de lange gevangenisstraf Stakingsactie op Haagse en Amsterdamse bouwwerken H' Benzine stations worden beschermd tegen rovers DE LOEP Ere-doctoraat voor Adenauer en Schuman 5,Alleen liet christendom van de geest en de daad kan het communisme bestrijden" SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR Dr. FUCHS Bedenkingen tegen Overvallen dwongen tot maatregelen Ook daar! Nederland heeft zijn „Pat Boone" Hallstein, Armand en en Finet komen bijeen Openhartige discussie over tuimel plannen Tientallen arbeiders werden ontslagen Geld nu in de brievenbus ZATERDAG 11 JANUARI 1958 Dit zijn twee citaten uit de dankwoorden, die dr. Konrad Adenauer en iobert Schuman vandaag hebben gesproken bij gelegenheid van het toe- ehnen aan hen van het ere-doctoraat in de politieke en sociale weten skappen van de universiteit van Leuven. De aangewezen man De Nederlanders kunnen voor laan uteer rustig slapen AMOR IN EEN UI Zaandams burgemeester bepleit: Speciale brandkast Dubbele bezetting ET schijnt toch maar heel moeilijk om vrede te hebben op aarde, zo zélfs, dat men moei lijk meer vrede met de aarde kan hebben Overal hoort men van ruzie; van eenvoudige burentwisten tot vechtpartijen en aanslagen met of zonder dodelijke afloop toe. En al is er geen oorlog, waarbij „te vuur en te zwaardwordt verwoest, vrede heerst er niet, want de koude oorlog regeert met pool-temper a- tuur. Van „pool" gesproken, zelfs in het Zuidpoolgebied, hetwelk toch heel dun bevolkt is en waar dus „levensruimte" niet ontbreekt, kwam het tot onenigheid tussen de twee poolreizigers Hillary en Fuchs. Nu kan men ongetwijfeld niet spreken van een ruzie, och neen, het betrof slechts een ver schil van mening. Laten wij zeg gen: een misverstand, hetwelk in tussen opgehelderd werd. Maar ja, ook daar in de eenzaamheid al even tweedracht Jammer, dat de wereld blijkbaar vol zit van misverstandenen dubbel jammer, dat deze zo zeld zaam opgelost worden! Wat er aan te doen? Persoonlijk kunnen de gewone burgers al heel weinig doen, waar het de „grote politiek" van de machthebbers der staten betreft. Doch als wij ons nu eens allen gedroegen als echte (spreekwoordelijke) „brave bur gers", wel dan zouden wij in eigen omgeving een „braaf stukje" ver der zijn Zulks zou alvast mede een stukje zijn van het éne antwoord, hetwelk Eisenhower wenst, n.l. totale vrede" tegen de totale koude oor log, welke de Sovjets voeren. Analist Leuven eert twee grote christelijke Europeanen gelijkertijd aan een nieuw Europa. Zijn christelijke idealen en principes sterken hem in zijn zware taak." De figuur van Alcide de Gasperi werd hier door spreker eveneens opgeroepen die, samen met Adenauer en Schuman voor een groot en welvarend Europa ijverde. Na deze inleiding op de promotie speel de zich weer de plechtigheid af van het (Van onze correspondent LEUVEN, vrijdagavond. v.Vandaag worden liier een Fransman en een Duitser gehuldigd voor hun ^ei'k voor Europa. Dat is werkelijk een historische dag voor de toekomst ;an Europa. Moge God onze volkeren nog rijke vruchten laten plukken. Ik Van mijn kant beloof, zolang God mij daar de kracht toe schenkt, steeds v°or Europa, de wereld en het mensdom te blijven werken". «De beweegredenen en de idealen die mij hebben geleid zijn geen 'bevalligheden. Voor ons christendom is het de Voorzienigheid, die ons pidt. Wij b rengen van hieruit hulde aan Zijne Heiligheid de Paus, die als 'et ware elke dag onze gedragslijnen uitstippelt". Onder zeer grote belangstelling had he denmiddag in de ruime aula van het Ma fia Theresia college te Leuven de plech- 'Ke promotie plaats. Bondskanselier Aden auer was vandaag per speciale trein uit ^"nn gekomen en is nog dezelfde dag te- rUggereisd. In de aula prijkten tal van vlaggen van studentenverenigingen. Professoren der faculteit in toga, dignitarissen van het koninklijke hof, diplomaten, gedelegeer- feti van andere wetenschappelijke instel- J'ngen, geestelijke en wereldlijke autori tten namen op de eretribune plaats. Ook v®el vooraanstaande politici