I J 1 9 5 7 VROUWEN NEMEN DE TIJD Vrouwen Varia van de etalages Culinaire Encyclopedie van Pietermannen in de zomer Zaterdag 4 januari 1958 De kalender loopt er maanden vóór heeftSe<ai were^ veroverd Masker met duizend grimassen 1 Dio '1kG.n te zijn. J. C. van Lieshout zoon n.i COMPLETE WONINGINRICHTING „Gebroekte barbaren" Wereldpolitieke zekerheid (Imrn.imm. Ligne „acht" voor 1958 Al eerder had ik het olan eens te gaan vissen achter de coulissen van een geinig uitziende etalage, maar ik stelde het uit. Snelle décor-wisseling Hoe zotter hoe mooier Pronkstuk met verlichting Worsteling Afwachten geblazen E V ■L VROUWEN O'itiverpers van dit jonge modeland vallen voort- (,ilrend op door hun gedurfde ideeën, waarvan dit }erfstensemble van Schubert.h uit Rome er een 's- op de rug van deze 5/6 lange rechte mantel v'°rdt een breed, dubbelgeslagen pand gedragen ^et een voering van beverkleurige jersey. De ^ioalkraag en de hoed (van Cerrato) zijn van beverbont. jfitw De Duitse ontwerpers die tien jaar lang hun klan ten het ideaal van een bescheiden garderobe mo gelijk maakten, zijn thans naar een ander uiterste overgeslagen. Volgens hen eist de nog zo kort verworven welvaart dat de vrouw zich op alle uren van de dag in een ander gewaad vertoont. Schwichtenberg uit Berlijn ontwierp o.a. dit marineblauwe Shetland-ensemble met een ocelot kraag. Straks, over tien, twintig jaar "'isschieiv is er ergens een vrouw Ie toevallig nog eens een exem plaar van deze krant in handen krÜgt. Zij kijkt wat naar de plaatjes. schatert. Zo, dat was dus Miss -)' in al haar glorie.. Belache- 'jk'. Moet je die rokken zien., en 'he taille., en die rug., en al die rare bochten.. Die vrouw die zo Praat bezorgt ons daarmee een Portie van onze eigen trekken "tuis. Precies zo kunnen wij ons ar>tUseren om de figuren in een 'oto-alhum van enkele jaren terug. "^et zo lang tot er weer een soort ^ior komt, die ineens de elementen ^'an dat oude weer modern maakt, "j speelt er wat mee en tovert na "ar(lheid van een oorlog uit de 0| p van een kleerkast een stuk 8c!,"CZenUjke romantiek te voor- (ja|),Jn> dat als new look in minder zgjj. toch wordt het nooit meer het- ;'*rn0<je a's voorheen. Daarvoor is elke "i.eigp5 woer te veel hetprodukt van haar onn.? "^d. En van land waar zij •^siek ant neem nu eèns de klas. Venus van Milo in al haar uit- ;:;s ör)ceerde schoonheid. Wie haar "Z debPaSpop zou kiezen om er zijn rao- ®ScM>UWiögen aan op té hangen „ste r deze tijd, zou. daarmee bij de eer- *?,ij u p al °P de verkeerde weg zijn. Pad immers geen wespetaille, noch V be; t ®ere' vormloze figuur, die alle- °or] 'tffjibufeh van deze na- '~Kpagt0gSe periode worden gerekend. Zij gerti -^n de als jupe culotte aan- yldev e harembroek uit het begin van we eeUWi en de korte ligne sac zou "aa- v: met die oude hobbezak gemeen. Maar ook zonder dat is het of we met zijn laatste collecties in een fotoalbum bla deren van dertig jaar geleden. En toch Niet alleen de modellen maar ook de weefsels uit liet verleden komen terug. Bladerend in een album, van omstreeks 1920 werd de textièl-deskhndige Ed mund Garigue getroffen door de fra giele schoonheid van dé toen in de mode zijnde wollen kantstoffen. Dat bracht hem tot de uitvinding van een kantachtige tweedstof die een van Diors favorieten werd. Het geheim 'van dit weefsel wordt in Schotland even sterk bewaakt als in Parijs de gehei men van de haute couture. Maar het resultaat, voor de buitenwereld was deze touwkléürige japon waarvoor Dior een tcijde aangerimpelde rok bedacht. is het anders. Zoals met de ligne sac, die alleen maar het figuur en de char, me verdraagt welke in het uitgangs punt van de hobbezakloopsters ten enenmale ontbrak. Dit lijkt dan misschien een