Gemeenteraad voor laatste maal in 1957 bijeen De Kerstdagen Tentoonstelling in het Stedelijk Museum geopend HENRI REBERS WOL! W. A. VERWAYEN BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Over een veelzijdig kunstenaar De Brandewijnindustrie in de zeventiende eeuw I r Ouer de cint Vincent van Gogh KERST- en NIEUWJAARS KAARTEN <l*h -li 31 In E.V.A.G. n.v. OFFICIAL FORD DEALER Nieuwe winkels Een stadgenote op liet Binnenhof PIANO'S HOUTMAN Burgerlijke Stand en oïiwn GARAGE WALDO WINTER! WARM! Passage-theater Monopole-theater HFUWE SCHIEDAMSCKE COURANT V. J N SC ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PAGIJNA 2 KERSTGAVE R.-K. BOND VOOR BEJAARDEN UIT DE BOCHT OPENING DERDE SHOWROOM L. JURGENS TWEEDE ZAAK A. VAN LEEUWEN Zeer uitgebreide collectie in alle talen Hoogstraat 146 - Tel. 67820 C I T R O N V., KERSTNUMMERS EN KALENDERS NIEUWE VERWARMINGS INSTALLATIE ST.-LIDUINA- KERK „Laurel en Hardy bij de luchtbescherming" „Koning voetbal" PIET VAN STUYVENBERG RAADSLID MET BROMMER GEVALLEN te laten gebruiken. „de Winthont Dirck Cornelisz. van Lustig Nog binnen de zestig minuten heeft de gemeenteraad gisteravond vvoor de laatste maal dit jaar in zitting bijeen, zich door de agenda heengewerkt zonder dat het tot debatten of stemming is gekomen. De voordracht van B. en W. tot benoeming van diverse commissieleden alsmede die van een onderwijzer aan de Thorbecke- school en een aantal leraren aan de Ge meentelijke Nijverheidsavondschool en de daaraan verbonden cursussen, werden door de raad unaniem aanvaard. De ruim 38000 gulden welke de gemeen te op de exploitatie van de „Koningin Emmaflat" en de „Flat Nieuwland" dit jaar weer moest toeleggen en aanleiding is ge worden tot verhoging van de service-ver goeding, was voor de verschillende frac ties aanleiding deze verhoging als nood zaak te aanvaarden. Bij monde van Mevr. Drukker-Brink drong de P. v. d. A.- fractie aan op bezuiniging bij de exploi tatie en toezicht op de organisatie, opdat deze zo efficient mogelijk zal geschieden. De schok van de verhoging was nu wel wat groot geweest; iets wat de wethou der van Woningdienst mr. M. J. M. van Kinderen deed opmerken, dat de bewoners met de z. g. schok nog blij moesten zijn. Nu moet er in feite eerst met ingang van 1 januari 1958 meer worden betaald. De suggestie welke door de communist, de heer Collee, na een pleidooi ten gunste van de ouden van dagen, aan de hand werd gedaan om het tekort te dekken,werd mèt de in het vooruitzicht gestelde dank baarheid van de bewoners, door Mr. van Kinderen m-et recht weggewimpeld. Voorstellen tot uitgifte in erfpacht van enkele percelen grond werden voor Ir. Dominicus (A. R. aanleiding tot het stellen van vragen welke door wethouder van der Berg op bevredigende wijze wer den beantwoord. De institutionele beleg gers welke onze gemeente voor 30 jaar aan 512.000.— willen helpen, verwierven de eeuwige dank van de heer P. Mak A. R. een dankbaarheid waarmede de voorzitter en de wethouder van finan ciën met opluchting konden instemmen. Ook bij de behandeling van het voorstel tot opheffing van de le v. g. 1. o. school kwam weer even de rem op het vlotte tempo, doch ook nu was het oponthoud maar kort, om weer te stranden op het vraagstuk overweg Kerklaan/Joppelaan in v.m. Kethel. Aanpassing van de toe- leidende weggedeelten naar de door de N.S. te verbreden overweg in de spoorlijn AmsterdamRotterdam gaat de gemeente f 30.000 kosten. Goed zakendoen door de dienst van gemeente werken doet de spoorwerken 5-000 bij passen. Dertig min vijf is nog steefs vijf entwintig en waarom dan een krediet ge vraagd van 30 mille, wilde mevr. A. Moll- Lips (V, V. D. graag weten! Ook dit deed wethouder v. d. Berg haarfijn uit de doeken en hij stelde de heer Poot (C. H. U. het wegbreken van het uit- zichtbenemende blokhuis in het verschiet Behalve enkele spitsvondige opmerkingen welke door wethouder mr. van Bockhove even spitsvondig werden beantwoord, ver liep de rest in rust en vrede en werd met de koffie in de hand aan de stemplicht vol daan. Tijdens de vergadering werden Zr. Burger en wethouder Sabel naar buiten ontboden waar het raadslid van de P. v. d. A. de" heer P. Meyer, bij zijn aankomst op het marktplein een klein verkeerson geval was overkomen. De MGR. NOLENSLAAN, een nieuw gedeelte van Nieuwland, is weer be volkt met nieuwe bewoners. Er wer den daar winkels geprojecteerd. Intussen niet in een aaneengesloten rij, maar hier en daar op hoeken en soms alleenstaand of toch op een kort rijtje. Er werd