Men houdt toch niet tegen Twee eeuwen te laat... NDAGMvaifop Een kind woont in de gevangenis... i it J Lagerhuisleden worden niet ontslagen maar tot baljuw of drost benoemd De moeder maakte gebruik van hef recht dat de wet haar gaf msk nIM de prijs der zaligheid Boerentrek in China naar stad vb engelse lords appelleerden tegen hervorming Hogerhuis Het Lagerhuis De Lords Van 250 op 700 Een leeuw wiens nagels De speaker Observator ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 TAGINA Het feit, dat vrouwen zitting zullen kunnen nemen in het House of Lords, het Engelse Hogerhuis, heeft al heel wat beroering ge wekt en tegelijkertijd weer eens de aan dacht gevestigd op het Engelse parlement, „de moeder van alle parlementen". Toen Lord Home, de minister voor Gemenebest- betrekkingen, het desbetreffende voorstel deed, tijdens een debat over de mogelijke hervorming van het Hogerhuis, hetwelk tot dusver een soort heilig huisje is geweest, zijn er vooral omtrent de dames door de eerbied waardige van wie sommigen de konden er voor in aanmerking komen. Nu zullen er „peers" alleen voor hun leven be noemd kunnen worden, waartoe niet alleen industriebaronnen en handelsmagnaten in aanmerking komen, maar ook belangrijke persoonlijkheden uit culturele en artistieke kringen, al of niet bij de wet met een adel lijke titel begiftigd. Over het algemeen ver klaarden de edele heren, niets tegen de vrouwen te hebben. Maar hun leeftijd bracht mede, dat ze streng vasthielden aan de oude Engelse traditie, die in het openbare leven de mannen van de vrouwen scheidt. Het is nog slechts kort geleden, dat de „clubs" pri vaatdomeinen van de mannen waren, waar geen vrouw mocht binnentreden. Intussen, voornamelijk om financiële redenen zijn ze nu enkele dagen in de week voor'het zwakke geslacht toegankelijk, dat er overigens dan nog slechts te gast is. Tijdens de debatten onderscheidde zich in het bijzonder de Earl of Air ie, een edelman, die in zijn wapen een geketende dame voert, met een droevig gezicht en blijkbaar smekend, om van haar boeien bevrijd te worden. Aan het eind van zijn betoog, hetivelk aanvanke lijk zijn collega s de haren voor zover aanwezig te berge deed rijzen, bleek hij zijn blazoen te handhaven en de vrouw liever, zoals de feministen liet noemen, in haar huis opgesloten te willen houden. Aanvankelijk prees hij de vrouwen uitbundig. Vaak zijn ze, zo verklaarde hij, heel wat meer mans dan de mannen en soms zijn ze zelfs beter. „Ik bezweer u edele lords zo vervolgde hij, „dat niemand meer dan ik de zwakke sekse bewonder, maar. Toen haalden de edele lords verruimd adem. Maar. het leven gaat snel, tegenwoordig. Het Lagerhuis moet dikwijls overhaast beslis singen nemen. De taak van 't Hogerhuis is hierop toezicht uit te oefe nen en eventueel correcties aan te brengen. Hiervoor is geduld, door zicht en grote wijsheid nodig. Maar hieraan juist ontbreekt het de vrouwen. Haar werkzaamheid in het Lagerhuis heeft dit reeds bewezen. Geen enkele vrouw heeft zich daarin ooit bijzonder onder scheiden. De vrouwen hebben een manie voor organiseren, iemand anders op te zwepen en de lakens uit te delen. Haar aanwezigheid in het Hogerhuis zou catastrofale gevolgen hebben. siiiiiw De parlementsgebouwen bij de West minster Bridge te Londen en de beroemde Big Ben. I■—BB v Het Hogerhuis, ofivel de Kamer der Lords, eerlang der Lords and Ladies..., En de gevangenen zorgden, dat het