commentaar Het Circus Maximus Het Tiber-eiland „betere" parkaanieg TUSSEN DE WIELEN De handen ineen Tactiek der communisten Om de vrije zee in ZATERDAG 4 JANUARI 1958 ROME, december 1957 r\P zaterdag 21 december dus vlak voor Kerst mis is in Rome het „Circo Massimo" officieel geopend Een bericht, dat velen de ogen zal doen uitwrijven. Het oude, wereldberoemde Circus Maxi mus? Is dat gerestaureerd, in oude glorie herrezen? Beruchte spelen Volvo-amazon in Nederland Londense taxi's hebben lang leven Nieuwe verkeersregels worden eenvoudiger Brommers, denkt aan groene kaart w Twee berichten hebben deze week de aandacht getrokken van hen die meeleven met de geweldige taak van de missionerende Kerk. Daar was voor eerst de mededeling, dat zich een uitge breide „Vriendenkring" bezig is te vormen rond het „Kardinaal Van Rossum-Instituut", dat zich. zoals bekend, sociale, culturele en daarmee verband houdende technische hulp aan de missiegebieden ten doel stelt. Vervolgens heeft zich onder de naam „Missapos een „werkgemeenschap" voorgesteld, waarin zicli een aantal provinciaals van belangrijke missie-con gregaties verenigd heeft tezamen met enkele leken teneinde tot een coördinatie op het gebied der mis. sie-actie te komen. Interessant daarbij is, dat onder deze leken zich dr. Melchior bevindt, die niet-ka- tholiek is, maar op zijn vele reizen gegrepen is, niet alleen door de grootsheid, maar ook door het onver, vangbare nut van het missiewerk. Wij hebben bij herhaling in dit blad de dwingende noodzaak van een grotere coördinatie bepleit. F.n deze eerste tekenen van een forsere aanpak juichen wij dan ook ten zeerste toe. Toch valt uit het feit, dat zowel het KARÖSI als de „verenigde provin ciaals" vrijwel terzelfdertijd besluiten de krachten te mobiliseren, reeds af te leiden, dat aan de samen werking nog altijd iets ontbreekt. Met twee factoren heeft de missiepropaganda re. kening te houden. Ten eerste, dat op de Nederlandse katholieken behalve voor de missie ook voor andere specifieke katholieke doeleinden steeds een zwaar beroep wordt gedaan. Ten tweede, dat de huidige missieproblematiek zelf reeds ons voor een taak stelt die met enige kans op een aangepast resultaat slechts ondernomen kan worden, indien er een in tensieve samenwerking bestaat zowel in de planning van de steeds meer gecompliceerde hulpverlening als in de poging om bij de Nederlandse katholieken begrip en enthousiasme voor het moderne missie apostolaat te kweken. Beide factoren dwingen tot een concentratie van krachten welke verder reikt dan wat tot dusver tot stand is gebracht. Gelukkig blijkt dit inzicht ook te leven onder de initiatiefnemers van de werkgemeenschap „Missa- pos". Van het KAROSI is het streven naar een hechtere samenwerking van krachten eveneens be kend. „Missapos" stelt zijn eigen voorlopige karak ter op de voorgrond Het wilde vóór alles een daad stellen van uit een kring, waar men te vaak nog de wereldkerk het beste ieder voor zich meende te kunnen dienen, maar het verlangt uitdrukkelijk een verdere uitbouw van de samenwerking, met name ook met het KAROSI en andere lekenmissieorgani. s cities. Dit zijn inderdaad verheugende verschijnselen, die al ontveinzen we de hinderpalen niet wijzen op een daadwerkelijke ontwikkeling naar een vorm van samenwerking, welke aan de brandende vraag, stukken van de jonge kerken in Afrika en Azië beter recht doet en tegelijkertijd in Nederland een verjongd en dynamisch missie-élan kan losslaan en een dieper missionair besef. De gedachte van een „Vriendenkring" in dit ver band is aantrekkelijk. Vrienden tonen altijd vriend schap, en niet slechts gedurende één actieweek of één loterij. De missie moge in ons land bijzonder veel daadwerkelijke en eensgezinde vrienden tellen! Na de bekendmaking van de Amerikaanse voor lichtingsdienst, dat men over bewijzen beschikt, dat er een communistisch plan bestaat om Indonesië te veroveren, is in de pers voorts melding gemaakt van een waarschuwing van de socialist Sjahrir in zake een communistische greep naar de macht. Er is reeds vaak gewezen op het gevaar van een com- munistische overheersing in Indonesië of in ieder geval op Java. Dit gevaar schijnt op 't ogenblik groter dan ooit. