Europese instellingen komen in een en dezelfde plaats Men weet echter nog niet waar! NEDERLAND GARANT voor ANTILLIAANSE LENINGEN Toen Algiers Frans werd PORTRETTEN VAN EUROPESE TOPFUNCTIONARISSEN Eén Europa Uit alle Zes-ministersconferentie te Parijs Topfunctionarissen zijn benoemd Hillary zal Fuchs helpen Nijverheidsonderwijs in Nijmegen in nieuw tehuis Koninkrijkstatuut in de praktijk V B WOENSDAG 8 JANUARI 1958 PAGINA 6 Niet ernstig Politieke verhoudingen Assemblee BURGEMEESTER VAN NISTELRODE OVERLEDEN WERKWEEK BIJ WEVERIJ GEHALVEERD Indonesië-export viel uit BELANGSTELLING VOOR HET KLEUTERONDERWIJS GROEIT T e T holen FILIAAL SIGARENFABRIEK WORDT GESLOTEN MUTATIES BIJ DE LUCHTMACHT door LOUIS BERTRAND Ambachtsschool telt meer dan duizend leerlingen HALLSTEIN CAMPILLI FINET ARMAND SPIERENBURG MANSHOLT Carpentras (Frankrijk) Rome St.-Petersburg (V.S.) New-York Cannes Londen Honkong Durban (Z.-Afrika) Addison (V.S.) Long Island (V.S.) (Van onze correspondent) PAKIJS, hedenmorgen. De conferentie der zes ministers van Luitenlandse zaken van de landen, die deelnemen aan de Europese gemeenschap, is gisteravond geëindigd, na twee dagen te hebben geduurd. Men is het weliswaar niet eens kunnen worden over de plaats waar de Europese instellingen zullen worden gevestigd, maar wel heeft men unaniem besloten, dat de Europese instel lingen in ieder geval in een en dezelfde plaats zullen komen. Voorts is tot de volgende benoemingen besloten: Commissie van de Europese Economische Gemeenschap: voorzitter: prof. Hallstein (West-Duitsland); vice-voorzilters: Malvestiti (Italië), dr. Mansholt (Nederland) en Marjolin (Frankrijk). Commissie van dc Euratom: voorzitter: Armand (Frankrijk) vice- voorzitter: Medi (Italië). Hoge Autoriteit der K. S. G.: president: Finet (België); vice-president: Spierenburg (Nederland). Europese Investeringsbank: president: Camilli (Italië) vice-presidenten: een Fransman en een Duitser. Voorts is besloten, dat een Nederlander president van het Gerechtshof van de Europese Gemeenschap zal worden. De principiële beslissing, dat de Euro pese instellingen in één plaats zullen ko men, is mogelijk gemaakt door de Lu xemburgse minister, Bech, die zoals rzen weet hardnekkig was vast blijven houden aan de eis, dat de KSG in Luxemburg gevestigd zou blijven. Aangezien dat daardoor dreigde, dat onder de gegeven omstandigheden generlei beslissing over de vaststelling der zetels zou kunnen worden genomen, heeft Bech op grond van nieuw overleg verklaard, niet langer de nodige unanieme beslissing in de weg te willen staan. Dat overleg heeft opgeleverd, dat aan Luxemburg is voor gesteld, dat bet, indien het de zetel van de KSG zou opofferen, daarvoor com pensaties in de plaats zou krijgen door middel van vestiging van andere instel lingen in Luxemburg. Natuurlijk andere dan die van de grote Europese gemeen schappen. Aangezien de vergadering het niet verder heeft kunnen brengen dan te be sluiten tot één gemeenschappelijke zetel, zullen de ministers nog voor 1 juni a.s. opnieuw bijeenkomen om dan de keuze van de plaats van vestiging te maken. Hiervoor zal advies worden ingewonnen van de Europese Assemblee en van de presidenten der Europese instellingen. Voorts zullen de ministers een aantal in ternationale deskundigen op het gebied van urbanisme consulteren. Aldus heeft Luxemburg zes maanden om te vernemen welke compensaties het zal aangeboden krijgen en of het die vol doende acht. Zowel in de persconferentie van minis ter Pella, die de conferentie heeft voor gezeten, als in die van verschillende der aanwezige ministers werd het uitstel van de plaatsaanwijzing niet bijzonder ern stig geacht aangezien voorlopig slechts een beperkt deel der werkzaamheden van de commissies opgang zal kunnen worden gebracht. De Euromarktcommis- sie en de Euratom-commissie zullen voorlopig vergaderen in Hertoginnedal bij Brussel of in Luxemburg tot dat de ministers weer bijeen komen. Men moet dit echter niet beschouwen als een tijdelijke of voorlopige aanwijzi- ging van de plaats van vestiging. In zijn wersconferentie heeft staatsse cretaris Van der Beugel (die zoals men weet minister Luns verving) medege deeld, dat Nederland van stonde af aan voor één plaats voor de verschillende zetels is geweest. Hoewel Nederland, België en Luxem burg door BENELUX zijn verbonden, is juist toch ten aanzien van de Europese Gemeenschap generlei verplichting opge legd om b.v. Luxemburg in zijn eis tot het behoud van de KSG