De kwestie ZUID-TIROL bezien uit dubbel perspectief KAAS wêêL de SPORT-SPEL SPANNING MAN met Wenen: schrijnende achterstelling van de Duits sprekende volksgroep ZUID-TIROL Rome: kunstmatige spanningendie door demagogen worden opgewekt In Rotterdam Bli j dorp en Stationsplein zaterdag morgen door tunnel verbonden Gelukkig Nieuwjaar! domineer met Standenlijsten van de 2e, 3e en 4e klassen De V I MAANDAG 30 DECEMBER 1957 PAGINA 4 De kwestie Zuid-Tirol verschijnt sinds enige tijd weer regelmatig in het nieuws. Met het oog daarop hebben wij aan onze correspondenten te Wenen en Rome verzocht dit vraagstuk nader te willen toelichten en wel in het perspectief van de in ieder van beide hoofdsteden heersende opvattingen. Het resultaat is o.i. bijzonder instructief en interessant. In menig op zicht staan de interpretaties van de feiten of de stellingen lijnrecht te genover elkaar, en wij zullen dus wel mogen aannemen, dat wij zo doende de kern van het vraagstuk zeker niet aan onze lezers hebben onthouden. Tegelijkertijd blijkt uit de confrontatie van deze beide correspondenties hoe moeilijk het soms kan zijn zich over bepaalde politieke geschillen een adequaat beeld, laat staan een adequaat oordeel te vormen. Red. I De klok heeft twaalf keer geslagen. Pa heft zijn glas, ma heft haar glas en ze klinken elkaar toe: Gelukkig Nieuwjaar! Ze nemen beiden een hapje kaas, een hapje hartige Hollandse kaas. Een gelukkig begin van een nieuw jaar. van een gelukkig kaas-jaar, naar wij hopen. vifV ZUID-TIROL Psychologische problematiek Blik semafleider (Van onze correspondent). ROME, december. Het merkwaardige van de kwestie inzake „Zuid-Tirol" is, dat het een „kwestie" is en geenszins een „con flict" tussen Rome en Wenen zoals door enkele al te ijverige elementen wel wordt volgehouden. Het zijn veeleer deze elementen, die de zaak ernstig vertroebelen, tot nadeel van de goede verhoudin gen tussen beide nabuur-staten. Mussolini's Ttalianiserings- politiek In 1955 begonnen de moeilijkbeden Géén achterstelling RESERVE-KLASSEN KNVB AEOLUS-DAMES GELIJK TEGEN MRHC AUTOVERKOPEN IN DE V.S. ■wBlHEWL».». ALLEEN VOOR VOET GANGERS (MET OF ZONDER FIETS) Offer van f 3000 per maand R.-K. S. V. IVOREN TOREN n mrstP R Alders—A. Verbeek afg., P Janssen-' De autoriteiten tijdens hun eerstew Jansen P. Dekker—H. Rijnbout» wandeling door de voetgangerstunnel atg., J. Nijhuijs—W. Suijker 1—0, A^v. d- onder het Centraal Station te Plas R. de Jongh 1 0, W. v. Rotterdam. EI, EI De Gasperi-Gruber- overeenkomst (Wordt vervo Igd)- (Van onze correspondent). WENEN, december- Het is betreurenswaardig als twee volken, die zoveel gemeefi hebben als Oostenrijk en Italië het grondig on eens zijn over een kwestie, die met een klein beetje begrip voor recht vaardigheid zo gemakkelijk opgelost zou kunnen worden. Het zelfde latijn- se humanisme en hetzelfde katholie ke geloof hebben hun diepgaand stempel zowel op het Oostenrijkse als op het Italiaanse leven gedrukt. Zo wel in Wenen als in Rome worden de regeringen door christen-demo cratische staatslieden geleid. Zoveel andere dingen ook hebben Oostenrijk en Italië gemeen. Wat bei de landen verdeeld houdt is de be handeling van 230.000 Duits-spreken de Zuidtirolers, die feitelijk door de Italianen uit de steden en uit de da len de bergen in worden gedrukt en die daar, na aldus hun culturele cen tra te hebben verloren, het gevaar lopen eenmaal ook hun eigen, door de eeuwen geknede volkskarakter te verliezen. In Bolzano (Bozen, aldus de Duise naam), de hoofdstad van de gelijknamige provincie, vormen de Zuidtirolers reed een bescheiden minderheid. In 1910 en zelfs in 1918 waren in die stad nog nau welijks Italianen te vinden. De recente demonstraties waren bedoeld als protest tegen de jongste Italiaanse plannen om ten koste van miljarden lires weer nieuwe groepen Italianen naar deze stad te doen emigreren. In de Italiaanse wijk van Bolzano is er nu voor de Duits-spre kende Zuidtirolers al geen kerk meer vrij. Zij moeten hun godsdienstoefeningen in een toneelzaaltje houden. De Duitstalige school is er gevestigd in een fabrieks- loods, de bewaarschool in een kelder. De talrijke kinderen der Zuidtiroolse boeren vinden in de bergen geen voldoen de bestaan zij zijn nog altijd sterker n aantal dan de Italianen en worden ge dwongen de dalen weer op te zoeken. Binnen twee decenniën zullen 100.000 jon ge Zuidtiroolse boeren werk moeten zoe ken in de dalen van hun land en in de dorpen, die zij intussen door de Italianen bezet zullen vinden. Meer dan de reeds lang bekende statistische gegevens