I land van de toekomst Vele mogelijkheden ZIGEUNERINNEN HYPNOTISEERDEN BANKKASSIERS Amerikanen staken al honderden miljoenen in objecten Ook Nederland kan zijn kansen waarnemen de naam boven alle namen Syrische kwestie opgelost VB ZATERDAG 4 JANUARI 1958 PAGINA 3 V, We spraken kort geleden een Chinees, die hier te lande vóór de oorlog als importeur van Chinese artikelen gevestigd was. Onge veer een jaar vópr de oorlog zette deze man orde op zijn zaken en verliet Nederland, om elders een nieuwe handelsonderneming op te richten. We hebhen ons later wel eens afgevraagd, tijdens de Duitse bezetting, of deze Chinees met zijn vele internationale relaties wellicht bijtijds een sein had ge kregen, dat het beter waS, het bedreigde Europa te verlaten. Toen we hem spra ken, kwam hij regelrecht uit Brazilië. Hij was vol lof voor het enorme land met zijn reusachtige hulpbronnen. Persoonlijk deed 't hem bijzonder deugd, dat daar geen enkel rassenonderscheid bestond en een Chinees op dezelfde wijze behandeld werd als een neger of kleurling. Het klimaat had hij, na een lange zwerftocht over de wereld, onver gelijkelijk ondervonden. Hij dacht er niet meer aan, zich in Nederland of Europa te vestigen. Brazilië was voor hem het land van de toekomst, een in wording zijnde wereld macht, zijn nieuwe vaderland, waar hij in vrede hoopte te sterven Nu oordeelt een Chinees uiteraard anders over een ander land dan wij het zouden doen. Hij was bovendien een schatrijk koopman. De Nederlandse emigranten, die er heen gaan, zullen in belangrijke mate hun brood in het zweet huns aanschijns moeten verdienen. Maar toch, het oordeel van deze voormalige zoon van het Hemelse Rijk Was gebaseerd op hetgeen hij had kunnen zien, op vergelijkingen, die hij overal, in tal van landen, had kunnen maken. Wanneer nu zijn bewondering voor Brazilië o.a. gedeeld wordt door vooraan staande Nederlandse deskundigen, die ons vermanen Brazilië als land fan emigratie ter dege in het oog te houden, ligt het voor de hand, dat we er ons hier even nader in verdiepen. Zulks te meer, omdat we wiet Brazilië door oude, historische banden verbonden zijn, de naam van ons land er een goede klank heeft, tal van Nederlandse missiona- fissen er werken en een pionier als een Verolme plannen uitwerkt foor een uitbreiding van zijn grote scheepswerfbelangen met doch terondernemingen in Brazilië. Moeilijke economische toestand Staalindustrie in wording Er werden schatten verdiend Een nieuwe hoofd stad: Brasilia Observator DE EERSTE ZONDAG van 1958 is er verhaalt, gejond staat voor de wereld, weer direct een van bijzondere allure.! Hoeveel geestelijk krefupelen zijn er We zijn woensdag gestart met een reeks van voortreffelijke voornemens voor het nieuwe jaar. Maar de uitvoe ring zal elke mens van ervaring weet dat de nodige kracht kosten. Hoe zullen we de start beter doen dan door mét de Kerk te beginnen in de naam van Jesus de knie te buigen Derhalve het feest van de Zoete Naam van harte mee te vieren. Schoner begin van onze geestelijke taak voor 1958 dan met de naam van de Zaligmaker in het vaandel of gelijk St.-Bernardus het zegt een naam al; licht, voedsel en artsenij is wel niet denkbaar. Het hele officie van morgen is door weven met aanroepingen en toejuichin gen van de Naam voor Welke de kreu pele, gelijk St.