te steunen. Bij de benoemingen van de voorzitters, ondervoorzitters en leden der verschil lende Europese instellingen heeft men ernstig rekening gehouden met de poli tieke verhoudingen in de zes deelnemen de landen. Men wilde elk bepaald overwicht van een enkele politieke stroming vermijden. Bovendien is uitgemaakt, dat de voor zitters en vice-voorzitters om de twee jaar kunnen rouleren. Met betrekking tot de benoemingen zij vermeld, dat naast de bovengenoemde voorzitters en vice-voorzitters als leden van de commissie van de Euromarkt zijn benoemd: Lemeignan (Frankrijk) Petruli (Italië), Raquin (Luxemburg), Rey (België). Voorts moet nog een Duitser worden aangewezen. Leden van de commissie voor Euratom zijn: De Groote (België), Krekeier (West-Duitsland) en Sassen (Nederland). Enkele benoemingen hadden tot bijzon dere besprekingen geleid, zoals b.v. die van Finet, de Belgische vakbondsleider, tot president van de Hoge Autoriteit van de KSG. Larock, de Belgische minister van buitenlandse zaken had zich aanvanke lijk tegen diens benoeming verzet om dat uitgemaakt is, dat de zetel en de voorzitter van de desbetreffende in stelling of commissie niet van een zelf de nationaliteit kunnen zijn. Hij vrees de dus, dat deze benoeming de even tuele vestiging van de zetel in Brussel in de weg zou staan. Nadat was vastgesteld, dat de benoe ming van Finet geen invloed zou uitoefe nen op de keuze van de zetel, verklaarde Larock zich ermee akkoord. De benoe ming van de Duitser Hallstein tot voor zitter van de commissie van de Euro- markt was voor ons land enigszins een teleurstelling omdat onze regering Mans- holt had voorgedragen. Ook tegen de be noeming van Dr. Mansholt tot vice- voorzitter waren bezwaren gemaakt en wel' door West-Duitsland en Italië. Deze landen waren van mening, dat gezien het feit, dat Dr. Mansholt uitslui tend landbouwdeskundige is, hierdoor een zeker overwicht ten opzichte van de andere economische belangen zou kun nen ontstaan. Voor deze moeilijkheid is een oplossing gevonden door in plaats van twee, drie vice-voorzitters te be noemen. Met betrekking tot de Europese As- semblée is nog geen voorzitter gekozen. De keuze berust dan ook bij de Assem- blée zelf, maar de zes ministers hebben besloten hun parlementen te adviseren voor de eerste keer een Italiaan te be noemen. Besloten is voorts, dat het hof van justitie van de drie Europese gemeen schappen per 1 april a.s. in werking moet treden. Onder veel dankbetuiging voor de be wezen diensten hebben de zes ministers het ontslag aanvaard van Réné Mayer als president en Franz Etzel als vice-presi dent van de Hoge Autoriteit van de KSG. Ze werden als leden van de Hoge Auto riteit vervangen door Franz Bluecher (West-Duitsland) en R. Raynaud (Frank rijk). Dc eerste bijeenkomst van de Raad van Ministers der Europese Gemeenschap zal op 25 januari a.s. te Brussel worden ge houden onder voorzitterschap van de Belgische minister van buitenlandse za ken, Larock. Maandagavond is in het ziekenhuis St.- Johannes de Deo te 's-Hertogenbosch op 55-jarige leeftijd overleden de heer W. H. van Hout, sinds juni 1936 burge meester van Nistelrode. De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp goedgekeurd, houdende machtiging tot het verlenen van de garantie van Nederland voor de door de Ned. Antillen te sluiten leningen ten behoeve van de ontwikkeling van Curasao en Aruba. De heer Algra (A.R.) betoogde, dat men dit ontwerp in ruim verband moet zien. Het geldt hier een eerst-, poging om onderlinge bijstand te organiseren, waarvan sprake is in het St-tuut. Het is meer dan een zakelijke aangelegen heid, het is een zaak van trouw en daar om zou zijn fractie voor het ontwerp stemmen. De heer Reijers (C.H.) zou er de voor keur aan hebben gegeven, wanneer de garantieverklaring was gebonden aan met name genoemde objecten, al hebben de plannen, waarom het gaat, ook zijn volle instemming. Overigens had het z.i. de voorkeur verdiend, wanneer er Neder lands kapitaal was vertrekt. Ondanks be zwaren zou sprekers fractie intussen haar stem toch aan het voorstel geven. De heer De Wilde (VVD) was het met de heer Reijers niet ten volle eens. Hij was van oordeel, dat uitsluitend de lands regering heeft te oordelen over de pro jecten. Spr.'s fractie gaat hiervan uit, dat men ten opzichte van het verzoek welwillendheid moet betrachten en de grootst mogelijke terughoudendheid in acht moet nemen bij de beoordeling van de projecten op hun economisch