over de achteruitzetting van Zuidtirolers bij de verdelingen der ambtelijke en rechterlijke posten en bij het onderwijs, tekent dit de diepe nood van deze volksgroep, die on danks alles nog géén procent analfabeten telt tegenover de Italianen twaalf procent. De netelige Zuidtiroolse kwestie, die zo gemakkelijk tweedracht tussen buurvolke ren in de westelijke wereld kan zaaien. te vergelijken met. de Joden onder Hit- Ier of de boze westelijke imperialisten in het Midden-Oosten. In de tijd van het „risorgimento" was de vreemde „erf vijand" het oude Oostenrijk. Op het ogen blik is het Zuid-Tirol. Een „erfvijand" kost niets, hij brengt alleen in. Hij dient als een stemmingsbarometer, als een vei ligheidsklep, als algemeen begrepen leu ze, die, in het eigen land, niemand kan kwetsen. De strijd tegen hem levert slechts politieke winst. Hoe beter men de fantasie der massa met de „erfvijand kan bewerken, des te nuttiger hij wordt. Aldus ontstaat er een ware wedijver ir. de strijd om iets, wat, gemeten aan het werkelijke en welbegrepen belang van een grote mogendheid als Italië, eigenlijk belachelijk klein is. Enfin, het houden van zondebokken als Joden, bolsjewisten, imperialisten en monarchisten is moeilij ker en riskanter dan het hebben van een zondebok als dat kleine land aan de Etch met nauwelijks een kwart miljoen inwo ners. Het wordt hoog tijd voor Italië zich te bevrijden van dit soort dwangvoor stellingen. Een zakelijke oplossing van deze overigens zo simpele zaak is an ders volstrekt onmogelijk. Waar het on» gaat is alleen dit: een tegen zijn wil in in een vreemde staat ingelijfde kleine volksgroep wenst niet meer en niets minder dan de verzekering van zijn na tuurlijkste (en trouwens reeds in een bi-lateraal verdrag erkende) rechten. ligt onmiddellijk ten zuiden van de Brenner, was vóór de Eerste We reldoorlog Oostenrijks en vormde een van de gebieden, met betrek king tot welke de leuze „Italia irredenta" (alle Italiaans-spreken de gebieden moeten Italiaans worden) werd aangeheven; was niettemin een in hoofdzaak Duits-sprekend gebied, hoezeer misschien het noordelijk gelegen Alpenmassief ook een natuurlijke grens met Oostenrijk vormt; was in de Eerste Wereldoorlog het toneel van zware offensieven over en weer tussen de geallieerde troepen en Oostenrijkse troepen, welke er in '18 beslissend wer den verslagen; werd in 1919 bij het Vredesverdrag van St.-Germain tezamen met enige andere Oostenrijkse gebie den aan Italië overgedragen; telde in dat jaar 242.000 Duits-spre kende tegenover 7.000 (3 'In) Itali aans-sprekende bewoners, waarna het aantal Italianen door een zeer systematische immigratie in 1921 tot 20.000 (8 en in 1938 tot 81.000 (24 steeg; is het vaderland van een Duits sprekende bevolking, die volgens Hitier maar het best „naar de Krim getrapt" kon worden; was het onderwerp van een nieuw verdrag, dat tussen Oostenrijk en Italië in 1948 in Parijs werd afge sloten; heeft thans een bevolking, die voor 35 uit Italianen bestaat, van wie er velen na de oorlog pas zijn gevestigd en die in de steden en grote dorpen reeds een meerder heid vormen; vormt sedert enige jaren weer een twistpunt tussen Italië en Oosten rijk, welk laatste land zich be klaagt over niet-nakoming van het Parijse verdrag en sedert 1956 in zijn regering een staatssecreta ris heeft opgenomen die speciaal is belast met de kwestie-Zuid- Tirol. Als eerste goede voornemen van hel jaar: het Kaasrecepten- boekje, met een schat aan recepten. Vraag het Uw winkelier (25 ct) of schriftelijk 25 ct postzegel bijsluiten) aan Het Nederlands zjuivclburcau. Cart van der Lindenstraat 7, Rijswijk (Z.H.). nem Tweede klas A Laakkwartier 13—22 HVV 13—13 VFC 14—19 RKAVV 13—10 LFC 13—18 Vriendenschaar 13—9 HBS 13-7-18 Wassenaar 14—9 VUC 11—13 Blauw Zwart. 13—7 DCV 12—13 Lugdunum 12—3 Tweede klas B 12—11 Zwijnclrecht 12—16 Spartaan '20 Musschen 12—15 HOV 11—10 DCL 12—15 Sliedrecht 12—10 SVW 14—15 Fluks 12—10 Leerdam Sport 1213 Papendrecht 13—10 Neptunus 12—13 VDL 12—8 Derde klas A Archipel 12—19 Westlandia 12—10 Postduiven 12—17 GSV 11—8 Deift 11—18 Voorburg 12—8 GDA 12—14 Cromvliet 11—7 DHL 10—12 HPSV 11—7 RVC 12—12 Alphia 10—6 Derde klas B 13—11 Roodenburg 12—18 VVSB Celeritas 11—17 VVP 11—9 TIJBB 11—16 "Wilhelmus 12—8 Ripperda 13—16 Westerkwartier 12—8 Alphen T2—12 Rijswijk 10—7 Vios 12—11 Hillegom 11—7 Derde klas C OVV 12—20 Te Rising Hope 12—11 Flakkee 12—18 DHZ 11—9 Leonidas 12—15 DHS 11—9 VOC 12—13 FSV/Pretoria 12—8 Excelsior '20 12—13 Hollandiaan 10—6 RDM 11—11 RKWIK 1—5 Slikkerveer Overmaas ODS Coals RCD Dindua Foreholte Concordia H. Lisse SJC THB BEC Naaldwijk Vredenburch Hoek v. Holl. Velo Rava Derde klas D 1221 Transvalia 11—18 Bolnes 10—® 11—15 Lekkerkerk 1012 Alblasserdam 1,1—11 CKC 14—l 11—10 ODI 11—3 Vierde klas A 13—19 Teijlingen 14—J» 1419 Warmunda 13u 1317 Docos 131° 13—15 ASC 1 &~l 13—15 SVLV 13—7 Vierde klas B 1017 Schiedam 99 SVDPW li—? 