Hozen in Zuidwester storm I de lucifer PUZZEU Het tijdperk van de LEVENSVERZEKERING NAM IN AMERIKA ZEER GROTE VLUCHT m Fantastisch Frankrijk hoopt van EBU en IMF ieder 200 milioen te kunnen lenen Rotterdamse Graanmarkt MAN met ONZE DAGELIJKSE Bouworde en Crooswif Electronxca bevorderde gunstige ontwikkeling Kennans commentaar op NATO-conferentie Zuivering Chinese communistische partij? De Sanering van oudste buurt in Maastricht VB ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 PAGINA 6 m 1 ter i te' Enorme administratie Z. Amerikaanse primeur BRAZILTë LANCEERT RAKET ct in één woord Thans nog in overgangs stadium KWESTIE SLEESWI.TK AVRO BIJGELEGD GESPROKEN WEEKBLAD VOOR KATHOLIEKE BLINDEN In Venezuela GENERAAL JIMENEZ ALS PRESIDENT HERKOZEN .A i (Wordt vervolgd). VB City-vorming: 9,2 miljoen Zonne-energie 19. De oven was een vrij primitief geval. Een vlakke spie gel, de reflector, kaatste de zonnestralen terug naar een holle, die ze op de kleine oven richtte. Maar ondanks de te kortkomingen van zijn toestel boekte Trombe heel behoor lijke resultaten. Een halve kilo ijzer begon al na dertig se conden te smelten. Tien gra msirconium. een zeer zeldzaam metaal, dat pas vloeibaar wordt bij een temperatuur van minstens 2680 graden, smolt al na de eerste minuut. En toen ging de rest bijna vanzelf. 20. Professor Trombe slaagde er zelfs in, een halve kubieke centimeter thorium in zestig seconden te laten smelten. Hier is een minimum temperatuur van vijfduizend graden Celsius voor nodig. Een dergelijke hitte kan nog geen enkele hoog oven teweegbrengen. De wetenschap kreeg ondertussen be langstelling voor zijn onderzoekingen, vooral nadat het Trom be "gelukt was, nitraatzuur uit stikstof en zuurstof (uit de lucht) samen te stellen. Generaal Bergeroi van het Weten schappelijk Comité van het Franse leger zorgde ervoor, dat Trombe een nieuwe, veel grotere oven kon bouwen. En daar mee had hij een stille wens Van de geleerde vervuld. Op zijn verzoekschonk het ministerie van Defensie een ruim krediet aan de uitvinder. Bovendien kreeg Trombe een oud fort op de top van de Mont Louis, 1600 meter boven de zee spiegel, volledig tot zijn beschikking. Hier kon hij ongehin derd experimenteren. In de jaren na de tweede wereldoor log heeft het levensverzekeringbedrtjf in de Verenigde Staten van Amerika, zoals trouwens in de meeste andere landen, een zeer grote vlucht genomen. In 1046 was een totaal bedrag van 170 miljard dollar verzeke -d. Eind 1956 was dit tot 415 mil- iarr- dollar gestegen, een groei dus tot bii i het twee-en-haif-voudige in 10 jaar tijds. Alleen al in het jaar 1956 werd nieuwe zekerheid ten bedrage van 55.3 miljard dollar gekocht. In 1957 zal vol gens de voorlopige berichten dit récord nog overtroffen worden. Dergelijke cijfers verschijnen eerst in de juiste proporties, indien men ze ver gelijkt met die van andere landen. Einde 1955 was in Canada, waar het hoogste verzekerde bedrag na de V.S. te constate ren valt 27 miljard dollar en In Enge land, dat daarop volgt, 25 miljard dollar verzekerd. De cijfers van de V.S. staan tot die van de landen met de hoogste ver zekerde bedragen in dezelfde verhou ding als een der New Yorkse skyora- pers tot een flatgebouw met vier woonla gen Met de stijging van het verzekerd bedrag groeit ook de aan de uitbreiding en de administratie van de portefeuilles te besteden arbeid. Een goed geschoolde staf van vertegenwoordigers en tussenper sonen is onontbeerlijk om nieuwe verzeke ringen tot stand te brengen «n aan de verzekerden service te verlenen. Hoe groter het aantal verzekeringen, des te talrijker en hoger worden ook de uitkeringen aan verzekerden. In 1956 werd In de V.S bijna 6 miljard dollar aan rechthebbenden uitgekeerd. Talrijker en hoger worden echter ook de bedragen, die bij de