wat rare grafrede op de man die in de nacht van 23 op 24 oktober zo plotseling in de Italiaanse badplaats Montecatini overleed, na tien jaar lang het mode beeld in al zijn aspecten te hebben be heerst. Toch is dit Dior ten voeten uit, zoals hij in een logische reeks van verschillende lijnen de vrouw van deze tijd gestalte gaf, met telkens weer de belichting van een bepaald aspect. Rond en recht, kort en lang, massief en slank, romantisch en streng. Met al die invloeden werkte hij door op latere collecties van anderen. De Vrouw zoals zij zich in 1957 aan de wereld heeft getoond, is daarmee niet in een enkel museumstuk vast te houden. Niet eens in honderd ver schillende plaatjes, ook al staat daar bij het laatste nieuws dat uit de ideeënmolens van de haute couture draait op hetzelfde ogenblik in alle kranten ovér de hele wereld. Want die molens draaien overal anders. En ieder bewaart er het zijne van. Maar nog voor Australië of IJsland het laat. ste nieuwtje veilig en wel van de lo pende (confectie) band heeft gehaald is er in Parijs, of Rome, of Milaan, of Londen alweer een ander spelletje uit. gedacht. Toch maakt juist dat het masker van die denkbeeldige modepop met zijr. duizend grimassen voor elk sei zoen voor ons zo interessant. Omdat het in al zijn afwisseling en veelzijdig, heid steeds wel iets bevat, dat een van 'ïai eh r op zijn minst genomen een Wekkende 'camavalsfiguur maken. Soed d.roit-devant korset, dat een die h viJftig jaar geleden de vrouw ov droeg een onnatuurlijk voor- onrr "ellende lijn gaf, zou een tragisch j3G, ïc^t zijn geweest.tegenover de soe. <je volheid van haar figuur, die in perjVormloze hobbezak van diezelfde een10de waarin de hobbezak weer het d6actie was op de onnatuur van hebk oit"devant zeker gepast zou ge^0e"- Ofschoon.... tot zijn recht een h"611 zelïer niet. Het dragen van een P°kkezak was trouwens ook meer .de staak van de vrije vrouw.en", die reeu,r"d hadden opgenomen voor de stre„5n Van haar seksegenoten. Alleen het w ^enus die strijd uitsluitend met 'irhie j,ape" van haar natuurlijke char- '^al' kw. altijd wel het sterkste wapen hgne sac heeft -in zijn goed- loonkamers mathenesserlaan 247 - tel. 33846 34329 e massa-imitatie nog het meest r dit driedelig ensemble van 'iiet in uit Melbourne u beslist venslott*°iemisratieplannen te storen. Pe.n ook niet alle Franse 0 het V, een Dior-japon. Opvallend v' Ussen wel, deze kegelvormige Tj kaneelkleurige met wit gecombineerde wollen ruit. u,or(ll echter een normaal "d gekleed tailleur gedragen. „Vrouwen nemen de tijd" is, als ik het wel heb, Viruly's eerste proeve van een roman. Het gegeven is aar- "dig en onderhoudend: de „ik"-figuur ziet terug'op-zijn mislukt leven en beschrijft hoe steeds, wanneer hij op het punt stond aan zijn litterair- wetensehappelijke inspiratie gevolg te geven, zijp creativiteit strandde op de aantrekkelijkheid van het andere tijdrovende geslacht. Deze opzet stelt Viruly in de gelegenheid om door. middel van „flash backs" een reeks los samenhangendle jeugdherin neringen van de hoofdpersoon te ver tellen. En hierin is hij op zijn best. De ironisch beschreven belevenissen van een jongen uit een welgesteld bourgeoisie-milieu in Zeeland tijdens de eerste wereldoorlog tonen Virul.y als een geestig en zeer verzorgd stilist, met een amusante distantie tegenover zijn onderwerp. De linkse dromerige jongen, is vervuld van een simplistische ambitie een nieuwe Copernicus te worden, over wie hij eens wat heeft gelezen en loopt in vage puber-onbegrepenheid rond mei sociale idealen. Viruly doet hier den ken aan Raymond Brulez, maar dan zondter diens ondertoon van scherpte en zonder ooit de indruk te wekken, dat zijn held zich wérkelijk bezig houdt met gedachten