HOEDJES IN DE KEUKENS DER ZOTHEID presenteert ontwerpt voor T.V.-opvoering PORTRETGALERIJ De zagende pijnen Ik ben gebrand op - -J_ 25 JANUARI 1958 JEAN PATOU JEAN BARTHET c°nfetti dwarrelt naar estelijke omlijsting van mode-bijenkorf op- iw eetl aanvang heeft geno- s1ee'Uv^Vant sneeuw of geen *Vs k m domein ^er coutu~ het voorjaar. Door at 'S n°gal moeilijk, om Nid S'neeuVv'schoenen door de '%r jGr baggerend, belangstelling thaar entefi.ike toiletjes te hebben. V°°r mannequins in de ektravagante kleding, de ^lijkt atnannen en filmoperateurs r'at gezien hun bedrij- Hw J 'n deze een attractie te MARIE CHRISTIANE Achter de coulissen JANE BLANCHOT over de ROSE VALOIS MAIDA SPRINGER HET IS GRAPPIG om te zien hoe zielsgelukkig ,,le tout Paris" is nis het bij de collectie van Jean Barlhet zich in de entree en in de gang in alle mo gelijke bochten mag rekken om een glimp te zien. die Rarthet met veel zwier en smaak in elkaar heeft geto verd. Wat Rarthet toont is heel goed, zolang het bobsherenhoedjes, hoofd- mandarijnen en toques be treft. Dat zijn cloches minder geslaagd zijn, zal niemand hem kwalijk nemen, daar men werkelijk van die modellen een indigestie krijgt. Alle kleine hoed ies hebben een zeer schuine ooglijn. Rarthet verwerkt dit seizoen vilt, ba- kou, picot, bedrukt cretonne en linnen en de kleuren gaan van pasteltinten tot zeer fel oranje en rood. Rijzonder aardig zijn de bolhoedjes met kleine sterk omgebogen randen; deze mo dellen, evenals de grote hoeden, staan recht op het hoofd. Zoals altijd is het een collectie waarbij men niet apa- tisch het einde afwacht. MARIE CHRISTIANE komt met een der beste collecties. Bij haar zijn zelfs He cloches uitstekend en het is nu wel gebleken dat het niet gemak kelijk is om iets elegants van dit mo del te maken. Alle hoeden zijn nor maal van groottecloches en barets hebben een schuine ooglijnterwijl de canotiers die veelal wat weg hebben van Far West-hoeden recht op het langhebbenden, de horeca-onderne- ken der kunstenaars. Wat er gemaakt mers, staken de koppen bij elkaar. wordt mogen wij U niet vertellen, het Ook anderen, die dit traditionele volks- uitlekken ervan zou gelijkstaan met feest wilden redden beraadslaagden, atoomverraad en kon hij, die zich De oplossing werd gevonden. Met aan daaraan schuldig zou naken, wel vluch- het hoofd de stoere ex-wethouder, de ten tot boven de Moerdijk. „Grote Jozef Godfroy" werd een co mité gevormd, dat de optocht redde. De optocht in Maastricht gaat door! Zij wisten de nodige penningen bij Maastricht zal zijn Carnaval wee heb- elkaar te krijgen en in onderling over- ben, geestig, kleurrijk en levendig de leg met de Tempeleers toog men aan eeuwenoude carnavalstraditie waar- het werk. Maastrichtse kunstenaars, dig. 16, 17 en 18 februari zal de leerlingen van de Jan van Eyck Aca- bonte storm door de stad razen. Zon demie en Kunstnijverheidschool en dag 16 febr. trekt de traditionele op- tientallen vrijwillige klachten steken tocht door de straten, maandagmid- nu de handen uit de mouwen. Als in dag de grote kindercarnavalsoptocht, een goed culinair centrum wordt er Dinsdag wordt verder doorgefeest en krachtige, kernachtige zotternij ge- Aswoensdag gaat de Maartrichtenaar brouwen en gonzen de „keukens der devoot zijn askruisje halen en is de zotheid" of wel de ateliers van de carnaval weer voor een jaar achter Tempeleers van het gestadig wer- de rug. NEEN, ER WAS geen Spoetnik op de St.Pietersberg bij Maastricht ge land. De Maas stroomde nog steeds rus tig tussen haar oevers en het verkeer kronkelde nog immer door de veel te nauwe en bochtige straten der stad zoals het steeds was geweest en voor lopig nog wel zal blijven. Toch was de stad, althans haar bewoners in hevige opwinding. Het besluit van de „Tem peleers" de plaatselijke carnavals vereniging dat de jaarlijkse traditio nele carnavalsoptocht niet zou door gaan had een beroering gewekt, gro ter dan elk ander bericht