waren aan wezig. Toen de rector magnificus zijne excel lentie mgr. dr. Honoré van Waeyenbergh lri groot ornaat en de heren Schuman en ^denauer hun intrede in de zaal deden, "hezen muzikanten in middeleeuwse kle dij een fanfare op Thebaanse trompetten. Op de eerste rij hadden ook nog plaats Gnomen de pauselijke nuntius, de Bel gische minister van buitenlandse zaken, de ambassadeurs van Frankrijk en Duits land en de professoren die als promotors "Ptraden. Een ovatie die minuten duurde begroette de twee ere-gasten. Als eerste spreker trad naar voren mgr. Tan Waeyenbergh. „Vandaag ontvangt deze universiteit twee eminente figuren hit Europa; een Duitser en een Fransman t>at heeft zijn betekenis: als die landen elkaar goed verstaan, is het hoogste be lang van Europa daarmede gediend. Oor logen moeten uitgesloten worden en plaats Taken voor een groot Europa, dat nog door een stalen gordijn wordt belet een te zijn." De christelijke leer en waarheid kunnen de volken broederlijk in vrede verenigen. Dat is ook voor Leuven een stevige leer. Zich zeer speciaal tot Adenauer wen dende, dankte hij hem voor zijn werk voor de vrede. Hij herinnerde er aan, dat Leuven de vernietigingen heeft ge kend maar dat de sedes sapientiae steeds boven de rampen is uitgestegen, ook omdat de Alma Mater altijd in een betere toekomst heeft vertrouwd. Thans ook weer. Adenauer stond recht en dankte de rec tor magnificus met een krachtige hand druk. Vervolgens was het woord aan de Leu- vense hoogleraar oud-premier en oud-mi- hister van buitenlandse zaken, professor dr. Paul van Zeeland, om als promotor voor Robert Schuman op te treden. Hij huldigde de Franse politicus om diens ecn- voud en als een man die zonder aarzelen 'teeds recht door zee gaat, ook als een 'chepper en verwezenlijker. Tussen de Franse cultuur en het Duit- •e denken geplaatst, was hij de aangewe zen man om de twee landen er toe te brengen elkaar te benaderen, te verstaan en daarna samen te werken voor een ver enigd Europa. Daaruit moest het plan-Schuman, de Aolen- en Staalgemeenschap, ontstaan, hodig voor het functioneren van een in tegraal Europa. De Gemeenschappelijke Markt is er een vervolledlging van. Schu man in zijn actie heeft het grote geluk gehad aan de andere zijde van de grens ?e eminente personaliteit van bondskanse lier Adenauer te vinden. Voor de staande vergadering overhan digde vervolgens de rector magnificus de !tl het Latijn geredigeerde en op perka ment geschreven doctorsbul aan dr. Schu man en speldde hem de epitoga op de fehouders, terwijl de Thebaanse trompet blazers de Marseillaise speelden. De promotor van Adenauer, oud-premier fr- Gaston Eijskens betrad hierna het breekgestoelte. ..Deze 82-jarige man geeft ons allen, y°ora! aan de jeugd, het voorbeeld van °op maar ook van hartverwarmend en Jversterkend vertrouwen. Hij bouwde zijn ahd uit puinen op, maar hii bouwde te- overhandigen van de bul en het opspel den van de epitoga. Dit geschiedde onder een enorme ovatie terwijl het Duitse volkslied door de trompetters werd ge speeld. De heer Schuman drukte zijn dank en grote emotie uit voor deze promotie. „Onze taak was niet steeds gemakkelijk doch wij waren ervan overtuigd, op de goede weg te zijn en zijn daarop vastbe- raden voortgegaan. Het ere-doctoraat, dat mij vandaag wordt verleend," zo conclu deerde hij, „is voor mij een grote eer. k dank de universiteit van Leuven, die niet alleen voor België maar ook in Europa en in heel de wereld een lichtbaken is. Toen Adenauer zich voor zijn dank woord naar het spreekgestoelte begaf brak er opnieuw een ovatie los. Hij zei diep ontroerd te zijn na alles wat Leuven in de laatste jaren heeft geleden, hier door de rector magnificus niet alleen te heb ben horen zeggen „Wij vergeten" maar daar ook nog de woorden „Wij beminnen van de christelijke caritas, er te hebben horen aan toevoegen. „Uit naam van gans het Duitse volk dank ik Leuven om die woorden." Hierna sprak de bondskanselier over de aspecten: christendom en communisme. Alleen het christendom