tii gevoelens die waard zijn over een leven te be slissen. Ook in de eerste amourette' niet, die wel met hevigheid het har' van de ontvankelijke jongeling tref fen, maar er door de geringe diepgang van' diens aard geen wortel kunner ^MeTd'eze anekdotische vertellingei heeft men evenwel nog geep roman. Dat schijnt Viruly ook aangevoeld te hebben De jeugdherinneringen die nen als aanloop naar het verhaal van de ouder geworden man, die zijn leven van 'bon-vivant ontvlucht en in het Franse stadje Soissons blijft han gen. Maar hier schiet de heer Viruly hopeloos te kort. Waar hij bedoelde zijn held en zijn verhaal een hoge vlucht te laten nemen, blijft hij op een ietwat ridicule manier laag bij de grond: Zijn filosofieën over „de tijd" verdienen geen serieuze aandacht, maar, wat meer is, dragen niets bij tot de aanvaardbaarheid van de karaktertekening. De jonge dromer is plotseling overgegaan in de vermoei de Lebemann, zonder dat het duide lijk wordt hoe de goede jongen zó onbenullig en simplistisch is kunnen blijven. Het angstige vermoeden dringt zich bovendien op, dat de auteur zelf enigszins gelooft in de kwasi-zwaarwichtigheid van de ge sprekken, die daar in Soissons wor den gevoerd, doch die op de lezer helaas meer de indruk maken van gesprekken van laat ons zeggen de vijfde borrel. Iedereen weet hoe serieus die op dat ogenblik bedoeld kunnen zijn, maar ook hoe sceptisch men er 's anderendaags tegenover staat. De flirtation met de knappe hotelière in Soissons, die opnieuw een periode van „bezinning" en naar het schijnt op een meer defini tieve wijze onderbreekt, bevesti gen slechts hoe weinig tijd de hoofd- oersoon zich nog altijd geneigd is te runnen om over de tijd na te denken. Het boek ontleent dus zijn charme aan de anekdotische vertellingen, maar als roman stelt het knapjes teleur. Hier en daar aan de dag tre dende libertijnse opvattingen sluiten zich weliswaar bij de algemene opper vlakkigheden goed aan, maar maken het voor jeugdige lezers minder ge schikt. de in ons binnenste verborgen snaar tjes in beweging houdt. Mode is daar door alles behalve een uniform dat voor alle landen en voor iedere vrouw hetzelfde is, al zal zij wel nooit hele maal weerstand kunnen bieden aan de internationaal aangeheven lokroep voor een „grote" lijn. Doch binnen die begrenzing zelfs is er van alles moge lijk. Dikwijls heel wat! Door de hele geschiedenis heen is dat steeds zo geweest. Al waren het toen dikwijls allerlei eisen van prak tische aard die de verdere ontwikke ling van de mode bepaalden. Terwijl, om maar eens een voorbeeld te geven, bij de oudste volkeren om te beginnen uitsluitend het lange kleed gedragen werd, omwikkelden de bewoners van onze streken hun benen met stroken stof of dierehuid. De deftige Romei nen vonden dat al even curieus als wij een Polynesiër zouden vinden, die in de blote schamelheid van zijn na tionaal kostuum op Schiphol zou ar riveren. Zij scholden onze over-over- grootvaders uit voor iets dat in een moderne vertaling zou klinken als „gebroekte barbaren", maar toen zij later wat meer in deze streken thuis- raakten vonden hun soldaten die vreemde beenbekleding toch wel een ideale beschutting tegen de grillen van ons klimaat. Zo is het feitelijk altijd gegaan. Want toen tweeduizend jaar na de komst van die Romeinen een enkele vrouw ook al terwille van ons barre en boze klimaat haar benen met stro ken stof omhulde, of in een massieve rokbroek op een fiets klom, toen wa ren het niet de Romeinen maar wij zelf die daarin iets héél onbehoorlijks zagen waarover men in fatsoenlijk ge_ zeischap niet hoorde te spreken. En alweer was het de praktijk van een sportieve generatie met een dash van élégance, die de lange pantalon in al lerlei