'''e Russische diplomaten ^tgewezen le Geen Hongaren meer Joegoslavische kampen Stijgende werkloosheid vervult regering met zorg Valse van verklaring catechist Komt de Paus toch naar Lourdes? .Oorlog" op Soesterberg om een gietijzeren mascotte v in de Y.S. Russen wilden teveel weten en duseruit! :Vf;nsstaiidaar<l T est-apparaat voor de sport Pijnlijke misstap van prins Orsini Kapitein post Woensdag 29 januari 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N Antwoord van dr. Drees op vragen van mr. Burger (PvdA) Opperste Sovjet in Moskou bijeen De werkloosheidsver klaring der vakbonden Nieuwe Hongaarse premier handhaaft Kadars politiek IimmIweII „Pater Yan Wissing nam tien stenguns aan" Geruchten in Rome houden aan Binnenkort dollarlening Amsterdam ad 15 min Kleermaker met ijzeren staaf neergeslagen ¥:i pis;» a! WEERBERICHT (V, on rie led Hrl, Ht uitp Dvee maal zo hoog als in Europa 5S,^htaHdaa %tS\° «ttkt uit Werkgeversreactie: nog geen reden tot grote ongerustheid Hoop voor de andere vluchtelingen De affaire-Orsini Naam van dader bekend NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Overwegend droog weer met hier en daar mist of laaghangende bewol king, maar vooral in de oostelijke helft van het land aanvankelijk nog flinke opklaringen. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen. Donderdag 30 januari: zon op 8.25, onder 17.23 uur; maan op 12.45 uur, onder 3.50 uur. onze Haagse redactie) en van de Russische am- e 111 Den Haag zijn door de an<*Se regering als „personae Jïrntr» - is ver- gratae" verklaard. Hun land te verlaten. De uit- 5lt 8 "etreft de adjunct-leger- iiih 6 kolonel L. Tchemof, de ad- ct-n)av- rine-attaché kapitein ter 3^ Zenin en een tolk van de a "ade. Naar bericht van 8<>Ciat i C Pr<^ zou de Nederlandse b Cen °n^ohlik hebben over- H^e Russische regering te ver en h L aar militaire staf /Uit ons leru S te trekken. ®atlgen van de <3rie Russen zijn is ^eruime tijd nagegaan. Daarbij n' dat zij contacten hadden m^itairen' "iet sjjjg Van de marinebases in Vlis- en Den Helder, waarbij zij *off' ']„n lcieren en matrozen fêteer- tj„^ n 20 poogden geheime inlich- te Verkrijgen. Doordat de mili- lr,lichtingendienst en de hin- «hds "e veiligheidsdienst waren V, ÏSckuwd, konden de Russen bij Verhandigen van z.g. geheime S(| en ioto's echter op heter- <r,(l ^°rden betrapt. Berichten als v, j, k de Tilburgse musicus S. D. ltl deze zaak een rol spelen, M. ti»' VlJ niet bevestigd krijgen. W nog nader vernemen zul- r'e diplomaten ons land in Van deze week verlaten. 'o0 Tijdens het officiële bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Liberia, ontving hij uit handen van de minister van Binnenlandse Zaken van Liberia een staf, welke de prins de waardigheid van ere-stamhoofd verleent. De prins gekleed m ceremonieel gewaad ontvangt van de minister de staf. Vluchtelingen verlost Het Hongaarse vluchtelingenprobleem in Joego-Slavië is opgelost. Gisteren zijn in Belgrado visa uitgereikt aan de laatste nog in Joego- Slavië verblijvende gevluchte Hongaren, die wensten te emigreren. Het waren er 97, van wie er 88 een visum voor België en 9 een visum voor Zwitserland kregen. In iets meer dan cen jaar zijn alle 19.781 Hongaren, die na de mislukte opstand naar Joego-Slavië vluchtten gekomen op de bestemming, die zij zichzelf hebben gewenst. 16.374 hunner zijn naar andere landen in en buiten Europa geëmigreerd, 2.773 zijn vrijwillig naar Hongarije teruggekeerd en 634 zijn blijvend in Joego-Slavië opgenomen. De hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, dr. A. R. Lindi. heeft naar aanleiding hiervan ver klaard, dat dit de eerste maal is geweest, dat een probleem van dergelijke omvang in een zo korte tijd volledig is opgelost. Dr. Lindt heeft de Joegoslavische autori- „Op zich zelf zou, naar het oordeel van de regering, het eind december 1957 bereikte niveau van de werkloosheid, gezien tegen de totale omvang van de beroepsbevolking en rekening