M PUZZELAARS, nog even geduld TUSSEN DE WIELEN Pechvogels kunnen in Brussel boffen Voordat hei N.S.O. op toernee gaat: twaalf zware dagen bij de zusters Ursulinen 'DG Roep om hulp Europese integratie Wat is „open begrip"? Symbolische steen Uitslag Kerstprijsvraag a.s. zaterdag in de krant Wegenwachters uit acht landen paraat ZATERDAG 18 JANUARI 1958 ■TSSF 1 BERGEN, donderdag. (Van onze verslaggever) BERGEN is op het ogenblik weer het studie-centrum van Neder lands meest muzikale studenten. Zeventig leden sterk is het batal jon, dat het kleine stadje heeft bezet, om er tijdens twaalf super- zware repetitiedagen de melodieuze grondslagen te leggen voor de aanstaande (zesde) tournee door ons land. Zeventig jongens cn meisjes, die tijdens twee, in november j.l. gehouden audities werden uitverkoren deel te mogen uitmaken van het (befaamde) Nederlands Studenten Orkest, en die nu, onder leiding van hun dirigent Jan Brussen, enthousiast bezig zijn de muzikale puntjes op de i te zetten. Muzikale retraite Zesde maal W *A>" ii Grf 111! Ét Rijke bezetting Goede stemming (Van onze puzzelredacteur) De puzzelaars, die hebben deelgenomen aan onze Kerstprijsvraag, zullen nog even geduld moeten hebben. Hoewel wij destijds, bij de publikatie van onze Geheimzinnige Let ter- jacht hebben beloofd, de uitslag in ons blad van zaterdag 18 januari bekend te zullen maken, zal men toch nog een week in de onzekerheid moeten blijven. Tot onze verras sing is ons immers gebleken, dat wij onze belofte onmogelijk konden nakomen. Niet al leen was het'aantal brieven met inzendingen dermate omvangrijk, dat ons normale puzzel controle-apparaat, de eerste dagen al, met de handen in het haar, om assistentie begon te roepen, maar bovendien bevinden zich onder de oplossingen zóveel knutselwerken van allerlei aard, dat de jury, met al dat speelgoed in de hand, de eerste tijd nog wel dagwerk zal hebben. Wij kunnen u al verklappen, dat er treinen zijn binnengekomen, lichtkasten, borduurwerken, een imitatieftele visietoestel, een paar honderd A.B.C.'s op rijm, eveneens een paar honderd gedichten van tenminste drie kantjes, suikerwerk, een taart, tientallen poppen, een soort gebedsmolen, waarin alle teksten te vinden zijn, die met behulp van de gevonden letters te vormen zijn, een stand beeld vol verrassingen, een wandbord, nog een paar honderd andere knutselwerken en een tot dusverre nog altijd niet geteld aantal tekeningen. U zult begrijpen, dat wij in deze lawine eerst orde moeten scheppen, alvorens tot een definitieve uitslag te kunnen komen. Daarom, puzzelaars, die dit keer op een wel bijzonder royale wijze uit de bus zijn geko men, nog een week geduld. Er wordt aan ge werkt. GOOOOOOOGOOOOOOOOO Grote beiangsteliing voor 39e RAI Dreigend water Prijsverhoging motorvoertuigen De minister van maatschappelijk werk, dr. Marga Klompé, verbergt niet, dat de reactie van het Nederlandse volk op de komst der repatrianten haar ernstig bezorgd maakt. Er is niet die spontane bereidheid tot daadwerkelijke hulp, welke bij de uittocht der Hongaren aan de dag trad. Toch is de nood niet minder bitter, het onrecht niet minder groot; en de slachtoffers staan ons zeker nader. Spreekt de ellende van onze landgenoten ons dan minder aan? Dat kunnen wij niet aannemen. Maar er is sindsdien in Nederland wel iets veranderd. De roes van de hoogconjunctuur is voorbij- be stedingsbeperking is aan alle kanten voelbaar Eu juist op bet ogenblik, dat wij in Nederland met onze eigen problemen bezig zijn en niet zonder zorgen het