Nieuwe rode stunt I Fuchs wil advies van Hillary niet opvolgen Weer overval op een benzinestation slagzij Sovjet-strijdkrachten worden met 300.000 man verminderd Goederentrein ontspoorde; post trein botste Woningvraagstuk wordt nog steeds NIJPENDER Strandingsgevaar Vijftig graden Beperkte dijkwacht in Friesland Zolderschuit zonk Beruchte inbreker ontsnapt Aan de Zuidpool Conflict tussen Poolreizigers flHUSM Gesprek aan het houten gordijn W Dinsdag 7 januari 1958 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Koeznetsof wilde echter niets zeggen over de totale sterkte van liet leger Bediende opgesloten, 350 was de buit Amerikaans marine- vliegtuig neergestort Tussen Zaltbommel en Geldermalsen Baan versperd, veel schade; een lichtgewonde Openstaande orders van de industrie WEERBERICHT Gezonken? Verpleegde uit Gronings asiel maakte gebruik van verlofdag mm Indexcijfers per eind september 1957 weel-verwachting van het KNMI, geldig van heden, tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met vooral aanvanke- 'dk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Ver der afnemende wind uit noordelijke richtingen. Kouder, met in het noordoosten van het land Plaatselijk lichte vorst. Woensdag 8 januari: zon op 8.47, onder 16.47 uur; ■haan op 20.45, onder 9.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT STORM over Verscheidene schepen seinden om assistentie Nederland Holtenau van boord gegaan teneinde in Groningen de viering van een familie feestje te kunnen bijwonen. Matroos Börnemann was juist gisteren eenen twintig jaar geworden. Wat er van de bemanning van het schip terecht is gekomen is op dit ogen blik nog onbekend. Een vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg neemt aan het opsporingswerk deel. Tenslotte werd uit Hoek van Holland gemeld, dat het Liberiaanse schip ,Ef- fie" (ongeveer 7000 ton) dringend om iedere kilometer één surveilleert. Gisteravond nam de wind in hevigheid toe; de stomiwaarschuwingen ^P°r de verschillende delen van het land gingen uit en toen Nederland Zlch gisteravond ter ruste begaf, was het duidelijk, dat men een stormnacht 'egemoet ging; een stormnacht, die herinneringen wekte aan de ramp bijna vijf jaar geleden toen de grote watersnood van de nacht van januari op 1 februari zo ontzaglijk veel schade en een ontstellend groot aanta] mensenlevens eiste. Zover kwam het gelukkig niet. Hoe- ^'el de storm in de loop van de nacht n°g steeds in hevigheid toenam voor- ai langs de Waddenkust trok een ware 0rkaan hielden de dijken het. loodsdiensten aan de riviermon- rï;ngen moesten in de loop van de nacht een na de ander het werk staken en rrieh kon alleen via radioseinen op de hoogte blijven van het wel en wee van schepen, die voor de kust de vlie dende storm moesten afwachten. Bij het toenemen der windkrachten, hie vanmorgen waren opgelopen tot on geveer tien, volgens de schaal van Beaufort, zijn vier schepen in ernstige Moeilijkheden gekomen. Op 11 mijl nOordwest van IJmuiden zond te onge- Veer zes uur vanmorgen de Franse Vrachtvaarder „Crozon" groot 4537 ton een SOS uit: „Ik drijf naar de wal". Te Zeven uur is uit IJmuiden de sleepboot "Zeeland" van het bureau Wijsmuller Vertrokken, die zal proberen de Crozon v*st te maken. De Nederlandse kustvaarder „Capel- seinde omstreeks 5.10 uur heden- hpT?6". dat hij op 10 mijl noordoost van w ïesselse lichtschip 50 graden slagzij tj akt. Het schip had dringend assisteu- s h°dig en na dit noodsein is van dit a'P niets meer vernomen. r sleepboot „Holland" van het Bu- eah Doeksen van Terschelling is uit varen, terwijl tevens een in de nabij- e'd verkerend schip, de .Buenos Aires' volle kracht naar de „Capella" 'L°omt. Uit Den Helder is voorts de red- aingboot „Prins Hendrik" vertrokken van Terschelling voer de „Branda- ris" uit. Bij het ter perse gaan van deze editie er®ikte ons het bericht, dat de Capella M°et z(jn vergaan. De sleepboot Holland lceft namelijk twee lijken