verzekeringnemers aan premie moe ten worden geïnd. Eind 1956 waren in de V.S. 260 miljoen 'polissen van levensver zekering van kracht en in de meeste ge vallen moesten de premiën met kortere tussenpozen dan een jaar worden geïnd. Het behoeft geen betoog, dat voor het ver richten van al deze werkzaamheden, zeer veel arbeid en dus een grote en er varen staf van medewerkers noodzakelijk is. Ook de administratie, het beheer en de belegging van de enorme door de maat. schappijen gevormde gezamenlijke bespa ringen der verzekerden eind 1956 bijna 100 miljard dollar eisen zeer veel werk. Men is geneigd om aan te nemen, dat onder deze omstandigheden het personeel van de levensverzekeringmaatschappijen tn de V.S. evenredig met het verzekerde bedrag moet zijn toegenomen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. In 1945 waren bij alle maatschappijen in de V.S 261.000 employés in dienst. Tn 1956 was dit aantal tot 414.500 geste gen, dus met ongeveer 60 pet, terwijl het verzekerde bedrag in hetzelfde tijdperk met ongeveer 150 pet was toegenomen. Een zo gunstig resultaat was alleen te bereiken door een steeds betere organisa tie van de werkzaamheden alsmede door het gebruik van steeds meer volmaakte machines voor mechanische administra tie. De grote technische vooruitgang der laatste decennia heeft grote vorderingen op deze weg mogelijk gemaakt. F'itomatlsering niet in volle omvang wor den .geplukt. Indien echter reeds de ont wikkeling van de vroeger alleen gebruikte, larr met zo capabele hulpmachines ertoe geleid heeft, dat het aantal medewerkers niet zo sterk is toegenomen als het ver- reVo-jj bedrag, de uitkeringen en de te Incasseren premiën, dan is het meer dan waarschijnlijk dat door het gebruik van de elektronische rekenautomaten met hun geweldige capaciteiten een verdere ont wikkeling in zeer gunstige zin sterk zal worden bevorderd. In Nederland was eind 1956 ..slechts" 4 miljard dollar, of als men de hier ge bruikelijke berekeningswijze toepast, waarbij de jaarlijkse renten door ver menigvuldiging met 10 worden gekapita liseerd. ruim 7 miljard dollar verzekerd. Toch is ook hier getuige de „Verze keringsdag" van dit jaar het speur werk op elektronisch gebied in volle gang en met het gebruik van elektronische rekenautomaten reeds een begin gemaakt. Ook hier zal t.z.t. blijken dat de juiste weg werd ingeslagen. Het Braziliaanse leger heeft donderdag avond jl. in het gebied van Rio de Ja neiro een raket afgevuurd. Dit is het eer ste projectiel van die aard, dat in Zuid- Amerika is afgeschoten. Het betrof hier een z.g. twee-tra^sraket, codenaam „114", die de lucht inging met een snelheid van 700 meter per seconde. Op 12.000 meter hoogte werd de eerste raket afgeworpen, waarna het tweede ge deelte over een afstand van dertig kilo meter met een snelheid van 800 tot 1000 kilometer per uur door de lucht schoot. Er werij voor het afschieten van deze raket een speciale brandstof gebruikt. Een beslissende stap vooruit in deze richting betekende het verschijnen van de elektronische rekenautomaten. In de loop van slechts tien jaar werd de capaciteit van deze machines tot een buitengewoon hoog peil opgevoerd. Men heeft in de V.S. zeer vroeg de enorme mogelijkhe den onderkend, welke door deze auto maten voor administratieve werkzaamhe den worden geboden en het levensverze- keringbedrijf aldaar heeft zich deze mo gelijkheden niet laten ontgaan. Nog be vindt zich dit bedrijf in een overgangssta dium. Nog kunnen de vruchten van de De moeilijkheden tussen de heer René Sleeswijk en de A.V.R.O. gerezen toen bleek, dat de A.V.R.O.