nut. Wel vroeg hij waarom Nederland een procent rente schenkt. Namens de P.v.d.A. sprak de heer De Dreu in gelijke geest van waardering, terwijl de voorzitter van de katholieke fractie, mr. Kropman, op zijn beurt ver klaarde, dat zijn fractie voor het ontwerp zou stemmen niet in het minst om daar door hét bewijs te leveren van geloof in de hechte band tussen de rijksdelen en om te tonen, dat het haar ernst is hulp en bijstand te verlenen als deze wordt gevraagd. De minister van Zaken Overzee, de heer Helders, verklaarde met belangstel ling te hebben gehoord, dat alle spre kers artikel 36 van het Statuut waar willen maken. Dat zou ook op de Antil len en in Suriname met voldoening wor den vernomen. Wat de plannen aangaat was spr., het er mede eens, dat de ver antwoordelijkheid daarvoor berust bij de Nederlandse Antillen. De gelden zullen zeker niet gebruikt worden voor andere plannen dan de beoogde projeoten en het is de bedoeling de garantie te doen gel den voor lang lopende leningen, dus niet voor kasgeldleningen. Wat betreft de 1 pet merkte spr. op, dat de plannen gemaakt zijn in een pe riode, dat de rentestand 31/, pot was. In middels is deze gestegen tot 5pet. Dat was een tegenvaller en toen is gevraagd of Nederland daarin een steun wilde ver lenen. Zo is men tot die I pet geko men, waardoor men ieder de helft van de tegenvaller nam. Sir Edmund Hillary heeft vandaag in de basis van Scott verklaard, dat indien dr. Vivian Fuchs zjjn tocht dwars over het Zuidpoolgebied wil voortzetten, „het onze taak is te bewerkstelligen, dat hij dit zo snel en veilig mogelijk doet". Hillary en zijn medewerker Murray Ellis zullen Fuchs' expeditie in bevoor radingsbasis 700 ongeveer 480 kilometer van de Zuidpool ontmoeten en zij zul len haar van hieruit naar de basis Scott vergezellen. Op de basis Scott worden thans on verwijld voorbereidingen getroffen om nieuwe, voor de expeditie-Fuchs bestem de voorraden naar basis 700 over te brengen. Het uitvallen van de export naar In donesië is de oorzaak, dat het gehele per soneel (20 man) van de weverijen M. Kos ter en Co. te Wormer begonnen is aan een 24-urige werkweek. Een deel van het machinepark is stilgelegd. De directie meent, dat het niet nodig zal zijn personeel ontslag aan te zeggen Zij acht het niet onmogelijk, dat de export naar Indonesië t.z.t. weer op gang komt. Het kleuteronderwijs gaat zich steeds meer in de belangstelling van ons volk verheugen. Zo steeg in de periode van 1954 tot en met 1957 het aantal scholen met 364 tot 3793 en het aantal leidsters van 9215 tot 10.153, Aldus staat te lezen in de zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde „Statistiek van het kleuter onderwijs 1957". Blijkens deze publikatie is het aantal leerlingen verminderd met 19.000 tot 349.000 (5 pet.). Deze daliing is echter goed deels veroorzaakt door demografische fac toren (minder omvangrijke geboortegene raties) en vooral ook door het stellen van de wettelijke toelatingsleeftijd op vier jaar. Het aantal driejarigen bedroeg in 1954 23.000. Het gemiddelde aantal leerlingen per klasse, dat in 1954 nog 40 bedroeg, daalde tot 34,4. Het percentage „onbevoegde" kleuterleidsters daalde van 20 in 1954 tot 9 'in 19-57. Aan het einde van deze week zal te Tholen het filiaal van de sigarenfabriek Hudson om economische redenen worden gesloten. Het betreft hier de afdeling om- bladfabrlcage van deze firma. Van de 23 meisjes die te Tholen werk zaam waren zal ongeveer de helft in de hoofdfabriek van de firma te Roosendaal te werk worden gesteld. Voor het overige personeel wordt ontslag aangevraagd. De afdeling ombladfabricage is enige jaren geleden in Tholen gevestigd, omdat de arbeidsmarkt in Roosendaal toen zeer krap was. De directie streeft thans, nu de arbeidsmarkt te Roosendaal iets ruimer is geworden, echter weer naar centralisa tie van het bedrijf, waardoor op aan- en afvoer kan worden bezuinigd. Bij Kon. besluit is: met ingang van 15 januari 1958 voor de tijd, dat hij de functie vervult van commandant van de vliegbasis Ypenburg, benoemd tot kolonel de luitenant-kolonel G. van der Wolf; is met ingang van 1 januari 1958 voor de tijd. dat hij de functie vervult van staf officier bij de „War plans division" bij „Headquarters allied airforces Central Europa" te Fontainebleau, benoemd tot luitenant-kolonel de majoor H. J. Ver meulen; is met ingang van 15 januari 1958 voor de tijd, dat hij de functie ver vult van commandant nr. 1 en nr. 2 in structiesquadron