Soekarno: 1958 het jaar waarin geen terugkeer mogelijk is Luchtvervoer van evacués door Indonesische regering verhinderd Zwembroeken voor B en W Britse straalbommenwerper met 3 man aan boord, spoorloos Verhoging basis-minimumloon in Frankrijk met 4,33 procent Politie handhaafde de orde Zuivelindustrie staat voor grote moeilijkheden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 800.000 arbeiders profil eren daarvan r> rr 1 i 1 Kun op Zuidpool Albanië dwong Britse Skymaster tot landen H. Vader gaf zijn apostolische zegen Sahara-olie Nu 155.000 bijeen voor Centraal Fonds Kath. Hoger Onderwijs Donderdag 2 januari 1958 Vliegeniers-mode 1958 De vluchtelingen in West-Berlijn Vreemde overdracht van 240 ha Fries-land Maandag voor oefenvluclit opgestegen Moeilijk zoeken langs de Nederlandse kust Straaljager neergestort Te zwaar beroep op aan dacht bij jaarwisseling? Edmund Hillary in moeilijkheden Nieuwjaar in Algerije I WEERRERICHT Djoeanda tot de strijdkrachten Nederlands schip met Australische dekking? Nederlandse financiële des kundigen ontslagen De „warga negara's De eiland-verbindingen De export van produkten van Nederlandse ondernemingen Piloot omgekomen Nachtelijke reizen Redenen van verwarring Gelukkigen 's: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerver wachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden met in het bin nenland op de meeste plaatsen droog weer, maar aan de kust mogelijk enkele sneeuwbuien. Vannacht lichte vorst en hier en daar mist, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Weinig wind. Vrijdag 3 januari: zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur; maan op 14.55 uur, onder 6.08 uur. Indonesië strijdt voort 1958 is voor Indonesië het jaar, waarin geen terugkeer mogelijk is. Dat zei president Soekarno ter gelegenheid van een nieuwjaarsreceptie te Dja karta Hi) voegde aan deze uitspraak toe, dat het nieuwe jaar er ook een zal zijn waarin geen terugkeer mogelijk is van het streven naar wereldvrede. Verder herinnerde hij er aan, dat hij 1957 het jaar van de beslissing had genoeimd en dat het nieuwe jaar gekenmerkt zal worden door de uitvoering van die beslissing. Bij die uitvoering schijnt ook te horen, dat Indonesië het vervoer door de lucht van Nederlandse evacués verhindert. Een woordvoerder van deIndonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda maakte namelijk gisteravond in Singapore be kend, dat zijn maatschappij geen chartervluchten voor Nederlandse evacués meer zal maken. Een reden voor dit verbod kon hij niet geven Ook de vluchten van de „Argonaut" van de „British Overseas Airlines" welke machine bijna veertien dagen lang tussen Djakarta en Singapore heen en weer vloog, zijn eveneens op last van de Indonesische regering afgelast. In zii11 Nieuwjaarsboodschap, die tij dens een receptie in het staatspaleis te Djakarta werd gehouden en die werd bijgewoond door ministers en leden van het corps diplomatique onder wie zich ook het hoof(j van <je Nederlandse ver tegenwoordiging in Indonesië, de heer Hasselman bevond, zei Soekarno verder nog, dat het Indonesische volk streeft naar economische en politieke opbouw, het einde van het kolonialisme en de wereldvrede. De strijd van Indonesië voor de teruggave van West-Irian, aldus Soe karno, is in feite een bijdrage tot de we reldvrede, daar vreedzame coëxistentie van koloniale en onderdrukte volkeren niet mogelijk is. Het Indonesische volk zal deze strijd dan ook voortzetten. Opmerkelijk was, dat Mohammed Hatta, de vroegere vice-president, die wel op de lijst van genodigden voorkwam, niet