OM DE RODE SCHOOLWET VAN KERALA toe Japanse jeugd gevolgen van de en de morele wereldoorlog Generaal Gavin blijft bij zijn besluit Nederland voerde in 1957 meer eieren uit dan ooit GRENSIDYLLE BIJ BAARLE geniet de bbel goudband-koffiemelk Premier Neliroe grijpt in shushintot natuurwet van Uw kopje koffie De legeringskosten van Britse troepen in Duitsland Nog geen helder licht in schrootfraude de fles waar méér inzit! gering wil „moraal" op leerprogramma's Straatmaker pleegde moordaanslag op zijn vrouw West-Duitsland bleef belangrijkste afnemer Kort geding om een goudmijntje in de hei Raab naar Moskou ZUlDPOQt DONDERDAG 9 JANUARI 1953 PAGINA 5 ZUIDPOOL-NIEUWS. Ook HONIG en John Moir op de pool. Om in een gouden lijstje te zetten, zo'n kopje koffie met Friesche Vlag Goudband, dubbel lekker endubbel voordelig dank zij de grote fles en de 31 "l0 vaste melkbestanddelen Neem de proef en overtuig Uzelf! w1? 4e Japanse scholen zal bin- hiort een nieuw leerplan voor worden ingevoerd. Toen Minister van onderwijs, Wt Sl'naga> deze maatregel in %ubcgin van het vorig 'aar tot |°ndigdc, werd dit aanleiding °hd endige discussies over dit °krvverp. Ook de beslissing van reau van onderwijs van de ,*jctUur Shizuoka om op alle Se),, 'bare scholen van dit v0(.'ed een lesuur moraal in te to,en had uitvoerige debatten Se volg. Militairisme Consternatie in het middaguur in Leeuwarden „JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT" NAAR AUSTRALIË TWEE AMERIKAANSE STRAALJAGERS NEER GESTORT In Duitsland werd controle nagelaten Jeugdige delinquenten v Y<' o SS8ÉI ^wy.»«< in iirj iiywqiii'lJBi»' fflyw xwjfeomwwwii SHACKL - In ;1957- vond een pool-bxpeditie de •jn 1911 verlaten .Shack leton Hut te-. .rug» v/parin men' ooic John Moir pfb-f dukten aantrof. Na ruim 40 jaar bleken deze:.' nog zo smakelijk-; als waren zij gisteren gemaakt vj j V *J$jk1 Na de bijeenkomst van de permanente NATO-Raad, die hoofdzakelijk was gewijd aan de bespreking van het antwoord der NATO-landen op de recente brief van de Sovjet-premier Boelganin, is bekendge maakt, dat een groep deskundigen een on derzoek heeft ingesteld naar het verzoek van Groot-Brittannië. om bemiddeling in het Brits-Duitse geschil over vergoeding van de kosten van de Britse troepen in West-Duitsland. Groot-Brittannië wenst, dat West-Duisland na april 500 miljoen gulden betaalt voor de legering der Britse troepen in de Bondsrepubliek, doch de Duitsers weigeren dit. Deskundigen hebben de vooruitzichten van de Britse betalingsbalans voor de ko mende maanden bestudeerd. Zij menen, dat Groot-Brittannië terecht een beroep op de NATO heeft gedaan voor bemidde ling in deze kwestie. Hun verslag is nu aan de regeringen der NATO-landen door gezonden. Te Penha, een voorstad van Rio de Ja neiro, zijn gisteravond twee passagiers- treinen op lekaar ingereden. Tenminste vijftig personen werden gewond, van wie sommige zwaar. Men zoekt nog naar ver dere slachtoffers. (Advertentie) Friesche Vlag De centrale regering van India heeft de veel omstreden onderwijswet van de communistische regering van Kerala voorgelegd aan het Hoge Gerechtshof met het verzoek te beoordelen of bedoelde wet in strijd is met de Indiase grondwet. Premier Nehroc heeft deze beslissing ge nomen om zo verklaarde hjj in een persconferentie te New Delhi lang durige processen te voorkomen. In september 1957 werd bedoelde school wet door de linkse meerderheid in het Keradase parlement goedgekeurd. Zij machtigt de regering bijzondere scholen te nationaliseren, wanneer deze naar haar mening niet correct worden be stuurd. In de maanden volgend op de goed keuring der schoolwet heeft in Kerala een heftige strijd gewoed, die bij ver schillende gelegenheden zelfs op geweld uitliep. Het doel van deze strijd was te voorkomen, dat de centrale regering van India haar goedkeuring aan de wet zou geven. De bisschoppen in Kerala, de be sturen van bijzondere scholen en de pers hebben zich herhaaldelijk tot de cen trale regering gewend haar goedkeuring te onthouden. De communistische rege ring heeft inmiddels getracht verschil lende maatregelen, waartoe deze wet machtigt, door te voeren. Hierover zal het Hoge Gerechtshof eveneens zijn oordeel geven. De gexinsfles: V2 Itr. (540 gr.)f 0.77 Ook verkrijgbaar in V4 Itr. (270 gr.) f 0 45 Sebrek aan richtlijnen om het S) van de jonge Japanners te vor- No^n niet worden ontkend. Ook dc en de opvoeders zijn het erover dringend noodzakelijk is tcrjnderen in de moraal te onderwij- °ü(j e discussies gaan over de m- aar an dit onderwijs en over de wijze. 