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat de communisten volgens hun bekende methode met succes te werk gaan. De hele ontwikkeling in het aan chaos overgeleverde Indonesië wijst er op. De communistische methode om de macht in handen te krijgen mijdt het gebruik van wapengeweld voor zover dat niet beslist noodzakelijk is. Men zorg!, voor een sterke partij-organisatie, een hechte vak organisatie, men infiltreert onder het mom van „nationalisme" in andere niet-communistische or ganisaties en instellingen en men verzekert zich van sleutelposities. Is het eenmaal zover en acht men de tijd rijp, dan kan men op „democratische" wijze naar de macht grijpen. De kreet van Sockarno bij het begin van dit jaar „terugkeer is niet mogelijk" is o.i. een teken, dat hij volledig verstrikt is geraakt in de netten van de communisten. De hele agitatie tegen Nederland waarbij de SOBS1 (het communistische vakverbond) een zeer grote rol speelt en waardoor de verwarring en ellende almaar toenemen is koren op de molen van de communisten. Hatta, die over grote invloed beschikt, heeft een ernstige waarschuwing laten horen. Maar de in vloed van Hatta is niet opgewassen tegen die van het communisme. De partijen die Hatta steunen zijn niet zo hecht georganiseerd als de communis tische. De aanhangers van Hatta beschikken niet over sterke vakbonden. De nationalisten in Indo. nesië hebben zich aanvankelijk laten misleiden door de „nationalistische" propaganda van de communis ten. Zou het nu te laat zijn? Wij geloven, dat er nog een kans bestaat om de ontwikkeling in Indonesië ten goede te keren. Nu is het nog mogelijk voor Hatta om vrijelijk zijn mening te verkondigen in de Indonesische pers. Ook de legerleiding is nog anti communistisch, maar alleen met het uiten van nood kreten komt men er niet. Er moet zo spoedig moge lijk aangepakt worden. Er moet een tegenwicht gevormd worden voor de communistische organisa ties en infiltraties. De greep, die de communisten reeds hebben op de Indonesische samenleving moet worden afgeschud. Daarin ligt de oniossing van de Indonesische crisis en wellicht geraakt men dan ook eerder aan de oplossing van het vraagstuk Nieuw. Guinea. Dat Indonesië de zeegebieden tussen de diverse eilanden uit de gordel van smaragd wil gaan be schouwen als een soort binnenwateren, waarover het de scepter en de kanonnen zou zwaaien, is een begrijpelijk feit, nu de West-Irian-actie op een economische veroveringstocht van de benepenste allure is uitgelopen. Met een slimme poging tot ondoorgrondelijkheid is getracht een naasting van Nederlandse ondernemingen te bereiken. Achter een even ondoorgrondelijke facade is de principiële mogelijkheid tot dwang.arbeid ingevoerd voor onze landgenoten, die voor het Indonesisch bestel blijk- baer onmisbaar zijn. Het sluitstuk van al deze acties in zorgvuldig gekweekte nevelgordijnon is ongetwij feld de aantasting van het beginsel der vrije zee. waardoor de Indonesische leiders hopen de resten van de Nederlandse bezittingen ter zee onder hun macht te krijgen en te houden, onder dekking van een juridische formule. Zonder ons te willen bezondigen aan een forma listisch beroep op de intcrnationaal-rechtelijk er kende drie.mijlszone willen wij er slechts de aan dacht op vestigen, dat de Indonesische stap weinig geschikt lijkt oim onder de huidige omstandigheden waardering te vinden op bet wcrcldforum. Australische torpedobootjagers schijnen al op een principieel verzet te zijn uitgezonden en noch van Engeland of Amerika valt begrip te verwachten voor de eigenmachtigheid, waarmeede republiek tracht de scheepvaart in een vitaal deel van het Aziatische gebied aan haar eenzijdige controle en soevereiniteit te onderwerpen. Zo Nederland ooit een kans heeft gehad