Basis voor een gesprek met Indonesië smaller geworden Nederland is tevreden over de resultaten NATO-conferentie Sjepilof bij vergadering Opperste Sovjet van „Waterman" zette in Singapore 904 evacués aan wal Moeten de ziekenfondsen tand- artsenkosten terugbetalen? el meer woonruimte beschikbaar St. Vijf-jarenplan voor nieuw seminarie Vijf miljoen voor opleiding van goede geestelijken Kritiek op wetenschappelijk beleid Duitse kustvaarder strandde 'h'ropp 0p bevolking: Drie Nederlanders in vrijheid gesteld Nauwere relaties Sovjet-Unie-Syrië Weekeind niet zonder regen Zaterdag 21 december 1557 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vandaag weer terug naar Indonesië Moeilijkheden na het conflict Proefproces voor Maastrichtse rechtbank Russen leveren schepen aan Indonesië Mgr. Jansen: Goede clerus is eerste eis anton hunink Aan iedere parochie bepaalde bijdrage gevraagd Pal Maleters kinderen telegraferen Boelganin WEERBERICHT E.E.G.-verdragen Boelganins-brief Boodschap aan Denemarken NATO-winstpunten Wanten-weer worstenweer Sea Spoedig Indonesië verlaten „Streefbedrag" In overleg met de bisschop en diens adviseurs heeft hij thans aan alle parochies een „streefbe drag" voorgesteld, dat de parochie in de loop van vijf jaar zou moe ten pogen bijeen te brengen. Op welke wijze, dat is aan iedere pa rochie individueel overgelaten. weerverwachting van het K.N.M.I., geldig an heden- tot morgenavond, luidt: Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, n*aar ook opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Vrij zacht. Zondag 22 december: zon op 8.49, onder 16.33 maan op 9.17, onder 18.19 uur. J^aandag 23 december: zon op 8.49 onder 16.33 Ul*r; maan op 9.53, onder 19.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Minister Luns zeker geen neen "De zaak wordt bepaald niet vergemakkelijkt sinds de gebeurtenissen in "donesië na mijn terugkeer uit New York", zei minister Luns, die gister- avand per trein uit Parijs in Nederland is teruggekeerd. Dit in antwoord een vraag, of Nederland zoals de minister begin deze maand na e behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V. N. nogmaals beeft Verklaard bereid is tot een gesprek met Indonesië. .Hij doelde daarbij in de eerste plaats op de confiscatie van Nederlandse ^Sendommen in Indonesië en de schendingen van liet internationale ^echt. „Daarbij is er onzekerheid, wie bet in Indonesië voor bet zeggen J1 epdt en onzekerheid, wat bet onderwerp van een dergelijk gesprek zal '°eten zijn. „Voorts wordt een dergelijk gesprek heel moeilijk gemaakt °°r de schandalige wijze, waarop in Indonesië tegen onze landgenoten lv°rdt opgetreden en het internationale recht met de voeten wordt treden". «Men kan zich voorstellen, dat deze gesties nooit onderwerp van besprekin- met Indonesië kunnen zijn. Dat mint, in Indonesië wel eens te worden «edacht", zo vervolgde de minister. "Set is de plicht van Indonesië de Ne- -rlandse belangen te beschermen als de zichzelf en van andere mogendheden. basis voor een gesprek met Indonesië as al smal, maar zij is nog smaller ge- örden". j,. *h antwoord op een opmerking, dat ge- bchten uit Djakarta komen, dat de hui- ®:Se Indonesische regering binnen af- v'enbare tijd zou aftreden, zei minister ■buns: „Dat bevestigt, hoe moeilijk het is vRst te stellen, met wie men moet gaan braten" en met grote nadruk: „ik zeg ®ter geen neen", wat betreft een ge- DT®k met Indonesië. Steeds bereid eel" n°em slechts enkele feiten, waarop D xTatltvmord dient te worden gegeven, bee*^erlandse regering is door de jaren bereid geweest met Indonesië te tair-technisch gebied uitgesteld totdat het de Russische leiders belieft de bespre kingen te hervatten. Veel contacten bui ten de conferentie waren „uitermate nut tig", omdat er een toelichting is gegeven on de toestand in Indonesië. De minister deelde tenslotte mede. dat als gevolg van het feit, dat de NATO- conferentie langer heeft geduurd, dan was