-Petrus in het epistel Ze kwamen uit Tripolitanië en maakten Italië en Frankrijk onveilig De gezusters Maria en Latifa Mohammed nu achter slot en grendel Specialisten Sportief Techniek van het vak Daarom zal elke mond Hem moeten belijden, opdat we Hem eens ook eeu wig mogen aanschouwen. Immers Hij is de allerbarmhartigste God, Waardoor alle schepselen groeien. Om Zjjn grootheid zullen alle volken Zijn Naam dienen te verheerlijken. Een machtig middel van dank, lof en eer blijft het H. Misoffer, weshalve de Kerk vraagt, dat de hemel er goedgun stig op zal neerzien. Met het doel en in de grote verwachting, dat dan onze na men zullen opgeschreven staan in de hemel onder de glorierijke Naam. de waarborg voor onze voorbeschikking. Wanneer intens wordt meegeleefd en meegeofferd zal ongetwijfeld een gees telijke opgewektheid de mens door stromen, hem of haar moed geven en sterken. En die kant moet het uit. Om niet door het aardse van welke vorm dan ook te worden neergedrukt of geestelijk zelfs doodgedrukt. Alles in de Naam van Jesus en het zal gelukken. Geen Amerikaans bemiddelingsaanbod te Djakarta Albanië zendt heden Britse Skymaster terug ::yiS - V® 'M Sa y» v« y*" »x *a iW 4X "1 «flf-.1 ?v**. A iv*-ww»'«*v| - N ««OflMfttftMftat :<#>4y^M(, vs+ti&tMfï- 4**j WW '•*•->• o BRAZILIË Reeds een globaal overzicht van het land werkj stimulerend op onze belang stelling. Torengebouwen markeren de sil houetten van Brazilië; grote steden. Waarvan Sao Paulo een ontwikkeling door maakt, welke zelfs in Amerika nau welijks haar weerga heeft. Misschien alleen in de oliestad Houston in Texas. Brazilië is groter dan de Verenigde Sta ten en flink op weg, de betekenis van de "«publiek der sterren en strepen te eve- De Estados Unidos do Brasil be- yten in hun hoofdstad Rio de Janeiro een v e'ropool, welke in menig opzicht een c?rgelijking met New York of San Fran- (j s°o kan doorstaan. Zijn bevolking heeft j.e 61 miljoen gepasseerd en neemt jaar- 'Jks met twee en een half procent toe, l'aartegen de U.S.A. slechts 1.7 procent kunnen stellen. In het binnenland her- €rgt h©t schier fabelachtige schatten, °°k aan mineralen. Zo b.v, een vijfde <?©deelte van de hele wereldvoorraad aan ijzerertsen van hoog gehalte. Hiertegenover staan nadelen als een gebrekkig transportsysteem, éen groot te kort aan elektrische energie, vooral ten aanzien van de exploitatie der aanwezige Waterkracht en een nijpend tekort aan ka pitaal, zodat een groot gedeelte der Bit is de opera van Manaos, een stad diep in het woeste Amazonegebied. Het gebouw is gebouwd, cn het merk waardige voorplein aangelegd toen er omstreeks 1900 schatten met in he-t wild gewonnen rubber verdiend werden. hulpbronnen vrijwel ongebruikt ligt, één der oorzaken van de grote armoede, wel ke er ïn uitgestrekte gebieden heerst, waardoor achterlijke toestanden noodge dwongen blijven bestaan. De voornaamste export is koffie waardoor de handelsba lans een eenzijdig karakter heeft en nog al kwetsbaar is. Er zijn tijden geweest, dat Brazilië zijn koffie in zee moest wer pen, teneinde de prijzen enigszins op peil te houden Inmiddels, daar Uncle Sam toch wel een beetje vertrouwen in Brazilië stelt en Washington het land reeds honderden mil joenen dollars heeft geleend, terwijl Ame rikaanse ondernemingen en particulieren er ongeveer een miljard dollars hebben belegd, ligt het voor de hand, dat de mo gelijkheden er groot zijn. Er is ook veel Europees kapitaal actief in Braziliës ont wikkeling en het Nederlandse vervult er een belangrijke rol. Alg voorbeeld van de snelle groei zij nog eens Sao Paulo aangehaald. Het was vroeger een koffiestad met zowat 35.000 inwoners. Nu is het een industrieel cen trum met niet minder dan drie miljoen inwoners. Er bevinden zich 22.800 fa brieken, waarin een half miljoen arbei ders geregeld werk vindt. Gedurende de afgelopen tien jaar werden er bijna drieduizend nieuwe, grote gebouwen neer gezet. Diep in het binnneland, in het n°2 slechts oppervlakkig bekende Amazone bekken. leven echter slechts een drie en een half miljoen mensen, waarvan be halve de inheemse Indianen een flink aantal nog betrekkelijk