van de geest en de daad kan het communisme bestrijden. In de kamp van de geest hebben de uni versiteiten een belangrijke rol te vervul len. Met de Brabangonne werd de plechtig heid besloten. Overal langs de weg door de stad van en naar de promotiezaal werden de ere gasten door duizenden in drie. vier lub- bele hagen opgestelde studenten op bui tengewoon hartelijke en studentikoos-luid ruchtige wijze toegejuicht. Voor een totaal uitverkochte, enthou siaste zaal van jongens en meisjes is gis terenavond in Krasnkpolsky te Amster dam de 17-jarige h.b.s.'er Piet Sybran- dy uit Enkhuizen door een jury uitgeroe pen als de Nederlandse Pat Boone. Om geheel in stijl te blijven kwam de knaap, juist als de echte Pat Boone in diens nieuwste film „April Love", als pikeur, gezeten op een echte sulky, de zaal inrijden achter een van de beste renpaarden uit de stal van een paarden- bezitter uit Halfweg. Drie avonden achtereen heeft een des kundige jury jongelui van 16 tot 24 jaar voor zich laten zingen in de stijl, die Pat Boone beroemd heeft gemaakt. Er bleven vier finalisten over, die nu gis terenavond in Krasnapolsky hun stem lieten horen. Tweede in dit concours werd de 18- jarige kantoorbediende W. Recourt uit Amsterdam, die de titel kreeg Amster damse Pat Boone, derde werd K. van Os en vierde H. v. d. Graaf, beiden even eens uit Amsterdam. Water Hallstein, voorzitter van de com missie der Europese Economische Ge meenschap, Louis Armand, voorzitter van de Euratomcommissie, en Paul Finet, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de K.S.G., zullen elkaar op 14 januari te Luxemburg ontmoeten. Deze bijeenkomst sluit aan bij een uit nodiging, die op 8 januar; door de Hoge Autoriteit aan de voorzitters van de nieuwe Europese gemeenschappen werd gericht. Het onderhoud zal o.m, gaan over het onderzoek der praktische middelen en de materiële faciliteiten die de Hoge Auto riteit ter beschikking stelt van de nieu we instellingen. Voorts wordt vernomen, dat de Luxem burgse regering sommige van haar dien sten, o.m, de chenst voor toeristen, heeft verzocht een groot openbaar gebouw bij het centraal station te ontruimen. Dit ge bouw zo wordt gezegd, zal binnenkort ter beschikking worden gesteld van de nieuwe Europese gemeenschappen. J. Claydon, de leider van de afdeling der Nieuwzeelandse luchtmacht, die deel neemt aan de Nieuwzeelandse expeditie naar de Zuidpool, heeft gisteravond in een radiotelefonisch persgesprek verklaard, dat ervaren Zuidpoolvorsers. die thans op de basis Scott vertoeven, het erover eens zijn, dat de Britse expeditie van dr. Fuchs slechts een bijzonder kleine kans heeft haar doet. namelijk een tocht nsar de Zuidpool over land in het wintersei zoen, te bereiken. Hij voegde hieraan toe, dat de leden der Nieuwzeelandse Zuidpoolexoeditie. die zich op de basis Scott bevinden, alles in Uit handen van mgr. Van Waeyenberg, rector van de universiteit van Leuven heeft de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer vrijdag de docu menten ontvangen, behorende bij het hem door deze universiteit verleende ere-doctoraat in de politieke en sociale wetenschappen. Deze foto geeft hiervan een beeld. Een twintigjarige tuinders knecht in De Rijp had onlangs voor de grap in een grote, bijna geheel doorgesneden ui, een briefje gestopt, waarin stond: „Ik ben gek op lieve meisjes; zoek kennismaking; ben een knappe verschijning; sportief; enz." Hierna volgde zijn naam en adres. Donderdag ontving hij uit Assendelft een schrijven, waarin het verzoek stond, zo spoedig inogelijk een briefje te sturen aan een Assendelfts meisje, dat rich als volgt aandiende: „Heb de hi ontvangen; ben iets ouder dan h; heb blond krullend haar en hen uiterst sportief. Zend mij uw foto, opdat we de kennismaking hunnen voortzetten". En nu wacht men af in De Rijp etl in Assendelft of deze ui tranen van geluk zal brengen. Naar wettelijke maatstaf is „lang" de gevangenisstraf van meer dan vijf ja ren, doch menigeen zal reeds ecu gevan genisstraf van cén of anderhalf