houdende met het winterseizoen, niet direct ernstig verontrustend behoeven te worden geacht. Wat de regering echter met zorg vervult, is enerzijds het tempo, waarmede het werkloos heidscijfer, met name in de laatste twee maanden, is gestegen, en anderzijds het feit, dat in de meeste ontwikkelingsgebieden en in enkele andere structureel zwakke gebieden de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaanvaardbaar moet' worden beschouwd". -..ard is in Europa nog halt zo hoog als in de Ver. Hikt uit een deskundige ver- nidie van de directeur voor 1 "jje en van de directeur voor V Uf0rL tistiek van de Organisatie ci Economische Samenwer- kracht en het gebruik van in West-Europa in zijn A 111 de studie voor het eerst tk k'erv1 ,aatlSe vergeleken op basis k'cicM °ffieiai koopkracht, inplaats 8e' is wisselkoersen. V SiS, «Venil Eur°pa betrekkelijk g-oed- woningen (behalve in V ^8 1S- In 7?r vervoer, ontspanning en fciSbt aS»re n-.Ver- Staten daarentegen j- Pryzen voor tabak, kleding, AcAm? Cn en water, huishoudelijke ^it tiscb ervoersuitrusting. Schoenen dranken zijn in Europa en Aldus luidt het antwoord van de minis ter-president, dr. Drees, op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Burger (P.v.d.A.). Verder wijst hij er in dit antwoord nog op, dat de stijging van de werkloosheid in de bouwvakken groter was geweest dan verwacht werd, terwijl in de metaal industrie slechts daar werkloosheid op trad, waar bedrijven aan de bouwnijver heid toeleveren. Het is niet mogelijk, aldus dr. Drees verder, een overzicht te geven van het aantal werknemers, dat op een bepaalde datum, in dit geval 31 december jl„ kor ter werkte dan de normale werkweek. Wel worden door het C.B.S. maandover zichten gepubliceerd van het aantal werk nemers, waarvoor vergunning werd ver leend om minder dan 48 uur per week te werken. De mate, waarin van deze ver gunningen gebruik werd gemaakt, blijkt, uit de opgave van het aantal uren, dat gedurende de verslagmaand minder werd gewerkt dan 48 uur. Het aantal gedurende december niet gewerkte uren kan gelijk worden gesteld aan de normale arbeids tijd van ruim 4000 arbeidskrachten. In het vervolg van zijn antwoord zegt dr. Drees, dat de ontwikkeling van de werkloosheid het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk maakt. Hij wijst daarbij op de verruiming van rijks goedkeuring van bouwwerken, waarvan de bouwkosten niet meer dan 100.490 bedragen. Ook is de regering, gezien de toegeno men werkloosheid in de noordelijke pro vincies, bereid de premieregeling in de daar gelegen industrialisatiekernen we derom toe te passen op uitbreidingen van 550 m2 en meer. De mogelijkheid daartoe werd ingetrokken in het kader van de bestedingsbeperking. Verder is de vraag, welke maatregelen kunnen worden genomen, indien de par ticuliere woningbouw in,aanzienlijke mati bij de ramingen ten achter zou blijven, bij de regering in onderzoek. De Opperste Sovjet van de Russische j Sovjet-republiek is gisteren in het Krem lin in vijfde zitting bijeengekomen. Aan wezig waren alle leden van het presidium van de communistische partij der Sovjet Unie. De voorzitter van de plancommissie van de Russische Sovjetrepubliek. Baibakof, bracht verslag uit over de economische toestand. Om in Berlijn O.) de aankomende sportmensen te testen, werd in een sporthal een apparaat in gebruik ge- nomen, dat iets weg heeft van een I fiets. Hiermede zou men een goede j controle hebben op de prestaties van de toekomende sportmensen. Als reactie op tje verklaring van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. inzake verontrusting over de snelle stijging der werkloosheid, deelde ons desgevraagd het Verbond van Ned. Werkgevers mede, dat men zich van die zijde tot nu toe op het standpunt heeft gesteld, dat de ontwik kel,^ der werkloosheid nog niet van die aard is, dat er reden behoeft te bestaan tot grote ongerustheid. Natuurlijk is het wel zaak, de cijfers dienaangaande op de voet te