een Kerstfeest kreeg als elk ander kind Armoede in het dorp De minister kwam Tegen Kerstmis Meer werkloosheid en moeilijke bevoorrading CONCENTRATIE FILM- PRODUKTIE Belangengemeenschap Star- en Cefima-film "VA, De kleine Simonetta met de gevangenisaalmoezenier en 'n gevangeniszuster rdt \e efl a*1 efl DE VROUW „peers van wie ouumug, tachtig reeds achter de rug hebben, harde noten gekraakt. De hervormingen hebben niet alleen ten doel, ook de vrouw tot het Hogerhuis toe te laten, ze scheppen tevens de mogelijkheid, het te democratiseren. Het lidmaatschap was tot dusver erfelijk en al leen leden van hoge aristocratische families Ie begroting van het kabinet-Asquith. die door het Lagerhuis aanvaard was. Het ge volg was, dat het hele parlement ontbon den werd. Bij de verkiezingen van 1910 stelde het kiezersvolk de regering Asquith in het ge lijk en deze kreeg van koning George V toestemming, even vierhonderd nieuwe Lords tecreëren. De bedoeling was. hier mede het hele Hogerhuis ten gunste van de regering te doen omzwaaien. Het stond gelijk-met een doodvonnis voor de zittende leden. Die werden dusdanig geintiimideerd dat ze een nieuwe wet aanvaardden, de Parlamentary Act, waarbij de bevoegd heden van het Hogerhuis sterk werden in geperkt. Sindsdien heelt het Hogerhuis gewooniijk geduldig geslikt, wat in 't La gerhuis op het vuur werd gezet. Het gaf alleen nog maar suggesties, welke het La gerhuis op zijn beurt weer loyaal aan vaardde. We noteren nog even, dat een lid van 't Hogerhuis geen premier kan wor den. Wat het Lagerhuis betreft dit is in feite de beslissende instantie in de wetgeven de materie. Vroeger vertegnwoordigde het de middenstand, in zoverre als deze kiesgerechtigd was. Thans vertegenwoor digt het het hele volk. maar de „peers'" kunnen er geen lid van zijn. Intussen is er omdat Engeland n" eenmaal zo traditio- neel is. toch wel iets van de voormalige stand en vertegenwoordiging blijven be staan. Zo hebben de universiteiten twaalf zetels in het Lagerhuis, Anglicaanse pres byteriaanse en katholieke geestelijken kunnen geen lid van het Lagerhuis zijn. staatsfuncWonarissen evenmin, behalve dan de ministers. Overigens, ook ten aanzien van het Lagerhuis zijn nog oude gebrui ken blijven voortbestaan. Zo kan een lid van het Lagerhuis geen ontslag nemen. Deze opvatting dateert nog uit de tijd. waarin het vertegenwoordigen van een bepaalde ttreek of een stad in het Lager- I huig eerder als een opgelegde taak dan als een voorrecht werd beschouwd. Maar men heeft er een keurig middel op gevon den Het Lagerhuislid, hetwelk zijn ont slag wil nemen, laat zich benoemen tot baljuw van de Chiltern Hundreds of tot drost van de Manoir van Northstead. De ze ambten waren eeuwen geleden lang geen sinecure, want degenen, die ertoe benoemd werden moesten respectievelijk het roverswezen beteugelen en het stro- persdom. Elk parlementslid, dat een be noeming bij de Kroon aanvraagt, krijgt die ook. Aangezien de ambten onverenig- I baar zijn met het lidmaatschap van het Lagerhuis, vervalt dit dan automatisch. De betrokkenen vragen kort daarna ont slag uit hun functie en het wachten is dan op een volgende gegadigde.. Ook het Lagerhuis respecteert de tra ditie en stelt er prijs op. dat de debatten op een waardige manier gevoerd worden. Toen er nog Ierse afgevaardigden zetel den, ging het er af en te warm toe. Wat men van de nieuwe vrouwelijke leden vreesde, die nu reeds lang in het Lager huis zetelen, is niet gebeurd. Ze hebben de toon niet veranderd en feitelijk is haar invloed nooit erg groot geweest. Dit doet het beste verwachten ten aanzien van de ladies in het House of Lords. Zi.in woorden werden ondersteund en aan duid door graaf Ferrers, een der con- 5«tvatiefste leden van het H°^hu"\ v!