op de receptie aanwezig was. De Indonesische premier Djoeanda heeft In zijn functie van minister van defensie een Nieuwjaarsboodschap ge richt-4ot de strijdkrachten. Hij deed dit over de radio en spoorde de leden van de Indonesische strijdmacht een het nieuwe jaar met vertrouwen, opgewektheid en Het vliegkosluinn van de piloot anno 1958 is niet flatteus, maar beveili ging en doelmatigheid bereiken nu bijna het toppunt: dit pak, dat door een Amerikaanse fabriek op een pop in een windtunnel gedemonstreerd lverd laatt zien hoe parachute, harnas, reddingsgordel, signaalfakkels e.d. onderdelen van het kostuum vormen, terwijl de zuurstofvoorziening ge regeld wordt door een masker, dat soepel om het gelaat sluit, zodat ver- wondingen bij gebruik van de schiet stoel ook hie% tveer tot een minimum beperkt worden. vastberadenheid tegemoet te treden. De Indonesische regering is, zo zei hij, zich er volkomen van bewust, dat de recente maatregelen tegen de Nederlanders en hun bezittingen in Indonesië repercussies zullen hebben, maar hij twijfelde er niet aan of de toekomstige problemen zullen met behulp van het volk en de strijdkrachten opgelost worden, terwijl Nieuw-Guinea uiteindelijk onder Indo nesische soevereiniteit zal komen. Het 11.400 ton metende passagiersschip Nieuw Holland" van de K.J.C.P.L. is woordvoerder van de Britse marine zei, dat er geen verband bestond tussen het vertrek van de twee schepen. De „An- zac" is uitgevaren voor oefeningen aan de westkust van Malakka, aldus deze woordvoerder. De aanwezigheid van twee Australische torpedobootjagers in de haven van Sin gapore had grond gegeven aan ge ruchten, dat zij het Nederlandse schip „Nieuw Holland" door de Indonesische wateren zouden begeleiden, wanneer dit schip naar Australië zou afvaren. De „Straits Times" schreef, dat scheeps officieren hadden medegedeeld, dat een Indonesische kanonneerboot wachtte met het bevel om de boot in beslag te nemen. Het vertrek van de „Nieuw Holland" was reeds twee keer uitgesteld. Het agentschap van de maatschappij, waartoe het schip behoort, heeft deze be richten tegengesproken. De 23 Nederlandse financiële deskun digen, die nog bij de Bank Indonesia werkzaam waren, zijn met ingang van oudejaarsdag van hun functie ontheven. De minister van Justitie, Maengkom, heeft verklaard, dat de Indonesische re gering geen bezwaren zal maken tegen het vertrek naar Nederland van Indo-Euro peanen, die na de soevereiniteitsover dracht voor de Indonesische nationalteit hebben geopteerd. De Indonesische minister van scheep vaart, Nazir, zei te Djakarta, dat de ver broken eiland-verbindingen overzee om- streeks maart hersteld zullen zijn. Hii woensdag van Singapore vertrokken naar verklaarde, dat Indonesië, behalve Japan- 'y®L°"rnp' tezelfdertijd dat ook de se schepen, ook vaartuigen van andere Australische torpedobootjager „Anzac' landen zou charteren om de schepen van de haven van Singapore verliet. Een de K.P.M. te vervangen In de Duitse bcndsreDubliek wonen 400.000 Duitsers in kampen, waarvan 240.000 in „voorlopige opvangkampen" zonder veel comfort. Ongeveer 165.000' Duitsers verblijven iu „woonkampen". In het afgelopen jaar zijn 265.000 per sonen uit Oost-Duitsl„nd naar het westen uitgeweken en bovendien zijn H5.000 Duitsers uit door Polen geannexeerde Duitse gebieden naar West-Duitsland overgebracht op grond van een overeen komst tussen het Westduitse en het Poolse Rode Kruis. Waarschijnlijk is nooit tevoren een ■gebied, dat inzet was van een grens wijziging op een zo merkwaardige ma nier overgedragen, als in de oudejaars