-televisiesectie za terdagavond a.s. evenals Walden en Muy selaar in het Oudejaarsavondprogramma een parodie op „Dit is uw leven" ging opvoeren, zijn opgelost. De heer Sleeswijk heeft zich bij de gang van zaken neer gelegd, omdat hem duidelijk is geworden, dat de televisiesectie niet in een tijds bestek van twee dagen het opgestelde programma kan wijzigen. Op 1 februari a.s. verschijnt het eer ste nummer van het gesproken weekblad voor de katholieke blinden in Nederland en België. Het blad. dat een luiaterduur zal hebben van 2 uur, zal een cultureel karakter dragen. Ter exploitatie is een stichting „gespro. ken weekblad" in oprichting, waarvan de comparanten zijn: de stichting „Stem van Grave", de „Le Sage Ten Broek bibliotheek" en de r.-k. blindenbond „Sint Odilia". Alle blinde bezitters van een bandrecor der zullen omstreeks 1 februari het eer ste nummer ter kennismaking gratis toegezonden krijgen.. Daarna bestaat de mogelijkheid zich te abonneren. Het startkapitaal werd geschonken door de stichting „Stem van Grave". De ex ploitatie wordt door de gezamenlijke comparanten mogelijk gemaakt Rector A. Verhagen te Grave fungeert als voorzitter frater Faustinus als secretaris. Er Is een redactieraad gevormd, waarin o.m. fra ter Theophaan en de heer F. Kooken ufr Eindhoven zitting hebben. George Kennan, voormalig Amerikaans ambassadeur te Moskou, heeft gisteravond te Londen verklaard te menen, dat de NATO-besprekingen te Parijs het moei lijker hebben gemaakt onderhandelingen met de Sovjet-Unie te beginnen. „Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten kunnen thans, zonder een vooraf- aande nieuwe NATO-bespreking, geen on derhandelingen over kernwapens met de Sovjet-Unie aanvangen", zo verklaarde hij in een televisie-uitzending. De vijftiende van deze maand is, zoals gemeld, in Venezuela een volksstemming gehouden, waarhij de kiezers werd ver zocht zich voor of tegen een nieuwe ambtstermijn van de huidige Venezolaan se president, generaal Marcos Perez Ji menez. uit te spreken. (Van onze Parijse correspondent) Dat de Franse begroting met een meer derheid van stemmen, is aangenomen be tekent niet dat deregering aan soliditeit heeft gewonnen. De aanvaarding van de globale cijfers is te danken aan het ge disciplineerd stemmen door de socialisten en het zich onthouden van stemming door de helft der Onafhankelijken. De socialis ten zijn ofschoon zij hun goedkeuring hechten aan de hoofdpunten zeer verbol gen, dat niet de minste ruimte is gelaten voor de Inwilliging van sommige van hun eisen, vooral t.a.v. de ambtenaren-cliën- tèle. De geschillen zullen echter dn januari pas scherp aan. het daglicht treden omdat dan de gedetailleerde behandeling der be groting begint. Beide vleugels van de ba s-is waarop de regering steunt hebben al aangekondigd dan slag te leveren. Voorlopig staat de regering in zoverre stevig, dat zij kan bogen op globale cij fers die het buitenland de wil tot bezu-i- niging tonen, hetgeen van groot belang om onmisbare leningen te verkrijgen. Wat deze leningen betreft, de minister» Gaillard en Pflimlin hopen 400 mUloe" te verkrijgen. De helft van het bedr»f moet van de Europese Betalingsunie k®" men, die de Franse aanvraag reeds hee-j onderzocht. De andere helft hoopt me® van het Internationale Monetaire Fond' te krijgen. De directeur van het IMF, heer Jacobsson, heeft reeds toegezegd, d» Frankrijk op een lening mag rekenen. Aan beide leningen worden echter m°' rele voorwaarden verbonden. Een kredi® in de E.B.U. zal verder worden verstrek naar gelang zich de behoefte hieraan voof' doet; dus over het komende financië'® jaar verdeeld. De middelen uit een lend°® van het I.M.F. zullen alleen mogen word®" gebruikt voor het herstellen van het even* wicht op de handelsbalans. Het geld m» dus niet worden gebruikt om op kunst' matige wijze de economische expansie doen voortduren. Bericht van A. Bosman N.V. Graanma- kelaars, Rotterdam. Behoorlijke omzetten in loco en aankomend goed, waardoor de prijzen zich vrij goed