's-Gravenzande 111 Verburch Hermandad Olympia Gr Will. II/Vac 10—15 10—14 10—13 BRENNER yv Elseh W, BOZEN..-»" TRENTE ÏWE NE N ROME is feitelijk, zoals we boven al zeiden, ge makkelijk op te lossen. Daarvoor kan men met een richtige en loyale uitvoering van de De Gasperi-Gruber-overecnkomst van 1948 volstaan. Toen werd bepaald, dat de Duits-sprekende inwoners van de provin cie Bolzano en die van de tweetalige plaatsen in de provincie Trente, volledig gelijkberechtigd met de Italiaans-spreken de bewoners zouden zijn cn dat deze ge lijkberechtiging door bijzondere maatre gelen verzekerd zou worden. Dat het echter niet tot een zakelijke op lossing gekomen is en voorlopig komen zal, ligt en daarmee raken we aan de moeilijke kant van het Tiroolse vraag stuk in de tweevoudige psychologische problematiek aan ItSliaanse kant. De vaststelling van de Brenner-grens was voor de Italianen een van de belangrijkste resultaten van de wereldoorlog van '14'1R die hun overigens heel wat minder winst opleverde dan hun door de bondgenoten in de Entente was beloofd. De Dalmat,- sche kust van de Adriatische zee he' „mare nostro" van de irredentisten im mers ging naar -Toego-Slavië en van de tafel der Duitse koloniale bezittingen in Afrika viel er voor Italië geen kruimel af. Maar zelfs de aldus beperkte winst van de Eerste Wereldoorlog ging in de tweede weer grotendeels verloren: Slove nië. Istrië en dat gedeelte van de Adria tische kust waarvan Zara het middelpunt vormt (gebieden, die Oostenrijk bij de Vrede van St.-Germain in '19 had afge staan) gingen verloren, evenals het kolo niale rijk en de reeds in '12 verworven Dodekanesos. Slechts Zuid-Tirol bleef. Vandaar dat dit gebied, naast Triest, voor de geschok te Ttalianen een nationalistisch idool werd Alle Italiaanse partijen zijn het over Zuid-Tiroo! in wezen roerend eens. E:' moge tussen de partijen misschien enig verschil van inzicht over de gebruikt" methoden bestaan, bet einddoel voor elk® Ttaliaan is de zo snel en zo volledig mo gelijke „italianisering" van het verworven land tot aan de Brenner Daar komt nog bij. dat Zuid-Tirol voor de binnenlandse politiek van Italië een soort bliksemafleider is. Wat is in'de „ma. laise". die ontstaat door wereldbeschon welijke tegenstellingen, door de al te gro te spanningen van de strijd voor het da gelijkse brood, door de jacht naar h»t geld, prettiger en gemakkelijker dan dn „gemeenschappelijke vijand", Zuid-Tirol Om een goed begrip te verkrijgen van de voorgeschiedenis, is een korte samen vatting van de feiten noodzakelijk. Het gebied dat in het algemeen als Zuid-Tirol wordt aangeduid, (maar in de benaming schuilt in zekere zin al een partij-kiezen, zoals we zullen aantonen kwam in 1919 onder Italiaanse soevereiniteit. In grote trekken omvat dit gebied, dat dus on middellijk bezuiden de Brenner is ge legen. de provincies Trento en Bolzano. Voor de oorlog behoorde het onder de Habsburg-monarchie, maar het Italiaanse deel van de bevolking wenste aansluiting bij Italië. We herinneren slechts aan een man als Alcide de Gasperi. die in Tren'.e werd geboren als Oostenrijks onderdaan en die van zijn jonge jaren af heeft ge ijverd voor „de terugkeer naar Italië" Hij kwam zelfs in het Oostenrijkse par'e- ment als vertegenwoordiger van de Ita liaanse minderheid. En na de nederlaag van de Donau-monarchie zagen hij en zijn partij-genoten hun ideaal verwezenlijkt: Zuid-Tirol kwam aan Italië. Enkele jarpn later kwam het fascisme aan de macht in Italië. En van het jaar 1922/23 af stelde de regering van Musso lini letterlijk alles in het werk om de oorspronkelijke eigen aard van het bied zo grondig mogelijk te wijzigen: de Duits-sprekende minderheid had 'e groot ste moeite zich te handhaven, terwijl de regering van Rome door middel van ge dwongen immigratie van Italianen (die op alle mogelijke manieren werden be voordeeld). ernaar streefde aan het ge bied een zuiver-Ttaliaans karakter te ver lenen. Dit gelukte geenszins. En na de Anschluss van geheel Oosten rijk door Hitier was een confl ct tussen fascisme en nazisme over het lot van „e Duits-sprekende minderheid welhaast niet te vermijden. Maar Hitler had Mussorm nodig en stelde derhalve een tour-de- f.oree uit tot