zich medestanders te verwerven tegen de eigenrich tingsmethoden van Djakarta, dan is dat thans, nu een beginsel in het geding wordt gebracht, dat ten nauwste met de geschiedenis van ons vaderland is verbonden. Het eeuwige Rome is niet onveranderlijk ROME. december 1957 PRECIES tussen het oude Ghet to, (dat overigens nog steeds de Romeinse Jodenbuurt is), op de ene oever en de beroemde volksbuurt van Trastevere op de andere oever, ligt het Tibereiland La Isola Tiberina een der in teressantste plekjes van de Eeuwi ge Stad. Bovendien een van de oudste be woonde gedeelten! Er zijn verschei, dene historici, die aannemen, dat Rome op dit eiland werd gesticht en niet op de Kapitoolheuvel. In het jaar 327 voor Christus werd Rome getroffen door een vre selijke pestepidemie. De vroeds vaderen besloten derhalve een de legatie naar Epidauros te zenden, in het verre Griekenland, om er een levende slang te vangen en deze naar Rome te brengen. Aldus geschiedde. En na een moeilijke reis, toen het schip de Tiber op voer en in de nabijheid van het eiland was gekomen, ontsnapte de heilige slang en verdween in het groen. Dit werd door de Romeinen als een gunstig voorteken be schouwd. En toen de epidemie in derdaad tot een einde kwam, bouw den zij een tempel voor Aesculaap de god der geneeskunde, die tij dens zijn leven zo knap was ge weest, dat hij niet alleen zieken genas, doch zelfs de doden ver hinderde te sterven. En juist de slang was hem toegewijd sym bool van de eeuwige verjonging, (daar de slang ieder jaar van huid verwisselt). Men kan hier op dit stille, oude eiland zitten denken over het won derlijke feit, dat er naast die tem pel verpleeginrichtingen ontston den drie eeuwen voor het be gin van onze jaartelling en dat nu nog steeds het eiland praktisch geheel wordt ingenomen door het oeroude ziekenhuis van de paters van St.-Jan de Deo die hier zo roerend de „Fatebene-Fratelli" worden genoemd: de „Doet-goed. Broeders".... Eenentwintig eeu wen ziekenverzorging en verple ging; ongetwijfeld het oudste zie kenhuis ter wereld.... Overigens bezit dit eiland ook (welhaast vanzelfsprekend) de oud ste brug ter wereld. Het is een eer biedwaardige boogbrug prachtig van lijn die het eiland met de- linker Tiberoever verbindt, waar dus thans de Jodenbuurt en de machtige synagoge liggen. Zij werd gebouwd in het jaar 192 voor Chris tus door Fabricius, aan wien zij nog steeds haar naam ontleent. De Romeinen evenwel spreken in de 1-pgel van de „Quattro Capi" de Vier Hoofden. Want Fabricius plaatste op de brugleuningen twee kleine kolommen, waarop vier hoofden zonder aangezicht in de richting van de vier winden de wacht houden. In de keizertijd evenals helaas nu nog! kwam het Tibereiland geregeld onder water te staan. Om hieraan tegemoet te komen, bouw de men een versterking in de vorm van een machtige scheepsboeg, die de kolkende stroom doorploegde. En zoals van het ganse keizerlijke Rome zorgvuldige reconstructies bestaan, vervaardigd door grote geleerden aan de hand van ontel bare gegeven en beschrijvingen, zo tekende de beroemde archeoloog prof. Gatteschi een reconstructie van dit machtige Tiber-schip met de Aesculaaptempel op de „voorplecht". De moderne Romeinen zijn meer geneigd „Gods water over Gods akker te laten lopen" in dit ge val de woeste Tiberstroom (die soms tot angstige hoogte stijgt) over het oude eiland. Geregeld komt het water tot in de benedenzalen van het grote ziekenhuis.Dan wordt ar een week of wat heftig gepolemi seerd, waarna de „zaak" in het vergeetboek raakt tot de volgende regentijd. Het Tibereiland is alleszins een bezoek waard; vooral tegen de avond, als de „Quattro Capi" tegen de schcmerlucht staan afgetekend zonder ogen starend in de vier windrichtingen. Het Tiber-eiland met het grote ziekenhuis links de koepel van de Synagoge. Het Tiber-eiland in de Keizertijd reconstructie door prof. Gatteschi üo oudste brug ter wereld, die het eiland met de linker tumor verbindt: 192 voor Christus Reconstructie