conjunctuurverloop volgen, worden wij geconfronteerd met een nood, welke in aantal personen en in miljoenen guldens een veelvoud is van die, waarvoor wij ons in gunstiger tijden geplaatst zagen. Er moet een grote hoeveelheid woonruimte worden gevonden en er is woning nood en verslapte bouwactiviteit; er is veel geld nodig, maar geld is schaars en bezuiniging is bet parool; er moet werk zijn, maar onze zorg is juist, dat er hier en daar reeds te weinig werk is. Dat verklaart zonder twijfel de aarzelende houding van een deel van ons volk. De Indonesische zorgen komen op een ongelegen tijdstip, als een extra-offer. En omdat de stille uittocht der Neder landers uit Indonesië niet vergezeld gaat van de spectaculaire, ja adembenemende heroïek welke in Hongarije getoond werd, valt het makkelijker om de nood van heden uit het bewustzijn weg te dringen en erop te vertrouwen, dat „men in Den Haag" er wel weer voor zal zorgen. Dr. Klompé heeft duidelijk gemaakt, dat „Den Haag" zeer hard werkt, maar dat niettemin particu liere hulp in grote mate nodig is. En zonder het met zoveel woorden te zeggen, heeft zij eveneens duidelijk gemaakt, dat wij in Nederland onze eigen zorgen niet vóór mogen laten gaan bij de at.u nood van onschuldig getroffenen. Thans wordt op de harde kern der naastenliefde een Se" daan. Men is er zelfs niet met een gift af. Men moet, als de herbergier in de parabel van de "™- hartige Samaritaan, de noodlijdende in hu.s nemen en hem verzorgen, in goed vertrouwen en zonder terstond betaling te verwachten. En als wij i onze „herberg" rondkijken is er, bij de zorgen di- wij ons maken, nog altijd wel zoveel goeds, waar wij dankbaar voor moeten zijn, dat de gevraagde hulp niet veel minder dan vanzelfsprekend is. Het Bureau van de Assemblee van de Raad van Europa heeft de opdracht gekregen een werkgroep in het leven te roepen, om een ontwerp op te stellen voor een fusie tussen de Raad van en de O.E.E.S. Dit besluit getuigt van de realiteits zin der leden van de Assembléc. Sinds de instel ling van de Raad van Europa in 1949, die ten doe heeft bet bevorderen van een grotere eenheid tussen zijn leden, teneinde aldus de idealen en beginselen, welke hun gemeenschappelijk erfdeel zijn. veilig te stellen en te verwezenlijken er. hun economische en sociale vooruitgang te bevorderen, heeft de Europese integratie zich in hoofdzaak afgespeeld op het economische vlak. Op dit terrein heerst dan ook bij de leden van de Raad van Europa een gelijkheid van ideeën. Maar over de andere problemen hebben, zoals de Fransman Teitgen het in de Assemblee zei, de landen geen gemeenschappelijke politiek. Dit nu is de oorzaak, dat er zo weinig praktische resultaten zijn ver kregen. Het voorstel om de O.E.E.S. en de Raad van Europa samen te smelten houdt in, dat de nadruk gelegd gaat worden op de economische integratie. Het is gebleken, dat de idealen van de vele Europa-enthousiasten niet langs een andere weg verwezenlijkt kunnen worden. Daarom is het ver standig om de Europese integratie in hoofdzaak te bevorderen via de weg van de economische samenwerking. Deze samenwerking spruit met zozeer voort uit een „Europa-ideaal" als wel uit de noodzaak om in de toekomst een redelijk levens peil te kunnen handhaven. En het is bijna vanzelf sprekend, dat vanuit de economische samenwerking verder geïntegreerd kan worden. De samenhang tussen de verschillende gebieden van de samen leving waarborgt dit. Oud-minister In 't Veld in de Eerste Kamer en de vereniging „Nederland-Indonesie' _in een ver klaring", hebben