volgen. "Wanneer het noo^jjr.elijk zou blijken, de werkloosheid te beperken, gaan echter de gedachten van werkgeverszijde meer uit naar vergroting van de activiteiten in het bedrijfsleven, dan naar aanvullende wer ken In ieder geval acht zij het volstrekt noodzakelijk, dat niet de inflatoire weg wordt bewandeld. Een prachtige verklaring. En onderwijl maar personeel afstoten of kortere werk tijden invoeren. Het is inderdaad noodzakelijk de cij fers op de voet te volgen. Dr. Ferenc Muennich heeft gisteren in zijn eerste redevoering als premier voor de Hongaarse Nationale Vergadering in Boedapest verklaard, dat hij de politiek van zijn voorganger, Kadar. voor honderd procent steunt. Men hoeft geen wijziging van de politiek te verwachten, zei hij. Muennich is gisteren als premier be ëdigd. Na deze plechtigheid verklaarde Kadar in het parlement, dat de Sovjet- russische troepen "iet in Hongarije zijn wegens de binnenlandse politieke toestand, doch als gevolg van de internationale toe stand. Ons stelsel is sterk genoeg, zei hij, om zelfs maar een poging van een aan val te verhinderen. teiten telegrafisch dank betuigd voor hun optreden jegens de bijna 20.000 vluchtelin gen en voor de medewerking, die zij bij de oplossing van het probleem hebben verleend. Gelijktijdig heeft de hoge com missaris gelukwenstelegrammen gezonden aan alle regeringen en particuliere orga nisaties, die aan de oplossing van het vluchtelingenprobleem in Joego-Slavië hebben meegeholpen. Van de Europese landen heeft Frank rijk het grootste aantal Hongaren uit Joego-Slavië opgenomen: 2.455. België staat op de tweede plaats met 2.376 per sonen en Zweden op de derde met 1.295 personen. Voorts heeft West-Duitsland 1.131 vluchtelingen uit Joego-Slavië op genomen, Zwitserland 744, Oostenrijk 381, Denemarken 212, Italië 170, Neder land 80, Noorwegen en het Verenigd Ko ninkrijk elk 287. De Verenigde Staten hebben 2.509 Hongaarse vluchtelingen uit Joego-Slavië toegelaten, Canada 1765 en Australië 1500. Het huisvesten en onderhouden van de vluchtelingen heeft de Joegoslavische autoriteiten 6.6 miljoen dollar gekost, het overbrengen van de vluchtelingen naar bet land van hun uiteindelijke bestem ming heeft meer dan 12 miljoen odllar geëist. Van dit laatste bedrag heeft de hoge commissaris ruim een miljoen voor zijn rekening genomen. De liga van Rode- Kruis-verenigingen droeg anderhalf mil joen dollar bij en de intergouvernemen tele commissie voor Europese migratie 1,7 miljoen. De overige kosten zijn gedragen door de betrokken regeringen en door par ticuliere hulporganisaties. De hoge com missaris heeft in het bijzonder dank ge bracht aan de intergouvernementele com missie. die voor het vervoer van 13.009 vluchtelingen zorg gedragen heeft. In Geneve, waar deze mededelingen gisteravond zijn verstrekt, verklaarde een woordvoerder van het bureau van de hoge commissaris, dat de oplossing van het vluchtelingenprobleem in Joego- Slavië nieuwe hoop geeft aan de 19.000 Hongaarse vluchtelingen, die nog altijd in Oostenrijk verblijven, evenals aan de duizenden zogenaamde „oude vluchtelin gen", die al sinds jaren velen al lan ger dan tien jaar in Oostenrijk in kampen op een nieuwe toekomst wach ten. Zoals gemeld heeft de hoge commissa ris zich ten doel gesteld aan het eind van ■1360 de vluchtelingenkampen ontruimd te hebben en alle tegenwoordige bewo ners ervan aan een nieuw bestaan te hebben geholpen. Hij acht dit mogelijk, mits de hiervoor nodige gelden beschik baar worden gesteld. Desgevraagd verklaarde een woordvoer der van het hoge commissariaat tegen over het ANP, dat van de 178.900 Honga ren, die naar Oostenrijk zijn gevlucht, er thans nog 19.100 in Oostenrijk zijn. Er zijn 153.750 Hongaren uit Oostenrijk naar ande re landen geëmigreerd: 76.500 naar 15 Europese landen en 77.250 naar 21 over zeese landen. Uit Oostenrijk keerden 7.200 Hongaren naar Hongarije terug. Afgezien van de 19.100 Hongaren en 30.000 zogenaamde „Volksduitsers" zijn