van het keizerlijke Circus Maximus. Links de tribunes, die ie flank vormen van de Aventijn-hcuvel. In het midden de spina, met duidelijk zichtbaar de twee obelisken. Niets daarvan. Men heeft er na jarenlange discussies en polemie ken eindelijk „iets" van gemaakt En dat iets bestaat uit een beter soort park-aanleg, een aantal tra- vertijnen trappen en het blootleg gen van wat oude (antieke) resten. Dat is alles. Tja, het Circus Maximus het prachtigste circus ter wereld. Eerst was het niet veel, een wed-ren, om ringd met houten gebouwen. Het volk stroomde er samen voor wed strijden van allerlei aard met name op de marktdagen, als de boeren en buitenlui naar de stad kwamen. Een lange vallei, gelegen tussen de Aventijn en de Palatijn over schaduwd door de pracht der kei zerpaleizen. Maar aanvankelijk was het nie-t veel: op deze plek liet Nero zijn beruchte brand ontste ken; hier klonk voor het eerst de wilde paniekkreet: „Brand brand!" die de oude eerbied waardige stad, wijk na wijk, in d-- as zou leggen gedurende een week vol apocalyptische verschrikking. Na die brand dateert de marme ren pracht van Rome. Nadien ook de, voor ons nauwelijks meer voor te stellen grootsheid van dit groot ste circus. Geen .keizer of hij be steedde op zijn beurt enorme be dragen voor de verfraaiing en de modernisering ervan. En toen Tra janus uiteindelijk dit Circus Maxi. mus geheel voltooid plechtig in wijdde, was de ganse vallei her schapen: 620 meter lang (het Co losseum is slechts 188 m lang); 220 meter breed en 42 meter hoog! Dp verblindend-marmeren amfithea ters konden maar liefst 350.0QO toe schouwers bergen. In het midden van deze gigantische, langgerekt': „arena" was als een soort eiland de „spina" gebouwd, 333 m lans, waarop 33 monumenten en tropeeën stonden (waaronder twee van Ru- mes meest beroemde obelisken; die. welke thans voor de Sint-Jan van Lateranen staat de hoogste ter wereld: 88 Romeinse voet; en die thans in het midden van de Piazza del Popoio prijkt: 22 voet hoog). Rond deze enorme spina hadden de fameuze wagenrennen plaats met de twee-, drie- en vierspannen. Zij waren verdeeld over de histo rische „vier partijen"; de Witten, de Groenen, de Azuren en de Ro den. Voorgeschreven aantal ronden bedroeg maar liefst zeven! Maar de grootste „nieuwigheid" van het moderne Circus Maximus was wel, wat eufemistisch heette: de „pulvinar Augusti". Eigenlijk betekent dit een soort luxe-rustbed, in feite betrof het een ontzaglijke loge, overdekt en wel; een paleis op zichzelf met eetzaal, keukens, baden en ontvangstruimten. Hier verbleef de keizer tijdens de dagen lange spelen, omringd door zijn hof en door gunstelingen en intrigan ten; hier werd „hoge politiek" be dreven, terwijl de menigte van de „Circenses" genoot, die op den duur een ware passie werden en niet weinig tot de decadentie van Ro me hebben bijgedragen». Overigens bood dit immense Circus Maximus ongehoorde mo gelijkheden: door zijn lage ligging en door de nabijheid van de Tiber kon men het in een ommezien on der water zetten. En de ontstellen de .zeeslagen", die hier werden opgevoerd, met honderden en hon derden slachtoffers, vooral onder de roeiers en galeislaven, zijn be rucht gebleven. En verder de gla diatoren! En de wilde beesten-spe len, waartoe de spina in een kunst matige woestijn werd herschapen, met bossen en rotsen en zelfs wa tervallen. Voor zulke gelegenheden die letterlijk staatsvermogens gin gen kosten, werden scheepsladin gen wild uit Afrika of Oost-Europa aangevoerd. Hier zag het volk van Rome met stomme verbazing de eerste giraffen, koningstijgers en de uiterst gevaarlijke neushoorns! Men zal vragen: wat is er nu ei genlijk „officieel geopend"? Wei, een soort „park" volgens de lijnen van het oude Circus Maximus met een beplanting van ligusters en oleanders bij wijze van „spina" en met een paar onooglijk klei ne trapjes, waar eens de ongetelds marmertreden waren. En aan de ene kant de groene talud van de Aventijn aan de overkant de