dus naar afwisseling gestreefd. Nu zal de praktijk, voora-l voor de bood schappen doende huisvrouw wel uitwij zen, of deze winkelspreiding goed ge zien is. Zo op het eerste gezicht lijkt het stappen van de ene winkel naar de andere vooral bij slecht weer nogal een bedoe ning, vooral nu supermarkets er op uit zijn, het kopen van zoveel mogelijk -levens- en andere behoeften te concentreren on der één dak. De praktijk zal eveneens moeten uit wijzen, of er een juiste keuze in de soort van winkels is gedaan, waarbij overi gens de persoonlijkheid en de service van de winkel-ier wel een belangrijke ril zullen spelen. De verschillende winkels mogen er al leszins zijn. We zagen er tevens de d-a-mes- en herenkapealon van-de heer K. v. d. K-ruit, die van de Singel naar Nieuw land verhuisde en derhalve de stoute sprong waagde, om uit de oude binnen stad naar de nieuwe -polderstad te ver huizen. Hij deed dit inmiddels in grootse stijl. Ditzelfde kan gezegd worden van het huis voor zuivelprodukten, fijne vlees waren etc. Vanouds A. van Leeuwen, dat zich eveneens -in Niéuw-land vestigde, zij het dan als tweede zaak van die a-an -de Groenelaan. V-oor de winkelstand in Nieuwland is de nieuwe vestiging onge twijfeld een grote aanwinst. Als -men daa-r zo -langs da enieuwe win kels -in de Mgr. Nolensla-an wandelt, staat men onwillekeurig even stil voor Boer's visbed-rijf. Zulks ook, om-dat we er al eens aandacht aan hebben -gewijd, daarbij wij zend op de sfeer, d-ie er in de loop der jaren gegroeid was. Wel, de sfeer is dn de Mgr. Nolenslaan nieuw, ondanks een en ander, dat aa-n de oude zaak herinnert. Maar toch, we ge loven beslist, dat ook hier iets za, ont staan. Iets anders natuurlijk. Maar ja, zo hoorden we, het is anders werken -in de Mgr. Nolenslaan dan in de Vlaardingerstra-at. Het begint er tegen het middaguur en da-n wordt er een macht patat frites en corquette-n omgezet. Men heeft Nieuwland wel eens de hon- gerput genoemd. Het zal niet zo zijn. dat Boer thans Nieuwlands -honger moet stil len. Merkwaardig is het echter.. Enfin, de nieuwe zaken zullen uiteinde lijk een weespiegeling vormen va-n het reilen en zeilen in Nieuwland. Dit zal -ook een levensmddelenbedrijf als dat van Sa-as ondervinden hetwelk tussen twee haakjes eveneens een dochteronderne ming van een zaak -uit Oud Schiedam -is (Boterstraa-t). We hebben zo'n dee, dat de -r.-k. Mid denstandsbond '-n interessante a-vond kan beleggen, door de pioniers van de hande lende en neringdoende m-i-dd ens-tandi -lende en neringdoende middenstand in Nieuwland eens het een en ander over hun ervaringen -te -laten ver-telel-n. Als ze zulks ten minste willen. DAMWACHTER. Met een hartelijk schouderklopje dank te de hoofdlegeraalmoezenier, kolonel Mgr. H. J. J, van Straelen onze stadge note, mevr. F. J. M. Elshofde Veld voor haar declamaties, waarvan vooral de laatste „Kerstnacht" van Vondel, hem bijzonder getroffen had, zoals hij zei. In de rolzaal van het Binnenhof, voor deze gelegenheid stemmig met dennen groen en kaarsen versierd, had gister avond een Kerstwijdingsavond plaats. Een zangkoor, gevormd uit 27 leden van do M. V. O operettegroep (Meer Vriendschap Onderling) verleende voor de vijfde maal haar solistische mede werking en was internationaal getint, want niet minder dan Franse, Engelse, Duitse en Spaanse liederen werden ten ge hore gebracht onder bezielende leiding van de dirigent Frans van der Heyden, met aan de vleugel Mej. M. Wilton. Bijzonder gewaardeerd werd de decla matie van mevrouw F. ElshofZij stond er rustig en eenvoudig, declameer de eerst iets ingehouden, allengs losser, het Kerstlied van Vondel: Emanuel is nu geborenHierop aansluitend als een jubelzang het koor in „Hark the He rald Angels sing". Niet minder dan 687 leden van de R.-K, bond van bejaarden en gepensioneerden werden gistermiddag verrast met een Kerstgave. Al is St.