konden houden. Op aflading valt vooral de druk op, welke Argentinië momenteel met alle graansoor ten plus koeken uitoefent, terwijl daaren tegen de C.C.C. in Noord-Amerika weinig bereidheid toont om lagere biedingen te accepteren. De jongste oogstberichten van Noord-Amerika waren echter, vooral wat betreft maïs. aan de gunstige kant. Toen de prijzen van platarogge de grens van een rechtenverhoging naderden ontwikkel den er zich hier vele zaken per januari, februari, maart afladipg, welke nu deze verhoging inderdaad zijn beslag heeft Se- kregen, abrupt tot een einde zijn geko men. Ook in platamillet vonden er om dezelfde redenen zaken plaats, die tot het. zelfde resultaat voerden MAIS. Platamaïs op aflading afbrokke lend bij kleine omzetten, de meeste zaken vonden nog plaats in loco en stomend goed, Yellow maïs stomend en aflading In geklaard nog steeds onder pariteit te koop, terwijl voor transshipment, naar onze be grippen, flinke prijzen te maken waren. Zuidafrikaanse maïs volgde de beweging van platamais en had weinig omzetten. GERST. Spoedige 3 barley bleef gezocht, doch Uit nog dit jaar binnenkomende bo ten bleef voldoende aan de markt, waarbij de prijzen eerder enige dollarcenten lager waren. Een aankomende boot met 2 wes tern gerst van de Pacifickust was van bevredigende kwaliteit, zodat wij meer 21. Het nam twee jaar in bes-lag, voordat Trombe en zijn assistenten hun nieuwe zonne-oven klaar hadden. Vier inge nieurs, zes mecaniciens en één elektricien hadden hen met de bouw geholpen. En het resultaat was indrukwekkend, het apparaat bestaat uit eep reflector met een doorsnee van elf tot dertien meter en een reusachtige holle spiegel, die een oppervlakte van negentig vierkante meter heeft. De laatste spiegel is eigenlijk samengesteld uit vijfendertighonderd an- deoD van verzilverd glas. Hierdoor wordt de ontvangen zonne- warmte geconcentreerd op een kleine smeltkroes. De kracht, die de oven kan ontwikkelen is zegge en schrijven vijfen zeventig kilowattuur. Een elektromotor brengt -de spiegels in elke gewenste richting aan het draaien. Voor een mens is het levensgevaarlijk, als hij tussen de oven en de grote para bolische spiegel loopt, want hij zou in een oogwenk verbran den. Een nacht lang hebben de drie beman ningsleden van de Ierseke 156 in een fik se zuidwester storm met emmers en pannen staan te hozen, nadat hun vis sersvaartuig donderdagavond ter hoogte van. Hellevoetsluis op een bank was ge lopen en lek was geslagen. De drie vissers wisten de schuit drij vende te houden en tegen de ochtend kwamen zij op eigen kracht los van de bank. Zij besloten naar Hoek van Hol land te varen, maar enkele mijlen bui ten de haven ging het niet meer, daar ook het roer en de machine het begaven. Zij zetten de Ierseke 156 op de Maas vlakte en staken de brand in wat blik ken olie om de aandacht te trekken. Dat lukte, want aan de wal dacht men aanvankelijk, dat het scheepje in brand stond. Inmiddels had ook een vliegtuig van de M.L.D. de S.O.S.-seinen per lamp van de Ierseke opgevangen en doorge geven naar de Hoek. De reddingboot President Jan Leis heeft de Ierseke los getrokken en tot aan de Hoek gebracht, waarna de sleep boten het naar bakboord overhellende scheepje naar Maassluis sleepten. Van links naar rechts F. van Stee (machinest), H. Bom (schipper) en J. Verbeke (matroos), de mannen die een nacht hozend doorbrachten. y. zaken in deze soort verwachten, indien ze tenminste onder. platagerstprijzen te koop blijft. Laatstgenoemde soort is geducht af gebrokkeld en vooral de afladingen febru ari en maart zijn guldens lager te koop dan twee weken geleden. Irakgerst en Syrl sche gerst kleinigheden lager, doch voor onze markt van weinig interesse. HAVER. Flink gedrukt van Argentinië en stomend zowel als op aflading lager aande