variaties tot een moJe-artikel heeft gemaakt dat in de garderobe van bijna geen enkele jonge vrouw ont breekt. Totdat.... ja, wie van ons zal de mode voorspellen die over tien, twin tig jaar met dat alles heeft afgere kend? Zal het een vrouwelijke mode zijn? Een mode met kwikjes en strik jes en met ingewikkelde kapsels, waarin wij de uiterlijke beleving van de romantiek en van de wereldpoli tieke zekerheid weer naar het voor plan schuiven? Of zal het een zake lijke mode zijn, waarin de vrouw veel meer de kameraad is van de man, om alleen maar bij een extra feestelijke gelegenheid haar eeuwige droom naar een bekoorlijke verschijning in volle glorie te beleven? Straks, als die andere vrouw deze krant in handen krijgt, is er misschien een tipje van de sluier opgelicht, die nu nog zo heerlijk al die onzekerheden bedekt. ELSE DANAH. ...Jl Invloeden van de omringende modelan- den laten duidelijk hun spoor achter op de uitstekende Zwitserse confectie. Het modehuis AKZ volgde in dit van brei- stof vervaardigde model de grote vraag naar een knoopversiering. Eveneens op andere collecties geïnspireerd is de mogelijkheid om deze mantel met zVn raglan mouwen met behulp van een ceintuur tot japon te transformeren, ren. Ronald Paterson heeft dit voorjaar be weerd, dat de kromming van de bis schopsstaf hem het motief had gele verd voor zijn collectie. Hij demon streerde dit o.a. door een op de taille geplaatste band, die zoals op dit jasje van naturel met bruin geruit kamgaren over de heup laag naar achter verloopt. Let u ook eens op het schootje dat niet alleen iets korter is geworden, maar dat van voor tevens enigszins uitstaat. KOFFIE MET COGNAC Is nog steeds de ware finishing touch, de welbeproefde streep onder een vol maakt diner. En, om van de koffie nu even elegant over te stappen op de cognac, deze oude en wereldbe roemde drank uit het departement Clarente in het Zuidwesten van Frankrijk, dankt zijn naam aan de voornaamste plaats in dit wijnge bied, waar Scandinavische en Neder landse zeelieden reeds in de 13de eeuw wijn charterden. De echte cognac ontstond veel la ter, toen in de 16de eeuw destilleren van wijn in de mode kwam, en vele wijnhandelaren alras werden geïn spireerd tot het creëren van imita tie-cognac. Natuurlijk, kenners en fijnproevers zullen het verschil dade lijk proeven, maar om ook de ama teurs in dit vak voor raddraaiers te behoeden, verschenen er van over heidswege talrijke beschermende maat regelen, zodat alleen dranken uit bo vengenoemde streek afkomstig de naam cognac mochten dragen. En deze haar is hoog opgewerkt en omsluit haar wieg in Petite Champagne, waar in 1724 de trots van het huis Remy Martin het levenslicht zag. DE LAATSTE modenotities, die we dit seizoen maakten, waren tij dens het bezoek van de Franst haarstilist Monsieur Valentin aaft Rotterdam, betreffende de allernieuw ste snufjes op dit gebied. De vrouw die hierop gesteld is vindt er cre aties ontsproten aan het cijfer acht, en passend bij het predikaat jeugdig, minder jeugdig, en „middelbaar". Deze acht-lijn voor de eerste cate gorie is uitgevoerd in lang haar, op de schouders vallend met een zware ■golf langs de ogen en een rafelige ponny op het voorhoofd. Kennelijk alleen bedoeld voor smalle gezicht- jes. De 30-jarige vrouw daarentegen doet het in de naar boven getranspor teerde acht bijzonder charmant. Het streek is niet licht te evenaren: een combinatie van een kalkrijke bodem, een gunstig klimaat en bijzondere wijnsoorten, die het bouquet van het wijndestillaat bepalen. Maar de beste qualité cognac vindt nog steeds Achter de coulissen Tot vlak voor de Kerst, toen er in het levensgrote warenhuis gesmeten werd met engelenhaar en camembert, •en ik toegelaten door een