kort geleden uit Japan en Portorico geïmmigreerd is. In dit gebied en trouwens in tal van ande re streken is het uiterst moeilijk behoor lijke wegen aan te leggen. De moderne autoweg van Sao Paulo naar Santos, die twee aparte banen heeft, loopt over een afstand van ongeveer vijftig kilometer dwars door een grillig gebergte. Er moes- Intussen, Brazilië is bezig de basis voor een grote industrie te leggen. Zijn staalindustrie is reeds de grootste van Zuid-Amerika, hoewel nog in het be ginstadium, vergeleken bij die van de U.S.A. Ze moet inmiddels de grondslag voor de nieuwe industrialisatie vormen. Deskundigen hebben voorspeld, dat Bra zilië voor een nieuwe „boom'' staat, dus voor een periode van plotseling uitbreken de welvaart. Ze drongen er voor het overige op aan ,dat bijtijds maatregelen zullen worden genomen, opdat niet plot seling een depressie volge, zoals dit voor heen herhaaldelijk gebeurd is. In het Amazonegebied werden om streeks het begin van deze eeuw schat ten verdiend met het winnen van rubber, die in de oerwouden als bet ware voor het grijpen lag. Toen dn 1912 de rubber uit Azië (o.a. Indonesië en Malakka) naar Europa kwam. stortte de Braziliaanse rubber„boom" ineen. Verlaten diamant en goudvelden, verlaten koffieplantages, waar nu het vee graast, getuigen nog he den ten dage van vroegere, maar voorbije boomperioden, welke na een schijnwel- /aart bittere armoede te weeg brachten, n Brazilië tevens een mentaliteit kweek ten, welke door een bekend Braziliaans schrijver eens gekarakteriseerd werd als het willen oogsten van vruchten, zonder een boom te willen planten Nog steeds ls roofbouw een groot na deel voor Braziliës economie. De rijk dommen van het land worden hier en daar uitgeput, zonder dat er nieuwe voor in de plaats gecreëerd worden. Wat de koffie betreft, deze zal wel altijd een tamelijk riskant uifcvoerpnodufet -blijven, afhankelijk van do prijzen op de wereldmarkt en de concurrentie elders. Zeventig procent van iet winstcijfer, dat de totale export op levert, is aan de koffie te danken. Wan neer de prijzen dalen, is naar voor de md ligt, de hele economie in gevaar Gezicht op de miljoenenstad Sao Paulo in Brazilië. En dit is nog slechts een gedeelte van de skyline van wolkenkrabbersivaarop deze metropool bogen kan. Rio de Janeiro, de hoofdstad met,haar bergachtige omgeving, welke steeds gro ter moeilijkheden voor het verkeer in on naar deze miljoenenstad oplevert, is als het ware symbolisch voor heel Brazilië. Het is prachtig, maar levert talloze pro blemen op Sinds jaar en Jag droomt men er in Brazilië van. een nieuwe, centraal gele gen hoofdstad te stichten. Lang is er over gedelibereerd, door voor- e,n tegenstan ders. Van de laatsten wonen or niet wei nigen inRio de Janeiro. Maar de droom begint thans allengs werkelijkheid te worden In de staat Góias, welke juist onder de Vijftiende Parallel ligt, zijn dui zenden werklieden bezig aan het tot stand brengen van een project, dat ten grond slag ligt aan de stichting van de nieuwe hoofdstad Brasjlia. Door dic-ht struikige- Arbeiders op een suikerplantage in Brazilië, in welks noordoosten zich een der vruchtbaarste gebieden voor suikerwinning bevindt. De produktie is gedurende de laatste jaren sterk gedaald, maar Brazilië is toch na Cuba de grootste suikerproducent ter wereld. Een Indianenjongen uit het noorden van Brazilië, ivaar vele stammen nog in oerstaat leven. Voor hem is een levende sprinkhaan een versnapering ten 13 bruggen, 20 viaducten en vijf tun nels voor worden gebouwd. Bij Sao Paulo werd in de Rio Grande een stuwdam ge-, bouwd. Het werk kostte meer -dan 150 mil joen gulden en diende nog slechts, om de industrie van Sao Paulo van elektrische energie