erop aangedrongen, dat Nede.la alsnog het initiatief neemt tot jus. Indonesië" over de verslechterde betrekkingen^ sen beide „W« hebben geen Aan beide kanten wacht men zich dus om duideI j de deur in het slot te gooien. Maar daar 1alles mee gezegd- De formuleringen wijzen met in minst op enigerlei toenadering. liet is opmerkelijk, dat door degenen, die op m nieuw Nederlands initiatief aandringen, seen oor deel wordt uitgesproken over de „lijnrecht "J* gesloten verdragen, met de regels van het nterinatio nale recht en met de eisen der redel«kheidinstrijd zijnde handelingen" van Indonesië, ^a^rva" v0* Nederlandse regeringsantwoord spreekt. De b'iven genoemde „verklaring" acht het intussen „hoog tijd dat het gewenste nieuwe gesprek „onzecs.jds aai gegaan wordt in een nieuwe geest cn met open begrip voor de ingewikkelde en door dc omslan digheden bepaalde problemen der partners - Mat is dat: „open begrip"? Betekent het, dat men ecu open oog moet hebben voor de desintegratie-vcr- schijnselen van dc Indonesische staat, wel e g zins het gevolg, maar wel een der oorzaken zijn val de zaak-Nieuw Guinea? En dat wij' daarover met Indonesië moeten gaan praten? Of betekent het. dat wij juist geen oog behoren te hebben voor de kunstmatigheid van de huidige hetze? Moeten wg blijk geven dc gesignaleerde rechtsverkrachtingen cn dc Indonesische verklaring, dat ook ronder Nieuw Guinea dc anti-Nederlandse ™aatrcf®'icn zouden zijn doorgevoerd, ter harte ie hebben geno men? Of brengt de gevraagde „openheid mee, wij ons daarvoor juist Oostindisch doof honden. Het is gemakkelijk gezegd „alle omflictss®,Tt ter tafel te willen brengen, maar wat betekent dat in feite tegenover een gesprekspartner, die bij ner- haling blijk gaf in de bestaande conflicten voor de argumenten van dc wederpartij eenvoudig geen en kel begrip te hebben? Op die vraag geen antwoord geven en toch heil van een nieuw gesprek verwach- r?" is vertrouwen op een Deus ex Machina, maat tmtocn mag men in dc politiek niet rekenen MUZIKAAL STUDENTENLEVEN IN BERGEN De invasie in Bergen, ging dit jaar niet zonder gerucht gepaard. Toen de orkestleden, het secreta riaat, de verzorgers en de instru menten in het stadje waren aan gekomen, trok men naar de bur gervader, om hem, met enkele welgemeende toespraken, ook een enorme steen aan te bieden, die mogelijk zou kunnen dienen bij de herbouw van de Bergense ruïne-kerk. Nu was die steen wel van karton, maar de symboliek en de goede bedoelingen werden door Bergen hartelijk gewaardeerd en de toch al beste verstandhouding tussen de inwoners en de muzikale gasten is er nog beter op gewor den. Als repetitielokaal fungeert de aula van het moederhuis der Eer waarde Zusters Ursulinen te Ber gen, een rustige zaal, waarin de orkestleden letterlijk en figuurlijk van de buitenwereld zijn afgeslo ten Want de enige die de sleutel van de voordeur bezit is zuster portierster, die overigens altijd met een lachend gezicht gereed staat om de studenten, indien no dig, van dienst te zijn. De studen ten vallen hier niet uit de toon, ook zij leiden, tijdens die twaalf daagse „muzikale retraite een soort kloosterleven: repeteren van half negen tot half een, van half twee tot half zes en van half zeven tot half tiën. Wie daarna nog rechtop kan staan, kapt even met dit hardwerkende bestaan en stoit zich in het nachtleven van Bergen, doch zorgen behoeft u zich daai- over niet te maken. Natuurlijk wordt er tijdens die uitstapjes mu ziek gemaakt, bop, dixieland en jazz, maar wat verwacht men an ders