9 bet moet worden gegeven. t r«ai nu toe in Japan geldende mo- ■Ahck- d bekend onder de naam veinv'Zi3 eiste trouw aan de kei- v °r urt3ied voor de ouders, en liefde hntk vaderland en zelfs het offer J ieven, wanneer dit nodig was. >t,t raal was een machtig instru- k^d de handen der militaristen en aatd "aarom ook niet meer gehand- - ha de tweede wereldoorlog. °hw:!Vers en opvoeders, die tot dat linquenten en met een steeds groeiend aantal zelfmoorden onder de leerlingen der lagere en middelbare scholen. Heel Japan is er zich van bewust, dat dc Jeugd wanhopig zoekt naar zekerheid om zich aan vast te houden en het hele land staat gunstig tegenover de invoe ring van een leerplan voor de moraal op de scholen. Vooral de opvoeders staan dit stre ven voor, terwijl zij zich heftig kanten tegen een terugkeer naar de „shushin". Er zijn ook andere suggesties gedaan. Professor Kiyoshi Suzuki is voorstan der van het gebruik maken door de kin deren van hun dagelijkse ervaring, want volgens hem moet de morele opvoeding niet uitgaan van leermeesters. Wanneer zij hun ervaringen onder elkaar bespre ken, zo zegt hij, zullen de kinderen le ren, dat datgene, wat voor hen zelf on aangenaam is, dat ook is voor anderen. Mevrouw Isoko, befaamd specialiste in de kinderpsychologie. i9 van me ning, dat de tijd. die voor het morele onderricht wordt uitgetrokken moet wor den gebruikt om de gebeurtenissen van de afgelopen week nog eens objectief na te gaan. Zij is van mening, dat dit de kinderen in staat zal stellen een goed gevoel voor de morele waarden te ont wikkelen. De houding der katholieken over deze kwestie is uitgesproken door pater Ni colas Luhmer s.j.. rector van de Sophia- universiteit te Tokyo. In de katholieke scholen, zo zegt hij. moet de morele opvoeding niet apart worden gegeven, ze moet een integrerend deel uitmaken van de religieuze opvoeding. Indien de regering erop staat, dat er aparte les sen worden gegeven in de moraal, zul len dc katholieken alle moeite doen om goedkeuring te krijgen voor de boeken, die zij tot dit doel nodig hebben. Het ministerie voor opvoeding heeft een „Onderzoekraad voor de Opvoe- ding"^an 60 leden benoemd, die alle aspecten van het probleem moeten on derzoeken. Er maken twee katholieken deel van uit: professor Eijiro Instomi van de Sophia-universiteit en Réveren- de Mère Takamine van het Futuba-col lege te Tokyo. (Van onze correspondent). Tussen de middag is gisteren te Leeu warden door een straatmaker een moord aanslag gepleegd op zijn vrouw. Hij heeft haar met bijlslagen ernstige wonden toegebracht' maar haar toestand wordt niet hopeloos geacht. Na zijn daad, heeft de 43-jarige man gepoogd door ophanging een eind aan zijn leven te maken. Buren hebben de man weten los te snijden. Hij was nog in leven, maar zijn toestand werd zeer ernstig geacht. De oorzaak van dit drama schijnt te liggen in een zeer slechte verstandhou ding tussen het echtpaar. De man was echter ook reeds onder dokters handen in verband met een zenuwoverspanning. De buren werden opmerkzaam ge maakt op het gebeuren, toen de vrouw kort na twaalf uur bloedend het huis uitkwam en doorliep naar de ingang van een nabijgelegen fabriek. Daar zeeg zij ineen. De fabrieksportier belde onmid dellijk dokter en politie waarna de man de man als de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd werden. Inmiddels heeft de regering van Kerala een nieuwe landbouw-wet ontworpen, welke beoogt het beschikbare bouwland te verdelen onder de boeren. De