te voorzien. Alhoewel' Brazilië tot de grootste landen ter wereld behoort (het komt na Sovjet-Rusland, China eh Canada) beschikt het slechts Over enkele duizenden kilometers geplaveide wegen. De ongeveer 40.000 kilometer aan spoor wegen bevinden zich Op tal van punten in slechte toestand en heel wat van het rollend materieel is vërouedr. Brazilië moet elk jaar bijna anderhalf miljoen ton aan voedsel invoeren, zulks mede door het gebrek aan goede opslagmogelijkheden en transport. Nauwelijks 12 pet van zijn be- hoefte aan olie wordt -door eigen produktie gedekt. Twintig procent van hetgeen het j met zijn export verdient, gaat weg aan j de invoer van olieprodukten. was leggen de bulldozers «n andere graaf- werktuigen de tracées voor de avenues en de pleinen van de nieuwe hoofdstad aan. De eerste gebouwen beginnen reeds op of aan de voet van glooiende heuvels te verrijzen. Er is reeds een noodstad, met elf hotels, talrijke barakken voor de werklieden, een ziekenhuis, een bioscoop, scholen, banken en er verschijnt zowaar al een weekblad. Op de plaats, waar in de toekomst de dierentuin zal worden aangelegd, is een zaken, en winkelcentrum opgericht. Bra silia wordt aangelegd in de vorm van een kruis en is bedoeld als een soort tuinstad voor een half miljoen inwoners. Een reeds door het Congres aangenomen wet voorziet in de verplaatsing van de hoofdstad van Rio de Janeiro naar Bra silia, in april 1960. Maar reeds van te voren zullen regeringsbureaus er heen verhuisd worden, zodra de ervoor bestem de gebouwen gereed zijn. Brasilia moet de modernste en indrukwekkendste stad ter wereld worden. Tot de gebouwen, welke het eerst ge reed zullen komen, zal naar alle waar schijnlijkheid de kathedraal behoren. Er is een aartsbisschop van Brasilia be noemd, Het is de Katholieke Kerk ge weest, die in Brazilië eeuwen achtereen o.a. veel gedaan heeft ten behoeve van de volksgezondheid. Maar ze staat heden ten dage voor een bijzonder zware taak: de volksmassa's en de problemen zijn te groot. I-n steden als Rio de Janeiro wo nen honderdduizenden negers en mulat ten, die niet eens bij de burgerlijke stand ingeschreven staan en feitelijk geen bur gerrechten bezitten en in menig opzicht ook vo-or de Kerk onbereikbaar zijn. Deze heeft trouwens door de snel aanwassende bevolking met een groot tekort aan pries ters te kampen. Kort geleden heeft ook België zich, evenals Nederland, op het missiewerk in Brazilië geconcentreerd. Het Annuario Pontificio van 1956 geeft het totaal aantal priesters in Brazilië als 8224 (Evenveel als in Nederland Hiervan zijn meer dan duizend Nederland se religieuzen. De honderdduizenden negers, die In voorbije tijden door de Engelse en Ne derlandse slavenhandelaars Brazilië wer den binnengebracht, hebben hun stempel op Braziliës bevolking gedrukt, welke ongeveer twintig miljoen mulatten telt. In onze eeuw zijn vele Italianen en Duit sers zich er komen vestigen. Er wonen voorts bijna ecn miljoen Japanners. Evenals de Verenigde Staten van Noord- Amerika vormen de Verenigde Staten van Brazilië dus een ware smeltketel van volken. Maar zoals gezegd, er bestaat geen rassenonderscheid. De neger-voet ballers zijn er de afgoden van het volk, van welke kleur dit ook is. Een inderdaad heel merkwaardig land, dit Brazilië. Men denkt soms wel eens, ten aanzien van de mensen, die men over straat ziet lopen, of als men langs de woonlagen van een woonkazerne kijkt: hoe komen toch al die mensen aan de kost, wat voeren ze eigenlijk uit, waar komen ze vandaan en.... waar gaan ze heen....? Het laatste is tegen woordig niet zo gemakkelijk. Men kan niet een twee drie verhuizen en op stel en sprong ergens anders onder dak komen, alhoewel er tegenwoor dig nog steeds