in volle zee ^"Ketroffen, hetgeen vermoedelijk de ^offeiyte overschotten zijn van twee Ie- van de bemanning. Nederlandse kustvaarder 'van de rederij J. Rusthoven te Haren (Gr.) is aai\velijks een jaar terug in de vayt ge- 0|Pen. Het schip heeft 10 man aan boord. Bet zijn de 36-jarige kapitein K. Rust- °ven, uit Rotterdam, broer van de re- "er> de 19-jarige stuurman K. J. Rustho- cien uit Haren (Gr.), zoon van de reder, 3l-jarige eerste machinist J. A. Smits a't Groningen, de 21-jarige tweede ma- Amist J. de Kruyf uit Uithoorn, de 18- <3 rige matroos G. Mulder uit Leens (Gr.), 24-jarige matroos D. van den Oever j.. Den Haag met zijn broer de 20-ja- matroos M. C. van den Oever, de jarige matroos onder de gage E. H. A. d rhemann uit Trennewurth (Dtld.) en sleepboothulp heeft gevraagd. Het schip drijft tien mijl uit de kust van Scheve- ningen en heeft vermoedelijk machine- schade. De „Effie", die in ballast vaart, loopt gevaar op het strand te lopen. In Friesland en op de Waddeneilanden is vanochtend vroeg een beperkte dijk wacht ingesteld in verband met de te verwachten hoge waterstand. Deze stand was vanochtend te 10 uur opgelopen tot omstreeks 2.60 boven N.A.P. Op dat tijd stip werd echter geen verdere verhoging verwacht. Intussen bleven langs de kust de man nen van de dijkwacht waakzaam. De dijkwacht omvat 90 man, waarvan er op Het Sovjet nieuwsagentschap Tass heeft gisteren bekend gemaakt, dat de omvang van de Sovjet-strijdkrachten opnieuw zal worden verminderd eu wel met 300.000 man. Uit Oost-Duitsland zullen 41.000 man naar de Sovjet- Unie worden teruggetrokken. Deze legereenheden zullen daar worden ont bonden. Dit zal ook gebeuren met meer dan 17.000 Sovjet-militairen, die iii Hongarije zijn gelegerd. Tass voegde er aan toe, dat de Sovjet-regering dit beschouwt als een belangrijke bijdrage tot vermindering van de inter nationale spanning en tot het scheppen van een sfeer van vertrouwen in de betrekkingen tussen de landen. Het Sovjet-persbureau zei, dat deze vermindering van de legersterkte een voortzetting is van de vermindering der Sovjet-strijdkrachten want in 19551956 werden 1.840.000 Russen gedemobiliseerd. 0e kok; 0e heer N. Siccema, was in Kiel— De thans aangekondigde demobilisa tie betreft zowel het leger als de ma rine. De betrokkenen zuilen werk krij gen 'in hun plaats van herkomst, aldus Tass. Na de bekendmaking van de ver mindering der Sovjet-strijdkrachten hield de eerste plaatsvervangend Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken, Koeznetsof een persconferentie. Koeznetsof, die ver gezeld was van de plaatsvervangend stafchef, generaal Malinin, zei, dat het ministerie van defensie onmiddellijk een begin zou maken met het uitvoeren van deze beslissing. Naast de vermindering i In kringen te Bonn. die in nauw con der troepensterkte in Oost-Duitsland en J tact staan met de Westduitse rege- In westelijke kringen te Moskou is men van oordeel, dat de Sovjet-maatregel vooral een psychologische waarde heeft. De Sovjets zouden ten overstaan van het wereldforum de westelijke mogendheden willen dwingen, ook de omvang van hun strijdkrachten te herzien. Van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie van defensie werd echter verno men, dat de Amerikaanse militaire plannen in geen enkel opzicht zullen worden gewijzigd. Hongarije zouden ook in de Sovjet-Unie zelf militairen naar huis worden ge stuurd. Op de vraag of de Sovjet-strijdkrach ten nu minder dan drie miljoen man telden, zeiden Koeznetsof en Malinin, dat zij hierop niet konden antwoorden. De reacties op de Sovjetmedede- iin-g in Washington, Londen, Parijs en Bonn komen er in het algemeen op neer, dat men de maatregel niet kan beoordelen, zolang niet bekend is over hoeveel mili tairen de Sovjet-Unie in totaal beschikt. Ook ziet men de maatregel als een on derdeel van het algemene streven om de omvang van de conventionele strijdkrach ten te verminderen, nu de kern- en raket