betere tijden: als hij eenmaal de tweede wereldoorlog bad gewonnen zou hij zonder enige twijfel geheel T; rol hebben geannexeerd bij het Derde Rijk (en de Duce hebben afgescheept mei enkele Franse grensprovincies Zo kwamen de beide dictaturen tot een overeenkomst, die het al diegenen, d.e onder het Derde Kijk wensten te komen, mogelijk maakte d.oor middel van „op- tatie" Tallozen hebben hiervan toen ge bruik gemaakt. Toen Mussolini vervolgens ten val kwam. bezette de Duitse weermacht bet omstreden gebied en stelde er een Gau leiter aan Op dat moment leek Zuid-Tirol voor Italië verloren. overeenkomst inzake het „opteren" te herzien. Dit laatste punt van de overeenkomst was van hoogst delicaat karakter, tal van Zuidtirolers hadden in 1940 voor de Duitse nationaliteit geopteerd en hadden zich benoorden de Brenner gevestigd. Thans wensten zeer velen van hen naar Italië terug te keren en de vroegere Italiaanse nationaliteit te herkrijgen. Z.o werd er op 2 febr. 1943 een wetsdecreet van kracht, waarbij de normen hiertoe werden vast gesteld. Dit bevatte ook enkele beper kende bepalingen inzake „ongewenste elementen". Maar de Italiaanse regering wellicht om een zo groot mogelijke „goede wil" te tonen paste dit decreet toe op een wijze, die het aan tal van voormalige overtuigde nazi's, leden van de S.S. en dergelijke elementen mogelijk maakte de Italiaanse nationaliteit te ver werven en zich in het bewuste gebied te vestigen. En tenslotte kwam bij de wet van 26 februari 1948 de „autonome regioon Tren- tino-Alto Adige" tot stand, met een sta tuut (dat thans nog steeds van kracht is) dat werd geformuleerd na overleg van de Italiaanse regering met plaatselijke ver tegenwoordigers van de Duitse taal groep" zoals indertijd door de overeen komst De GasperiGruber was voorzien. Tot zover de voorgeschiedenis van de ..kwestie". Alles ging goed, totdat Oosten rijk in 1955 zijn volledige onafhankelijk heid terugkreeg. Na de verkiezingen, die hierop volgden, werd er een nieuwe rege ring gevormd, waarin een staatssecretaris werd opgenomen „voor aangelegenheden betreffende Zuid-Tir.ol". Dit werd al met een door Rome als een onvriendelijkheid beschouwd. En a! spoedig begonnen de moeilijk heden. Verreweg d<- meeste biervan wer den en wórden veroorzaakt door onver antwoordeliike elementen, die gelcideln't een conflictssfeer bobben resrbape;'.. die zacbt rezegd uiterst kunstmatig is. Her haaldelijk heeft de Italiaanse regering laten weten, dat zii tot iedere vorm van overleg bereid is. teneinde te onderzoeken of zji in gcbr»kc is gebleven of blijf» ten aanzien van de toepassing van de over eenkomst He GasneriGrnher Maar bet spreekt vanzelf, dat gewelddaden, dema gogische redevoeringen en een hetze- campagne van het nlaatseliike nersorgaan voor de '"-gering van Rome niet te aan vaarden zijn. Daar komen voorts r,o? andere aspecten bij. die een vluchtige belichting ver dienen: de autonome regioon Trentino Alto Adige maakt integraal deel uit van de Italiaanse repubkek. welke- grondwet onder andere aan alle staatsburgers de vrijheid garandeert zich vrijelijk binnen de nationale grenzen te bewegen of te vest'gen. Met andere woorden: het zou met de grondwet in strijd ziin. indien men (wie dan ook) zou verhinderen, dat een Italiaans staatsburger zich binnen het bewuste gebied vestigt zoals ook andersom een Duits-sprekende inwoner van het gebied vrij is om zich in Rome. Bari of Palermo te vestigen. Een tweede voorbeeld van zeer recente datum: de Italiaanse regering voteerde onlangs een bedrag van twee miljard lire voor de woningbouw in het gebied Tren tinoAlto Adige. Dit werd nota bene te Wenen aangegrepen als aanleiding tot de beschuldiging, dat Rome opnieuw de oude politiek van Mussolini had hervat (van gedwongen immigratie van Italianen, zoals het wordt genoemd). Dat Rome dergelijke bedoelingen heeft, moet met stelligheid van de hand worden gewezen. Het zou bovendien met het landsbelang zélf in strijd zijn. Rome stelt in feite alles in het werk om te voorkomen, dat Oostenrijk ofwel de plaatselijke bevolking ooit de beschuldiging zou kunnen formuleren (en bewijzen), als zou de Duits-sprekende minderheid op enigerlei manier worden onderdrukt. Het is alleszins waarschijnlijk, dat be paalde punten van de overeenkomst De Gasperi—Gruber nog niet volledig zijn toegepast; maar daar staat tegenover, dat Rome zich eerder te laks toont ten aan zien van het .optreden van de gangmakers uit een overdreven angst om een ver keerde schijn te wekken. Zoals gezegd: er is geen sprake van een conflict tussen Rome en