op de vliegbasis Gilze- Rijen. benoemd tot majoor de kapitein K. van Gessel; zijn met ingang van 1 januari 1958: benoemd en aangesteld bij de Ko ninklijke Luchtmacht tot majoor de ka piteins K. F. Hiemstra (tijdelijk majoor). P .van Duyn (tijdelijk majoor), H. J. G. Stieglis, M. C. Engelen (tijdelijk majoor) W. S. Caly, mr. C. R. van der Kooi en T. J. J. van Beek (tijdelijk majoor) en tijdelijk tot majoor de kapiteins H. F, Buffa-rt, mr. O. van der Bij, mr. P. E. Kl'oots, M. C. Hoekzema en K. J. Ker- ling, allen van de koninklijke luchtmacht. ROMAN UIT HET REVOLUTIEJAAR 1830 in een strikt historische omlijsting. (van de Académie Franchise) 7) En zich tot de prins de Polignac wendend, zei hij: Mijn waarde Jules, wilt u zich daar niet mee belasten? De zaak moest al lang van te voren tussen de koning en zijn voorzitter van de ministerraad beklon ken zijn geweest: het voorstel werd zonder aarzeling aanvaard. En de Polignac meende nog te moeten zeggen: Wat mogelijke verwikkelingen betreft, waarover monseigneur de Dauphin heeft gesproken, meen ik u te mogen verzekeren, mijne heren, dat zij zich niet zullen W>ordoen. En mochten er, per ongeluk, toch incidenten voorvallen, dan neem ik die voor mijn rekening! Na zulk een fraai accent van bluf en overmoed in de ministersverklaring werd de zitting gesloten. De koning, gevolgd door zijn zoon, keerde naar zijn vertrekken terug, terwijl de ministers zich om hun collega, generaal de Bourmont. verdrongen met hun conventionele gelukwensen, waarvan de woorden scherp contrasteerden met de onoprechtheid van toon. Achter de prins de Polignac verlieten zij 's konings kabinet. Nauwelijks over de drempel, keerde de Po lignac zich bruusk om onder het uiten van een kreet, in stomme verbazing. Aan do buitenkant van de deuren had de jonge hertog van Bordeaux, oud ne gen jaar, na op een krukje te zijn geklommen, er iets met krijt op geschreven. Toen de ministers ver schenen, was de dreumes haastig met zijn tabouret op de vlucht geslagen. Met nog ongeoefende kinder hand had hij er in grote letters de woorden opge- klad: huis te huurNiet minder dan prins de Polignac lieten ook de overige ministers kreten van verbazing horen: moesten zij hierom lachen of er zich aan ergeren? Kamerdienaren kwamen toegelo pen en, op al dat ongewone rumoer, ook de koning, 't Ontcijferen van het kladwerk deed Charles X de wenkbrauwen fronsen, terwijl hij zijn mening gaf: Dat zal men hem ingeblazen hebben in de omgeving van madame De kleine boosdoener werd gehaald. Helemaal van streek en in tranen verscheen het prinsje, gevolgd door de hertog de Damas. dié kortgeleden tot zijn huisonderwijzer was benoemd. Bordeaux, zei de koning, waarom heb je dat gedaan? En door zijn tranen heen snikte het ventje: Maar, grootpapa, omdat u gisteravond in de salon zelf immers gezegd hebt. dat men nu wel de huissleutel onder de deur kon schuiven 't Was waar. dat 's avonds tevoren de koning, opnieuw geërgerd door de groeiende obstructie in de Kamer, zich die onvoorzichtige woorden had laten ontvallen, welke natuurlijk mmiddellijk door de kwaad willigheid der ultras de oude kliek in de hofhou ding van wijlen koning Lodewijk XVIII. die in zijn ijveren voor de Restauratie „koningsgezinder dan de koning zelf" meenden te moeten zijn besproken waren en overgebriefd. De openhartigheid van het kind over zijn guitenstreek ontwapende direct Char les X. Voor straf omhelsde hij nu zijn kleinzoontje. Maar huiverde toch óók onder het besef der wrede vernedering door die onbewuste, onschuldige kinder hand. En zich tot de hertog van Damas kerende, zei hij eenvoudig: Wilt u voortaan wat beter op uw leerling letten, mijnheer Intussen had Amédée de Bourmont het grote nieuws van zijn vader vernomen - dat als een noodlottige tijding zijn verloofde in de oren zou klinken. Hij vond haar bijna wanhopig van het eindeloos wach ten, op dezelfde eenzame bank op de hoek van het Trocadero-ferras. 