nacht de omstreeks 240 ha land en wa ter van het Friese Doniawerstal. die bij het aangrenzende Utingeradeel zijn gaan behoren, en die in een nachtelijke bijeenkomst van B. en W.'s, ergens in de wijze wereld aa.n de oostzijde van het Snekermeer in de stromende regen, samen met 17 bewoners van het ge bied, werden overgedragen. Het was een wel zeer vreemde optocht, die in Terhorne werd geformeerd, toen het oudejaar nog maar nauwelijks was vertrokken. Tegen een uur trok een mu ziekkorps met flambouwen, gevolgd door de colleges van Burgemeesters en Wet houders van Doniawerstal en Utingera deel en enkele honderden inwoners van Terhorne door de stromende regen naar de eenzaam gelegen Terborneter sluis. Daar begon om één uur de plechtige overdracht. Burgemeester, mr. K. J. van Douwen van Doniawerstal bood de ge meentenaren, die hij kwijtraakte een le peltje aan. Hij verklaarde, dat zijn ge meente blijmoedig afstand doet, 'omdat de grenswijziging in het belang is van het toerisme naar dit gebied aan het Snekermeer. Hij bood burgemeester An ker een lcinderemmertje met riet aan. Deze burgervader verwelkomde zijn nieuwe onderdanen, maar zei B. en W. van Doniawerstal niet te willen verstoten van he+ Terhornster strand. Om dat te bewijzen bond hij het college enkele zwem. broeken aan. „Het hadden misschien badpakken moeten zijn, maar dat kon ei- niet af vanwege de bestedingsbeperking", zei hij. Enfin, deze nachtelijke plechtigheid is besloten met een feestelijke bijeenkomst, waarbij tijd geen rol speelde. In Djakarta werd bekend gemaakt, dat export van de produ eten der Nederlandse, thans onder regeringstoezicht gestelde eultuurondernemingen, zal kunnen plaats hebben op de volgende voorwaarden: 1. geen betaling in Nederlandse guldens; 2. geen gebruikmaking van Nede landse exporteurs; 3. geen dvoer naar Neder land. Deze laatste voor,vaarde is niet van toepassing op produ! 'en, die naar Neder land moeten worden verkocht, om schade aan de Indonesische economie te voorko men, zoals tabak, thee en palmolie. Op oudejaarsavond arriveerde als 25.000-ste op de Nieuwe Waterweg het Israëlische schip Kedma uit Haifa. Kapitein T. Smolensk (midden) en zijn bemanning werden op de brug gefeliciteerd door de zeeloods (links), de havenloods en de sleepboot kapiteins. Sedert dinsdag zjjn schepen van de Britse marine en vliegtuigen van de R.A.F. uitgebreid aan het speuren naar een Britse Canberra-straal-bommenwer- per met drie man a boord, die maan dag reeds werd ver»..'.it. Het toestel was vooi een nachtelijke oefenvlucht van een Westduits vliegveld (even over de Lim burgse grens) opgestegen en van dat ogenblik heeft men er geen contact meer mee gehad. Aanvankelijk werd vermoed, dat de Canberra boven de Noordzee tussen Hel goland en de Waddeneilanden was neer gestort, maar volgens bij de Kon. Lucht macht te Hilversum binnengekomen in lichtingen is de bommenwerper het laatst in Zeeland gehoord en wel op het eiland Walcheren, waarna hij koers gezet zou hebben naar zee. De vuurtorenwachter in Westk?pelle vertelde, dat hij tussen 7 uur en half 9 maandagavond drie maal een zwaar vliegtuig heeft horen over komen, dat kennelijk aan het zoeken was. Van de zijde van het loodswezen deelt men mede, dat het toestel, zo het bij Walcheren zou zijn verongelukt, zeker zou zijn opgemerkt. Te Callantsoog hebben twee personen maandag om ongeveer 7 uur west-zuid-west van deze plaats, ver in zee en lichtbol of lichtparachute ge zien. Het zoeken op Oudejaarsavond werd zeer belemmerd door de laaghangende wolken voor de Nederlandse kust. Het zicht was op