Wenen. De recente ontmoetingen en langdurige be sprekingen tussen de beide ministers van buitenlandse zaken (eerst in New York en nu weer in Parijs) werden gekenmerkt door een sfeer van hartelijkheid en weder zijds vertrouwen. De beschuldiging, dat Rome de Duits-sprekende bevolking ach terstelt, kan onmogelijk worden volge houden. Het ware te wensen, dat er in dié kringen in Zuid-Tirol. die ontevreden zijn (en zulke kringen zijn er nu een maal overal ter wereld iets meer zelfbeheersing zal worden getoond en dat daden van geweld tot iedere prijs achterwege worden gelaten. Voorts zou de Oostenrijkse staatssecretaris, waar over boven werd geschreven, wellicht iets meer tact kunnen tonen en zou den de grote Italiaanse dagbladen miJ!- schien meer rust en objectiviteit aan de dag kunnen leggen. De Italiaanse grondwet en de jonge democratie in dit land bieden alle moge- liikheden tot overleg, waartoe in Rome zélf de meest volledige bereidheid aan wezig is: het is immers in het belang van Italië, ja op de allereerste plaats van Italië, dat er in het bewuste grensgebied rust heerst, een zo groot mogelijke wel vaart en een sfeer, die de nationale een heid ten goede komt. En zelfs al zou men gemakkelijk kunnen toegeven, dat er fou ten zijn begaan, dan geldt dit in élk geval voor beide „partijen" hetgeen moeilijk te weerleggen valt Er bestaan ook moeilijkheden (en hoe!) tussen de Italiaanse regering en de stad Napels en tussen de regering te Rome en de (eveneens autonome) regioon Sicilië. En tot slot zou men nog kunnen wijzen op het feit dat de Franstalige minderheid, die de bevolking van de autonome regioon Val d'Aosta vormt, nimmer enige klaent heeft doen horen.... 11—15 10—14 12—14 12—12 9—10 1217 Ammerst. SV Moordrecht Hoorn wij ck Zwart Blauw Donk 10—9 Vierde klas T) 10—17 ADS 313 Kranenburg 1013 Bodegraven 10_13 VEP 1011 Tonegido 99 Vierde klas F, U—16 Quick Steps 12—14 St. Volharden 1113 Duno 1012 Nieuwerkerk 1011 Haastrecht 11—11 Full Speed Oranjeplein Gouderak Spoorwijk Woerden Oudewater PDK DSO Maasstraat Stolwijk Te Werve Lenig en Snel VDS Schoonhoven Unio Boskoop Vierde klas F 's-Gravendeel 1015 Martinit IFC 10—14 DDC Nieuwenhoorn 1012 Poortugaal DRZ DRL Saturnus Geluksvogels Merwede Dubbeldam Nado/V Hardinxveld LM O Hion Rockanje PFC Noordrn DEH Dirksland -10 Strijen 910 Dilettant 10—10 Vierde klas G 9—14 Hi legersberg 9—13 EDS 1113 Heukelum 11—12 ASW 9—11 SMV 10—11 Vierde kJas H 11 17 HWD 1214 Hillesluis 1013 HekelingenN 11—13 SFC 9—12 Siod 10—10 108 114 9—8 11—7 11—6 9—5 10—9 9—5 9—5 10—6 1,1—5 9—9 10—8 9-7 7—6 10—3 10—10 9—8 10—7 10-7 10—3 11-9 10—8 8-6 9-6 9—4 11—10 11-9 9-6 8o 10—3 Betaald voetbal: Res. Ie divisie A: Enschede 2Ajax 2 50, PEC 2—DWS 2 1—0; B: BW 2—Sparta 2 1—J* Res. 2e divisie B: Emma 2Dosko 2 1— RBC 2EB OH 2 4—1, UVS 2NAC 2 0—4- Amateurs: r Res. Ie klas: Feijenoord 3CVV 2 23, DCV 2Sparta 3 4—4. Ünitas 2—RFC 2 3—1, Gouda 2VFC 2 11, Leerdam Sport 2ADO 3 1—0. Res. 2e klas A: ADO 4— HBS 2 1—1. SHS 3— HVV 2 4—2, VCS 2—Postduiven 2 0—2, LFC J —Quick 2 1—1, RVC 2— VUC 2 2—7: B: SVV 3HOV 2 61, DFC 3Lekkerkerk 2 4—1. Sparta 4—Excelsior 3 2—2: C: Xerxes 3—Over maas 2 2—5. DHC 3—VCS 3 2—2, DHZ 2—SW 4 1—3, HOV 3—Gouda 3 1—3. Res. 3e klas A: Westerkwartier 2UVS 3 1—4. VVP 2—Wilhelmus 2 1—1. Roodenburg 2—Lug' dunum 2 1—5: B: HBS 3—Archipel 3 4—2" Laakkwartier 2ASC 2 52. UVS 4BMT - 01. Laakkwartier 3.BF.C 2 22. HVV 3 HPSV 2 3—2: D: VUC 3—SHS 4 2—2, FDK 2—Gouda 4 0—5: E: Musschen 2—Neotunus 3—0. DCL 2—RDM 2 1—1, Overmaas 3—EDS 36F: EBOH 3—Leerdam Sport 3 3—7. DDC 2—Overmaas 4 1—4, ODS 2—Emma 3 2—4. Coal 2—Xerxes 4 3—2: G: Excelsior '20 Coal 3 4—0. Martinit 2—CKC 2 1—6, NeptuniP 4—VOC 2 3—0: H: DHS 3-Hion 2 0—1, Excel sior '20/3—DCV 4 1—3. RFC 4—DRZ 2 4—4. Slikkerveer 2—Hillegersberg 2 6—1. De hockey-dames van Aeolus 1 waren de enigen, die gisteren de roodzwarte kleu ren verdedigden. Zij behaalden in een aantrekkelijke wedstrijd op een zwaar veld tegen MRHC 1 een verdienstelijk ge lijkspel: 1—1. De rust ging in met 0—1. maar in de tweede helft wist Tini Klaren- beek met een ferme slag het goede werk van het binnentrio af te ronden. Nee, ontdoet men de „kwestie Zuid- Tirol" van al het kunstmatige, opge schroefde, heethoofdige (en onverant woordelijke) „gedoe" van een handvol twijfelachtige elementen, dan moet vaststellen dat de overgrote meerder heid van de Duits-sprekende bevolking van dat gebied in werkelijkheid geen klachten heeft, doch zich verheugt m een gestadig toenemende welvaart. Zij heeft haar eigen vertegenwoordigers in het Italiaanse parlement. En