er thans in Oostenrijk ook nog 28.900 „oude vluchtelingen". Het aantal officiële vluch telingenkampen bedraagt nog 48. Daar naast zijn er nog zeer veel onofficiële on derkomens. BINNENVERINGBED hei besie bed ooit gemaaki Hazet-Fabrieken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mei exira versterkte middensector Zoals gemeld, is de Nederlandse pa ter Van Wissing, missionaris op Timor na zes weken in arrest te zijn geweest, wegens gebrek aan bewijs door de Indo nesische politie vrijgelaten. Op 26 november zou een niet geïden tificeerd vlieguig boven Keramenanu, een klein marktplaatsje op Timor, iets heb ben uitgeworpen. Een paar dagen later volgde een onderzoek van de militaire po litie, die de catechist Nicolaas Bana arres teerde. Deze zou na een hardnekkig ver hoor hebben bekend, dat hij een pakket met 10 stenguns had gevonden en aan de plaatselijke onderwijzer had gegeven. De onderwijzer ontkende iets van bet pakket af te weten. De catechist wijzigde daarop zijn lezing en zeide het pakket aan het dorpshoofd te hebben overhandigd. Toen ook deze ontkende vertelde Bana. dat de pastoor pater Van Wissing de stenguns van hem in ontvangst had genomen. In de nacht van 9 december werd ev&n duur. Van onze correspondent ROME, dinsdagavond. Over twee weken zal in Lourdes het eeuwfeest worden geopend van de eerste verschijning van de Heilige Maagd, en met steeds groter aan drang gaat ook hier in Rome het gerucht, dat de Paus toch op een nader vast te stellen datum naar 's werelds grootste bedevaartoord zal gaan. We kunnen niet meer doen dan uit de ontelbare geruchten en vermoe dens enkele „deducties" opmaken. Zo is het op de eerste plaats wel zeker, dat de Paus onder geen voorwaarde een zogenaamd officieel bezoek aan Frankrijk zal brengen. Ook zal de Heilige Vader in geen geval de uiterst vermoeiende treinreis maken. En vervolgens zal Hij zijn afwezig heid buiten Vaticaanstad tot het uiterste minimum willen beperken. Uit dit alles kan men dan opmaken, dat, als het bezoek inderdaad zou doorgaan, de Paus misschien per vliegtuig naar Lourdes zou komen om er zich slechts gedurende enkele uren op te houden", bij voorbeeld voor het bijwonen van een grote plechtigheid, en om vervolgens op dezelfde snelle wijze naar de Eeuwige Stad terug te keren. Zoals bekend, heeft een Franse lucht vaartmaatschappij aan het staatssecreta riaat al enige tijd geleden laten weten, dat ze een zeer snel twae-motorig reactie toestel gereed heeft de Caravelle waarmee de afstand RomeLourdes in nog geen twee uur kan worden afgelegd. Het toestel zou een speciale installatie bezitten om de luchtdruk in de geheel afgescheiden cabine, bestemd voor de H. Vader, zodanig te regelen, dat hij niet de minste last zou ondervinden van de grote snelheid en de hoogte. Dat de Paus persoonlijk de een of andere plechtigheid zou leiden, wordt uitgesloten geacht. Zjjn bezoek zou hoogstens een snelle „bedevaart in for ma privata" kunnen zijn waarbij alle officieel vertoon zorgvuldig moet wor den vermeden. Ondanks dit alles, zou zulk een eventueel bezoek van de Paus aan Lourdes toch een dusdanige belang stelling wekken, dat het vraagstuk van de openbare orde en de veiligheidsmaat regelen en de enorme toeloop van gclo vigen en belangstellenden, een ernstig probleem betekent. Dit probleem en zijn vele aspecten maakt, dat een eventueel bezoek van de H. Vader van hoe korte duur dan ook grondig zou moeten worden voorbereid, in welk geval het uiteraard zeker lijkt, dat zulk een his torisch evenement lange tijd te voren officieel bekend zou worden. In ieder geval is er op dit ogenblik nog niets besloten, aldus vernemen we met stelligheid. Maar er is vrijwel niemand meer in het Vaticaan, die er nog aan twij felt, dat president Coty bij zijn staats bezoek aan het Vaticaan over de moge lijkheid van een bezoek van de Paus heeft gesproken en hem daarbij namens de Franse regering de grootste eerbied en hoffelijkheid alle denkbare tegemoet