voorzien, de ministers van „Klein Europa" niet zijn toegekomen aan een beslissing over de vestiging van de zetel der E.E.G. en de benoeming der hoge plaatsvervangend president bij af- functionarissen. De Hesnrekmöen over t n J Sartono, de voorzitter van het parle ment in Indonesië, optredend als De besprekingen over de E.E.G. zullen op 6 en 7 januari in Pa rus worden voortgezet „en we hopen dan tot een beslissing te komen". tvezighcid van Soekarno. winstpunten noemde mr. Luns de bespre kingen van de onderlinge afhankelijkheid der vijftien NATO-landen en de ver dieping van de politieke consultatie, ter wijl in militair-technisch opzicht een be gin is gemaakt met een nieuwe militaire opzet. Op de conferentie is de brief van pre mier Boelganin op de juiste waarde ge schat. De Russische manoeuvre om te trachten beslissingen te doen uitstellen, is mislukt. De vijftien NATO-landen hebben zich wederom bereid verklaard met Moskou te spreken over ontwape ning, maar er is geen beslissing op mili- De beide kamers van de Opperste Sovjet hebben gisteren de ontwerp-begroting voor 1958 goedgekeurd, die onder meer voorziet in de bouw van 28 procent meer huizen dan in 1957. De Opperste Sovjet heeft voorts 22 be sluiten goedgekeurd, die sinds mei jl. door het Presidium zijn genomen. Hieronder bevinden zich de twee besluiten, waarin het afzetten van Molotof, Ijlalenkof, Ka- ganowitsj, Sjepilof en laatstelijk maar schalk Tsjoekof werd vastgelegd. Sjepilof heeft gisteren overigens de zit. ting van de raad der nationaliteiten, één der beide kamers, bijgewoond. De voorzitter van de Sovjet-academie van wetenschappen, dr Nesmejanof, heeft gisteren in de vergadering van de unieraad, de andere kamer van het parlement, kritiek geleverd op het we tenschappelijk beleid in de Sovjet- Unie. Volgens hem is er nog veel voor nodig om de Verenigde Staten op alle fronten van de wetenschap te ver slaan, al heeft de spoetnik ook aan getoond, dat de Sovjet-geleerden een voorsprong hebben op het terrein der raket-wetenschap. Nesmejanof zei, dat er te weinig geld ter beschikking wordt ges.teld voor we tenschappelijke apparatuur. Sovjet geleerden krijgen verouderde apparaten, zo zeide hij. Er wordt in de Sovjet-Unie po moet worden verhoogd dan de inves teringen in enige andere sector der Sov jet-economie. „In 1954 had de Sovjet-Unie voor iedere geleerde gemiddeld een bedrag van 9000 minder geld voor de uitrusting van labo ratoria uitgegeven dan in de Verenigde Staten en bovendien maken de fabrieken niet wat de geleerden nodig hebben. Nesmejanof noemde als voorbeeld van zijn mededeling, dat de Sovjet-geleerden vaak verouderde apparaten krijgen het feit. dat een thans in West-Duitsland ver vaardigde elektronische microscoop het overeenkomstige Sovjet-apparaat in ge lijke mate overtreft als een Sovjet- ,.toe/104"-straalpassagiers vliegtuig supe rieur is aan een toestel van omstreeks 1930. „Wij hebben meer geleerden nodig, om het maximale profijt uit ons wetenschap pelijk speurwerk te behalen en dit geldt vooral voor de bezetting der hogere en hoogste posten", zo verklaarde hij. Dr Nesmejanof meende, dat het door de staat voor wetenschappelijk onderzoek beschikbaar gestelde geld in sneller tem- roebel uitgetrokken, doch in 1957 was dit 5300 roebel geworden. Dit is een verkeer de ontwikkeling. Dit bedrag moet ten minste weer tot 9000 roebel worden ver hoogd", zo verklaarde hij. Nesmejanof wees er ook op, dat een groot gedeelte van het wetenschappelijke speurwerk in de Sovjet-Unie dubbel wordt gedaan. Hij meende echter wel, dat de nieuwe economische raden, die na Kroesjtsjefs economische decentralisatie order in het leven zijn geroepen, een doel matiger werking zullen verzekeren. Hij besloot met de te verklaren: „De Sovjet-Unie beschikt over alle mogelijk heden, om de Sovjetrussische wetenschap de eerste plaats in de wereld te doen in nemen. Al het geld. dat hierin wordt ge stoken, zal zich honderdvoudig terug