-Nicolaas nog maar pas ver trokken verrassingen gaan er nog altijd in. Vanaf 10 uur des morgens hield het bestuur zitting in het Don Bosco-patro- naat aan de Lange Haven en reikte aan alle leden een kerstbrood en een kerst krans uit. 84 leden van Huize Liduina kregen de ze gaven thuisbezorgd, hetgeen natuurlijk op hoge prijs werd gesteld. De 30-jarige J. H. H. reed vannacht met zijn personenauto door de bocht van de Gerrit Verboonstraat naar de Lange Nieuwstraat. Hij deed dit zo snel dat hij uit de bocht vloog en tegen enkele ijze ren paaltjes bij de stoeprand terecht kwam. Auto zowel als paaltjes werden zwaar beschadigd. Het bleek dat H. on der invloed van sterke ckrank verkeerde, weshalve er proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Aan de Hoogstraat 117 opende de heer L'. Jurgens zijn derde showroom. Zoals bekend heeft de zaak aan de Hoofdstraat 189 en Pas-sage 13 reeds vestigingen. De showroom aan de Hoogstraat stond gistermiddag in de bijzondere belangstel ling van vrienden en bekenden en za kenrelaties. Een schat van bloemen en cadeaus getuigde daar eveneens van. Het is op dit punt van de Hoogstraat een hele verandering. Naast de reeds be staande moderne zaken brengt deze show room een zee van licht, zoals wij gister avond mochten constateren. De gedurfde pastelkleuring van de mouren, waartegen een nieuw systeem van verticale vier kante stalen pijpen is aangebracht ter lin kerzijde, geeft een frisse aanblik. Wat die stalen buizen betreft, daaraan zijn door middel van klemmen, verstelbare étagères aangebracht, waarop alle mogelijke arti kelen. ieder afzonderlijk tot hun recht komen. Een imponerende collectie van de meest moderne elektrische apparaten, wasmachines, stofzuigers. strijkijzers, oliehaarden, gashaarden en niet te ver geten radio- en televisietoestellen enz. enz. is tentoongesteld. Een succes voor Jurgens, voor de Hoogstraat en feitelijk voor de Schiedamse winkelstand, die weer laat zien wat een Schiedamse mid denstandszaak kan presteren. Aar» de heer D. Mooiman, die als we het -'O noemen mogen het factotum van de fa. Jurgens is, dient hier een woord van hulde voor zijn beleid, naast dat van de heer L. Jurgens gebracht te worden. NLtüUW tüN BESPKJSJLL Singel 114-Ut» MrhlPdarr - Tei HX871 Tel 24901 Rotterdam: Jonker Tramstraat 124 H.A.V. Bank Galerij 2 el 69986 Sthiedam; De heer A. van Leeuwen, die reeds 12 ja-ar aan de Groe-nelaa-n 89 een zuivel handel drijft, heeft gisteren a-a-n de Mgr. Nolenslaan 203 in Nieuwla-nd een -tweede zu-ivel- e-n commestibleswinkel geopend. Zij is modern ingericht en v-oora-l aa-n de verlichting e-n koelinstallatie, alsmede -aan een overzichtelijke indeli-ng is alle aan-d-aehtb esteed. De installatie is van '-t elektrotechnisch bureau v. d. Hoeven. Even-als de andere zaken d-ie dezer dagen in Nieuwla-nd zijn of geopend worde-n, zal dit bedrijf ongetwijfeld- in een behoefte van de omwonenden voorzien. GEBOREN Paulus J. A. z. v. B. van Kampen en J. M. Versteeg; Jozeph C. z. v. M. J. van Dijk en M. H. Swagemakers. OVERLEDEN: A. de Munnik, 53 jaar en H. Osephius, 42 jaar. Onder grote belangstelling van jong en oud, velen moesten zich met een staan plaats tevreden stellen heeft gisteren avond in het Stedelijk Museum de plechti ge opening plaats gehad van de tentoon stelling van schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh. De conservator van het museum, de heer Pierre Jansen, bezag de enorme toe loop met verwonderde vreugde. Hij wees erop dat thans velen met enige wre vel de werken der jongeren beschouwen, maar dat deze wrevel in wezen dezelfde is als waarmee de tijdgenoten de revolu tionaire daden van de jonge Vincent van Gogh hebben bezien. Hij was overigens van mening, dat het bij de kunst een mu seum te leiden niet gaat om massa's mensen, maar om veel menselijkheid. Als wethouder van Culturele Zaken en als voorzitter van -de museumcommis sie opende Mr. M. J. M van Kinderen de tentoonstelling met een toespraak, waarin hij allereerst dank bracht aan de voornaamste bruikleengever, de heer Ir. V. W. van Gogh. De behuizing van de ex positie is bekrompen en sober, aldus de wethouder, maar de schoonheid van dit werk doorstraalt iedere ruimte, hoe een voudig ook. Spr. maakte van de gelegen heid gebruik om zich een ogenblik te be zinnen op de doelstelling en de functie van het Schiedams stedelijk museum en gaf een overzicht van de voornaamste aanwinsten van het afgelopen jaar. Hij vroeg zich tenslotte af of het veel zin had woorden toe te voegen aan al wat ge durende tientallen jaren over Van Gogh is gezegd en geschreven en droeg -de taak van een persoonlijke inleiding gaarne over aan de neef van de schilder, Ir. V. W. van Gogh uit Laren. Deze vestigde er de aandacht oP dat de expositie vrij voll,edig is in die zin, dat alle perioden uit het werkende leven van zijn oom zijn vertegenwoordigd. Hij vroeg j zich af waarom men nu precies naar een I schilderij gaat kijken en citeerde enkele gedachten van Emile Zola en Jean Paul Sartre over dit onderwerp. Zelf was hij van oordeel dat het ons vooral te doen is om de persoonlijkheid van de kunstenaar trachtte al schilderend tot een bevrijding