komingen heeft gegarandeerd. Velen hier in Rome geloven vast, dat de Paus zeer ernstig aan een kort bezoek aan Lourdes denkt en mede daarom wordt met spanning de naaste toekomst tege moet gezien. De tragedie rond prins Filippo Orsini vormt een ander onderwerp van gesprek in Rome. Gisteren heeft de prins cen poging tot zelfmoord gedaan. Deze nog duistere zaak wordt in verband gebracht met een onwettige verhouding, die de vorst zou hebben gehad met een jonge Britse filmartieste, die enkele dagen te voren ook zelfmoord trachtte te plegen. Beiden zjjn thans geheel buiten gevaar. Maar in Vaticaanse kringen heerst verontwaardiging over het feit, dat een der voornaamste vertegenwoordigers van de oude Romeinse adel die bo vendien nog de zeer hoge erefunctie bekleedt van „prins troon-assistent" van de H. Vader op een dusdanige wijze zijn christelijke, sociale en gezinsplich ten met voeten kon treden. Prins Orsini is onverwijld van alle Vaticaanse ere- functies ontheven, een feit, dat slechts weinig precedenten kent in de geschie denis. Zoals bekend, zijn de Orsini's met de Colonna's, de oudste adellijke geslachten van Rome. De hoofden van beide geslach ten werden door Paus Julius II benoemd tot „prins-troonassistent", doch de eeuwenoude familienaijver (die ontelbare malen tot uiterst bloedige botsingen heeft geleid in de loop van de Romeinse ge schiedenis) voerde zelfs aan de voet van de Pauselijke troon tot heftige scènes in zake kwesties van voorrang. Dit bracht tenslotte Paus Benedictus XIII ertoe om te beslissen, dat de beide vorsten nimmer meer tezamen dienst zouden doen bij de troon, doch om de beurt. Dat is sedert dien zo geblevori. In 1946 overleed Domenico Orsini, de laatste lijnrechte afstammeling van het oude geslacht. De erfelijke functie bleef toen jarenlang vacant, daar zijn oudste (en enige zoon), Don Virgilio, zijn wettige echtgenote had verlaten en met een tweede vrouw in Amerika woonde. Pas enkele jaren geleden benoemde de H. Vader prins Filippo tot troon-assistent, daar diens leven (hij is de zoon van Don Vir gilio) alle waarborgen leek te bieden. Aan deze illusie is dus een eind gemaakt. Opnieuw zal dus voor vele jaren de ere functie van prins-troonassistent slechts door het hoofd van het huis der Colonna's pater Van Wissing gearresteerd en korte tijd later met Bana geconfronteerd. De pater vroeg hem toen: Je zegt. dat je mij de wapens hebt gebracht. Waar? Bana: hier in de pastorie. Pater van Wissing: Was ik alleen of waren er nog anderen bij? Bana: U was alleen. Pater van Wissing: Hoe laat? Bana: Ongeveer 12 uur 's middags De bedienden van de pater getuigden daarop, dat hij op dat ogenblik op de waranda van de pastorie was. Zij zelf waren daar ook omdat zij zijn middg- eten klaar maakten. Ondanks de door getuigen bevestigde ontkenning van Pater van Wissing, ondanks de ongelofelijke be wering van Bana het pakket met de tien stenguns (en munitie) over een afstand van ruim 40 kilometer van de droppings- plaats naar de pastorie) te hebben ge dragen en daarbij ondanks het drukke uur van de dag door niemand te zijn gezien, werd pater Van Wissing door de militaire politie gearresteerd en te Kupang in de gevangenis gezet. Na protest der katholieken van zijn pa rochie werd hij van de gevangenis over gebracht naar een leeg huis. waar hij on der militaire bewaking bleef. Volgens de berichten werd hij correct behandeld en mocht hij bezoekers ontvangen. In beurskringen wordt verwacht dat op 5 febr. de firma White, Weld Co. te New York zal overgaan tot de uitgifte van de reeds aangekondigde dollarlening Amster dam. De koers van uitgifte zou 98be dragen en de rente 5% De looptijd zou vijftien jaar zijn, terwijl vervroegde aflossing gedurende de eerste tien jaar niet mogelijk zou zijn. Op een later tijd stip zou worden gepoogd de lening, die 15 miljoen (ongeveer 57 miljoen) zou bedragen, ook ter beurze van Amsterdam te introduceren. Volgens wethouder F. H. C. van Wijck van