bewapening toeneemt. jl het proces, dat gehouden zal worden rond de ondergang van de „Pamir" en 2ef verloren gaan van 80 mensenlevens, zullen als getuigen optreden de zes over- ei'enden en datgene, wat men van het zeilschip zelf terug heeft hunnen vinden. Hierbij zijn twee reddingboten, de „Pamir 2" en de „Lübeck", ring zei men, dat voor zover de vermin deringen werkelijk zouden worden door gevoerd, ze geïnspireerd waren door de behoefte aan mankracht voor de indus trie en door redenen van propagan da. De Sovjet-Unie heeft zoveel mili tairen, dat deze vermindering vergele ken kan worden, met een miljonair, die voor liefdadig doel een gift schenkt. Een met stortsteen geladen zolderschuit heeft maandag zes uur lang een gevaar I opgeleverd voor de scheepvaart in de Westerschelde. De schuit kon omstreeks 1 elf uur door de sleepboot „Schelphoek" ide haven van Breskens worden binnen gesleept. De „Schelphoek" was met twee zolderschuiten van Tërneuzen op weg I naar Breskens. Een tros van een der sche- pen brak en men was gedwongen de schipper aan boord v&n de sleepboot te nemen en de zolderschuit op drift te la ten gaan. Omstreeks elf uur werd de zolderschuit geheel intact gevonden in de buurt van de gasboei voor Breskens. Een verpleegde uit het psychopaten-1 asiel, die onder bewaking van een ver pleger een dag verlof in Amsterdam mocht doorbrengen is, naar eerst thans bekend wordt, op 2 januari tijdens een be zoek aan een bioscoop in de Kal verstraat ontsnapt. Volgens de justitie, die een bui tengewoon opsporingsblad heeft uitgege ven, is de geestelijk gestoorde, J. A. G. genaamd, gevlucht toen hij toestemming had gekregen even van het toilet gebruik te maken. De verpleger is hem na de ont-| snapping nog achterna gegaan doch zon der resultaat. G. staat bekend als een berucht inbre ker. Hij heeft verscheidene zedendelicten op zijn naam staan. Het verlof was hem gegund om 's mans overgang naar de maatschappij straks gemakkelijker te doen verlopen. Het ministerie zal onderzoeken door welke omstandigheden de vlucht mo gelijk was en de reden waarom G. met slechts één bewaker op stap mocht. Een korte adempauze met een blikje bier bij een verwarmend vuurtje. Men behoeft niet bang te zijn, dat het vuur door de ijslaag heen zal branden. Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse Zuidpoolexpeditie, die zich moeizaam in de richting van de Zuidpool beweegt, heeft gisteren geseind verschil van mening te hebben met Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse expeditie die dezer dagen de Zuidpool bereikte, over het risico van een tocht dwars over het Zuidpoolgebied. Fuchs heeft Hillary gezegd, dat de Britse expeditie haar eigen weg zal vinden. Hillary stelde Fuchs voor zijn voertuigen tot november a.s. op de Amerikaanse poolbasis te laten, met zijn groep voor de duur van de winter de pool te verlaten en er in november terug te komen om dan van daaruit de tocht over land naar de basis Scott te voltooien. In Williston in de Amerikaanse staat Noord-Dakota, kwam het tod een gesprek op niet bijzonder hoog niveau, om precies te zijn over de onderste plank, aan het houten gordijn, dat daar tussen twee aangrenzende tuinen is opgetrokken. De rechtse spreker probeerde het met enige dreiging voor elkaar te „boxen', de linkse vertegemvoordigcr hield zich echter stijf en strak bij zijn dog-ma. Drie, nog onbekende daders van naar schatting ongeveer 25 jaar, hebben in de afgelopen nacht omstreeks half twee een overval gepleegd op het benzinepomp station van Esso aan de rijksweg Amster damDen Haag onder tie gemeente Haar lemmermeer. De 43-jarige pompbediende H. Tuin uit Aalsmeer, die zich alleen in het kantoor bevond en die door de drie mannen in het aan de achterkant van het gebouwtje gelegen toilet werd geduwd, heeft ver klaard dat zjj in een blauwe Vauxhall voor het station arriveerden. Uit de kas werd 350 gestolen. Gezien de vele overvallen op pomp stations waren er ook in dit