troosteloze, zwijgende ruïne-massa van de oude keizerpa leizen. Kortom: een ideale plek voor minnende paartjes. Maar óók voor het houden van massa-meetings, bijvoorbeeldin verkiezingstijd! OOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO00GOOOOOOOOO0OOOOOOO (Van onze automobielredacteur) Gisteren is in Den Haag de nieuwe Volvo- amazon geïntroduceerd, de gemoderniseerde en geperfectioneerde „grote broer" van het beken de vier-vier-viertje (de Volvo 444). De wagen ligt in een hogere prijsklasse (circa 11.500 gul den), maar daarvoor krijgt men dan ook een 85 p.k. motor, die goed is voor honderd zestig echte kilometers en een moderne carrosserie van Zweeds staal. Twee maanden lang is deze nieu we Zweedse wagen op de Zweedse wegen ge test, onder de allerellendigste omstandigheden: eerst daarna werd tot export besloten. Zoals dat trouwens ook bij de „oude" Volvo het geval was, is de geheel gelaste stalen constructie tegen roestvorming behandeld; ook het chroom wordt tegen roest gegarandeerd. Het aantal smeerpun- ten is tot een minimum beperkt; doorsmcren wordt aanbevolen om de 2500 kilometer. De acceleratie van de vier-cilinder kopklepmotor is opmerkelijk; van O tot 100 kilometer in 14.5 seconde. De wagen maakt een bijzonder dege lijke indruk: carrosserie en motor zijn op' alle punten serieus afgewerkt. Deze nieuwe, moderne Amazon komt niet in de plaats van het vier-vier- viertje, maar naast de eenvoudiger uitgevoerde Volvo 444, die ook in de toekomst normaal zal worden geleverd. De Londense taxi is een automobiel die, wan neer men haar midden in het Zuidpoolgebied zou tegenkomen, nog steeds en onmiskenbaar een Lon dense taxi zou blijven, met de nadruk op beide woorden „Londense" en „taxi". Bestuurd door het soort man, die zelf bijna tot een legende is geworden in verband met zijn ge voel voor humor en voor het verkeer (en een vaak overvloedig spraakgebruik), is de Londense taxi even veelvuldig als de duif op Trafalgar Square en even traditioneel als de klokken van Saint Mary- le-Bow. §De traditionele vorm van de Londense taxi is ech ter helemaal niet toevallig. Deze is in hoofdzaak O ontstaan als gevolg van de eisen, door Scotland 2 Yard vastgesteld, eisen, waaraan elke taxi in het q gebied van groot Londen moet voldoen. O Scotland Yard bezit twee certificaten van elk van O de 6000 taxi's, die op vrachtjes uit zijn in het Lon. dense gebied. Deze certificaten zijn door de fabri- g kanten van de taxi's uitgeschreven en zij houden O in, dat ten eerste het chassis en ten tweede de O 4-persoons carrosserie van het voertuig voldoet >00000000000000000000000000000000000 O Het „park" in aanleg. Rechts dc groene talud van dc Aventijn, ueuuie spinavan groene planten... In het midden de aan dezelfde eisen van het voetuig, dat oorspron kelijk door Scotland Yard werd goedgekeurd. Men moet zich b.v. aan bepaalde maten hou den. De totale breedte van het voertuig mag niet meer zijn dan 175.26 cm. De inwendige hoogte van de bovenkant af der zitkussens tot aan bet laagste gedeelte van het dak mag niet minder zijn dan 96.52 cm en het verhaal gaat dan ook. dat hierdoor een man in avondkledij gemakkelijk kan zitten, zonder dat hij zijn hoge hoed behoeft af te nemen De achterzitbank moet 40.64 cm diep zijn van de voorzijde tot de rugleuning en wat de samenklapbare hulpzetels, die tegenover de achterbank geplaatst zijn. betreft, deze moe ten 35.56 cm diep zijn. Een verplichte draaicirkel van ten hoogste 7.62 meter wordt vopr elke Lon dense taxi vereist, teneinde een maximale manoeu vreerbaarheid in het verkeer te waarborgen en de taxichauffeur in staat te stellen om zijn taxi prak tisch in één beweging volledig te laten keren. Handgrepen aan de deursteunen, een platte vloer zonder tunnel en met een anti-slip materiaal be dekt. een brandvrije .carrosserie en een speciaal beschermde brandstoftank zijn andere eisen van Scotland Yard. Met een afstamming, die terugvoert tot het huur rijtuig en naar de hansom cab. die Sherlock Hol