Ajax-Enschede bood 1 goal, en die werd afgekeurd! Wederzijdse verdedigingen bleven de baas D.O.S.-schutters kregen tegen Van der Hart geen kans WYSERT TREVOR FORD steeds nuttiger 7 ADO had hardheid niet nodig maar verviel er toch weer in V.V.V.'s zege na Wilkes-wraak definitief Nederl. Sport Federatie moet dit jaar nog gaan werken NOC- reorganisatie door bonden aanvaard MVV liet Elinkwijk drie goals ophalen Amsterdam miste zelfs een penalty Drie van Enschede^ rivalen verloren Géén voetbalinterland tegen Portugal PSV was tegen Rapid JC goed op dreef Sportbonden gaan zelf Sportnota samenstellen Kwaliteitszetels voor confessionele bonden Ocwirk voor OosteiiïJJ in Stockholm MAANDAG 13 JANUARI 1958 PAGINA 6 Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met N.O.C.-loterij Een noodtoestand Erelidmaatschap (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, zondag Het betere „samenspel" tussen scheidsrechter en grens rechter, waarvoor zaterdag op een bijeenkomst van voetbal-arbiters in Zeist was gepleit, is scheidsrechter Martens by AjaxSC Enschedé duur komen te staan. Of liever: na afloop. Want toen regende het zitkussentjes naar het hoofd van de arbiter, omdat deze in de 70ste mi nuut een Ajax-doelpunt niet had toegekend. Die treffer, waarmede Ajax de winst zou hebben opge streken, was door Oudcrland gescoord. Maar schcidsrech- OUDER- LAND, Ajax gaf in de eerste 20 minuten de toon aan. Het Amsterdamse voetbal was gevaarlijk door de ver rassing. welke er in de combinaties school. Vooral als Van der Kuil (teveel dribbels!) en Ouderland op rechts aan het werk waren, dreigde er gevaar, omdat Oden- thal geen moment vat op deze spelers kon krijgen. Met Den Edel (op de midvoorplaats van Bleij- enberg, die langs de lijn lp.; zat vanwege het zwa- te veld, werd beweerd!) werd gepoogd de En- schedé-veste stormrijp te maken en dat lukte ook wel. Maar op de be slissende momenten werd er niet goed ge richt of reikte een Ajax- been (van Den Edel, tot tweemaal toe) niet ver- .- genoeg om de bal de be- de enige goal, slissende duw te kunnen afgekeurd, geven. En bovendien: de flegmatieke Sportclub-doelman Van der Wint was niet van zijn stuk te brengen. Toen Enschedé wat op gang was ge komen en blijk gaf zelfs beter te kun nen combineren dan Ajax maar eveneens faalde met de afwerking kreeg de strijd een evenwichtiger beeld. Sepp Seemann als zwervende mid- voor zocht het veelal in samenspel met Van der Wel (de enige Enschedeër die zo af en toe wel een bal naar het Ajax-doel joeg) en zijn landgenoot Fott- ner, maar Ajax kon steeds met „man en macht" het doelgebied zuiveren. Het tweede deel van die eerste helft bood dan ook aan de Sportclub wat betere kansen, maar Fottner schoot juist voor langs. Haarms liep zo maar heel toeval lig. in de baan van een schot van Voges en op dezelfde wijze maakte Anderiesen een schot van de Sportclub-rechtsbin nen onschadelijk. Ajax beging in die pe riode de bout om te veel succes van de linkerwing Donald en Wim Feldmann te verwachten en dat tweetal was kans loos tegen de „reus" Schaap en de nim mer aflatende Busschers. Had Ajax de eerste helft van de voor- rust-periode beheerst, in dezelfde perio de na de hervatting deed SC. Enschedé dat. Met Voges weer voluit „draaiend" (de Enschedeër was hinkend naar een iets langere rustperiode gegaan dan de andere spelers) legde de Sportclub-aan val wel fraaie figuren op de Ajax-gras- mat, maar dat borduren duurde te lang