te komen. Zijn doeken zijn evenwichtig gecomponeerd en tegelijk in drift tot stand gekomen. Zij verraden een alzijdige be langstelling, een scherpe opmerkingsgave en een dromerig idealiseren van de hui selijke haard die hij miste. Kortom, aldus Ir. van Gogh, deze schilder doet ons de wereld zien op 'n wijze die voller en scho. ner is dan wij haar uit eigen aanschou wing kenden. de dieren Het is ook nu weer. dat we met gemeng de gevoelens de hoogtijdagen zien nade ren. Het waarom is overduidelijk Kerstmis is voor de gehele beschaafde wereld ook het feest van Vrede. Wij den ken daarbij niet in de eerste plaats aan de gezellige sfeer, welke het Feest mee brengt, maar aan de Blijdschap welke het in diverse toonaarden verkondigt en aan de Opdracht, welke het geeft om in klei ne wereldjes van ruzie en -in grote we relden van spanningen, de Liefde te bren gen, welke wij nodig hebben; nog méér nodig hebben, dan ons dagelijks brood. Wij weten - velen va-n ons misschien we,l uit eigen ervaring en eigen omge ving - hoezeer het vieren van het Kerst feest kracht kan geven om op-nieuw het leven te aa-nvaa-rde-n (leven is ook: lij den) om blijmoedig te zij-n ondanks a-lles e-n om al is het maar een klein-bra-n-dend kaarsje te mogen zijn voor -anderen, mid den i-n de nacht. De zegen van de Vrede, welke ons zo intens gelukkig maakt, delen wij zo gaar ne aan anderen mede, vooral aan hen, die zuchten onder vaak onbegrepen leed. E-n dat geldt dan de mensen. Maar., le ven is lijden voor alle schepselen! Daar om gaat dé begeerte om de zegen van de Vrede door te geven verder dan alleen aan mensen. Zij strekt zich ook uit over de dieren, over onze. mede-schepselen, die soms zo veel onnodig leed van en voor ons, mensen, moeten ondergaan. Evenwel: het wordt nog erger, als wij dieren doden of laten doden op onoordeel kundige wijze. De Vereniging tot Bescher ming van Dieren moet élk jaar voor de feesten aanbreken, publ-ika-ties dn de pers doen verschijnen, zg-n. richtlijnen voor het pijnloos slachten va-n vo-o-r de con sumptie bestemde dieren. Daarom wijs-t zij er ook op, dat het ophan gen van levende dieren en het plukken van nog levende kippen e.d. voor de wet straf baar is Ze doet zulks meer dan anders in verband met de zeer vele klachten, welke Dierenbescherming bereiken, er de aandacht op vestigend, dat door haar inspecteurs en door de politie nauwkeurig hierop zal worden toegezien. Zij denkt ook aan de jeugd, met name aan de kinderen, die in elk geval buiten de handeling van het slachten moeten worden gehouden. Er zijn wel ouders, die het konijntje van hun kind, gebraden e-n wel op tafel zet ten. Het kind heeft om het dood-maken alleen al zo'n intens verdriet en dan moet het er ook nog getuige van zijn, dat het gezin dat ge br a-de-ne n u-tti-g-t In deze dagen vinden er slachtingen van d-ie-re-n plaats op zeer grote .schaal. Die renbescherming -doet, omdat er nu een maal vlees gegeten wordt, ook voor wat he-t slachten van d-ie-re-n aangaat, alles wat i-n haar ve-rm-ogen ligt, om het voor de onderhavige „slachtoffers" no-g zo „goed mogelijk" te maken. CV de goedkoopste kilometer» VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL 41-45 - SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 64.65.0 (3 lijnen) W-ij ontvingen het fraaie Kerstboek 1957 va-n de Katholieke Illustratie. Het bevat een dozijn verhalen, waaronder enkele Vlaamse. Tevens telt het in-ter- ess-a-n-te, keu-rig verluchte artikelen ov-e»r kunst e-n reizen. Een vijftal te-ken-aars, o-n-der wie Charles Boost, d-roege-n teke Passagetheater: Bij de luchtbescherming zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur donderdagavond geen filmvoorstelling. Weekdagen 2 en 8.15 uur. Monopoletheater: Koning voetbal (a.l.) zaterdag en zondag 2, 5, 7 en 9; weekda gen 2, 7. 9 uur. Stedelijk museum Dagelijks geopend van 10 'o\ 17 uur 'ondasen van 1417 uur ZONDAG Instuif: kerstavond met medewerking van Jeanne Marike Lagrange. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL SINT-LIDUINA Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag 7—8.30; dinsdag 10—12, 2—5 en 7—8.30; woensdag 2—5 en 7—8 30: donder dag 10—12 en 2—5; vrijdag 2—5 en 1—8.30: zaterdag 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag 24; donderdag 45; zaterdag 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 67.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308; vrijdag 7—8. Filiaal Emmastraat 3: maandag 78; woensdag 7—830: vrijdag 78.30. Filiaal Kerkweg 46. Kethel: zondag U 30—12.30. ZONDAG: Rotterdamse Schouwburg. Aert van Nesstraat 120. Concert door he' Rotter dams Philharmonisch Orkest, 14.30 uur. Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Het vrouwenhuis To neelspel van Zofia Nalkowska, door het Rotterdams Toneel. 20 uur. Ahoy' Hal, Wytemawcg. Winter Won derland. Holiidav on Ice, 16 en 20 uur. MAANDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Concert door het Rotter dams Kamerorkest. Dir. Piet Ketting. Sol. Johan Feitkamp, Henry Blackmon. Programma: Bach, Mozart, Negro-spiri tuals, 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 20 t/m 26 december Arena: Het schandaal van Clochemerle (volw.) Capitol: Tarzan en de verloren Safari (14 .i.) Centraal: De stad op stelten (a. 1.) Cineac-AD: De pyjama-parade (a. 1.) Cineac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.1 (a. 1.) Colosseum: Op naar Hollywood (a. 1.) Harmonie: Bernardine (a. 1.) Lumière: Full of life (14 J.) Lutusca: Zoek het maar uit (a. 1.) Luxor: April love (a. 1.) Metro: Kitty in de grote wereld (a. 1.) Passage (Schiedam): Laurel en Hardy bij de luchtbescherming (a. I.) Prinses: April love (a. 1.) Rex: De dood van een bandiet (14 j.) Scala: Een koning in New York (a. 1.) Thalia: Funny face 'a. 1.) 't Ven ster: A miracle in Soho (18 j.) Victoria: De familie Trapp (a. 1.). Moderne blokdeken f 19.95 Zaalberg deken f 39.75 in moderne tinten Eventueel zichtzendingen WONINGINRICHTING Hoogstraat 184-186 Telefoon 67581 Vandaag is in de St.-Liduinakerk een oliestookverwarming in gebruik geno' men. De bestaande installatie, werd doét de firma Gebr. Vincent hiertoe onbe bouwd. De filmklucht, de z- g. lachfilm, is zo oud als de film zelf. De eerste film, al thans met 'n scenario, dus met een ver haaltje, was tevens de eerste klucht in de geschiedenis van de film. Wij bedoelen hier het filmpje van de Lumières: „L'ar- roseur arrosé", dat behoorde tot de reeks filmexperimentjes op het einde van de vorige eeuw. Het verhaaltje was simpel. Een tuinman is bezig de tuin te spuiten. Er komt een kwajongen, zie zijn voet op de slang zet. De tuinman kijk verwonderd in de sproeier, de knaap tilt zijn been op en de goeie man krijgt de volle straal pardoes in zijn gezicht. Dan volgt een fiks pak slaag. Do Amerikaanse klucht is feitelijk nooit boven dit simpel gegeventje uitge komen. Natuurlijk maakte men successie velijk gebruik van de ontdekte filmmidde- len. De camera, welker enige functie het opnemen was, werd beweegbaar en be weeglijk, men ging de filmscènes monte ren. men kreeg inzicht in het belang van het filmritme enz. enz. doch het gegeven bleef feitelijk hetzelfde, een aaneen schakeling van onzin. Het is voor een mens een geluk om on zin te kunnen lachen, er zijn er d-ie erom gieren on brullen. Of gaat men meer voe len voor de comedie. fijner getint met een min of meer psychologische onder grond, een vorm van amusement, welke men niet zo maar passief ondergaat? Toch is het nog 'n feit dat films als van Laurel en Hardy, om andere filmkomie ken maar met rust te laten, er nog ingaan als koek. Misschien omdat hun filmpjes zo volmaakt pretentieloos worden opgediend. Men maakt zich niet druk over bijzonde re camera-effecten, montagetrucjes, spre kende beeld-overgangen. Men neemt op wat de grappenmakers ten beste geven. Men houdt de verwikkelingen met opzet doorzichtig, vaak is het zélfs zo dat het publiek wel en de filmacteur zogenaamd niet weet waar het gevaar dreigt enz. Zo had regisseur Edward Sedgwick de korte rolprent van 't komiekenpaar bij de luchtbescherming tot ver over de nor male afmetingen kunnen rekken, want in de Amerikaanse grappenmakerij kan men slapstick-effecten tot in bet oneindige fabriceren. Laurel en Hardy staan ér ga rant voor al deze vindingen op de juiste manier voor de camera te brengen. Veel regie hebben deze doorgewinterde kome dianten niet nodig. Zij kennen elkaar, de filmstaf kent hen en de produktieleiding kent het publiek. Men laat hen maar hun gang gaan. Het is bekend dat zij al spe lend niet alleen een eigen interpretatie geven aan het voorgeschreven scenario- doch vooral dat zij zelf de stof naar be- lieven uitbreiden van de ene zotterni.1 in de andere vervallen. Dat deze wijze van werken weini? „film" oplevert is duidelijk, maar deze eis stelt men doorgaans niet. Men komt om te lachen en dan kan men ook bij Stan Lal' rel en Oliver Hardy terecht. K. F. C. all'e leeftijden. Het valt niet mee een beroemde vadel te hebben, wiens enige ideaal het is zijn stamhouder over dezelfde