sommige plaatsen niet meer dan 100 meter en dat was de reden, dat gisteren nog geen Nederlandse vliegtui gen aan het opsporingswerk hebben dec1- genomen. Het lag in de bedoeling om vanmorgen vroeg vliegtuigen van de Kon. Lucht macht van Westkapelle af de zee te laten afzoeken. Dinsdagmiddag is een Thunderstread- straaljager van de vliegbasis Volkel neer gestort. De piloot, de 25-jarige onge huwde tweede luitenant-vlieger J. Vene kamp uit Groningen, kwam hierbij om liet leven De vlieger raakte in moeilijkheden toen hij aanstalten maakte te landen op zes kilometer van de landingsbaan en stortte bij Mill neer. Het schijnt, dat de piloot te Iaat van zijn schietstoel gebruik heeft gemaakt. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat men niets meer heeft gehoord van een Sky master, die met zes man aan boord on derweg was van Duesseldorf naar Sin gapore, nadat het toestel dinsdag ge seind had, dat het door straaljagers in het gebied van de Adriatische Zee werd onderschept. Een officier van de Italiaanse lucht macht verklaarde in Brindisi, dat een Ita liaans radarstation het toestel had ge signaleerd, toen het blijkbaar gedwongen werd te dalen op het vliegveld van Valo- na in Albanië. Een functionaris van de Franse legatie in Tirana, de hoofdstad van Albanië, deel de gisteravond telefonisch mede, dat de zes bemanningsleden van het tot landen gedwongen toestel in goede gezondheid verkeren. De Britse regering had Frank rijk, dat de Britse belangen in Albanië behartigt, gevraagd naar het lot van toe stel en bemanningsleden te informeren. Frankrijk en Italië zijn de enige wes telijke landen, die een diplomatieke ver tegenwoordiging in Albanië bezitten. Gistermiddag had radio-Tirana omge roepen, dat een Brits toestel dinsdag Al- banië's luchtruim gedurende een half uur had geschonden en tot landen was ge dwongen. Het toestel behoort toe aan een particu liere Britse luchtvaartmaatschapppij. Het had geen passagiers, maar wel vracht goed aan boord. Het Franse basis-minimumloon, dat ge- i zes maanden tijd met bijna 10 pet is ge- koppeid is aan de kosten van levenson- j stegen, derhoud, zal met ingang van 1 januari met 4,33 pet worden verhoogd, zo heeft het ministerie van financiën bekend ge maakt. Het basis-minimumloon zal dan 139,2 frank per nur zijn tegen thans 133 frank per uur. De jongste verandering van het minimumloon, in augustus j.l„ be droeg 5'^ pet, zodat het minimum binnen SUS-kantoor belegerd (Van onze verslaggever) De heer A. M. Bergers, organisator der SUS-loterijen, zal de nieuwjaarsdag van 1958 niet licht vergeten. Zijn woning en kantoor aan de Heemraadssingel 303 te Rotterdam zijn als het ware de hele dag belegerd geweest in verband met de wed strijd, verbonden aan een gratis versprei de „SUS-krant". Politie moest helpen de orde te handhaven. Rotterdam bleek in de ochtenduren interlokaal niet meer be reikbaar te zijn en evenmin waren in de wijk rond de Heemraadssingel de lokale verbindingen tot stand te brengen. Zoda nig waren de lijnen door nieuwsgierigen alom uit den lande bezet. in vele huisgezinnen dan nogal roezemoe. zig pleegt te zijn. Tenslotte was de me> dedeling, dat men zelf naar het bureau moest komen op nieuwjaarsdag, omdat wij daar juist het Alkmaarse echtpaar anders de prijs zou vervallen, een aanspo- Porck aan, dat verheugd 100,incas- ring tot overhaaste maatregelen. Een sa- seerde. menspel van al deze factoren heeft klaar- Even tevoren was de heer D. Tuijl uit de Boksdoornstraat 10 te Den Haag ver schenen, om zevenhonderd gulden te in casseren. Juist enkele dagen tevoren, op 