't Was laat; nachtelijke donkerte werd hier en daar slechts doorbroken door lichten van voertuigen of. verderop door nevelen omhulde Parijse huizenmassa, door een zwakke rossige gloed der schare straatverlichting. Adèle, zei de jonge officier met zachte stem, je moet nu moedig zijn: we moeten scheiden Ze uitte een hartverscheurende kreet: O. alles is voor mij verloren En bewusteloos viel ze terug op de bank. met 'de kasjmeire sjaal, geschenk van de tragische weduwe van de hertog de Berry, rond haar verkleumde schou ders MAMMA NEFISSA Te zelfder tijd. dat dit kleine drama zich afspeel de op de terrassen van Saint-Cloud, begon ver van daar, aan de overzijde van de Middellandse Zee en in de buurt van Algiers, de heimelijke agitatie van een Moorse liefdes-intrige de harem van Sidi Mustapha Bou-Mezrag, Bey van Titeri en de naaste vazal van de Bey van Algiers, binnen te sluipen. Der gelijke intriges woekeren er in die streken genoeg, maar deze zou onverwachte gevolgen hebben voor de op handen zijnde Franse campagne in NoorcJ- Afnka, ja, zelfs voor de toekomst van luitenant Amédée de Bourmont. Op het ogenblik dat Adèle de Becdelièvre in zwijm viel op die bank in de Trocadero-tuin van het kasteel te Saint-Cloud, gebeurde er op de landweg naar Nador. aan de grensscheiding van Medea-Al- giers iets avontuurlijks, dat we dienen te vermel den. Een stoere jonge kerel in de kleding van een in- landhuis dat de Bey daar bezat. Die grote jongeman met een zeer bezorgd voorkomen was de oudste zoon van Mustapha-Bey: SI Messaoud. Hij was nauwelijks terug uit het zuiden, waar hij de winter had doorge bracht met het land wat te verkennen onder het be zoeken van de sheiks, die bevriend waren met zijn vader of diens bondgenoten. Hij kon zeker niet ouder zijn dan zesentwintig, maar zijn grof gezicht, ge bruind en verhard door het leven in de open iucht, gaf de indruk van een volslagen man. Zijn rijlaar zen van rood leer en bestikt met gouddraad, zijn spo ren met brede radertjes, zijn dikke boernoes van scha penwol. de gebruikelijke kraagbeschermer en zijn hoge, met kameelharen koorden vastgehouden tul band, dit alles tekende de Algerijnse ruiter uit het zuiden in zijn krijgshaftige onbeschaafdheid. En toch had deze Bedoeïen, met een door de Afrikaan- Se zon gebruinde en door de winden gelooide huid. een blond snorretje en blauwe ogen: hetgeen op 't eerste gezicht verbazing wekte. Si Messaoud draaide met voorzichtige schreden rond het grote huis met de blinde en geheimen-be warende muren heen, niet zonder hier en daar een vorsend oog op te slaan. Maar alles in de omtrek bleef stom, de streek leek wel uitgestorven, 't Was laat, trouwens, niet ver meer van het uur der avond gebeden. De fellahs, die van de velden terugkwamen en de jonge ruiter heel goed daar zagen staan tus sen de takken der laurierbosjes langs de weg, vroe gen zich dan ook af. wat Si Messaoud op een der gelijk uur daar rond de vaderlijke harem wel kwam zoeken. Om zeer begrijpelijke redenen had de Bey. reeds bejaard, ziin vrouwen in dat buitenverblijf geïn stalleerd. Hij had er een vijftigtal en was van me ning, dat de stadslucht voor haar niet deugde. Niet temin was zijn paleis te Medea feitelijk wat klein om er zo'n talrijke familie in onder te brengen. iioii i. nu (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) Volgende week zal de minister van Onderwijs, K. en W., mr. Cals, d nieuwe r.-k. school voor Ambacht en Techniek „Dr. Poels", aan de Goffertwcg te Nij megen officieel openen. Dit prachtige schoolgebouw is reeds sedert september van verleden jaar in gebruik. Geleidelijk aan werden afdelingen, welke op ver schillende plaatsen in Nijmegen waren ondergebracht, erheen erhuisd en in deze dagen wordt er nog hard gewerkt aan de inrichting, waaraan de leerlingen zelf een groot aandeel bijdragen. In 1939 werd reeds over een katholieke ambachtsschool In Nijmegen gesproken. Plannen hieroor waren ook reeds gereed en de gemeenteraad had de bij wet ver eiste noodzakelijkheidsverklaring uitge sproken. De Internationale Europese Beweging heeft een oproep gepubliceerd, waarin z(j allen, die haar doelstellingen onder schrijven, oproept te ijveren voor de snelle totstandkoming van de eerste door algemene verkiezingen rechtstreeks ge kozen Europese Vergadering. Nu het verdrag inzake de Europese Gemeenschap op 1 januari van kracht is geworden vraagt de Europese Beweging alle democratische krachten mede te werken aan de thans in een nieuwe fase getreden strijd voor de verwezenlijking van de Verenigde Staten van Europa." „Het is thans voor de overtuigende Europeaan niet de tijd om hun inspanning te laten verslappen. Integendeel: de ge beurtenissen van de laatste maanden van het afgelopen jaar laten duidelijk uitko men, welke steeds dreigender gevaren de Europese samenleving belagen", zo zegt de verklaring. De Europese beweging acht het drin gend noodzakelijk de Europese volke ren te doen deelnemen aan de politieke controle van de nieuwe gemeenschap door zo snel mogelijk