meeste boeren in Kerala zijn pach ters. De wet schakelt echter kerkelijk bezit uit. De Katholieke Kerk heeft prak tisch geen land in eigendom, wel de Hindoe-tempels, welke over het alge meen zeer veel bouwland bezitten. Het landbouwvraagstuk in Kerala is zeer nijpend, daar er te weinig bouwland voorradig is, om met de huidige land bouwmethoden de dichte bevolking te voeden. De tegenstanders zijn dan ook van mening, dat de regering er verstan diger aan gedaan had de landbouwme thoden te verbeteren dan bezitlozen land te geven, welke zij wegens hun gebrek aan financiële middelen en kennis niet kunnen bewerken zoals de huidige tijd dat in Kerala eist. Aldus bericht het KNP. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" is vandaag met 923 emigranten uit Am sterdam naar Australië vertrokken. De terugreis zal via Indonesië worden ge maakt, waar het schip via Soerabaja en Semarang op 1 maart uit Tandjong Priok vertrekt. Op 26 maart wordt de boot in Amsterdam terugverwacht. Aan boord bevinden zich de voorzitter van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting het oud-tweede-kamerlid de heer G. W. Kampschoer en echtgenote, ir L. R. Wentholt met zijn echtgenote en zes kinderen, die als landbouwkundige in dienst treedt bij de staat New South Wales en verder drs I. Schoffer met zijn echtgenote en drie kinderen. Hij was als wetenschappelijk hoofdambtenaar verbon den aan de universiteit van Amsterdam. Hij wordt in zijn nieuwe vaderland lector aan de universiteit van Perth. Gisteren zijn twee Amerikaanse straal jagers tijdens een sneeuwstorm neerge stort bij Weilheim in West-Duitsland. De piloten hebben getracht van hun schiet stoelen gebruik te maken, maar de para chutes gingen niet open. Zij kwamen neer zestig meter van de plaats waar de vlieg tuigen waren terecht gekomen. Beide pi loten verloren het leven. De beide vlieg tuigen ontploften op de grond en dood den drie Duitse houthakkers. In antwoord op schriftelijke vragen van de leden van de Tweede Kamer Van der Goes van Naters en Nederhorst heeft mi nister Zijlstra mededelingen gedaan over de omstandigheden waaronder een amb tenaar van zijn departement ten onrech te zg. derde-landen-verklai ingen voor schroot heeft afgegeven. Om te beginnen zegt de minister, dat 't mede op zijn verzoek ingestelde justitiële onderzoek waaruit de juiste 'oedracht ten aanzien van de handeling.n van be doelde ambtenaar zal moeten blijken nog niet is beëindigd. Wel is gebleken, dat de ambtenaar een aantal derdo-landen- verklaringen heeft afgegeven op briefpa pier van het ministerie, zonde, dat hier bij de voor de beoordeling vereiste docu menten of ambtelijke rapporten aanwezig waren, zoals dit in normale gevallen ver eist is ingevolge de interne richtlijnen te dezer zake. De op dit briefpapier door hem getypte verklaringen werden door bedoelde amb tenaar buiten het ministerie aan :en of meer schroothandelaren ter hand gesteld. Het is nog niet met zekerheid Dekend over welke termijn de hierboven omschreven handelingen hebben plaatsgevonden, of schoon wel kan worden aangenomen, dat deze ongeveer één a anderhalf jaar ge weest is. Evenmin is bekend de grootte van het financiële nadeel van de kas van de staal producenten in de Kolen- en Staalgemeen schap (O.C.C.F.). De ambtenaar in kwes tie heeft de genoemde derde-landen-ver- klaringen ondertekend, gebruik makend van zijn kwaliteit van hoofd van een afde ling van het ministerie van Economische Zaken. De valse verklaringen, die door hem bui ten het verband van de departementale or ganisatie en administratie werden vervaar digd en in omloop gebracht, werden niet gebruikt bij de aanbieding van schroot aan de regionale vertegenwo»rd: 'er van het O.C.C.F. voor Nederland, doch bij de aan bieding van schroot aan de vertegenwoor diger voor Duitsland. Laatstgenoemde heeft in deze ongewone gang van zaken geen aanleiding gevonden zich in verbin ding te stellen met zijn collega voor Ne derland. Aangezien aan de vase verklarin gen geen documenten ten grondslag