markt bij enig interesse van de industrie. Noordamertkaanse haver even eens enige dollarcents op aflading lager bij kleine omzetten. ROGGE vond plotseling vele kopers t.o«n platarogge per januari, februari, maart tegen en onder de gestelde richtprijzen te koop kwam. De omzetten bereikten don derdag jl ca 20.000 ton. De industrie zag hierdoor genodozaakt ook 2 USA rogge voor de toekomstige behoefte te dekken, zodat de omzetten ook in deze soort gro ter waren dan normaal. De C.C.C. heeft nog steeds geen verdere toewijzingen van U.S,A, rogge gegeven, zodat men zich uit oude voorraden bij de handel moest voor zien. MILO en MILLET Milo in spoedige po sities brengt nog steeds premies, terwijl op aflading de prijzen eerder iets lager liggen dan vorige week. Plata millet bracht het op aflading tot vrij grote aan kopen tot de grefts van een verhoging werd bereikt. Spoedige millet bleef schaars en alleen met grote premies te koop. INL. GRANEN hebben een vrij kalme week achter de rug. ofschoon de maak bare prijzen van haver nog meevallen nu de exportvergoeding drastisch ig verlaagd tot 3,- Gerst en rogge waren weinig veranderd bij matige omzetten DE KOEKENMARKT. Zoals uit boven staand relaas reeds blijkt, bleef de druk van Argentinië onverminderd voortduren en in de afgelopen week zagen we Iijn- schilfers en -schroot nog eens een volle gulden van hun prijs verliezen. Het aan tal kopers mindert zienderogen en voor lopig ziet het er niet naar uit. dat shippers hier als kopers op de markt verschijnen hetwelk door veie houders nog gehoopt wordt. Al met al is er een zeer grote hoeveelheid verkocht op januari aflading en het zal nog moeten blijken of dit alle maal wei in een dergelijk beperkt tijds bestek tot vlotte verlading zal kunnen ko. men. De andere kneksoorten zijn overigens relatief prijshoudend te noemen. Merk waardig Is dat alle aandacht gevestigd is op de afladingstermijnen en dat het be scheiden aanbod van stomend goed hier en daar nog grote premies in stand doet houden. Molenafvallen prijshoudend en spoedige posities vast. Het „Volksdagblad", het orgaan van j*® Chinese communistische partij", schrü1 dat er nog steeds een felle strijd teg®® „rechtse elementen" binnen de Par".® wordt gevoerd. Dergelijke mensen zijn titel van lid der communistische par"J niet waard, aldus het blad. Waarnemers te Peking geloven, dat d-' kan betekenen, dat de „rebellên" spoed'» uit de partij zullen worden gestoten. 10). Door Ids. van der Ploeg gromde Berkevoort, het is nu Nee genoeg. PI Hij vond het hoe langer hoen moeilijker verslag te maken over branden; zijn ad jectieven waren alle verouderd. Bartels had gelijk, het werd cliché op het laatst. Hij keek naar het glas jenever, dat voor hem stond, zinnend op een nieuw procédé voor de volgende brand, die wel niet lang op zich zou laten wachten. Als hij het ge val eens behandelde in een dialoog of in versvorm? Nee, in poëzie lag'zijn kracht niet, hij moest maar eens een gesprek uitbroeden tussen een brandweerman en een toeschouwer. Het slot is weer echt Berkevoort, ging Vernimmen door, luister maar; Afzonderlijk dient het gedrag van Van Putten te worden vermeld, een brand weerman, die al eerder blijken heeft eege- ven van bijzondere moed en bekwaamheid Toen de vlammen ook de belendende huizen dreigden aan te tasten, kreeg hij opdracht de Magirusladder te be klimmen. Onverschrokken begon hij zijn moeilijke tocht, die leidde langs de bran dende verdiepingen, waaruit de vlammen met fors geweld naar buiten gierden. Hal verwege zagen wij hem op de wankele ladder even wachten. Heeft hij toen, een toeschouwer opmerkte, een ogenblik geaarzeld? Wij zouden deze veronderstel ling niet gaarne willen beamen, eenvoudig omdat wij Van Putten kennen. In ieder geval; hij heeft de helm vaster op het hoofd gedrukt en