capaci teiten zul beschikken en zijn voetstappe1] zal drukken, zeker niet als dit idea3 koste wat het kost bereikt moet wen den tot eigen meerdere eer en glorie- Hoe moet het dan als blijkt dat deze nako meling, zelfs in aanleg, alles mist, wa' de vader groot heeft gemaakt? Het wordt dressuur, het wordt dwang; er komen teleurstellingen en heel so»1-" een dosis stom geluk. In de wereld van d® film kan dit stomme geluk zond1» veel risico een grotere plaats innem®3 dan in de realiteit mogelijk of wenselijk is, vooral als hiermee, het filmverhaaUJ® staat of valt. Het ergert ons niet omd3' het hier Jerry Lewis betreft, die ook „koning voetbal" van iedereen in situaties alle klappen moet op vangen. gunnen hem 't geluk omdat hij het in d1® van 'n magere film toch nog een behoo-' iijke klucht weet te maken. Zonder LeW^ kan Dean Martin in dit genre wel thu>3 blijven, want hij vervult steeds de rol v3tl tegenspeler, zo opgedoft met alle moge lijke voordelige kwaliteiten, dat de schii0' bare stompzinnigheden van zijn collega er des te beter door uitkomen. Het gaat 11 Lewis, van wie de talrijke komische e" soms gevoelige persiflages, zijn sterks^ zijde, altijd wel te waarderen valle»: Met de regisseur, Hal Walker, heeft b" het echter niet getroffen. De verfilming 15 middelmatig door moeizame traagheid' wat dit bekende komiekenpaar nu ju*® niet kan hebben. Hun spel is ingesteld flitsen. De grappige situaties mogen no<r te lang duren, zeker niet herhaald wo' den, want dan verdwijnt de verrassing e( dreigt de verveling. Zo ver komt het bie nog niet en de meeste toeschouwers zuli5^ aan deze rolprent een vrolijk uurtje bel* ven. Hoe komt men hier aan de titel „ko ning voetbal", waar alles rugby is W3 de klok slaat? De originele titel „That's my boy", mc welkg uitroep de trotse vader de fi'1*! mag sluiten geeft juister de strekking va het verhaal weer. K. F. C. alle leeftijden' t - nimge-n ter illustratie bij. Twee kleuren- Wanneer we werken van meent v. Gogh piaten, waarvan we de uitvoering i-n-mid- in chronologische volgorde overzien, con stateren we een duidelijke overgang van donker en licht. De schilder is in grote moeilijkheden zijn werk begonnen en voor Schiedam, Vlaardlnien es het Weetland. Bestaan 6-12. teL «684 (K KW8), .el. 34281. •t OABBIAO VOO* SCMIfOAM SM OMSTttKÊ» 79ste Jaargang No. 23560 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 6 6 15 3 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 Advertenties f 0.75 per mm-hoogte. Bh contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t O.» per mm-hoogte. Bh contract spedak tarieven. KAMPIOENEN to* woorden f 0.50 bh vooruWbe- taltng. ERc woord meer 3 ct. Maxl- mwn 6» woorden. Aöe advertentie-orders woeden atfge- sioeen en uitgevoerd overeenkomstig de Rf.guUn voor het Advertentie- A B ON NEMENTEN f T-40 per icwartaal, 1 1.54 maand en f 0.5» per week. Na in de loop van het laatste halfjaar gastvrijheid te hebben verleend aan het werk van een aantal buitenlandse kunste naars, herbergt de galérie C.C.C. aan de Lange Kerkstraat thans een keuze uit het oeuvre van de geboren en getogen Schie dammer Piet van Stuyvenberg, die op één jaar na even oud is als de twintigste eeuw. Hij behoort tot de gedegen vakmensen, die de kunst hebben ontdekt vanuit het ambacht. Als steenhouwersjongen heeft hij met het materiaal kennis gemaakt en heeft hij het leren beheersen en liefheb ben. Toen langs deze weg zijn artistieke gaven waren ontdekt, werd zijn horizon verwijd door enkele jaren studie aan de Rotterdamse academie e,n door kunstrei zen -naar Brussel, Parijs en Don-den. Een vakman in de goede zin van het woord is Piet van Stuyvenberg altijd ge bleven en deze trek -heeft hem bewaard voor eenzijdigheid. Het beeldhouwen zit hem in het bloed en de verschillende steensoorten zijn ongetwijfeld zijn meest eigen materiaal, maar daarnaast heeft hij zich gevormd tot een meester in de hout bewerking, een knap schilder en een vaar dig lithograaf. De tentoonstelling heeft een historisch karakter, doordat er werk te zien is uit de zeer ruime periode van 1928 tot heden toe, zodat men ee-n interessant overzicht krijgt van de wijze waarop van Stuyven berg zich heeft ontwikkeld. Hoewel de aanwezige werken uiteraard slechts frag mentarische grepen zijn uit de rijke pro- duktie van een harde werker, kan men de ontwikkelingsgang -tooh va-n periode tot periode volgen en daarbij constateren dat deze figuur, die nooit zo bijzonder aan de weg heeft getimmerd, zeker niet is ach tergebleven bij het driftige tempo van de internationale artistieke vaart. Hier en daar roepen bepaalde détails herinnerin gen op aan beroemde en dure namen, maar als men dan naar het jaartal kijkt, komt men tot de verrassende ontdekking dat zo'n détail niet aan een duur voor beeld ontleend is, maar dat het eigenlijk precies andersom zou moeten zijn. In grote lijnen heeft deze Schiedamse per Het lid van de P.v.d.A.