Essostation enige voorzorgsmaatregelen getroffen, maar opnieuw is gebleken, dat een af doende beveiliging moeilijk te verkrijgen is. Wel had de pompbediende zijn kan toortje afgesloten, maar om half twee vannacht tikte een van de drie mannen op de ruit en vroeg om benzine. Er bevindt zich in het kantoor een knop. die aan een sirene is verbonden, maar de bediende kreeg geen kans die knop in te drukken, omdat hij buiten bij de p.omp pas werd bedreigd. „Kijk eerst maar even de remolie na", zei de man, die tegen het raam getikt had en tegelijkertijd ontwaarde de be diende, die naar buiten was gekomen, een passagier. snel met de auto weg. Uit de kas van het kantoortje hadden ze het aanwezig geld weggegrist: ongeveer 350, Inmiddels is gebleken, dat een blauwe Vauxhall in de afgelopen nacht in Den Haag is gestolen en aangenomen wordt, dat de dieven van de auto en de daders van de overval dezelfde zijn. Een Amerikaans marinevliegtuig is nabij Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia verongelukt. De marine meldde, dat het toestel een huis en verscheidene geparkeerde auto's raakte. Het vliegtuig en het huis vlogen in brand. Acht van de twaalf inzittenden zijn licht gewond. Er is niets bekend om trent het lot der anderen. Een der be woners van het getroffen huis werd gewond. Fuchs heeft de Nieuwzeelandse expe ditieleider medegedeeld, hem thans niet te kunnen vragen om hem, Fuchs, op een reeds lang tevoren afgesproken plaats, nl. depot 700, te ontmoeten. Het telegram van Fuchs is naar het hoofdkwartier van de expeditie in Lon den geseind. De voorzitter van de expedi tie-onderneming, Sir John Slessor, heeft Fuchs getelegrafeerd volledig vertrouwen in hem te hebben. Volgens het oorspronkelijke plan van de expeditie, dat meer dan een jaar ge leden is uitgewerkt, zouden dr. Fuchs en zijn ploeg het Zuidpoolgebied voor het eerst in zijn geheel te land over steken. Sir Edmund Hillary met zijn Nieuwzeelandse ploeg, die van de andere kant zou beginnen, zou 1120 km van de kust het depot 700 inrichten en daar wachten op dr. Fuchs. Zoals men weet is Hillary vanaf depot 700 naar de Zuid pool doorgetrokken en heeft deze be reikt. Daarna is hij naar zijn eerste uit gangspunt aan de kust per vliegtuig teruggevlogen, met achterlating van zijn voertuigen op de Zuidpool. In z(jn telegram aan het expeditiehoofd kwartier te Londen zegt Fuchs nog, Hil lary te hebben medegedeeld, dat er geen sprake kan zjjn van het opgeven van de oversteek en dat hervatting van de over- steekpoging in het volgende zomerseizoen ónmogelijk is. Hillary, zo zegt Fuchs in zijn telegram, wil zich niet bij de Britse ploeg voegen als deze de Zuidpool heeft bereikt, maar leider van de Amerikanen, die een basis bij de Zuidpool hebben gevestigd, dr. Fuchs zeker willen helpen om de Zuid pool te verlaten en hem in november daar weer heen te brengen. Fuchs, aldus Hillary in zijn telegram aan het hoofd kwartier in Londen, schijnt niet te be seffen, dat zijn moeilijke vorderingen niet alleen de Nieuw-Zeelanders, maar ook de Amerikanen met zorg vervullen. Hillary acht het zeer onverstandig van Fuchs als hij zou pogen van de Zuidpool door te trekken naar de basis Scott. Slessor heeft de organisatoren van het Nieuwzeelandse aandeel in de expeditie op het hart gedrukt, dat het Hillary's eerste taak is, al het mogelijke te doen om ertoe bij te dragen, dat de groep van Fuchs dit seizoen de basis Scott bereikt. De secretaris van het hoofdkwartier van de Britse expeditie dwars door het Zuid poolgebied, schout-bjj-nacht Parry, heeft gisteravond te Londen gezegd, dat alle wetenschappelijke en andere deskundige leden van de organiserende commissie gisteren eenstemmig van oordeel bleken te zijn, dat er voor dr. Fuchs geen gevaar is in de huidige toestand. Zjj stonden alle achter het besluit van dr. Fuchs. Schout-bij-nacht Parry wees erop, dat Hillary gebruik heeft gemaakt van boer derijtractors, die niet zijn ontworpen voor