt, dat grijnzend op de rotswand zit, waar hij zich tegen dreigt te pletter te vliegen, dat op de neus van zijn kist staat te dansen, als het er om gaat een ge vaarlijke noodlanding uit te voeren. Hij ziet hem veel meer als een afgezant van de eeuwigheid, een oude man, in een wit gewaad, met een lange baard, die in ogenblikken van gevaar telkens naast hem verschijnt, als een scheidsrechter de strijd bijwoom en zich nadien met een hoofse buiging verwijdert- Telkens als het achter de rug is glimlacht Hansen- „Tot de volgende keer!" Zoals je zegt. Frank! Ik heb geen haast. Nou, tot de volgende keer dan! En het ga je goed intussen- Ze staan op intieme voet met elkaar, die twee. ZO tutoyeren elkaar. Ze hebben elkaar al zo vaak ont moet! De oude man met de lange baard schrijdt ook nu weer naast hem, zwijgend. Hij weet, dat het om °e laatste ronde gaat, maar zegt niets, want hij is een eerlijk scheidsrechter, die geen partij kiest en op het einde wacht. Buiten deze strijd tegen het noodlot bestaat er °u niets meer voor Hansen. De gedachten aan wie hem liefhebben en achterblijven zijn vervaagd. Hij i heeu niets te betreuren. Als hij zijn leven kon herbeginnen, zou hij het andermaal aanvatten bij het accacia-bps' tegenover het vliegveld in zijn geboortestreek. Nie» de motoren heeft hij bemind, maar de kracht, die zU hem hebben verleend, de vleugels, om boven d wereld der mensen uit te stijgen, jacht te maken de sterren, te leven in de vrije ruimte! Met veel inspanning heeft hij nu de heuvelrug ke' reikt en gaat zitten. Het liefst zou hij zich uitstrekken- maar hij is bang. dat hem daarne de kracht zal ont breken om op te staan. Zijn blikken glijden over 0 eindeloze, golvende vlakte en moedeloos sluit hij 1 ogen. Het is voortdurende dezelfde vlakte en moede loos sluit hen de ogen. Het is voortdurend deze*' de ontgoocheling: ook deze heuvels hielden slecht ij dele beloften in. Na een poosje staat hij moeizaam op. Het enige wat hem nog te doen staat is terugkeren naar Deriks. mag niet meer treuzelen, want spoedig zal hij voetspoor in de duisternis niet meer kunnen i'fS Hij werpt een laatste blik naar de horizon en wil z'c omkeren. Opeens echter hoort hij een gerucht. ai het zoemen van een motor. Dat is weer het spel va zijn zieke verbeelding. Maar dan stelt hij vast, het toeneemt en uit een bepaalde richting sc, re komen. Geen fantasiegebrom, dat van overal nergens op hem toezweeft. Met een ruk keert hij ",g hoofd naar links en daar ziet hij een auto. Ook aan werkelijkheid van dit beeld kan hij eerst niet gel°v'e Hij knippert met de ogen, maar de auto verdwil niet en komt nader, steeds nader. Nu springt er man te voorschijn. Neen, dit kan geen hallucina zijn. Hansen wuift, laat zich van de helling glit en wankelt zijn redding tegemoet. Het is een P trouillerende rupsauto op weg naar Biden V en^ mand met een adjudant, een korporaal en een ne=JV:4 chauffeur.Krachtige armen omvatten hem- beseft nauwelijks, wat er nu verder gebeurt. Er een floers voor zijn ogen. Het gerucht van gorgele" water treft zijn oren Daar. voor hem. wordt een nen kampeerbekken met water gevuld. Zijn red de - willen hem dwingen, op de grond te gaan liS8® ,j maar hij weigert. Hij wijst naar de plek. waar h 1 daareven stond en stamelt de naam van de man' nist. Ze hebben hem begrepen want een van de tw blanken gaat op weg. (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4