om ernstig gevaar te kunnen opleveren. Vier corners, kort na elkaar, dat was het enige wat de Sportclub er mee bereikte. Ajax had zelfs toen nog met ver- rassings-uitvallen de beste kansen op een doelpunt, doch de fraaie snoekduik- kopbal van Ouderland op een goede pass van Den Edel verdween in de handen van Van der Wint en na de zo- ;-|i veelste,solo-actie van Van der Kuil ont nam de lange Enschedese goalie uitlo pend heel rustig Ajax opnieuw een sco- rin gs-mogelijkheid. Er kwam dus uiteindelijk toch een doelpunt. In de 25e minuut nam I Van Ham een vrije trap, Den Edel trans porteerde de bal achterwaarts koppend verder en precies voor de voeten van Ouderland, die in een flits" raak vuur de. Even wachtte scheidsrechter Mar- tens met het nemen van zijn beslissing, doch toen hij zijn grensrechter „in de houding" zag staan, keurde hij het doel- punt af. Daarna was .de strijd ook wel gestre den, want het volharden van de Sport club in het subtiele spel en het wat ge demoraliseerde spel van de Ajax-aanval konden de 00 niet meer wegvagen. ter Martens had zelf niet duidelijk kunnen constateren of de Ajacicd buitenspel liep. Afgesproken was evenwel met de grensrechters, dat een dergelijk geval kenbaar zou worden gemaakt door stokstijf te blijven staan. En de linesman stond stokstijf, met zijn vlag omlaag, zodat de referee op dat advies het doelpunt niet toekende. Ajax sc Enschede bleef aldus zonder doelpunten. Geen winnende partij dus en gezien het spelbecld was die pun tenverdeling juist. Wat al was Ajax over het algemeen wat gevaarlijker, technisch was de Sportclub toch de beste ploeg. Maar schieten was er bij de oostelyken niet by. Hun improduktiviteit was ontstellend De interland-voetbalwedstrijd Neder- land-Portugal, welke door de KNVB voor 3 of 4 mei a.s. (te Rotterdam) op de agenda was geplaatst, gaat niet door. De Portugese voetbalbond heeft medege deeld de nationale ploeg niet vrij te kunnen maken. De KNVB zal thans proberen een an dere tegenstander voor een wedstrijd omstreeks die tijd te vinden, doch dit wordt naar de heer Brunf ons zei steeds moeilijker. (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, zondag. De Utrechtse voetbalfans vallen van de ene sensatie in de andere. Na de fraaie „ophaalparty" van DOS tegen Feijcnoord heeft thans Elinkwjjk getoond bij enkele doelpunten verschil niet verloren te zijn, al ging dat dan op een heel andere ma nier in zijn werk. De blauwwitten hadden MVV te gast en mochten de handen dichtknijpen bij het rustsignaal slechts met 0—2 achter te staan, want voor hetzelfde geld had de 4 of de 5 aan het scorebord kunnen hangen De Maastrichtenaren domineerden dank zij uitgebalanceerd spel over alle linies en doelman Vrijhof was in een ongenaak bare vorm. Bij de Utrechters waren het alleen Kreijermaat, Westers en H. Mijn- als. die in de eerste helft tegen hun tegen standers waren opgewassen. De Maas trichtse rechtsbuiten Coenen scoorde in de 21e en 32e minuut, waarna het hout werk verdere goals voorkwam. In de 17c minuut van de tweede helft miste Kraak en kon Tocnnaer gemakke lijk voor 03 zorgen. Onverwachts scoor de Kruin betrekkelijk kort daarop tegen en dat doelpunt betekende een totale om mekeer. Elinkwijk, aangemoedigd door een vurig publiek, wierp zich nu zeer enthousiast in de strijd. Reeds 2 minuten later zette Mees door een nieuw doelpunt de zaak op stelen (2—3) en toen Van Beek 12 minu ten voor het einde voor de gelijkmaker (33) zorgde, ontstond er een leven als een oordeel. MVV had niet veel meer te vertellen, doch kon zich verder staande houden. I GELEEN, zondag (Van onze sport-correspondent) Twee ploegen, die de vorige zondag een schuttersfeest vierden, zijn tegen elkaar niet tot een hoge score kunnen komen. Dat was enerzijds het gevolg van de terugkeer van Hans Kraay hersteld van een blessure bij D.O.S., waardoor aan Bram Appel slechts een minimale bewegingsvrijheid werd toegestaan, en anderzijds aan de uiterste concentratie waarmede Cor v. d. Hart zijn directe tegenstander Lammers zodanig uitschakelde, dat hy zijn aandacht dikwijls óók nog aan topscorer Van der Linden kon besteden. Ballet rond de bal, die veilig in dc armen van Ajax keeper Pieters Graafland ligt. De beide op-vliegende Enschede-aanvallers Seemann en Voges reiken vergeefs en de twee rechtse Ajaxieden kunnen gerust zijn Intussen toonde Fortuna zich onbetwist de beste ploeg en was het aan het zeer kundig verdedigen van De Munck te dan ken, dat de schade voor DOS tot 10 be perkt bleef. Dit eerste en enige doelpunt werd na 40 minuten van een zeer aan trekkelijke eerste helft door Jongen ge scoord. Het zwaar bespeelbare terrein, dat voor de overvloedige regens doorweekt was, eiste in het tweede bedrijf zijn tol van de spelers, waardoor spelpeil en -tempo aan zienlijk daalden. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, zondag. Alle elementen, welke van Amsterdam GVAV een echte voetbalwedstrijd hadden kunnen maken, ontbraken aan het spel en zo werd dit treffen een zo enorm po ver geval, dat het door de 7500 toeschou wers heel vaak met hoongelach werd be groet. Een en al malaise was het dan ook, in de Olympische kuip: geen tempo, bar slecht plaatsen en allerbedroevendst schieten. Zonder Vonhoff (geblesseerd) was de Amsterdam-aanval helemaal de motorische kracht kwijt en GVAV miste door het ontbreken van Kruger ook al alle aanvalspit. Het enige opvallende in dit duel was, dat de beide invallers in de verdedigin gen (linksback Meijer bij dc hoofdstedelin gen en doelman Koops bij de noordelij ken) nog het best van allen voor de dag kwamen. De Groningse doelman moest in de 25e miuuut van de tweede helft de han den ferm uit de mouwen steken, omdat Kick een penalty mocht nemen. Kick kon het geschenk echter niet „ver zilveren", want hij schoot zo tam, dat doelman Koops zijn vuist onder het leer kon zetten. En na dat ene sensationele momentje wikkelden de zaken zich in de laatste 20 minuten even droevig af als in de voor gaande zeventig was geschied. Gelukkig maar, dat er geen winnaar was! DEN HAAG, zaterdag. „Wij hebben onlangs met het voltallige bestuur een langdurige bespreking gehad met de staats secretaris van Onderwijs, de heer Höppener", aldus deelde NOC- voorzitter dr. Linthorst Homan mede. toen aan het slot van de buitengewone ledenvergadering in Den Haag het agendapunt „de in vloed van de bestedingsbeperking op de sportbeweging" aan de orde kwam. „Hoewel deze bespreking zeker haar nut heeft gehad, hebben wij uiteraard niet kunnen bereiken, dat de staatssecretaris ons enige toezegging voor nu of in de toe komst inzake de Sportnota kon doen. Wij wilden u thans voorstel len de sportnota zelf te gaan sa menstellen". Het bestuur van het Ned. Olym pisch Comité zal een nota over de sport en de lichamelijke opvoe ding samenstellen in samenwer king met de Vereniging van Lera ren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding in Nederland, de Ned. Katholieke Sportbond, de Ned. Culturele Sportbond, de Ned. Christelijke Sportunie en de Ne derlandse Sportpers. Deze organisaties zullen afge vaardigden aanwijzen, die samen met het NOC-bestuur en enkele daartoe uitgenodigde specialisten op technisch gebied de Sportnota zullen samenstellen. De sportbon den zullen de gelegenheid krijgen voordien hun verlangens aan de samenstellers kenbaar te maken. (Van onze sport-correspondent) EINDHOVEN, zondag. Voor 18.000 toeschouwers heeft PSV mede dank zij een niet alleen schiet grage maar ook uitstekend dribbelende Dillen en een steeds nuttiger wordende Trevor Ford, een verdiende 4-2 over winning op Rapid JC behaald, waar mede de Eindhovenarcn naar de zesde plaats van de ranglijst oprukten. De grondslag van deze overwinning werd gelegd door een enorm sterke start van de PSV-ers, die na drie minuten reeds een 1-0 voorsprong hadden, toen spil Smeets de switchende Ford niet an ders kon bedwingen dan door diens scher pe voorzet met de hand weg te slaan; uit de daaruit volgende strafschop scoorde Dillen zijn eerste doelpunt. Door activiteiten van Hanneman en Van Melis kwam Rapid eerst langzamerhand op toeren, hetgeen de stand op gelijke voet bracht, toen Van Melis in de 38e minuut een verre pass van rechtsback Brull inkopte, nadat Dillen kort daarvoor in vrije positie tegen de lat en de terug springende bal naast had geschoten. In de 43e minuut schoot Dillen een pass van Van den Heuvel ineens in 2-1. Negen minuten na rust plaatste Dillen de bal in de doelmond. Mommerts stopte de bal, maar aarzelde met wegwerken en onmiddellijk was daar Van den Heuvel bij om onhoudbaar te scoren. In de 14e minuut verraste Dillen doelman Cox met een ver schot en met deze veilige 4-1 voorsprong geloofde PSV het wel. Rapid werd sterker en in de 32e minuut stopte doelman Bekkering weliswaar een schot van Hanneman, maar hij kon de bal niet klemvast krijgen, waarvan Haenen profi teerde en de stand op 4-2 bracht. ERE-D1VISIE NAC-BVV afge'' AmsterdamGVAV 09 Fortuna '54DOS 1 NOADBlauw Wit 19 VVV—ADO 2—9 Elinkwijk—MVV 3—2 AjaxSp. Enschede09 PSV—Rapid JC 4—2 Het is géén revanche voor En schede geworden, geen nieuwe Ajax-zege echter ook! En hoezeer beide ploegen het accent we' op de verdediging hebben gelegd* blijkt uit de 00 „score"He» voordeel was voor Enschede, dat aldus zijn 4 punten voorsprong oP de Landskampioenen behield en. dat daarbij ook nog extra win'» noteerde. De winst dat alle drie de andere ploegen, die na Enschede op de ranglijst volgen, een neder laag kregen aangemeten. Drie revanches dus. En niet on verwachtADO ondervond, da» de reputatie welke VVV in eigen „Kraal" geniet, niet op los zand gebouwd is. Een enigszins teleur stellend DOS ervoer, dat Fortuna '54 juist in „moeilijke" wedstrijden bijzonder gebrand is op de zege. En Rapid JC gaf opnieuw blijk, dat het in den vreemde stukken minder speelt dan thuis, waarvan PSV bij zonder slagvaardig wist te profite- ren. PSV werkte zich daardoor liefs' drie plaatsen omhoog, voorbil Sparta en Feijerloord, die hun on derlinge oorlogje reeds twee weken geleden hadden uitgevochten, maar ook voorbij MVV, dat bij Elinkwi.i'' een verrassend gelijk spel moest toestaan. De Utrechters kregen daardoor weer iets beter uitzicht oP de andere staartclubs, waarvan Blauw Wit er nu slecht voor kwatti te staan. De Amsterdamse debutan ten moesten namelijk opnieuw de meerderheid erkennen, zij het