£ We een journalist eens schreef, dat de ^an beter twee eeuwen geleden had kun- leven. Ferrers zei letterlijk van de dames in het Lagerhuis: het zijn niet be- jjaald de aantrekkelijkste exemplaren "un sekse.. Uit de reacties van de betrokkenen c' '«ren we slechts: hij weet niet, wat n J 2«gt, ze moeten hem naar een speeltuin ®iuren, hij praat ais een kind.. Oe edele lords hebben niet openlijk van "un instemming blijk willen geven, ten ?i°tte zijn velen hunner getrouwd en ov«r "et algemeen heerste onder hen toch de "vertuiging, dat men de tijd en zeker de vrouw toch niet kan tegenhoüden. Ze de batteerden ten slotte heftig over de vraag, "f het House of Lords nu voortaan het House of Lords and Ladies zou moeten "■eten Op gevaar af, dat onze lezers wellicht "leer zouden voelen voor een verdere uit leiding omtrent hetgeen zoal gezegd is rond de vrouw in het Hogerhuis geven }Ve hier toch een korte uiteenzetting van "®t Engelse parlement, waarin het Ho gerhuis nog altijd een belangrijke functie "eeft. Het Engelse parlement bestaat, zoals bekend, uit het Hogerhuis en het Lager huis. De eigenlijke wetgevende macht ligt bij het Lagerhuis. Vooral de Labours heb ben er steeds naar gestreefd, het Hoger huis zoveel mogelijk in een hoek te drin gen. Toch is de kracht van de traditie in Engeland zo sterk, dat er lang niet zoveel aan veranderd is als aan het Lagerhuis. Feitelijk heeft het Hogerhuis sinds de da gen. waarin het gesticht, werd. weinig ver anderingen in zijn structuur ondergaan, zulks in tegenstelling met het Lagerhuis, waaraan telkens weet gedokterd is. De historische grondslag van het Hogerhuis is vrijwel onveranderd gebleven. Het om vat de z.g. leken-Lords en de geestelijke Lords. De lekenlords, die volgens het erfrecht zitting hebben in wat wij de Eer ste Kamer of Senaat zouden noemen, vormen de overgrote meerderheid, het aantal van de geestelijke Lords gaat, de 20 even te boven. Het zijn de bisschop pen van de Anglicaanse kerk. Het mag als bekend worden verondersteld, dat de Anglicaanse bisschop van Chichester heeft voorgesteld, in het vervolg ook de Katho lieke bisschoppen en de bisschoppen van de kerk van Schotland in het Hogerhuis te doen zetelen, mitsgaders vertegenwoordi gers van de joodse gemeenten en andere religieuze groeperingen. Er is aan de Kroon nimmer een beper king opgelegd, wat het benoemen van de erfelijke „peers" betreft. Aldus groei de dit gedurende de afgelopen anderhal ve eeuw van 250 tot 700. De 16 peers, die Schotland vertegenwoordigen, worden in tussen gekozen door hun standgenoten en alleen voor een bepaalde periode. De „peers" van Ierland worden voor het le ven benoemd, maar sinds 1920 worden er geen nieuwe tot het Hogerhuis toegelaten. Ierland werd immers onafhankelijk. Er zijn er nog een dertiental. Noord-Ierland heeft een eigen parle ment met een beperkte macht. Sinds 1876 telt het Hogerhuis een be paald aantal momenteel 7 „peers" die slechts voor hun leven benoemd wórden en wier functies hoofdzakelijk op juridisch terrein liggen. Het is verder op voorstel van de minister-president, dat een nieuw „peerage" wordt gesticht Het beste mid del, om tot „peer" benoemd te worden is het financieel steunen en op onbekrompen wijze van de partij, die aan de macht is Het aantal geestelijke Lords is bij een wet van 1878 tot 26 gelimiteerd. Juist omdat er zo weinig in de structuur van het Ho gerhuis veranderd is en de leden uiter aard sterk conservatief gezind zijn, heeft het menigmaal aan harte kritiek blootge staan. Omdat de „peers" voor heel hun leven lid zijn of benoemd worden, blijven ze nog tot op hoge leeftijd zitten. De ne gentig-jarige Lord Samuel verklaarde eens, wel graag op de interrupties van zijn medeleden te willen antwoorden, maar ze helaas wegens zijn doofheid niet te kunnen horen.. Geen wonder, dat er zelfs voorstellen zijn gedaan, om het hele Hogerhuis maar op te heffen of het zodanig te veranderen dat er eigenlijk niets van overbleef. Er zijn daarbij telkens weer bezwaren geop perd tegen het erfelijke peerschap. Labour heeft het tot dusver, ofschoon opheffing van het Hogerhuis op zijn programma staat, rustig laten betijen, omdat het veel weg heeft van 'n leeuw, wiens nagels uit getrokken zijn. Reeds bij de kiesrechther vorming van 1832 werd de macht van het Hogerhuis deerlijk beknot. Sindsdien kon den de Lords geen beslissende invloed meer op de verkiezingen uitofenen, zoals tevoren het geval was geweest. Het Ho gerhuis was nadien over het algemeen zo verstandig, geen conflicten met het Lagerhuis uit te lokken. Dit nam niet weg, dat het zich steeds als de kampioen bij uitstek va-n de natio nale belangen en de traditionele instellin gen van het koninkrijk beschouwde Al dus verwierp het in 1893 een wetsvoorstel waarbij aan Ierland in belangrijke mate autonomie verleend werd. In 1906 en 1908 verwierp het enkele sociale hervormin gen, hetgeen voor de liberalen aanleiding werd. zich fel tegenover het Hogerhuis te stellen. In 1909 verwierp het zelfs de he- Het Lagerhuis, ofwel de Kamer der Af gevaar digdena --I We herinneren er ten slotte nog aan. dat het Lagerhuis voorgezeten wordt door de Speaker, een personage, dat met -grote be voegdheden is uitgerust en o.a. de taak heeft uit te maken, of een bepaald wets voorstel nog door het Hogerhuis bekeken moet (lees mag) worden. Hij verdient tienduizend pond per jaar ®n woonY in Westminster, de zetel zowel van het Ho ger- als het Lagerhuis. Voorzitter van het Hogerhuis is de Lord Chancellor, de Lord-kanselier. Hij is altijd lid van het kabinet, maar heeft in het Ho gerhuis weinig te vertellen. Hamerslagen klonken op Kerstdag bij ons in de buurt. Waarom ook niet? De man had twee dagen vrij en dus een prach-tgelegenheid om een zijner dieren'hokken een goede beurt te geven. Kerststemming? Kerststemming in Oost-Duiitsland. Juist in deze tijd wordt op de scholen geleerd-, dat God niet bestaat. De spoet niks zouden dat hebben bewezen. Laten de Amerikanen maar eens een spoetnik- radiocontact met de Schepper tot stand brengen, dan zullen we er gaarne ver slag van geven. Aldus een rode uit spraak. En hier? Langs tienduizenden in ons land is nog het geboortefeest zonder weten of begrip voorbijgegaan. De christelijke traditie liet nog wel sporen achter, maar om het grote heiïsfeit is bij velen wei nig bekommering meer. Hoe stond het overigens bij u? In wit of paars gewaad het Kerstfeest meege vierd? Het Dicht gezien en vrede be komen? We hopen het van harte. Aangezien we echter goede voorne mens steeds moeten