ook in -de steden echte nomaden leven. De cijfers van de burgerlijke stand wijzen uit, dat nog elke maand honderden mensen hun hed op een bepaalde dag ergens anders opslaan, met uiteraard -de laatste en de eerste van de maand als spitsdagen Wandelt men -door een onbekende of vreemde stad, dan doemt de vragenreeks nog dwingender op Want daar valt bet moeilijker te achterhalen, waar al die mensen van leven. Maar laten we ter za ke komen. In een stadje in de uiterste heek van Calabrië woonden al sinds jaren twee zusters, bijzonder donker van huids kleur, zelfs voor een streek als Calabrië waar in vroeger eeuwen de Saraceense zeerovers kind aan huis waren. De twee gezusters heetten Maria en Latifa Moham med. Dat ze van afkomst eigenlijk zigeu ners waren en hun wieg in Tripolitanië, dus dn Noord-Afrika had gestaan, wist men alleen bij d-e burgerlijke stand. Hun Mohammedanisme hingen ze niet aan de grote klok en ze bezaten slechts enkele kennissen, tegenover wie ze geredelijk er kenden,, dat hun vader een Tripolitaanse, Mohammedaanse zigeuner was. Moham med geheten. Naar hun vader lieten ze zich voor hun .,van" Mohammed nóemen. Men bekommerde zich hierom niet veel. in het stadje Villa San Giovanni, waar o.a. de veerboot tussen Calabrië en Sicilië vaart en de sneltrein van Rome naar Pa lermo langs komt. De gezusters Moham med leefden er tamelijk onopvallend. Ge regeld vertrokken ze voor enkele maan den, iedereen dacht, dat ze dan ergens de een of andere zaak gingen behartigen. Ze j zaten altijd goed in hun contanten .Men i zag ze voor succesvolle koopvrouwen aan. wier zaken haar telkens naar de grote steden voerden. Thans weet men in VilJa San Giovanni wie Maria en Latifa Mohammed precies "n of liever, wat ze precies waren. Want hu-n lucratieve bezigheden gemaakt en de dames achter slot en grendel gezet. Niet dan na veel moeite, want beiden waren ze de politie iedere keer te glad af en het bleek heel moeilijk bewijzen tegen hen te verzamelen. Maria en Latifa Mo hammed waren specialisten in waf vele zigeuners wordt aangewreven, nl. een gro te vingervlugheid en een bijzondere han digheid in het iade lichten. Maar ze be schikten bovendien over een heel bijzon der hulpmiddel ze waren in staat, hun slachtoffers te hypnotiseren. Tegen de doordringende blik van hun diepzwarte ogen waren zowaar uitgeslapen en als het ware door <je wol geverfde kassiers van grote banken niet bestand. Zelfs de wgn- trouwends-te ging ten slotte, zoals men dat noemt, door de knieën. Misschien kwam er wel bij. dat zowel Maria als Latifa mooie Oosterse typen zijn. Maar.ten slotte mag een kassier daarvoor toch niet bezwijken. Integendeel, gezien de perso nages, die in de internationale gauwdie- venwereld ro-ndkuieren, ienen ze juist te dien aanzien dubbel op hun hoede te zijn en zo hard als een kei. Nu, de kassier van de spaarbank te Genua, Lino Sartori, dacht dat hij niet bepaald van gisteren was. Toen de twee dames zich voor zijn loket vertoonden en vroegen, nota bene in het Frans ,om dé twintig biljetten van 1-.000 lire, die ze op het marmer neerlegden, in te wisselen voor het met het totaalbedrag overeenko mende aantal biljetten van 5.000, vroeg hij hun vriendelijk een deurtje verder te .dc justitie heeft voorlopig een einde aan gaan, ondanks hun keurige Frans, Echtér, Maria, de oudste, vat haar werk. zaamheid sportief op. Ze heeft om zo te zeggen een „ponteneur". Indien ze een beginnelinge was geweest, of een beetje onzeker, zoals Latifa, de jongste, eigenlijk altijd gebleven is, zou ze het zekere voor het -onzekere hebben genomen en in alle stilte de aftocht geblazen hebben. Maar ze meende, die kassier wel- aan te kunnen. Ze wachtte even, tot hij een ogenblik niets te