betalen". „De Sovjet-Unie heeft nooit het leider schap over andere landen opgeëist en zal dit ook nooit doen. Zij eerbiedigt de on afhankelijkheid en soevereiniteit van alle landen en wil haar vriendschappelijke betrekkingen met alle landen versterken", zo wordt o.m. gezegd in de boodschap, die de Opperste Sovjet van de Sovjet- Unie jl. donderdag aan de Deense rege ring heeft gezonden. Op verzoek van het Algemeen Zieken fonds voor de Mijnstreek (A.Z.M.) hebben twee dames uit Kerkrade en Bocholtz, die resp. de vrijwillig en de verplicht ver zekerden vertegenwoordigen, voor de ci- De Waterman" Is gisteren voor de eer ste keer uit Indonesië te Singapore aan gekomen met 904 geëvacueerde Nederlan ders aan boord, grotendeels vrouwen en kinderen. De autoriteiten van de Britse luchtmacht hebben speciale maatregelen getroffen voor hun huisvesting in het kamp van de R.A.F. te Chingi, in de na bijheid van de stad. Onmiddellijk nadat de „Waterman" langs de kade was gemeerd, begaven auto riteiten van de gezondheidsdienst zich aan boord en werd de quarantainevlag gehesen. Geen der passagiers mocht het v7!an- EÏAijA we'mig gelegenheden ge- liilr Waarbii internationaal zo duide- e®n mening is uitgesproken over het- jh zich in Indonesië voordoet de»? 'ndonesië wordt gezegd, dat de r»e- t* '?nders kunnen blijven. Maar hoe va et dit- indien de middelen van bestaan «I de Nederlandse gemeenschap wor- JLn afgesneden? Dit is ook een wijze de Nederlanders kwijt te raken. „Ni.) ijn tevreden over de resultaten van de NATO-conferentie, die aan onze „j r,Wachtingen heeft voldaan, zo zei mi- tii Luns vervolgens. Op de conferentie t'n in het biizonder twee belangrijke .utvvlkkelingen op bevredigende wijze „®uandeld: Het politieke offensief van Sovjet-Unie in het Midden-Oosten en ..''[tair-technische aspecten na het ver tonen van de Spoetnik. Als verdere Da maar door liefhebbers van Anton Hunink-rookworst. Steeds nieuwe voorraad wordt aange voerd! U krijgt - voor een lagere Prijs - altijd sappige, vèrse worst. Echte Gelderse die u zelf kookt. Het vertrouwde loodje èn de geur no smaak op uw bord bewijzen "ie versheid. Hoe verser - hoe lekkerder schip verlaten, terwijl uitgebreide maat regelen waren getroffen om te verhinde ren, dat zich verslaggevevrs aan boord zouden begeven. Slechts ambtenaren van het Nederlandse consulaat en sociale ver zorgers werden toegelaten. Kolonel Fairbank, die door de regering van Singapore is belast met de ontvangst en het verblijf van de Nederlandse eva cués, deelde aan de pers mede, dat de passagiers zaterdagmorgen het schip zul len verlaten en met legerauto's naar de kampen in de omgeving van de stad zul len worden overgebracht. De „Waterman" ou vandaag weer naar Indonesië terugkeret.., om andere evacués te gaan halen. Eeivder passagiers, een In- disch-Nederandse planter, die met vrouw en twee kinderen reisde, vertelde vanaf het dek van de „Waterman" aan ver slaggevers op de wal, blij te zijn uit In donesië weg te zijn. In Surabaja hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan, maar het is voor de Nederlanders toen moeilijk om door te blijven leven. Zij worden daar nog gedeeltelijk geboycot, zo als in winkels en restaurants. Met ingang van maandag a.s. zal een tijdelijke radio-telefoonverbinding met Singapore opengesteld worden, zo deelt men ons van de zijde der centrale direc tie der P.T.T. mede. De openstelling is j op werkdagen van 13.0014.00 uur. De aanvragen dienen op de gebruikelijke wijze via de interlokale centrales te ge schieden. De Indonesische minister van scheep vaart, Nazir, heeft vrijdag in het parle ment meegedeeld, dat goedkeuring is gehecht aan het gebruik van een Russi sche lening van 100 miljoen dollar om schepen, in het bijzonder Russische, aan te kopen. Door dc samenwerking van "katholieken uit lft landen verrijst op het terrein van de Wereldtentoonstelling te Brussel een enorm Vatikaan"-paviljoenhet grootste van dc tentoonstelling. Binnen