over te gaan tot het rechtstreeks kiezen van de in het ver drag voorziene parlementaire vergadering zoals dit trouwens door het verdrag mo gelijk wordt gemaakt. Zij roept voorts op te werken aan de op bouw van een politieke, en niet alleen economische, gemeenschap, voorzien van een eigen gezagsorgaan, dat verantwoor ding schuldig is aan een wetgevende macht die uit rechtstreekse algemene verkiezingen, voorkomt. De beweging vindt het nodig voorbe reidingen te treffen voor het op elkaar afstemmen van de buitenlandse politiek van de zes landen, teneinde zo spoedig mogelijk tot «en gemeenschappelijke be hartiging van de gemeenschappelijke be langen van onze ianden te geraken. Prof. Walter Hallstein, de voorzitter van de commissie voor de Euromarkt, is sinds 1950 staatssecretaris van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken. Hij werd in 1901 te-Mainz geboren. Hij studeerde rechten en schreef zijn dissertatie over het verdrag van Ver sailles. Hij doceerde internationaal privaatrecht aan de universiteiten van Berlijn, Rostock en Frankfort. In de tweede wereldoorlog werd hij als krijgsgevangene naar de V.S. over gebracht. Na zijn terugkeer werd hij benoemd tot hoofd van de Goethe- universiteit te Frankfort. In 1948 be gaf hij zich als gasthoogleraar naar de V.S. In zijn land teruggekeerd werd Hallstein voorzitter van het West duitse comité van de UNESCO. Hij nam deel aan de onderhandelingen inzake het plan-Schuman in 1950 en werd in datzelfde jaar opgenomen in het kabinet van dr. Adenauer. Pietro Campilli, die benoemd is tot president van de Investeringsbank van de Euromarkt, is een Italiaanse econoom, die sinds 1950 aan het hoofd staat van de commissie voor de eco nomische en sociale ontwikkeling van Zuid-Italië. Hij werd in 1891 te Franscati in de provincie Rome geboren. Voor de op komst van het fascismé was hij een der oprichters van de christelijke Ita liaanse volkspartij van Don Sturzo. Onder het bewind van Mussolini hield hij zich buiten de politiek. Hij bekleedde belangrijke functies in de handel en de industrie. Na de oorlog bezette hij invloedrijke posities in de ministeries van financiën, handel en industrie. In 1947 maakte hij deel uit van Italiaanse economische delega ties naar het buitenland. Hij kreeg als christen-democraat zitting in het parlement en was een der oprichters van „II Popoio", het blad van de christen-democratische partij. De Belg Paul Finet, de nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K.S.G., is in 1897 geboren uit een arbeidersgezin te Motignies aan de Sambre. Op 14-jarige leeftijd verliet hij de lagere school en werd leerjongen in een ketelmakerij. Hij werd eerst fabrieksafgevaar- digde, dan bestuurslid en daarna ad junct-secretaris van de afdeling Mar- cinelle van de vakbond der metaal bewerkers. In 1928 werd hij secretaris van deze afdeling. In 1929 werd hij propagandist-huisbezoeker van de metaalbewerkersbond te Charleroi. In 1936 werd hij secretaris van de vakbondscommissie, waaruit later het Algemeen Belgisch vakverbond ont stond. Onder de bezetting week hij uit naar Engeland en stelde zich daar ter beschikking van de Belgische rege ring. Hij nam er als afgevaardigde van de Belgische arbeiders deel aan de werkzaamheden van het interna tionale arbeidsbureau. In 1944 keerde hij terug naar België en werd herko zen als secretaris van het A.B.V.V. Hij behield deze functie na de reorgani satie in 1945. In hetzelfde jaar werd hij lid van de raad van beheer van het internationale arbeidsbureau en tevens secretaris-generaal van het A.B.V.V. Hij was ook de eerste voor zitter van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen (I.V.V.V.). Tenslotte werd hij in augustus 1952 lid van de Hoge Autoriteit van de K.S.G., als vertegenwoordiger van de internationale vakbeweging. Louis Armand, de voorzitter van de commissie voor Euratom, is één van de drie „wijzen" met de West duitser Etzel en de Italiaan Francesco Giordani wier uitgebreid rapport geleid heeft tot de oprichting van de atoomorganisatie van de zes West- europese landen. Armand, de een opleiding heeft ge volgd aan de polytechnische hoge school en de school voor mijnbouw te Parijs, geldt als een deskundige op het gebied van de toepassing van kernenergie voor de industrie. Hij is lid van de wetenschappelijke raad van het Franse commissariaat voor kernenergie. Ook is hij bekend gewor den door zijn werk voor de Franse spoorwegen. Sinds 1955 staat hij aan het hoofd van dit staatsbedrijf. Hij is tevens voorzitter van de internatio nale spoorwegunie. Voorts is Armand sinds 1953 voorzitter van de organi satie, die in opdracht van de Franse regering de economische mogelijkhe den van de Sahara onderzoekt. Louis Armand werd in 1905 te Cru- seilles in Savoye geboren. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij één van de oprichters van de verzetsbe weging bij de spoorwegen. De heer Dirk P. Spierenburg, die vice-voorzitter van de Hoge Autori teit der K.S.G. wordt als opvolger van de aftredende Westduitser Franz Etzel, werd op vier februari 1909 te Rotterdam geboren. Na de H.B.S. volgde hij de handelshogeschool, waar hij het kandidaatsexamen deed. Hij begon zijn loopbaan als stafem ployé van de handelsvereniging „Am sterdam". In 1935 trad ae heer Spie renburg in dienst bij het departement van economische zaken, afdeling han delsakkoorden. Later kreeg hij de leiding over het bureau Zuidoost- Europa. Van 1940 tot 1945 stond hij aan het hoofd van het rijksbureau voor de metaalverwerkende indus trie. Na de bevrijding werd de heer- Spierenburg benoemd tot president directeur van het rijksbureau voor metalen. Kort daarna werd hij direc teur van de afdeling buitenlandse economische betrekkingen van het ministerie van economische zaken. In 1947 volgde zijn benoeming tot waar nemend directeur-generaal van deze afdeling en een jaar later trad hij te Parijs op als hoofd van de Neder landse missie voor het plan-Marshall. In 1949 werd de heer Spierenburg di recteur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen. Hij leidde de Nederlandse afvaardiging naar de O.E.E.C. en was in 1950-1951 voor zitter van de raad van dit orgaan. Na als hoofd van de Nederlandse delegatie te hebben deelgenomen aan de onderhandelingen inzake het plan- Schuman werd de heer Spierenburg in augustus 1952 benoemd tot lid van de Hoge Autoriteit der K.S.G. Dr. Sicco Leendert Mansholt werd 13 september 1908 geboren. Na de H.B.S. te Groningen te hebben door lopen, studeerde dr. Mansholt aan de middelbare landbouwschool te De venter, welke studie hij omstreeks 1931 beëindigde. Enige tijd daarna vertrok hij naar Indië waar hij drie jaar op Sumatra op een theeplantage in de Preanger werkzaam was. In Ne derland teruggekeerd was de heer Mansholt enige tijd werkzaam in de pas drooggelegde Wieringermeer, waar hij zich later vestigde op een boerderij. Na het uitbreken van de oorlog in mei 1940 nam hij deel aan de onder grondse beweging. Toen op 24 juni 1945 het ministerie- Schermerhorn optrad, werd de heer Mansholt daarin opgenomen en belast met de portefeuille van het nieuw ingestelde ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Twaalf jaar lang heeft dr. Mansholt deze functie in verschillende ministeries vervuld. Dr. Mansholt heeft een werkzaam aandeel in de Europese landbouwin- tegratie. Hij werkte in 1950 een plan uit voor een Europese economische samenwerking op landbouwgebied, het z.g. plan-Mansholt. Na langdurige onderhandelingen werd in 1957 het verdrag van Euromarkt te Rome on dertekend, waarin enkele suggesties uit het plan-Mansholt waren ver werkt. De heer Mansholt is drager van het grootkruis in de orde van de kroon van België en hij is commandeur in de orde van verdienste voor de land bouw („merite agricole") van Frank rijk. De oorlog kwam echter tussenbeide en zo moest in 1947 de Nijmeegse gemeen teraad opnieuw deze verklaring verstrek ken. De school ging starten in 1949. En kele afdelingen werden ondergebracht in het gebouw van de Katholieke Gezellen Vereniging, welke vereniging destijds ook het initiatief nam tot oprichting en op verschillende plaatsen in Nijmegen werden lokaliteiten gecharterd om ver schillende vakrichtingen onder te bren gen. Enkele jaren geleden werd in een gebouw op het Mariënburg de schoen makersopleiding ondergebracht en ook is er bij de „broeders van Jonkerbos" nog een afdeling timmeren gevestigd voor zwak-begaafden. alsmede een aantal an dere vakrichtingen zoals metselen, schil' deren en schoenmaken. Het aantal leerlingen groeide gestad^ en bedraagt than., 540 in het nieuw® schoolgebouw, 150 bij de broeders van Jonkerbos, ongeveer 150 voor de ahl®' ling schoentechniek en 275 voor avondschool. Het fraaie indrukwekkende gebouw. zowel van binnen als van buiten sobe" en degelijk van uitvoering. Alle theori®' en praktijklokalen hebben' volop dagH®1» en de inrichting is volgens de allernieuw'' ste onderwijsmethoden. In de central® hall is