is verder gegaan steeds hoger, het vuur tegemoet. Staan de op het uiterste einde van de ladder, die doorboog onder zijn lichaamsgewicht, heeft hij, met de slang om het lijf ge bonden als een moderne Laokoon de koene sprong naar de hijsblak gewaagd, over de gapende afgrond heen. Hij heeft gebo gen onder het gewicht van de brandslang, die zwaarder werd naarmate hij hoger kwam, de dakrand gegrepen zo zagen wij hem een seconde zweven tussen hemel en aarde, tot dat zijn voeten steun von den in de goot, die ook reeds door het verterende vuur was aangetast. Ge ruggesteund door een gemetselde schoor steen bond Van Putten de strijd aan, de brandslang vulde zich met water Enzovoort, riep Berkevoort, die er nu toch genoeg van kreeg. De rest is net zo. Je hebt het natuurlijk vannacht ge- schreven? veronderstelde de kunstschil- der. Ja, branden en brandverslagen zijn in meer dan één opzicht werken der duis ternis. Nonhebei zat wat in de achterhoede. Niemand had gemerkt boe gretig hij naar Vernimmen geluisterd had. Tersluiks keek hij eens naar de journalist. Hoe was het mogelijk, dat die man zo suggestief kon schrijven over een man die een lucifer aanstreek, over een vlam. die beefde en sidderde. Er trok een rilling door al zijn leden. Haastig bestelde hij een gas cherry-bran dy, zijn lievelingsdrank. Met zijn linker hand bracht hij het glas aan zijn lippen en tegelijkertijd betastte hij met zijn an dere hand de lucifer in zijn zijzak; het leek hem alsof hij zelfs de gele kleur van de fosfor in het donker voelen kon, En in zo'n nietig voorwerp lagen nu de grootste onheilen besloten. Hij dronk zijn glas in één teug leeg en wenkte de kelner. Wie heeft de brand gezien? vroeg Berkevoort. Ik zou wel eens willen weten of mijn verslag zo ongeveer het gemiddelde weer geeft van wat toeschouwers voelen. Nonhebei schrok op. Moest hij nu zeg gen, dat hij in de voorste rij had gestaan en iedere fase had meegeleefd als gold het de opvoering van een boeiend drama en ook dat hij, zovaak er een rookkolom boven de huizen uitsteeg, de straten door rende om maar geen minuut van dê span ning te verliezen? Vooral vannacht, toen het scheen alsof een geheel huizenblok in vlammen zou opgaan had hij de ze nuwtrillingen gevoeld tot in zijn vinger toppen toe. Hij bleef zwijgen, totdat Reydel, die tegenover hem zat zei. Was u daar ook niet, mijnheer Nonhebel? Ik heb u meen ik gezien. De architect greep opnieuw een glas drank van het blad, waarmede de kelner de kring rondging. Hebt u mij gezien? mijnheer Reydel? zei hij, dat kan haast niet,.. Ik zag u lopen <>P Je Nieuwendijk, daar vlak bij de Martelaarsgracht. Na afloop misschien, zei Nonhebei met een dubbele tong. ik kwam te laat. Hoe vind je het artikel van mijnheer Berkevoort? Wijdlopig. Ik geloof, dat er te veel aandacht aan wordt gegeven twee ko lommen vol. De Amsterdammers lezen graag iets over hun brandweer, zei Bartels. Velen vinden het verslag van de krant amusan ter dan het gebeuren zelf. Het Is er mee als niet een voetbalmatch, een radiorepor tage van een vakman is Soms aardiger dan de wedstrijd zelf. Intussen is er weer een oud pakhuis naar de maan.. Mijn vriend Christiaan knapt de zaak wel op. zei Vernimmen, ze zeggen, dat hij zelf dê branden sticht. Nonhebel werd krijtwit, hij nam een glas. dat op tafel stond op en maakte een beweging alsof hij dit naar het hoofd van de toneelspeler wilde werpen, be. dacht zich toen en riep opeens. De Paasvuren branden..! Dronken, stelde Bartels vast. Reydel lette scherp op de architect; wat had die man opeens? Dit pakhuis is gebouwd gebouwd hakkelde Nonhebel. Dat klopt zei Bartels Ik bedoel gebouwd in 1658 vlak onder de kroonlijst is een steen een gevelsteeii 1 met een mooie afbeet ding van van Hij begon hoe langer hoe erger te stot teren en dronk «nel het'glas