jaar als lang beschouwen, waarbij te bedenken valt dat de gestrafte alle feestdagen bui ten de familiekring doorbrengt. Dit laat ste is voor de psyche van de gevangene zo zwaar wegend dat het niet slechts voor de betrokkenen zelf een argu ment vormt in de strijd tegen de lange gevangenisstraf. Eén der vele argumenten, die zijn aan gevoerd in de voordrachten die in 1956 onder auspiciën van het beroemde Cri minologisch Instituut te Utrecht door dr R. Rijkscn, K. H. Niekcrk, prof. dr mr P. A. H. Baan en prof. mr W. P. J. Pom- pe zijn gehouden en die thans in een bundel, uitgegeven door Van Gorcum Comp. N. V. Assen, verkrijgbaar zijn. Ieder der sprekers heeft de eigen er varingen en het eigen gezichtspunt be licht, maar in wezen komen zij tot de zelfde slotsom: dc lange gevangenisstraf is uit den boze; zij behoort de worden afgeschaft zodra de geesten daar rijp voor zijn en zodra cr een betere straf gevonden is. Strafrecht zal namelijk altijd onmis baar zijn zolang de rechtsorde de ver antwoordelijkheid van de mens voor zijn zedelijk handelen in beginsel aanvaardt, en dat willen deze sprekers beslist. Zij behoren niet tot de in bepaalde medische kringen toenemende groep die de rech ter door de psychiater wil vervangen omdat iedere misdadiger eigenlijk een zieke zou zijn.. De psychiatrisering van het strafrecht is een vernedering niet zozeer van de jurist als juist van de verdachte' wiens belangen men wil die nen. Dat de lange gevangenisstraf slecht is en allerminst het opbouwend effect heeft gehad, dat daarvan in de vorige eeuw na de afschaffing van de dood straf werd verwacht, tonen de spre kers overtuigend aan: afstomping van de gevangene in de cel, geestelijk en ze delijk bederf in zijn contact met mede gevangenen, ondergang van zijn gezin, onvoldoende beveiliging van de maat schappij, en voorbereiding van recidive, dit alles doet zich voor óók bij de gees telijk „normale'" gevangene en het kan niet voldoende worden voorkomen of opgevangen door de reclasseringsinstel- lingen, ondanks hun ijver en toewijding. Maar wat dan? Beveiliging van de maatschappij tegen misdadigers, en be veiliging van dezen tegen volkswoede zal toch altijd slechts mogelijk zijn door opsluiting althans verwijdering voor min of meer geruime tijd, en pas dan kan er sprake zijn van opvoeding, verbete ring, reclassering; bij dat alles mag dan niet op de achtergrond raken de ge dachte, dat de toerekeningsvatbare mis dadiger door zijn schuld leed heeft ver diend en door boete het aan de rechts orde berokkende onrecht moet goed maken. Van dit laatste komt overigens in het huidige stelsel weinig terecht. Wie een oplossing verwacht wordt te leurgesteld doch wie openstaat voor ver. betering van inzicht en toetsing van zijn (voor-)oordelen moet de bundel lezen. De volksvertegenwoordiging zal binnen kort een wetsontwerp te behandelen krijgen, dat de mogelijkheid tot voor waardelijke invrijheidstelling (V.I.) wil verruimen. Pompe verwacht veel van deze verruiming, namelijk vervroeging van V. I„ dus verkorting van de wer kelijke straftijd, met een gedifferentieer de samenwerking van rechter, openbaar ministerie reclassering, psychiater en hopenlijk ook van de gestrafte zelf, want, van hem hangt alles af. De voordrach ten bevorderen ten zeerste het begrip voor dit streven. De bundel is ingeleid met een „woord vooraf" door mr A. E. M. Lamers, direc teur-generaal van het gevangeniswezen. P. W. i „Ieder die in Nederland op enige af stand van het IJ en het Noordzeekanaal woont en zich voor de zaak interesseert, verbaast zich over de tegenstellingen in een kring, die zoveel belangen gemeen heeft en wie tot de kring behoort, moet erkennen, dat velen zich in hun eigen 6tandpunt hebben vastgewerkt." Aldus stelde het gisteren burgemees ter W. Thomassen van Zaandam in zijn nieuwjaarsrede, waarin hij vnl aandacht schonk aan de tunnelplannen. Hij herin nerde eraan, dat de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, de heer Delprat, ;n zijn iaarrede heeft gezegd, ervan overtuigd te