lagen, moet worden aangenomen, dat de verte genwoordiger voor Duitsland op dit stuk geen controle heeft toegepast, in tegenstel ling tot zijn collega voor Nederland. Ten aanzien van de verhaalsmogelijk- heid, welke de O.C.C.F. eventueel zal heb ben, kan de minister in dit stadium geen oordeel uitspreken. Generaal James Gavin, het hoofd van het wetenschappelijk onderzoek van het Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat zijn besluit om per 31 maart in bet burgerleven terug te keren definitief is, niettegenstaande een aanbod van het ministerie van Defensie om commandant van het zevende leger in Europa te wor den. De generaal verklaarde dit voor de subcommissie van de Senaat, die een on derzoek instelt naar de stand van zaken met het Amerikaanse program voor ra ketten en projectielen. „Ik kan het leger beter dienen, door ontslag te nemen", aldus de generaal. Hij zei, dat de V.S. na de tweede we- het militarisme hadden be waakten zich toen plotseling v'hi l2jrvechters van de democratie. kunst- dragen, omdat de de- nu eenmaal niet is als een 's, die men kan aantrekken, aat was dat de jongeren over ïati^e?achten bleven echter een v?cr&tie rakter dragen, omdat hit», - ere?kele richtlijn meer beschikten vun handelingen naar te richten. )Ver"ehoefte aan een nieuwe moraal h Vopr de eerste maal tot uitdruk- De Japanse jeugd is niet zonder morele scheuren uit de oorlog tevoorschijn geko men. De oplossing is aan de ouderen van nu. king gebracht door Teiyu Amano, die minister van Opvoeding was in de ja ren 195° tot 1952- stelde een mo- raal-code op, die vrijwel gelijkvor mig was aan de natuurwet. Ongeluk kigerwijze en dat was zijn grote zwakheid beriep hij zich op geen enkele Hogere Macht. Deze moraal werdoverigens streng bekritiseerd door de opvoeders en door de pers, want het feit alleen al, dat er werd gesproker, over een moraal riep reeds de gedachte op aan een terugkeer tot de „shushin". Het klimaat is In Japan sedertdien wel veranderd. Japan heeft te kampen met het probleem van de jeugdige de- (Van onze correspondent) De president van de rechtbank in Breda heeft uitspraak moeten doen in een onge woon geschil, dat zich heeft voorgedaan in het enclavegebied van Baarle-Nassau. Het ging daar niet tussen de twee fa milies J., die wel naamgenoten maar geen familie van elkaar zijn. Dré J. heeft een groot boerenbedrijf aan de Turnhout- seweg en Jef J.. heeft een paar honderd meter verder een gelijksoortig bedrijf. Dit heeft echter niets met de bedoelde moei lijkheden te maken maar wel de twee kruidenierswinkels die enkele kilometers verder midden in de hei liggen. De ene behoort aan Dré, de andere aan Jef. Maar de laatste zal nu op bevel van de rechter moeten worden gesloten. Midden in de hei. op nauwelijks 25 me ter van de Belgische grens, opende Dré J. nu drie jaar geleden in de boerderij, die hij daar bouwde, een winkeltje. De man bleek de zaak goed te hebben beke ken. Niettegenstaande de eenzaamheid kreeg hij een zeer drukke klandizie, want zijn winkel lag nu eenmaal verreweg het dichtst bij de grens en de kooplustige Belgen wisten de weg erheen al heel gauw en heel veel te vinden. Geen won der dan ook, dat het zaakje een doorn in het oog was van de winkeliers van Baarle en Turnhout. Drie jaar liep de zaak op de heide uit stekend, totdat nu drie maanden geleden Jef J., die voor zichzelf ook een goud mijntje meende te zien opdoemen, een stuk grond huurde vlak tegenover de win kel van Dré, Hij zette er een plaatijzeren barak «op van een paar meter in het vier kant met een kelder eronder als opslag plaats en bood in deze winkel, die nog een paar meter dichter bij de grens stond, de boter enkele centen goedkoper aan dan zijn collega-concurrent. Daarop vatte Dré vlam. wie zal het hem euvel duiden? Hij spande een kort geding aan op het motief, dat Jef geen vergunning had om een winkel op te zet- gen en bovendien geen middenstandsdi ploma had, zodat hij die niet mocht drij ven. Daarvoor had hij weliswaar iemand uit Tilburg aangenomen, maar aldus