cl» Italiaan se regeringen van de afgelopen tien jaren hebben ten aanzien van de Alto- Adigc een politiek gevoerd, die (vol komen terecht!) de afgunst van vele andere streken (met name in Znid- Italië) wekte. Het is in deze „kwestie dus zaak om objectief te oordelen en eerlijk te blijven. De verkopen van personenauto's in de V.S. hebben thans een omvang, die op jaarbasis berekend uitkomt op 5.500 000 exclusief import. Waarschijnlijk zullen in 1958 de detailhandelverkopen wat lager zijn, dan het totaal van 5.800.000 stuks in 1957. aldus verklaarde de heer I-Iarlow H. Curtice, president van General Mo tors. Hij rekende echter met de moge lijkheid,' dat zich in de tweede helft van 1958 weer een herstel zal voordoen, waar door de raming voor dat jaar ten gunste zou moeten worden gewijzigd. Zaterdagmorgen stond al lang vóór het ofjiciële moment een luid joelende kinder schare voor de ingang van de nieuwe voetgangerstunnel onder het Centraal Station te Rotterdam. Aan de Spoorsingel- zijde verzamelden zich de autoriteiten, van wier speeches geestdriftig het einde werd verheid, want wie zou over meer dan een halve eeuw tegen zijn kindskin deren kunnen vertellen, dat hij de eerste Rotterdamse jongen is geweest, die de tunnel doorwandelde? De sprekers maakten het niet lang. De hoofddirecteur van openbare werken, de heer ir. J. A. C. Tillema, verwelkomde tal van prominenten, waaronder de wet houders J. Meertens, A. Hogeweg en A J. van der Vlerk en in het bijzonder de heer ir. H. W. Mouton, oud-secretaris generaal van bet voormalige ministerie van Wederopbouw, die het „spoorweg plan" van Rotterdam op zijn naam heeft staan. De heer ir. W. II. L. Jurgens, directeur van de n.v. Spoorwcgopbouw onthulde, dat deze opening een offer voor de Spoor wegen betekent, omdat men de laatste maanden ongeveer 30.000 perronkaartjes per maand extra verkocht aan mensen, die gebruik veilden maken van de reizigers tunnel, die parallel loopt aan de thans ge opende. De Spoorwegen brengen dit offer gaar ne, zei ir. Jurgens, terwille van het be lang van de gemeente Rotterdam. Dat de tunnelbouw zo lang duurde, houdt verband met de perronaanleg.maar de laatste 50 meter (tweevijfden van de totale tunnellengte) had men hiermede geen moeilijkheden, zodat men deze bin nen vier maanden kon voltooien. Wethouder J. Meertens, die de schaar voor „het lint" kreeg aangeboden, vertel de dat hij voor de toekomst hoopte op nog meer perforaties, omdat men in verband met het toenemende verkeer steeds meer tot de conclusie komt, dat een spoorweg- dijk een zeer zwaar obstakel in een stad is Hij knipte hierop het lint door de lichten flitsten aan en de autoriteiten wan delden door de nieuwe verbinding. In de huishoudelijke wintercompetitie van de R.-k. Schaakvereniging „Ivoren Toren" werden in het clublokaal Adriaan Pauwlaan 5 de volgende wedstrijden ge speeld: A. WitjensP. van Vianen d. Plas- G. Beyé 1—0, C. Greeve—J. Denissefe afg- L IS HET nog lang geen Pasen, de mensen in Oost-Duitsland maken zich zorgen, grote zorgen. Hoe het tegen Pasen zal zbn- willen ze zich niet eens voorstellen, het is nu al erg genoeg. Immers ze maken elke dag ,dat ze een eitje gebakken of gekookt consumeren, een slappe hans, het wegens de lucht, die het afgeeft te moeten laten staan. En dit is zonde, want een eitje kost in Oost-Duitsland 45 pfennig. Vijfenveertig pfennig, of het vers is of vuil. Nu zou men zo zeggen, de staatswin kels zorgen, toch. dat, er geen vuil ei over de toonbank gaat. Daar is alles keuris m orde. Geen op extra winst beluste winke lier zal erop uit zijn. de klanten eieren aan te smeren, weken oud. Wel. het is in Oost-Duitsland met de verkoop van eieren nog erger gesteld dan in Sovjet-Rusland. In de winkel? van het arbeidersparadijs staan heel eenvou dige apparaten, waarmede de klant e)k gekocht ei doorlichten kan. De Oostduit- se staatswinkels zijn nog niet zo ver en invoering van een keuring ter plaatse en door de klant zelf zal wel niet ingevoerd worden, want er moet toch óók winst wor den gemaakt Het euvel doet zich overal voor, ook in Oost-Berlijn, waar de concurrentie van West-Berlijn de staatswinkels iets beter doet zijn dan elders. Onlang klaagde een krant over de een heidsprijs van de eieren Men moet in een staatswinkel elk ei accepteren, of het nu zo groot is als een struivogelei of als een duive-eitje. Spreek dus niet over vuile eieren, want dit zou een al te vrij moedige kritiek geweest zijn. Het is inmiddels niet onmogelijk, dat de situatie omtrent Pasen iets beter zal wezen, want dan hebben de kippenfok kers geen