zijn, dat de IJ-, Coen- en Hemtunnel alle drie nodig zijn en er ook wel zullen komen. De burgemeester zei hierop: „Dit is een belangrijk woord. Er zijn drie tun nels nodig en ik zeg, dat de heer Delprat gaarne na. De acties voor de IJ- en de Coentunnel hebben echter duidelijke ge demonstreerd. dat zowel Amsterdam als de Zaanstreek eigen opvattingen koeste ren omtrent prioriteiten. Een gedachtenwisseling over deze zaak in brede kring van belangstellenden heeft nog nooit plaats gevonden. Daarom ge loof ik. zo besloot de heer Thomassen, dat een openhartige en vertrouwelijke dis cussie niet misplaatst zou zijn .Ik ben er van overtuigd, dat vertegenwoordigers uit de Zaanstreek aan zulk een discussie met groot genoegen zullen deelnemen. het werk zouden stellen om Fuchs g.s. te helpen, w teer zij in moeilijkheden zou den geraken. „Doch het zou uitgesloten zijn over land een reddingspoging te wa gen." .Hulp zou alleen per vliegtuig kunnen worden verleend en het is krankzinnig, om in een hevige sneeuwstorm te gaan vliegen. Zou de expeditie-Fuchs onder dergelijke omstandigheden in moeilijkhe den komen te verkeren, dan zou zij op hulpverlening moeten wachten, totdat er weer zou kunnen worden gevlogen. Eind januari en begin februari zijn de weers omstandigheden in het Zuidpoolgebied verschrikkelijk." aldus Claydon, die be sloot met de opmerking, dat velen op de j basis Scott zich afvragen of dr. Fuchs het ne Nederlandse minister rail Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Lunsen recht heeft te verwachten, dat de leden \mevrouw j_,uus hebben vrijdagavond in de ambtswoning van de minister in Den van zijn expeditie onder dergelijke om -jjaar. ecn nieuwjaarsreceptie gehouden, welke druk werd. bezocht. De foto laat stand,aheden hun medewerking zullenmg. mr M Tellegen> directetlr van het kabinet der Koningin, aan minister Luns de beste wensen voor 1958 aanbood. standigheden hun blijven verlenen. Zoals wij reeds eerder meldden, hebben zes grote woningbouwaannemers in Den Haag besloten geen conjunctuurtoeslag meer aan hun arbeiders uit te betalen. Nadat een actie-comité was opgericht en er een vergadering was gehouden, is gisteren op verschillende plaatsen het werk voor een half uur gestaakt of vertraagd. Enkele tientallen arbeiders werden toen op staande voet ontslagen. In Amsterdam De politie moest op enkele bouwwer ken assistentie verlenen, wanneer de ont slagen arbeiders niet wilden vertrekken. Door bemiddeling van de bona fide vak organisaties zijn de ontslagen van een deel der arbeiders echter weer ingetrok ken, op voorwaarde dat er normaal werd doorgewerkt. Hoewel de vakorganisaties van mening zijn. dat de aannemers juridisch het ge lijk aan hun kan' hebben, menen zij, dat het menselijk gezien niet juist is. ineens het gezinsinkomen van de arbeiders vrij drastisch te verminderen. Overigens blijkt hier weer, hoe nodig het is, dat er e nde- lijk eens een nieuwe goedgekeurde c.a.o komt. In Amsterdam is nog geen sprake van een algemene maatregel van de patroons om de conjunctuurtoeslag op de lonen van de bouwvakarbeiders te verlagen. In cidenteel echter zijn sommige werkgevers daartoe al wel overgegaan. Dit heeft tot gevolg gehad dat er in tuinstad Geuzen veld op een werk van het Nederlands Bouwsyndicaat ongeveer 250 arbeiders donderdag een staking can 24 uur hebben gehouden. Zij wilden daarmee protesteren tegen de verlaging, die al de tweede bin nen korte tijd was en tegelijk waarschu wen dat zij een derde verlaging van de toeslag „niet zouden nemen". Door de maatregel van de werkgever is het loon van de geschoolden ongeveer met 10 per week verminderd en dat van de onge schoolden met een paar gulden De direc tie van het Ned. Bouwsyndicaat streeft. evenaL haar Haagse collega's, naar een sanering van de lonen der bouwvakarbei ders. maar is overigens wel de mening toegedaan, dat de in de ontwerp-CAO genoemde bedragen te laag geacht moe ten worden. (Van onze speciale verslaggever) DE DREIGING, die vooral de laatste maanden is komen te hangen