van een zo muzikaal gezel schap. En de volgende ochtend staat Jan Brussen alweer op het kathe der, vermanend tikkend met zijn stokje, want hij houdt van op schieten. Wanneer er fouten wor den gemaakt, is hij nooit boos, al leen maar verwonderd. Kom zegt hij dan, dat doen wij nog eens over, maar pas op voor de onbewaakte overweg. De leek snapt daar geen jota van, maar de orkestleden we ten precies, welk muzikaal gevaar er kan dreigen. Brussen heeft er slag van, zijn gevarieerd gezelschap met vaste hand te leiden. Hij dirigeert het Nederlands Studenten Orkest thans voor de zesde maal. Jan l -y.N'V'1 x:" b.-.-.., - L v> - Twaalf dagen van intense studie gaan aan de tournee vooraf. Daarna weet men zeker, dat er muziek, in zal zitten Brussen werd in 1918 geboren te Amersfoort, waar hij al op jeug dige leeftijd met het vioolspel be gon. Hij legde in 1940 staatsexa men voor muziek af en voltooide zijn vioolstudie bij Ferdinand Hel- mann. Na de oorlog heeft hij zich verbonden aan het Radio Philhar- monisch Orkest en studeerde hij directie bij Paul van Kempen. Niet alleen als violist, maar ook als di rigent was hij werkzaam bij de Nederlandse Radio Unie en ver scheidene malen trad hij op met het Radio Philharmonisch Orkest, het omroeporkest en het Omroep- kamerorkest. Thans is hij dirigent bij het Concertgebouworkest. So list tijdens de a.s. tournee is Jean Louis Stuurop, de in 1936 geboren Amsterdammer, die al met ver scheidene Nederlandse orkesten, zoals het Rotterdams Philharmo nisch Orkest, het Brabants Orkest en de stedelijke orkesten van Utrecht, Haarlem en Groningen heeft geconcerteerd. In februari 1956 maakte Jean Louis Stuurop zijn debuut in Amsterdam, waar hij met het Concertgebouw Orkest onder leiding van Eduard van Bei- num met bijzonder veel succes het vioolconcert van Khatsaturian ver tolkte. Zoals gezegd, bestaat het orkest uit louter studenten: ook de wei nig voorkomende instrumenten, zoals fagot en pauken worden door de studenten bespeeld. De bezet ting is als volgt: 14 eerste violen, 14 tweede violen, 8 alt-violen, 13 celli, 5 contra-bassen, 2 fluiten, 2 hobo's, 2 klarinetten, 2 hoorns, 2 trompetten, 1 trombone, pauken, klavecimbel, fagotten en 1 piccolo. Dit laatste instrument wordt be speeld door Charlotte van Regte- ren Altena en Bonsel heeft, bij het componeren van zijn Symfonie no 2 in D gr. t. spéciaal met het oog hierop 52 maten piccolo geschre ven. Het programma dat straks, tij dens de tournee door Nederland (Bergen, Groningen, Hengelo, Arnhem, Eindhoven, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en een gala concert in Amsterdam, dat door de' K.R.O. wordt opgenomen) zal wor- den uitgevoerd, vermeldt: Corelli: Concerto Grosso Opus 6 no. 1 in D gr. t.; Mozart: Vioolconcert KV 268 in Es gr. t.; Bonsel: Symfonie in 2 in D gr. t.; Saint Saëns: Sym fonie no. 2 in a kl. t. Jan Brussen is onvermoeibaar.. Op zijn eigen, laconieke wijze leidt hij het orkest langs alle muzikale muizenvallen. Als er ook maar een noot griezelig" klinkt, wordt het nog eens over gedaan. En de orkest leden zijn het daar roerend mee eens. Er wordt, gerepeteerd met ernst en enthousiasme. Zoals bekend, zijn dc baten van de concert-tournee 1958 voor de Stichting „Hel Ncde, lands Studenten Sanatorium" te Laren, die het geld zal aanwende voor hulp aan t.b.c. lijdende studenten en studiehulp aan blinde studenten. Maar zover is het nog niet: eerst client cr nog duchtig te worden gerepeteerd cn daarom rijdt cr in Bergen elke dag een van de ge meente geleende bakfiets met