eieren meer nodig. De kippenfokkers, zal men vragen. Jaj de kippenfokkers, want het is in Oos Duitsland met de gedirigeerde kippen' fokkerij zo gesteld, dat de kuikens doo een bepaalde instantie geleverd worden» zes kuikens tegen tien eieren. De kippenfokker mag de eieren zelf niet laten uitbroeden, aangezien dit tot fraud zou kunnen leiden. Maar om kuikens krijgen, moet hij aan eieren zien te k°' men Hij koopt ze in de staatswinkels, zUi vert ze van de staatsstempels, welke z-»; de versheid waarborgen en levert ze de kuikenleverancier in. Deze zet wefg een stempel op de eieren volgens 0 kippenfokker, die eigenlijk alleen m®® eierenboer is, kersvers en levert ze aa de staatswinkels. Naar het schijnt, ga® dit zo enige malen achtereen, in eeP soort kringloop, welke het ei niet teD goede komt. Wie in een staatswinkel zijn eiere" koopt, weet nooit of hij verse of koel' huiseieren krijgt. Hij zou er enigszins vre' de mee hebben, indien hij de zekerhei had, dat hem geen vuile eieren in d hand werden geduwd. Deze zekerheid kan de Deutsche Den?0' kratische Republik, waarin de mens va' de wieg tot het graf bemoederd word niet bieden. Het is daarom, dat de hm' gers van dit arbeidersparaafjs met en'®, verbazing hebben gelezen, dat volgens planbureau voor de pluimveeteelt het ver bruik van eieren in '956 dat van v0^r J»f oorlog bereikt heeft en 144 eieren Pft hoofd per bevolking per jaar verbruik worden. Met enige verbazing, aangezien over vuile eieren niet gerept werd. de In ieder geval bleek het. ten tijde van de Parijse Vredesconferentie, niet langer mogelijk de „kwestie" te beschouwen en te behandelen als een zaak, die alleen Italië en Oostenrijk aangmg. Binnen dit kader kwam onder auspiciën van de geallieerden de veelbesproken „Over eenkomst De Gasperi—Gruber" tot stand Deze overeenkomst bevat de P Ti erkenning van de volkomen gelijkheid van réchten van de Duits-sprekenden, a.s- mede de belofte „het etnische karakter en de culturele en economische ontwikka- 1 ng van de Duits-sprekenden te bescher men". Voorts verwierven beide catego rieën (Duits- en Italiaans-sprekenden) bet recht op eigen scholen: de toezegging at er volledige twee-taligheid zou worden ingevoerd in de adm'nistratie de officiële documenten en de straat- en plaatsnamen De onder fascistische dwang doorgevoede talianisering van de familienamen moest ongedaan worden gemaakt De toelating tot ambten en bestuursfuncties moest reehtvaa-dig verdeeld worden over de twee taalgroepen. Voorts werd aan de oe- volk ng van het gebied een regionale (legislatieve, en executieve) aufononre toegekend En tenslotte beloofde de Italiaanse regering om ..in °en gce.st vy-, recht vaardigheid en billijkheid" de n 1939 tussen Hitler en Mussolini gesloten Door Ids. van der Ploeg 15). Heeft uw vader hierop nooit aange drongen? Integendeel; dit is misschien de enige zaak waarin mijn vader en ik ge lijk oienken En Loes? U hebt haar gezien mijnheer Rcy- del; het is niet fair om hier veel van te zeggen; mijn aspiraties gaan uit naar een ander type Voor Nonhebei een gelukkige om standigheid. Ja overigens een hopeloos geval voor hem. U moet weten, dat zij samen zijn 'ingegroeid. Christiaan is acht jaar ouder; hij was in zijn Sturm-und-Drang-perio- de, (oen zij nog een klein mesje was. Het is niet moeilijk te raden, hoe dat is gegaan. In die tijd sloeg hij geen acht op het kind, voor wie hij misschen hoog stens eens een doos chocolade meebracht of iets van dien aard Later werd dat anders: hij heeft eens een langdurige reis gemaakt in het buitenland Toen hij weer hier kwam, vond hij zijn nichtje terug als een schoonheid van zeventien jaar. Van dat ogenblik af kende zijn le ven maar één doel. Zoals ik zei, hij jaagt schimmen na. Kent u hem goed Hij is moeilijk te doorgronden, on evenwichtig. innerlijk kapot, geloof ik. soms betwijfel ik, of hij wel helemaal normaal is. Hoe is zijn verhouding tot zijn oom Gramshof? Slecht in één woord; onverklaarbaar slecht zou ik willen zeggen. Toen het een maal vaststond, dat Gramshofs huwelijk verder kinderloos zou blijven, heeft hij ge tracht zijn neef Christiaan wegwijs te ma ken in het bankiersvak. Tegen de tijd. dat ik mijn studie zou hebben voltooid, zou Christiaan hier al een vaste plaats hebben veroverd. Vader liet het toe waarschijn lijk omdat hij wel wist. dat het experiment zou mislukken. Nonhebei trachtte er van te maken, wat er van te maken viel Hij trok van de ene afdeling naar de andere, totdat zi.in oom hem plotseling naar het buitenland stuurde. Hij bleef jaren weg en ontpopte zich later als