over de Nederlandse benzine-tankstations, heeft verscheidene grote benzinemaatschap pijen gedwongen zich te beraden over maatregelen, waardoor aan de nachte lijke roofpartijen een einde kan worden gemaakt. Herhaalde malen is het immers voorgekomen, dat automobilisten, die als vredige klanten bij de pomp arriveerdenniet zo zeer behoefte bleken te gevoelen aan brandstof, als wel aan de (vaak goedgevulde) kas. Op het verlaten station werd dan de bediende bedreigd of gemolesteerd: alarminstallaties bleken weinig effect te sorteren, want er was niemand in de omgeving en bovendien leverde het weinig moei lijkheden op, de pompbediende te misleiden. Bekend is het geval, waarin door eiïkele „automobilisten" aan de bediende werd gevraagd: och, de auto is r.ict in orde. kijk eens onder de motorkapDe man kon dit moeilijk weigeren en werd. enkele seconden later met een Engelse sleutel buiten westen geslagen De rovers ontfutselden hem de sleutels van de kluis en gingen er even later met de inhoud van de kas vandoor. kleine platte doosjes, die dan in de gleuf verdwijnen. In dit geval bezit hij wél een sleutel, maar deze dient alleen om de inwerpgleuf te vergrendelen en te ontsluiten. Om in het inwendige van de kluis te kunnen komen, heeft men de grote sleutel nodig en deze berust ook hier bij de geld-ophaler. Men is reeds met een benzine-maatschappij in onderhande ling over de levering van dit in een actuele nood voorziening brengende produkt. Hoe deze wachters op de eenzame buitenposten te beschermen? Vanzelf sprekend houdt de'politie een oogje in het zeil, maar men kan moeilijk vra gen om een permanente nachtelijke bewaking. Daarom wil men het pro bleem nu anders gaan oplossen. Bij een grote maatschappij zullen alle kluizen in de stations worden voorzien van een kleine, ronde koker, die dwars door het beton naar het inwendige van de brandkast zal lopen. De sleutel van de kluis zal niet langer in handen wor den gegeven van de bediende, maar aan de employé, die geregeld bij daglicht het geld zal komen opha len. Heeft de bediende meer dan hon derd gulden in de pot, dan verpakt hii het „overtollige" geld, dat hij bij het wisselen niet meer nodig zal hebben, in een klein rond kokertje en laat dat, via de buis in de kluis vallen. Niemand, kan er meer bij, behalve de employé met de sleutel. De rover, die een dergelijk station overvalt, kan dus in het gunstigste ge val het wisselgeld stelen en dat is meestal héél wat minder dan het be drag, dat zich in de brandkast kan be vinden. Vooral tijdens de week-ends, wanneer de geldophaler ruim een et maal wegblijft, kan het ge-inde bedrag oplopen tot vele duizenden guldens. De idee, de bedreigde pompbediende op gemakkelijke en veilige wijze af te helpen van het teveel aan geld, is ook uitgewerkt door een Haarlemse brand- kastenfirma, die een speciale „anti- benzinestation-roof-kluis" heeft ont worpen, waarin zich geen koker, maar een verticele gleuf bevindt. De be diende kan zijn geld verpakken in] Er zijn nog verscheidene andere ma nieren bedacht om de pompbedienden te beschermen, zoals het invoeren van benzine-bonnetjes, die overdag tegen b"t"lina kunnen worden gekocht en De kleine inwerp-kluis, die speciaal voor de bedreigde benzinestations werd ont worpen. In de deur bevindt zich een gleuf, die juist groot genoeg is voor de metalen doosjes met geld. De sleutel van de kluis blijft ver weg 's nachts als betaalmiddel kunnen wor den gebruikt, zodat de bediende dus geen geld in kas behoeft te hebben. Maar de brievenbus-bescherming van de kluizen, gekoppeld aan een thans algemeen ingevoerde dubbele bezetting bij nacht, leek beter voor realisering vatbaarVandaar, dat men in de toe komst op stille benzinestations de be dienden bij nacht vele malen naar de bus zal kunnen zien lopen, met in hun hand een „postje", dat voortaan aan de neus van de tankstation-overvallers voorbij zal gaan. Het nachtelijke benzinestation in zijn eenzaamheid: niet langer ven prooi voor rove

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7