mes aanriep in de 90er jaren, heeft de Londense taxi van vandaag nog een meer directe verbinding met zijn door paarden getrokken voorgangers dan welk ander huidig voertilig op de weg ook. Het huurrijtuig had. evenals andere 4-wielige do^r paarden getrokken voertuigen, de bijnaam „brom pot", als gevolg van zijn neiging om te kraken en van zijn bestuurder om te mopperen. De moderne bouwwijzen hebben natuurlijk het kraken van de taxis geëlimineerd, maar het mopperen van de bestuurder is een van zijn meest geliefde voor rechten gebleven! De taxibestuurder van vandaag heeft een gro tere kennis van Londen en kan beter rijden dan wie ook op de weg. Hij zal echter over één ding nimmer mopperen: over zijn taxi zelf; Want de Londense taxi heeft zo ongeveer het eeuwige le ven en zelfs na het afleggen van Vt miljoen mij len (800.600 km) bij het rondbrengen van zijn pas sagiers door Londen, wordt hij nog maar zelden naar het autokerkhof verwezen. Door particulie ren gekocht b.v. zijn zij omgebouwd en naar Aus tralië heen cn terug gereden en dwars door de Sahara naar Nigeria. En, zoals een bestuurder ge zegd heeft. „Hij is eigenlijk pas ingelopen wan neer de 160.000 km op de teller staan!" (Van onze automobielredacteur) Men is het er de laatste jaren wel over eens ge worden, dat er aan onze verkeersregels duchtig dient te worden geschaafd. Verscheidene bepalin gen zijn, door de grote toeneming van het ver keer. „ouderwets" en niet meer doeltreffend ge worden. andere bepalingen zijn veel te ingewik keld omschreven. Legio zijn de voorbeelden, waaruit blijkt, dat hier een modernisering beslist op zijn plaats zal zijn, In zijn memorie van antwoord over de be groting 1958 heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat thans aangekondigd, dat hij zich ernstig beraadt over een algehele herziening van de ver- keerswetgeving. Hij -ziet twee wegen, om zijn doel te bereiken. Ten eerste: een herziening van technische aard, waarbij zal worden gestreefd naar een eenvoudi ger redactie van de voorschriften en aanpassing van de nieuwe voorschriften aan de nieuwe om standigheden. Ten tweede: opstelling van een prak tisch geheel nieuwe verkeerswet, bevattende een aantal grondregels, van algemene strekking. De tailvoorschriften zullen daarbij zoveel mogelijk ach terwege worden gelaten. De minister heeft nog niet besloten, welke mogelijkheid zal worden aan gepakt. Vast staat echter, dat de nieuwe verkeers regels in ieder geval eenvoudiger zullen worden. Het (o.i. zeer verstandige) voorstel de herzienings opdracht voor de Wegenverkeerswet- en reglement aan een persoon te geven, komt de minister „niet aantrekkelijk" voor. Rest ons nieuwsgierig te zijn, waarmee de commissies of de sub-commissies uit de bus zullen komen. De jaarwisseling heeft voor het grensverkeer op twee punten verandering gebracht. Voor de automo bilisten is het gemakkelijker geworden. Voor motor voertuigen. waarmee toeristen naar of door West- Dqi'tsland en Zwitserland willen reizen, zijn voortaan geen triptieken of carnets meer vereist. De brom fietsers. die naar België willen, dienen thans ech ter in het. bezit te zijn van een z.g. groene kaart, het bewijs, dat zij zich hebben verzekerd tegen wet telijke aansprakelijkheid. Met. ingang van 1 januar, immers is de W.A.-verzekering in België ook ver plicht gesteld voor bromfietsers cn net als bij de andere motorvoertuigen maakt men op deze regel geen uitzondering voor de buitenlanders. Voor hen, die zonder het vereiste document aan de grens verschijnen, bestaat de mogelijkheid een W.A.-ver- zekering te sluiten voor de duur van tien dagen. België heeft hiermee alle groepen van gemoto riseerde weggebruikers verplicht zich tegen de gevolgen van aanrijdingen etc. zeker te stellen; Zoals bekend, heeft Nederland dit (goede) voor beeld nog steeds niet gevolgd. Wij vermoeden ech ter, dat, de nieuwe wegenverkeerswet ook in deze wel enige verandering zal brengen. O O O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8