slechts met 10 (de scores waren heel wat lager dan verleden week), van het goed herstelde NOAD, da' daardoor nu wel iets lichter adem kan halen. Amsterdam en GVAV gaven elkaar ook nu niets toe (00' en voorts was er ook in de Ere divisie een wedstrijd die bezweek aan het „hoog water" van de af gelopen dagen, te weten NAC- BVV en wel doordat het riviertje de Mark weer eens zijn bedding tot over het NAC-veld uitbreidde De stand luidt nu: Spel. Enschede 19 27 4124 ADO 19 25 47—3" Ajax 19 23 34—24 DOS 19 23 38—29 Rapid JC 19 22 42—34 PSV 19 21 42—38 VVV18 20 32—24 MVV 19 20 3827 Sparta 19 20 43—33 Fortuna '54 19 20 3834 Feijenoord 19 20 4948 GVAV 19 17 33—41 NOAD 19 16 26—48 Amsterdam 18 14 2735 NAC 17 13 29—42 Blauw Wit 18 12 27—31 BW 18 12 37—52 Elinkwijk 19 11 2445 De kleine Thëuws is naar liet ADO- doel doorgestoten, Van Rosmalen en Karei Jansen trekken dc fuik te laat dicht, maar deze keer zat er voor V. V. V. toch geen doelpunt in. DEN HAAG, zaterdag (Van onze verslaggever) Er was geen hoofdelijke stemming nodig. Er was ook geen stem tégen. ®r was wél vertrouwen, dat de reorganisatie van het Ned. Olympisch Comité en de oprichting van een Ned. Sport Federatie nog dit jaar haar beslag zouden krijgen en dat beide instituten ook nog dit jaar aan het werk zouden kunnen gaan. De sfeer op de buitengewone algemene vergadering van het N.O.C., zaterdag in dc Dierentuin te Den Haag, was buitengewoon 'goed. Er was één sterk, gemeenschappelijk en door idealisme gedragen streven om ten bate van de Nederlandse sport een gedegen stuk organisatorisch werk te verrichten. Via: de Ned. Sport Federatie envia een Sportnota, die het N.O.C. zelf zal gaan uitbrengen! Het plan tot reorganisatie van het N.O.C. en oprichting van een Ncd. Sport Federatie kreeg gestalte in de be spreking van het rapport, zoals dat door de studiecom missie voor de reorganisatie was uitgebracht. Dit rapport behelsde de beperking van het N.O.C., samengesteld uit vertegenwoordigers van aan Olympische Spelen deelne mende bonden, tot dc strikt Olympische taken. En het be helsde dan in tweede instantie, maar onverbrekelijk, de oprichting van een Ned. Sport Federatie, waarin aile or ganisaties, die in ons land werkzaam zijn op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport, dus ook o.m. dc Ned. Kath. Sportbond, de Ned. Chr. Sportunie en de Ned. Cult. Sportbond, kunnen worden opgenomen. Zoals gezegd: zonder hoofdelijke stemming en zonder stem tégen ging de vergadering met het rapport akkoord. Zij droeg bovendien het N O.C.-bestuur op. uiterlijk mei met ontwerp-statutcn voor een beperkt N.O.C. te komen en om te gaan praten met „de levensbeschouwelijke organisaties" die geen lid van het N.O.C. zijn doch wel lid van de Ned. Sport Federatie behoren te zijn en van dit gesprek rapport uit te brengen aan de sportbonden. daaregen noch in het N.O.C.-bestuur noch in de reorganisatiecommissie enig be zwaar. Het zou wolkomen onbevredigend zijn als op dit punt ook maar enige reserve overbleef. Men heeft geen recht de confessionele organisaties uit te nodi gen als men bezwaar heeft tegen de kwaliteitszeels en men mag ook niet trachten voor de goedkoopste prijs tot samenwerking te komen. Zoals gemeld sprak de vergadering zich tenslotte principieel, zonder een stem te gen, uit voor het rappiort. De vergadering, door dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het N.O.C. geleid, heeft zich kort bezig gehouden met de financiële