leeg, dat het dichtst bij hem stond. Nu? vroeg Reydel, wat stelt die steen voor? Ik heb er een boekje over geschre ven tenminste, ik wil er een over schrij ven een dik boek over beeldhouw kunst en de gilden... Nu weet ik nog niet, wat die steen voorstelt. Hij stamelde nog enkéle woorden, stond op ,en liep wankelend naar de garderobe Nero stond op het dak van zijn pa leis, Zei hij tot de portier, die hem be hulpzaam was met zijn regenjas. Wat blieft, vroeg de man. Ja, help' me even met die draai deur. Aan zijn voeten ging de stad in vlammen op De Christenen kregen 'de .schuld, maar Van Putten werd gered Hij diepte een geldstuk uit zijn zak op ën vond tegelijkertijd de lucifer, die hij. het laatste kwartier gemist had. Rustiger gaf hij de fooi en raakte, door een duw in zijn rug buiten het. café Hij riep een taxi aan. Leidsegracht, zei hij, maar niet zo vervloekt - hard rijden. Van Beveren stond in de huisdeur te wachten en hielp hem de stoep op. Ik zal een kop zwarte koffiè klaar maken, zei hij met een bezorgde blik op Nonhebeis uiterlijk. Advertentie B. en W. van Maastricht hebben een nota aan de gemeenteraad een d' t voerige uiteenzetting gegeven over belang van het saneringsplan Stokstraj* kwartier. De totale kosten der reha". litatie zullen naar de huidige rami®* een bedrag van bijna 9.2 miljoen gjj. den gaan bedragen. De oorspronkelijk raming in 1953 bedroeg 6.9 mllj®e gulden. In de kosten der sanering van K kwartier, de oudste woonkern van Maastrichtse binnenstad en van cultu® historische waarde, zullen naast de meente Maastricht ook het rijk, de vi-ncie en voor de restauratiekosten L vens het ministerie v.an Onderwijs, K" sten en Wetenschappen bijdragen. B. en W. delen in de nota mede, stel van de plannen te zien als een pr!J.< geven ervan. Zij achten de openstel' van het Stokstraatkwartier voor de V ruiming van de „city"-vorming van W&U tricht onontbeerlijk en zonder vertrag gewenst en nodig. BOUWORDE gaat in Crooswtjk een paroc®1',, huls bouwen. Met Pasen de eerste paa de grond (Maasbode Pers 17 dec. J.1J. f, BOUWORDE CROOSWIJK TE VLUG Eerst geld en papleren (Maasbode Per» dec. J.I.). jfo; Telefoon aan de pastorie: „Wat ls Uw I J nummer? Daar hebben we wat voor ov Ons gironummer is 6 5 7 8 1 7 t.n.v. ningmeester „Actie Goud". HartelUk dank voor Uw steun Horizontaal: 1 rondhout, 3 stremsel, 5 rivier in Nederland, 7 familielid, 9 tijd perk, K echtgenoot, 12 signaalwerktuig, 13 bot, 15 laag. 17 Stoppén van het werk, 18 vuil, 19 stoomschip, 20 verlaagde toon, 21 brandstof, 24 seconde, 26 reisgelegen heid- 30 uitstalkast, 34 soort touw, 38 glansen, 42 drank, 43 rood gekleurde, 44 meisjesnaam, 45 waterstand, 47 tucht; re gel, 48 scheidingslijn (meerv.), 50. treuze laar, 51 godsspraak, 53 soort, 54 plaats op de Veluwe, 55 stapel, 57 verlaagde toon, 58 boom, 59 gevangenis, 60 onmeet baar getal. Verticaal: 1 zangnoot, 2 vaartuig, 3 niet vlug, 4 bezwaarde, 5 niet evenwichtige- 6 koning (Eng.), 7 schil, 8. reeds, 10 niet zo, 12 modern wapen, 14 gravure, 1# meisjesnaam, 18 sluiting, 22 meisjesnaam, bi<; <)1 3» 23 bergplaats, 25 aanlegplaats, wijze. 28 zangnoot, 29 drank W» WéJfcC. toj paiiguvvv, vogelverblijf, 32 streep, 33 mei'0tf' 34 meisjesnaam, 35 niet hier, 36 sel, 37 schamen, 38 wapensc»1 tj<® voorzetsel, 40 militaire rang, -rte'G. ning, 44 oppervlaktemaat, 46 v°iogs'^ 48 glibberig, 49 vervelend, 50 kle° 0pt- 52 stuk stof, 53 zangnoot, 56 zang' Oplossing van glS Horizontaal: 1 crediteur, 8 are, A 11 tiara, 12 ore, 14 nota, 17 anna 20 as, 21 ad, 22 eg, 23 erts, 26 aK def als, 30 idool, 31 linda, 32 lea, 34 R Verticaal: 2 riant, 3 dato, 4 Ir, s f>' 6 ulaan, 7 evenredig, 9 paragraaf. (oc 15 oor, 16 aas, 17 ?de, 18 nee, e 25 nl, 27 konijn, 28 alle, 29 slag, "ine StJ:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6