architect, waar voor hij trouwens min of meer in het ge heim had gestudeerd Als hij niet dronken is. kan hij heel aardig over kunst en zo discussiëren, vooral met Bartels en Ver- niimmen Mensen die hem vroeger hebben gekend, zeggen dat hij erg is veranderd ongeduriger rustelozer.. Zijn ongelukkige liefde voor zijn nicht. Ja, maar daarnaast zijn er enkele dingen, rlic ik nooit goed heb begrepen. Ik weet. dat hij over ruime geldmiddelen be schikt, hij heeft hier een rekening zijn architectenbureau brengt maar wei nig op. Dat restaureren van die oude pak huizen zet geen zoden aan de dijk. Misschien hebben zijn ouders hem geld'nagelaten. Neen, vader weet, dat die onbemid deld waren. Dan moet oom Gramshof af en toe in de bus blazen. Ja, maar dit valt weer moeilijk te rij men met het feit. dat oom en neef elkaar niet kunnen luchten of zien. Waarschijnlijk om Nonhebel's affectie voor Loes Hun vijandschap dateert van vroeger. Gramshof kent zijn dochter voldoende om te weten, dat zij nooit verstrikt zal raken in een liefdesavontuur met zijn neef. Maar dit ailcs is bijzaak, mijnheer Reydel Het gaat nu om die geldlening en om het feit dat zowel mijn vader als Gramshof in de knoei zitten. Als Het Huis mei de Kluis ten onder moet gaan, dan zou ik willen, dat dit met ere gebeurt. In deze zin heb ik mij uitgelaten op het privékantoor maar ik werd uitgelachen en een idialist genoemd. Maar nu het voornaamste, mijnheer Reydel. Vorige week bleef ik. omdat, ik druk werk had, tot na sluitingstijd op kantoor Eindelijk wilde ik het was al kwart over zeven weggaan, toen ik in de vestibule zag. dat er in de directiekamer nog licht brandde Misschien wacht vader op Dora Höck. dacht ik: dat gebeurde wel vaker als zij 's avonds naar de schouwburg gingen Ik wilde dc kamer binnengaan om om. nu eerlijk gezegd, om een scène te ma- doch ken, toen ik de stemmen herkende van Gramshof en Loes. Achter de gesloten deur bleef ik staan luisteren, zij spraken tamelijk luid. Blijkbaar had Gramshof iets gezegd over de geldlening want Loes riep op de toon van een verwend kind: Etn ik dan. papaatje moet ik de vlie gerij opgeven en steno-typiste worden? Gramshof liep op en neer. duidelijk kon ik zijn stappen horen op de parketvloer. Loes viel van de ene jammerklacht in de andere totdat haar vader uitriep dat al leen een huwelijk uitkomst kon brengen. „Met Frits Kiljan" veronderstelde Loes? „Ja", antwoordde hij, „ik begrijp niet. dat ie hier niet voor hebt gezorgd en je laat wel toe. dat die idioot van een Christiaan maar steeds om .ie heen fladdert." —Christiaan is voor mij even onaan vaardbaar als ik het ben voor Frits, hoor de ik Loes antwoorden. Enige ti.id werd er niet gesproken, blijk baar was de bespreking dood gelopen. Ein delijk klaagde Loes weer: „Dus armoede, mijn leven lang" waarop haar_ vader plotseling uitbarstte: „Neen Loes, ik weet een oplossing, maar Ü.i moet mij daarbij helpen". Is het een eerlijke zaak? vroeg zij. Op dat ogenblik klonk enig gerucht in het gebouw, waarschijnlijk veroorzaakt door de nachtportier, die zijn ronde deed. In ieder geval hun stemmen gingen over in gefluister zodat ik niets meer horen kon. De volgende dag had Gramshof lang durige besprekingen met vader. Een vrouwelijke employé moesï op het directiekantoor komen om enige contrac ten te typen. Ik wilde weten wat er beurde en vroeg er mijn vader tiaar, ree- deze zei botweg, dat hij zich daar°v niet wilde uitlaten Later informeerde r bij de steno-typiste, maar haar was strens geheimhouding opgelegd. Op mijn vl3,e, of dit ook voor mij gold, antwoordde dat mijn naam nadrukkelijk was genoem^ En zo staan de zaken, mijnheer del. Er wordt geïntrigeerd en gekno^jg natuurlijk alleen om zich geldeijk yc e te stellen maar het rechte kom ik n ^„1- weten Het is mij ongevallen, dat pagnons sinds die contractennrud vriendelijker tegenover elkaar zijn worden. Wie heeft hier geld in de zaak u» der of Gramhsof? e. Aanvankelijk waren de kaP''ra'cll,ger lijk. maar steeds heeft Gramshof geld opgenomen dan mijn vader: het zo, geloof ik. dat vader een grote yLjio' ring op de zaak heeft, terwijl Gram- net aan is. •j„heer En wat verlangt u van mij, mij» Kiljan? jk Raad, mijnheer Reydel. meer m® begrijp heel goed dat dit geen P1)'1. aangelegenheid is. tenminste nóg nwi- 7ii snraken nn» eniVf tiid over het „e der'werp door Revdel beloofde ten- ernstig óver bet eeval te zullen naden Hit vop'd de geoekiedenis met Ue f",n ten het belangrijkste, noteerde de en het adres van de steno-typiste en afscheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4