-fractie. de heer P. Meyer is gisteravond op de Grote Markt met zijn bromfiets ten val geko men. Op weg naar de raadszitting moest Je heer Meyer door een verkeerde ma noeuvre van een wielrijdster dermate al- remmen. dat hij op het vette wegdek onderuit slipte en lelijk kwam te vallen. Op raad van de uit de raadzaal ontboden £r. Burger, bracht een juist passerende automobilist hem naar het Gemeente ziekenhuis voor een onderzoek. Het slachtoffer klaagde over pijn in schouder en arm. dels niet kunnen bewo-n-de-rem, zj-n als at tractie bijgevoegd, i-n-tussen een mooi be zit, zeker v-o-o-r de Kerstdagen. Wij -ontvingen wederom de S-t.-J-ozefka- lender van 't Genootschap St.-Jcseph te l Alkmaar. De bedoeling va-n deze kalen - der is, de dev-otie t-o-t de heiligen en za ligen van Nederland en België te doen opbloeien. Het Kerstnummer van de Phi lips K-oerier begint met een artikel, waarin behan-deld wordt, welke plaats kunstenaar langs boeiende stadia de weg Kerstfeest bij Dickens innam en - - - bev-at verde-r een aantal interessante bi.i- afgelegd van een romantisch en weemoe dig expressionisme met een ondertoon va-n iets a-ls een negroïde oerwou-dzang naar een door poëzie getemperde zakelijkheid en een streven naar doorzichtige en hel dere vormgeving in abstracte contouren. Het is echter een leerzame openbari-ng te zien hoe de verschillende fazen elkaar op volkomen verantwoorde wijze opvolgen en hoe alle variaties toch eensgezind de uitdrukking blijven van een weloverwogen en degelijk-Hollands vakman- en kunste naarsschap. J. L. Enkele werken (composities in hout en steen en gouaches), van de Schie damse kunstenaar Piet van Stuyven berg op de expositie in het Cultureel Contact Centrum. dra-gen. De omslag en enkele illustraties zij-n in kleuren uitgevoerd. I-n-teressant is o-O'k het Kerst-nummer van „Aantreden" het maandblad van de Ne-d. Ver. va-n Ex-politiieke Gevangenen uit de Beztt-ings- tijd. Het -bevat o.m. een Kerstspel -in 21 taferelen van kapelaan H. J. M. Stoel-i-n-ga. Van het orgaan van de Schiedamse Ge meenschap verscheen dezer dagen het decembernummer. Ofschoon blijkbaar evenals vorige malen niet als Kerstnum mer bedoeld, opent het met een gedicht va-n Anto-n van Duinkerken. De inhoud onderscheidt zich verder d-oor oorspron kelijkheid, i-n die zin, dat -niet nog eens herhaald wordt, wat xeeds uitvoerig in de kranten heeft gestaan en waarbij dan geen eigen wis-ie to-t uiting k-om-t. Archi tect Groo-sman vertelt belangwekkende dingen over N-ieuwalnd en de historie 'krijgt haar deel. In ons vorig artikel deelden wij mede, dat Gillis .lanszoon de Hoij dooi de heren van de wet was aangemaand de schoorsteen van zijn branderij, zo spoedig het 'n beetje mooier weer werd, opnieuw op te metselen. Dit was op 17 februari 1685, en aan het niet nakomen van deze resolutie zou het bran de wij nbran den hem worden verboden. Twee jaren later, op 24 febr. 1687, was opnieuw inspectie genomen in zijn branderij, want bij bad in dezelve een nieuwe brandewijnketel geplaatst. Door de heren van de wet werd besloten deze ketel zo te laten staan en door genoemde Gillis de Hoij Als brander heeft hij echter zijn bedrijf niet in werking kunnen houden. Wij lezen daaromtrent in een resolutie van de he ren va-n de wet van 23 november 1689 het volgende: op genoemde datum compa reerde Gillis dé Hoij voor genoemde he ren, geassisteerd door de procureur Cor nells van Gesel, en be-ken-de hij, dat hem dagelijks vele en verscheidene crediteuren kwamen lastig vallen, zowel in rechten als daar buiten. En daar hij zich niet bij machte bevond om zijn crediteuren te kun. v;' nen betalen, had hij besloten afstand té doen van al zijn goederen. De heren van de wet hadden al vele malen zulke gevallen ter tafel gehad. Na deliberatie vonden zij dan ook goed tot curateurs over de boedel van G'llis de Hoy te benoemen de heer J-ohan Veen, stads-secret-aris, mitsgaders de heren Willem Pouwelsse Thart en Anthonij Pes- ser. Aan hen werd opgedragen de voor schreven boedel „ten mees-ten d-iens-te en- de profijte te rédden en benificeren". Uit een resolutie van de heren van de Wet