de ommuurde ruimte komt een kerk, die aan 2.500 mensen plaats sal gaan bieden, en daarnaast komt tentoonstellingsruimte, die in seven afdelingen sal worden verdeeld. Op de foto ziet men de in aanbouw zijnde kerkwaarvan het geraamte geheel uit hout bestaat. viele kamer van de Maastrichtse recht bank en proefproces aanhangig gemaakt tegen het A.Z.M. De dames vorderen de tijdens het conflict tussen tand ai isen en ziekenfondsen gemaakte tandartskosten gedeeltelijk van het ziekenfonds terug. Het A.Z.M. heeft met opzet een uit spraak van de kantonrechter wjllen ver mijden, omdat reeds eerder in Breda, een afwijzende uitspraak door een kan tonrechter ten opzichte van een dergelijke vordering is gedaan. Waar het het A.Z.M. nu om gaat, is een principiële uitspraak inzake twee pun ten: ten eerste wil men de verhouding tussen ziekenfonds en verplicht en vrij willig verzekerden duidelijk omschreven en vastgesteld hebben en tevens hoopt men op een uitspraak betreffende de ver houding ziekenfonds-ziekenfondsraad. Met name meent het A.Z.M., dat de zieken fondsen zich in een positie van over macht bevonden tijdens de duur van het tandartsenconflict, (april-september 1857) omdat de ziekenfopdataad de beslissingen neemt. En de fondsen moeten afwachten. Het proefproces is gisteren begonnen, met als inzet de kosten van enige duizen den tandheelkundige behandelingen van bij het A.Z.M. aangeslotenen. Voor de eiseressen trad op mr. E. van Breukelen uit Heerlen en mr. A. F. Visser van IJzen- doorn uit 's Gravenhage pleitte voor de gedaagde partij. Mr. Van Breukelen heeft in een uitvoe rig pleidooi betoogd, dat de door de fond sen aangevoerde overmacht niet opgaat, omdat hier het recht van de verzekerde ligt verankerd in een normale burgerrech telijke verbintenis op grond van overeen komst, een recht, dat voor het fonds als plicht dient te worden beschouwd. Daartegenover stelde mr. Visser van IJzendoom dat. de ziekenfondsen waren gebonden aan de beslissingen van hogere organen, dat de risicoleer voor gewone overeenkomsten hier niet aanvaardbaar was en dat 'n dwangsituatie werd gescha pen door de algemene aard van het conflict, waarbij alle Nederlandse tandartsen wa ren betrokken. De president bepaalde, dat de dossiers in deze zaak door de partijen op 23 januari dienen te worden gedeponeerd, waarna vier weken later de uitspraak zal volgen. HOFLEVERANCIER - DEVENTER Donderdagochtend is, gelijk gemeld, de Duitse kustvaarder „Isebek op het strandhoofd bij Zoutelande op Walcheren gelopen. Later is de kust vaarder vlot gesleept en bij Vlis- singen aan de ketting gelegd op ver zoek van het polderbestuur van Walcheren in verband met de schade aan de zeewering. Op de foio het schip op het strandhoofd. (Vi •hi! an onze Haagse redactie) ande van de landelijke contactcom- voor het woonruimtevraagstuk, de directeuren van huisvesting- in aUs zitting hebben, zal op 9 januari latjeC Hüversumse raadhuis een manifes te ®"aatsvinden, waarbij vtff prominen- ;a*riB »i> ^ederl; anders een beroep zullen doen l»eScj^. ')UrSerö om meer woonruimte ter tie \v'Sne 'e stellen en ook anderszins °n'ngnood te helpen bestrijden. d eze bijeenkomst die waarschijnlijk 10 en televisie zal worden uitgezon- Ifchcm"11"60 1161 woord voeren de aartsbis- Van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Marga Klompé, de praeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, dr. A. Koolhaas, de praeses van de Gene rale Synode der Geref. Kerken in Neder land, ds. P. Kruyswijck en de voorzitter van de voorlopige raad voor de volkshuis vesting en commissaris van de koningin in Gelderland mr. H. Bloemers. Vertegenwoordigers van gemeentelijke en provinciale besturen van vrouwenorga nisaties en verenigingen, die zich met de gezinsproblemen bezig houden zullen de bijeenkomst bijwonen. Drie Nederlanders, die de vorige week op last van de militaire commandant van Djakarta werden aangehouden, zijn giste ren weer in