opzet van dc te stichten Sport federatie en, vrij langdurig, met de kwestie van de- kwaliteitszetels in het bestuur. De heer P. C. van Houten, lid van de reorganisatieeommissie, wees erop. dat het bedrag van 475.000, waarmee de ont werpbegroting voor de Federatie sluit, opgevat moet worden als een streefgetal, Voor de werkzaamheden in de eerste twee jaar kan men toekomen met een bedrag van 130.000 per jaar, waarbij 45.000 contributies, 35.000 uit inkomsten van adviezen inzake sport-accommodaties 25.000 uit het Fonds Nationale Sport- belangen en 25.000 uit de fondsenwer ving. Gestreefd zal warden naar geleide lijke verhoging der inkomsten en naar een hiermede overeenstemmende uitbreiding der werkzaamheden. Bleek men algemeen akkoord te gaan met de splitsing van de taken, dus met de reorganisatie van het N.O.C. en met de oprichting van een Sportfederatie, ten aazien van de z.g. kwaliteitszetels kwam van verschillende zijden terughoudend heid aan de dag. In het rapport van de reorganisatiecommissie wordt nl. gesteld, dat in het bestuur van de Federatie in eik -geval vertegenwoordigers van zes organisaties, waarbij de Ned. Chr. Sport unie, de Ned. Cult. Sportbond en de Ned. Kaiih. Sportbond, zitting moeten hebben. Mr. Van Zinmcq Bergmann (Kon. Ned. Hockeybond) had bezwaar tegen deze kwaliteitszetels en ook tegen de wijze waarop het stemrecht zou worden vast gesteld; de heer Schroder (K.N.V.B.) zeide evenmin „happy" te zijn met de kwali teitszetels. alhoewel hij besefte dat het in Nederland niet anders kon; de heer Van der Ploeg (Roeibond) was er in principe niet voor; de heer De Wit (K.V.NW.V.) sloot zich aan bij de heer Van Zinnicq Bergmann; dc heer De Dries (Kon. Ned. Zwembond) stond eveneens ietwat huive rig tegenover.de ontworpen samenstelling van het bestuur; dr. Van Dijk (K.N.W.U zeide principieel sympathiek te staan tegenover de plannen, maar vroeg of het wel de juiste tijd was en of men niet beter kon wachten op de Sport-toto die er z.i. zeker komt en de heer Perel (Krachtsporthond) stelde de vraag wat er zou gebeuren als het overleg met de beschouwelijke organisaties geen resultaat zou opleveren. Daarentegen betoogde de heer Lotsy, sprekend als erelid van het. N.O.C. en oud-voorzitter van de K.N.V.B,, dat het gentleman's agreement in de K.N.VB. altijd voortreffelijk heeft gewerkt, dank zij het onderlinge vertrouwen. En het grappige van de kwaliteitszetels was, dat een erva'n zichzelf heeft opgeheven. De ervaring van de grootste bond in Neder land is, dat men geen vrees voor samen werking met de confessionele organisaties moet 'koesteren. Parallel hiermede ver klaarde de heer Wesselo (Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond), dat men de ver tegenwoordigers van deze organisaties niet in de Federatie kan missen, wil men wezenlijk een gesprekspartner voor de overheid zijn. Dr. Linthorst Homan zei in z(jn ant woorden aan de diverse sprekers, dat wachten met dc reorganisatie een totaal verkeerde tactiek zou zijn. Er heerst een noodtoestand niet omdat er gebrek aan sportiviteit zou zijn, maar omdat de positie van de sport en de lichame lijke opvoeding in de diepe geledingen van het volk en in de politiek alles te wensen laat. Er is formeel contact geweest met de levensbeschouwelijke en enkele andere instanties. De reacties waren sympathiek. Wat de kwaliteitszetels aangaat bestaat Voorts deelde de secretaris-penning meester, dr. J. N. van den Houten, mee, dat hét N.O.C. weer toestemming van ds minister van justitie heeft gekregen dit jaar een loterij te organiseren. Dit zal gebeuren in het raam van de actie voor het verwerven van fondsen «oor uitzen ding naar de Olympische Spelen 1960 in Rome. De heer Van den Houten wees in dit verband op het teleurstellende feit, da; de regering de 25.000 subsidie heeft in getrokken omdat zij van mening was, dat het N.O.C. door het niet doorgaan van de uitzending naar Melbourne, voldoende geld over had.