Financiën van de hoofdstad, die wij om commentaar op deze geruchten vroe gen, zijn de onderhandelingen nog niet in zulk een stadium dat op 5 februari de lening al in New York zal worden uit gegeven. „In grote lijnen" is de toestem ming van de minister van Financiën en de Nederlandsche Bank al wel verkregen. Het prospectus voor de emissie wordt zeer uitvoerig: „welhaast een boekdeel", al dus de wethouder. (Van onze Amsterdamse redactie) Gisteren is in Amsterdam een 1 affe overval gepleegd op de 73-jarige kleer maker P. H. Leyendeckers uit de Riouw- straat. De bejaarde man is door een van zijn klanten, de 24-jarige schilder L. K., die al enige tvjd door de politie wegens diefstal wordt gezocht, met een ijzeren staaf zo toegetakeld, dat hij levensgevaar lijk aan het hoofd gewond in het O. L. Vrouwegasthuis moest worden opgeno men. Hij was nog in staat de naam van de schilder op te geven. Of er iets uit de woning wordt vermist is nog niet bekend, want de kleermaker mag op last van de dokter nog niet worden verhoord. Om kwart voor twaalf ongeveer belde K. aan de parterrewoning in de Riouw- straat aan. Een inwonende oude man deed open. K. vertelde aan de heer Leyen deckers, dat hij een kostuum wilde laten maken en daarvoor een lap stof wilde uit zoeken. Op het moment dat de kleermaker het stalenboek wilde pakken haalde K. een staaf ijzer uit zijn zak en gaf hem daarmee een paar klappen op het achter hoofd. De heer Leyendeckers begon ogen blikkelijk om hulp te roepen, waarop de schilder de benen nam. De inwoner, die op het geschreeuw kwam aansnellen, vond de kleermaker hevig bloedend op d« grond liggen. De man fluisterde nog de naam van zijn belager en verloor daarna spoedig het bewustzijn. De politie stelt een onder zoek in naar de verblijfplaats van de ro ver, met wie zij nu wel heel erg graag een hartig woordje wil spreken. De Engelse koopvaardij-hapiiein W A. C. Harvey is ontexxreden over wat hij beschouwt als 'n onrechtvaardige ontheffing van het bevel over zijn schip een jaar geleden op Malta. In zijn uniform van koopvaardij-kapi- tein post hij nu met een groot bord voor het ministerie van Transport in Londen, in de hoop dat er een open baar onderzoek zal worden ingesteld. Er was gistermiddag een kleine oorlog aan de gang op de vliegbasis Soester berg. En alles ging om het bezit van een honderd kilo zware gietijzeren tij ger, een mascotte van de Amerikaanse vliegbasis Bitburg in Duitsland. De „Soesterbergse" Amerikanen hadden deze tijger op hun collega's van Bitburg veroverd en hem in triomf naar Soes terberg gebracht. Voor alle zekerheid hadden ze het geval in beton gezet. Maar een speciaal overval-commando uit Bitburg wist door een krijglist het kamp „Nieuw-Amsterdam" van de Soesterbergse Amerikanen binnen te dringen. Onmiddellijk reden zij op de tijger-in-beton toe en reden hem om ver. Het hele geval, de tijger was enigs zins gehavend, werd daarop in een sta tioncar, waarme ze gekomen waren, worden vervuld, daar de oudste zoon vanl geladen en toen wilden ze zo snel mo- prins Orsini pas negen jaar oud is. gelijk de basis verlaten. Maar omdat ze de snelheidslimiet overtraden en bo vendien nog verdwaalden in een dood lopend pad, wist een lid van de Ameri kaanse Air Police de Bitburg-vliegers te onderscheppen en hij wierp een gas- bommetje men zegt: van onschuldige aard in de auto. Ook daarop hadden de inzittenden kennelijk gerekend, want ze zetten de gasmaskers op. Maar in middels waren er meer Soesterbergers gewaarschuwd en een regen van deze gasbommetjes maakte een eind aan de pret. Toen men tenslotte het contact sleuteltje van de stationcar bemach tigd had, was zelfs ontsnappen voor de Bitbuigers niet meer mogelijk. Het tiental officieren, dat aan de overval heeft deelgenomen, mocht gisteravond op last van de commandant het kamp niet verlaten. En de tijger? Die isop geborgen en zal een vakkundige repa ratie moeten ondergaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1