doen had en begaf zich toen weer naar het loket, haar verzoek op haar beminne lijkste manier herhalend en hem tegelij kertijd strak in de ogen kijkend. Lino Sar tori keek erug en dat werd hem noodlot tig. Toen hij, na enkele zoete glimlachjes te hebben gegncasseerd tegen wil en dank toch een stapel bankpapier te voor. schijn had gehaald, de twee dames gehol pen had en zekerheidshalve alles pog eens natelde, miste hij 70.000 lire.. Intussen, de vogels waren gevlogen en de volgen-de dag las Lino Sartori nog in de krant, dat ,ze bij vier andere banken hetzelfde trucje hadden uitgehaald, met een totale buit van bijna een half miljoen lire.. Tijdens het door de politie ingestel de onderzoek kwam vast te staan, dat de dames gewoond hadden in éeri pension, waarvan de voorkant, waar ze een kamer hadden gehuurd, uitzag op de ingangen van vijf banken. Maria en Latifa gingen nauwkeurig na, waar veel mensen naar binnen gingen en zorgden, dat ze de kas sier aantroffen, -als deze min of meer ver moeid Was. Reeds in 1952 is het tweetal door de Italiaanse justitie tot respectievelijk vier en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De een kreeg ten slotte pardon, de ander ging in hoger beroep e-n werd dparom op vrije voeten gesteld, maar liet zich niet meer zien. Tot ze onlangs weer in Genua opdoken en de grenspolitie aan de grens van Frankrijk Maria en Latifa aanhield, omdaj hun papieren niet in orde waren, hetgeen niet wegnam, dat ze reeds enkele uitstapjes naar Nice hadden gemaakt. Ze werden naar Genua op transport ge steld en voorlopig zullen ze wel niet wor den vrijgelaten. Allebei zijn ze diep ver ontwaardigd, dat ze als géwone misdadi gers behandeld worden. Vooral Latifa meent, over bovennatuurlijke gaven te be schikken en verwachtte, dienovereenkom stig behandeld te worden. Ze beschouwt Maria en Latifa Mohammed, de ge zusters, die al hypnotiserend geld wisselden, waarbij de kassiers altijd te kort kwamen.... zich als een kunstenares. Dat ze het ver schil tussen het mijn en dijn niet zo goed kent, vindt ze als een goede zigeunerin, helemaal niet zo erg. (Met verontschuldi gingen aan alle nette zigeuners) K H. I niet onder ons? Bewust of uit zwakte. I Herinner u dan de uitspraak van de zelfde apostel uit hetzelfde epistel. Bij niemand anders is het heil. Er is geen andere Naam, Waarin we kunnen zalig worden. Premier Boelganin heeft gisteravond te kennen gegeven, dat de terugkeer \an maarschalk Rokossofski naar Moskou be tekent, dat de Syrische crisis voorbij is. Hij zei dit tijdens een ontvangst op de Bir- maanse ambassade in antwoord op een vraag van ecn journalist. „Betekent het terugroepen, dat er geen Syrische kwestie meer bestaat en dat er een algemene ontspanning in het Midden- Oosten is ingetreden?'' zo luidde de vraag. Het antwoord van de premier was: „Dat is volkomen juist. U hebt het helemaal begrepen". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft vrijdag op. zijn persconferentie categorisch tegengesproken, dat de Ame rikaanse regering in Djakarta een aanbod tot bemiddeling in het conflict tussen In donesië en Nederland over de kwestie westelijk Nieuw-Guinea heeft gedaan. De regering van Albanië heeft toege zegd de Britse Skymaster, die dinsdag tot landen in Albanië werd gedwongen, heden te zullen vrijgeven, aldus heeft de Britse ambassade in Belgrado gis teravond bekendgemaakt. Een woordvoerder van de Britse am bassade te Belgrado zei, dat aangeno men wordt, dat de zes leden van de be manning dan eveneens Albanië mogen verlaten. Volgens een woordvoerder van de eige naars van het vliegtuig te Londen zal de Skymaster bij het aanbreken van de dag uit Albanië vertrekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3