29 december, was hij 65 jaar geworden en met pensioen gegaan. Het is wel gebleken, dat de opgave, na te gaan of men een prijs kon krijgen, wat moeilijk is geweest. Verscheidene afwij kingen in de SUS-kranten moesten samen vallen en in een radio-uitzending om 10 minuten na middernacht was verteld, waaruit die combinatie van afwijkingen bestond. Volgens sommige mensen was het tempo, waarin de verklaring werd afge legd, te snel om haar aan de hand van het krantje te kunnen volgen, maar vermoe delijk zal het moment van de uitzending, terstond na de jaarwisseling, wel moei lijkheden hebben opgeleverd, omdat het blijkelijk geleid tot de nogal onverwachte stormloop. Er konden slechts 150 gelukkigen zijn en in de namiddag hadden er zich 60 ge meld. De heer Bergers meende, dat hij aan het eind van de dag wel op 70 pro cent, zijnde ruim 100 winnaars van geld prijzen zou kunnen rekenen. De heer Kok te Assen werd de gelukkige bezitter van I 1.000; de heer Th. Matthijsen, vader van 9 kinderen te Valburg f 900; mevr. Elbers- Heezemans te Vught ontving 800; de heer H. Kop te Amsterdam zag zich evenals de heer Tuijl uit Den Haag f 700 toebedeeld; de heer K. v. d. Hoven te Zuid-Scharwoude kreeg f 600; de heer Mente uit Amsterdam kreeg 500 en de heer J. Schuit uit Heiloo f 400. Verder waren er nog prijzen van f 300, 200 en 100. De Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary wiens expeditiegroep voorspoedig voort- trok in de richting van de Zuidpool, heeft Officiële kringen schatten, dat ongeveer dinsdagavond met grote moeilijkheden te 800.000 arbeiders of ongeveer 7 pet vankampen gekregen. De leden van de ex- de Franse loontrekkenden van de nieu-l peditie moesten hun tractors uit de we verhoging zullen profiteren en recht- i sneeuw graven en een groot deel van hun cf rzicilrP ma» nnn In de mededeling van het ministerie wordt erop gewezen, dat de nieuwe ver hoging geen opwaartse herziening van alle lonen betekent, doch uitsluitend geldt voor die arbeiders, waarvan het basis- loon lager is dan het nieuwe basisloon. streeks verhogingen van ongeveer 1000 a 1500 frank per maand zullen ontvangen. De loonschalen in de mijnbouw en in enkele andere industrieën zijn gekop peld aan het basis-minimum. Later werd nog officieel bekendge maakt, dat met ingang van 1 januari de kinderbijslag met 5 pet zal worden ver hoogd. Het ouderdomspensioen voor per sonen boven 65 jaar zal worden verhoogd van 211.200 tot 240.000 frank per jaar. Verwacht wordt, dat het Franse tekort in het betalingsverkeer met aan de Euro pese Betalingsunie deelnemende landen in december een verdere daling zal vertonen tot ongeveer 8 20 miljoen. In november beliep het Franse tekort in de E.B.U. 8 30.1 miljoen en in oktober was er een deficit van 38.8 miljoen. Het bleef niet bij telefoneren. Vele hon- derden zijn naar het bureau gekomen, j voor hetwelk zich een brede en lange file vormde. De eersten verschenen reeds 's nachts om 4 uur. Dat waren de heren P. Groot met dochter en schoonzoon, die 1 in Amsterdam een taxi hadden gehuurd en naar Rotterdam reden in de veronder stelling, er 500 gulden te zullen ontvan gen. In de geest was het geld al besteed, maar toen de Amsterdammers een uur voor het gebouw aan de Heemraadssingel j hadden doorgebracht omdat op hun bellen niet werd gereageerd, kwamen ze dank1 zij een hulpvaardige Rotterdammer tot de conclusie, dat ze het beste deden terug te rijden en de taxirekening te betalen. De vroegste treinen uit de noordelijke provincies voerden nieuwe gegadigden aan, wier aantal geleidelijk vermeerder de met mensen uit