van 18 maart 1690 vernemen wij dat de heer Jan Braam de jonge de koper was geworden van het huis en de branderij van de heer Gillis de Hoij. Wij zijn toen ver der gaan zoeken en kwamen aldus tot de ontdekking, dat de branderij annex het woonhuis en zolders heeft gestaan op de plaats, waar thans kerk en pastorie van de parochie van de H. Joannes de Do- Der zich bevinden. Het bewijs daarom trent laten wij hieronder volgen. De curateurs van de geabandonneerde (op- j gegeven) boedel van de lieer Gi-llis de Hoij, door de heren van de Wet benoemd zie hierboven verkochten op 21 mei 1690 ten overstaan van de heer Cornells Niesen Bailliuw en Schout van deze stad, bij openbare opveiling aan de heren Jan Braam en Isaac Braam, zijnde geassis- jteerd met hun vader Jan Braam de jonge, 'zeker woonhuis, pakhuizen, zolders met een huisje daar annex, mitsgaders de branderij en alle de gereedschappen daar toe specterende, zijnde voor deze geweest een brouwerij, van ouds genaamd „de Winthont", alles staande en gelegen aan de Goystraat (Hoogstraat) binnen deze stad, belend aan de noordzijde voor de we- du we van dé heer Willem Brasser en ach- I ter .Jan Braam de Jonge, en aan de zuid- zijde voor Reijnier Roelants en achter Wil. lem Reijers de Swart. strekkende voor van de straat tot achter op de Have. De koopsom was 4.100 gulden. De heer Giliis de Hoij had de eigendom van deze branderij cum annexis verkre gen bij akte van transport, verleden 13 de cember 1688 voor Schepenen van déze stad. De verkoper was toen Isack Vro- mans „Const schilder", wonende binnen Schiedam. Ook in deze akte van transport I wordt gesproken, dat de branderij voor heen een brouwerij was geweest, van ouds genaamd „de Winthont". De koopsom was 500 gulden -plus twee rentebrieven, een van 1200 gulden en de ander van 1100 den, dat is te zamen 2800 gulden. Men z)f(, dat in een goed jaar tijd deze branderij I a. in waarde was gestegen. j Bovengenoemde „Const Schilder" j bij akte van transport van 2 juli 1685 vengenoemde panden gekocht voor gulden, maar toen was het nog een werij genaamd „de Winthont". Dit t- nog bevestigd door een akte van b°r^- i stelling: op bovengenoemde datum c efl pareerde in het college van de Schout j Schepenen de heer Johannes Pesser, c.°]j£ jmissaris wonende binnen de stad I (hij was een zwager van de „Const ScP jj i der" Isack Vromans) en verklaarde comparant zich zelve te verbinden otaje' ié de leveranciers en arbeidslieden, t" welke op de brouwerij van „de Winth" alhier hebben te pretenderen vóór e- 1686 als eigen schuld zou voldoen en e- talen. Eenmaal van brouwerij tot rij omgebouwd, ging de naam „de v. a)c- hont" op die van de branderij over. Bi) ^8 te van transport van 5 november Ce- werd deze branderij „de Winthont" t 0t gen aan de Lange Haven gekocht kerkmeesteren van de Statie van 4e ,gir minicanen alhier om daarop een nr^i- we kerk té gaan bouwen, dé tegenwo0 nti ge kerk aan de Lange Haven. Men z3 opwerpen, dat die branderij „de Wint» aan de Hoogstraat was gelegen, d„jja3 terrein liep door tot oP de „Have de Lange Haven. ,j va» Hebben wij tot nu toe de namen niet-Katholieke brandewijnbranders g de zeventiende eeuw genoemd, „d«r- men wij aan een brandewijnbri) ^o- van wie wij positief weten, dat hij z0ol! liek was. Zijn naam is Dirck Cornell* yt, van Lugtigheid, alias van Loechtia 0g\ die een zoon was van Cornelis G?1"riljCjCti- van Lugtigheid en van Grietje Arie»s ,rCK ter. Voor het eerst ontmoeten wij ,0oP' Corn-eliszoon van Lugtigheid in bet boek van (je paters Dominicanen maart 1669. op welke dag zijn zoorL,' Pf tinus van Lugtigheid werd gedoop moeder van dit kind droeg PtL;j1»lij^ Maart,je Maartens Raas, waarsCj;e :v'1,1 een dochter van Maarten Ra35- t»eb' reeds eeerde'r als brandewijnbrandei ben genoemd v.an In een resolutie van de heren ^ij- i Wet van Primo november 1688 le dat inspectie was gedaan in de ugti2' van de brandewijnbrander Van ^rande' heid, voor het zetten van twee ,ch»nrr wijnketels en het stellen van t.wfe stenen, hetwelk moest geschieden eSte het opzicht van de heer 'a fl,verkeI1 (thans directeur van gemeente Het is alleszins jammer dat i» br3»^ solutie niet de voornaam van, -,0ch wijnbrander Van Lugtigheid 1 plaats waar zijn branderij stond Tr* genoemd. Wij vermoeden echter. v3 de bovengenoemde Dirck Cornet1-*^ B* terstraat alhier stond. Daarover Lugtigheid was, wiens branden)1 1 n terstraat alhier stond. Daarover i gend artikel meer bijzonderhe p&w L». -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2