vrijheid gesteld. Zij kregen echter opdracht Indonesië spoedig te ver laten. Het waren de heren W. Buma, van Ja- cobson van den Berg, die werd beschul digd van het heerhalen van de Indonesi sche vlag van het hoofdkantoor van zijn maatschappij, W. Dam en P. M. Micka van de K.P.M., die werden beschuldigd van een poging om gelden van de maat schappij buiten het gebouw te smokkelen. Hoezeer het probleem der priesterroepingen en van de priesteropleiding door mgr. M. J. Jansen beschouwd wordt als het kardinale vraagstuk, waar voor hij zich in het bisdom Rotterdam gesteld ziet, bleek reeds uit het indruk wekkend herderlijk schrijven, waarmee hij zich nog niet zo lang geleden tot alle gelovigen heeft gericht. De bisschop heeft de betekenis ervan nog eens bijzonder willen onderstrepen door in de afgelopen twee maanden een per soonlijk bezoek te brengen aan alle dekenaten, waarbij hij op bijeenkomsten met alle priesters en met vooraanstaande leken zijn visie en plannen nader heeft besproken. Hij heeft daarbij een, door de vicaris-generaal mgr. A. Schaa. per nader toegelicht, vijf-jarenplan ter tafel gelegd, om de grote financiële noden, die hierbij rijzen met name de bouw van een nieuw seminarie het hoofd te kunnen bieden. Nodig is, vijf jaar lang, een jaarlijks bedrag van één miljoen gulden. Dit bedrag verwacht de bisschop van alle parochiegemeen schappen in zijn bisdom. De drie kinderen van Pal Maleter, een van de leiders van de opstand in Hon garije in de herfst van het vorige jaar, hebben van New York uit een telegram aan premier Boelganin gezonden, waarin zij clementie vragen voor hun vader, die voor een Hongaarse rechtbank zou zijn gebracht wegens zijn rol tijdens de re volutie. De drie kinderen de elfjarige Pal, de tienjarige Maria en de achtjarige Ju dith verzonden het telegram met hulp van hun moeder, mevrouw Maria Maleter, die van de generaal is gescheiden. De kinderen verzochten de Sovjet-premier het feit in overweging te nemen, dat hun vader een oorlogsveteraan is en we gens zijn moed een aantal Russische on derscheidingen heeft gekregen. Tijdens zijn bovengenoemde besprekin gen herinnerde mgr. Jansen aan de uiter mate moeilijke beginperiode van zijn jonge bisdom, waaraan elke administra tieve apparatuur en organisatie ontbrak. Door de noodzaak eer nieuwe „Curie" op te bouwen leerde de bisschop onmiddel lijk van nabij de grote geestelijke noden van het bisdom kennen. Steeds sterker drong zich aan hem de vraag op: langs welke weg moet een oplossing van de geestelijke noden gezocht worden? Mgr. Jansen ging de voornaamste heersende noden nog eens na, zoals het gebrek aan kerken en parochies in de nieuwe woon wijken, het probleem van de georgani seerde en nog meer dat van de ongeorga niseerde jeugd, de verontrustende nood der ontkerkelijking, de noodzaak van een actief binnenlands apostolaat en tenslotte het vraagstuk van het lekenapostolaat. Bij overdenking en bespreking van deze grote zielzorgelijke problemen werd het de bisschop hoe langer hoe duidelijker dat een oplossing, tenminste in eerste instan tie, pas mogelijk zou zijn, als zijn bisdom zou beschikken over een goede clerus. Dat wil zeggen een geestelijkheid, die vooreerst innerlijk bewogen wordt door de zielenood en met een waarlijk pries terlijk en apostolisch hart zijn roeping wil beleven, die vervolgens ook naar mense- Ijjke capaciteiten berekend is voor de ont zaglijke taak, waarvoor de clerus zich heden ten dage ziet gesteld en die ten slotte voldoende in aantal is om effectief te kunnen werken. De bisschop meende dan ook. dat alle problemen in zekere zin herleid kunnen worden tot het ene kern probleem van priesteropleiding en pries terroeping. Zijn er voldoende priesters in het Rot terdamse bisdom? vroeg de bisschop zich af. Met uitvoerige gegevens toonde hij aan, dat er, zo al niet van nood, dan toch zeker van een groot gebrek aan priesters gesproken mag worden. Een verschijnsel, dat zich overal ter