andere verre gewes-' ten als b.v. Limburgers. Sommigen van hen toonden opgetogen enkele bankbiljet- I ten van honderd gulden aan de wachten- den, toen ze het gebouw verlieten, maar de meesten waren al aan het hek door politieagenten opgevangen die bij controle van de meegebrachte SUS-kranten consta teerden, dat er geen prijzen op gevallen waren. .Toep wy het bureau bekochten troffen Op oudejaarsavond heeft de H. Vader zijn apostolische zegen gegeven vanuit het venster van zjjn studeervertrekken. Een dichte menigte had zich op het St.- Pietersplein verzameld en zong liederen en juichte. Op nieuwjaarsmorgen heeft de H Vader wederom een groot aantal pel grims in algemene audiëntie ontvangen en hen toegesproken. Bijzondere woor den heeft Hij ook gericht tot de leden van de gemeenteraad van Rome, die zo als gewoonlijk deze eerste dag van het jaar Hem namens de Romeinse burgerij kwamen gelukwensen, aldus het K.N.P. voorraden uitladen. Men heeft twee van de vier vracht sleden moeten achterlaten. Volgens de laatste berichten bevindt Hillary zich nu op circa 100 km van de Zuidpool. De Britse ploeg onder leiding van dr. Vivian Fuchs, die he-m van de andere kant af tegemoet komt. moest woensdag nog 450 km afleggen om de pool te bereiken. Op oudejaar zijn de kranen geopend van een nieuwe oliebuisleiding van Hass:- Messaoed, midden in de woestijn van Zuid-Algerije, naar Toeggoert, vanwaar de olie per tanktrein verder naar de Mid- delIandse-Zeehaven Philippeville zal wor_ den vervoerd. Het zal een week duren voordat de 180 kilometer lange buisleiding vol is. Nieuwjaarsdag is in Algerije niet zon der aanslagen voorbijgegaan. Woensdag avond werd te Tiaret in het westen van Algerije een handgranaat in een café geworpen, waardoor negen Mohammeda nen. o.w. drie militairen, gewond werden. Te Mostaganem is een 60-jarige Euro peaan door een verzetsman doodgescho ten. De dader wist te ontkomen. Te Sidi Bel Abses werd een 49-jarige Joodse winkelier in zijn zaak doodgestoken. Voorts heeft een bende opstandelingen woensdag het plaatsje Saida on het pla teau van Oran bijna een uur lang met. machinegeweervuur bestookt. Er vielen geen slachtoffers. In een druilerige regen belegerden gedurende de nieuwjaarsdag talrijken het SUS-kantoor aan de Heemraadssingel te Rotterdam. Uit alle delen des lands wa ren mensen gekomen, die meenden met een of meer bankbiljetten van f100, Rotterdam te kunnen verlaten. De door het Hoogwaardig Episcopaat in zijn herderlijke brief van november j.l. ingeleide actie tot steun aan het Kath. Hoger Onderwijs heeft tot en met 31 december 1957 bijna 155.000 opgebracht ten behoeve van het Centrale Fonds, dat gevestigd is in Utrecht (gironummer 469054). Deze som is bijeengebracht door 8270 katholieken, zodat de gemiddelde gift ruim 18 bedraagt. Het grootste aantal schenkingen kwam binnen uit het bisdom Den Bosch, onmiddellijk gevolgd door het aartsbisdom Utrecht en vervolgens de bisdommen Haarlem en Roermond. Breda en Groningen. De actie, welke mgr. Jansen in het bisdom Rotterdam ten behoeve van zijn seminarie voert, heeft niet belet, dat ook uit dat bisdom nog verschillende giften ontvangen zijn. Ofschoon het bisdom Groningen uiteraard het kleinst aantal giften opbrengt, is de gemid delde schenking daar het grootst, nl. ruim 24. Het totaal aantal van hen, die op de dringende oproep van het episcopaat hebben gereageerd blijft echter tamelijk klein, nl. nauwelijks 1 procent der katholieke gezin nen en slechts een vijfde procent van alle Nederlandse katholieken,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1