„Niets is minder waar", aldus dr. Van den Houten, ..een blik in de kas van het Olympisch fonds zal ieder een kunnen overtuigen". Een afwijkende contributieregeling voor de Kon. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging en de Kon. Ned. Schaatsenrijders Bond, die zich vrij gesteld wensten te zien van betalinng van het z.g. N.O.C.-dubbeltje, werd goed gekeurd voor K.N.M.V. en K.N.S.B. Ten aanzien van de K.N.A.C. zal zal de contri butieregeling opnieuw worden bekeken (Van onze sport-correspondent) VENLO (De Kraal), zond"* Hard, veel tc hard was het duel tussen VVV en ADO, dat zondagmiddag 4ef aanschouwe van 13.000 voetballiefhebbers aan de Kraal te Venlo gestreden vrtrd' Hier werd weer eens duidelijk gedemonstreerd hoe zwaar dc punten gaan wegf1' als er twee ploegen in het veld komen, die beide te fel op winst belust V\V' Scheidsrechter Bronkhorst had dit kennelijk verwacht, want spoedig werd l,c. duidelijk, dat hy niets tolereerde. Maar helaas: zoals zo vaak had ook ditn"*9, het scherpe fluiten van de scheidsrechter een averechtse uitwerking, ofscho9' wc stellig niet willen beweren, dat Bronkhorst de aanleiding is geweest tot veel te harde lijf-aan-lijf gevechten, die vooral na dc rust het duel ontsierde9 Een dieptepunt was wel toen middenvoor Schuurmans van ADO een minu"t 9 tien voor het einde zijn Vcnlose collega trapte, toen er geen bal in hun buurt bekennen viel. Bronkhorst was terecht genadeloos en stuurde de Hagenaar veld uit. Trouwens eerlijkheidshalve dient gezegd te worden, dat het vooral Haagse ploeg was, die zich tot tc hard spel liet verleiden. Vooral de rnb«H<stf Haagse defensie verdedigde tc hard. Faas Wilkes, overigens dc rust zelf ra»"'? er zelfs van in opwinding, toen spil Jans hem eenmaal zo zwaar tackelde, Faas hard tegen de grond tolde. Het Ned, Olympisch Comité heeft de heer J. M. .1. Korpershoek benoemd tot erelid, aldus werd in de aanvang van de vergadering door voorzitter dr. .1. Linthorst Homan medegedeeld. Het bleek voor de heer Korpershoek, die onlangs zijn 40-,iarig jubileum als bestuurslid van de „Vereniging van Leraren en On derwijzers in de Lichamelijke Opvoe ding in Nederland" vierde en ter ge- geicgeiilieid daarvan werd bevorderd tot Ridder in de Orde van Oranjc- Nassau, een grote verrassing te zijn. „Wij willen ons scharen in de lange en belangrijke rij van hen. die de heer Korpershoek onlangs hebben geëerd voor het vele werk, dat hij in de theorie, da praktijk en vooral ook de geest van de lichamelijke opvoeding heeft gedaan", aldus de N.O.C.