niet erg waakzame concierge, een gang op wandelde, waarvan ieder einde verlo ren leek. Af en toe balanceerde er er gens boven mijn hoofd een wat wan kele stellage, een plateau, een trap en daarachter eèn luik met het opschrift: Verboden te openen! Maar er was niemand, alleen een vreemd suizend geluid als van een vloedgolf van mensen buitenaf, en daarbovenuit een mannenstem, heftig bevelend. Het luik opende zich langzaam en ik waande mij op een toneel, waar je onverwacht midden tussen de spelers staat. Kleurige attributen wroetten zich door het gat naar beneden, aan de hand van een zelfverzekerd heerschap. Attention! De reclamechef. Het volgend moment zit ik achter glas. Ik wacht, want het welig met paperassen bestrooide bureau moet kennelijk schoon voor deze etalage- story, waarvan het passend decor van een kaalgeschoren boomstronk en een schaal elektrisch ontstoken kaarslich ten achter 's mans rug mijn volledige belangstelling heeft. Als ik er tenslotte aan gewend ben dringt het tot me door dat dit hele lieve leventje eigenlijk iets is, om knettermesjokke van te worden. Nee, dit is geen kolder, maar de realisti sche weergave van wat mij hier ter ore kwam. Midden in het kleine hartje zomer, als ieder geniet van de geneugten van zon en zee, dan is er achter ditzelfde glas iets aan de hand: er wordt ge zwoegd, gezweet er worden plannen beraamd en getekend, vellen vol van toekomstige Klazen en Pietermannen. Er wordt gebouwd aan de droom van 5 december. Een opwindende, prikke lende sfeer, want de zorgvuldig opge zette ontwerpen moeten in alle onder delen stipt worden uitgevoerd en zo hevelt het van verwachting kloppen de hart zich over op het hele register teenagers, die amper van de school banken, hier gelegenheid krijgen om in het reclamevak iets te bereiken- Tegen de tijd dan, dat de etalages zijn ingelegd en opgetut, worden tim merlieden, smeden, decorateurs en wat dies meer zij opnieuw gegrepen door de planning voor de Kerst. Welk een Op een vrouwelijk plank je in goed gesorteerde boekwinkels kan men zich vergapen aan een paradij selijk boekwerk voor de keuken; een sprookjestuir voor allen die hun gas tronomische kennis of -nieuwsgierigheid ergens onbespied een kans willen geven. En 't is inderdaad ongelofelijk, wat men al niet aan de weet kan ko men uit Elseviers Culi naire Encyclopedie. Wist u b.v. dat eend op Chi nese wijze bereid, een de licatesse is voor wie op de gewone eend is uitge geten? Dat oesters bereid runnen worden: la meu- nière, op sierpennen of te paard, en dat gedroogde rozemarijn de ware es sence is bij ree- en her- tevlees? En wat lees ik al niet van de champagne, de champignon en de cerve- laatworst? Van de a van aalbes tot de z van zwoerdrolletjes in meer dan 800 blad®, kan men genieten van wijze gege vens en recepten, terwijl voortreffelijke illustraties de tong doen natrillen van verrukking. Ieder voor wie het ko ken een kunst en een hob- oy is, kan aan de hand van deze culinaire ency clopedie zijn fantasie doer ontspatten en bruisen tot ar iets uit de pan komt, misschien een kip, een zwezerik of een mosterd sausje, maar zoals niet eerder geproefd. Natuurlijk schuilt e-r in deze eerste editie nog wel eens een verwaarloosd of al te Hollands chapiter, zo lazen we onder cham pignons: in de pan 15 a 20 min. laten smoren, (lek ker taai!). Zeven minuten is voldoende, leerde ons een geheim ontfutseld aan de Franse keuken. Desal niettemin, er wordt vol doende gezégd en geëta leerd, ook veel wat we niet weten, en dat maakt het snuffelen prettig. Zelfs kan men, vooraleer de a van aalbes aan te snijden, een trip maken door een inleiding van psychologische factoren, die bij het eten een rol spelen, de esthetiek van de maaltijd, benevens