wereld voordoet, zo wel bij de seculiere als reguliere geeste lijkheid en wel in het bijzonder in de mis siegebieden. Maar op dit punt toonde mgr. Jansen een heilig optimisme door als zijn vaste overtuiging uit te spreken, dat het katholieke volksdeel in staat is om meer priesterroepingen voort te brengen dan thans. De geest en het ontwikkelingsniveau van de geestelijkheid wordt in hoge mate bepaald door de opleiding, welke de cle rus heeft ontvangen. De priesteropleiding dient daartoe zo perfect mogelijk geor dend te zijn en deze opleiding kan, ge heel in overeenstemming met de sinds het Concillie van Trente gevolgde methode het beste door een seminarie ter hand worden genomen, mits dat seminarie haar hedendaagse taak goed begrijpt. Hieruit resulteert voor het bisdom Rotterdam de dwingende taak om een nieuw seminarie op te richten. De bisschop wees er terecht op, dat op leiding en vorming van meer en betere priesters een zaak is, waarvoor het ge hele bisdom zich dient in te zetten door gebed, door een goed gerichte activiteit tot intensivering van de priesterroepin gen en, tenslotte, ook door een bereidheid om geldelijke offers te brengen. Wat dit laatste punt betreft, hierop is tijdens deze bijeenkomsten, zoals gezegd, nader ingegaan door de vicaris-generaal mgr. Schaaper, die in bijzonderheden de bij de bouw van een nieuw seminarie rij zende financiële vraagstukken uiteenzette. Het z.g. vijf-jarenplan, dat vijf miljoen moet opbrengen, moet het, naar hij ver trouwde, mogelijk maken om de finan ciële moeilijkheden te ovenvinnen. Dc discussie, welke naar aanleiding van de uiteenzettingen van de bisschop en de vicaris-generaal ontstond, heeft wel aan getoond, dat men zich allerwegen ernstig rekenschap geeft van de grote geestelijke nood, die er heerst in het zich dynamisch ontwikkelende bisdom Rotterdam. Het is een zeer goede gedachte geweest van mgr. Jansen om op deze persoonlijke wijze zijn clerus en zijn gelovigen te confronteren met de zorg en verantwoordelijkheid, waarvoor hij geplaatst is. De eigen ver antwoordelijkheid en plicht om ieder voor zich een bijdrage te leveren aan de op lossing van alle vraagstukken is door deze bijeenkomsten nog scherper voor de geest gekomen. In een door Radio-Moskou uitgezonden Syrisch-Sovjetrusslsch communiqué wordl verklaard, dat Syrië en de Sovjet-Unie het erover eens zjjn, dat krachtiger ban den tussen beide landen zullen bijdragen tot de vrede en veiligheid In het Midden- Oosten. Het communiqué werd gisteren uitge zonden na een bezoek van tien dagen, dat een Syrische delegatie onder leiding van de minister van financiën, Chaled El Azem aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. Er werden veel internationale kwesties besproken, in het bijzonder de toestand in het Midden-Oosten en de Arabische-vraag, stukken. Er is onderhandeld over uitbreiding van de handel. Syrië zal katoen en granen le veren in ruil voor machines en ander» goederen. (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel de temperatuur dit weekeinde belangrijk aangenamer ls dan verleden week, toen zondag koude vorstlucht ons land binnendrong, zal het weer overigens heel wat onbestendiger zijn. vandaag is een storingsfront gepasseerd met enige regen, gevolgd door opklaringen, maar de temperatuur bleef toch nog tussen 5 en 8 gr. C. schommelen. Boven de Oceaan komt een zeer krach tige westelijke luchtstroming voor, waar na een nieuwe depressie langs de zuid punt van Groenland in de richting van Schotland trekt. Het eerste regenfront hiepvan kan reeds morgen voor het mid daguur ons land bereiken. Ook de wind neemt weer in kracht toe, zodat wij on bestendig weer moeten verwachten. In de komende nacht en wel om tien minuten voor vier zal de zon haar laagste stand bereiken, zodat wij daarna lang zaam maar zeker in de richting van de zomer gaan, al klinkt dit voor velen wellicht erg optimistisch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1