ook zou heb ben kunnen veroorzaken. Het meest spectaculaire element van dit lustige, kleurige en dolle feest kwam te ver vallen. Men keek elkaar ernstig aan en er heerste een sfeer alsof er een dode in huis was. Dit kon niet, dit mocht niet gebeuren. Het argument van de Tempeleers, dat er geen geld was ervoor, werd met een schouderopha len genegeerd zoals de gehele beste dingsbeperking, er moest en zou iets gebeuren. Felle disputen laaiden op, driftig werd het bierglas geheven en de meest-be- even over de taille, heeft frontaal een decoratie van kleine splitjes. De kleren die ons hier worden ge toond vertegenwoordigen élégance en een opmerkelijke originaliteit, zonder hinderlijk extravagant te zijn. Niet temin dragen zij duidelijk een eigen tijds stempel en het is deze tendens, die voor de televisie een belangrijke rol speelt. Wat daar wordt gedèmon- streerd, moet draagbaar zijn en mo dieus, zodat de vrouwelijke kijkers in de huiskamer alras worden geïnspi reerd hun garderobe op te frissen met een nieuwe glans, een charmant toilet, dat u met beide benen in de huidige mode plaatst. In Engeland doet dat de koningin; wat zij draagt is toonaangevend voor een geheel land en confectionairs en fabrikanten vestigen daar nog eens extra de aandacht op. Hieruit blijkt, hoezeer een bepaalde lijn, die mis schien aanvankelijk veel kritiek had te doorstaan, door interpretaties als overwinnaar uit de bus komt. We bladeren nog even tussen dat gene wat we binnenkort in ongekleur de editie op het witte scherm kunnen bewonderen. Een wit golvend kleed van schui mende tule, een teergroen avondtoilet met een overjapon van coton met. goudmotieven, zoals u op bijgaande tekening'ziet. Hierin zal Kitty Janssen verschijnen, die ook stellig voor u geen onbekende zal zijn. Maar het best komt zijn feeling om trent de mode van 1958 tot uiting in het door Rinie van Slingelandt te dra gen zwart'-wit tweed jurkje met losse geplooide rug in de ligne droite of zalc- lijn, in de rug opgefleurd met een vu rige roos. Ook voor haar een groen satin duchesse gala met roestbruine kant opgewerkt. Cargelli zelf tekende voor ons de schetsen, die hier zijn afgebeeld als en tree van wat u onder de titel Miranda zal worden geserveerd. LUCIENNE Viinen we u dan t'hans mee ster de coulissen, waar de r.&kken schuilgaan onder een ah stof en vorm, die in alle hoofd slaan. Dit keer gebruikt Maite Christiane meer bedrukte stoffen dan stro voor haar collectie: tweeds en kasjmiers, bedrukte katoen en taffetas, organdinylonlaize en gestreepte tulle; zijn de hoeden van stro dan neemt ze er bengaal en paillasson voor. De bloe men worden dikwijls in applicaties aangebracht, geen enkele garnering trekt het oog. Enige modellen hebben een smal fluweel lintje om de bol. IP it blauw, groen en beige neemt Marie Christiane voor de effen modellen, ter wijl de bedrukte stoffen bijna altijd in rood en wil, marineblauw en oranje, groen en wit zijn. Een collectie die jong en goed slaat en waarvan het lijkt of geen enkel model enige inspanning heeft gekost; groter compliment kan men de modiste werkelijk niet maken! toekomstige leiders van een nog maar zeer ge deeltelijk ontgonnen werelddeel. Er waren, behalve haar prettige persoonlijkheid en het feit dat zij een negerin is, natuurlijk nog an dere elementen die deze in Panama geboren ar beidersleidster voor dergelijke verantwoordelijke opdrachten in aanmerking deden komen. Voor een deel heeft zij die te danken aan de levendige be- MtIDA SPRINGER praat niet alleen over communisme zij vecht er daadwerkelijk tegen, en dat onderscheidt haar van heel veel anderen. Mocht een vakantie u ooit naar Accra brengen, de hoofdstad van de nieuwe Afrikaanse staat Ghana (de vroegere Goudkust) dan is er kans dat u Maida daar aan het werk vindt. Dat zelfde kan echter evengoed gebeuren in Kenya, Tanganyika of Nigerië, Rhodesië of Nyassaland, Liberië of Sierra Leone. Mdar ook in Parijs kunt U deze