vernieuwen om standvastig te blijven, komt de altijd waakzame Kerk ons ook morgen op nieuw aan het geboortefeest herinneren. St-Paulus maakt er ons op attent, dat we geen slaven meer zijn, maar kinde ren, omdat God die geest van Zijn Zoon in onze harten zond. Doch tegelijk laat de Kerk ons vragen om onze handelin gen naar Zijn welgevallen te laten be s-turen, teneinde de vrucht der eeuwige zaligheid te bekomen. Tenslotte gaat bet daar om. Doch voor die prijs der eeuwige za ligheid zijn zware offers gebracht. Daaraan worden we herinnerd in het Officie van Nieuwjaarsdag. Wanneer de Kerk vraagt om Maria's voorspraak. Zij immers schonk ons in vruchtbare maag delijkheid de Prijs dezer zaligheid. Door de Zoon moeten wij verdienen rijk te worden aan go-ede werken. Van Kerstmis tot Nieuwjaar is wel weer een week om na te denken en ons op onze geestelijke taak te bezinnen. In diie week valt ook oudejaar, de oliebolle" 'kREMLOH «MUMtllW Alleen het merl» KREMLON is uw waar borg voor de ECHTE Brillantine Rusve Dit is een kerstverhaal, maar geen vertelling vol poëzie, vervuld van het beieren van klokken en van koorgezang. Maar misschien toch wel vol poëzie, al zit daaraan dan iets navrants. Het is feitelijk niets anders dan een stukje gemengd nieuws, echter een heel merkwaardig stukje. Bijna ongelofelijk lijkt het. Desondanks is het aan de werkelijkheid ontleend, aan de harde werkelijkheid, die soms minder hard kan zijn dan ze wel lijkt... Als achtergrond heeft het de grote gevangenis van Verona, welke dient, om oplichters, dieven en moordenaars van een hele provincie op te sluiten, dikwijls voor vele jaren. Misschien, dat iemand er ooit nog eens een heel lang kerstverhaal van maakt. Het biedt er stof genoeg voor. Sen sationele stof. Sensationeel vanwege bet ongewone gebeuren, sensationeel door dfe hoofdpersonen. Stel u voor, de voornaamste hoofdper soon is een kind van achttien maanden, Simonetta geheten. Het woont in die som bere gevangenis van Verona, in een cel, waarin haar moeder een straf uitboet, welke haar tot 1966 achter de tralies zal houden. De moeder is een zwerfster, een oplichtster, echter ook min of meer een slachtoffer van de verwording tijdens en na de oorlog, welke in Italië schier on gelooflijke toestanden schiep. Dan is er een gevangenisaalmoezenier, die eens voetballer was in de beroemde Milanese club „Inter Nazionale" en tenslotte zijn daar de honderden gevangenen, mannen en vrouwen van de „Campone", zoals de gevangenis van Verona heet. Laten we beginnen met te vertellen, waarom de kleine Simonetta in de ge vangenis woont. Haar moeder heeft ge bruik gemaakt van het, recht, hetwelk de Italiaanse wet -haar toekent, om haar baby bij zich te houden, tot het kind twee jaar is. Dan moet Simonetta naar een kinderasiel, waar al een zusje van vier jaar is. Haar moeder heeft nóg twee kinderen, een meisje van dertien en een jongen van tien jaar. Geen dezer kin deren heeft officieel een vader. Toen de oorlog uitbrak, werd de man van Gina Armellini opgeroepen en naar Sovjet-Rus land gezonden. Ze hoorde nooit meer iets van hem. Hij werd ais vermist opgege ven. maar niemand wist, hoe en waar hij wellicht gevallen was of gevangen ge nomen. Het echtpaar Armellini woonde in «en dorpje bij het Gardameer. Gina zou daar, indien haar man bij haar ge bleven was, naar alle waarschijnlijkheid een goede huismoeder geworden rijn. Als meisje had ze altijd goed opgepast. Ze