-voorzitter. De heer Korpershoek dankte, ontroerd voor „zo n gnote eer voor het werk, waar van ik niet wist dat men het als zo be langrijk zou beschouwen". Mevr. F. L. A. Suttorp-Van den Berg, die verleden jaar aftrad als bestuurslid van de Kon. Ned. Zwembond, werd de zil veren erepenning van het N.O.C. toe gekend. Dat had op Faas overigens een voor de Haagse ploeg gevaarlijke uitwerking, want Wilkes zou Wilkes niet geweest zijn als hij voor deze zware afweer geen re vanche genomen had. En dat deed hij in I de 35ste minuut na de rust, toen hij met een felle dribbel door de Haagse defensie sneed en op het juis te moment zo gaaf voorzette, dat Willy Erkens maar hoefde te trappen om het tweede Vcnlose doel punt tot stand te brengen. Toen was ADO definitief gesla gen. Om te beginnen bij het begin. VVV bleek onmiddellijk serieuze plannen te hebben en was van moet af aan op temperatuur. Met goede combina ties, vooral tussen Wilkes cn Spikofski. toog de Vcnlose aan val het gebied van doelman Kok binnen. Zo goed van kwaliteit was dit Venlose spel, dat ADO volkomen in de verdediging werd teruggedrongen en zelfs een tijdlang overspeeld werd. Het gevolg daarvan was een doelpunt in de 10de minuut. Wilkes kreeg een voorzet van Theuws en schoot van dichtbij in. Dc bal sloeg van de onderkant van de lat naar beneden en werd op hetzelfde moment weggewerkt. Scheidsrechter Bronkhorst die stond toe te zien van een meter of twaalf afstand, wees resoluut naar de middenstip, ondanks een menigte Haagse protesten. ADO scheen aanvankelijk van plan tegen dit doelpunt protest aan te tekenen, maar blijkt daarvan naderhand afgezien te hebben, mei. het oog op do tweede Ven lose treffer. Ook na deze eerste treffer bleef VVV de betere ploeg, maar de voor hoede miste enkele goede kansen en toen ADO na een half uur de balans in even wicht wist te brengen, was het met de schietlustigheid van de Venlonaren een heel eind gedaan. ADO begon feller te spelen en eer er een half uur verstreken was, had Bronk horst al een stuk of vier namen geno- WILKES, nam wraak tcerd in zijn notitieboekje. Het I" kwartier echter bood een voorpf"e" van datgene wat men na dc rust te 8?9 schouwen zou krygen. Na de hervatt'9 namelyk begon ADO werkelijk te ballen, zoals iedereen dat van deze cl verwachtte. Jg Met vloeiende combinaties schoof 0 Haagse aanval het Venlose strafschop® bied binnen. Nu kwam tot uiting waartjv dit ADO zijn faam te danken heeft, j kreeg geen been meer aan de grond schrompelde onder het 1 samenspel vr,i Timmermans, Schuurmans, Rijnvis C.avan ineen tot een tweederangsP10®". ieop de zeer versterkte defensie 'fS Het werd een opeenhoping van SP ,flP voor het Venlose doei, een wirwar roodwitte en geelzwarte figuren. AanvS kelijk bleef de Haagse aanval zijn bloedigheid bewaren, maar toen met verstrijken van de tijd geen doelPu°ief, bleken te zitten in dit boeiende offen®.gr, werd het spel opnieuw harder en har en was het geloei van het publiek n van de lucht. ,^e Pas na precies dertig minuten, in s?. tijd vooral doelman Swinkels, Gijs spil Van der Hurk en Jan Klaasse" het defensieve spel tot grote hoogte men, kwam, VVV tot de eerste tegen®1" Meteen was dit het sein voor de „i mekeer. ADO moest veld pri.isS^rjjrf Het laatste kwartier van de weds1 was aangebroken. Nu lukte het pl°tsetoen weer beter in de Venlose ploeg. En was ook het uur der wrake ven js Wilkes gekomen, zoals we hierboven r schreven. 'P De Italiaanse voetbalbond heeft ff beginsel in toegestemd dat Ernst onder voorbehoud van goedkeuring zijn huidige club Sampdoria, in de C'jjtp ronden van het wereldkampioen®9 voor Oostenrijk zal spelen. i r»- of bo. De enige voorwaarde 1(8' welke de ,ef „oil 0 liaans bond stelt, is dat Ocwirk, een beste halfspelers in Europa, niet in p strijden tegen Italië zal worden steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6