het antwoord op de vraag: Waarom blief i'k wel wijn en geen peentjes? L. zoete dwaasheid! In de etalages bloeit de surprise en achter de beschilderde wanden sneeuwt het zo juist geïmpor teerde kristallen op het frisse den- negroen. „En dan Is het nog slechts een kwes tie van geduld," vertelt de man tegen over my. „Wachten op het moment dat de laatste my ter wordt afgezet (dit is doorgaans na sluitingstijd) om in een minimum aan tijd dit woud van wonderlijke taferelen te slopen, te ve gen, gereed voor een volgende im passe." „Is het niet moeilijk, om steeds met wat nieuws te komen?" Mijn privé-parlour trekt een gezicht van een tovenaar, die zijn grootste ge heim moet prijsgeven. „Het is belang rijk, dat het gebouw een goed aan schijn heeft; hoe, dat komt er niet op aan. De mensen moeten zich vergapen en daarom: Hre zotter, hoe mooier! Als ik vandaag b.v. een paarse Ford in mijn etalage wil, dan komt hij er. In feite kan ik daarom hier het best jongelui gebruiken, die niet met bei de benen op de grond staan. Wat ze presteren, moet verrassend zijn, op zienbarend en dat kan alleen een groot warenhuis zich permitteren, om. dat het tentoongestelde niet gebonden hoeft te zijn aan de verkoopwaarde. De mensen komen tóch wel, in oor sprong misschien alleen om te kijken, tot dit of dat prulletje hen weet over te halen. Bovendien passen wij steeds meer het dramatiseren toe van pro- dukten, die zich hiertoe lenen. Dus geen welgeordend tonen van blik- groenten, maar als het ware een ver haaltje waarin het gebruik wordt ge demonstreerd-" „Nu, cher monsieur, ik zou wel eens wat willen zien." Aan mijn verlangen wordt ruim schoots voldaan. We arriveren in een vertrek, dat uitpuilt van vleeskleurige etalagefiiguren, aaneengerijd in de meest onvoorstelbare standen: man nen, vrouwen en kinderen. Sommigen zijn beplakt met diepe tinten fluweel of zilverpapier, net een harnas, en ik waan me gedurende enige seconden in een oud kasteel, waar een mecha niekje dat gebaar en stand leek te re gelen, plotseling verstek liet gaan en deze vergipste naakte poppen achter liet. Er is overigens wel een duidelijk merkbaar verschil tussen wat Duits land en Italië ons aan de hand doet. De Italiaanse vrouwenfiguren hebben veel gemeen met de charmes, die by Brigitte Bardot en consorten handig worden uitgebuit. Een onvoorstelbaar dun middeltje, plm. 20 cm, een lange uitgerekte hals en minimale voetjes. Ontegenzeglijk fraai, maar breek baar en als ze ons in Italië werkelijk aldus wensen voor de toekomst, zal er veel kunst en vliegwerk aan te pas moeten komen om nog in leven te blijven. Dat kunstwerk hing hier trou. wens al aan een spijker tegen de wand, gele pannesponzen van rubber, die tussen boven- en onderstel van een pop worden bevestigd om de kledij op vast te spelden. Bovendien hebben al deze manne tjes en vrouwtjes, die per stuk op plm. f 5000 komen, ergerlijk veel no ten op hun zang. Zo verschijnt er ie dere maand een vakkundig kapper, om met kwinkelende borstelslagen en een leger verfbussen de nyloncoiffu res in super-moderne status af te le veren. In de etalage verdekt opge stelde kleurspiegels en T.L.-buizen zar- vrij soepel oren en voorhoofd, zodat als het ware de vorm van een vaas ontstaat. Voor wat Monsieur Valentin echter pousseerde voor boven de veertig, vinden we hoogstens een vondst, ver re van wat juist deze leeftijd zou kun nen sieren met luister en distinctie. Maar ja, het is voor deze haarma- niakken ook een hele opgaaf steeds met wat nieuws te komen en de coiffure-carrousel te laten draaien zonder te vervallen In b. v.: de Pa nache-lijn, het veertjeskapsel van 1948. De coiffure-tulip van 1950 (een „uitwas" op het achterhoofd), of de op de romantiek geïnspireerde