verliet het dorpje, waar grote ar moede heerste en zocht werk in hotels en herbergen. Ze was knap en handig, misschien wel tè handig. Het duurde niet lang, of ze bemerkte, dat ze al stelend in een groot hotel, waarvan ze echter misbruik maakte, om uit de kamers van heel wat gemakkelijker aan de kost kon komen. Van de stadjes langs het Garda meer trok ze steeds verder naar het zui den, tot naar Rome en vond daar werk de gasten van alles en nog wat te stelen. Voorts maakte ze zich allengs mee r aan oplichterijen schuldig. Tijdens de oorlog kon ze zich meestal bijtijds uit de voeten maken. Daarna toen de toestanden weer wat geregelder werden en de politie actie ver begon op te treden, liep ze herhaal delijk tegen de lamp. Aanvankelijk lukte het haar nog, door ergens onder een an dere naam in dienst te gaan, het uitzit ten van de haa.- opgelegde straf te ont lopen. Tenslotte echter viel ze weer in niet meer gaan, maakte een lijstje op van de jaren, die ze nog te goed had, bracht haar naar Garda over en van daar werd ze naar Verona vervoerd en er achter slot en grendel gezet. Aldus kwam de kleine Simonetta in de gevangenis terecht. Juist omstreeks die tijd kreeg de „Campone'' bezoek van de minister van justitie. De minister hoorde van het geval Armellini en gaf instructie, dat Gina een aparte cel moest hebben. Gewoonlijk worden de gedetineerden we gens plaatsgebrek met twee of drie in een cel opgesloten. Gina kreeg er een al leen, die op bevel van de minister keu rig werd opgeknapt en van een keurig bedje voorzien werd. Het kind mocht er niet onder lijden. In de gevangenis zelf. wekte de komst van het kind grote beroering. De gevan genen hoorden het menigmaal langs de cellen trippelen, wanneer het door de aal moezenier of door de religieuze, die voor de vrouwelijke gevangenen is toege voegd, naar buiten werd gebracht, voor een wandelingetje Toen het tegen Kerstmis liep, ontstond er onder de gevangenen, mannen zowel als vrouwen, een spontane beweging, om iets voor het kind te doen. Dit moest een mooie Kerstmis hebben. Omstreeks Kerst mis valt het feest van d« H. Lucia, waar op in Verona en omgeving de kindèren speelgoed krijgen en snoepgoed, zoals ten onzent met Sinterklaas. Op „Santa Lucia" zou de kleine Simonetta niet vergeten worden. De gevangenen riepen de me dewerking van de aalmoezenier, pater Ce sana in, de oud-voetballer, die na een bezoek aan een ziekenhuis, waarin een tegenstander van hem verpleegd werd, de roeping tot het priesterschap in zich •ontwaard had en een veelbelovende (be taalde) voetballersloopbaan er aan gege ven had, om in een strenge orde te tre den. Voor ingewijden in de voetbalwe reld stippen we hier even aan, dat Ce- handen van de politie. Deze liet haar sana ongeveer twintig jaar geleden in „Internazionale" de reserve was voor de beroemde Meazza. Tal van gevangenen, stelden de aal moezenier het beetje geld ter hand, dat ze uitspaarden, door een keer geen post zegel voor een brief te kopen of iets dat ze overhielden van het zuur verdien de gevangenisloon, of een sigaret te ver kopen. Enkele stonden zelfs hun portie melk af, opdat de kleine Simonetta daar van genoeg zou krijgen. Dit betekende heel wat gezien het gezonde. maar kari ge gevangenisvoedsel. Tegen Sint-Lucia had padre Cesana niet minder dan tienduizend lire bijeen. Maar van dit geld werd geen speelgoed of anderszins gekocht. Voor speelgoed en snoep zou de vrouwenafdeling