bas sen van het Oranje-hotel naar het klooster; eerst improviseren, ver volgens repeteren ,en dan pas con- icrtercn. De stemming onder dc studenten, die afkomstig zijn van ■He Nederlandse universiteiten, is ipperbest er wordt gcmccnschap- lelijk gegeten, men slaapt in het- elfde hotel en overdag wordt door lien met hetzelfde enthousiasme ewerkt. En Bergen, Bergen is een >eetje trots op dit muzikale be :oek. De burgerij helpt de stud«n- en met raad en daad en verheugt :ich nu al op het eerste concert dat op 20 januari a.s. natuurlijk in Bergen zal worden gegeven. De Automobile Association, een van de meest beroemde automobielverenigingen van de Britse Eilanden, zal een groep personeel naar het Con tinent zenden gedurende de maanden juli, augustus en september van dit jaar. De groep bestaat uit A.A.-patrouilles met hun zijspancombinaties en als een gebaar van internationale automobilistischê goodwill zal deze groep België gedurende de pe riode van de tentoonstelling te Brussel bezoeken. Deze welbekende zwart-geel geschilderde voer tuigen vormen een onderdeel van een internatio nale patrouillegroep, samengesteld uit acht Euro pese landen, die op de Belgische wegen zullen patrouilleren in samenwerking met haar Belgische collega's, de „Touring-Secours", teneinde hulp te verlenen aan de tienduizenden automobilisten van overal ter wereld, waarvan men verwacht, dat zij de Wereldtentoonstelling zullen gaan bezoeken. De Britse wegenwachters zullen niet alleen de leden van de A.A. helpen, maar alle automobilisten, die tot een der Continentale automobielverenigingen behoren die contact onderhouden met de A.A. Andere landen, die meedoen aan deze internatio nale wegenwachtersgroep in België, zijn Neder land, Denemarken, Zweden, Noorwegen, West- Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Van de zijde van de exposanten bestaat grote belangstelling voor de 39e RAI-tentoonstelling van personenauto's, die van 13 tot en met 23 februari a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt ge houden. Ruim 190 exposanten (bij de laatste tentoonstel ling van personenauto's in 1956 waren het er 175) zullen hun artikelen tentoonstellen: auto's, com binatiewagens, ambulances, kampeerwagens, onder delen en garageuitrusting. Het internationale karakter van deze automo bieltentoonstelling de eerste in 1958 kan wor den afgeleid uit de inschrijving van 64 verschil lende merken, afkomstig uit Engeland (20 merken), West- en Oost-Duitsland (15), Verenigde Staten (12), Frankrijk (9), Italië' (4), Zweden (2), Tsjc- choslowakije en Nederland ('ieder 1 merk). Zoals bekend zal voor het eerst naast diverse nieuwe modellen van buitenlandse herkomst, een Neder landse personenauto aan het publiek worden ge toond. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen maakt bekend, dat er in 1957 in Nederland ruim zestig auto's méér in het water zijn gereden dan in 1956. Bedroeg het aantal kinderen en volwassenen, die in een te water ge raakte auto om het leven kwamen, in 1956 44 het jaar daarop noteerde men niet ïrnnder dan 61 slachtoffers. Een angstwekkende stijging, die voor de Bond aanleiding is, nog eens duidelijk te atten deren op de maatregelen, die de in het water gereden automobilist moet nemen. a. Blijf kalm: kalmeer de inzittenden. b. Schakel onmiddellijk zowel buiten- als bin- nenverlichting in. Eventuele redders kunnen dan vaststellen, hoe en waar de auto ligt. En: de inzittenden kunnen zich oriënteren. c. Reeds velen danken hun leven aan de weten schap dat in de auto veelal de