Dré, dat was maar een stroman, want die had in Tilburg een vaste betrekking en kon dus niet geregeld in de zaak zijn. De president van de rechtbank is met die bezwaren akkoord gegaan en heeft nu Jef verboden zijn winkel te blijven drijven Zodat de Belgische huisvrouwen nu niet meer in tweestrijd hoeven te verkeren bij wie ze de „Ollandse" boter moeten kopen. „Voor de pluimveehouders was 1957 in' tweeërlei opzicht een recordjaar. Het aantal uitgevoerde eieren was groter dan ooit en de totale exportwaarde van de pluimveehouderüprodukten steeg tot 521 miljoen gulden". Deze gunstige geluiden liet gisteren de voorzitter van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren ir. J. G. Tukker horen op de te Utrecht ge houden vergadering van dit schap. Het is juist een halve eeuw geleden, dat er voor de eerste keer meer eieren werden uitgevoerd dan geïmporteerd. Tot 1907 overtrof de invoer steeds de uitvoer. Thans zijn er met een groot binnenlands verbruik van ongeveer 200 stuks per jaar per hoofd, 2700 miljoen eieren uitgevoerd. Import is er niet meer. In 1953 werd Denemarken voorbijge streefd. Hierdoor was Nederland het grootste eieren-exporterende land gewor den. In 1954 gingen voor het eerst meer dan twee miljard stuks de grens over. Met 'n uitvoer van meer dan een half miljard gulden aan geëxporteerde produkten heeft de pluimveehouderij het gebracht tot twee derde van het bedrag voor zuivel. Ir. Tukker achtte dit een eweldige prestatie, omdat dit alles op eigen kracht is bereikt. De pluimveehouderij ontvangt geen enkele subsidie van de overheid en heeft deze ook nimmer ontvangen. West-Duitsland was ook in 197 onze belangrijkste afnemer. We verkochten er 2153 miljoen eieren, een hoeveelheid, die van jaar tot jaar toegenomen is. Ook Italië, Frankrijk, Spanje, en Zwit serland zijn belangrijke afnemers. De export naar Frankrijk is echter door de minder gunstige monetaire positie daar beduidend teruggelopen. De uitvoer naar Spanje vertoont enige uitbreiding. Geslacht gevogelte gaat voor het groot ste deel naar West-Duitsland; -voor wit- vlezige slacbtkuikens is Zwitserland een goed afzetgebied. De concurrentie van Amerikaans gevogelte is echter groot, omdat de Amerikaanse prijzen aanzienlijk lager liggen en de kwaliteit ook goed is. De binnenlandse consumptie van Ne derlands slachtgevogelte i6 ofschoon nog laag in vergelijking met enkele ja ren terug beduidend gestegen. reldoorlog hun strijdkrachten tot vijftien divisies hadden verminderd, terwijl de Sovjet-Unie over 175 divisies beschikte, waarvan een flink aantal gemechaniceerd is en voorzien van de modernste wa pens. Volgens hem beschikt het Ameri kaanse leger over te weinig fondsen om zijn program voor wetenschappelijk on derzoek naar behoren uit te voeren. Het ieger heeft inmiddels het ontslag van de generaal aanvaard. Gavin stond aan het hoofd van de 82ste divisie lucht landingstroepen bij de slag in de Arden nen in de tweede wereldoorlog. Hij was toen pas 37 jaar. Hij werd beschouwd ai-, toekomstig stafchef. De generaal heeft onder meer tot de subcommissie gezegd tot zijn besluit te zijn gekomen uit vrees de gevangene te zijn van de traagheid van het uitgebreide administratieve apparaat van het Penta gon en zich niet doelmatig te kunnen verzetten tegen de inkrimping van de Amerikaanse landstrijdkrachten. De Oostenrijkse ministerraad heeft gis teren besloten, dat kanselier Raab zich na Pasen naar Moskon zal begeven voor een officieel bezoek. De juiste d atum van de reis zal in overleg met de Sovjet-ambassadeur in Wenen vastgesteld worden. Raab zal met Pasen in Rome zijn. Aan het eind van de lente zal hij ook een bezoek aan de V.S. brengen. Pioniers van het Engelse leger zoeken met behulp van mijndetectors in de om geving van Colchester (Essex) naar het wapen, dat Mary Kriek doodde. Iedere vierkante nieter land, struik, gewas, sloten en greppels rond de plaats, waar het stoffelijk overschot werd gevondenwerden op deze ivijze onderzocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5