zorgen, waar ook een mooie pop en degelijke kleertjes waren gemaakt. De tienduizend lire werden door padre Cesana op een spaarbankboekje gezet. Ze zullen hard no dig zijn. wanneer over zes maanden Si monetta naar het kinderasiel moet. Maar dan zal ze bij elke Sint-Lucia, dus tegen elke Kerstmis, toch iets moois krijgen, een geschenk van het geld van de gevange nen van de .Campone". K. H. burgerlijke afsluiting van weer een pe riode van twaalf maanden. Hoe was 1957 in geestelijk opzicht? Goed, best of nogal zwarte dagen? Herinnert ge u nog het epistel uit de ■nachtmis van Kerstmis? Verzaken aan te wereldse verlangens, rechtvaardig en matig leven in verwachting van de komst der heerlijkheid van de Christus, Die ons vrij kocht en reinigde tot een Hem aangenaam vol'k, vol ijver in goe de werken. Zie derhalve naar het Licht en pro beer het in die richting in 1958 goed of nog beter te doen. Genaden van bijstand staan altijd ge reed voor de mens van goede wil. In onafhankelijke Chinese kringen te Hongkong beschikt men over documenten, waaruit bljjkt, dat de Chinese boeren In steeds toenemend aantal naar de steden trekken. Zo is het aantal inwoners van Sjanghai, Hankou en Canton in de afge lopen maan dmet respectievelijk 38.000, 26.000 en 20.000 boeren uitgebreid. Het aantal inwoners van Canton is sinds 1949 het jaar»waanin de communisten in China aan de macht kwamen, de helft groter geworden; het bedraagt thans 1.800.000. Deze trek der boeren naar de steden heeft aldaar tot vergrote werkloosheid en bevoorradingsmoeilijkheden geleid. De „boerentrek" wordt in de hand ge werkt door 't ontstaan van nieuwe indus trieën in de steden. De boeren hopen daar in werk te kunnen vinden en zodoende hun levensstandaard, vergeleken met die op het platteland, te kunnen verhogen. Waarnemers te Hongkong merkten op, dat de toevloed van de boeren naar de 6teden geschiedt op een tijdstip, waarop de communistisch-Chinese regering de landbouwers heeft gevraagd de oogst te vergroten, om de bevoorrading van de steden te kunnen verbeteren. „Reuter" meldt uit Macao, dat zes Chi nese boeren in de haven van dit voor de Zuidcbinese kust gelegen Portugese eiland zijn aangekomen, na een tocht van hon derd uur in een klein bootje. De boeren waren uit Taomoen, ongeveer 65 kilome ter ten zuidwesten van Macao gevlucht, omdat zij de levensomstandigheden aldaar te moeilijk vonden. Zij verklaarden, dat de meeste boeren in communistisch China gebrek aan voedsel en kleding hebben. De N.V. Joop Geesinks filmproduktie „Starfilm" en de N.V. Cefima-film, zijn zo deelt deze mede een belangen gemeenschap aangegaan, waarbij de Ce- fima-filmproduktie toevertrouwd zal worden aan „Starfilm". Beide maatschap pijen blijven overigens, zij het in nauw overleg, zelfstandig werken. Concentratie van de reclamefilmpro- duktie, aldus luidt de toelichting, bleek steeds meer wenselijk in verband met de, in een klein land als Nederland, kwantitatief uiteraard geenszins onbe perkte technische zowel als artistieke mogelijkheden. Deze kunnen thans veel beter worden benut, hetgeen de kwaliteit van de te leveren film« ten goede zal komen. Het besluit een belangengemeenschap aan te gaan, is door de beide onderne mingen niet in de laatste plaats genomen met het oog op de commerciële televisie, met de komst, waarvan zij reeds geruime tijd ernstig rekening hebben gehouden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 3