een groot mozaïek aangebracht van Lambert Simon uit Utrecht, voorste1' lende de zes ambachtslieden de z®^ werkdagen van de week en een zeven' de voorstelling een huisje stelt rustdag voor. In de sobere, doch zee» fraaie en doelmatige kantine zijn dr1® glas-in-loodramen aangebracht van kunstenaar Elfring te Berg en Dal. WINDSTREKEN Tranen biggelden over hun wangen en met moeite waren de gevangenen uit hun cellen te krijgen. Ze moesten na melijk hun eigen gevangenis, die wordt opgeheven, verlaten en werden over gebracht naar andere plaatsen. De di recteur van dit instituut was eveneens diep ontroerd en kon nauwelijks van zijn vrienden scheiden: „We hadden hier zulk een gelukkig tehuis", zei hij met gesmoorde stem. Wapenstilstand was het maandag, Drie koningen, bij de Romeinse verkeerspo litie. Dit is de dag, waarop alle auto mobilisten rustig hun gang kun n gaan en recht op de ve®keeI1^ den. Want ze komen hem dan een ca deautje brengen. Zo ziet men danrond de verkeersagent steeds groter w .ti de stapels geschenken torenen en „bon netjes" zijn die dag volkomen vergeten. Losgeslagen jeugd. Een jongen en een meisje, beiden een stuk beneden de twintig jaar. werden ih een ziekenhuis opgenomen, nadat ze een aanrijding hadden gehad met hun auto. Later bleek,, dat de ontspoorde jongelui een zelfmoord-verdrag hadden gesloten. De knaap zou de auto zo hard mogelijk tegen een lantaarnpaal rijden. Vlak bij de paal slipte de auto echter en reed tegen een boom. Zo werd het geen moord en zelfmoord, maar alles bij elkaar is het even triest. Stom verbaasd zagen voorbijgangers in de vroege ochtend een man, gekleed in pyjama, gekluisterd aan een boom lig gen. De DOlitie stelde een onderzoek in en ontdekte, dat het een verpleger uit een inrichting voor geesteszieken was, die zich zelf op deze manier had vast geklonken met boeien. Hij was weer gauw terug in de inrichting, nu echter als verpleegde. Al is het casino alhier minder bekend dan dat van Monte Carlo, toch kan deze hank ook „springen". Dat is wat juist dezer dagen gebeurde. Drie personen zagen kans de bank in één nacht 56 miljoen franken lichter te maken en toen vond men het tijd de zaak voor lopig te sluiten. Dit waren de handige jongens: Herr Joseph Rosenfaldt. een Duitser (handelaar in oude metalen), die dertig miljoen in de wacht sleepte, de Franse uitgever Cino del Duca en een „Franse" Hongaar, fotograaf Cannes, die tenslotte met zes miljoen casinodeur dicht deed. Overigens: de speelbank in Monte Carl" heeft de laatste dagen van het vorl£® jaar ook flinke klappen gehad. In e1ïi kele dagen tijd verloor de bank Is miljoen franken. Maar tegen zo'n liesje schijnt men daar wel te kunn®11' Het eerste slachtoffer van het afvur®® van een raket is gesignaleerd door b®, Natuurlijk-Historisch Genootschap. ochrikt u maar niet, het blijkt hier b® overlijden van een duif te betreff®pj die gewond was geraakt bij het afschi®' ten van een vuurpijl bij een vuurwefj ter gelegenheid van het in Engelan® nog altijd met veel donderbussenlaW®® gevierde Guy Fawkesfeest. Zo zijn moeders, overal ter wereld, zullen diezelfde wereld doorreizen 0 het onmogelijke te doen om hun kind.1® redden. Drie moeders arriveerden bl® aan de poort van communistisch Chin®' Alle drie hebben ze een zoon, die d°fll de communisten veroordeeld is tot ti®®. tallen jaren gevangenisstraf weg®»1 „spionage". Het zijn de Amerikaan®h dames Downey (zoon John, 27), R° Desmond (zoon Hugh, 38) en Fecte® tb (zoon Richard, 30) die hun jongens. it» iuv.uaiu, uvj u»C jwuftciw jj de communistische gevangenis wil1® gaan bezoeken en tevens van de Se genheid hopen gebruik te maken machthebbers in China te bewegen bu kinderen vrij te laten. Hier arriveerden met hun auto de hefe en mevrouw Hayman. met hun tv®, kinderen, uit Engeland. Ze maken ®®j tocht door de hele wereld. Ze zijn negen jaar op weg. De politie rekende een vadermoord®, naar in. Het was de 32-jarige Emers° McAllister, die de dood van zijn va"® op zijn geweten had. Wat leidde tot d®*„ verschrikkelijke daad? Een meningsv® schil over het te harde geluid van b® t.v.-toestel. Sommige kinderen in Amerika ken®G een aardig spelletje. Ze lopen op dwarsliggers van een spoorweg. w®„jj neer er dan een trein aankomt ifi Lt „de kip" (de lafaard), die het e®Tj, opzij springt. Russel Nostrand won g Hij liep zó lang voor de aanstorm®® exprestrein uit. dat zijn sprong te was. Vreemd spel met de dood bek1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6