innemende negerin ontmoeten, of ergens in Italië. In Scandinavië als u dat liever wilt. Of an ders in Engeland, waar zij énkele jaren geleden een cursus volgde aan het Ruskin College in Ox ford. Het was niet haar eerste bezoek aan dat land. Reeds in 1945 maakte zij deel uit van een delegatie van Amerikaanse vakbondleiders die de toestanden onder de Britse arbeiders tijdens de oorlog kwam bestuderen. Zo pendelt zij geregeld van haar New Yorkse kantoor naar de overkant van de Oceaan. Naar Europa om er de arbeidsverhoudingen te onder zoeken. Maar in de verovering van Afrika ziet zij toch wel haar voornaamste taak. Toen de vakbondleiders van haar land zich rea liseerden, dat een vrije, democratisch geleide vak beweging in het zwarte werelddeel een machtig wapen zou zijn in de strijd tegen het communisme, deden zij daarvoor een beroep op deze even be kwame als charmante negerin. Zij kozen daarvoor niet de minste. Al meer dan tien jaar geleden, in 1946, was Maida Springer in haar eigen land on derscheiden met de jaarlijkse prijs van verdienste die daar door de Nationale Raad van Negerin nen wordt toegekend. DIE ONDERSCHEIDING gaf haar het vertrou wen dat zij nodig had, toen zij najaar 1955 in Accra de Amerikaanse vakbeweging .kwam vertegenwoordigen op een leergang van de inter nationale van vrije vakverenigingen. Kort daarop zou zij er weer zijn. Maar nu voor een reis van negen maanden door een aantal Afrikaanse landen. Honderden gesprekken heeft zij daar gevoerd, maar de opdracht was er dan ook naar. Het ging er in eerste aanleg om, een bedrag van 50.000 dol lar zo nuttig mogelijk te verdelen, door in .elk land juist die jonge mannen en vrouwen te vinden die door een verblijf in de Verenigde' Staten tot vol waardige vakbondbestuurders zouden kunnen wor den opgeleid Die dollars vormden een bijdrage van de Amerikaanse vakbeweging, die daarmee een belangrijke steun levert voor de scholing van MADAME BLANCHOT werkt voor namelijk met bedrukt mousseline, or. gandi, laize de paille, nylon en satijn omdat ze haast uitsluitend soepele mo dellen maakt. Ze garneert ze met af hangende tulle of voile strikken en einden of met rozen, narcissen en ko renbloemen. Als inspiratie koos ze de marketentstermuts, heel schuin op het hoofd gezet; die muts is gedraaid en getorsadeerd en naar rechts een beetje topzwaar. Geel, rose, nijlgroen, verschillende nuances blauw en een lila-achtig grijs, dat ze „de kleur van de nevel" noemt, worden het meest door haar gebruikt. HET LIJKT WEL of toe niet onder de cloches uit kunnen komen. Ook Rose Valois toont er verscheidene van. Haar modellen hebben brede bollen en randen die tussen groot en klein in zijn. Deze modiste heeft zich altijd bij zonder toegelegd op baretten en ca notiers; maar voor het eerst van haar leven is er nu geen enkele canotier in haar collectie te vinden. De baretten ontbreken echter niet. Aardig zijn die van picot dat in degrade bedrukt is, b.v. blauw dat in wit overgaat, of bruin in geel. De avondhoeden zijn zoals altijd met, aigrettes of paradis gegarneerd en doen aan het begin dezer eeuw denken. DINY K.-—W. kampioen voor een democratisch Afrika langstelling die zij van jongs af aan voor de vak beweging heeft gehad. Maida Springer was nog maar een jong meisje, toen zij in 1933 in New York lid werd van de bond van arbeiders in de kleding industrie. Vijf jaar later zat zij in het dagelijks be stuur en in 1942 werd zij tot voorzitster gekozen van de commissie voor de vakopleiding. Daarop volgden weer andere benoemingen die haar tot in de topleiding brachten van de internationale or ganisatie van werknemers in de industrie van da meskleding. Door dat alles is zij geleidelijk in haar rol ge groeid. Maar toen zij daarmee eenmaal op het eerste plan was komen te staan, maakte de krach tige persoonlijkheid van Maida Springer daar on middellijk een succes van. Ks. van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 9