ruimte onder de kap enkele minuten lang met lucht gevuld blijft, waarin men kan blijven ademen. Til kinderen op tot het hoofd in die „luchtzak" reikt. d. Pas zodra het water in de auto tot boven de portieren is gestegen (er is dan veelal nog een luchtzak), kunnen de portieren of ramen vaak gemakkelijk geopend worden. Tevoren werkte de eenzijdige waterdruk (van buitenaf) sterk tegen! Lukt het openen van de portieren aan vankelijk niet, laat dan geen paniekstemming ontstaan, maar probeer het nog eens rustig. e. Kunt ge de auto verlaten, vorm dan met de inzittenden een „ketting" door pols of kleding vast te grijpen; men voorkomt hiermede het dichtslaan van het portier. Ook de reddings- lijn kan goede diensten doen. Tracht in de „luchtzak" eerst diep te ademen; ge stijgt dan sneller! Soms kunt ge het best trachten op de autokap te klimmen; het hoofd komt dan vaak boven water. Deze punten staan, met nog vele andere goede raadgevingen, vermeld in de folder: auto te water, die verkrijgbaar is op het Bondsbureau van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van drenkelingen, Koninginneweg 83, Den Haag. Aanbevolen voor alle automobilisten! Volgens een verwachting van de KNAC zullen nieuwe personenauto's, motorrijwielen, scooters en de voor deze voertuigen bestemde banden op 1 februari, of anders naar alle waarschijnlijkheid op 1 maart, duurder worden. Dat zal dan een gevolg zijn van de thans aanhangige voorstellen tot ver hoging van omzetbelasting. De minister van financiën verhoogde de omzet belasting bij invoer of assemblage van personen auto's reeds op 15 oktober j.l. van 15 tot 18 procent. Hij behoefde daarvoor slechts goedkeuring achteraf te vragen aan de Kamers. De Tweede Kamer gaf die goedkeuring kort geleden, de Eerste zal dat naar moet worden aangenomen 'binnenkort even eens doen. Er geldt dus al een omzetbelasting- verhoging van drie procent voor personenauto's cn het iet er geenszins naar uit, dat deze in de nabije toekomst zal verdwijnen. Daarnaast moet er dan nog een omzetbelasting verhoging van vijf procent komen voor personen auto's, motorrijwielen (waarbij de scooters) en de banden voor deze voertuigen. De Tweede Kamer accepteerde ook deze verhoging reeds en als de senaat snel volgt, zal zij vrijwel zeker op 1 februari ingaan. Bij oponthoud kan dat volgens de infor maties van de KNAC eventueel 1 maart worden. Op 1 februari of 1 maart wordt dan de omzet belasting op personenauto's 23 procent, op motor rijwielen 20 procent en op de daarvoor gebruikte banden eveneens 20 procent (waarbij nog buiten beschouwing is gelaten, dat elke schakel in het verkoopproces procent omzetbelasting hieraan toevoegt). Doordat omzetbelasting wordt geheven over de invoerwaarde, het invoerrecht, benevens over de omzetbelasting zelf, zal het effect nog ern stiger zijn dan de percentages doen blijken, aldus de KNAC. Naar de KNAC meent te weten, kan straks de omzetbelastingverhoging van vijf procent evenals eerder de verhoging van drie procent in de ver koopprijzen worden doorberekend. De handel is over het algemeen ook van zins om dat te doen. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de ver koopprijzen van nieuwe personenauto s, motorrij wielen, scooters en van de banden daarvoor, ongeveer 6 procent omhoog zullen gaan. En dat zal dan direct na het ingaan van de voorgeiwmen nieuwe belastingverhoging over de hele linie het geval zijn, want het is de bedoeling deze vordering ook na te vorderen over voorraden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7