gebruik in de sneeuw. Dr. Fuchs daaren tegen heeft de beschikking over speciale sneeuwvoertuigen. Dit is een groot ver schil, aldus schout-bij-nacht Parry. De secretaris van de commissie voor de Rosszee, Helm, heeft daarentegen te Wel lington (Nieuw-Zeeland) gezegd, dat de ara ueze ue z/Uiapooi neen DereiKi, maar - - -. stelt een samenkomst in depot 700 voor. expeditiegroep van dr Fuchs vlug moet - -- opschieten, omdat het weer elke dag Kou der wordt en het steeds moeilijker zal Ik ben het niet met Hillary eens, aldus Fuchs en heb hem laten weten, dat ik hem niet kan vragen in depot 700, opdat wij van de kennis van Hillary gebruik kunnen maken. „Wij zullen onszelf wel redden", aldus Fuchs. Slessor heeft Fuchs getelegrafeerd zijn besluit en eventueel andere nog door Fuchs te nemen beslissingen te steunen Hillary zegt in een telegram aan het hoofdkwartier in Londen o,m., dat Fuchs hem gevraagd heeft, een van zijn, Hil lary's technici, op de Zuidpool op Fuchs te laten wachten. Deze technicus zou de ploeg van Fuchs naar de basis Scott (het hoofdkwartier van de Nieuw-Zeelanders aan de zuidkust) moeten vergezellen. Hil lary zegt, dat niemand van zijn mannen deze taak, die zij gezien de tijd van het jaar uitermate roekeloos achten, op zich wil nemen. Volgens Hillary zal admiraal Dufek, de worden de voertuigen op gang te houden. Vannacht, te tien voor drie, Is tussen Zaltbommel cn Geldermalsen een wagon van een in de richting Utrecht rijdende kolentrein door een as gezakt en dwars over de spoorweg komen te staan. Tien „Van remolie heb ik geen verstand",tot twaalf andere wagons ontspoorden. zei hij nog, maar vóór hij verder nog iets had kunnen doen, stond er plotseling een derde man vlak achter hem, die hij nog niet had opgemerkt en die drukte hem iets in zijn rug, terwijl hij dreigend zei: „Handen omhoog". Dat deed de pompbediende dan ook maar en hij liet zich op bevel naar het toilet brengen. De deur sloeg dicht en de nppnen reden enkele ogenblikken later Een uit tegengestelde richting naderen de posttrein kwam in botsing met de uit de rails gelopen wagons van de kolentrein, waardoor de locomotief van de posttrein ontspoorde en een aantal rijtuigen be schadigd werd. Voorts werden de spoor baan en de elektrische bovenleiding ern stig beschadigd. De machinist van de posttrein werd licht gewond. Het baanvak tussen Zaltbommel en Gel dermalsen was vanmorgen geheel ver sperd, zodat het treinverkeer onmogelijk is geworden. Men verwachtte, dat deze versperring vandaag de gehele dag zou voortduren. Voor het vervoer van reizigers is tussen Zaltbommel en Geldermalsen een bus dienst ingelegd. Het reizende publiek werd aangeraden zoveel mogelijk om te reizen via Arnhem en Nijmegen, of over Rotter dam. Het C.B.S. publiceert de indexcijfers van de waarde der openstaande orders in de industrie ultimo september 1957 (stand ultimo september 1953 100). Hieronder laten wij de cijfers van de voornaamste takken van industrie vol gen met ter vergelijking daarbij de cij fers per eind juni 1957 en die per eind september 1956. sept. 56 juni 57 sept. 57 Metaalindustrie 156 Textielindustrie 126 Timmerfabrieken 372 Meubelfabrieken 287 Leerlooierijen 145 Schoenindustrie 175 Rubberindustrie 170 Kledingindustrie 168 Papierfabrieken 117 Strokartonfabr. 54 Kartonnagefabr. 135 Papierwarenfabr. 153 Wat betreft de waarde van de open staande exportorders van bovengenoem de industrieën worden de volgende in dexcijfers gegeven: Metaalindustrie 143 Textielindustrie 110 Timmerfabrieken 453 Meubelfabrieken 130 Leerlooierijen 156 Schoenindustrie 152 Rubberindustrie 201 Kledingindustrie 73 Papierfabrieken 124 Strokartonfabr. 51 I Kartonnagefabr. 165 1 Papierwarenfabr. 148 164 161 144 136 393 335 256 225 135 119 166 135 142 149 179 114 143 145 57 52 130 119 169 150 183 190 139 133 346 445 108 .94 160 160 150 104 148 159 188 69 141 143 49 46 182 18.9 153 145

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1