Dan- dy-line van 1952, terwijl het thans al lemaal „Belle Amie", met een tikkel tje Pirouette is, wat het kappersbud get doet tieren en zwieren. ALS U OVER een beetje handig heid en onder beschreven ingrediën ten beschikt, zal het volgende taart stuk stellig een reuze verrassing blij ken op elke feesttafel. Een waar pronkstuk als u bet bovendien aan durft er een taart in etages van te maken. Daartoe roeren we 350 gram boter en dito hoeveelheid suiker luchtig door elkaar; voeg er successievelijk 7 eieren aan toe en meng door de ver kregen substantie 350 gr. gezeefde bloem, krenten, rozijnen, sucade, en cognac of rum met wat zout, tot het geheel de gewenste smaak heeft. Neem nu drie vormen in opeenlo- pende grootte, boter die in en be strooi ze met wat bloem. Verdeel het mengsel over die vormen en bak de drie cake-taarten in een matig war me oven gaar. Zijn we zover, dan komt bet „met selwerk"; plaats de drie variëteiten naar grootte op elkaar, met een laag je jam als bevestiging; vervolgens krijgt de opgetaste lekkernij een dek mantel van dun uitgerold marsepein en her en der een flirtje fantasie van eiwitg! #zuur. Maar de veelbezongen glorie van dit recept vormt ontegenzegnjit de entourage van brandende licht jes; bovenin wordt een grote kaars ontstoken, terwijl de etages worden versierd met kleine kaarsen, zoals bij verjaardagen van kinderen een veelgevraagde attractie is. Lucienne. gen er dan voor, dat al deze verschij ningen opgesteld volgens een te voren uitgekiend kaartsysteem met hun fraai glanzende pastelharen een sprookje worden voor de kijkers van de ruit. We wandelen verder. Het valt me op, hoe perfect en efficiënt hier ge werkt wordt Iedere etalage is voor zien van een nummer, terugkerend op een ruimte van een lange gang, waar alles wordt geprepareerd. Er zijn reusachtige rekken met corsages, be schilderde flessen, tegels, nylon da- mesawnen en niet te betitelen elemen ten Ik raak haast verward in een gril lige, metershoge draadconstructie, m kronkelende stukken hout. Het fasci neert mij mateloos, dit feestelijke ach terland, waar kleur en vorm worstelen om in het reine te komen. Voor mijn voet rollen schaamteloos de Pietekop. pen van het vorige jaar, gedoemd ten ondergang, naar mij wordt verteld. Zelden blijft er van een vorige eta lage iets heel, alleen de berging ervan zou reeds danig in de contanten lo pen Decors, papiermaché-resten, al les wordt er doorheen geslagen; slechts kostbare attributen en b.v- kerstballen, die een volgend seizoen kunnen worden opgediend, gaan naai een magazijn." Door al dit licht en glimmend ge doe bewegen zich lieve jongens en meisjes, in voorgeschreven jakken en broeken. Blijkbaar de lieden wie eveneens wordt voorgeschreven om te zweven, hoog boven de grond. Dan verschijnt er een lift, die ons vervoert en uitwerpt op een plaats, waar speciaal de harten der decora teurs kloppen. Een besnord man drukt me de hand. Elders drukt iemand heel precieus verse spruiten, als knopen, op een recent gewrochte sneeuwpop. Afwachten is het hier geblazen en aansluiten op datgene wat moet ge- etaleerd: exclusieve mode in een en tourage van buitennissige effecten een, heus paaid als het loopt tegen „Oud en Nieuw" en overal een hert staat te pronken„Maar sfeerschildering blijft de zwaarst klinkende noot op ons program. Waren we hierin vijf jaar geleden het buitenland enorm ten achter, thans is o.a. Zwitserland tot op de hielen genaderd en dat maakt veei goed." Nog dwalen de rode lichten voor het glas als schimmen in de donkere nacht. Maar weldra zal de uitverkoop zijn hoofd weer boven water steken en zich verheffen boven de geuren en het ritme van deze intieme beleving. LUCIENNE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9